1 I Zoekt gij betrouwbaar Personeel Laatste Nieuws Onrust te Brussel KWALITEIT WINT DEN STRIJD HARRY VAN BEEK Waar de filmband rolt I Plaats een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Wat de tonq streelt LEVENSMIDDELENHUIS 1ste KLASSE De besprekingen te Berlijn PIELAGE CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEF. 11078 UITNOODIGING SPECIALE ATTRACTIE HARRY VAN BEEK DEMONSTRATIE DER KELL0GG-PR0DUCTEN VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 I Oud-minister staat terecht Ernstige aanrijding veroorzaakt KERKCONCERT VAN ONZE RECHTBANK Bezoeker bestolen Verkooper contra makelaars Erkennen Duitschland en Italië de regeering te Burgos? België en het Locarno pact Richtsnoer voor toekomstige onderhand elingen Zaterdag zullen 50.000 Rexisten reeds in de hoofdstad zijn, zegt Degrelle Bereden gendarmerie patrouilleert Verklaring van Degrelle HET NATIONAAL GESCHENK AAN DE PRINSES Geldersche worst voor 45 cent per pond en dan HEERLIJK Onze fabriek heeft ons in staat gesteld dit te leveren Alle concurrentie is hiermede plat geslagen Dames en Heeren denkt er aan: de worst is niet alleen goedkoop, maar werkelijk HEERLIJK WAGENWEG 122 TELEFOON 15774 De Valutamarkt Depreciatie van den gulden met ruim 20 3/4 pCt. De non-interventie Commissie komt heden bijeen FRANS HALS-THEATER De keizer van Californië De film Jle keizer. w& CalMofnië" van Louis Tranker, bekroond o® de Biennale ie Venetië. PALATE BIOSCOOP De dorpsdokter FILMNIEUWS De aarde zingt V-fr ^llllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllll!lllllllllllll!lllll!lll!|||||[|lll|||||^ ini[||l!lll!lllll!llllll!lllllllllllll!llllll!]||l!ll!ini|||||||!II!llll!|||||I||]!|||l|||||||!|||||||||!||||!|||||l!|l!||lninimillllI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT pilllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllll!IIIIIIIIIIIIIIHIIII!lllll!lll[l!llllll!ll!lllllllllll!llllll!l!lll[||l!llllllllllllinil!1llllllll| iïll!llllllll!llllllll!ll!lllllllllllllllllilllllll!ll!llllllll!ll!lllll!ll!lllllllllllllllllllllll|||llllllllllHllllllllfllllllllllllilll^ STAD uws Voor de Haarlemsche rechtbank heeft de oud-minister W., te Bloemendaal, oud-hoofd directeur van de P. T. T. en thans algemeen secretaris van het Koloniaal Instituut te Am sterdam terecht gestaan wegens het veroor zaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. oud-minister zou nj. volgens de dag vaarding op 5 April j.l. op den Heerenweg te Heemstede zoo roekeloos en onvoorzichtig met zijn auto hebben gereden, dat zijn auto in aanrijding kwam met een motorrijder, waar door de motorrijder een ernstige rechter-on- derbeenbreuk bekwam. De motorrijder, een 27-jarige rijwielherstel ler uit Den Haag, kwam nog moeilijk loopend en op een stok geleund, de rechtszaal binnen en vertelde als getuige dat hij op 5 April j.l. op zijn motorfiets (zijn vrouw zat op de duo) op den Heerenweg te Heemstede nabij het be kende wandelbosch Groenendaal reed in de richting Haarlem met hoogstens 50 K.M. snel heid rechts op het asphaltgedeelte van den weg. Uit de andere richting kwam een file auto's. Een der auto's had zijn linkerrichting aanwijzer uit en sloeg links af om Groenen daal in te rijden. De auto reed langzaam. Ge tuige heeft sterk geremd, doch kon den auto, die den weg overstak, niet meer vermijden. Zijn motor was bijna tot stilstand gekomen toen hfj tegen de achterzijde van den auto botste. Getuige en zijn vrouw zijn van den motor gevallen en getuige had een beenbreuk opgeloopen. Hij is 15 weken lang in „Bronovo", het Diaconessenziekenhuis te Den Haag ver pleegd en thans nog niet geheel hersteld. Nog werd gehoord een 26-jarige installa teur uit Rotterdam, die het ongeval had' zien gebeuren en ongeveer gelijkluidende verklarin gen als het slachtoffer aflegde. Mevr. W., echtgenoote van den oud-minister had naast haar man in den auto gezeten en vertelde dat de motorrijder eerst naar rechts en toen naar links uitweek. Zij had erop gerekend dat de motorrijder wel achter den auto zou omrijden. Toen de auto reeds den weg was overgestoken en den ingang van Groenendaal inreed voelde getuige een lichte trilling in den auto, welke gewoon was doorgereden. Zij keek om en zag toen menschen bij elkaar op den weg staan, waaruit ze concludeerde dat er iets gebeurd moest zijn. Toen is de auto gestopt en zijn beiden uitgestapt. De officier van justitie zeide in zijn requisi toir dat de oorzaak van het ongeval geheel te wijten is aan de weinige routine van den auto rijder. Hij heeft op een zeer stuntelige wijze den weg overgestoken en had óf moeten wach ten totdat de motorrijder was gepasseerd of direct met grootere snelheid den weg moeten oversteken. De motorrijder kwam van rechts en had dus recht van voorrang. De schuld van de aanrijding, die niet groot is, ligt bij verdachte. Spr. eischte 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Fokma, concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 5 November. Hespe's gemengd koor „Polyhymnia" en Am- sterdamsch kinderkoor „Zanglust" gaven in de aloude Bavokerk een concert met medewerking van de sopraan Ankie van Wickevoort Crom- melin en den organist Jac. Bijster. Het gemengde koor zong met mooien, even redigen klank en veelal met goed verzorgde, muzikale voordracht (vooral vielen de juist aangebrachte dynamische schakeeringen op). De nummers waren nogal vreemd gerang schikt: Palestrina bij Blummer en Ingegniribij Bruch en Giesen's „Domine, salvam fac Regi- nam nostram" viel na Bach geheel uit den toon. Het kinderkoor zong een drietal geestelijke liederen: een vlot, in verbalenden trant ge schreven Kerstlied: „Maria,, die soude naer Bethlehem gaen" van Jac. Bonset, het door Flores van Duyze bewerkte „Heer Jesu heeft een hofken" en een oud „Gloria" door den di rigent voor kinderkoor gezet. Deze liederen werden met wijding voorgedragen en voldeden mede door de knap technische afwerking, niet het minst door de goede articulatie. „Hollands Kracht" viel in dit gebouw buiten het kader, eveneens de begeleiding op den vleugel. Valerius' Dankgebed daarentegen sloot met Beethoven's „Die Ehre Gottes" den zang waardig af. De sopraanzangeres droeg liederen voor van Winterberger niet bijster belangrijk en FranckRiedel, benevens twee composities van Mozart: Betracht' dies Herz en Alleluja. Haar zang klonk bij Mozart warmer en gevoelvoller dan in den aanvang. Wellicht moet dit worden toegeschreven aan de kille kerktemperatuur, die gewoonlijk eerst na een half uur iets stijgt, mits er natuurlijk een groote schare toehoor ders is. Jacob Bijster opende het concert met Bach's d moll-Toccata en Fuga, rhythmisch uiterst correct en met doorgaans welgekozen registra tie (klankvolume voldoende transparant), nim mer te dik en donker) en introduceerde tevens een eigen compositie: „Variaties en Dubbel- fuga over Merck toch hoe Sterck". Dit werk getuigt van kundige, contrapunctische schrijf wijze. Bijzonder fraai van stemmenloop zijn de eerste variaties en aan het slot bereikt de com ponist een climax, waardoor het werk indruk wekkend afsluit. Zelden zagen we dit kerkgebouw zoo goed bezet als op dit concert. O. K. Dan stond terecht een 37-jarige juffrouw uit Velsen, wegens diefstal. Op 2 Juli j.l. was een 30-jarige Haarlemmer bij haar op bezoek gekomen en had zijn jas uitge trokken. Uit de jas heeft de juffrouw een étui met een bankbiljet van 25, een bankbiljet van 10, een rij- en nummerbewijs en andere pa pieren gestolen. De man had toen hij wegging de jas weer aangetrokken en thuis de vermissing bemerkt. De Officier van Justitie eischte, het reclas- seeringsrapport in aanmerking genomen, drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Uitspraak 5 November a.s. Voor de Haarlemsche rechtbank stond een 33- jarige koopman uit Haarlem terecht wegens ver duistering van een aardappelschilmachine, wel ke hij in huurkoop had. Verdachte had in Mei 1935 de machine in huurkoop gekocht voor 445. In Maart j.l. heeft hij zijn zaak te Amsterdam overgedaan aan een 25-jarigen groentenhandelaar. Daarbij is ook de machine overgedaan, waarop echter ruim 200 moest afbetaald worden. Verdachte beweerde dat hij bij de overneming nadrukkelijk bedongen had met de makelaars dat ook de machine verder door den kooper van de zaak afbetaald zou worden. De makelaars hebben dit echter niet in het contract opgenomen. En tusschen zyn werk door heeft verdachte het contract, denkende dat het wel goed zou zijn, geteekend. Degene, die de zaak gekocht had, verklaarde dat hij bij den koop niets had gehoord over den huurkoop van de machine. De beide makelaars verklaarden ver volgens als getuige eveneens dat verdachte vóór den koop niet met hen over de schilmachine had gesproken. Wel daarna. De Officier van Justitie kon niet aannemen dat alle getuigen staan te liegen en verdachte alleen de waarheid spreekt. Spr. nam het tegen overgestelde aan en eischte 3 maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. B. Vrijdag, vond het bewijs aanvechtbaar en pleitte vrijspraak, subs, cle mentie. Uitspraak 5 November a.s. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) ROME, 22 Oct. (Reuter.) Volgens hier in omloop zijnde geruchten zouden de te Berlijn gevoerde besprekingen betrekking hebben op de volgende punten: I. Geen miliitair bondgenootschap noch verdrag van welken aard ook. 2 Berlijn en Rome zouden de regeering te Burgos erkennen. 3. Italië zou zijn steun geven aan een ver zoek van Duitschland om een tweezijdig Fransch-Duitsch pact, gegarandeerd door Italië en Engeland. 4. Wederkeerige consolidatie voor alles wat het optreden der beide landen ten aan zien van den Volkenbond betreft. 5. Italiaansche ondersteuning van het Duit- sche verzoek om uit het Locarnopact ieder accoord met betrekking tot Oost-Europa weg te laten en de Sovjet-Unie van dit pact uit te sluiten. 6. De beide landen zouden het eens zijn met betrekking tot de economische penetratie in het Donaubekken. Er zou voor het oogenblik geen sprake zijn van een erkenning van het Italiaansche keizer rijk Abessinig door Duitschland. Het gerucht doet voorts de ronde, dat Ciano Zondag een rede zal houden, waarin hij zich tot de internationale openbare meening zou richten. LONDEN, 22 Oct. (Reuter)Hedenavond wordt de Belgische ambassadeur te Londen uit Brussel terug verwacht met het antwoord van de Belgi sche regeering op de vragen inzake het Locar- no-pact. Men meent dat het antwoord van Bel gië duidelijk zal aantoonen, dat de rede van den Koning bedoeld is als een richtsnoer voor toekomstige onderhandelingen en niet als het opzeggen van bestaande verplichtingen. BRUSSEL, 22 Oct. (Reuter) Het persbureau der Rexisten te Brussel heeft medegedeeld, dat de Rexisten, niettegenstaande het verbod der Bel gische regeering, de meeting te Brus sel en den daarmede in verband staanden opmarsch naar Brussel zul len doen plaats vinden. BRUSSEL, 22 Oct. (Reuter). Vanavond hebben zich eenige inci denten voorgedaan in de nabijheid van een lokaal der Rexisten tusschen dezen en leden van het nationale legioen. In verband met deze incidenten patrouilleert bereden gendarmerie door de binnenstad. De Rexistische partij had voor hedenavond haar aanhangers bijeengeroepen voor het aan- hooren van de radiorede van minister-presi dent Van Zeeland, hetgeen oorzaak was van groote drukte by het lokaal der Rexisten. Er vormden zich samenscholingen en hier en daar hadden tegenbetoogingen plaats. Er werd ge roepen „leve het vrije vereenigde België". De politie en de gendarmerie kwamen tusschen- beide en maanden het publiek tot doorloopen. Een vijftigtal personen werd gearresteerd, daar zy hieraan geen gevolg wilden geven. Degrelle verklaarde hedenavond te Brugge: Wij zullen Zondag allen in Brus sel zijn. De eixtra-treinen zullen worden verboden, maar Zaterdag zullen 50.000 Rexisten uit de provincie in Brussel zijn, waar zij gehuisvest zullen zijn bij Brussel- sche Rexisten. Er heeft een conferentie plaats gevonden tusschen den minister-president, de ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie, den burgemeester van Brussel en eenige hooge ambtenaren, teneinde de orde-maatregelen vast te stellen, die voor a.s. Zondag zullen worden genomen. Een Rexistische afgevaardigde heeft ver zocht den minister-president te mogen inter- pelleeren over de belemmeringen, die door de regeering in den weg gelegd zijn aan de uit oefening van het recht van vergadering. Naar aanleiding van het bericht in ver schillende bladen, vernemen wij nader van het Wij noodigen U uit tot een bezoek aan de welke wordt gehouden in onze zaak WAGENWEG 122 op 26, 27 en 28 October a.s., Maandag, Dinsdag, Woensdag 's middags van half twee tot half zes. Van deze gelegenheid zal gebruik gemaakt worden U een overzicht van onze Indische producten te geven, welke noodig zijn voor het bereiden van een smakelijke rijsttafel. (U kunt dan tevens zelf onze uitmuntende kroepoek proeven) Als speciale attractie verbinden wij hieraan, dat iedere belangstellende GEHEEL GRATIS ter kennismaking 1 BAALTJE JAVA ZILVERVLIES RIJST ontvangt. Van deze rijst zijn eerst voor kort de goede hoedanig heden bekend geworden. Tijdens de demonstratie wordt thee geserveerd. MOGEN WIJ OP EEN BEZOEK VAN U REKENEN? Hoogachtend, algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk, dat omtrent den vorm, welke aan het geschenk voor de Prinses gegeven zal worden, nog geen definitieve be slissing is genomen. In 't valutaverkeer kon Donderdagochtend de gulden zich op het hoogere peil van gisteren handhaven. Het Pond Sterling bewoog zich na het vorig slot van 9.09'4 op 9.069.11 en de Dollar bleef op 1.85'/2—1.86y2 (1.85%) onveran derd. Onder beurstijd bewoog de markt zich binnen de ochtendkoersen. De Dollar noteerde officieel I.8534 zoodat de waardedaling van den gulden ruim 20% pet. bedroeg. LONDEN, 22 October. (D. N. B.) Officii wordt medegedeeld, dat de non-interventiecom' missie voor morgen 4 uur bijeengeroepen is- Het bureau van den Fransehen minister-Pre' sident deelt mede: Herhaaldelijk en nog slecht kortgeleden in eenige politieke bladen ver' schenen berichten hebben als strekking land voor te stellen als inbreuk makende op niet-inmenging in Spaansche aangelegenh®" den. Deze volkomen onjuiste berichten worde® haastig overgenomen door zekere buitenlandse® bladen en dienen tot het voeden van een, belangen van Frankrijk vijandige, campagne 1 internationale kringen. De regeering stelt e prijs op de openbare meening te waarschuw6'^ tegen dergelijke manoeuvres, welker anti-nat1® naai karakter niet nader behoeft te worde onderstreept. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De directie van het Frans Halstheater noodig- de ons uit tot een voorbespreking van de Tobis- film „De keizer van Californië", daar dit zeer bijzondere werk met Louis Trenker als regisseur en vertolker der hoofdrol meer dan gewone aan dacht verdient. Op de Biennale te Venetië is deze film bekroond en wanneer men ze ziet moet men erkennen, dat de eere-palm met recht aan Trenker geschonken is. Voorop moet worden gesteld, dat het histori sche onderwerp zich buitengewoon leende voor verfilming. Het leven van den beroemden kolo nist Johann August Sutter, is vol afwisseling en heldendaden geweest en zijn pioniersarbeid blijft verbonden aan de ontwikkelingsgeschiede nis van het heerlijke Californië. De Zwitsersche drukker, die wegens het verspreiden van oprui ende pamfletten vlucht en vrouw en kinderen moet verlaten, hoort een geheimzinnige stem, die hem toeroept: „Is de aarde niet groot en on metelijk rijkEn hy neemt afscheid van zijn gezin en steekt over naar Amerika. Na ge weldige ontberingen geleden te hebben begint zijn groote werk in de Far-West en binnen en kele jaren is hy een der rijkste en grootste ko lonisten van Californië. De film culmineert in de dramatische ge beurtenissen tengevolge van de goudkoorts, die toen de heele wereld in haar greep gevangen hield. Sutter beleefde het hoe .zijn kinderen, na hun overkomst, door zijn eigen volk werden doodgeschoten. Hij beleefde het, dat hij tot Generaal en Senator benoemd werd en hoe de Hooge Raad formeel verklaarde, dat zijn aan spraken op het land rechtmatig waren. Maar Sutter beleefde niet, dat de regeering daar goed keuring aan hechtte. Berooid en door ieder ver laten wachtte hy dagelijks op de trappen van het Capitool op een rechtvaardig oordeel dat nooit gekomen is. Inderdaad, dit gegeven is boeiend en belang wekkend en we mogen dan ook blij zijn dat het in verantwoordelijke filmhanden terecht is ge komen. Louis Trenker heeft van Sutter een prachtige creatie gemaakt, die kerel leeft, hij is Sutter en we kunnen hem ons niet anders voor stellen. De prachtkop van dezen speler impo neert, zijn geluid klinkt vastberaden, zijn op treden wekt sympathie, zijn heele wezen sleept ons mee en doet ons de angstige belevenissen daar in het verre Westen als het ware onder gaan. Een mooi gegeven, een sublieme vertolking en als derde bekoring de sprookjesachtige foto grafie der Californische natuur. Als de .verwikke ling hard en bruut wordt, als de dramatische ge beurtenissen een angstig hoogtepunt krijgen door de goudkoorts van waanzinnige delvers, doemt Gods paradijs van het verre Westen uit het beeld op en het geld zinkt weg in de ontzagge lijken rykdom van het wondere landschap. Er kan niet van verloren tijd gesproken wor den, als men dit Tobis-product gaat zien. Leer zaam is „De keizer van Californië", boeiend, krachtig en waar. De moraal, Sutter den keizer, die arm stierf, doch in de overtuiging, dat het goud alléén geen zegen voor de menschheid brengt", zal men bij het zien van deze film, die van morgenmiddag af in „Frans Hals" draait, niet spoedig vergeten. v. W. Het zyn vermoedelijk wel de jongste film- artisten die ooit zijn opgetreden, deze Cana- dSeesche vijfling. Heel de wereld kent ze, heel de wereld heeft van haar gehoord en heel de wereld zal de vijf meisjes, nu ze in een film optreden, ook willen zien. En toch, hoe belangwekkend het ook is, deze vijf kerngezonde en lieftallige peuters bij haar spelen te zien, haar aardige kindergeluidjes te hooren, voor ons is dat niet het voornaamste van deze film, die niet meer of minder is dan een noodkreet om betere hulp, betere verzor ging van de plattelandsbevolking in de onher bergzame binnenlanden van Canada in geval van ziekte of ongeluk. De film „De Dorpsdokter", die vrijwel geheel de werkelijkheid weergeeft, zooals die zich daar in het Verre Canada heeft afgespeeld, is op de volgende wijze tot stand gekomen. By de ge boorte van den vijfling zond dr. Allan Roy Dafoe, de dokter in het dorpje waar de geluk kige moeder woonde, een noodkreet de wereld in om een couveuse, om de plaats in te nemen van de heetgemaakte baksteenen, waarmee hij deze vyf hoopjes mensch tot dusver in leven had gehouden. Een reporter, Charles Blake, werd met de couveuse naar den dokter gezon den. Het was een gevaarvolle vlucht, maar hét vliegtuig landde veilig. Meer dan een jaar la ter kwam Blake op het denkbeeld van het ge* De vijf sterren uit de film „De dorps dokter" (Cinema Palace) val een filmverhaal te maken, hij sloot zich met zijn schrijfmachine in zijn kamer op en kwam er twee dagen later met zijn verhaal kant-en-klaar weer uit. En wat voor een ver haal! Het is geworden tot een hartroerende teekening van de toestanden in de sombere wouden van Canada; maar weinigen zullen deze prachtige film met droge oogen kunnen aanzien, hoeveel blijheid, vreugde en humor de jonge vijfling, om wie de heele geschiedenis draait, er ook in brengen. Het verhaal? De dorpsdokter (uitgebeeld door Jean Hersholt) is de eenige geneesheer in een uitgestrekt gebied van de Canadeesche bosch streek, die door de ruwe, hardwerkende hout hakkers algemeen op de handen wordt gedra gen. Met zijn verpleegster (Dorothy Peterson) doet hij wat hij kan om het lijden van zieken en gewonden te verzachten, zonder hoop voor zijn diensten naar behooren beloond te zullen worden, de menschen zijn daarvoor te arm. En als er dan een ernstige diphterie-epidemie uitbreekt, is hij ten einde raad. Totdat zijn neef hem het zoo dringend noodige serum per vliegtuig van Montreal komt brengen. Terwyi de dokter zelf naar Montreal gaat om daar zyn pleidooi te houden voor een betere verzor ging van de menschen uit zijn gebied, maar het hoofd stoot tegen bureaucratie en de zelf genoegzaamheid der hooge heeren, wordt de neef verliefd op de dochter van den directeur der houtaankapmaatschappij, wat aanleiding geeft tot een gevecht tusschen den neef en den directeur, waarin laatstgenoemde zijn arm breekt. Uit wraak ontslaat hij den dokter. Wanhopig en zich ellendig voelend besluit de dokter de streek te verlaten en reeds staat hij op de loopplank van het schip, dat hem zal wegvoeren van zijn menschen, als een man komt toeloopen en hem smeekt met hem mee te gaan om zijn vrouw bij te staan, die weer een baby verwacht, de zevende. De dokter gaat en met hem zyn verpleegster en inplaats van alleen maar een zevende kind, zien er vijf, de beroemde Canadeesche vijfling, het levenslicht. Nu volgt een strijd om die vijf ongelooflük kleine wichtjes in leven te houden en wat de dokter eerst maar niet gedaan kon krijgen, gaat nu als vanzelf. Nu is hij ineens wereldbe roemd en waar hij het eerst zelfs zonder de allernoodigste verplegingsartikelen moest doen, daar verrijst nu een prachtig ziekenhuis met alle hulpmiddelen die hij maar kan verlangen En eigenhandig komt hem de gouverneur-ge neraal een hooge onderscheiding op de borst spelden. Maar zelden komt het voor, dat men een film te zien krijgt, die zóó tot het hart spreekt als dit verhaal over den eenvoudigen dorpsdok ter, die klaarspeelde wat tot-nog-toe nooit ge lukt was, een vijfling in leven te houden en te doen opgroeien tot vijf gezonde, vroolijke en levensblije kinderen. Niet alléén den schrijver van het scenario komt hiervan de eer toe, maar ook en niet in de laatste plaats het tweetal dat de rollen van den dokter en de verpleegster op zoo meester lijke wyze weet te vertolken. A. T. De Zondagmorgenvoorstelling) ïn het Rem brandt-Theater is dezen keer een heel opmer kelijke voorstelling, vanwege het feit, dat daar een Tsjechisch filmpje vertoond wordt, dat als film meer waarde heeft en meer kwaliteit be zit, dan menige groote schlager van den sten tijd. Niet alleen laat de camera de ®®r rt zingen, op een wijze, zooals slechts door ee® kunstenaar gedaan kan worden, maar b°veI^ dien is het ook werkelijk, zooals de titel luidt: de aarde zingt. Het is de melodie VB® het leven van den grond, welke zijn vollen ri) dom op het witte doek ontplooit. De film str®3^ bovendien van zon en, levenslust, welke zich onder andere uit in de typische Tsjec<® sche volksdansen en volksspelen. Het stevige jongens, die Slowaaksche boerenzon® want de wijze, waarop zql met elikaar ravotf6^ is van dien aard dat menige Noordelijke rl benkast na zoo'n spel allang een gedesorg®1^ seerde massa zou zijn geweest. Jolig glijdt camera over het land en langs de wolken, 1®® zonnige huizenrijen en waaiende korenveld langs gezapige heuvelruggen en heiflikkeren t witte bergtoppen, waar de herders op vredige veei passen. Alles ademt rust en denheid. Zelfs de zwoegende boerenvrou?' op het veld toonen blije vriendelijke §ezicll^ri Het volk is zeer godsdienstig en geeft daar op zijn manier blijk, door des Zondags om de kerk te vertoeven, of te gaan bi1a .g op de graven der dierbare afgestorvenen. graven zijn een merkwaardigheid, daar zij verlucht zijn met gedenksteenen, die aan j heidendom herinneren. Meestal zyn ze primitieve beelden versierd, en probeeren Q nen voor te stellen, die in het graf liggen, zou van koddige figuren kunnen spreken, neer het over iets anders ging. Nu is het jf9 want ze maar grotesk, tenminste in onze oogen twijfelen er geen moment aan (ja het is ^0\ een uitgemaakte zaak) dat juist bij die keren de dooden in hooge eere staan. Het eenige bezwaar, dat men tegen deze<je zou kunnen hebben, is, dat het van het ®tige teveel is en de overvloed van de P1'®®^!- beeldenreeksen schade doet aan de sc® heid van het geheel. Of „schade" is niet juistef woordi men gaat tegen het eill^feiijKe aandacht meer schenken aan de voortreti opname en de prachtige blanke beelden, r. aan de voorstelling zelve, terwijl menfsCpei' vóór beide als een vanzelfsprekend onaf®" delijk geheel beschouwde. sj iiet gebeurt niet dikwijls, dat bij e€I1 "JlCi:g tuurfilm", de maikers zoo terzake de%erK)e zijn, dat zy ook „filmisch" een cultuur^.^pg schiepen. Dat geeft ons dan ook aan1 om den naam van Karei Plicka, die zoo regie voerde als de camera hanteerde, ^ets eere te noemen. Van zoo'n filmpje S®®. ^1- uit het boeit enkel en alleen door heid, zonder sensatie maar dan ooli pe' en machtiger dan menige film, die ra vooropgezette doei om langs sensationeel te bekoren, vermag. De muzikale composities van Fr. dersteunen het geheel zeker niet orlver„onda^' lijk. Den trouwen bezoekers van de gpK morgenvoorstellingen, wacht dezen keer een exquis genot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4