Mijdrechtsche millioenenzaak s Nieuwe regeling van de pacht WEE UIT EEN NEST GETUIGENVERHOOR VOOR HET HOF EENIGE BEZWAREN TE BERDE GEBRACHT VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 Hof heeft besloten een onder- zoek naar de geestvermogens van verdachte in te doen stellen fcijn gevangenneming bevolen J-kj de pauze vertelt een commies bij de re- f®tratie, dat verd. in gezelschap van nog een 'fen, Mr. Onderzoek geestvermogens De loonen van de mijnwerkers Herziening moet overwogen wor den, indien het leven merk baar duurder wordt Denaturatie fabrieksaardappelen Tentoonstelling Ned. Fabrikaat Donderdag te 'sGravenhage geopend Rede minister Slingenberg GRIEKSCHE REDDINGBOOT AANGESPOELD Afkomstig van de „Okeanis"? De branden te Hedel Een man en een vrouw zijn gearresteerd HOE GOUD VERANDERDE IN ZILVER.... Op een séance van spiritisten Bejaarde actrice uit trein gevallen TWEEDE KAMER De kantonrechter mag wel over een wijsheid beschikken, waarbij die van Salo mon verbleekt Taak der pachtkamer UIT DE STAATSCOURANT Rechterlijke macht Burgemeester Ontvangers verplaatst College van toezicht NEDERLANDSCHE BANK Mr. M. Burgerhout vraagt ontslag als president der bij-bank te Rotterdam Postvluchten DOOR ANNY VAN PANHUYS Het Amsterdamsche Gerechtshof •feeft na verdere behandeling van de Hijdrechtsche millioenenzaak beslo- fen, een onderzoek naar de geest vermogens van verdachte in te doen bellen. Het onderzoek is voor onbepaal- ^en tijd geschorst en de stukken zijn 1,1 handen van den rechter-commis- feris gesteld. Voorts heeft het Hof de gevan genneming van verdachte gelast, 'eet het oog op mogelijke samen- sPraak met getuigen. hieronder laten wij het verloop der rechts afe na de pauze volgen: in 1920 op zijn kantoor was geweest. De jj^tracten waren niet in orde geweest en ze war< Hat 'en weggegaan. Het was getuige opgevallen, in het arbeidscontract zoo'n hoog salaris Tj1 verd. was toegekend. Ook was hij zenuw- ^htig geweest. Getuige wist niet, wie de twee- nian was. .Verd. ontkent, dat hij in gezelschap van Jband anders op het registratiekantoor is ge feest. collega bevestigt de verklaringen van den wmies. Hij had den indruk gekregen, dat verd,, gezelschap was van een advocaat, althans van intellectueel. Vt>ar een volgende getuige vertelt, heeft mr. cb^uizen na de registratie van deze zoo .^baardige en kostbare stukken zich onmiddel- 'ijfe verv, fen kantore van de registratie te Breukelen dat mevrouw Van W. niet zou te weten ko- dat de documenten waren geregistreerd, t Venhuizen zegt, dat hij bang was, dat (V'r- Van W. boos zou worden, omdat een derzoek na een vorige registratie haar ook in °ge mate zou hebben opgewonden, g "slangrijk zijn de verklaringen van een vroe- j^fed pachter van mevr. Van W. Op zekeren dag i933 is hij nadat hij van tevoren een ge- j, rek met mr. Venhuizen had gehad door de- °P diens kantoor ontboden. De advocaat had gevraagd, verklaringen af te leggen over v "bgen van mevr. Van W. Getuige had er niet 61 zin in, omdat hij vreesde ongenoegen te krij- t fe Hij liet zich echter bepraten, om voor no- Wildschut verklaringen af te leggen, O'ha een acte werd opgemaakt. Aan getuige gezegd, dat slechts de procureur-generaal den inhoud kennis zou nemen, ^"ij verklaarde in die acte o. a., dat mevrouw W. hem gezegd had, dat later, na haar A verd. B. haar bezittingen zou erven. Voorts Vj hij verklaard, dat mevr. Van W. niet veel notaris Wildschut moest hebben, fe- 2'Hmg geeft deze pachter een heel andere ty'hg van het geval. Mevrouw Van W. had wel tyjh Verd. B. als erfgenaam gesproken, maar dat duidelijk een grapje. Get.'s verkalringen wer- een heel ander licht op deze acte. erd. heeft indertijd een uitvoerig schrijven fj11 het Hof gericht, waarin hij het heele inte- lj ^r van de villa beschrijft. Thans hoort het drie dienstboden, om de juistheid van verd.'s pbijvingen te controleeren. 't blijkt vrijwel niets van te kloppen, alleen j. hingen, die bij een eersten oogopslag te zien Weet verd. goed, wat den president doet 'ken: 't Bed stond zeker op de slaapkamer, we er maar mee ophouden, ook aan ons huid komt een einde. Ög et Hof begint daarop het verhoor van de door jfei'dediging opgeroepen getuigen. (Jfeh Haarlemsche advocaat verklaart van een jjhilielid van mevr. Van W. te hebben verno- K dat de familie vreesde, dat de erfenis deels de diaconie, deels naar „een verren neef" !jd- B.) zou gaan. tjjj"6 candidaat van notaris Wildschut, die bij fet standkoming van de verklaring van den ter aanwezig is geweest, legt hierover ver engen af. De notaris stelde de vragen. res.Dat kan niet. De notaris wist toch niet het om ging, dat wist mr. Venhuizen. lw*et.: Er was eerst een „voorbereidend" ver- van den pachter waarbij de notaris nog met L, ezig was. Ik heb toen die verklaring opge- e>hd. Ten Bokkel: Heeft de pachter niet uit j,h beweging verklaard? Er zullen wel vragen zijn gesteld. 6 Pachter bevestigt dit: Mr. Venhuizen heeft J'fegen gesteld. cand. notaris zegt, dat de verklaringen door Pachter zelfstandig zijn afgelegd. «j?6 president stelt voor het verhoor hier te °feen, doch de procureur-generaal ar. D. Rei- lingh, verzoekt mede met het oog op den in houd en den aard van het cahier een onderzoek naar de geestvermogens van verd. te doen in stellen. Ook verzoekt het O. M. een bevel tot gevan genneming tegen verd. voor deze zaak. De gevangenisstraf voor de eerste zaak loopt ten einde en er bestaat wanneer verd. vrij komt, alle kans, dat hij getuigen zal beïnvloeden; er is in deze zaak al genoeg achter de schermen gewerkt. De verdediging kan met het psychiatrisch on derzoek wel instemmen, niet echter met het be vel tot gevangenneming. „Deze man zit al gevangen, waarom zoudt v hem er dit bevel nog bovenop geven?" Mr. Ten Bokkel meent te weten, dat de mi nister, juist omdat deze zaak nog hangende is, de voorwaardelijke invrijheidstelling, die voor verd. is aangevraagd, nu zijn straf op 28 Octo ber voor 2/3 zal zijn uitgezeten, zal weigeren. De procureur-generaal: Van dat laatste is mij niets bekend. Verd.: De reclasseeringsambtenaar vertelde het mij De procureur-generaal handhaaft zijn ver zoek. Het Hof gaat in raadkamer. Na heropening deelt de president mede, dat het Hof termen vindt om een onderzoek naar de geestvermogens van verd. te doen instellen. Te Heerlen kwam Donderdag de Contact commissie voor het Mijnbedrijf bijeen. De directies verklaarden zich bereid, mede te werken tot een verbetering van de pensioenen waarbij met name gedacht wordt aan de oudere arbeiders en in de kosten daarvan haar aandeel bij te dragen. Zij stelden voor, de ver dere behandeling van deze aangelegenheid ever te dragen aan vertegenwoordigers van de on dernemingen en de vakbonden en aan de dage- lijksche leiding van het Algemeen Mijnwerkers fonds te verzoeken, deze commissie in haar ar beid bij te staan. De directies spraken de hoop uit, dat het al dus mogelijk zal zijn binnen een redelijken ter mijn tot een bevredigende oplossing te komen. De vertegenwoordigers van den R. K. en den Protestantsch-Christelijken Mijnwerkersbond betuigden instemming met dit voorstel; zij zul len dit aan hun hoofdbestuur voorleggen en de personen opgeven, die namens die bonden in de commissie zitting zullen nemen. De vertegen woordiger van den Ned. Mijnwerkersbond zal het voorstel eveneens in zijn hoofdbestuur be spreken, doch wenschte voorbehoud te maken ten aanzien van de voorgestelde wijze van be handeling, zulks in verband met het feit, dat zijn organisatie zich inzake het vraagstuk der mijnwerkerspensioenen eenigen tijd geleden met bepaalde denkbeelden tot de regeering' heeft ge wend. Aangaande de gevolgen der depreciatie valt nog weinig positiefs te zeggen. De prijzen der huisbrandkolen op de Nederlandsche markt lig gen tot 1 April 1937 vast, terwijl ook ten aan zien van de overige kolensoorten het streven bestaat, de binnenlandsche prijzen over het al gemeen op het bestaande peil te houden. Tegenover de mogelijkheid van een betere opbrengst van den export naar sommige landen, staat een stijging van de prijzen van verschil lende bedrijfsbenoodigdheden, die uit het bui tenland moeten worden betrokken. Wat de door den Ned. Mijnwerkersbond gevraagde 40-urige werkweek betreft, bleven de directies van oor deel, dat invoering daarvan niet in overweging genomen kan worden, zoolang andere landen, waartegen de mijnindustrie heeft te concurree- ren, daartoe niet overgaan. De mogelijkheid om, zooals thans op ver schillende mijnen gebeurt, weder de volle week te werken, komt aan den toestand der mijn werkersgezinnen belangrijk ten goede. Vanwege den R. K. Mijnwerkersbond werd te kennen gegeven, dat deze een betere pensioen regeling nog steeds als zeer noodig beschouwt. Het streven naar verdere verbeteringen wordt vooral beheerscht door de vraag, welken invloed de gewijzigde monetaire toestand zal blijken te hebben op de kosten van het levens onderhoud en den gang van zaken in de mijn industrie. De directies gaven uiting aan de hoop, dat dank zij den regeeringsmaatregelen, een merkbaar duurder worden van het leven zou kunnen worden vermeden. Mocht dit onverhoopt niet het gev^l zijn, dan zou inderdaad een herziening der loonen in overweging moeten worden genomen. Voorshands laat het zich aanzien, dat door het grootere aantal werkdagen de toestand der mijnwerkers dezen winter aan merkelijk gunstiger zal zijn dan tijdens den vorige'n winter. In aansluiting op het persbericht inzake de denaturatie van fabrieksaardappelen verne men wij van bevoegde zijde, dat onder de fa brieksaardappeltelers onzekerheid bestaat om trent de eischen waaraan de na 1 April 1937 ter denaturatie aan te bieden fabrieksaard appelen moeten voldoen om voor de in uit zicht gestelde vergoeding in aanmerking te kunnen komen. Daarom wordt nog medegedeeld, dat de be doeling van deze regeling is, ertoe mede te werken, dat de telers van fabrieksaardappelen een gedeelte kunnen reserveeren voor even- tueelen export, zonder dat zij, indien er geen vraag voor uitvoer mocht komen, schade zullen lijden. Fabrieksaardappelen worden bij deze rege ling beschouwd als behoorende tot de in z.g. rubriek B van de consumptie-aardappelsteun regeling ingedeelde aardappelen. Dit beteekent, dat van de ter denaturatie aangeboden partijen de aardappelen welke kunnen vallen door een opening van 35 m.m. vierkantsmaat, moeten zijn uitgesorteerd, ter wijl ook de z.g. nat-rotte aardappelen moeten zijn verwijderd. Partijen aardappelen welke zoodanig door ziekte zijn aangetast, dat zij niet meer voor veevoeder geschikt kunnen worden geacht en partijen die stukken bevatten, welke op andere wijze dan bij het rooien of omwerken of wel door vreterij van insecten zijn ontstaan, komen niet voor steun in aanmerking. Z.g. bonken, aardappelen boven 60 m.m. vier kantsmaat, zullen echter wel worden gesteund. De Haagsche tentoonstelling van „Neder- landsch Fabrikaat", welke tot en met 1 Novem ber a.s. wordt gehouden, is Donderdagmiddag geopend op het terrein aan de Kalvermarkt in een houten tentoonstellingsgebouw met ruim 2400 vierkante meter expositieruimte. 70 inzen ders zijn klaar om de duizenden bezoekers, die zij mogen verwachten, te ontvangen en van voorlichting te dienen. Van de officieele stands mag in de eerste plaats worden genoemd de inzending van het hoofdbestuur der P. T. T., die een beknopt over zicht van dit staatsbedrijf geeft en bij welke men, na uit een der automaten zijn postzegels te hebben verkregen, zijn brief of briefkaart ter tentoonstelling kan posten, voorzien van een speciaal poststempel. Interessant is ook de inzending van de ge meente 's Gravenhage. Bij de openingsplechtigheid sprak de voorzit ter van de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, ir. M. H. Damme, woorden van welkom en hij verheugde zich over de veelzijdige belangstelling. Minister SLINGENBERG hield de openings rede. Het doel, dat deze vereeniging nastreeft en hetwelk ook deze tentoonstelling beoogt, is mij aldus de heer Slingenberg als minister van Sociale Zaken in hooge mate sympathiek. Belangstelling te wekken voor waren van Ne- derlandschen oorsprong, is het streven van uw vereeniging. Slaagt gij hierin, dan bevordert gij de werkgelegenheid in ons land en tevens de industrieele welvaart. Een taak voor de Neder landsche regeering is het stellig, om den arbei ders die werkloos zijn, geldelijken steun te ver- leenen, maar een taak van hoogere orde is het toch voor haar om zooveel als in haar vermogen is, te bevorderen, dat er in Nederland werk is. Wie echter meent, dat de overheid op dit ge bied alles kan doen, vergist zich sterk. Veel be langrijker toch dan de invloed van overheids steun ten behoeve van werkverruiming, is voor het bedrijfsleven de vraag, wat de Nederlandsche burger dag in dag uit aan allerlei artikelen be steedt. Voor millioenen van de meest uiteen- loopende koopwaren wordt in ons land gekocht en nu is het merkwaardig, maar ook teleurstel lend, dat dikwerf uit sleur en gewoonte, waren van buitenlandschen oorsprong worden gekocht, die zonder bezwaar van Nederlandsche onder nemingen kunnen worden betrokken. Het kan niet genoeg worden herhaald, dat elke aankoop van een artikel, gemaakt in een Nederlandsche onderneming, er toe bijdraagt, de werkgelegen heid te verruimen of in stand te houden. Op het Nederlandsche koopende publiek nu rust een eereplicht in dezen zin, dat het telkens weer bij zijn aankoopen heeft te verlangen arti kelen, in Nederland vervaardigd. Moge ook deze tentoonstelling er toe bijdragen, dat het Nederlandsche publiek beter nog dan tot nu toe zal kunnen waarnemen, waartoe de Ne derlandsche nijverheid in staat is en welke pro ducten zij den koopers kan bieden. Met dezen wensch verklaarde de Minister de tentoonstelling voor geopend. Nadat het Wilhelmus had weerklonken, werd een rondgang langs de stands ondernomen. Donderdagnacht is tusschen Katwijk en Noordwijk, op Noordwijkseh grondgebied, een Grieksche reddingboot aangespoeld. De boot droeg den naam Lydia en is waarschijnlijk af komstig van het dezer dagen gestrande Griek sche stoomschip „Okeanis". De boot bevatte koffers met lijfgoederen. De politie heeft zich met het Grieksche con sulaat in verbinding gesteld. IJc ben op deze plaats bijna verdron ken. Werkelijk? Ja, het scheelde naar één haartje. (Gutierrez) Dinsdagavond hebben, zooals gemeld, te He- del resp. in een hooiberg van den landbouwer Aart van Driel en in een geheel met graan gevulde schuur van den landbouwer H. van den Heuvel, branden gewoed. In verband met het feit, dat de boerderijen van beide landbouwers op 1^ kilometer afstand van elkaar liggen, is het vermoeden gerezen, dat brandstichting niet geheel uitgesloten moest worden geacht. Dit vermoeden werd nog bevestigd door het feit, dat zich in de onmiddellijke nabijheid van de branden een man bevond, die zich bij een vo- rigen brand, ongeveer twee weken geleden, op verdachte wijze had opgehouden. De politie is toen in deze richting haar onderzoek begon nen en dit leidde Donderdag tot de arrestatie van den recidivist M. van S. en de 36-jarige vrouw P. v. d. B., beiden uit Den Bosch. De mogelijkheid, dat nog een arrestatie zal volgen, is niet uitgesloten. Dinsdagavond heeft het vooral in het Oosten des lands bekende medium, mevrouw Schiferli uit Apeldoorn, te Zwolle een séance gegeven in een der zalen van hotel Van Gijtenbeek, uit gaande van de Spiritualistische vereeniging Har- monia. Zooals steeds bestond er voor dezen propa- ganda-avond een groote belangstelling. Het ver loop van den avond onderscheidde zich niet van andere séances van mevrouw Schiferli, totdat, zoo vertelt de "N.R.Crt., aan het eind van den avond de ingeleverde voorwerpen, naar aanlei ding waarvan het medium allerlei mededeelingen doet weer aan de eigenaars zouden worden teruggegeven. Een der bezoekers kwam n.l. tot de onaangename ontdekking, dat zijn gouden hor loge verdwenen was en dat er een zilveren uur werk voor in de plaats was achtergelaten. Goede raad was in dit geval niet duur, daar immers mevrouw Schiferli bij de hand was! Het medium slaagde erin den stoel aan te wijzen waarop de bezoeker die de „vergissing" begaan had, had gezeten. Geen der aanwezigen kon zich evenwel den persoon herinneren, die op dezen stoel gezeten had, zoodat er voor den gedupeer den eigenaar niet veel anders opzat dan onge troost met het zilveren horloge huiswaarts te gaan. De bejaarde actrice Marie van Westerhoven is Woensdag! bij het uit den trein stappen te Doetinchem gestruikeld en heeft haar rechter voet ernstig verstuikt. Zij is niettemin den zelfden avond nog opgetreden bij de opvoering door het Ned.-Indische Tooneel van „Kilian en Zoon". Den Haag, 22 October 1936 5 Februari 1932 verwierp de Eerste Kamer het ontwerp van een nieuwe Pachtwet, dat door wijlen jhr. Ruys de Beerenbrouck, onder wien toen de Landbouw ressorteerde en door mi nister Donner bij de Staten-Generaal was aan hangig gemaakt ter vervanging van de zeer onvolledige en verouderde artikelen, die het Burgerlijk Wetboek ten aanzien van de huur van landerijen bevat. De behandeling, destijds ia de Tweede Kamer had in het ontwerp het zoogenaamde continuatierecht met prijsvast stelling door den kantonrechter geïncorporeerd door de aanneming van een desbetreffend amendement-Fleskens-Goseling. Dit continua tierecht werd de steen des aanstoots in de Eer ste Kamer. Men zag er een te sterke aantas ting van den eigendom der verpachters in. En doordat ook eenige Katholieke senatoren zich bij de tegenstanders voegden, haalde het ont werp de meerderheid niet en bleven de onbe vredigende leemten, die in dit deel van de wet geving zijn aan te wijzen, voorloopig gehand haafd. Het votum der Eerste Kamer verwekte, met name in katholieken kring, de nooaige dei ning. S. D. A. P. en communisten poogden uit het geval politieke munt te slaan, doch zonder succes. En tenslotte heeft volgehouden aan drang tot de indiening van een nieuw ontwerp geleid. Het kabinet-Colijn bleek reeds spoedig na zijn optreden tot een herhaling van de po ging, om het pachtrecht te verbeteren, bereid. En het ontwerp, door de ministers van Schaik, Steenberghe en Oud aan de Staten-Generaal voorgelegd, is inderdaad van verregaande Strek king te noemen. Evenals het ontwerp-Ruys-Donner brengt het een betere verdeeling van het bedrijfsrisico, geeft het een regeling van de vergoeding voor aan het goed aangebrachte verbeteringen, waar op de pachter aanspraak maken kan na beëin diging van de pachtovereenkomst, schept het waarborgen, dat de pachtsommen niet uitslui tend door de wet van vraag en aanbod worden bepaald, en brengt het een regeling, waardoor de pachter meer dan vroeger zekerheid erlangt, dat hij, als hij zijn pachtersplicht goed vervult, op den gepachten grond kan blijven. Vooral de laatste twee punten, de controle op de hoogte der pachtsommen en de nieuwe regeling om trent den tijdsduur van de pacht, zullen ook thans vooral de aandacht vragen Minister Van Schaik, die de Pachtwet als uitgesproken sociale wet buiten het nu een maal op individualistische leest geschoeide Bur gerlijk Wetboek wenscht te houden, heeft bij de regeling dezer materie zeer veel overgelaten aan het inzicht van den door twee landbouwdes kundige bijzitters geassisteerden kantonrechter, de zoogenaamde pachtkamer van het kanton gerecht. Bij het begin van de pachtverhouding wordt dat inzicht ingeschakeld, doordat de af gesloten overeenkomst binnen acht dagen door den verpachter aan de pachtkamer moet wor den voorgelegd, die zich dan een oordeel vormt over den inhoud, en, indien zij de verplichtin gen van den pachter onredelijk zwaar acht, Den heer R. A. Isselt, griffier bij het hof van justitie in Suriname, is op verzoek, met 1 Dec. 1936, eervol ontslag uit 's lands dienst ver leend, onder dankbetuiging voor langdurige diensten aan den lande bewezen. Mr. G. Fik- kert, waarnemend griffier bij de rechtbank te 'sGravenhage, is benoemd tot griffier bij het hof van justitie in Suriname, met ingang van den dag van vermoedelijk vertrek naar ge noemd gewest. Met 1 Nov. 1936, benoemd tot burgemeester der gemeente Westdorpe: C. J. van Hootegem. De nieuw benoemde burgemeester van West dorpe, de heer C. J. van Hootegem, werd 5 September 1902 te Kapelle geboren en is dus 34 jaar oud. Hij is thans commies ter secretarie van de gemeente Neuzen. De ontvanger der registratie en domeinen, J. C. Versluijs, verplaatst van het kantoor der successierechten te Rotterdam naar het kan toor der registratie en successierechten te Haarlem; de ontvanger der registratie en do meinen C. J. A. Schmalhausen van het kan toor der registratie en domeinen te Helmond naar het kantoor der successierechten te Utrecht; de ontvanger der registratie en do meinen C. J. C. de Haan van het kantoor der registratie en domeinen te Eindhoven naar het kantoor dier middelen te Almelo; de ontvan ger der registratie en domeinen G. W. J. de Noojjer van het kantoor der registratie en do meinen te Werkendam naar het kantoor dier middelen te 's Hertogenbosch; en de ontvanger der registratie en domeinen J. A. L. Cockx van het kantoor der registratie en domeinen te Boxmeer naar het kantoor dier middelen te Breukelen. Aan S. de la Bella Jr., te Amsterdam, is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van toezicht, bedoeld in artikel 120 der Ziektewet, met dankbetuiging, en is be noemd tot lid van genoemd college F. S. Noord hof f, te Amsterdam. Bij K. B. zijn opnieuw benoemd: Met ingang van 15 November 1936 tot bur gemeester der gemeente Bemmel, A. J. Her- ckenrath. Met ingang van 9 November 1936 tot burge meester der gemeente Nieuwenhoom, mr.- F. J. D. C. Egter van Wissekerke, Met ingang van 4 November 1936 tot burge meester der gemeente Avenhorn, J. de Groot. Met ingang van 2 November 1936 tot burge meester der gemeente Zonnemaire, H. J. Roel- vink. Met ingang van 5 November 1936 tot burge meester der gemeente Krabbendijke, jhr. mr G. A. Strick van Linschoten. Met ingang van 1 November 1936 tot burge meester der gemeente Leeuwarden, jhr. mr. J. M. van Beyma. Met ingang van 14 November 1936 tot bur gemeester der gemeente Winsum, J. J. G. Boot. Jhr. De Geer eerst de partijen in minnelijk overleg tot een andere regeling tracht te brengen, of, zoo dit niet gelukt, de overeenkomst eenvoudig nietig verklaart of wijzigt. En bij de beëindiging van de pachtovereenkomst heeft wederom de pacht kamer een taak, doordat zij de redelijkheid van een door den verpachter gedane opzegging te beoordeelen krijgt. Alle pachtovereenkomsten (behoudens eenige uitzonderingen voor bijzon dere gevallen) zullen namelijk voortaan voor onbepaalden tijd worden aangegaan, al krijgt dan ook de verpachter dit als veiligheidsklep om de tien jaar gelegenheid, om de pacht naar welgevallen te beëindigen. Het ontwerp, waarvan het allervoornaam ste in het bovenstaande is samengevat, heeft de Kamer gunstig ontvangen. Zelfs de liberaal LOUWES toonde geneigd heid om mede te gaan met wat hijzelf noem de „deze sterke aantasting van het eigendoms recht". Aan drie voorwaarden diende dan evenwel alsnog te worden voldaan. De be voegdheid van de zoogenaamde „erkende pachtbureaux", die ten doel hebben goede pachttoestanden te bevorderen en door de or ganisaties in den landbouw zijn opgericht, moest nog wat worden uitgebreid, om het, zoo noodig, zonder den rechter te kunnen doen. Op de tweede plaats moest de verpachter de pachtovereenkomst in ieder geval mogen be ëindigen, als hij (uiteraard te goeder trouw) den grond zelf zou willen gaan exploiteeren of er een familielid op zetten. En op de derde plaats moest in ieder geval de bepaling uit de wet verdwijnen, dat de pachtkamer aan partijen eenvoudig een geheel andere overeen komst dan zij aan gingen, kan opleggen. Dit laatste punt heeft ook de voorzit ter der Christelijk- Hisitorische fractie Jhr. DE GEER, die overigens de instem ming van zijn partij genoot Weitkamp deelde, uitgewerkt. Hij verwierp deze bepaling en wilde, dat de pachtkamer het aangegane Contract alleen zou kunnen vernietigen, omdat de oplegging van een gewijzigd contract beteeke- nen zou, dat de pachtovereenkomsten, die vrijwillig worden aangegaan, eigenlijk alle blanco-contracten zouden worden, waarvan de handteekening later een geheel anderen inhoud zou moeten dekken. Dit was, aldus spr., in een rechtsstaat een niet te aanvaarden figuur. En bovendien zou deze bepaling er toe leiden, dat minder se rieuze aspirantpachters maar raak zouden contracteeren en op die wijze aan ernstiger medegegadigden vliegen afvangen, in de hoop dan natuurlijk, dat de pachtkamer later de zware verplichtingen wel verzachten zou. Dit zelfde bezwaar ontwikkelden ook de an- ti-revolutionnair VAN DEN HEUVEL en de vrijzinnig-democraat EBELS, dei beiden ter beveiliging van een redelijk voortduren van het gebruiksrecht van den pachter de voor keur geven aan, het goed functionneerende En- gelsche systeem, waarbij de pachter bij on redelijke opzegging van de pacht door den verpachter recht heeft op schadevergoeding. Deze beide afgevaardigden juichten overigens de indiening van de nieuwe Pachtwet op zich zelf zeer toe, al wil de heer Van den Heuvel de wet buiten toepassing laten voor zeer kleine perceeltjes grond, die niet verpacht worden, om aan den pachter een levensbestaan te ver schaffen. Ook de sociaal-democraat Van der Sluis en de Christen-democraat Van Houten waren uiteraard met het ontwerp zeer inge nomen. Een punt, dat heden ook nog ter sprake kwam, is de taak, die dit ontwerp aan den rechter oplegt. Die kantonrechter, aldus jhr de Geer, mag zoo gaandeweg wel over een wijsheid gaan beschikken, waarbij die van Sa lomon verbleekt. Maar de vrijzinnig-democraat Ebels wees daartegenover op de practijk van de Crisis pachtwet, om aan te toonen, dat het met de afweging van belangen, waarmee de pacht kamer zich zal moeten occupeeren, best zal meevallen. Naar wij vernemen heeft mr. M. Burgerhout, wegens het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd, met ingang van 1 April 1937 ontslag gevraagd als president van de bij-bank van de Nederlandsche Bank te Rotterdam. Het zou in de bedoeling liggen, dat de di recteur der bü-bank, mr. W. H. Stenfert Kroese, den heer Burgerhout in zijn functie van president zal opvolgen. De „Perkoetoet" is Donderdagmiddag om 17.31 uur op Schiphol van de Indië-reis terug gekeerd. th ese 151661 voor raam van den coupé iW1 en keek in de richting vanwaar zij' geko- l>et w&s. De huisjes van het dorp werden klel- eh kleiner, het station scheen weg te zin- fei haar geboorteplaats dook als het ware aarde weg. Het schoot haar door het hoofd, beter heelemaal niet had kunnen komen. «rl)eeldde zich haar zuster en Barbara op e8', die zich onder langs den berg slinger- i w6 z'en loopen, als gisteren op den weg naar vNvm1' Haar zuster stÜf als een oude, onge- e juffrouw in houding en gang. Naast fet't de kleine, zwaarstappend in de plompe Nfle^kers beslagen schoenen. Het slecht zit- Japonnetje gaf de kindergestalte iets ouwe- femps; de stijfgevlochten vlecht zwaaide IK ket loopen als de slinger van een uurwerk. Hti ht6«e trad van het raampje terug en dacht \ilt ^ar eigen hui-s, om dit beeld en alle ge- eh. die daarmee verontrustend en opwin- Vf.,.yerbonden waren, uit haar gepijnigd hoofd feannen. Jaren gingen voorbij de machinefabriek en gieterij van Herman Stinner te Frankfort werd elk jaar uitgebreid en de hoofdoorzaak van de zen bloei was de nieuwe gietmassa en gietme- thode, die Robert Normann had uitgevonden. Herman Stinner bleef nog een paar jaar te Aschaffenburg, toen verkocht hij het fabrieks terrein aldaar met opstand en ging ook in de groote stad aan de Main wonen. Vanuit ëen plaats kon men beter gecentraliseerd werken. Herman Stinner en zijn voormalige technicus hadden voortaan een gemeenschappelijk privé- kantoor, dat slechts door een licht schot in twee gedeelten gesplitst was. Ook buiten kantoortijd zag men de heeren veel in eikaars gezelschap. In het huis van zijn directeur voelde Herman Stinner zich bijzonder op zijn gemak. Het In tieme en toch voorname huishouden van Therese had voor hem een bijzondere bekoring; als vrij gezel voelde hij zich behaaglijk in de fraaie ver trekken, waar de mooie blonde vrouw en haar beeldschoon dochtertje zoo graag gasten ontvin gen. Reeds lang kende Therese al de menschen die in het uitgaande leven der stad een rol speeelden. In haar huis kwamen gasten van ouden en van nieuwbakken adel, geleerden en kunstenaars. De huisvrouw verstond meesterlijk de kunst om el- ken artist iets zoo vleiends te zeggen, dat het leek alsof zij hem voor een bijzonder begenadigd talent hield. In de kleine villa kwamen als geregelde gas ten ook eenige heeren der fabriek Robert Normann stelde daar bijzonder prijs op en The- yese vond dien wensch billijk. De meesten van hen waren gehuwd, maar er waren toch ook enkelen, die nog geen trouwring droegen. Zij kwamen graag op bezoek bij hun directeur en Maria, die zoo gracieus en fijn was, maakte direct op ieder diepen indruk. Maria Normann, die nu negentien was, leek 'n lieftallig jong koninginnetje; ze deelde vrien delijke blikken en innemende woorden uit als evenzoovele bewijzen van haar gunst. Therese kwam het soms plotseling voor den geest, hoe geheel anders Maria zich zeker zou hebben ont wikkeld, als zij de dochter van den volksschool- onderwijzer van Buchen was gebleven. Na den dag van de ontmoeting aan het graf der ouders had Therese geen poging tot verzoe ning meer durven wagen. Zeer lang had zij ech ter nog in stilte gehoopt, dat haar zuster door de een of andere droeve of prettige gebeurtenis aanleiding zou vinden om toenadering te beproe ven. Maar tenslotte had zij de hoop opgegeven. Haar peettante, die nu ook reeds rustte op het kerkhof van Hainstadt, had reeds vóór jaren in een van haar zeldzame brieven geschreven, dat Alois Kaiser gestorven was en dat zijn weduwe met Barbara naar Heidelberg verhuisd was. Maria had er geen vermoeden van, dat een andere vrouw dan die zij moeder noemde, haar het leven had geschonken. Therese was bijna bang voor het oogenblik, dat zij dit Maria zou moeten meedeelen. Ze was er erg bang voor, omdat zij een heimelijken angst had, dat Maria mischien zou verlangen, haar werkelijke moeder te leeren kennen. Het zoo voor indrukken vatbare jonge meisjeshart zou haar misschien parten spejen en smart en zorgen zou den het gevolg kunnen zijn. Op een goeden middag vertelde Robert Nor mann zijn vrouw, dat dien dag een hem bijzon der aanbevolen ingenieur bij hem in betrekking was gekomen, oogenschijnlijk een zeer begaafd man, maar van een heel ander soort dan zijn collega's gewoonlijk waren. Reeds zijn naam gaf hem een bijzondere positie. Hij heette Stefan, baron von Homstein en die naam paste in elk opzicht bij zijn uiterlijk voorkomen. Den volgen den morgen zou baron von Hornstein op uitnoo- diging van zijn chef bij mevrouw zijn opwachting komen maken. Therese lachte. „Werkelijk een prachtige naam, ik ben bijna nieuwsgierig, den drager er van te zijn." Stefan von Hornstein had minder plezier in het af te leggen bezoek. Hij hield niet van visites. Maar er zat weinig anders op, daar de directeur, zijn chef, met wien hij gaarne in een goede ver standhouding stond, hem daarvoor had uitge- noodigd. De baron was een slanke, rijzige jongeman en Therese lachte welwillend toen zijn lippen haar witte, van ringen fonkelende hand aanraakten. Haar zelve waren de gedachten niet duidelijk, welke op dit oogenblik bliksemsnel door haar hoofd schoten. Maar het idee, dat op het zien van den slanken jongen man, die zulk een goe den indruk maakte, bij Therese was opgekomen, bleef vast in haar hoofd hangen. Stefan von Hornstein was een man voor Maria, en toen haar dochter op haar verzoek binnen kwam, lette zij scherp op of de bezoeker in Maria's smaak viel. Maar dit was moeilijk vast te stellen. Maria lachte als altijd en om den kleinen rooden mond lag het spottende trekje,'dat Therese reeds zoo dikwijls te denken had gegeven. De indruk, dien het persoontje van Maria op den bezoeker maakte, kon de opmerkster echter zonder eenige bijzondere menschenkennis var. zijn gezicht aflezen. Uit zijn bruine oogen sprak de oprechte bewondering zoo duidelijk alsof don kere vlammen uitschoten naar de blonde schoon heid tegenover hem. Weer triomfeerde Therese's moederlijke ijdelheid. Het was toch altijd het zelfde de mannen keken Maria bewonderend aan, alsof zij in gedachten de knie bogen voor het beeldschoone jonge meisje. Men converseerde. Stefan von Hornstein verhaalde een en ander uit zijn leven. „Weenen is mijn vaderstad," vertelde hij, „maar mijn ouders zijn vroeg gestorven. Een tante te Berlijn heeft mij opgevoed en zich niet verzet tegen mijn neiging om in den machine bouw te gaan. Ik ben de eerste van mijn ge slacht. die voor zoo een bij uitstek practisch be roep iets voelde gezanten, natuuronderzoekers en stille geleerden hebben vóór mij den naam Hornstein gedragen. Voor mij gold echter reeds in de kinderjaren als hoogste vreugde de een of andere reuzenmachine van dichtbij te mogen bekijken. Zoo'n geluk leek mij elk offer waard." Maria's blauwe oogen, die zoo diep en fluweelig glansden, staarden den spreker aan. „Ik vind machines verschrikkelijk die mon sters rooken en ronken en als je dicht bij ze komt, krijg je de afschuwelijke olievlekken op je kleeren." Stefan von Hornstein lachte. „Uw standpunt is gedeeltelijk juist, juffrouw Normann, maar ik vind aan die monsters zoo als u de machines noemt toch ook altijd iets poëtisch, en als ik bezig ben met de teekening van een nieuw ontwerp, denk ik er reeds aan hoeveel werk het nog ongeboren monster wel niet zal presteeren. In mijn verbeelding zie ik er alreeds vlijtige arbeiders omheen, die met be kwame handen de kracht van de doode en toch zoo levende machine dienstbaar maken. Stoom sist, raderen brommen en een krachtig onver moeibaar zwoegen begint. De geweldige moderne tijd ademt en werkt, brengt dingen tot stand, waarvan onze voorvaderen gezegd zouden heb ben.'dat het zotte sprookjes waren." Maria lachte helder. „U is zooiets als een verkapte dichter!" De man met de glad achterover gekamde brui ne haren keek scherp in het mooie gezichtje vóór hem. „Dat weet ik niet. Maar ik geloof, dat het op dit oogenblik niet moeilijk is om een dichter te zijn." Hij legde op de woorden „op dit oogenblik" licht den nadruk, waardoor het antwoord de be- teekenis kreeg van een compliment aan Maria. Therese noodigde den jongen ingenieur voor een der volgende avonden uit en meende, dat Stefan von Homstein meer in haar smaak viel dan een der andere heeren van de fabriek dit nog ooit had gedaan. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3