Na het bezoek van Ciano aan Berlijn De O 16 in dienst gesteld MUSSOLINI'S REDE HET VERKEER EISCHTE WEER DOODEN Sukkelt Gij met Uw spijsvertering? M.S.S.-cachets MAANDAG 26 OCTOBER 1936 BUIT EN LAN DSC H OVERZICHT De wachters van de beschaving BRITSCH MILITAIR GEDOOD Bij nachtelijke schermutseling met Ardbieren Motorfiets te Tilburg door taxi aangereden Nog een doode Motor tegen wielrijder Gevaarlijk „snijden' De Kievit kampt met slecht weer sigaren Grootste onderzeeboot der KonMarine DE TENTOONSTELLING IN HET WESTLAND Bezoek van Minister Gelissen DEVALUATIE EN PENSIOEN KORTING De verduistering te Alkmaar Bedrijfsleider N. in het ziekenhuis opgenomen Smokkelaar gedood Na weigering om gevolg te geven aan sommatie van commiezen SPORTVLIEGERS NAAR NED.-INDIë De heeren Heymans en Sluyter te Weenen aangekomen Aan zyn kwetsuren overleden Clearing met Duitschland Practische regels voor veilig verkeer Verzekeringsdag De witste tanden Prins en Prinses weer terug Zondagmiddag op 't Loo aangekomen R.K. Staatspartij Partijraad komt 14 November te Amsterdam bijeen KNOEIERIJEN MET VLEESCH EN WORST Beschouwing van den Ned. Slagershond Vaccinatie ONZE KOLENPRODUCTIE Resultaten van den laatsten tyd NED. JOURNALISTENKRING België heeft niet de belangrijkste gebeur tenissen van het week-end opgeleverd, want belangrijker voor de Internationale politiek dan de Degrelle-storm in het Brusselsche glas water, is, ondanks alle vaagheid en litteratuur van het officieels communiqué en de toelichting daarop, het be zoek van Ciano, een slechts enkele jaren ouderen man dan de nog geen dertig jaar zijn de Degrelle, aan Berlijn en Berchtesgaden ge weest. Verdragen en bondgenootschappen zijn er tusschen Berlijn en Rome officieel niet gesloten. Dat zou ook geen zin hebben gehad, gezien de treffende betrouwbaarheid, waarmee Duitschland en diens in den groo- ten oorlog tot vijand geworden bondgenoot Italië vrijwillig aanvaarde verdragen even vrij willig plegen te schenden. Er zijn slechts pro cessen verbaal opgemaakt van de gevoerde be sprekingen, waarbij een groote parallelliteit tusschen de belangen van deze twee mogend heden, die zich eigenmachtig hebben geïso leerd, is gebleken. Beide achten zich geroe pen als behoeders en bewakers op te treden van de cultuur en den vrede in Europa, nadat zij eersit daden hebben gesteld, welke dien vrede en dus ook die cultuur ernstig in ge vaar brachten. Beide hebben vrede noodig. Duitschland om zijn bewapening te vervolma ken en z"n economische moeilijkheden te bo ven te komen, Italië om zijn Afrikaansch im perium te consolideeren en te exploiteeren. Vandaar dan ook, dat beide ondanks het op treden van Sovjet-Rusland van plan zijn de non-interventie-fictie officiéél te eerbiedigen, gelijk zy tot nu toe gedaan hebben. Ce n'est pas jurer gros. Straks zullen er tusschen het „positief Christeiyke" Duitschland en het „katholiek fascistische" Italië nauwe cultureele betrekkingen worden aangeknoopt en dat zal te gemakkelijker zijn, waar beide slechts ge leid worden door een staatsleer, die den staat wil maken tot het alles overheerschende ele ment, waaraan zoo noodig alles moet worden opgeofferd. Noch de Duitsche nationaal-socialistische, noch de Italiaansche fascistische .„beschaving" zijn in wezen „christelijk". Dat dit in Italië niet zoo sterk aan het licht treedt als in Duitschland, waar het moderne heidendom openlijk wordt gepredikt, terwyi de katholieken^ monddood worden gemaakt, komt alleen hieruit voort, dat Mussolini in het katho lieke Italië de Kerk niet kan en wil missen, omdat dan de Italiaansche staat van zqn meest waardevolle tradities en zyn grootste levens kracht zou worden beroofd. Mussolini eerbiedigt de Kerk, alleen in zooverre hij haar ter wille van den staat eerbiedigen moet, maar niet om Haarzelf en Haar goddelijken Oorsprong. Deed hy dat wèl, dan zou hy in het zgn. terwiUe van de „katholieke beschaving" veroverde Abessinië den Islam niet meer vrijheid geven dan de ka tholieken op het oogenblik in het bevriende Duitschland genieten. De eerste zichtbare en concrete resultaten van de visite van Mussoli ni's jeugdigen schoonzoon aan Duitschland zyn: le. de officieele erkenning van het Kei zerrijk Ethiopië door Duitschland, dat als niet- Volkenbondslid en verdragschender daartoe volledige vrijheid had; 2e. de gemeenschap pelijke sympathie voor het régime van generaal Franco in Spanje en het handhaven van de non-interventie-illusie; 3e. samenwerking tot oplossing van het Donau-vraagstuk; 4e. erken ning van Duitschlands koloniale aanspraken door het koloniaal thans verzadigde Italië. Het meest waardevolle van deze resultaten is wel de samenwerking van Duitschland en Italië in het Donauvraagstuk, want zonder deze beide grootmachten is voor dit probleem geen bevre digende oplossing te vinden. Hoe Engeland op deze Duitsch-Italiaansche toenadering zal rea- geeren, biyft 'n belangrijke vraag. Engeland wil zijn machtspositie in de Middellandsche Zee niet opgeven, het wil Duitschland heel graag tot vriend hebben, maar denkt er niet aan het op koloniaal gebied tegemoet te komen, het zal bovendien weinig ingenomen zyn met een over winning van den door Italië en Duitschland ge prezen Franco in Spanje, en houdt nog altyd officieel vast aan het collectieve veiligheids systeem, dat door Duitschland en Italië op grond van de door hen zelf geprovoceerde fei ten wordt afgekeurd. Mussolini heeft in een fanfaronnade te Bologna uit het woud van acht milli- oen bajonetten een „machtigen oiyf- tak" gegoocheld om de wereld de koelte des vredes toe te wuiven en nog eens meer dan dui- deiyk gezegd, wat hy van de collectieve veilig heidsidee van Genève denkt. Hy schold de sanctie-landen, die niets anders trachtten dan hun Volkenbondsplichten na te komen (het eenige, wat men hun met recht verwyten kan, is dat zy dit niet krachtiger en principieeler deden) voor verraders der Europeesche bescha- JERUZALEM, 25 October. (Reuter) Volgens een nog onlwestigd bericht zyn in den afgeloo- pen nacht tydens een schermutseling met een bende Arabieren een Britsch soldaat gedood en twee gewond. Het was tot dit treffen gekomen te Wadis- herar ten Noordoosten van Nabloes. Hoeveel dooden en gewonden aan Arabische zijde geval len zün is niet bekend, doch in ieder geval heeft de Britsche patrouille eenige gevangenen gemaakt. ving, en verheeriykte het machtige en onweer staanbare élan van de levensdrift van zijn volk, waaronder zoowel het recht als de levensdrift van een zwakker volk moest bezwijken. Hij hoonde hen, die slechts een literaire bewonde ring hebben voor Italië met zijn klassieke be schaving en den door Italië gevoerden verove ringsoorlog principieel niet als goed wilden er kennen. wy vreezen, dat er niet veel meer dan lite raire bewondering, die historisch gaat worden, kan overbiyven voor een Italië, dat macht en dwang tot hoogere waarden verklaart dan recht en vryheid. En de oiyftak ontsproten uit het woud van acht millioen bajonetten kan gemak- keiyk te zwaar worden voor den snavel van de afgejaagde vredesduif. En als die te zwaar wordt, zal hy vallen als een graftak op het doodenveld van Europa. Het Italiaansche im perium moge zijn onweerstaanbare levensdrift hebben, het British Empire heeft ook zoo iets en is met man en macht bezig die aan te wak keren en zich te verzekeren van voldoende machtsmiddelen om zijn behoudende levensdrift ook voor het onweerstaanbare Italië onweer staanbaar te maken. Zondagmiddag om twaalf uur kwamen op het kruispunt Gerard van Swietenstraat Boerhaavestraat te Tilburg een motorfiets en een taxi met elkaar in botsing. De be stuurder van het motorrüwiel, de B„ en de duo-ryder M., beiden wonende te Tilburg, werden over den weg geslingerd. Zij kregen een hersenschudding en zijn naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis overgebracht. In den loop van den avond is de B. aan de gevol gen van het ongeluk overleden. De toestand van M. was naar omstandigheden redeiyk. Zaterdagavond kwam J. A. Fremgens, wonen de Lage Barakken te Maastricht per rywiel van Meerssen gereden in de richting Maastricht. Op den Meerssenerweg naby Kruisdonk wilde hij oversteken en gaf wel een teeken, doch te laat, zoodat de achter hem komende auto niet tydig kon stoppen. Een botsing was onvermij delijk en Fr. werd met zijn rywiel tegen den grond gesmakt. Hij bleek een ernstige schedelfractuur te heb ben opgeloopen en werd in bewusteloozen toe stand per auto v. d. G.G.D. naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht overgebracht, ai- waar hij spoedig na zijn opname aan de gevol gen is overleden. De zaak is by de Kon. Marechaussée in on derzoek. Zondagmorgen te omstreeks 10 uur heeft op den Abspoelweg te Oegstgeest, 'n ernstige aan rijding plaats gehad tusschen een motorrywiel, bestuurd door den heer L. L. van Loon uit Den Haag, en den vielrenner J. Riethoven uit Lei den. De botsing was zoo hevig, dat de motor- ryder, de wielrijder, zoomede het 13-jarig zoon tje van den heer Van Loon, dat op de duo zat, over den weg werden geslingerd en ernstig ge wond bleven liggen. Aan den motorrijder, die er het ergste aan toe was, is ter plaatse geestelyke bystand ver leend. De wielryder brak zijn rechter arm, ter- wyi de 13-jarige A. van Loon een lichte hersen schudding kreeg. De gewonden zijn met twee ziekenauto's naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Dr. Hugenholtz te Oegstgeest en dr. Neyst uit Leiden verleenden de eerste hulp. Volgens getuigen moet het ongeval daaraan te wyten zijn, dat de wielrenner een flauwe bocht geheel links nam en op deze wijze met het motorrijtuig in botsing kwam. Toen Zondagavond te zeven uur de chauf feur van een uit de richting Halfweg komenden vrachtauto op den Haarlemmerweg by het kruithuis een voor hem rydenden kleinen per sonenauto trachtte te passeeren, kwam het ach terste gedeelte van den vrachtwagen in aan raking met het linker voorwiel van den ande ren auto. Het gevolg was, dat de bestuurder van dezen auto de macht over zyn stuur verloor en recht op een van den anderen kant komenden per sonenauto inreed. Met een hevigen klap botsten de wagens op elkaar, waarby laatstgenoemde auto omsloeg en aan den kant van den weg bleef liggen, terwyi de kleine auto in de sloot terecht kwam. Van den tegenligger had de bestuurder ver wondingen In het gelaat opgeloopen; een in zittend meisje had vrij ernstige hoofdwonden bekomen, doch kon naar haar woning in het Julianapark te Haarlem worden vervoerd. De inzittenden van den kleinen auto kwamen er zonder letsel af. Beide wagens waren zwaar beschadigd. De chauffeur van den vrachtauto, die het ongeluk had veroorzaakt is in snelle vaart door gereden. Men heeft echter kunnen nagaan, dat deze auto uit Hilversum afkomstig is, met het gevolg, dat de politie in deze gemeente van het gebeurde in kennis is gesteld. De „Kievit" is Zondag op de uitreis, waar- schy'niyk wegens het slechte weer, niet doorge gaan, maar op Rhodos geland. Een rijk tropen der tropej dom der rijkdom Een rijk tropen, der do( "jdej-^tropen. Een rijkdom der VojasiL Een rijkdom Hr. Ms. O 16, de nieuwe onderzeeboot der Ko ninklijke Marine, die op de werf van de Kon. Mij. De Schelde werd gebouwd naar het ontwerp van hoofdingenieur G. de Rooy, is hedenmorgen in dienst gesteld. De onderzeeboot was hiertoe gemeerd naby de schipbrug, terwijl de omgeving voor het publiek was afgezet en de Marinekapel op den wal stond opgesteld. De plechtigheid woonden verschillen de autoriteiten bij. Nadat vice-admiraal A. Vos, hoofd van de afdeeling materieel der Kon. Marine, de O. 16 had geïnspecteerd en in de beste orde be vonden, werd 't schip van de Kon. Mij. De Schelde overgenomen en gaf de vice-admi raal den commandant luitenant-ter-zee le klasse C. J. W. van Waning opdracht de O. 16 in dienst te stellen. Terwijl de Marinekapel het Wilhelmus en den Parademarsch speelde, werden vlag, geus en wimpel geheschen, waarmede de O. 16 tot oorlogsschip was verklaard. Luitenant-ter-zee le kl. C. J. W. van Waning trad vervolgens naar voren voor het uitspreken van een rede, waarin hy er op wees, dat zoojuist vlag, geus en wimpel zijn geheschen, de vlag, symbool der eenheid van het Nederlandsche volk, de dubbele prinsengeus: een herinnering aan een glorieryk verleden en aan de verknochtheid van de Kon. Marine aan het Oranjehuis; de gesple ten wimpel: kenmerk van het Nederlandsche oorlogsschip. Deze drie symbolen herinneren ons aan de plichten, die wij voortdurend te vervullen heb ben, om ons de rechten waardig te doen zijn, die ons als Nederlandsch oorlogsschip toekomen. Daarom, aldus spr., ondervinden wij de indienst- stelling van een oorlogsschip als een plechtig oogenblik, dat ons opwekt het schip te vormen tot een parate eenheid der Nederlandsche vloot, welker hoogste roeping steeds moet zijn: het handhaven der Nederlandsche belangen waar ter wereld zich die ook mogen bevinden. Hierna stelde de commandant den officieren, onderofficieren en manschappen den luitenant ter-zee 2e kl. J. F. van Duim voor als oudsten officier, den officier M. S. D. K. C. J. Lugten als hoofd der machinekamer en den schipper E. Plug als chef d'équipage. Commandant Van Waning sprak vervolgens de verwachting uit, dat officieren, onderofficie ren en manschappen zich met al hun energie zullen wijden aan hun eerste taak: deze onder zeeboot te vormen tot een bruikbaar en slagvaar dig oorlogsschip. Hij is ervan overtuigd, dat de bemanning deze taak in trouwe plichtsvervul ling zal verrichten in de overtuiging, hierdoor mede te werken aan de bescherming van de hoogste belangen van ons vaderland. Met een driewerf hoera op H. M. de Koningin, waarmede door alle aanwezigen werd ingestemd, eindigde spreker. De onderzeeboot O. 16 is thans de grootste on derzeeboot der Kon. Marine, 130 ton grooter en 3.5 meter langer dan de onderzeebooten uit de vorige serie waarvan Hr. Ms. K. 18 de laatste was. Zoowel by den bouw van den romp, als by de inrichting zijn vele nieuwe constructies toege past. Zaterdagmiddag heeft minister Gelissen, ver gezeld van zyn echtgenoote, een bezoek gebracht aan de Westlandsche Bloemen- en Fruittentoon- stelling te 's-Gravenhage. By het betreden van het gebouw werden aan mevr. Gelissen bloemen aangeboden, waarna on- door voorlichting van het tentoonstellingsbestuur de gasten een rondgang door de gebouwen maakten. De minister legde een groote belangstelling aan den dag voor de zakenstands. Bijna twee uur bracht de minister op de expositie door, en deed er enkele inkoopen. Het corps tamboers en pijpers der Haagsche afdeeling van de Princevlag, dat toevalligerwys op het tentoonstellingsterrein arriveerde, bracht by het afscheid van den minister het Wilhelmus ten gehoore, waarvoor de minister zijne erkente lijkheid betuigde. Zaterdagavond is de tentoonstelling gesloten. Over het algemeen is het bezoek niet zoodanig geweest, als men had mogen verwachten. Toch is de tentoonstelling een succes gewor den, dank zy' de uitstekende verzorging, waar door naar buiten een goede indruk van het Westlandsche product is gemaakt. Zaterdagmiddag is te 'sGravenhage een al- gemeene openbare vergadering gehouden van den Bond van gepensionneerde burgeriyke landsdienaren en locale ambtenaren in Ned.- Indië. De heer D. van der Zee sprak over het on derwerp Devaluatie en de pensioenkorting. In de plaats van twee aftredende commis sarissen, de heeren Sleeboom en De Groot, die zich niet meer herkiesbaar stelden, werden ge kozen de heeren Mooij en Van Bemmel. Graaf Ciano, de minister van Buitenlands che Zaken van Italië, schoonzoon van Mussolini heeft een bezoek aan Duitschland gebracht. De graaf in gesprek met de echtgenoote van Goering Naar ons ter oore komt, heeft de verduiste ringszaak te Alkmaar een nog droeviger wen ding genomen. De gezondheidstoestand van den bedrijfsleider N., die, zooals men weet, tien dagen voortvluchtig is geweest en in deemis- wekkenden toestand'in de Zeeuwsch-Vlaamsche duinen werd aangetroffen, is dusdanig gewor den, dat hij niet langer in het huis van bewa ring te Alkmaar kon worden verpleegd. Hy is nu naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij ter behandeling is opgeno men Zondagmiddag omstreeks twaalf uur is te Hazeldonk, gemeente Rysbergen, de 33-ja- rige C. B„ wonende te 's-Hertogenbosch, door commiezen doodgeschoten. B. reed met zyn fiets in de nabyheid van de Belgische grens en werd door de commiezen ge sommeerd halt te houden. Hy reed evenwel door, waarop de ambtenaren eenige schoten op hem losten. De man werd geraakt en zeeg ineen. Eenige oogenblikken later is hy over leden. By onderzoek werden op hem eenige pakjes sigarettenpapier bevonden. Met een Roode Kruiswagen is het stoffeiyk overschot naar Rysbergen vervoerd. Zondagmi-'om 16.45 uur (plaatseiykc-> tyd) zyn de sportvliegers Heymans en Sluyter, die Vrydag met hun Leopard Moth-toestel van Schiphol waren vertrokken voor een retour vlucht naar Nederlandsch-Indië, te Weenen aangekomen. De heeren waren des ochtends om 7.35 uur (pl. tyd) te Dusseldorf opgestegen en hebben daarna een tusschenlanding gemaakt te Frankfort, van waar om 9.25 uur (pl. t.) weer werd vertrok ken. Vervolgens landde men te Neurenberg, waarop om 12.45 uur (pl. t.) naar Weenen werd gestart. De vliegers hadden met slecht weer te kam pen. zy hopen heden den tocht voort te zetten. Het slachtoffer van het motorongeluk, dat Zaterdagmiddag op de Wateringsche Vest te Delft plaats vond, de 30-jarige P. J. Maartense uit Ryswyk, is in het gasthuis te Delft aan de bekomen venvendiggenoverleden. 1. Stortingen in Nederland f 173.931.400, waarvan bestemd voor: a. Achterstallige vor deringen f 23.680.000; b. Rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte rentetransfer f 9.715.600; c. Vrye rekening Reichsbank f 6.767.000; d. Nieuwe onder de clearing val lende vorderingen f 134.768.80. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe onder de clearing vallende vorderingen) (inclusief saldo 1935 ad f 35.655.500) f 172.833.000. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (in mindering komend van het bedrag onder 1. d) f 133.706.600. Laatst uitbetaald nummer van storting: 289890. 4. Speciale verrekening, Stortingen in Ne derland tegen afgegeven reischèques (inclusief saldo 1935 ad f 367.800) f 4.161.000. Uitbetalin gen in Nederland f 3.146.600. Overgebracht naar algemeene rekening f 400.000. Nog beschikbaar f 614.400. In den zoo juist verschenen zesden druk van de „Verkeerskaart" (Practische regels voor vei lig verkeer, uitgegeven door de N.V. de R.K. Boekcentrale te Amsterdam), vindt men reeds de nieuwe wyzigingen en aanvullingen volgens het Staatsblad van 5 October 1936. Deze kaart, die by uitstek geschiet is voor het verkeers- onderwys op de scholen, geeft niets overbodigs, waardoor men een zeer overzichteiyk geheel heeft van de verschillende verkeersregels. Zaterdag 7 November zal te 's-Gravenhage in het gebouw van het Kon. instituut van Inge nieurs de dertiende jaariyksche verzekeringsaag worden gehouden door de Vereeniging voor de Verzekeringswetenschap. Mr. K. Jansma, advocaat te Amsterdam, zal inleiden het onderwerp Een nieuwe verzekerings theorie, Mr. Dr. J. van Bruggen uit Amster dam, het onderwerp Het voorwerp van wet tot vrijziging der Ongevallenwet 1921. indien U poets met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Zon dagmiddag omstreeks 4 uur per auto van hun bezoek aan Duitschland op het paleis 'tLoo teruggekeerd. In een volgauto zaten de heeren Jhr. Ir. Röell en E. H. Juckema van Bur- mania, baron Rengers van Warmenhuizen. De Partijraad der R. K. Staatsparty houdt een vergadering Zaterdag 14 November in Krasnapolsky te Amsterdam. Zij begint 's mor gens kwart over 10. Op de agenda komen onder de ingekomen stukken de twee moties voor van den kring Overijssel inzake het streven naar ordening der verhoudingen op sociaal-economisch ter rein volgens de beginselen der Encycliek „Quadragesimo Anno" en inzake de achter stelling van katholieken by de bezetting van overheidsfuncties. De voorzitter zal een inleiding houden over het werk der Partij in het land en in het par lement. Voorts zullen worden besproken de wen- schen der kringvergaderingen nopens de sa menstelling van het bijzonder program van actie-1937. De voorstellen der kringvergaderingen wor den tevoren, gesorteerd en gesystematiseerd, aan de leden toegezonden. Gelet op de groote hoeveelheid van de-ze voorstellen, ligt het voor de hand dat de Partijraad zich in dit verband zal beperken tot een algemeene beschouwing in groote lynen over aard en omvang van dit program van actie. Op den grondslag van die gedachtenwisseling kan daarna een besluit ge nomen worden betreffende de samenstelling der programcommissie als bedoeld in art. 12 lid 3 van Byzonder Reglement ni op den Party- raad. Dienaangaande zal het Partijbestuur ter ver gadering aan den Partyraad een voorstel doen. Men schrüft ons van de zijde van den Ne- derlandschen Slagershond: Met schrik en ontsteltenis heeft men kennis genomen van de berichten in de pers over de knoeierijen met vleesch en worst, die op groo te schaal in de omgeving van Rotterdam heb ben plaats gevonden. Het bonafide slagersbedrijf neemt met even veel afkeer kennis van dergeiyke berichten en verheugt er zich in, dat in dit geval de frau deurs op heeterdaad zijn betrapt. Ook uit dit geval blijkt, dat de controle op frauduleus bereiden van vleeschwaren ten plat- telande veel te wenschen overlaat. Dit moet geweten worden aan de onvolko menheden in de huidige Vleeschkeuringswet en hare uitvoering. De thans geconstateerde overtredingen zijn achterhaald door ambtenaren van den Crisis- contröledienst, die gewaarschuwd waren door de ambtenaren van den stadscontröledienst van het Rotterdamsche abattoir (deze mogen n.l. zelf niet buiten den keuringskring Rotterdam opereeren) De ambtenaren van den Vleeschkeurings- dienst in de gemeenten, waarin de frauduleuze handelingen plaats vonden, bleken dus niet in staat die overtredingen op te sporen, hoewel zij toch voor de juiste naleving der Vleesch keuringswet de aangewezen personen zün. Dit falen van den Vleeschkeuringsdienst in zijne politioneele functie, staat niet alleen; ook by andere gelegenheden is dit geconstateerd. Onder insiders leeft dan ook de overtuiging, dat het aantal gevallen van frauduleuze slach ting, dat nooit ontdekt wordt, zeer groot is. In verband hiermede is indertyd dcor den Ned. Slagershond voorgesteld een apart korps hulp keurmeesters te benoemen, dat als speciale taak heeft de controle op de naleving van de Vleeschkeuringswet. Hiernaast rijst de vraag, hoe het mogeiyk is, dat dergeiyke uit kwade grondstoffen bereide producten in consumptie gebracht worden. De bonafide slager, die verstand heeft van het artikel, dat hy verkoopt, zal dergeiyke pro ducten, die door hun lagen prys en him sa menstelling verdacht zijn, niet koopen. Hij heeft een reputatie op te hooiden. Beslagen long? Beladen gevoel? Gebrek aan eetlust Last van bloedaandrang Hoofdpijn Warm hoofd? Ziet Gij er daar door slecht uit? Lusteloos, geen werklust en reeds 's morgens bij het opstaan moe Maak Schoon Schip, neemt i Zij bewerken een wonder. Al Uw klachten verdwijnen en Gij voelt U weldra een ander mensch. Opgewekt, vroolijk, ais verjongd. Uw eetlust keert weer terug. M.S.S.-Cachets werken langzaam laxeerend en afvoerend. Iedereen kan ze goed ver dragen. Wilt Gij snel ineens „Schoon Schip maken", neem er dan gerust twee tegelijk. 't Is een vondst van Apotheker Dumont. Prettig innemen, want Ge proeft niets. P»r koker van IS iluki 60 eent. Overal verkrijgbaar. Er zijn enkele vraagstukken, die maar niet tot oplossing kunnen worden gebracht en die iederen bewindsman, geroepen leiding te geven, gedurende zij" ambtsperiode blijven vervolgen. We vol staan met te verwijzen naar de tandtech- nici, die jaar in jaar uit een onderwerp van behandeling vormden in de Kamer. Ook de vaccinatie blijft een slepen vraagstuk. Tengevolge van het optreden van encephalitis-postraccinalis werd de wet, waarbij onderwijzers en leerlinge" niet tot scholen zijn toegelaten, indien zy niet behoudens vrijstelling, op grond van gezondheidsbezwaar een verklaring konden overleggen van een geneeskundige- dat zij met goed gevolg eens of meer dan eens de inenting tegen pokken hadden ondergaan, of aan de natuurlijke kinder pokken hadden geleden, tijdelijk buiten werking gesteld. In het begin geschiedde dit voor een jaar, in 1933 en 1935 werd telkens voor twee jaren de zijdelingsche verplichting tot inenting opgeschort. Men had steeds hoop het middel te vin den, teneinde het optreden van encepha litis, al kwam dit ook maar zeer zeldzaam voor, met 1 of 2 gevallen op de 10.000 in entingen, te voorkomen. Het is niet gelukt en iederen keer moest de Minister van So ciale Zaken, zeer tot zijn leedwezen, zooals meestal verklaard werd, er in berusten, dat de tijdelijke maatregel van opschorting weer verlengd werd. Het was de gezondheidsraad, die in dezen den Minister adviseerde. Het gevolg is echter geweest, dat in de laatste tien jaar steeds minder kinderen tegen pokken werden ingeënt. In de jaren 1934 en 1935 bedroeg het aantal inentin gen maar 25.000, een aantal dat iets meer is dan 8 procent, zooals we dezer dagen la' zen in „The vaccination inquirer" het tijdschrift van het Engelsche anti-va cc" natieverbond. Toch bestaat de kans dat n* de inenting tegen pokken als gevolg van de opschorting der zijdelingsche verplich ting spoedig tot dit percentage daalt, met alle gevaren bij een epidemie daaraan ver bonden. Het aantal medici, dat de vaccinatie zij delings weer verplichtend wil stellen, is zeer groot; vooral indien de inenting "P zeer jeugdigen leeftijd zou kunnen plaats hebben, omdat de gevaren die er aan ver bonden kunnen zijn, dan zeer verminde ren. De opschorting van de zijdelingsche verplichting vervalt 1 Januari 1937. Als de Regeering dit wetje niet verlengt, treedt de zijdelingsche verplichting automatisch weer in werking. Dat de minister thans twee maanden voor het vervallen van net wetje nog geen ontwerp heeft ingediend- wijst er op, dat hij aarzelt. Met belangstelling mag worden afge' wacht, welke beslissing er genomen zal worden. Wil de minister het wetje niet ver lengen, dan zal hij een harden strijd te voeren hebben tegen de partijen, die prin cipieel staan tegenover de verplichte in enting en waartoe ook de anti-revolution- nairen behooren. Het totaal aantal arbeiders dér gezamenlijke steenkolenmunen in Limburg bedroeg op 1 Oc tober 1936 ondergronds 18.631 en bovengronds 10.386. De totale netto-productie der gezameniyke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg gedurende de maand September 1936 1.131.008.380 ton steenkolen. Het aantal werkdagen, waarop het bedryf ëe~ durende de maand September 1936 regelmatig werd uitgeoefend bedroeg by de Domaniale mijn Mij.: 21; mijnen Laura en Ver.: 22; Oranje* Nassau mijnen: 25; mijnen Willem-Sophia: 2l> Staatsmijnen in Limburg 25. De Nederlandsche Journalistenkring heeft een zeer druk bezochte algemeene vergaderin? gehouden te 's-Gravenhage. De voorzitter, de heer D. Hans, heeft by den aanvang de sinds de vorige vergadering gestor ven leden herdacht. In de plaats van den heer Is. Santcroos (AU^ sterdam), die wegens uittreden uit de journa listiek heeft bedankt, werd als bestuurslid 9 kozen de heer J. J. F. van den Bergh (Amster dam). Aan de orde kwam een voorstel van het be stuur tot contributieverlaging. Over het Prir"Lj pe hiervan ontspon zich eenig debat, waaro het standpunt der verschillende verqeniginS werd toegelicht. Toen het principe in stemming kwam, klaarde de vergadering zich met eenige stei men meerderheid tegen contributieverlagi Hiermee was het voorstel van de baan en bW de geldende regeling ongewyzigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2