G. M. OORD RITSEMA Haarlem, 24 Oct. N.V. WED. OOSTEN ZOON's 10NS HEERLIJKE I THEE Kort en volledig RADIO MOORSn v. Radio- en gramofoonspeciaust St. Vincentiusbibliotheken X ZATERDAG 24 OCTOBER 1936 WOLVULLING, DONZEN EN WOLLEN DEKENS COMPLETE WONINGINRICHTING BARTEL JORISSTRAAT 13-17 „HET VOORSTE LEGIOEN" Bij „Geloof en Wetenschap" Groote Houtstraat 108 - Tel. 13046 RADIO GRAM0F00N DE VACANTIEBON IN HET BOUWBEDRIJF Maatregelen voor Haarlem, Heem stede en Bloemendaal St. Josephs-Gezellenver. Haarlem I Jansstraat 59 EERSTE LEDENCONCERT DER HAARLEMSCHE ORKEST- VEREENIGING Solisten: Jaap Stotijn, hobo Hans Byvanck, viool Programma van de Haarlemsche Radiocentrale op Zondag 25 October President Roosevelt op verkiezings tournee. Hij komt hier een 87-jarige dame gelukwenschen, die een groote reis maakte om den president te zien AFSCHUIVING VAN ARMEN ZORG EEN KWARTJE I GR.H0UTSTR.159 TEL.10156 St. Francisca-Romana Comité van Katholieke Actie GRAALAGENDA AGENDA Bioscopen 25 October Bioscopen 26 October Bioscopen Apotheekdiensten R. K. Metaalbewerkers IN RUIME KEUZE VOORHANDEN THANS OOK GEËTALEERD STAD Het kon al niet mooier bijeenkomen: de ver. biglng „Geloof en Wetenschap" met een pelstelling, die iedereen reeds duidelijk blijkt PJt haar naam, en een tooneelspel, dat ge- ctireven is rondom de orde der Sociëteit van eeus, die uitblinkt in geloof en in weten- 'Cbap. He keuze van dit stuk voor een tooneelavond Oor de leden is wel bijzonder gelukkig geweest, pk omdat het merkwaardige spel nu voor een jutvenkochten schouwburg kon worden gegeven h tevens omdat het nu genoten kon worden velen, die den kunsttempel van het wilsonsplein gewoonlijk alleen van den buiten- j nt zien. Zoo zaten nu tegenover dit drama '0 zwarten toog buitengewoon veel katholieke Mesters, die uiteraard tooneelminnaars zijn en uws die. mogen we veronderstellen, meer nog dan ahderen de voorname beteekenis van een der- ®eHike tooneeldaad doorzien. Er is over „Het voorste legioen", na de Am- "erdamsche opvoering in ons blad al breedvoe- 116 geschreven, maar wij mogen ons toch niet jdet enkele regels van deze belangrijke ver toning afmaken, nu zij hier door zoovelen is tgewoond. Daarvoor is onze waardeering voor ^®t stuk èn voor de uitstekende vertolking te kroot. Terecht werd in het programma een inlei dend! woord van Pater van Heugten S.J. opge komen, dat deze waarheid in overweging gaf: ®eh tooneelstuk is geen fotografie, maar een Qoogere samenvatting van de werkelijkheid. Wie meent in het stuk een getrouwe af melding te zien van leven en streven binnen de muren van een Jezuïeten-college doet den ®Uteur èn zichzelf te kort. De Orde moge in alle opzichten interessant zijn, de bouwstoffen v°or een aangrijpend drama worden toch alleen verkregen door een samenvatting van de }"0ornaamste levensmomenten der verschil- Iehde leden. Dat is hier gebeurd en daarom berden binnen een kort tijdsbestek en binnen ('en beperkte ruimte een onevenredig groot aantali toppunten van het leven samengevoegd. Hit maakt naar den schijn het bestaan van kleine kloostergemeente wel zeer onrustig, U .kunt bij ons een keuze doen uit de BESTE MERKEN en Wij hebben de grootste sorteering en de beste Service. Jj^ar in dezen zin verloopt immers ieder drama, niet tot onze verveling geschreven werd. Zoo moesten in dit spel alle personages wel j erke karakters zijn en er steekt groot talent J? de wijze, waarop de Amerikaansche auteur r^met Lavery die heeft gevonden en uitge lid. Een figuur als rector Duquesne wordt ,lls onmiddellijk vertrouwd en blijft toch voort- TU'end interessant. Een priester als pater Mark ^hern in den hevigen strijd öm het geloof, daaruit juist de waarde van zijn geloof blükt, ,s. een drama op zichzelf. En welk een meester- '•Ike psychologie verrast ons in de verhouding Usschen die twee fijne gestalten, die bij het afscheid aan het sterfbed van den rector tot m.6ï> in de ziel treft. Zoo zouden we talrijke j tails willen noemen, die ieder voor zich be- atlgrijk zijn en het geheel ongemeen boeiend ^aken. Weldadig, tegenover veel minderwaardige ';t°°msehe" dramatiek doet vooral in dit spel klare behandeling van het wonder aan. ?°oals het stuk in zijn geheel bij andersden kenden vele misvattingen jegens de Kerk, de a®zuïeten en het priesterlijk streven in het al- ^meen kan wegnemen, zóó kan het op som mee punten ook verhelderend werken op het «loofsinzicht van velen onzer. Is er wel één JfP. ons, die op zoo'n avond niets leert? zelfs s de geest tot tegenstand wordt geprikkeld. «Het voorste legioen" maakt op alle ont- m'i'kelijken er waren als altijd ook minder- ^Ügzame niet-ontvankelijken in de zaal diepen indruk. Het biedt een innig genot ,,°0r geest en hart. Het boeit buitengewoon !.erk, ook al ziet men den heelen avond bijna iets dan „zwartrokken" op de planken. klaar dit zou niet zóó het geval zijn, wan- 'aer Cees Laseur met zijn Centraal Tooneel ^let zoo'n bewonderenswaardige vertolking van get stuk gaf. Er is hard aan gewerkt en met "Il(-en aan de artistieke leiding is zorg be- ed, maar ook aan de technische in dezen ij.'1, dat het bepaalde geestelijke milieu werke- 'Ikheidsgetrouw wordt geschilderd. Op sommige °°8enblikken kon zelfs de scherpste criticus e'geten, dat hier tooneel werd gespeeld. ■„Meesterlijk snel werd er gegeven. Op de eerste g aats door Cor Hermus, die den rector tot in J" fijnste bijzonderheden teekende en in de J '!Hscène een staal van diep-doorvoelde too- Jre'speelkunst gaf. Cees Laseur domineerde op Q, d wijze als de visitator, pater Quaterman, ^uen Hissink en Lucas Wensing gaven twee j arkante figuren met veel menschelijkheid, §ch^n Smitz, Gijsbert Tersteeg en Gerard j^kild troffen' als de jongere paters en Joan (jyhitnelts speelde scherp-doordacht en met j^ertuigenden hartstocht den nobelen twijfelaar V0j'k Ahern. Tusschen deze Jezuïeten stond ije Hjnen humor de Monseigneur Carey van Wan Schwab. Ten slotte was er, naast het jke jongensrolletje van Mary Dres- uys, nog da moeilijke partij van den; onge- loovigen huisarts dr. Morell. Jan van Ees zette hem levendig in de scène en 't was alleen een der weinige zwakheden in het tafereelenspel, waardoor we hem een oogenblik moesten los laten. Misschien zou zijn hardnekkig verzwij gen van het bedrag tegenover de tragische gevolgen voor zijn „raadsman" beter gemoti veerd kunnen worden door zijn zorg over den gezondheidstoestand van den rector. Het tooneel was uitstekend verzorgd met een doelmatige indeeling en in hun soberheid mooie décors. De juiste sfeer was er en bleef er en zelden hebben we een tafereelenreeks zóó vlot aaneensluitend zien afspelen. Inderdaad, het was in allerlei opzichten een uitmuntende ver- tooning. De stemming van het publiek was vol dank bare waardeering en toen Cees Laseur aan het einde der voorstelling onder veel bijval met een fraaien krans werd gehuldigd, kon iedereen zeggen, dat deze hulde aan den leider en zijn voortreffelijk ensemble volkomen verdiend was. 't Is te hopen dat „Het voorste legioen" nog menigen zegetocht zal maken. H. B. v. d. S. Met ingang van 2 November zullen alle werk nemers in het bouwbedrijf, waaronder in dit geval moeten worden verstaan: timmerlieden, metselaars, voegers, betonwerkers, vlechters, opperlieden en grondwerkers, voorzien moeten zijn van een zoogenaamd „vacantie-bonnen- boekje". In dit hoekje, moeten de werknemers wekelijks den door hen ontvangen vacantiebon plakken. Voor de weken, waarin men werkloos is, of, buiten het bouwbedrijf werkt, wordt in het open vakje een stempel of aanteekening gezet. De vacantiebonnenboekjes zullen op geregel de tijden worden gecontroleerd, waarbij dus wordt nagegaan, of in het betreffende vakje voorkomt, hetzij een bon indien in de be wuste week namelijk gewerkt is hetzij een stempel of aanteekening, waaruit blijkt dót de arbeider in de bewuste week werkloos is ge weest, of wel buiten het bouwbedrijf heeft ge arbeid. Ter verkrijging van dat stempel, of die aan teekening, kunnen de georganiseerde arbeiders zich wenden tot hun respectievelijke arbeiders organisaties, terwijl de ongeorganiseerde werk nemers zich daartoe dagelijks tot de gemeente lijke diensten van steunverleening kunnen richten. Vervoegen werknemers, georganiseerd of on georganiseerd, zich om werk bij een der leden van het georganiseerd patronaat, dan wordt allereerst onderzocht, of hun vacantiebonnen- boekje in orde is. Ontbreekt, in één of meer der daarvoor be stemde vakjes, de bon, het stempel of de aan teekening.', als hiervoren bedoeld, dan komt do betrokkene niet voor tewerkstelling bij den georganiseerden patroon in aanmerking. Arbeiders, die, bij ongeorganiseerde patroons werkende, er niet voor zorgen dat ook die hun vacantiebonnen verstrekken, loopen derhalve het risico, indien zij vroeg of laat bij een ge organiseerd patroon weer om werk komen, daar niet te worden aangenomen omdat hun vacantiebonnenboekje niet in orde is. Op deze wijze hoopt men aan de onreëele concurrentie, door knoeierijen met de arbeids voorwaarden, op dit punt althans een einde te maken. Zondag: 12.0012.30 spreekuur bij den praeses, Paul Krugerstraat 43; 4.30 verloof dencursus; 8.15 filmavond. N.B. 's Morgens alg. H. Communie In de verschillende parochies. Maandag: 8 uur tooneelrepetitie; 8 uur dam- wedstrijd. Dinsdag: 8 uur Esperantoclub B; 9 uur Esperantoclub A; 9 uur Schola Cantorum. Woensdag: 8.30 verplichte avond, inleiding dr. Tervooren. Donderdag: 8 uur donateursavond U. D,; 8 uur ontwikkelingsclub. Vrijdag: 8 uur tooneelavond; 9 uur Schola Cantorum. Zaterdag: 8 uur tafeltennis Oranje-Zwart. Een buitengewoon drukke opkomst kenmerk te dit eerste concert der Haarlemsche Orkest- vereeniging in het nieuwe seizoen. Ze waren present de oude getrouwen, die de H.O.V. altijd hebben gesteund, de nieuw aangeworven leden, die we voortaan hopen te mogen rekenen tot de vaste kern, die het mooie cultureele bezit, dat H.O.V. is, in den vervolge zullen blijven ver dedigen. Dirigent Schuurman vond bij zijn binnenko men een krans met de Haarlemsche kleuren aan den lessenaar en Mr. Beets, den sympathie ken voorz. der H.O.V. gereed om het traditio- neele openings- en propaganda-woord te spre ken, dat intusschen reeds aardig in vervulling blijkt te gaan. Een fraai programma, met niet minder dan twee noviteiten voor de Haarlemsche luiste raars, opende dit muziekseizoen, dat ook ver der zoo vol schoone beloften is. Radioluisteraars die dezen avond de N.C.R.V. hebben aangezet, konden hiervan tevens genieten. Er is gemusiceerd met een entrain en een toewijding, welke konden doen denken aan een reeds volkomen ingespeeld orkest. We zullen niet uitweiden over de met groote verfijning geïnterpreteerde, goddelijke muziek van Mo zart: „Eine Kleine Nachtmusik", niet over het geestdriftige werk van Berlioz, diens Ouver ture „Le Carnaval Romain", en over de reeds eer gehoorde „Procession Nocturne" van Ra- baud, of de Polowezkische Dansen van Borodin uit diens opera „Vorst Igor". De vertolking was tot in de puntjes verzorgd, vol kleur en leven, zeer fraai van schakeering. Maar we mogen wel even langer stilstaan bij het ver rukkelijke concert voor viool en hobo van J. S. Bach, dat in de bewerking van Max Seif- fert, de grootheid van den Leipziger Cantor eens te meer onderstreepte. Het rijke, contra- puntische weefsel van het Allegro was een prachtige opgang naar het melodieuze lang zame middendeel. Hier konden beide eminente solisten Jaap Stotijn, die de hobo-partij ver klankte en Hans Byvanck, die de viool-solo ver zorgde, zich uiten, en in den muzikalen dialoog de volle mate geven van hun kunnen. Technisch buitengewoon knap, en stijlvol van opvatting was hun samenspel vooral in dit deel, waarbij Prits Schuurman ook het orkest prachtig deed aansluiten. Welk een rijkdom van melodie, in den innig muzikalen zin van het woord, werd hierin geopenbaard. Een prachtige auditie van het geniale werk, welke dan ook terecht lang durig applaus en een tot driemaal herhaald terugroepen der solisten tengevolge had. Laten we maar aannemen dat de aan Hans Byvanck geoffreerde bloemen ook voor Stotijn bedoeld zijn geweest. De befaamde hoboïst trad na de pauze nog op met een concert voor hobo en orkest van Jac. Jansen. Al schreef de auteur in zijn par tituur een explicatie van het werk, noodig ach ten we ze niet. De goed georkestreerde muziek, niet overdreven modern getint, deed het als geheel uitstekend, en stelde Stotijn in staat om zijn technische capaciteiten volledig ten toon te spreiden. Het samenspel met het orkest was uitstekend, en zoowel de solist als dirigent Schuurman en zijn ensemble verdienden de hulde van- het publiek en den dank van den in de zaal aanwezigen auteur ten volle. Moge deze eerste succesvolle avond de inzet zijn van een reeks interessante audities, welke het Haarlemsch muziekminnend publiek nog te wachten staan en moge de propagandistische kracht, welke van zulk een welgeslaagd con cert kan uitgaan, nog in wijderen kring ver spreiding vinden. Bravo en good luck! J. S. Prograryina 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.30 Parijs Radio; 9.00 Brussel Fransch; 9.20 Keulen; 10.05 Diversen; 11.50 Keu len, 12.20, 1.20 en 1.30 Brussel Vlaamsch; 2.20 Keulen; 2.50 Brussel Vlaamsch; 3.20 Keulen; 5.20 Brussel Fransch; 6.20 Parijs P. Parisien; 7.20 Keulen; 9.20 Parijs P. Parisien; 9.50 Berlijn; 11.20 Berlijn. Programma 4: 8.30, 8.40, 8.45, 9.00, 10.20 en 11.05 Brussel Vlaamsch; 11.20 Parijs Radio; 12.50, 1.50, 2.20, 2.40 en 3.20 Droitwich; 4.00 Brussel Fransch; 4.20 Droitwich; 5.20 en 6.20 London Regional; 6.50, 7.20 en 8.15 Droitwich; 9.05 Di versen; 9.25 en 10.20 London Regional; 10.35 en 10.50 Droitwich; 11.00 Weenen. Programma 5: 8.3024.00 Diversen. Sinds de verplichting der Overheid tot on dersteuning' van armen en behoeftigen rechte lijk is erkend, zijn er gemeenten geweest, die 'getracht hebben deze zorg, welke op haar rustte, af te wentelen op andere. Voor kleine gemeenten is het soms moeilijk, soms onmoge lijk de kosten der armen te dragen, zoodat zij trachten die op grootere, kapitaalkrachtiger ge meenten over te hevelen. Ook zijn er ge- jmeentebestunen, die, hoewel verre van be hoeftig, dermate' gespeend blijken te zijn van elk recht sociaal gevoel, dat zij de verzorging der armen met een gerust hart aan een na burige, niet zelden armere, gemeente lover- laten. In deze tijden van ongewoon groote werkloosheid en armlastigheid wordt er over dit afschuivingssysteem steen en been ge klaagd en steden als Haarlem en Amsterdam geven honderdduizenden guldens uit, die bij een betere verdeeling van de kosten over alle gemeenten des lands hun belastingbetalers bespaard zouden blijven. Het is dan ook onbe grijpelijk, dat tot nu toe, dat juist in de laat ste crisisjaren, het Rijk er nog niet toe geko men is, deze zaak te regelen. De bewoners van het platteland worden aan getrokken door ae groote centrumgemeenten als middelpunt van vermaak, kunst, onder wijs; als een gelegenheid om gemakkelijker en, naar hun opvatting, aangenamer werk te krijgen en ook, omdat in de groote gemeenten oogenschijnlijk de ondersteuning ruimer is, oogenschijnlijk, want zij vergeten maar al te dikwijls, dat ook de kosten van het levens onderhoud, de huishuren, zooveel hooger zijn dan op het platte land, terwijl zij er ook het stukje grond missen waarop zij in hun dorp wat groente en aardappelen konden telen en het gemoedelijke meeleven van de buurtbe woners, die gul en graag geven aan wie te kort komen. Deze trek naar de groote stad en ook die naar elke andere gemeente wordt o zoo graag gezien door het betrokken gemeen tebestuur. Het spoort daartoe aan door de ge legenheid tot verhuizen gemakkelijk te ma ken; soms door opzettelijk de, hulpverleening aan de armlastigen lager te houden dan ge heel verdedigbaar is. Weliswaar kunnen Ge deputeerde Staten of De Kroon een gemeen tebestuur, dat zich aan afschuiving schuldig maakt, verplichten de zorg van den afge schoven arme weer op zich te nemen, maar bij de bestaande jurisprudentie is het zeer moei lijk aan te toonen, dat er afschuiving aanwezig is. En het moet al een erg onhandig gemeente bestuur zijn, dat nu nog tegen de lamp loopt. Toch is het onjuist, dat een gemeente zich aan dat deel van haar gemeenschapstaak ont trekt. Niemand zal b.v. de billijkheid kunnen inzien, dat de Haarlemsche belastingbetalers zóóveel armlastigen hebben te onderhouden, terwijl de zeker niet minder financieelkrachtige belastingbetalers in Bloemendaal en Heem stede er naar verhouding minder hebben. Men mag immers aannemen, dat de armlastigen uit Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, ook Velsen, Bennebroek en Zandvoort tot één bevolkings groep behooren en eigenlijk ten laste dienen te komen van die heele gemeenschap. Er is aan gedacht het Rijk de kosten van alle armen te laten dragen. Maar dan zou of het CENTS De ontvanger der registratie en domeinen J. C. Versluys te Rotterdam is verplaatst naar het kantoor der registratie en successierechten te Haarlem. Gedurende het 3de kwartaal van 1936 hebben 64 personen een bezoek gebracht aan de his torische vertrekken in het Paviljoen Welgele gen te Haarlem en 17.670 aan de ruïne >an Erederode te Santpoort. De Vrijwillige Burgerwacht deelt mede, dat de uitreiking van de prijzen behaald op de Pro vinciale Schietwedstrijden in hotel „Lion d'Or" bepaald blijft op Zaterdag' 24 October om 3 iur" i>e „Kunst aan het Volk" hield een ledenver gadering, waarin de jaarstukken werden goed gekeurd. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer Maurits Plate, die bedankt had, werd gekozen mevr. E. HalebosVöllmar. Het bestuur van het Brokkenhuis deelt me de, dat ter versterking van de financiën een verloting zal worden gehouden, waarvoor eer comité van dames is gevormd, die op. het ge bied van Maatschappelijk Hulpbetoon werk zaam zijn. Er zijn mooie prijzen. De loten tos ten 25 cent en de trekking zal plaats hebben in Januari. Loten zijn verkrijgbaar bij mevr. R. J. PfaffReudeler, Vredenhofstraat 10, tel. 15482; aevr. C. B. BenitMusch, César Franck- laan 3, Heemstede, tel. 28325; mevr. M. G JeekelTulleken Frederik Hendriklaan 9; mevr. C. van Krimpen ten Houte de Lange, Wcis- senbruchweg 19 Heemstede, tel. 16347. Gisteren zijn in het Kennemerhotel te Bever wijk de prijzen uitgereikt van de tijdens de V. v.-feestweek gehouden tentoonstellingen van handel en industrie en Hollandsche groen ten en fruit. 26 October zal het 12j/> jaar geleden rijn. dat de kapsalon van den heer B. Prijs M&i- son des Dames Generaal Cronjéstraat 54, ge opend werd. Van een bescheiden bedrijfje is een finke zaak gegroeid, waaraan meer dan 20 bedienden een behoorlijk loon verdienen Deer gebruikmaking' van de nieuwe machines kon onder vakkundige leiding de hoogst mogelijke service gewaarborgd worden. In 1930 werd een filiaal opgericht in de Tempeliersstraat, 1934 te Heemstede en te Alkmaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zal den klanten een aardige verrassing worden aange boden. De heer J. C. Lamster, wrd. directeur van de afd. Volkenkunde van het Koloniaal Instituut te Amsterdam houdt voor de afd. Haarlem en Om streken van de Koninklijke Vereeniging Oost en West een lezing met lichtbeelden over Bali, Land en Volk, op Woensdag 28 October, des avonds om 8 uur in restaurant Brinkmann. „Ik ga maar loopen" zullen de leden van de Natuurhistorische Vereeniging Zondag zingen, wanneer zij een wandeling gaan maken door de Schoorlsche herfstbosschen o. 1. v. houtvester Gerbranda. De week daarop gaat men in IJmui- den „strandjutten". De avondoefening van de Vrijwillige Burger wacht, die 19 October j.l. wegens de slechte weersomstandigheden niet doorging, zal gehou den worden op Maandag- 2 November a.s. De R. K. Biologische Ver. „Natura Docet" houdt Zondag van 36 uur, Maandag van 46 uur en Dinsdag van 3.155.30 uur in het R. K. Lyceum haar jaarlijksche, gratis toegankelijke tentoonstelling, waarop weer velerlei soorten paddenstoelen, schelpen, fossielen van twee re cente boringen in Kennemerland, resultaten van vogeltrek en verscheidene aquaria te zien zullen zijn. Een bezoek loont de moeite ruim schoots. Vandaag herdenkt de heer A. Scheffer den dag, dat hij 12i/2 jaar in dienst is als chauffeur van de garage" Bosch en Vaart aan de Schouwtjeslaan. Onze stadgenoote mej. M. Klijn slaagde te Amsterdam voor het examen Fransche steno grafie. Voor het artsexamen eerste gedeelte is aan de Universiteit van Groningen geslaagd de heer G. H. Steenhuis uit Haarlem. Op 17 November zal het echtpaar J. Schuur- man-Aandekerk, Oranjeboomstraat 146, 50 jaar in den echt verbonden zijn. Programma van het ochtendconcert op Zon dag 25 Oct. 1936 te 11.30 in de Gemeentelijke Concertzaal te houden concert der H.O.V. Diri gent: Frits Schuurman. L. van Beethoven (17701827), Ouverture Egmont. W. A. Mozart (17561791), Eine Kleine Nacht musik (Allegro, Romanze, Menuetto, Rondo). E. Grieg (18431907), Nordische Weisen. a. Melodie; b. Kuhreigen und Bauerntanz. Pauze. H. Berlioz, Ouverture Le Carnaval Romain. H. Rabaud geb. 1873, La Procession nocturne. A. Borodin (18341887), Polowezkische Dan sen uit de opera „Vorst Igor". Rijk zelf de verzorging der armlastigen op zich moeten nemen, of die doen plaats hebben door de gemeentebesturen. In het eerste geval zou van een goede verzorging weinig terecht komen. In het tweede geval zouden de gemeenten kunnen beschikken over de gelden van het Rijk, wat een royaal gebruik zou bevorderen,. De gemeen ten zouden er in allen geval belang bij moeten houden, dat de armenzorg zoo economisch mo gelijk geregeld wordt, door ze zelf b.v. 50 pCt. van de kosten te laten dragen. In Duitschland en Engeland worden de kosten voor de armlas tigen regionaal, dat is districtsgewijs, gedragen. Hiertoe zijn de gemeenten van een heele streek in één kring bijeen gebracht en dragen geza menlijk de kosten van alle armlastigen in die streek. Een prikkel om zoo weinig mogelijk armen in aanmerking te laten komen voor steun is voor alle gemeenten gelegen in het feit, dat zij zelf de eerste 30 of 40 of 50 procent moeten dragen van de kosten hunner eigen armen en dat pas de rest voor rekening van de gezamenlijke gemeenten komt. Dit laatste systeem, misschien nog aange vuld met de bepaling, dat ook het Rijk den kringen tegemoet komt in de kosten voor ar menverzorging, lijkt aanbevelenswaardig. Daar het niet te voorzien is, dat binnen kor ten tijd het aantal armlastigen tot een onbe duidend quantum zal worden gereduceerd, blijft een regeling van deze kwestie zeer urgent. Het St. Francisca Romana Liefdewerk in Haar lem is aan onze stadgenooten niet onbekend. Het mag zich verheugen in de belangstelling en waardeering van velen. Wij meenen daarom goed te doen aan alle belangstellenden bekend te maken, dat op Zondag 25 October in „Ro mana", Koudenhorn 34, het Aanbiddmgsfeest wordt gevierd en dat allen, die in onze kapel een bezoek aan het Allerheiligste Sacrament wenschen te brengen, daarvoor de gelegenheid hebben van 16 uur. Zoo ergens de menschelijke krachten te kort schieten, zoo ooit Gods hulp en steun gevraagd moet worden, dan is dat wel bijzonder bij ons moeilyk Apostolaat, in onze zoo bewogen tijden. Daarom is onze dringende bede aan al onze stadgenooten Blijft voor het St. Francisca Romana Liefde werk uw hooggewaardeerde belangstelling too nen; Blijft ons werk steunen met uw geldelijke bij dragen, groot en klein; Maar vooral blijft met ons bidden om Gods zegen over ons schoon maar moeilijk Liefde werk. Een goede gelegenheid daarvoor wordt u ge boden op ons Aanbidóingsfeest, a.s. Zondag. Komt dus allen! S. MOL, directeur Zondag 25 October: Verkoop van insignes ten bate van den R. K. Vrouwenbond ter eere van Christus-Koning. 8 uur Eerste donateursavond Haarlems .Gem. Tooneel „Thalia", in den Stadsschouwburg. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Maandag 26 Oct., 2.30 uur: Bestuursvergade ring St. Martha vereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat 3 Dinsdag 27 Oct., 8 uur: Repetitie St. Cae- cilia in het gebouw St. Bavo 8 uur: tweede denateursavond Haarlems Gem. Tooneel ..Thalia", in den Stadsschouwburg. Woensdag 28 Oct., 8.15 uur: Repetitie R. K. Oratoriumvereeniging bij Brinkmann voor de alten. Donderdag 29 Oct., 8.15 uur: Cursus Esperan- tistenvereeniging „Abbé Richardson" bij Brink mann. 8.30 uur: Bureauvergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen- tiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Repetitie R. K. Tooneeiver. „Tha lia" in het clublokaal „Hof van Holland", Groote Markt. 9.15 uur: Conversatie-avond R. K. Esperan. tistenvereeniging ,Abbé Richardson", bij Brink mann. Vrijdag 30 Oct., 8 uur: Repetitie Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering, vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat: mej. W. v. a. Singel Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Vrijdag 30 October: Allerheiligen tocht. Punt van samenkomst clubhuis Spaarne. Willen we allen zorgen om 7.45 uur daar aanwezig te zijn. De sluiting is in de Kathedraal met Lof en preek door den hoogeerw. heer plebaan F. Filbry. GRAALAGENDA VAN 25—81 OCTOBER 1936 VOOR HET GRAALHUIS EMMASTR. 24 Propel'nr Zondag 25 October: Zie mededeelingen. Maandag 26 Oct.: 8—9.30 Alg. ontwikkeling. Woensdag 28 Oct.: 7 uur Leekenspel voor de 2e en zelfwerkende groep en tooneel. Zie verder onder mededeelingen. Donderdag 29 Oct.: 8.30 Apologie. Vrijdag 30 Oct.: Allerheiligentocht. Zie mede deelingen. Vuurpijl Zondag 25 October: Zie mededeelingen. Maandag 26 Oct.: 7.45—8.30 Operette le groep. 89.30 Algemeene ontwikkeling. Woensdag 28 Oct.: 7 uur Leekenspel 2e en zelfwerkende groep. Zie verder de mededeelin gen. Donderdag 29 Oct.: 8—9.30 Char. Missie en Gebouw St. Bavo: Geel-Wit 6 uur; gewone zit tingen 4 en 7 uur; Cursus R.K. Volksbond half 4. Rembrandt-Theater: Jeanette MacDonald en Nelson Eddy in „Rose Marie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; De Canadeesche Vijfling in „De Dorpsdokter", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: Louis Trenker in „De Keizer van Califomië", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: Boris Karloff in „De onzicht bare macht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Muziekvereeniging „St. Caecilia", 8 uur. Stadsschouwburg Kindermatinée „Jaap en Mickey Mouse", 2.15 uur R. K. Gem. Tooneel- vereeniging „Thalia", voert op „Oud Heidelberg", kwart over 8. Gem. Concertzaal Concert H. O. V., half 12. R. K. Lyceum Herfsttentoonstelling .Natu ra Docet", 36 uur. Rembrandtltheater „De Aarde zingt", half 12 Jeanette MacDonald en Nelson Eddy in „Rose Marie", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace De Canadeesche vijfling in „De Dorpsdokter", 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater Louis Trenker in „De Keizer van Californië", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater Boris Karloff in „De onzicht bare Macht", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur.. Gebouw ,.St. Bavo" Haarlems Zanggenot, 8 uur; Comité Winterhulp 8 uur, R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Stadsschouwburg Tooneelgroep „Het Mas ker" Abonnementsvoorstelling„Het Hart", kwart over 8. D. K. Lyceum Herfsttentoonstelling „Na tura Docet", 46 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond Heemstede Concert Kunstkring Heemstede, kwart over 8. Gem. Concertgebouw Liederenconcert Fran cis AlDhen, 8 uur. KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Rembrandt-theater Jeanette MacDonald en Nelson Eddy in „Rose Marie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur De Canadeesche vijfling in „De Dorpsdokter", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater Louis Trenker in „De Keizer van Califomië", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater Boris Karloff in „De onzicht bare Macht", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 24 tot en met 30 October waargeno men door fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69; fa. Grijseels en v. Hees. Lange Veerstr. 14 en L. Schoorl, Frans Halsplein 1. Boeken voor alle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend; Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 8—9 uur. Hagestraat 49, geopend; Woensdagsmiddags 23.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.308.30, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de Ia Reystraat 17, geopend; Woensdagsmiddags 3.305 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen), Dinsdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. actie-groep van 2e en zelfwerkende groep. Vrijdag 30 Oct.: Allerheiligentocht. Zie mede deelingen. Groenmarktcirkel Zondag 25 Oct.: Alg. H. Communie ter gele genheid van het feest van Christus' Koning schap, onder de Hoogmis te kwart voor 9. Dinsdag 27 Oct.: 78.30 Handwerken. Woensdag 28 Oct.: 7 urn- Leekenspel voor de 2e en zelfwerkende groep en zie mededeelingen. Vrijdag 30 October: Allerheiligentocht. Zie mededeelingen. MEDEDEELINGEN Zondag 25 Oct.: Feest van Christus' Koning schap. Kathedraal 9 uur Hoogmis, waaronder alg. H. Communie, ook voor degenen die inge kleed worden. Plaatsen Hoogkoor. Vertrek vanaf het clubhuis 's morgens kwart voor 9 uiterlijk. Aanbidding den geheelen dag. 7.30 Lof met toe wijding. Zorgt allen 7 uur op het clubhuis aan wezig te zijn. Woensdag: Feestelijke bijeenkomst voor alle leidsters en leden, tevens 8.15 uur ledenverga dering. Vrijdag 30 Oct.: Allerheiligentocht 7.45 uur. Alle leidsters, leden en asp. worden verzocht om 7.45 uur aanwezig te zijn in het clubhuis Spaar ne, van waaruit we in stilte zullen vertrekken. In de Kathedraal is de sluiting met Lof en preek door den hoogeerw. heer plebaan F. Filbry. Maandag: Graalorkest van 78 u. (Spaarne). Dinsdag 27 Oct.: 9.15 Congregatiekoor St. Bavo. Woensdag 28 Oct.: 8.309.30 Exvo dames en meisjes Leonarduszaal. Donderdag 29 Oct.: 8.30 Apologie. Zaterdag 31 Oct.: 7.459.30 Kadetten, Spaar ne; contributie betalen van 56 uur en van 7—10 uur. In een vergadering van leden der afdeeling Haarlem van den R.K. Metaalbewerkersbond werden bij de gehouden verkiezing voor hoof dbe- stuursleden voor het district Amsterdam gekozen de heeren J. van Kan, te Amsterdam, en N. de Bie, te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5