Duitschland erkent Italië's verovering De Rexisten-demonstratie op Zondag a.s. te Brussel Portugal breekt met Spanje Rusland wacht af Laffe overval te Kloosterzande Lloyd George is ongerust WAAR EN HOE ZAL DEZE PLAATS HEBBEN? mm AMBASSADEURS BIJ DE REGEERING-FRANCO Het nieuws van heden J-S 't koud oJf. nat, OCoJLvn van //3-e \$paa>in&ótad" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 24 OCTOBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 INSTITUUT E.N.S.A.I.D. vult lil - Ten gevolge van de anti-Japansche l>ewe ging te Shanghai worden Japansche kin deren door soldaten, met de bajonet op het geweer, naar school gebracht Het Italiaansch keizerrijk in Ethiopië door Hitier namens het rijk officieel aanvaard De landen gebruiken een taal als nooit te voren, de spanning neemt steeds toe Kardinaal Pacelli reist per vliegtuig Naar de zeven grootste steden van Amerika Moordenaar verbrand Krankzinnige benam vijf personen het leven Het Weeriiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Miniminhuiin '°tdenaaj kwam in de vlammen om het leven. De diplomatieke betrekkingen met de regeering te Madrid geschorst De Portugeesche gezant verlaat Alicante Weer een geval dr. Winter Hij bepleit een Volksfront met monarchistische tendenties Het défilé der oud-strijders door de straten van Brussel uit bezorgdheid niet toegestaan Vrees voor bloedigen 25en October PLATINA GESTOLEN Een Duitsche en een Italiaansche vertegenwoordiger zouden gereed staan hun ambt te aanvaarden Benoeming op den dag na inname van Madrid Fascisten vechten in Engeland Verscheidene personen ernstig gewond De haringvangst is weer in vollen gang De geruchten rond Litwinof m i U Op hun terugtocht van Reckenwalde naar Nederland vertoefden H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard eenige oogenblikken te Berlijn. Voor hotel Eden werden aan de Prinses bloemen aangeboden Alvorens het non-interventie- accoord op te zeggen, wil Moskou de buitenland sche reacties kennen Geen direct besluit nog te verwachten Communiqué der non-inter ventie-commissie TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20221 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Oude man door een schot in de zijde zwaargewond Dader in het donker ontkomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Ruim 600 scholen in Nederland, België en Koloniën geven les volgens onze methode. DAMES, MAAKT ZELF UW KLEEDING U kunt thuis knippen en naaien leeren. U ontvangt na toezending van 25 cent aan postzegels een mooi boek met ruim 100 maten en modellen en een gratie apparaat om TJ te laten zien hoe gemakkelijk onze methode is. w Aan MODEVAKSCHOOL E. N. S. A. I. D. v 1 Tolsteegsingel 54 Utrecht Saam: Adres: f,' •- y.i s,kW BERCHTESGADEN, 24 Oct. (Ste- fani)De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, werd heden door den Fuehrer en rijkskanselier Hitier ontvangen in te genwoordigheid van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Baron von Neurath. By deze gelegenheid deelde Hitier graaf Ciano, als vertegenwoordiger van de Italiaansche regeering mede, dat bet Duitsche rijk is overgegaan tot formeele erkenning van het Itali aansche keizerrijk in Ethiopië. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken nam van deze mededeeling kennis en gaf uiting aan de voldoening en waardeering hiervoor der fascistische regeering. LONDEN, 24 Oct. (Reuter). Op een betoo- ging van den raad van actie heeft Lloyd George gisteravond te Manchester een rede voering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat Engeland, of zelfs de wereld, niet gered zul len worden door staatsgrepen of dictaturen. Ten aanzien van den internationalen toe stand zeide Lloyd George, dat hij zich on gerust maakte te zien hoe van dag tot dag de betrekkingen tusschen de naties meer gespannen werden en hoe de landen een taal gebruikten, die nooit tevoren ge bruikt was. Het werkelijke gevaar in geval van oorlog, aldus Lloyd George, ligt niet zoo zeer in de superioriteit der dictaturen met betrekking tot de combineering, als wel in het gebrek aan samenhang van den kant der andere mogend heden. „Wij moeten inplaats van onze bewape ningen, onze samenwerking krachtiger maken." Tenslotte bepleitte Lloyd George een conso lidatie van de macht van den Volkenbond, op basis der collectieve veiligheid en algemeene °htwapening, welke „het middel zou zijn om deze dwaze rivaliteit tot staan te brengen." New YORK, 24 Oct. Kardinaal-staats ecretaris Pacelli vertrekt morgen van hier in en speciaal gecharterd vliegtuig van de Uni- ^d Air Line voor een bezoek van vijf dagen aan de zeven grootste steden der Vereenigde Staten. Narijs, 24 October. De houthakker, die enige dagen geleden te Lardiers is een vlaag A11 krankzinnigheid vijf personen vermoordde, flfkAw J /I nwi n AV\f 1VI nnv, t\ -»* EE Hoogste barometerstand 771.3 te War- EE EE schau. Laagste barometerstand 729.4 te Isaf jord. Verwachting: Zwakke tot matigen, Wes- EE EE telijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot EE EE zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of jj= geen regen, weinig verandering in tem- j= peratuur. Zon op 'sm. 6.43, onder 's av. 4.46. EE Maan op n.m. 2'.03. EE Licht op 5.16. E der door de gendarmerie ontdekt In een boer- Sehdi 1), waarin hij zich had verschanst. De hlQl armen staken het huis in brand en de LISSABON, 24 October (Reuter) De Portugeesche minister van buitenlandsche zaken heeft den Spaanschen ambassadeur, Albomoz, een nota doen overhandigen, waarin hij verklaart, dat de Portugeesche regeering zich verplicht ziet de diplomatieke betrekkingen met de regeering te Madrid te schorsen. Vanmorgen nog zijn instructies getelegrafeerd aan den Portugeeschen zaakgelastigde te Ali cante, waarin hem opdracht gegeven wordt scheep te gaan op het in deze haven voor anker liggende Portugeesche oorlogsschip en naar Portugal terug te keeren. De Portugeesche regeering behoudt zich het recht voor, zoodra zij dit opportuun zal achten, de aan den Spaanschen ambassa deur gezonden nota te pubiiceeren, waarin de redenen uiteengezet worden, waarom zij meent de diplomatieke betrekkingen met Spanje te moeten verbreken. De onder-burgemeester van Weenen, Dr. Winter, een persoonlijk vriend van wijlen Dr. Dollfuss, is geen vriend van den autoritairen Staat, welke, ook in Oostenrijk, het vrije ver- eenigingsrecht der arbeiders heeft vernietigd. Dollfuss stelde in Winter niettegenstaande dit groot vertrouwen en droeg hem op, de arbeiders vrijwillig te brengen tot medewerking aan den nieuwen gang van zaken, die in den Onze correspondent te Brussel schrijft: Het eigendom te Ukkel, dat er voor gehuurd was, zullen de Rexis- ten niet kunnen bereiken. Het eerste ordewoord van den chef van Rex luidde daarop, dat de duizenden Rexisten in het centrum van Brussel zouden zijn, waar Zondagmorgen het jaarlijksche défilé plaats heeft van de oud-strijders ter herdenking van den Ijzer-slag. Dit défilé was toegelaten. Deze stoet zou ook voorbij het koninklijk paleis trekken, waar de Koning hem gewoonlijk in oogenschouw neemt. De Rexisten zouden zich dan vermengen met den optocht der oud-strijders en een reusach tige demonstratie houden voor den Koning. Er werden toen middelen beraamd om hen buiten dezen IJzerstoet te houden, waarop de Rexisten besloten met vaandels enz. in dichte drommen langs den optocht te gaan staan. Brussel is onder dit alles uitermate opgewonden geraakt. De grove op hitsingen van socialistische en com munistische zijde, en de onomwon den bedreiging met een geweldige tegenactie van hun zijde, wettigen de bezorgdheid dat het een bloedige 25 October zou kunnen worden voor de hoofdstad van België. Om te verhinderen, dat het oudstrijders- défilé tenslotte een Rex-demonstratie zou worden, heeft de regeering nog den maat regel genomen, dat er geen défilé van de oudstrijders door de straten van Brussel zal plaats vinden. De oudstrijders zullen een samenkomst hou den in het Stadspark (de „Warande" uit de revolutie van 1830) en slechts leden van de oudstrijdersvereenigingen zullen er binnen mogen op vertoon van hunne kaart van lid maatschap van een der oudstrijdersvereenigin gen. Dit Stadspark is gelegen tegenover het Ko ninklijk Paleis en er zal slechts een kort défilé plaats vinden langs het park, vóór den Koning. Een imposante troepenmacht, benevens bere den gendarmerie, zullen het défilé beschermen. Toch moet men hierbij de vrees uiten, dat de Rex-demonstratie nu eigenlijk naar de onmid dellijke omgeving des Konings wordt verplaatst. Het „Comité van orde" bestaande uit den Eersten Minister, den Minister van Binnenland- sche Zaken De Schrijver en den Minister van Justitie Bovesse, trof vandaag nog talrijke voor zorgsmaatregelen. Intusschen, aan den vooravond van de „mo bilisatie" en tegenover de voortdurende socia listische ophitsingen die een „fascistischen" staatsgreep als aanstaande voorstellen en de arbeiders oproepen, om dezen desnoods met geweld te weerstaan, hebben de nieuwe bond- genooten Rex en Vlaamsch Nationaal Verbond een kort manifest gepubliceerd, waarin zij er gezamenlijk tegen protesteeren tot ophitsing en bedrog van de misleide bevolking te worden voorgesteld als voorstanders van de dictatuur in den autoritairen en totalitairen machtsstaat. Verder hielden beide organisaties er aan, ten overstaan zeggen zij „van den beslissenden tijd dien wij beleven en van onzen niet meer te stuiten groei naar de macht" plechtig te verkla ren, dat zij alle dictatuur verwerpen als strijdig met onze gemeenschappelijke traditie en eigen volksaard, en dat de orde, die zij willen op bouwen zal gevestigd zijn op een werkelijke controle en een doeltreffende medezeggen schap van de breedste lagen van de bevolking door het behoud van het algemeen kiesrecht. De syndicale vrijheid zal behouden, gegaran deerd en versterkt worden in de corporatieve volksordening. In de toekomstige verhoudingen tusschen de beide nationale gemeenschappen zou de om vorming van België tot een nieuwen staat te voorzien zijn met voor Vlaanderen en Wallonië het ruimste zelfbeschikkingsrecht, dat ver- eenigbaar is met het voortbestaan van het Koninkrijk. beginne allerlei beperkingen der persoonlijke vrijheden eischte. Telkens weer opponeerde Dr. Winter in het belang der arbeiders. Thans is er weer 'n casus-Winter. De Reichs- post valt hem in een hoofdartikel fel aan om de recente publicatie van een brochure, waar in hij de vorming in Oostenrijk bepleit van een „volksfront met monarchistische tendenties", dat zich zou uitstrekken van het katholicisme tot het communisme. In zijn brochure bepleit Winter voorts den strijd tegen Duitschland, welke gesteund zou moeten worden door hulp van Rusland. De Reichspost vestigt de aandacht van de justitie op dit werk, „dat een bres slaat in de christelijke en Duitsche bases van den Oos- tenrijkschen staat, op 'n oogenblik, dat Moskou belangrijke sommen begint te besteden aan het ondermijningswerk in Oostenrijk". Het blad eindigt met te vragen, dat een einde gemaakt zal worden aan deze actie van Winter. Reuter meldt thans, dat de eerste burgemees ter van Weenen, Schmitz, Winter op verlof heeft gezonden. Hij zal niet meer in zijn func tie terugkeeren. Hij wordt beschuldigd van machtsmisbruik, aangezien hij zijn brochure zonder machtiging rondgedeeld heeft onder zijn ambtenaren. Te Weenen is ingebroken in het laboratorium van dé medische faculteit van de universiteit. De daders maakten 350 gram platina en een aanzienlijk bedrag aan baar geld buit. f&Ssez:. PARIJS, 24 Oct. (Reuter). In de „Oeuvre" geeft mevr. Tabouis naar aanleiding van de Duitsch-Italiaansche onderhandelingen de volgende nadere bijzonderheden ten aanzien van de gemeenschappelijke houding der beide landen tegenover Spanje. „De nieuwe Duitsche ambassadeur bö de regeering-Franco is reeds aangewezen. Het is Stohrer. Hetzelfde is het geval met den nieuwen Italiaanschen ambassadeur. Beide ambassadeurs zullen hun geloofsbrieven den dag, nadat de rechtschen Madrid zijn bin nengerukt, aan Franco overhandigen." Aan den anderen kant zouden de beide regee ringen, volgens de Oeuvre, overeengekomen zijn, dat hun schepen de havens van Catalonië zullen bewaken en zoo noodig aan Russische schepen zullen beletten binnen te loopen. LONDEN, 23 Oct. (Reuter). Tijdens een bijeenkomst, die door de British union of fas cists te Hampstead was georganiseerd, is de orde verstoord door een twaalftal politieke te genstanders. Zij werden de zaal uitgezet na een vechtpartij, waarbij verscheidene personen ern stige kwetsuren opliepen. Het Tass-agentschap deelt mede, dat de in buitenlandsche bladen verschenen berichten, volgens welke Litwinof zou aftreden als volks commissaris van buitenlandsche zaken, van iederen grond ontbloot zijn. MOSKOU, 24 Oct. (Reuter) Men gelooft, dat de Sovjet-Russische regeering afwacht haar houding te bepalen om eerst de bui tenlandsche reactie te kennen. Er wordt niet aan getwijfeld, dat Rusland be reid is om munitie en ander oorlogstuig naar Spanje te verschepen, maar men meent, dat de Russische regeering vooral een wedloop wil ver mijden. waarin zij het nadeel heeft van het ver voer over een zoo langen afstand, en welke haar in de grootste internationale verwikkelingen zou kunnen brengen, erger nog dan de tegenwoor dige. Daarom dan ook tracht de Sovjet-regee ring critiek op haar beleid te vermijden door niet zonder meer het niet-inmengings- accoord op te zeggen. In dit verband worden dan ook in de eerstvolgende aagen geen radicale besluiten of maatregelen verwacht. LONDEN, 24 Oct. (Reuter) In het officieele communiqué, dat door de non-interventiecom missie werd uitgegeven, wordt o.a, het volgende gezegd De vertegenwoordigers van alle landen, die lid zijn van de commissie, waren aanwezig. De Portugeesche vertegenwoordiger wees met kracht de beschuldigingen tegen zijn land, zooals deze vervat zijn in het schrij ven van den vertegenwoordiger der Sovjet- Unie, van de hand en verklaarde: „De be schuldigingen zijn ongegrond, zooals vastge steld zal kunnen worden, wanneer het ant woord van mijn regeering zal zijn binnen gekomen." Overeengekomen werd, het schrijven van Maisky aan den voorzitter van de sub-commis sie voor te leggen. Men zal dan den vertegen woordiger der Sovjet-Unie verzoeken, bepaalde punten van zijn verklaringen nader toe te lich ten. Met betrekking tot de schendingen van het non-interventieaccoord, waarvan de Spaansche regeering Duitschland had beschuldigd, gaf de voorzitter der commissie, Plymouth, als zijn meening te kennen, dat het antwoord van Duitschland op de ingediende klachten bevredi gend was, behalve op twee punten, waarover nadere opheldering van de Duitsche regeering is gevraagd. De vertegenwoordiger van Duitsch land heeft zich bereid verklaard, ,de gevraagde Inlichtingen in te winnen. Op een voorstel van Plymouth, gesteund dcor den Franschen ambassadeur, kwam de commissie overeen, de subcommissie uit te noodigen om Zaterdagochtend bijeen te ko men, ten einde na te gaan of en in hoe verre het non-interventieaccoord doeltref fender zou kunnen worden gemaakt. De commissie was het er over eens, dat, daar het antwoord der Italiaansche regeering op de tegen haar ingebrachte beschuldigingen pas Vrijdagmorgen is gepubliceerd, dit pas in de eerstvolgende zitting dient te worden behan deld. De commissie nam er acte van, dat de docu menten, overgelegd door de vertegenwoordiger» van Duitschland en Italië, inhoudende beschul digingen terzake bepaalde schendingen van het accoord, waren voorgelegd aan den verte genwoordiger van Rusland, met het verzoek de noodige uiteenzettingen te geven, ten einde de feiten te kunnen vaststellen. De commissie heeft aan de sub-commissie ter bestudeering voorgelegd een rapport, waarin een samenvatting is gegeven van de wettelijke en andere maatregelen, die door de deelnemende regeeringen zijn genomen om uitvoering te ge ven aan het accoord. De volgende zitting zal, naar overeengekomen werd, op 28 October worden gehouden. De inname van Madrid zon tevens de benoe ming inhouden van een Duitschen en een Ita liaanschen ambassadeur bij de regeering- Franco. Duitschland gaat over tot formeele erkenning van het Italiaansche keizerrijk in Ethiopië. Portugal verbreekt de diplomatieke betrek kingen met de regeering te Madrid. Madrid opnieuw gebombardeerd; de hoofdstad wordt verdedigd door zes loopgravenlinies. Lloyd George is ongerust over den internatio nalen toestand. Rusland zou nog geen direct besluit wenschen te nemen inzake opzegging van het non-inter- ventie-accoord. Vrees te Brussel voor een bloedigen 25en Oc tober; het défilé der oud-strijders door de stra ten van Brussel niet toegestaan. Laffe overval op bejaard echtpaar te Klooster- zande; oude man zwaar gewond. Benoemingen in het bisdom 's Hertogenbosch. FR. VARKENMARKT 6-10 - TEL. 1-4-1-6-4 Hedennacht te omstreeks één uur is te Kloosterzande het bejaarde echtpaar V. uit zjjn slaap opgeschrikt door een in een laken gehuld individu, dat aldus vermomd via een raam de woning was binnengedrongen. Eerst tegen zes uur heeft de oude vrouw aangifte by den gemeenteveldwachter gedaan van het geval. Wat zich in dien tusschentyd precies in de woning van den 84-jarigen land bouwer V. heeft afgespeeld, is nog niet bekend. Bij een ingesteld onderzoek ter plaatse vond men den ouden man zwaar gewond; hy had een schot in de zijde. Het slachtoffer van de zen nachtelijken laffen overval is vervoerd naar het ziekenhuis te Gronendyk (gemeente Hontenisse), waar operatief ingrijpen noodza kelijk bleek. In het huis heerschte een ware chaos; vry- wel alle kasten en laden waren overhoop ge haald. Men vond tusschen de rondgestrooide goederen drie leege hulzen en twee kogels. Tot nog toe worden enkele diamanten en gouden voorwerpen vermist. De dader wist in het nachtelijk duister te ontkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1