WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN NATIONAAL GESCHENK Kerkelijk leven Dagfilm DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 Amsterdam-Boven-Rijn PRINS BERNHARD HET NATIONALE PARK Veel belangstelling voor „De Hooge Veluwe" GEEN VISCHAANVOER TE SCHEVENINGEN Ongebuild tarwemeel DE ZEVEN PROVINCIËN Prof. Ir. E. R. HONDELINK ZESDE VEILIGHEIDSWEEK VAN DE K.NA.C. Van 2631 October a.s. Postvluchten Prof. dr. Mulder S.J. ter aarde besteld CHRISTUS' KONINGSCHAP Een oproep van de R. K. Mannelijke Jeugdbeweging Bericht! KAREL VAN MANDER Mevr. Speenhoff ROEKELOOSHEID OP ONBE- W AAKTEN OVERWEG Onze gezant te Berlijn CAFÉ TE AMBT-DELDEN IN VLAMMEN HONGAARSCHE INBREKER spiritistische séances ROSANOF OVERLEDEN Vrijdag 23 October Golflengten TWEE INBREKERS GEPAKT Kort nadat zij hun slag geslagen hadden Wederom stagnatie bij de kanaalwerken Naar wij vernemen, zijn er wederom ernstige moeilijkheden gerezen tusschen den aannemer en de Directie van den Waterstaat inzake de werkzaamheden aan het kanaalvak Jutphaas— Vreeswijk van het kanaal Amsterdam—Boven- Rijn. De reeds eerder plaats gehad hebbende ver zakkingen aan de dijken langs het kanaal hou den onverminderd aan. Ook hebben zich moeilijkheden voorgedaan aan de buitenhaven te Vreeswijk. Meerpaien volgens het bestek geslagen houden geen grond en zakken scheef. Hetzelfde euvel heeft zich voorgedaan in het kanaal voor de sluizen. De aannemer, die hierdoor extra kosten moet ma ken, is van meening, dat de Waterstaat deze kosten moet betalen, waarover men het echter niet eens kan worden. Reeds is een 40-tal arbeiders ontslagen, ter wijl het overige personeel reeds is aangezegd, indien men voor 15 November as. niet tot over eenstemming is gekomen, dat men hen met in gang van dien datum eveneens zal ontslaan, waardoor het geheele werk zal komen stil te liggen. Officier der blauwe huzaren Op den dag van zijn huwelijk met Prinses Juliana zal Prins Bernhard, zoo verneemt de Telegraaf, gekleed zijn in de uniform van offi cier der blauwe huzaren. Dat zal dus de eerste uiterlijke manifestatie zijn van 's Prinsen op neming in het korps officieren der Nederland- sche landmacht. Vermoedelijk zal de Prins worden benoemd bij het eerste regiment huzaren, dat onder commando staat van den luitenant-Kolonel K. G. van der Mandele, en dat is samengesteld uit het eerste half-regiment huzaren te Amersfoort en het vierde half-regiment huzaren te Deven ter. In welken rang de Prips zal worden be noemd is nog niet bekend. Zijn particuliere se cretaris, jhr. ir. W. G. Röell, behoort als reser- ve-eerste-luitenant eveneens tot het eerste re giment huzaren. Dezer dagen zijn de vijvers met karpers van het nationaal landgoed „De Hooge Veluwe", nabij Hoenderloo (gemeente Apeldoorn), afge- vischt. De bedoeling hiervan was de visch te selecteeren en de goede visch weer in het water terug te werpen. Beide dagen heeft deze visscherij veel bezoek getrokken. Naar wij vernemen, heeft het nationale park in den afgeloopen zomer tweemaal zooveel be zoekers getrokken als het jaar daarvoor. Van de gelegenheid tot kampeeren, waarvoor eenige gedeelten zijn gereserverd, is druk gebruik ge maakt. Zelfs moesten verscheidene aanvragen wegens plaatsgebrek worden afgewezen. In dezen tijd vertoont de Hooge Veluwe zich in den luister van prachtige herfsttinten. Het bezoek is in de laatste dagen weer merk baar toegenomen. De jacht op grof wild in dit park is aan de heeren Kröller Sr. en Jr. verpacht. Zij maken hier alleen gebruik van door in den bronstijd het minderwaardig wild weg te schieten. Het park zal ook dezen winter alle dagen ge opend zijn. Gevolg van den storm Tengevolge van den storm der laatste dagen is de Scheveningsche markt reeds vier dagen verstoken van den aanvoer van versche visch uit zee. De geheele schokkervloot ligt stil. Als gevolg hiervan gaan dan ook de hande laren onverrichterzake naar huis. Ook de aan voer van visch uit de Scandinavische landen kan momenteel niet in de behoefte voorzien. Er is wel wat visch uit IJmuiden doorgezon den, hoofdzakelijk makreel, maar niet noe menswaard in verhouding tot de vraag. De prijzen liepen dan ook tengevolge van den ge ringen aanvoer sterk op. woont hij echter weer in Nederland, waar hij met een Nederlandsche vrouw huwde en als di recteur van de bekende Koolhoven-fabrieken en als constructeur van verschillende vliegtuigtypen zeer veel heeft gedaan voor de ontwikkeling van de Nederlandsche luchtvaart en den Nederland- schen vliegtuigbouw. De bakkers, die in het tijdvak van 28 Sep tember tot en met 10 October 1936 ongebuild tarwemeei hebben gekocht voor een prijs, welke tengevolge van de monetaire maatregelen der Regeering verhoogd was, zullen dit ongebuild tarwemeel kunnen ontvangen voor een prijs, welke gebaseerd is op het prijspeil van den betrokken leverancier juist voor 27 September 1936. Voorzoover zij het ongebuild tarwemeel reeds ontvangen en betaald hebben, zal hun leverancier hun een dienovereenkomstige resti tutie verleenen. Prinses Juliana zal gaarne een jacht aanvaarden Volgens het U. D. heeft Prinses Juliana er in toegestemd als algemeen huwelijksgeschenk van het geheele Nederlandsche volk 'n jacht, be stemd voor de vaart in de West-Europeesche wateren, te aanvaarden. Zijden standaards voor het Prinselijk paar De Vereeniging de Princevlag heeft medó- deeling ontvangen, dat het geschenk, dat zij verzocht heeft te mogen aanbieden aan het Prinselijk paar zijden standaards voor Hun toekomstig paleis en de automobielen gaarne zal worden aanvaard Het pantserschip zal voortaan Soerabaja heet en Naar wij vernemen, is bij K. B. bepaald, dat de naam van Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën" wordt veranderd in „Soerabaja". Deze naamsverandering is het gevolg van het feit, dat het schip bestemd wordt tot oplei dingsschip voor inlandsche schepelingen. Het wtordt verbouwd en gestationneerd te Soerabaja. Bij de aanvaarding van het ambt van Hoog leeraar in Wegen aan de Technische Hooge- school te Delft heeft ir. E. R. Hondelink heden een rede uitgesproken over „Transportvraag stukken." De K.N.A.C. zal van 2631 October a.s. we der een Veiligheidsweek organiseeren, de zesde van de reeks die tot dusverre is ingezet. De secretaris van het hoofdbestuur der K.N.A.C. heeft dezer dagen voor de pers 'n beschouwing gegeven, van hetgeen men ook ditmaal met deze veiligheidsactie beoogt. Uiteraard zullen verschillende onderdeelen van wat vorige jaren onder de aandacht van het publiek werd gebracht, ook ditmaal we der worden verwerkt in deze aotie. Vtoorts zullen via de radio verschillende toespraken gehouden worden betreffende de Veiligheids- week en is een folder samengesteld, welke op ruime schaal zal worden verspreid. Ook zal door den Minister van Waterstaat een inleiding worden uitgesproken voor een verkeersfilm van Polygoon die in het a.s. weekjournaal van de bioscopen zal worden vertoond. Op den Wegverkeersdag, die op 27 October as. in Geb. v. K. en W. geopend zal worden door den Minister van Waterstaat, zullen ver schillende deskundige sprekers het woord voe ren, speciaal over wegenaanleg en wegenver betering in ons land. Tenslotte heeft men het voornemen om aan den „Rijdenden Verkeerspaedagoog", den wel bekenden wagen van de K.N.A.C. waarmee op den weg wenken aan de weggebruikers gegeven worden, een „Veiligheidswagen" te koppelen, die met affiches en een film-apparaat in ver schillende steden zal rondgaan. Diphtheritis-epidemie te Kerkrade geweken Daar de diphtheritis-epidemie in Kerkrade, die vier doodelijke slachtoffers heeft geëischt, als geweken kan worden beschouwd, is de ge deeltelijke sluiting van de R. K. Meisjesschool te Bleijerheide opgeheven. De Djalak is op de uitreis in Rangoon ge land. De Edelvalk is op de uitreis te Rome geland. De Perkoetoet bereikte op de thuisreis Athene. Groote belangstelling bij de plech tige uitvaart te Nijmegen Hedenmorgen had te Nijmegen de begrafenis plaats van wijlen prof. dr. W. Mulder S.J., hoogleeraar aan de R. K. Universiteit. In de St. Josephskerk werden gisteravond de Metten gebeden, terwijl hedenmorgen on der groote belangstelling de Lauden werden gezongen. Daarna volgde de plechtige H. Re quiemmis, welke werd opgedragen door pater E. Schroder S.J. met assistentie van de profes soren dr. Jac. van Ginneken S.J. en mr. dr. Ch. D. Raaijmakers S.J. De liturgische gezangen werden uitgevoerd door het studentenkoor, onder leiding van Re- mie Schelstraete. In de kerk was zeer veel belangstelling, zoo wel uit universiteitskringen als van de burgerij. Aanwezig Waren o.m. als vertegenwoordigers van het curatorium dr. W. Boekelman, dr. J. P. Hoefnagels en mr. C. Prinzen. De senaat was vertegenwoordigd door den rector-magni- ficus prof. Th. Baader en dr. J. Comelissen. Voorts waren aanwezig alle professoren bene vens de assistent-lectoren en ook de emeritus professor dr. Sormani. De Tilburgsche Hooge- school was vertegenwoordigd door mgr. prof. dr. Goossens. Verder merkten wij op dep moderator, pater C. Hoogeweegen en den senaat van het Nij- meegsche Studentencorps, pater V. Esser S.J., provinciaal der Paters Jezuïeten, pastoor W. Nolet en pater-rector dr. J. Rietra S.J. uit Am sterdam, prof. Henneman, pater A. Mulder S.J., den provinciaal der Lazaristen Hub. Muiffelz, paters van de abdij Beme, alsmede vertegen woordigers van meerdere orden. Voorts een ver tegenwoordiging van de Nijmeegsche Universi- teitsvereeniging, de Ap. vereeniging „Petrus Canisius" en den Bijzonderen Raad van St. Vincentius. De absoute werd verricht door pater E. Schroder met dezelfde assistentie als by de H. Mis. Aan de zyaltaren waren nog H.H. Missen gelezen door prof. A. Slijpen S.J. en dr. J. Bellon. Na de uitvaart reed een lange begrafenisstoet naar Grave, waar het stoffelijk overschot in het priestergraf der paters Jezuïeten op Ma- riendaal werd bijgezet. Dit geschiedde onder dezelfde groote belang stelling als bij de plechtigheden in de kerk, terwijl tevens het gemeentebestuur van Grave en dat van Nijmegen hierbij vertegenwoordigd waren. De absoute werd verricht door dr. A. Mulder S.J., in de kloostergang van Mariëndaal. Onder de aanwezigen merkten wij nog op dr. G. Gorris S.J., hoofdredacteur van de Katho lieke Encyclopaedic en dr. L. de Jong, S.J., hoofdredacteur van Studiën en de studenten van de historische club dr. Huijbers. Men schrijft ons namens de Mannelijke jeugd beweging van Katholieke Actie in het bisdom Haarlem Het nieuwe heidendom toont zich in zijn ware gedaante; zonder Christus, zonder God, wil de mensch den heilstaat gaan opbouwen op de puinhoopen van een ontredderde maatschappij. De wereld heeft zich geruineerd, maatschap pelijk en zedelijk. Christus is uitgebannen uit de politiek, uit de kunst, uit den handel, uit de industrie, uit 't openbare leven, uit de school, uit het gezin.... uit de harten der menschen. De jongeren durven getuigen en kunnen het getuigen: de oorzaak van de wereldellende ligt juist in het uitbannen van Christus, den Heer en regeerder, den Koning der wereld. Niemand kan ons overbluffen, want de waar heid is ,ons en met deze feiten in de hand kan niemand kan ons overtroeven! Dat getuigen wij a.s. Zondag door een alge- meene H. Communie, waartoe wy ook onze vrienden aansporen. Dat getuigen wy as. Zon dag door de plechtige Hoogmis en het plechtige Lof bovendien bij te wonen. Dat getuigen wy door as. Zondag het wit-geel ook op straat te dragen en in ieder gezelschap. Dat durven wy getuigen onder onze mede arbeiders, onder ons mede-studeerenden, onder onze kameraden, overal waar Christus wordt voorbijgegaan of beleedigd of achtergesteld. Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzichtbaar weg en daarom is Purol (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. By Apoth. en Drogisten. De beteekenis van zijn Schilderboek Voor de vereeniging „Haerlem" heeft dr. J. Q. van Regteren Altena, conservator der ge meente-musea te A'dam, gisterenavond in de aula van Teyder's Museum aldaar een voordracht met lichtbeelden gehouden over de beteekenis van Karei van Mander, den schrijver-schilder uit het eind der zestiende eeuw, die niet min der dan twintig jaren van zijn veelbewogen leven in Haarlem heeft doorgebracht. Spr. begon met te vermelden, dat verleden week Maandag boven het graf van den kunste naar in de Oude Kerk te Amsterdam een ge- gedenksteen werd onthuld. Maar al is van Mander ook in' de hoofdstad gestorven, de belangrijkste jaren heeft hij in cie stad aan het Spaarne doorgebracht. Wil men tot den oorsprong teruggaan, dan moet men van Mander's kunst meerekenen tot dat groote geschenk, dat Vlaanderen aan het eind van de 13e eeuw deed aan het Noorden, toen het, zij het onwillig, een puik stel zonen toevertrouwde aan een veiliger zóne dan zijn zwaarbezochte grond. Indien wij Karei van Mander eeren, be teekent dit ook, dat wij geden ken, wat de Hollandsche 17de eeuwsche be schaving aan Vlaanderen te danken heeft ge had. Tydens de pauze hadden de aanwezigen ge legenheid de tentoonstelling te bezichtigen, wel ke door dr. van Regteren Altena over het leven en werken van Karei van Mander werd inge richt. De expositie, welke reeds in Amsterdam sterk de aandacht heeft getrokken, blijft in het Teylermuseum tot 28 October op de gewone museum-uren te bezichtigen. Na de pauze onderwierp spr. het Schilderboek aan een onderzoek op zijn huidige bruikbaar heid. Men moet van Mander niet als geleerde, maar als technicus beschouwen en zal dan van zyn, uit de werkplaats stammende, terminologie veel leeren. Bovendien echter komt het door van Mander geschilderde werk geheel ons inzicht in cle theorie te hulp, zoodat wij gelegenheid hebben, zijn voorschriften aan voorbeelden te toetsen. Veel van zun indrukken uit Italië blijken er in verwerkt te zijn, maar een eigen zoeken naar realisme is in het latere oeuvre toch ook waar te nemen. Toch berust de vermaardheid van Van Man der, terecht, in hoofdzaak op het Schilderboek, dat wel is waar voortbouwt op Vasari, maar van een veelzijtfiger opgaaf uitgaat. In zyn veeldeeligheid is het een wegwijzer voor het kunstonderwijs en de literatuur over kunst in Holland geworden. Door den invloed, dien het gedurende de eeuwen had, eten frisschen geest van observatie, die er uit spreekt en het wel dadig rijke Hollandsch, waarin het geschreven is, mag het dan ook aanspraak blijven maken op een niet verflauwend gezag. De oogoperatie van mevrouw Speenhoff is goed geslaagd, zy heeft gisteren na een geheel geslaagde oogoperatie door prof. Van der Hoeve het academisch ziekenhuis te Leiden kunnen verlaten. Een lichte nabehandeling wordt thuis volbracht. Zoowel in het ziekenhuis als in haar woning heeft de echtgenoote van den bekenden Bard talrijke biyken van belangstelling in velerlei vorm ontvangen. De toestand van generaal van Voorst tot Voorst De toestand van generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin en commandant van de vierde divisie, blijft eenigszins zorgwekkend. De patiënt heeft evenwel een goeden nacht gehad. Op 22 Mei 1936 bevond de chauffeur J. B. uit Hengelo (O.) zich met een auto op den in den weg HengeloDelden bij den Geerdinksweg ge legen onbewaakten overweg, zonder zich reken schap te geven van het -verkeer over den spoor weg aldaar. Doordat hij toen dien overweg is op gereden is het aan zijn schuld te wijten geweest, dat zijn auto met de locomotief of met een of meer rijtuigen van een juist passeerenden trein is aangereden. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo eischt tegen verdachte die al zwaar gestraft is door dat hij de schade aan den auto veroorzaakt, zelf moet betalen, een maand hechtenis voorw. met 3 jaar proeftijd. Graaf van Limburg Stirum krijgt een anderen belangrijken post Naar aanleiding van het bericht, dat H. Ms. gezant te Berlijn nog slechts korten tyd zijn tegenwoordigen post zal biyven bekleeden, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat eerlang een aantal mutaties zal moeten plaats hebben onder de hoofden van H. Ms. zendingen in het bui tenland. Het ligt in de bedoeling, daarby aan graaf Van Limburg Stirum een anderen belangrijken diplomatieken post toe te vertrouwen. De uit voering van dat voornemen zal ten gevolge heb ben, dat deze gezant over eenige maanden zijn tegenwoordigen post zal verlaten, teneinde, na eenige maanden vacantie buiten bezwaar van de schatkist, zijn nieuwe bestemming te volgen. De geheele hooioogst ging mede verloren Woensdagmiddag te ongeveer half vier ont stond brand in het café van den heer H. Tim merman, gelegen aan den Benteloscheweg te Ambt-Delden. Mej. Lentelink, die den brand ontdekte, waarschuwde de inwonenden. Het bleek, dat de vuurhaard zich o» den zolder be vond en hoewel men nog pogingen deed, om het vuur te bestreden, moest men hier al spoe dig van afzien. In een minimum van tijd breidde de brand zich uit en was het letterlijk één vuurzee. Alles ging in de vlammen verloren, slechts één in de nabyheid staande schuur kon behouden blijven. De geheele hooioogst ging mede in de vlam menzee op. De heer Timmerman was tegen brandschade verzekerd. Tot laat in den avond was de brand het mid delpunt van nieuwsgierigen, die slechts eenige puinhoopen konden aanschouwen. Twee jaar achter slot Voor de Haarlemsche rechtbank stond te recht de 27-jarige bloemist K. uit Boedapest, een berucht internationaal inbreker. Hy brak in de maand Augustus in verschillende villa's te Haarlem en Bloemendaal in en eigende zich een groot aantal fietsen toe. Van zijn pleegmoe der te Beverwijk stal hij een postzegelalbum. Straks zal hij wegens beruchte hoteldiefstallen aan België worden uitgeleverd. De Officier van Justitie eischte drie jaar ge vangenisstraf. Vanmorgen werd verdachte veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Jeugdige oplichter ter beschikking gesteld De Haagsche Rechtbank deed heden uit spraak in de zaak van den 17-jarigen scholier E. H. Ph. B., tegen wien door het O. M. we gens medeplichtigheid aan oplichting (gepleegd door middel van spiritistische seances) zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk is ge- eischt, met ter beschikkingstelling van de re geering. De rechtbank verklaarde verdachte schuldig aan het voortgezet misdrijf van medeplichtig heid aan oplichting. De rechtbank bepaalde, dat verdachte voorwaardelijk ter beschikking van de regeering zal worden gesteld en beval, dat hij zal worden geplaatst onder toezicht van „Pro Juventute". Dezer dagen is te Moskou de voorzitter van de afdeeling' Moskou van de Pusjkin-commissie, Rosanof, overleden. De overledene was een be kend specialist in de literatuur-geschiedenis van Oost-Europa van de 18e eeuw en begin 19e eeuw. In 1921 werd hij gekozen tot lid van de Aca demie van Wetenschappen van de Sovjet-Unie. Nieuwe Ruilverkavelingswet Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wets ontwerp houdende nieuwe bepalingen omtrent ruilverkaveling. De ruilverkavelingswet heeft, aldus wordt in de toelichting gezegd, aan de verwachtingen, welke zy wekte, beantwoord. Uiteraard heeft de practyk van de uitvoe ring der ruilverkavelingswet eenige leemten aan het licht gebracht. Het belang, hetwelk open bare lichamen by een ruilverkaveling, en de belangstelling, welke landbouwvereenigingen voor het instituut koesteren, deden b.v. de be hoefte gevoelen aan een bepaling, krachtens welke ook deze rechtspersonen een aanvraag tot ruilverkaveling zouden kunnen indienen. Deze en andere, van minder beteekenis te achten, leemten tracht het wetsontwerp aan te vullen. Behalve leemten hebben zich bij de uitvoering der ruilverkavelingswet ook onduidelijkheden geopenbaard. Hierin wordt thans ook voorzien. Frits Koolhoven weer Nederlander De Tweede Kamer heeft Woensdag verschil lende naturalisatie-ontwerpen goedgekeurd, waardoor o.a. verscheidene als Nederlander ge boren personen, die door een of andere oorzaak hun Nederlanderschap hadden verloren, hun na tionaliteit terug krijgen. Tot hen behoort de bekende Nederlandsche vliegtuigbouwer Frits Koolhoven. Deze is in 1886 te Bloemendaal geboren en heeft in 1906 in Nederland zyn militairen dienstplicht vervuld. Hij vestigde zich daarna in Engeland, waar hij de Britsche nationaliteit aannam. Sedert 1920 9 9 9 O iiiiiMHiiiii in mui iiiiiiiiiii mi hm iiiiniiiiiiuiiiMiiiiiiHiiiiiiiiimiiiii in mi in i in minimin ui iiiiiiiiiiiiMiiiii mm ui mi minimi mini mini hui iiiiiiiii'i nu iiiiiiiiiiiiiiiiii GODSDIENST 8.00 Hilversum II (NCRV schrift lezing en meditatie) 10.30 Hilversum II (NCRV morgen dienst) ORGELBESPELING 11.20 Hilversum I (Cor Steyn) 12.10 Droitwich 6.45 Droitwich ORKESTCONCERTEN 11.30 1.00 S.50 5.15 8.00 8.15 8.20 8.40 8.40 8.40 8.50 9.20 9.50 10.20 11.05 8.35 IC.05 11.20 11.20 11.20 12.00 12.20 12.30 12.50 12.50 1.05 1.30 Hamburg (blaasorkest) Luxemburg Beromünster (Zwitsersche muziek) Brussel I Beromünster Hilversum II Brussel II Beromünster (Symph: in D. gr. t. v. J. Chr. Bach) Rome Weenen (Requiem in d. kl. t. Bruckner) Brussel II Hilversum II Langenberg Droitwich Parijs LICHTE MUZIEK Luxemburg Hamburg Parijs I Kalundborg Langenberg Hilversum I (Palladians) Luxemburg Hilversum II Droitwich (Henry Hall) Brussel II Deutschlandsender Hilversum I (Kovacs Lajos) I.30 Brussel II 1.45 Luxemburg 3.15 Hilversum I (AVRO dansork.) 3.20 Deutschlandsender (Otto Do- brindt) 4.05 Hilversum I (Melody circle) 4.20 Beromünster (dansorkest) 4.20 Droitwich 4.35 Milaan (dansmuz.) 5.00 Hilversum II 5.30 Hilversum I (Flierefluiters) 6.20 Brussel II 6.35 Luxemburg 6.50 Boedapest 7.30 Hamburg. 7.30 Langenberg (marschenaonc.) 8.45 Toulouse (schrammelmuz.) 9.00 Luxemburg 9.50 Rome (dansmuziek) 9.50 Milaan (dansmuziek) 9.55 Boedapest (Zigeunerkapel) 10.20 Kalundborg (dansmuziek) 10.40 Luxemburg 10.40 Boedapest (jazz-orkest) 11.20 Toulouse (dansmüziekj II.20 Luxemburg (dansmuziek) 11.25 Droitwich (Billy Cotton) 12.00 Toulouse 12.40 Toulouse GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.15 Hilversum H 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 10.35 Hilversum I 12.15 Hilversum II 12.20 Brussel I 12.20 Brussel II 12.25 Parijs II 1.20 Langenberg 2.00 Brussel I 2.00 Hilversum II 2.25 Luxemburg (werken van R. Strauss) 2.50 Parijs I 3.50 Berlijn 4.45 Hilversum II 5.20 Hamburg 5.20 Brussel II 5.20 Berlijn 6.05 Luxemburg 6.10 Rome KAMERMUZIEK 12.35 Langenberg (klein orkest) 1.25 Kalundborg 1.30 Brussel I (klein orkest) 1.35 Droitwich 2.50 Hamburg (cello en piano) 3.10 Hilversum II (cello en piano; bas en sopraan) 4.00 Hilversum II (vervolg) 7.30 Berlijn (klein orkest) 7.30 Deutschlandsender (cello en piano) 8.25 Luxemburg 8.35 Milaan (cello en piano) 8.50 Beromünster (cello en cimb.) 9.40 Weenen (kwartet) 9.50 Kalundborg (trio v. fluiten) IC.00 Droitwich (strijkkwartet) SOLISTENCONCERTEN 11.00 11.40 12.50 Bruckner's Requiem in d. kl. t. is Vrijdagavond te beluisteren via Radio Weenen (8.409.30 uur) 6.10 6.35 6.40 6.50 T.20 7.20 7.30 8.20 10.20 10.30 10.30 11.30 11.50 Parijs II Brussel I Beromünster Hilversum I viool) Hilversum I wij draaien) Brussel II Parys II Brussel II Brussel II Hilversum II Brussel I Hilversum I Droitwich (dansmuz.) (Bmil Telmanyl, (Men vraagt.... (dansmuziek) Hilversum II (aangrecital m. pianobegel.) Droitwich (pianorecital) Brussel I (pianorecital) 6.45 Weenen (vioolrecital) 6.50 Brussel I (cellorecital) 8.25 Beromünster (zang m. piano- beg.) 9.50 Deutschlandsender (harp- recital 10.45 Brussel I (harmonicamuziek) OPERA EN OPERETTE 7.50 Droitwich („The Arcadians". operette van Monckton) 8.30 Toulouse (fragm. uit „Louise" van Charpentier) 10.20 Toulouse PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 7.50 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10.00 Hilversum II 10.20 Berlijn 10.20 Brussel II 10.20 Deutschlandsender 11.00 Hilversum I VARIA 10.15 Hilversum I (voordracht door Carel Rijken) 11.00 Hilversum I (voordracht door Carel Rijken) 2.30 Hilversum I (voordracht door Bert Nuver) 2.30 Hilversum II (lezen van Chr. lectuur) 5.00 Hilversum I (Na schooltijd). 6.30 Hilversum I (politiek radio journaal) 6.30 Hilversum' II (tuinbouw- causerie) 7.00 Hilversum I (causerie) 7.00 Hilversum II (politieberichten) 7.45 Hilversum II (radioreportage) 7.45 Hilversum (SOS-berichten) 8.50 Hilversum II (causerie) 11.05 Hilversum II (causerie), siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiifi BERLIJN 356.7 M BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL II 321.9 M DEUTSCHL. SENDER 1571 M DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M HILVERSUM I 301.5 M (AVRO en VARA) HILVERSUM n 1875 M (KRO en NCRV) LANGENBERG 455.9 M LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M PARIJS II 312.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. ïiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimii VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Op 26 October a.s. staat de inschrijving open op de uitgifte van f 2 millioen 4 pet- schuldbrieven tot den koers van 99'A P<ft- ten laste van de Bank voor Nederlandscne Gemeenten. De aflossing zal a pari geschie den, aanvangende in 1937 met f 50.000 pej jaar. Vervroegde geheele of gedeeltelijke af lossing wordt voorbehouden. Op 28 October a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 1.800.000 4 pet. obligation ten laste der gemeente Enschede tot den koers van 98 pet. Houders van de per 1 Jun1 1937 aflosbare obligaties der 5Vz pet. leening 1932 en van de per 1 Maart 1937 aflosbare obligaties der 5% pet. leening 1932 ten laste der voormalige gemeente Lonneker, genie ten recht van voorkeur. Het Amsterdamsche Effectenblad ver neemt, dat de provincie Zuid Holland binnen enkele dagen zal komen met een 3Vt Pct- leening, uit te geven a pari of iets daar onder. De Belgische minister van financiën be sloot dat de op 1 October vervallen coupons der 5 pet. obligaties van de Regie van Tele graaf en Telefoon zullen worden betaald in Nederland en Zwitserland, volgens de op 9e~ noemden datum opgemaakte officieele no teering van de valuta. De goudprijs te Londen daalde met 2 d- tot 142/lVa. 310.000 werd aan goud om gezet. Uit Parijs wordt gemeld, dat het nog niet vast staat of de minister van financiën de nieuwe begrooting, gesplitst in een gewoon en buitengewoon budget, zal indienen. De invoer van Denemarken bedroeg f1 September Kr. 153.5 mill, tegen Kr. 11?-s mill, in Augustus en Kr. 129.1 mill, in Sep tember 1935. De uitvoer beliep Kr. 120.4 mui- tegen Kr. 122.1 mill, in Augustus en Kr- 113.8 mill, in September 1935. Het invoer- overschot bedroeg dus Kr. 33.1 mill, tegen een uitvoeroverschot van Kr. 4.8 millJn Augustus en een invoer-overschot van KT- 15.3 mill, in September 1935. De invoer van Zweden bedroeg in Sep tember Kr. 142.3 millioen, hetgeen Kr. 1T' mill, meer is dan in September 1935; de uit voer bedroeg Kr. 140 mill, of Kr. 23.4 meer- De Duitsche Staatsschuld was einde Augustus met M. 808.1 mill, toegenomen tot M. 15.46 milliard. Volgens Symington en Wilson blijft iederen dag nog steeds goede vraag naar rubber bestaan van de zijde van den handel vooral naar partijen voor spoedige levering- De Republic Steel Corp. boekte in de eer ste negen maanden een netto-winst van 6.334.000 tegen 3.264.000 in de overeen komstige periode van het vorig jaar. TV gaat over tot de uitgifte van 25 mill. hVP- obligaties in 1956 aflosbaar. De staalproductie in de Vereen. Staten wordt thans op 74 pet. der capaciteit Qe~ raamd tegen 75'A pet. de vorige week. „Iron Age" schrijft de daling toe aan een vermin dering van de vraag naar bouwstaal, aan gezien vele particuliere en openbare bouw werken worden uitgesteld tot na de presi dentsverkiezing. De American Tel and Tel zal op 1 Januari a.s. 117.819.000 5 pet. obligaties a 101 pot- aflossen, welke in 1960 zouden vervallen. Naar raming bedroegen de binnenland- sche koperverkoopen in de Vereen. Staten gisteren 15.000 ton tegen 7.926 ton eergiste ren en 3.898 ton Maandag j.l. De arbeiders in de Amerikaansche staal industrie zullen dezer dagen waarschijnlijk een minimum-loon eischen van 5 per dag- De Goodyaer Tire and Rubber Co. is voor nemens tot kapitaal-reorganisatie over te gaan, ten doel hebbende den dividend-ach terstand op de pref. aandeelen weg te wer ken en zoodoende de dividend-betaling aP de gewone aandeelen zoo spoedig mogelij'1 te kunnen hervatten. Gisteren werd te New York een beurs- zetel verkocht voor 135.000, hetgeen 3.00V meer is dan bij den vorigen verkoop. De automobielproductie in Amerika neemt toe, maar beantwoordt nog steeds niet aan de verwachtingen. De Dollar noteerde gisteren te New York in guldens omgerekend 1.8519/32 tegetl 1.8611/32 eergisteren. De rubberprijzen in den termijnhandel M New York daalden tengevolge van verko°' pen door den handel. Èen uitgebroken sta king te Akron, waarbij de arbeiders een fabriek hebben bezet, oefende mede een on- gunstigen invloed uit. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.069.11 (v. slof 9.09V4), de Dollar op 1.85Vz—1.86Vz (1.85'/s>' de. Frank op 8.60—8.65 (8.64Vz), de Bélga OP 31.2531.35 (31.29) en de Zwitsersche Frans- op 42.70—42.80 (42.75). De Nivas verkocht 20.593 tons superieur^ suiker naar diverse bestemmingen en tons superieur voor consumptie. In den afgeloopen nacht te kwart voor werd bij den brigade-commandant van de 1 ninklijke marechaussee te Ruurlo uit Loch kennis gegeven, dat aldaar by een bewoner w ingebroken, waarbij verschillende gouden zilveren voorwerpen en eenig geld waren vreemd. Men vermoedde, dat zich hieraan personen hadden schuldig gemaakt, die z' met een auto naar Zutphen hadden laten ür gen. Er kon slechts een vaag signalement w den opgegeven. Te twaalf uur trof de P° te Zutphen in een verloflokaal aan het Broe^e renkerkplein een paar vreemdelingen aan. opgaven te zijn S. en R. uit Amsterdam- politie fouilleerde het tweetal en vond op d®' nS zilveren en gouden voorwerpen, terwyi zy te in het bezit bleken te zijn van een aantal brekerswerktuigen, zooals breekijzers, tangen en een partij valsche sleutels. De beide personen zijn hedenochtend telr schikking gesteld van genoemden brigade" mandant. cpte!> Inmiddels was gebleken, dat de op verda gevonden voorwerpen afkomstig zyn van diefstal te Lochem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6