I DE UREN GAAN V O O R B IJ Haarlem, 23 Oct. HET OFFICIUM NOBILE Goed goed wint Kreymborg Kort en volledig MEUWSEN VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 ^•K. Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" Gangsters in Haarlem Brutale straatroof Waarborg-binnenwerk W aarborg-jassen 23.- 26,50 29.50 36.50 Populaire jassen AANRIJDING TE AERDEN HOUT Wraak over een blauwtje Potlepel tegen bakkersmes Moed ingedronken Als een kermisklant R. K. KAPPERSVAKSCHOOL Feestelijke opening met demonstratie AGENDA Bioscopen 24 October Bioscopen DE CHR. HUYGENS HEEFT VERTRAGING Schade aan een der motoren BURGERLIJKE STAND m kind rapt den tóqefcen gjjmlapii, STAD Klachten over dokters maar laat ons er haastig by voegen: ook lofprijzingen zijn toeds zoo oud als de kwalen van den mensch "tof. Voor wie in den put zit over eigen of anderer gezondheid, komt een medicus nooit toug genoeg, is de belangstelling, welke hij toont, zelden voldoende. Dat is altijd zoo ge feest en zal wel zoo blijven, zoolang de angst mensch tot onredelijke oordeelvellingen wengt. In het bijzonder bij ongevallen of acute Zlekteverschijnselen, duren de minuten, dat een groepen dokter op zich laat wachten, uren. "m! moeten de klachten over de weinige hulp vaardigheid van den man, die het edelste be- r°ep, het officium nobile vervult, dan ook met ton korreltje zout trachten te verteren. Dat er tottimer reden tot klagen zou zyn, wij zouden h®t niet willen beweren. De dokter wordt zoo tokwijis voor wissewasjes midden in den nacht tot zijn bed gehaald; zoo dikwijls worden in een "bote stad bij een ongeval drie, vier dokters te- fl«k opgebeld en komt hij als overbodige Weede of derde, dat men het hem niet kwalijk harnen kan, als hij tenslotte wat sceptisch staat togenover telefoontjes voor „dringende ongeval- €n Zoo voorbereid bieden wij onzen lezers den togenden noodkreet van 'n lezer aan: „Ik was, schrijft hij, woensdagavond getuige van een togisch ongeval, dat zich voordeed in Stoop's ®ad, Daar werd een dame door een hartverlam ming getroffen en overleed spoedig. Er werd torect om een dokter getelefoneerd. Er werden achtereenvolgens vijf opgeroepen, die in de °nmiddellijke omgeving woonden, maar geen enkele kwam. De eerste dokter deelde mede, dat toj geen tijd had; de tweede, dat het zyn werk toet was om naar een ongeval te komen kijken; re drie anderen waren niet thuis, maar dat *omt meer voor onder tafeltij d. Eindelijk na een todf uur kwam er één om den dood te consta teren. Zou hier, zoo vraagt de klager, nu niets aan te doen zijn van regeeringswege? Dan hulde ®an de geestelijkheid! Deze werd opgebeld en ehkele minuten nadien was er al een kapelaan aanwezig." Wij willen niets verbloemen en aan het bo venstaande toevoegen, dat de juistheid van het tormelde ons in hoofdzaak bevestigd werd. En dan willen wij er, ongetwijfeld met instemming jton de medici zelf, dit van zeggen, dat het af ■e keuren is als een dokter weigert zijn hulp bij ®en ongeval te verleenen. Hij moet wel een zeer ringende reden hebben om zich te excuseeren. Wjj hoorden van een dokter, die op weg naar ton particuliere audiëntie bij H. M. de Koningin, getuige was van een ongeluk en het slachtoffer jJn hulp verleende, waardoor hij eenigen tijd ater dan afgesproken aan het paleis arriveerde. *tot werd hem, na kennisneming van de oor aak, geenszins kwalijk genomen. Het is de ehig juiste opvatting, die wij allen hebben van e taak van een dokter. Maar nu terugkomende b de klachten over Haarlemsche medici, vra- »en wij ons af, of het niet noodig is het op- °spen van eerste hulp bij ongelukken in Haar- to beter te regelen. Daarvoor is aangewezen „Ongevallendienst", tolefoon 14141, maar herhaaldelijk blykt, dat toen dat zelfs in groote openbare inrichtingen toet weet. Zou het niet nuttig zijn, dat telefoon nummer meer algemeen bekend te maken op ue manier, waarop het alarm van de Brand- V6®1" is geregeld of de plaatsen worden aange duid, waar de reddingladders bij verdrinkings- «cvallen worden bewaard? Wordt „Ongevallen- toenst" stelselmatig gewaarschuwd, dan kan een fgeroepen dokter ook verzekerd zijn, dat zijn Komst gewenscht is en zeker niet overbodig; :a« kan ook worden nagezien welke dokters in nabijheid van de plaats, waar het Ongeluk *"aats had, wonen. Door een betere regeling zullen de klachten erstommen. uws .Zondag 25 en Dinsdag 27 October a.s. geeft Jtovengenoemde vereeniging haar eerste dona- tours-avonden van dit seizoen in 'den Stads- tohouwburg. Opgevoerd zal worden: „Oud-Heidelberg", tooneelspel in vijf bedrijven van M. Wilhelm *wster. Oezien de groote bezetting, werden aan de - regie zware eischen gesteld. Om de uitvoering zoo goed mogelijk te doen slagen, werd door den heer Willy de Maaré voor het 2e en 5e bedrijf een speciaal décor vervaardigd. „Oud-Heidelberg", bij velen bekend, doch door weinig dilettanten opgevoerd, zal zeker veler belangstelling trekken. Men behoeft geen bioscoopliefhebber te zijn om te weten wat een gangster is. De kranten staan er sinds jaren vol van. Dat een gangster zich pleegt uit te drukken in een vrijwel on verstaanbaar slang, is de meest romantische zijde van zijn figuur, die dan ook door de film regisseurs aan de overzijde van de groote we reldzee met een onmiskenbare voorliefde is uitgebuit. Maar dat zij stelen, met gepantserde auto's door de drukste straten rennen en zich niet ontzien om zich door middel van een dolle moordpartij uit de voeten te maken, is zelfs de meest doorgewinterde Amerikaan op den duur te kras geworden. De tijd, dat vriendelijke buitenmenschen naar Chicago trokken om eens wat mee te ma ken en er dan vrijwel zeker van konden zyn, dat zij op een sensationeele schietpartij zouden worden vergast (waarbij zy er dan wel voor zorgden om met ongeëvenaarde leepheid slechts toeschouwers te blijven) schijnt voorbij te zijn. De States do enalthans hun best om het regel matige aanzien van een veilig geordende sa menleving te herkrijgen. Sinds langen tijd importeert Amerika hitte golven, waartegen zelfs het Nederlandsche Clearinginstituut machteloos is gebleken. Heeft het nu ook de gangsters over den Oceaan ge smokkeld? Maakt u niet ongerust. Er is nog niet gescho ten en het ziet er ook niet naar uit, dat u zich eerdaags een panservest of iets van dien aard moet aanschaffen. Maar Haarlem is toch niet meer de vriendelijke stad, waar 's avonds laat zich slechts de altijd waakzame nachtwaker laat hooren en waar de stilte van de feërieke maanverlichte straten slechts verstoord wordt door het gemiauw van poesen, wier langgerekte kreten door de verten waren als klankgeworden fantomen, die.... Enfin, u begrijpt het natuur lijk reeds. Als wij alles mogen gelooven, was het verleden inderdaad zeer poëtisch. Ook Donderdagavond scheen de maan. En wat de stad door het verdwijnen van den le- gendarischen nachtwaker aan poëzie mocht hebben ingeboet, werd vergoed door luidspre kerklanken, die als „vleugelen van den nacht" of anderszins van huis tot huis tot op de straat hoorbaar waren. In de Aelbertsbergstraat liep een dame en in haar hand droeg de dame een taschje. Twee jongelieden, beiden ongeveer 22 jaar oud, fietsten langs haar heen en een van de twee heeft met een snellen greep het taschje uit haar hand gegrist. In het taschje bevond zich een bedrag van 74.50, een sleutelbos en enkele brieven. De jongelieden hebben zich met misdadige argeloosheid verwijderd in de richting van den Kleverparkweg en de dame heeft gegild en ge roepen. Maar hulp was verre en toen er einde lijk nieuwsgierigen kwamen opdagen, waren de vogels reeds lang gevlogen. Bij ontstentenis van sleutels heeft de politie de dame door ver breking toegang tot haar woning verschaft. Onmiddellijk heeft de recherche een uitge breid onderzoek ingesteld. Zooals men zich zal herinneren is het niet de eerste maal, dat zooiets den laatsten tijd in de stad is voorgevallen. De ordelievende burgerij, die zich wel nooit tot de decadente nieuwsgierigheid der Amerikaansche romantiek zal kunnen opwerken, hoopt met ons van harte, dat de sterke arm aan deze practijken een ein de zal weten te maken. Wij prefereeren de rust van de „Vleugelen van den nacht", hebben vooreerst nog genoeg aan onzen K.R.O. om ons des avonds te kunnen amuseeren. „W«* rfyden si dia manseben ge vaarlijk vandaag", dacht m immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt man dat ook waar van dien splinter, dien balk en aw oog? Dus ook 'n Waarborg-jas! Zuiver wollen stoffen. Prettige dessins. Elegante modellen. Vlotte coupe. (product van 30-jarige ervaring) Nog steeds de bekende lage Kreymborgprifzen. enz. 975 12.5o 1475 1750 Hedenmorgen, ongeveer kwart over zeven heeft een ernstige aanrijding plaats gehad tus- schen de Amsterdamsche tram en een ladder wagen van de gemeente Bloemendaal op den overweg aan de Sparrenlaan te Aerdenhout. De tram, die drie wagens telde, kwam van de rich ting Haarlem. Op de Sparrenlaan reed gaande naar de richting Zandvoorterweg een vracht auto van de gemeente Bloemendaal, waarachter de ladderwagen was gekoppeld. De bestuurder van den auto, V., verklaarde naderhand, dat het waarschuwingslicht boven den overweg niet brandde. Na de aanrijding brandde het echter wél. De auto was al op de trambaan, toen de bestuurders elkaar opmerkten. De tram remde, doch dit baatte niet. De vrachtauto was juist over de baan heen, doch de ladderwagen werd iti de linkerflank gegrepen. De wagen werd volko men vernield. Van den voorsten tramwagen wer den o.m. alle ruiten vernield; van den tweeden wagen ook 'n paar ruiten. De conducteur bekwam enkele lichte verwondingen aan de handen. Ge lukkig waren er op dit vroege uur geen passa giers. De politie maakte proces-verbaal op. Ook de burgemeester en de commissaris van politie van Bloemendaal verschenen na eenigen tijd ter plaatse om den toestand in oogenschouw te nemen. Voor de Haarlemsche Rechtbank heeft de 23-jarige bakkersknecht G„ uit Santpoort, te recht gestaan, verdacht van bedreiging. Een 51-jarige inwoner van Santpoort ver telde als getuige, dat de knecht een tijdlang met zijn dochter was verloofd geweest, doch dat het meisje de verloving had verbroken. Op den avond van 8 Juni j.l. hield een auto voor zijn woning stil en toen getuige de deur van zijn woning opende, stond verdachte, die in den auto had gezeten, voor hem. Hij vroeg hem den armband, welken hij aan zijn dochter had ge geven, terug. Getuige zeide, dat hy zich niet daarmede wilde bemoeien, waarop verdachte kwaad werd en een heftige woordenwisseling ontstond. Getuige had verdachte de deur ge wezen. Opeens had verdachte uit zijn binnen zak, waaraan hij tijdens de woordentwist had zitten frommelen, een groot bakkersmes ge trokken en daarmede naar getuige geslagen. Getuige was naar achteren gesprongen en naar de keuken gevlucht, waar hij als afweer- wapen een.potlepel had gepakt. Daarmede „gewapend" was hij weer naar de voordeur geloopen, terwijl echter verdachte reeds in den auto was gestapt en weggereden. Op zijn aangifte heeft een politie-agent verdachte later in een café aan het Pretoriaplein te Haarlem gearresteerd. Tijdens den aanslag was ook nog een glas- in-lood-ruitje verbrijzeld, doch er bestond ver schil van meening tusschen verdachte en ge tuige of verdachte dit ruitje heeft vernield bij zijn aanslag, dan wel dat getuige het gebroken heeft, toen hij achteruit sprong om den slag te ontgaan. Verdachte beweerde, dat getuige hem tijdens de woordentwist uitgescholden heeft en dat hij toen uit kwaadheid het mes heeft getrokken. Hij heeft het mes overdag altijd bij zich om er brood mee te snijden en dien avond had hij het „zonder eigenlijk door te denken waarom", aldus verdachte, meegenomen. Op weg naar de woning van getuige, was hy eenige kameraden tegengekomen, die bij hem bleven. In een café had hij eerst bier gedronken. President: „Zeker om je moed in te drinken?" Verdachte: „Neen, dat gebeurde wel meer." Daar zijn fietsband gesprongen was en hy nog naar een kennis in Beverwijk wilde rijden, had hij in een Santpoortsche garage een auto gehuurd. Samen met de kameraden, is hy naar de woning van getuige gereden. Hij erkende tenslotte, dat hij het mes had getrokken om getuige bang te maken. Het meisje was dien avond niet thuis. „Ik heb niet verder doorgedacht, anders had ik het niet gedaan," verklaarde verdachte. De president: „Je mag je wel veel beter leeren beheerschen, anders gebeuren er nog meer domme dingen!" De politieagent, die verdachte had gearres teerd, deelde mede, dat verdachte het mes on der den toonbank van het café, waar hij gear resteerd werd, had verborgen. De garagehouder, by wien verdachte den auto had gehuurd, vertelde, dat verdachte in de garage had gezegd: „Als je van een lijkje hoort, weet je er van." Verdachte verduide lijkte dit; hij zou gezegd hebben tegen zyn ka meraden; „Als ik straks een lijk ben, dan weten jullie waar je den auto heen moet brengen...." De Officier van Justitie zeide in zyn requi sitoir, dat hij niet geloofde, dat verdachte iemand van het leven heeft willen berooven, maar dat hij heeft gehandeld als een charlatan, een kermisklant, die een lolletje wilde uit halen. De handelwijze is uitermate ongepast en in gegeven door gekwetste ijdelheid, ontstaan door het verbreken van de verloving. Tenslotte doet hij iets waardoor hy aller minst meer de man harer keuze voor het meisje kan zyn, maar zich daarentegen in de ry der misdadigers geplaatst heeft. Het reclasseerings- rapport is niet gunstig. De andere partij moet tegen verdachte beschermd worden en daarom eischte spreker een geldboete van f 100 subs. 50 dagen hechtenis en een maand gevangenis straf met 3 jaar proeftijd. Op een vraag van den president verklaarde verdachte zich bereid zijn vroeger meisje en haar familie voortaan met rust te laten. Uitspraak 5 November. In een der bovenzalen van Café Brinkmann, Groote Markt, had Donderdagavond de zeer druk bezochte feestelijke opening plaats van de R. K. Kappersvakschool De technische clubs „A'dam" en „Haarlem" verleenden hun mede werking door dames, en heerenkapsels te de- monstreeren. De heer Zuijderland, voorzitter van de afdee- ling Haarlem van den Bond van R. K. Kappers patroons „St. Franciscus van Assisië", opende met een kort woord den avond. Door in samen- wtrking te treden met den patroonsbond en den bond van bedienden zijn we nu eindelijk geslaagd in ons plan, aldus spr., om een R. K. Kappers vakschool in Haarlem op te richten. Wij willen aantoonen, dat èn door samenwerking èn door goed leeren veel te bereiken valt. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat de avond in alle opzichten mocht slagen. De woorden van den heer Zuijderland zyn wel bewaarheid geworden. Tijdens de demonstra tie van de verschillende kunstige en smaakvolle kapsels gaven velen zich als leerling van de jonge vakschool op. Ook de voorzitter van den Bond van R. K. Kappersbedienden, de heer Van Zorn, hield een toespraak. Tot nu tot, zeide hij, waren de kath. bedienden aangewezen op de neutrale school. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag, dat er een gezamenlijke school van de diverse or ganisaties zou zijn met een katholieke afdeeling, mochten wij in dit streven niet slagen, zoodat wij een eigen R. K. Vakschool hebben opgericht. Aan de school is verbonden een uitmuntend corps leeraren. Hij sprak de hoop uit, dat door de hoogst mogelijke vakprestatic het be staan van deze school gewettigd mag worden. K'ij feliciteerde de besturen van de R. K. Vak bonden met de bereikte resultaten en wenschte leearen en leerlingen van harte geluk. Tot zeer laat in den avond zette men dan nog de demonstraties voort, welke met de grootste belangstelling werden gevolgd. Een woord van lof mag zeker wel gebracht worden aan de arganisatoren. Naar aanleiding van een antwoord inzake het besturen van een autobus door een chauffeur van 18 jaar, deelt men ons van politiezijde mede, dat krachtens art. 5 A van het Kon. Besluit van 13 Augustus 1932, Staatsblad 438, betrekking hebbend op de wet op de Openbare Vervoer middelen, een chauffeur op 'n z.g. autobusdienst minstens 21 jaar oud moet zijn. De buurtvereeniging „Ravowiso" (Ged. Raam gracht, Ged. Voldersgracht, Wilsonsplein en So- phiaplein) hield haar jaarvergadering. De jaar stukken werden goedgekeurd; de kas sloot met een batig saldo. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Als voorzitter werd gekozen de heer H. N. van Putten. Op de begraafplaats Westerveld heeft de ter aardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer G. v. Asten, in leven direc teur van de Steendrukkerij fa, Desguerrois Co. te Amsterdam, overleden te Aerdenhout. Er was veel belangstelling. Hat weekblad „Handelsbelangen" neemt o.m. op de erediteurenlijst in het faillissement N. V. Hoeiings Stoomertj en Ververij te Haarlem. Deze lijst telt 40 crediteuren, waarvan één met een betwiste vordering. Het totaal passief bedraagt 55.650,12)4, waarvan preferent 28.229,76)4 en betwist 14.849.30. De baten zyn nog niet volledig bekend. HAARLEM:Gr. Houtstr. 32, Tel. 13440 Gebouw „St, Bavo" Grafische Bond 8 uur; Gec. Eest. Kiesvereeniging, half 9; R.K. Be volkingsbureau, 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Laschclub, 8 uur. Hotel „Royal" RK. Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Paulus", half 9. Stadsschouwburg Vereeniging „Geloof en Wetenschap". Het Centraal Tooneel voert op „Het voorste legioen", kwart over 8. Gem. Concertzaal Concert H. O. V., kwart over 8. Rembrandt-Theater Rose Marie, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace De Dorpsdokter, 7 en 9.15 uur. Palace-Filmac 115 uur. Frans Halstbeater De keizer van Calif or- nië, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater De onzichtbare macht, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit 6 uur; gewone zit tingen 4 en 7 uur; Cursus R.K. Volksbond half 4. Rembrandt-Theater: Jeanette MacDonald en Nelson Eddy in ..Rose Marie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; De Canadeesche Vijfling in „De Dorpsdokter", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: Louis Trenker in „De Keizer van Califomië", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: Boris Karloff in „De onzicht bare macht", 2.30, 7 en 9.15 uur. De directie van de Stoomvaartmy.Neder land" deelt ons mede: Op het mi. „Christiaan Huygens" liggende te Southampton, is schade geconstateerd aan een der twee hoofdmotoren. De schade is van dien aard, dat zij niet in korten tijd kan worden hersteld, en daarom zal het schip met verminderde vaart de reis naar Indië voort zetten. Het vertrek van Southampton zal on geveer op het vastgestelde tijdstip plaats vinden. Echter zal Algiers niet warden aange- loopen, om het tijdverlies te beperken. Het vertrek van Genua zal een, eventueel twee dagen moeten worden verlaat. In verband hiermede zal de boottrein dus later uit Ne derland vertrekken, waaromtrent nog nadere mededeelingen zullen worden gedaan. De aan komst in Indië is eveneens vertraagd. Wat betreft de juiste datum van aankomst in In dië valt thans nog niets definitiefs te zeggen. Geboren: 22 October: z. van M. Roestv. Rijn; 23 October: z. van E. M. v. d. Pieter manSmits; d. van L. K. ElandModla. Ondertrouwd: J. F. Kroonsberg en Jkvr. H. C. Stem. Overleden; 21 October: A. Boeree, 68 j„ Vrouwesteeg; M. D. Bos. 82 j„ Nassaulaan; 22 October: K. Slicht, 46 j„ KI. Houtstraat: H. H. J„ 7 j., d. van H. Kist, Obistraat; D. E. v. Leersum, 53 j., Kleverlaan. D D r\j\nr^ ^UNJLV UIT HET FRANSCH VERTAALD DOOR CHRISTINE KAMP ■HHIIWHIimilUllimillHIIIjHnilllHlttlllIHNIIHItmiltttHWWHWllÏÏ 48 Zij viel achterover op haar kussen en her haalde telkens weer: Het Lichthet Licht Er kwam een uitdrukking van vrede over het toooie gelaat, dat steeds meer verbleekte. De inwendige bloeding was ingetreden, een sidde- hig.... een zuchtAlles was geëindigd. Margaïta had nog de kracht dc oogleden te touiten, dan, bijna bezwijmend, liet zij zich toeevoeren naar den auto, die haar naar het, tond zou terugbrengen De kleine Jean stierf dien avond, op het uur, nat de hemel, door den Westenwind van wolken ftozurverd, zich tooide met de zuivere kleuren tol den ondergang der zon. Eerst begreep de to"toe moeder de smartelijke waarheid niet, toaar Josefa, die naast haar aan het wiegje toiielde, trok haar in de armen en fluisterde: "Laten wij God danken! Het kind is beveiligd °2r de gevaren van deze aarde!" Die gedachte had de jonge moeder ook reeds ■toWeaterd; 200 dikwyls h&d zij gebeefd waor de ziel van haar kind. Een vreemd gevoel van verlichting kwam over haar, terwijl zij, zonder er van bewust te zijn, bezwijmde. Peter en petekind kwamen tegelijk op het kerkhof van Amaberry. Een congestie naar het hoofd maakte een einde aan het leven van den sterken oom Janeki. Arnaud d'Eskerona, zyn zuster en aUe huur lieden, waarbij ook Dominique en Josefa ach bevonden vergezelden de twee lijkkisten. Margaïta had haar man niet alleen kunnen laten. Hij was als verzonken in smart en wan hoop. Langzamerhand echter, alsof de kleine doode hem het beetje leven had ingestort, dat hij aan hem te danken had gehad, scheen Hugo te herstellen en zijn vrouw, die al haar moeder smart in haar ziel verborg, wijdde zich aan dat werk van opleving. Hij kreeg weer smaak in de dingen, die hem omgaven. Map kon hem naar de hal overbrengen of naar den zonnigen tuin, waar hij uren op zijn chaise-longue kon liggen, de oogen gevestigd op die uitgestrekte vlakte der zee, waar de nevelen den Jaïzquibel verborgen, als grens van Spanje. De dokters beweerden, dat zijn kneuzing slechts toevallig was en met goede voeding, versterkende middelen en veel rust zou ge nezen. Margaïta verdubbelde haar zorgen en Hugo was er haar dankbaar voor. Soms, als zy het kopje terugnam, waar hij uit gedronken had, hield hij haar hand vast om die te kussen. Het medelijden, dat haar bezield had voor steunde ook de jonge vrouw en gaf haar den moed om de lustelooze gedachten te verdrijven, die haar den plicht te zwaar zouden hebben gemaakt. De roman „De Behoedster van den Haard" lag nog steeds in den koffer, waar zij hem verborgen had en zij vermeed het, het boek aan te raken Toch was het Hugo, die haar daartoe drong. Opeens vroeg hij: „Heb je hier dien roman van Ourania?" Zij bloosde en antwoordde: ,,Die moet in dien koffer liggen." „Wil je hem mij geven? Ik heb het boek indertijd nauwelijks ingezien en zou het nu wel willen lezen." Zij stond op om het te halen en ondanks al haar geestkracht beefden haar handen, toen zij het hem bracht. Hij scheen het te merken, wanS dan vroeg hij, terwijl hij haar onderzoe kend aanzag: „Weet je misschien, wie zich onder dat pseudoniem verbergt?" Heel oprecht schudde zij het hoofd en zei: „Neen, het geheim is goed bewaard gebleven. Maar wat ik wel kan verzekeren, dat is, dat de schrijver een echte Baskiër is." Hij bekende haar niet, dat aan boord van het jacht Massot hem de identiteit van dien geheimzinnigen Ourania had onthuld en dat deze het was, die na hem het leven gered te hebben, heen was gegaan om zijn dankbaar heid te ontgaan. Enkel zei hij: „Te oordeelen naar je ontroering, zou ik gedacht hebben, dat je hem kende." Zij werd zeer bleek, nooit had zij gelogen en ffili Itor 1W1 imbvem bekoring moest bekennen, waaraan zij bloot had gestaan: ,,Op een middag, toen ik zoo al leen en zoo bedroefd was kwam het verlangen in mij op om dien schrijver mijn verdriet mede te deelen. Hij drukte in zijn roman zoo goed uit, wat ik in mijn ziel gevoelde „Heb je aan dat verlangen toegegeven?" „Ik heb den brief geschreven, maar toen ik dien wilde verzenden, begreep ik, dat het niet passend was een correspondentie te voeren, zonder dat mijn man daarvan in kennis werd gesteld. Die briefwisseling zou mij op gevaar lijke wegen kunnen brengen en toen heb ik mijn brief verscheurd." Hij veroorloofde rich niet de minste opmer king. Met gesloten oogen dacht hij na en schaamde zich tegenover die zuiverheid, die absolute rechtschapenheid. Al dc vergissingen van dat eerste jaar van zijn huwelijk, al zijn afdwalingen gedurende dien vervloekten kruis tocht op het jacht kwamen hem voor den geest. Hoe had hij zoo te kort kunnen komen aan de heiligste plichten, het edelmoedige meisje, dat hem haar leven had gewijd, aoo kunnen be handelen! Hij vreesde de oogen op haar te vestigen, zoodat zy daarin zou kunnen lezen wat hij gevoelde. Zij ging heen om het boek te halen en toen zij terugkwam, sloeg hij zelfs den blik niet op. Verslonden in zijn lectuur hoorde of zag hij niets meer. Margaïta had gezegd: „Hij drukte zoo goed uit, wat er in mijn ziel omging!" Bij de lezing van „De Behoedster van den Haard" begreep „TOjjge.kfleakter waarvan.een sterke, godsdienstige opvoeding de opwellingen weer hield, de schoonheid vanj haar ziel, die, als hij het gewild had zijn talent zou hebben gezuiverd door er haar natuurlijke poëzie, frisch als de beken, die van de bergen dalen, aan toe te voegen. Als hy niet er in had toegestemd, om zijn leven in het hare te doen opgaan, haar kost bare hoedanigheden in den smeltkroes hunner liefde fee werpen om er een nieuw metaal van te maken, dan was het, omdat hij' haar zuive ren invloed vreesde over zijn waüustige manier van schrijven, gewaardeerd door een bedor ven publiek en daardoor een vermindering van zijn beroemdheid. In plaats van haar aan zijn werk te laten deelnemen, had hy haar overgelaten aan de eenzaamheid en aan het hart, zoo gevaarlijk voor jonge vrouwen. Zij bekende het toch zelf; „Op een middag, dat ik zoo alleen en zoo be droefd was...." Erger nog, hij had haar in een wereld doen binnengaan, waar de deugd niet in tel was; uit eerzucht had hij haar doen omgaan met verdachte personen, met Aliette Cheron, met dien Rigal, die zoo gevaarlijk kon vleien.... Als zij niet gevallen was als die Miriam in „Het diepe Meer" of de Jacqueline in „De Gescheurde Sluier," dan was het, omdat zij weerstand had geboden aan hetgeen haar werd toegefluisterd, omdat zij nooit zich geheel had onthecht van den goddelijken Meester, die het eeuwige in haar ziel had gestort, dan was het, omdat de vrouwen van haar geslacht, zooals Dominica in „De Behoedster van den Haard," haar door haar gebeden hadden be schermd. Hij boog het hoofd over die bladzijden, die zooveel gedachten in hem opwekten. Om hem heen bewoog zij zich, waarvan zijn geest vol was, zy liep heen en weer en arrangeerde bloemen in de vazen. Heimelijk verhief zij haar geest tot God, opdat dat boek een diepen in druk op haar man mocht maken en een blijvende verandering mocht teweeg brengen. Toen zij zag, dat hy het eindelijk sloot, kwam rij dadelijk tot hem en hoewel zij bleek was, glimlachte zij toch en vroeg: „Ben je niet te vermoeid! geworden?" „Neen en ik ben blij, dat ik dien roman ge lezen heb. Me dunkt, nu ken ik je beter." Meer zei hij niet. De avond viel en omhulde hen met zijn schemering, in het westen was er slechts een schijn van rood licht. Weldra wer den hemel en zee grauw. Zij zette rich naast hem neer en er kwam een stilte over hen, vol onuitsprekelijke ge dachten. Zij vertelde hem niet, hoe zy geleden had en hij bekende haar niet den strijd, dien hy te voeren had gehad aan boord van La Gloire, toen zijn moeder, teleurgesteld door de lief dadige beschikkingen van oom Janeki, hem wilde noodzaken tot echtscheiding over te gaan, terwijl zij voor zijn oogen het reusachtige for tuin van gravin de Mauberay stelde. tWoidt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5