Van Zeeland over het verbod der Rexistenbetooging Er moet orde in het M omMSCHDER land heerscnen rexisten Zetel van de regeering naar Barcelona overgeplaatst? Campagne der Rexisten is van tieven aard, zij neemt haar toevlucht tot leugen en laster Rad. socialisten bijeen Het nieuws van heden Vereenigde katholieke PERS Geen omsingeling van Duitschland Ernstig arbeids- ongeluk STATION VAN MADRID GEBOMBARDEERD Rede van minister Krofta DE BAROMETER VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: iVoor Haarlem en Agentschappen per ^eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per 'Post. per kwartaal f 3.58 brj vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERtJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20218 ^<*naf Zondag worden alle betoo gingen, wanneer haar omvang de controle twijfelachtig maakt, verboden drachtige taal van den premier Brussel, 22 oa. (Reuter). Troepen van het garnizoe te Brussel Zondag geconsigneerd Het Weeriiiiiiiiiiiiijiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii| Verklaring van Churchill Een-en-twintig dooden, vier gewonden Ciano's besprekingen te Berlijn Een kruiser der Witten heeft op dracht gekregen elk Russisch schip met wapens aan boord in den grond te boren De opmarsch wordt voortgezet PARIJS, 22 Oct. (D. N. B.) De „Paris Soir" meldt uit Madrid, dat de regeering gisteren, na de verove ring van Naval Carnero door de na tionalistische troepen, besloten heeft haar zetel van Madrid naar Barce lona over te plaatsen. De Maliaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Graaf Cianoin gesprek met zijn Duitschen col lega Von Neurath De uitwisseling van gijzelaars Congres moet besluiten of het mandaat aan het kabinet- Blum moet worden gehandhaafd of opgeheven Openingsrede Daladier van Gebalde vuist of gestrekte hand? De republikeinsche federatie en de regeering Beck naar Londen Tsjecho-Slowakije vertrouwt op zijn eigen militaire kracht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen repel 30 et, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pep. één 65 cenl per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voer de Heine annonces .Omroepers" zie de rubriek. Minister-president Van Zeeland beeft hedenavond zijn reeds eerder Aangekondigde redevoering voor de *adio uitgesproken. Hierin ontwik- belde hij de redenen, die er toe leid den, dat de regeering het noodzake lijk achtte de Rexistische betooging, die voor Zondag was aangekondigd, le verbieden. Bij dit besluit heeft de •"egeering vooral rekening gehouden •het de essentieele overweging, dat de orde moet worden gehandhaafd. Daartoe had zij niet alleen het 'echt, maar ook den plicht. Orde heerscht in België en zal er blijven heerschen. Vervolgens ging de eerste minister over tot ^Preking van den binnenlandschen toestand 71 België. Daarbij zeide hij o. m. dat een poli ce party tegen de nationale regeering een fÜge, hateiyke campagne voert van een zui- Ver negatieven en destructieven aard, door syste- ^atisch haar toevlucht te nemen tot beleedi- leugen en laster. Wat doet nu de regee- dpgj werkt, zy schenkt geen aandacht aan dit j^treden en wenscht het vrije spel der nationale stellingen te doen eerbiedigen. Nooit zal Bel- een regeering van de straat aanvaarden. Be regeering der nationale concentratie, steu nde op groepeeringen, die vier vijfden der le- ®ftde krachten der natie vertegenwoordigen, kePscht geen aandacht te schenken aan den jptijstrijd en zal niet afwyken van deze hou- om zelf te treden op het terrein der par- ypoleniieken. Het is de taak van hen, die haar J^ünen, om zoo zy dit noodig achten een te- .etl-aanvalshouding aan te nemen. De regee- j~dg echter moet het land haar werk doen ken- Het oogenblik is niet gekomen, aldus ver- }°'Sde Van Zeeland, ons onderling te verscheu- De resultaten van een lange en moeilijke 'Panning van bijna twintig maanden zouden «Pel in gevaar kunnen worden gebracht, wan- j^^opwindnig zich van ons vaderland meester In dezen geest heeft de regeering het besluit genomen vanaf Zondag en zoo lang de tegenwoordige spanning zal du- ten, alle betoogingen te verbieden welke °°k de opvatting zij van de organisato- 'en, wanneer haar omvang de controle, "Be het openbaar gezag moet kunnen j ^uitsche wijntoren nabij het plaatsje Neigen aan de Fransche grens werd op telijke wijze ingewijd. Een versierde Wjnwagen trekt langs den toren- BRUSSEL, 22 Oct. (Stefani De regeering heeft besloten d Belgischen spoorwegmaatscha pijen te verbieden Zondag extr treinen te laten loopen voor h vervoer der Rexisten c.s. na Brussel. Voor dat de regeering dit b sluit bekend maakte hadden c socialisten reeds een algemeen spoorwegstaking aangekondig< om het vertrek van de 60 extr treinen, waarmede duizende Rexisten uit alle deelen van Be gië zich naar Brussel wilden b geven, te verhinderen. Zondag a.s. zullen de tro pen van het garnizoen te Bru sel worden geconsigneerd. De Belgische premier Van Zeeland uitoefenen op de bewegingen der massa, twijfelachtig zou maken. Al degenen, die de legaliteit buiten werking zouden willen stellen, zullen de kracht der wet ten voelen. Er is in België één regeering, één regeering, die beveelt in het kader van haar constitutioneele rechten en volledig gewapend is om de orde te verzekeren. Sprekend vervolgens over de voortdurende bezorgdheid van een groot aantal burgers over het communistisch gevaar, zeide Van Zeeland, dat de regeering tegen elke poging van mui- terij of geweld is bewapend en in staat is zich met kracht te verzetten tegen elke dictatoriale neiging van linksch. Evenwel moeten in den strijd tegen het com munisme niet de methodes worden gevolgd, welke sommigen willen. Het gebruik van ge weld roept geweld op. Onwettigheid is op zich zelf een kwaad. Het zou de grootste vergissing zijn als men in den wil de orde te verdedigen, begon met agitatie en wanorde. Drie problemen beheerschen op het oogenblik het openbare le ven in België. In de eerste plaats het probleem van de nationale verdediging. De regeering heeft een ontwerp opgesteld tot regeling van het militair statuut voor langen tijd. Dan komt het probleem van de buiten- landsche politiek. Hier moeten opnieuw de ontzaglijke consequenties worden bepaald, ons internationaal statuut maakt dit noodig. Tenslotte worstelt België met economi sche moeiiykheden. De crisis is overwonnen, doch de stryd is nog niet volbracht en het resultaat zou in het gedrang kunnen komen als de troepen, die tot nu toe overwonnen, nu de discipline zouden opzeggen. Dit zyn de drie kapitale aspecten van ons politiek leven, dit interesseert alle burgers. De demonstratie van Zondag a.s. werd niet georganiseerd om de wending van een deel van onze medeburgers ten aanzien van deze vitale problemen uit te drukken en dit toont duidelijk de ijdelheid ervan. In het slot van zijn rede verzoekt Van Zee land allen Belgen na te denken over de hou ding, welke het land moet aannemen ten aan zien van deze essentieele problemen, opdat het België van morgen sterker, gelukkiger en voor spoediger zij. Verwachting: Zwakke tot matigen, s Westelijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Toenemende 5 wind met kans op regen. BONDEN, 22 Oct. (Beuter). In een aan de pers verstrekte verklaring, heeft Churchill o. m. naar voren gebracht, dat het een vol strekte dwaling is te veronderstellen, dat hij voorstander is van een omsingeling en onder drukking van Duitschland. Niettemin aldus Churchil zou ik gaarne ie sterkst mogelijke krachten aaneengesloten zien tegen den aanvaller, wie het ook zij. Frankrijk en Engeland streven voor egen veiligheid naar niets, dat zy niet gaarne ook tot Duitschland zouden uitstrekken. De volledige beteekenis van de collectieve veiligheid is, dat niemand er bui ten zou moeten worden gelaten. Tenzij de Duitsche regeering een daad van agressie overweegt, is het ijdel te spreken van omsingeling of onderdrukking. Zy, die het met my eens zyn in het steunen van de gedachte van de collectieve veiligheid als een verster king van de individueele veiligheid zijn zeker niet anti-Duitsch. Het zou voor Duitschland ge makkelijk zyn de waarheid van deze verklarin gen te onderzoeken op welk oogenblik ook. Wan neer Duitschland dat niet doet, komt dat, om dat zijn gedachten zich langs andere lijnen bewegen. Deze verklaring van Churchill kan beschouwd worden als een antwoord op een van Duitsche zijde, via de „Diplomatische Korrespondenz" op Churchill gerichten aanval, waarin hy er van beschuldigd werd de omsingeling en onder drukking van Duitschland te wenschen. CAEN, 22 Oct. (Beuter.) In een „Castine- myn in de gemeente Cauvicourt op 16 K.M. van Falaise heeft zich vanmiddag tegen drie uur een verschrikkelijk arbeidsongeval voor gedaan, dat 21 arbeiders het leven heeft ge kost en vier arbeiders verwondde. De toedracht van het ongeluk was als volgt: „Castine" is een soort kalksteen, die met yzer- erts wordt vermengd om het smelten te verge makkelijken. Teneinde de castine-steen te doen springen, gebruikt men gemeenlijk vloeibare luchtpatronen, die op geregelden afstand van elkaar worden geplaatst en met een Bickford- leiding worden verbonden. Tusschen het oogenblik, waarop de lont wordt ontstoken en dat waarop de ontploffing ont staat, verloopen. meestal twintig minuten. Dit maal echter deed de ontploffing zich veel snel ler voor, met bovenvermeld noodlottig gevolg. In allerijl hebben de bewoners van het Belgische dorpje W.aesmunster hun huizen met zandzakken gebarricadeerd om het nog steeds stijgende water uit de woningen te weren BERLIJN, 22 Oct. (Stefani). Minister Ciano heeft hedenmorgen zijn besprekingen met den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, voortgezet. Tevoren had hij tele foongesprekken met Rome gevoerd. Generaal Goering heeft heden ter eere van graaf Ciano een lunch aangeboden. Vervolgens had Goering een onderhoud met Ciano, waarna hy den Italiaanschen gasten het nieuwe ministerie van luchtvaart liet zien. De „Liberté" meldt uit Salamanca, dat een Sovjet-Russisch schip te Santander heeft ge tracht wapens en munitie voor de regeerings- troepen te ontschepen. De nationalisten heb ben hierop een van hun kruisers bevolen elk Sovjet-schip dat zich in de Spaansche wate ren bevindt aan te houden en tot zinken te brengen, wanneer blijkt, dat zich wapens en munitie aan boord bevinden. Dit besluit is onmiddellijk aan alle buitenlandsche regeerin gen ter kennis gebracht. Radio-Sevilla heeft medegedeeld, dat het Noorderstation van Madrid gebombardeerd is. Radio Jerez de la Frontera heeft medege deeld, dat de nationalisten in den sector van Guadalajara Maquila en Felegrimo hebben bezet, welke plaats op 7 K.M. van Siguenza in de richting van Madrid is gelegen. Het vliegveld van Madrid, Getafe, werd gebom bardeerd. Drie op den grond staande toestel len werden tijdens het bombardement ver nield. Te Madrid heeft men, volgens radio Jerez de la Frontera gisteren elf personen doodge schoten, die geweigerd hadden deel te nemen aan de verdediging van de hoofdstad. Uit Avila meldt men, dat de nationalisten hun methodischen opmarsch voortzetten in de richting van het Escurial. Generaal Aranda, de heldhaftige verdediger van Oviedo is tot militair- en civiel-gouver- neur van de provincie Oviedo benoemd. Radio-Sevilla heeft vandaag o. m. bekend gemaakt, dat tijdens den strijd om Naval Car nero twee jachtvliegtuigen zijn neergeschoten. Een kabelballon, welks kabel doorgesneden was, is in de linies der nationalisten terecht geko men. Voorts deelde de zender mede, dat beves tigd wordt, dat twee Russische schepen wapenen en munitie in de havens van Barcelona en Car tagena aan land hebben gebracht. Volgens door Britsche officieele kringen uit Spanje ontvangen berichten bevinden zich op het oogenblik 10.000 gevangenen en gijzelaars, onder wie 1500 vrouwen, te Madrid. Dr. Junod van het internationale Roode Kruis, is met hulp van de Britsche autoriteiten actief doen de met de uitwisseling van gijzelaars. Tus schen 11 en 17 October zijn 114 vrouwen van Burgos naar St. Jean de Luz gebracht, verder 41 kinderen en 5 vrouwen van San Sebastian naar Burgos, terwyl ten slotte dr. Junod met een honderdtal uitgewekenen uit Bilbao is vertrokken. Alle voorzorgsmaatregelen zyn genomen met het oog op luchtbombardementen. Zoo zijn de Engelsche kleuren geheschen op het dak van de ambassade en zyn Engelsche vlaggen uitgespreid rondom de Britsche centra. BIARRITZ, 22 October. (Reuter). Vanochtend is het congres der radicaal-socialistische party geopend. Lorgère, die presideerde, wees op de moeilijkheden, waarvoor de redicaal-socialisti- sche party zich geplaatst ziet. In de middagzitting heeft de partijvoorzitter, Daladier, een openingswoord gesproken, waarin hy allereerst de aandacht vestigde op de be teekenis van dit congres in uren, die voor het leven van Europa even ernstig zijn als voor dat van de Fransche politiek. Het congres zal hebben te zeggen, zoo zeide spr., of het mandaat, gegeven aan zijn vertegen woordigers in de regeering zal moeten worden bekrachtigd of opgeheven. Zeer zeker heeft de overwinning van het Volksfront onder de arbeiders tot een soort overdrijving geleid, die plaats gaf aan alge meen betreurde dwalingen. Buitenlandsche agents provocateurs hebben in de arbeidsconflicten een onduldbare rol gespeeld. De radicalen hebben niet opgehouden, tot kalmte aan te sporen. Daladier zeide tenslotte zich er over te ver wonderen, dat men reeds spreekt van de mo gelijkheid van het verbreken der regeerings- meerderheid, terwyl deze meerderheid de door het land gekozen regeering blijft steunen. Toen Daladier by de opening van het radi caal-socialistische congres het spreekgestoelte besteeg, bracht een aantal afgevaardgden den groet met den gebalden vuist, anderen strekten den arm met vlakke hand uit. Naar aanleiding hiervan deden zich eeruge minder ernstige incidenten voor tusschen de aan hangers van deze verschillende wijzen van groeten. Daladier kwam krachtig tusschenbeide, zeggende, dat de besprekingen der groote party ordelijk gevoerd moesten worden. De nationale raad van de republikeinsche fe deratie is heden onder voorzitterschap van Louis Marin bijeengekomen. De republikeinsche fede ratie beschikt over een zestigtal Kamerleden. Volgens een door het secretariaat-generaal der federatie uitgegeven communiqué heeft de raad zich gekeerd tegen de methodes van de regee ringBlum. LONDEN, 22 Oct. (Reuter). Het departe ment van Buitenlandsche Zaken bevestigt, dat de Poolsche minister van Buitenlandsche Za ken, Beek, een uitnoodiging heeft aanvaard om als gast van de Britsche regeering van 8 tot 15 November naar Londen te komen. VAN ZEELAND OVEB HET VERBOD DEB BETOOGING VAN DE REXISTEN. Belgische regeering verbiedt den spoorwegmyen. Zondag a.s. extra-treinen te laten loopen voor het vervoer der Rexisten naar Brussel. De so cialisten kondigen algemeene spoorwegstaking aan. Troepen te Brussel Zondag geconsigneerd. De regeering van Madrid naar Barcelona over gebracht? Bij een ernstig arbeidsongeval in Frankrijk zyn 21 personen gedood en 4 gewond. Heden komt de non-interventie-commissie we derom te Londen bijeen. Congres der Bad. socialisten geopend. De Tweede Kamer is Donderdag begonnen met de behandeling van het wetsontwerp tot nieuwe regeling der Pacht. In de Mydrechtsche millioeiienzaak is een on derzoek naar verdachte's geestvermogens ge last; tevens is gevangenneming van verdachte bevolen. In verband met de branden te Hedel zyn een man en een vrouw gearresteerd. New-Yorksche beurs: na prijshoudenden inzet gaf reactie de beurs een zwak voorkomen; te- rugloopende koersen. Woord en frase Groot is de macht van het woord. Niet minder groot dikwijls de macht van de frase. Zelfs wint meermalen de leegheid van de laatste het van de volheid, welke het woord moet eigen zijn, en werkt de klinkklank van de frase veel suggestiever op het indivi du, op de massa vooral, dan de ernst van het woord. Het is ook hier de schijn, die bedriegt. En zoo is het geen zeldzaamheid, dat de man, die een goede, weldoordachte, zelfs rijk gedo cumenteerde rede houdt het aflegt te gen den fraseur, die zijn gehoor met een vloed van valsch pathos en rhe- toriek overstroomt. Het woord leert en verheldert. De frase bedwelmt en misleidt. PRAAG, 22 Oct. (Reuter) De minister van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowakye, Krofta. heeft voor de parlementscommissie van Buitenlandsche Zaken een uiteenzetting gege ven van de buitenlandsche politiek van Tsje cho-Slowakije daarbij verklaard, dat Tsje cho-Slowakye trouw blijft aan zyn verplichtin gen en zijn vrienden en de huidige ontwikke ling met aandacht volgt. In ieder geval, aldus Krofta, weigert Tsjecho-Slowakije zich aan te sluiten by een of ander anti-bolsjewistisch of anti-fascistisch front. Tsjecho-Slowakije, verre van uitsluitend te vertrouwen op den Volkenbond of zelfs ook maar op zyn bondgenootschappen om zyn veiligheid te waarborgen, vertrouwt vooral op zijn eigen militaire kracht. Krofta verklaarde, dat de met Frankrijk en de Kleine Entente gesloten bond genootschappen veel van hun waarde zouden verliezen door de aerbewapening van Duitsch land, indien zy niet zouden worden aangevuld door de vaststelling van wederzijdsche verplich tingen en de sluiting van verdragen tot weder- zijdschen bijstand met andere staten. Krofta verklaarde verder, dat Tsjecho-Slo wakije niet het voorbeeld van België zou volgen. Hij deed opmerken, dat de Italiaansch-Duitsche toenadering de organisatie van Centraal-Euro- pa zou kunnen vergemakkelijken. Hy verklaar de, dat de betrekkingen met Duitschland en Hongarije goed en met Oostenrijk vriendschap pelijk waren, dat de betrekkingen met Polen wat verbeterd zijn en dat het hernieuwde Fransch-Poolsche bondgenootschap zou moeten leiden tot een ontspanning in de betrekkingen tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije. Ten aanzien van Spanje zal Tsjecho-Slowakije de niet-inmengingsovereenkomst, welke het heef t aangegaan, strikt naleven. IN-j r\ tWiiiiniiiiiTiirnnrnijM r -4 /r? Stand op Vrijdag 1 unr v.ro.: 162J5 Vorige stand; 765J2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1