De toestand in den mijnbouw LAATSTE NIEUWS I Zoekt gij betrouwbaar j Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen RAPPORT VERSCHUUR DINSDAG 27 OCTOBER 1936 VOOR DEN KANTONRECHTER Snel recht! Waterschade Onverbeterlijke dronkaard PUBLIEKE WERKEN BLOEMENDAAL Uit de benauwdheid Begrafenis D. E. v. Leersum LIEDERAVOND FRANCIS ALPHEN DE VERHOOGING DER BIOSCOOPBELASTING Crediteurenlij st BILJARTEN Federatie van Biljartvereenigingen voor Haarlem en omstreken - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Kampioenschap van Lisse moest de etten! Verschillende maatregelen ter verbetering worden voorgesteld Binnenlandsche afzet dient verhoogd De loonen De inwendige toestand Distributie van steenkolen Madrids antwoord Op de Britsche nota inzake de uitwisseling van gevangenen De reis van Ciano ZIGEUNERDRAMA AAN DE GRENS Het Nomadenvolkje keerde weer naar België terug Onderscheiding voor Prins Bernhard Benoemd tot grootkruis Neder- landsche Leeuw De valutamarkt Depreciatie van den gulden met ruim 20 3/4 pet. Na de Dageraad-rei te Utrecht Amsterdamsche politie verhoort een 30-tal N.S.B.'ers Bandieten overvallen toeristen LAWNTEjV'0 OM DEN KONING GUSTAAF' BEKER Timmer speelt niet mede fniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïï; NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT |lllilllllllllill!lllll!lll[llllllllll![llllllllllllllll[lillllllllllllllllll!lll[|||l!lll!IIIII[||||llllllll!lllll!ll!l|[|!llll!lll!llllll| ÜÏHIIIllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllHllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll""'^ STAD Het ging Maandag formidabel snel met de berechting van de groote en kleine overtreders van diverse wetten en verordeningen. De deur van de rechtszaal leek wel een draaideur, nauwelijks trad iemand als verdachte binnen of enkele minuten later ging hij er als veroor deelde weer uit en kon de volgende verdachte binnenkomen. Het gros van de overtredingen bestond uit loo pen-over-verboden-^vónd-zaak jes van hen, die dezen zomer den blanken too der duinen hadden willen bewonderen maar er niet aan gedacht hadden dat 't natuurschoon in de omgeving van Haarlem er niet is om door iedereen, schitterend in den zonnegloed, be wonderd te worden. De Ambtenaar van het O.M. had een standaardtarief: f 3 boete of 2 dagen hechtenis en hij had wel een gramo- foonplaat kunnen laten maken om in zijn plaats dezen eisch op te zeggen! Natuurlijk werden weer ook diverse rijbekeu- ringen behandeld. Zoo had een 18-jarige Vel- senaar geen rij- en nummerbewijs, geen goe de remmen en geen geluiddemper op zijn auto gehad. Met een vracht aan boeten kon hij naar huis keeren. De Uitverkoopenwet blijft ook nog steeds van zich spreken. Een plattelandswinkelier had een koopje aan artikelen op den kop getikt en wilde dit in zijn winkel verkoopen, waartoe hij op de etalageruiten de suggestieve aankondi ging had geplakt: „Opruiming, waterschade, koopjes." De man zal f 15 van zijn winst moe ten reserveeren voor de boete, die hij wegens het bord „waterschade'' zal moeten betalen, want men mag tegenwoordig' zelfs niet meer op de ruiten plakken dat men schade heeft! Een geheimzinnige geschiedenis schijnt in den nacht van 4 op 5 Augustus op het Plein te Halfweg afgespeeld te zijn. Toen nam n.l. een veldwachter het nummer van een passeerenden auto op, omdat dit aan de achterzijde van den wagen niet verlicht was. De eigenaar van den auto beweerde ech ter, dat hij in den genoemden nacht niet door Halfweg gereden heeft. Volgens het proces verbaal moest zijn auto beige en zwart van buiten ziin. „Dan heeft mijn auto zeker binnenste-buiten gereden," merkte verdachte op, „want ze is beige van binnen en koffiebruin van buiten." 9 November zal de zaak nader onderzocht worden. Een Velsenaar dacht slim te zijn door langs een hem niet toebehoorenden dijk wat gras af te snijden als voer voor zijn konijnen. Hij is nu al heel duur uit, want hij werd gesnapt en kreeg f 6.boete. Een Amsterdammer stond terecht, omdat hij een valschen naam had opgegeven en terwijl hij zijn verweer voerde kwam hij met een reeks papieren voor den dag, dieook allemaal bekeuringen bleken te zijn! Ze werden en pas sant ook meteen maar even door den kanton rechter berecht. Met een tientje aan boetes kon de man afdruipen. En tenslotte stond op de ochtendzitting na tuurlijk ook weer een dronken autobestuurder terecht, ditmaal de 43-jarige H. uit Driehuis, die al een reeks veroordeelingen wegens dron kenschap achter den rug heeft. Hij had op 4 September om kwart vóór 11 des avonds, ko mende uit de richting Haarlem op den Rijks weg HaarlemAmsterdam zoo slingerend met zijn auto gereden, dat de wagen op de tram rails was terecht gekomen. De Ambtenaar van het O. M. wees er op dat de man een onverbeterlijke dronkaard is en daarom in Veenhuizen zit. Hij is zeer gevaar lijk voor de maatschappij en spr. eischte dan ook een maand hechtenis en een jaar intrek king van het rijbewijs. De verdachte, die welbespraakt toonde te zijn, beweerde dat hij dien avond erg zenuw achtig was geweest omdat hij tot dwangarbeid in Veenhuizen was veroordeeld. De kantonrechter schetste echter het geduld dat hij met dezen verdachte had gehad. Door boetes, voorwaardelijke veroordeelingen, had hij den man op het goede pad willen terugbren gen. maar alles was tevergeefsch. Zelfs had ver dachte vooraanstaande menschen met mooie praatjes voor zich weten te winnen, maar nooit was de man het vertrouwen waard geweest, dat men in hem gesteld had. De rechter veroor deelde hem dan ook overeenkomstig den eisch. Het Bureau voor Publieke Werken, Bouw- en Woningtoezicht, Reiniging, Plantsoenen en Ar beidsbeurs te Bloemendaal is reeds jaren zeer benauwd gevestigd in een houten gebouwtje aan den Bloemendaalschen weg, schuin tegenover 't oude raadhuis. Dat het leed spoedig geleden zou zijn wisten de ambtenaren toen de raad besloet een mooi, nieuw gebouw te plaatsen aan den Zeeweg. Nu weten ze echter, dat het houten tijdperk voorbij is, want met ingang van 2 November is het bureau gevestigd aan den Brouwerskolk- weg 2. Is er niet een soldatenliedje dat begint: „Maar eenmaal komt de tijd Er zal nog een officieele opening plaats vin den, waarover nadere berichten zullen volgen. Op de Algemeene Begraafplaats is Maandag onder overgroote belangstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer D. E. v. Leer sum, in leven opzichter van de Algemeene Be graafplaats en bekend figuur in de zwemwereld, be traven. De baar werd naar de met talrijke bloem stukken gedekte groeve gedragen door eenige bestuursleden en oudste leden van de zwem- club „De Waterratten", waarvan de heer Van Leersum voorzitter was. Aan de groeve sprak allereerst wethouder A. G. Boes, die herinnerde aan de groote versla genheid over het plotselinge sterven van Van Leersum. Hij was immers gezien en gewaar deerd bij zijn superieuren en medewerkers. Meer dan zestien jaar is liii in dienst van de gemeente Haarlem geweest en hij heeft in dien tijd de zwemsport buitengewoon helpen bevor deren. Voor een groot deel is het aan hem te danken dat de huidige zweminrichtingen van de gemeente zijn zooals ze thans zijn. Ook persoonlijk had spr. den arbeidslust en de be kwaamheid van den heer Van Leersum ervaren. Dan werd achtereenvolgens het woord ge voerd fioor mevr. TriebeisKoens namens den Kon. Ned. Zwembond, den heer A. H. de Bruyn Jr. namens „De Waterratten", den heer Borst namens den Kring Haarlem van den Ned. Zwembond en den heer A. J. Meijerink namens de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenke lingen. Alle sprekers spraken hun groote ach ting en dankbaarheid jegens den overledene uit en schetsten zijn verdiensten voor hun res pectievelijke vereenigingen. Een zwager van den overledene dankte voor de betoonde be langstelling. De zanger Francis Alphen, die gisterenavond in de kleine zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw debuteerde, rekent zich blijkbaar tot de tenoren. De meeste nummers lagen tenmin ste in hooge of althans tamelijk hooge ligging. Wat nog niet zeggen wil, dat deze zanger een tenor is. Afgaande op het timbre zouden wij al reeds van een bariton-légère spreken Maar er is meer, dat niet op een tenor lijkt. Misschien beter gezegd: dat Alphen nog geen tenor is. Hij zingt namelijk alle tonen boven e-één-gestreept geforceerd, zelfs al in het mezzo-forte (piano zang en kopstem hebben we den geheelen avond in die ligging niet gehoord). Bovendien is het timbre daar minder aangenaam en komt Alphen wel eens iets boven het toonpeil uit. Men begrijpt wel, dat daar, waar deze stem nog onvoldoende technisch wordt beheerscht, geen sprake is van een juiste muzikale uit beelding. Alphen is wellicht muzikaal, doch zoolang hij niet voldoende macht over zijn stem heeft, kan hy dit niet in zijn zang aantoonen. Het bleef nu grootendeels bij een trachten naar het geven van behoorlijken klank op iedere noot. En hierbij verwaarloosde de zanger nog dikwijls 't juiste woord en daarenboven nog wel eens het juiste fraseologisch accent. Wat op eenige lofprijzing aanspraak kon ma ken, was het licht-gearticuleerd „Wohin" van Schubert en een Recitatief uit Méhul's Joseph. Hier treedt de zangstem als het ware op de tweede plaats en dientengevolge kwamen deze nummers door Alphen's goede, duidelijke arti culatie behoorlijk tot hun recht. Ook de aria's van Durante enScarletti zouden eenigszins heb ben voldaan, wanneer maar meer legato en niet un poco marcato was gezongen. Eveneens Mozart's aria, doch hieruit sprak geen zuivere sfeer. Rest ons volledigheidshalve te melden, dat de toonvorming in het Fransch iets beter, het pro gramma kunstzinnig samengesteld, de begelei ding van Theo van der Pas op somwijlen te groot klankvolume na artistiek en het talrijke auditorium dankbaar was. O. K. Maandagavond werd in café-restaurant Brink- mann, Groote Markt, een bijeenkomst gehouden van eenige daartoe uitgenoodigde personen om een petitionnement voor te bereiden, waarmede aan de autoriteiten te kennen zou worden ge geven, dat de Haarlemsche burgerij het op prijs zal stellen wanneer, naar aanleiding van het raadsbesluit, om de belasting op de bioscopen van 20 tot 25 pet. te verhoogen, een sluiting van de Haarlemsche bioscopen zou worden voor komen. Overeengekomen werd, dat een tweede vergadering zal worden gehouden voor het ne men van definitieve besluiten. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillissement H. R. Koetsier gehandeld hebbende onder de firma G. H. Scholten en Co. Aerdenhout, thans Hui zen (N. H.). Deze lijst telt 29 crediteuren met een totaal passief van 101.364.16, waarvan pre ferent ƒ439.94. De baten zijn nog niet volledig' bekend. Stand der competitie tot op heden Klasse A Insulinde 3 1 2 8 4 4 Soc. Vriendenkring 3 2 1 8 4 4 O. V. S. 3 1 2 7 5 4 Volharding 3 1 2 7 5 4 Vriendenkring II 3 3 6 6 3 Zandvoort 3 3 6 6 3 Excelsior 3 3 6 6 3 T. O. G. 3 3 6 6 3 Telescoop 3 2 1 5 7 2 Excelsior (H. N.) 3 2 1 5 7 2 Flora 3 3 1 11 0 Klasse B T. O. G. 3 3 10 2 6 Soc. Vriendenkring 3 I 2 8 4 4 Excelsior 3 2 1 7 5 4 Flora 3 1 2 7 5 3 Insulinde 3 1 1 1 7 5 3 A. D. O. 3 1 1 1 6 6 3 Groene Woud 3 3 6 6 3 Vriendenkring II 3 1 1 1 6 6 3 O. V. s. 3 1 2 5 7 2 Telescoop 3 2 I 5 7 2 Volharding 3 1 2 3 9 2 Zandvoort 3 3 2 10 0 Klasse C Insulinde 3 2 1 9 3 5 O. V. S. 3 2 1 8 5 5 T. O. G. 3 2 1 7 5 4 Soc. Vr. Kring 3 1 2 7 5 4 Telescoop 3 1 2 7 5 4 A. D. O. 3 1 1 1 6 6 3 Onderl. Genoegen 3 1 1 1 6 6 3 Zandvoort 3 1 1 1 6 6 3 Excelsior (H. N.) 3 1 2 5 7 2 Vriendenkr II 3 1 2 4 8 1 Flora 3 1 2 4 8 1 Volharding 3 1 2 3 9 1 Klasse D O. V.S. 3 3 11 1 6 Groene Woud 3 2 1 8 4 4 Zandvoort A 3 1 2 7 5 4 Onderl. Genoegen 2 1 1 6 2 3 A. D. O. 3 1 1 1 5 7 3 Vr. Kring 3 3 6 6 3 Telescoop 2 2 4 4 2 Insulinde 2 n A 4 4 2 De Doelen 3 2 1 4 8 2 Vr. Kring II 3 3 2 10 0 Zandvoort B 3 3 1 11 0 In den R. K, Volksbond te Lisse werden de wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden: Pnt. Brt. H.S. Gem. B. Mastenbroek 150 32 26 4.68 R Halschepel 91 32 13 2.84 P. Duivenvoorden Sr. 150 40 20 3.75 O. Kortekaas 139 40 13 3.47 C. Th. Duivenvoorden 150 29 16 5.17 A. Elfering 84 29 13 2.90 J. Schrama 150 19 31 7.89 B. Elfering 42 19 9 2.21 J. van Kampen 150 39 17 3.84 A. van Dijk 144 39 14 3.69 F. Duivenvoorden Jr 150 39 13 3.84 H. Verdel 143 39 11 3.67 J. Duivenvoorden 150 49 18 3.08 S. van Rijn 93 49 17 1.81 Waarop? Nu, natuurlijk op de verkeersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is De minister van Waterstaat heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een verkort uittreksel van het rapport van oud-minis ter mr. T. J. Verschuur, d.d. 17 September 1935, in zake den toestand in den Neder- landschen mijnbouw en de methoden om daarin verbetering te brengen. In zijn begeleidend schrijven wijst de minis ter er op, dat sinds 17 September 1935 de toe stand niet onbelangrijk is gewijzigd en in ver schillend opzicht zich minder ongunstig laat aanzien, waardoor verschillende opmerkingen in het rapport thans niet meer ter zake dienende zijn. Zooals bekend, zijn onderhandelingen tus- schen de kolenconventie en den handel gaande ter regeling van de distributie van steenkolen. De strekking van het rapport van mr. Ver schuur is, daarin verbetering te brengen, zoo dat ook in dit opzicht de denkbeelden van het rapport door de feiten achterhaald zijn. Hangende deze onderhandelingen scheen pu blicatie van dit verkort uittreksel minder ge- wenscht. Hoewel de regeering zich haar uiteindelijk oordeel omtrent de te nemen maatregelen voor behoudt, meent de minister met het oog op de gedane toezegging, zich aan de toezending van dit uittreksel niet te mogen onttrekken. Het eerste deel van het rapport is gewijd aan de voorgeschiedenis van het conflict in de mij nen. Vervolgens vprdt een overzicht gegeven van de economische beteekenis van den mijn bouw voor ons land. De vernieuwing der conventie voor het kolen- jaar 1935/1936 bracht een vermeerderde afzet mogelijkheid voor de Limburgsche mijnen van 588.189 ton mede. Niettemin is bij de particuliere mijnen sedert 1931 een gestadige achteruitgang waar te ne men, terwijl in den groei der Staatsmijnen sinds October 1934 eveneens een omkeer is ge komen. Vervolgens worden uitvoerige beschouwingen gewijd aan de loonen. De groote prijsdaling der steenkolen dwong de mijnen tot een steeds verder gaande ratio nalisatie, zoo zelfs, dat met haar effect per man de Nederlandsche mijnindustrie thans boven aan staat. Dit beteekent echter, bij een eenigszins ver minderde productie, een belangrijke achteruit gang in de werkgelegenheid en wel in "die mate, dat het aantal verzuimdiensten in 1934 (naar schatting 700.000) belangrijk meer bedroeg dan het aantal diensten, dat noodig zou zijn ge weest om de productie in dat jaar op het peil van 1931 te handhaven (ongeveer 364.000 dien sten), met andere woorden, dat een opvoering van de productie in 1934 tot het peil van 1931 had kunnen geschieden met een deel van de verzuimdiensten van het aanwezige personeel. Ook dit jaar gaan de ontslagen nog steeds voort. Er openbaart zich een streven om het aantal arbeiders sneller te verminderen dan het aantal diensten. Daarbij wordt men geleid door het verlangen om zooveel mogelijk te komen tot een arbeidsweek van ten minste vijf dagen; dus een arbeidsweek met slechts een verzuim- dienst. Dit brengt in de mijnstreek een duidelijke malaise teweeg. In dit verband acht de rapporteur het wen- schelijk, dat, zoo eenigszins mogelijk, achter uitgang van het kolenverbruik langs den weg van belasting van zware olie wordt tegenge gaan. Voorts is hij van meening, dat weinig be drijven zoozeer geschikt zijn voor invoering van een bedrijfsraad als het mijnbedrijf, hoe wel de behoefte minder wordt gevoeld door het bestaan der contactcommissie. Wat de economische zijde van het loon be treft, hierbij neemt de rapporteur het fictieve weekloon zonder verzuimdiensten in beschou wing. Hij constateert, dat dit voor een hou wer (den meest representatieven goed geschool den arbeider) in April 1935 inclusief kinder toeslag f 33.18 en zonder kindertoeslag f 30.66 bedroeg. Hij vergelijkt hiermede het normale weekloon van een geschoolden arbeider in de metaalindustrie in een gemeente der eerste klasse, dat f 34.08 bedraagt. Het onderzoek naar den inwendigen toestand der particuliere mijnondernemingen werd in gesteld door ir. A. Groothoff, te Amersfoort, die op verzoek der mijndirecteuren daarbij werd bijgestaan cloor den hoofdingenieur der mijnen mr. dr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht. Zijn concludeerden dat het de Limburgsche mijnindustrie, en met name de particuliere mijnen, slecht gaat. Aan de mijnbouwiastallaties kan dit niet worden geweten, daar de Limburgsche mijnen tot cte meest moderne inrichtingen op dit ge bied worden gerekend. Er bestaat in Limburg over het algemeen een veel betere verhouding tusschen bedrijfsleiders en arbeiders dan in de omliggende landen in den regel het geval is. Deze omstandigheid werpt ook commercieele voordeelen af en dient te worden gehandhaafd. De tegenwoordige crisis bij den kolenmijn- houw is slechts een verscherping van een ma- ïaisetoestand, die reeds geruimen tijd in dezen tak van nijverheid bestond. Dit vindt zijn oor zaak in de omstandigheid, dat aan de sterk ge stegen vraag naar energie in steeus mindere mate uitsluitend door verbranding van steen kool wordt voldaan, zoodat het wereldverbruik van kolen van 1913 tot 1928 practisch niet is toegenomen (slechts met circa 4 pet.), zulks in tegenstelling met de wereldvraag naar andere voortbrengselen der nijverheid, welke in dat tijd vak met gemiddeld 20 pet. steeg. Daarentegen had de oorlogsbehoefte allerwegen overcapaciteit doen ontstaan. Voorkomen dient nu te worden, dat bij het onvermijdelijk hieruit voortvloeiende aanpas singsproces goed geoutilleerde mijnen als de Limburgsche, welke gedurende de afgeloopen crisisjaren niet zijn beschermd tegen de zeer harde en vaak door exportpremies gesteunde buitenlandsche concurrentie, in het gedrang zouden komen. De stellers van het rapport gaan vervolgens de verschillende maatregelen na, waardoor het mogelijk zou zijn den mijnbouw te hulp te ko men en het voortbestaan er van mogelijk te maken. Op korten termijn kan slechts een verhooging van den binnenlandschen afzet door middel van verscherpte contingenteering helpen. De opstel lers zijn echter niet optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid om aan dit desideratum inderdaad uitvoering te geven De rapporteur onderstreept uit dit rapport het feit, dat, naar ingesteld onderzoek heeft aangetoond, de particuliere mijnen technisch en commercieel op zeer behoorlijk peil staan. Een bestudeering der cijfers gaf den indruk, dat het door een beperking der groothandels- en tusschenhandelsmarges mogelijk zou zijn om, zonder verhooging der consumentenprijzen, de verliezen voor de mijnen weg te werken. Om een beter inzicht in dit vraagstuk te kunnen verkrijgen, werd aan dr. J. A. Wever te Tilburg opgedragen om een onderzoek naar het distributievraagstuk in te stellen. Aan de hand van dit rapport maakt mr. Ver schuur eenige gevolgtrekkingen. De prijzen, welke hier te lande voor steen kolen gelden, zijn het product van een leven dige concurrentie. Wanneer deze dus als richt lijnen worden aangenomen, zal de consument niet worden geschaad. Het is voor onze mijnindustrie van groot belang, dat voor die afgeleverde kolen een pas sende prijs gemaakt kan worden. Derhalve moet de regeling van de kolenconventie, in sa menwerking met den kleinhandel in het leven geroepen, worden geschraagd, waarbij evenwel gewaakt moet worden tegen opdrijving van den prijs voor den consument. Dit moet de overheid doen door met behulp der contingenteering alle importeurs te dwin gen tot de conventieregeling in haar geheel of in haar hoofdzaken toe te treden. De rapporteur stelt voor om van de con ventie en de huisbrandcommissie te eischen, dat de commissie voor den groothandel en de detailhandelsmarge met resp. 50 pCt. en 50 cent per ton (25 cent voor eierkolen) worde verminderd. De prijzen voor de mij nen en de importeurs zouden met de aldus vrijkomende bedragen moeten worden ver hoogd. De eenvoudigste oplossing is deze, dat de prij- zencommissies voortgaan met de detailprijzen vast te stellen, welke niet hooger mogen zijn dan in 1935. De marges worden niet afzonder lijk bepaald, doch kunnen worden afgeleid uit het verschil tusschen detailprijs en den ver hoogden verkoopprijs der mijnen of importeurs. Eventueel zou dan nog voor bepaalde distric ten kunnen worden nagegaan, of daar de prij zen voor den consument niet kunnen worden verlaagd, dan wel de winstmarge voor den detail list verder kan worden ingekrompen. De rapporteur stelt niet de heffing van een invoerrecht voor. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 26 Oct. (Reuter) De regeering te Madrid heeft geantwoord op de jongste Britsche nota inzake het lot van vele gevan genen en gijzelaars, zoowel in handen van de regeeringstroepen, als van de opstandelingen en het aanbieden van de diensten van de Brit sche vloot voor de uitwisseling van deze ge vangenen. In dit antwoord wordt gezegd, dat te Madrid geen gevangenen zijn, welke als gijzelaars kun nen worden beschouwd. Wel zijn hier een aan tal politieke gevangenen, die gearresteerd wer den, omdat zij op directe wijze deelnamen aan de revolutie tegen de republiek. Hen vrij te laten zou onder de gegeven omstandigheden gelijk staan met het helpen van de opstan delingen. De Spaansche regeering is verwonderd, dat verondersteld wordt, dat deze gevangenen, die wachten op een proces voor een rechtmatige rechtbank, zouden worden bedreigd met massa moord. Tenslotte wordt de Britsche regeering aan gespoord haar vollen invloed aan te wenden om een einde te maken aan de schendingen van het non-interventie-verdrag. In het commentaar op het Duitsch-Ita- liaansch communiqué en clljfc toestand in Spanje schrijft de Times, dat voor Groot- Brittannië geen keus meer overblijft, dan vol ledig en snel bewapenen. Dit is de eenige beveiliging tegen een aanval en de eenige mogelijkheid tot het afwenden van een oor log in West-Europa. De militaire verplichtingen behooren beperkt te blijven tot dit land en het land mag niet worden betrokken in een oorlog, doch iederen aanval tegen het rijk, of zijn verbindingen of op nabij gelegen landen in West-Europa zal het hoofd worden geboden door de Britsche gewapende macht. De Daily Telegraph schrijft, dat het zeer waarschijnlijk is, dat spoedig nog ernstige gebeurtenissen zullen volgen, als Madrid valt en de regeering het voorbeeld van Aza- na volgt en naar Barcelona gaat. Het blad voegt hieraan toe, clat het Italiaansch- Duitsche communiqué Moskou er aan her innert, dat de Middellandsche Zee geen Russisch meer is. Drie dagen hebben zij er gestaan, vier ver- velooze woonwagens. Het was een stukje Nie mandsland waar de brune bladeren van de boomen vallen en de boerenkarren diepe spo ren ni den natten grond hebben achtergelaten Langs den mooien betonweg zijn de bruinge brande nomaden naar de Nederlandsche grens getrokken. De Belgische gendarmes lachten in hun vuistje want zigeuners schijnen nu juist niet de meest gewenischte vreemdelingen in een land te zijn. De Belgische douane liet de wagens met hun smoezelige bewoners dus gaarne passeeren Maar zij waren er niet op verdacht, dat Ge Nederlandsche douane altijd op haar qui-vive is De Nederlandsche beambte rent naar buiten en laat den zwaren, rood-wit geschilderden hef boom neer, dwars over den weg Het was de eerste maal, dat van de barrière, een uitvinding van den bekommerden fiscus, gebruik werd gemaakt, want zij is nog niet gereed: waarschuwingsborden ontbreken, als mede de roode reflectors, zooals die op de hef- boomen aan onze overwegen zijn aangebracht. Bovendien zijn nog geen instructies omtrent het gebruik van deze barrière aan de douane-beamb ten gegeven De weg van Strijbeek naar Hoogstraten is een belangrijke hoofdweg, vandaar de barrière; aan den erbarmelijk slechten weg aan de Ne derlandsche zijde zou men het niet kunnen zien. Eenige kilometers verder ligt Meersel—Dreef waar talrijke Nederlanders de Grot in den Pa- terstuin gaan bezichtigen en.... chocolade, koek enz. mee terug naar huis nemen, maar- bier is geen barrière, hier is zelden een Ne derlandsche douane-beambte te vinden, in den morgen is ook van Belgische zijde de grens on bewaakt.... Hierlangs passeeren talrijke Nederlanders, die naar België gaan en „vreemdelingen", die het gastvrije Nederland met een bezoek komen „vereeren." Is het met onze grensbewaking wel geheel in orde? Maar om naar de zigeuners terug te gaan.. De douane-beambte riep de marechaussée ter hulp, de douane-post aan de Belgische zijde werd eveneens versterkt, want terug mochten de jammerende zigeuners ook niet.... Allerlei pogingen stelden zij in het werk, om de Nederlandsche beambten te vermurwen, het oude stam-moedertje met haar bonten hoofd doek over aen kleverigen haardos werd erop af gestuurd.... alles tevergeefs, vriendelijk doch resoluut weigerden de marechaussée's.... Des avonds gaf men de pogingen op en werd een vuurtje aangestoken, een vuile koffie-ketel er boven gehangen en er kwam een accordeon te voorschijn.... Dus waren de zigeuners weer eens echte zigeuners, zingende hun melancho lische liederen, begeleid door het amechtige ac cordeon terwijl een dikke rook lang over de omgeving bleef hangen.... Maar dan begon het kwade moment voor de Belgische douaniers. Dezen hebben geen ver warmd lokaaltje, zooals hun Nederlandsche col lega'sden geheelen nacht konden zij bui ten blijven staan En wanneer het volkje de wagens inkroop zag men even verder in de Belgische richting in de donkerte lichtende puntjes van branden de cigaretten en hoorde men zacht gemon- pel Eindelijk, er was veel tusschen Den Haas en Brussel getelefoneerd verzekerde de Neder landsche douane ons, trokken de gendarme' zich terugNog geen vijf minuten in staan de magere hitjes voor de zware wageöSj voor de raampjes zijn grijnzende kinderge zichtjes zichtbaarze lachen, omdat e weer een weg is, waarlangs zij weer kunne gaan zwerven Vrijdagmorgen10 uurinderhaa^- wordt een wankei karretje achter een wage gebonden, een oude fiets er op, daaronder ee magere hond.... De Belgische douane heeft het moeten °P=._ ven, trouwens, de zigeuners hadden nog geld1* ge verblijfsvergunningen voor België.... Dicht bij de barrière ziet men resten verkoo hout, stukken papier, een rotentden hoop graS" Diepe karresporen langs den weg.... Daar wachtte drie dagen het bruine Nom denvolkje, wie het eerst zou moeten °P® ven: de forsche marechaussée's in hun stra j blauw uniform of de goedmoedge in Kha gekleede Belgische gendarmes Zjj zijn weer terug waarlangs zij kwam om.... het misschien op een andere plaats op nieuw te gaan probeeren, want mogelijkhed 1 zijn er nog vele.... Naar wij vernemen, heeft H. M. de Konin gin Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld benoemd) tot grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. In het valutaverkeer was het gisterochtend volkomen kalm. Er was eenig aanbod van P° den en Dollars waarneembaar, waarom gulden in een iets vastere stemming verkeerd' Het Pond liep n.l. van 9.08 tot 9.06 terug de Dollar van 1.05% tot 1.85%—185%. Onder beurstijd trad geen verandering in. Dollar noteerde officieel 1.85 9/16, zoodat opzichte hiervan de waardevermindering v den gulden ruim 20% pet. bedroeg. Naar wij vernemen heeft de Amsterdams"^ politie op verzoek van de politie te Utrecht a de grens der gemeente een autobus aangeh® den, waarin een dertigtal N.S.B.-ers g'erZ€.eI1 Waren. Men veronderstelde, dat zij behooi tot degenen, die in Utrecht een vergader^ van den Dageraad hadden verstoord. Zij ^'jrr den allen overgebracht naar het bureau H neausweg en daar aan een verhoor onclerW pen. Eet1 CUERNAVACA, 26 October. (Reuter) dertigtal Mexicaansche bandieten heeft h de brug Michapa een vrachtauto overva waarin zestien soldaten waren gezeten, j., voor een toeristen-karavaan van 400 man reden. De toeristen keerden terug van eeILeriS zoek aan de grotten van Cachumilpas. To s0y het gevecht, werden een sergeant en een daat gedood, drie soldaten en de chauffeur t de vrachtauto werden gewond. Aan den j-.j-...„„/ion "c ba"' der bandieten viel één doode en werden scheidenen gewond. Daar deze streek door ls„ dieten onveilig gemaakt wordt, worden t0;ejd. tenkaravanen als regel door soldaten bege Naar aanleiding van geruchten, dat H- mer in de toekomst minder wedstrijé.e1^ spelen dan voorheen, vernemen wij, dat beste Nederlandsche tennisspeler in iedl31 satneïl val geen deel zal uitmaken van de nog te stellen Nederlandsche ploeg, welke e den winnaar van Frankrijk—Tsjecho Sl°^„Ds) den eersten wedstrijd (voor Nederland a om den Koning Gustaaf-beker zal sP0 wekk^ Dit behoeft geen verwondering te t ggi omdat het bekend is, dat Timmer n liefhebber van overdekt-tennis is ge^e® dat het voor de hand lag, dat hij he gers van wedstrijden op overdekte banen zou opgeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4