M Laatste Nieuws Men &Mjft om: 25 jaar kanunnik De ondergang van den logger Haarlem, 27 Oct. De storm Kort en volledig DINSDAG 27 OCTOBER 1936 Mgr. M. P. J. Möllmann stau DE FRAUDE BIJ STOKVIS De eerste vonnissen gewezen Haarlemsche Veiling N.V. Definitieve ontbinding der ven nootschap en benoeming liqui datie-commissie Nieuwe bioscoop aan de Parklaan Ter vervanging van het Spaar netheat er Voor heeren kerkzangers MUZIEK Janine Weill speelt te Heemstede SMALFILM-BIOSCOOP IN HAARLEM? N.V. Cineone in oprichting EETHUIS KREEG ONWEL KOME GASTEN Vechtersbazen voor den kanton rechter Hocus pocus pas BURGERLIJKE STAND Positie van het wrak De winden nemen af Koude luchtstroom brengt guur weer AGENDA Bioscopen 28 October Bioscopen Gevaar voor stranding Luiken ingeslagen VIER STAATSHOOFDEN VOOR DE MICROFOON et eerbied en dankbaarheid gedenkt Haarlems Diocees morgen den dag, waarop Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann vóór 25 jaar door Z. H. Exc. Mgr. A. Gallier werd benoemd tot Zijn Vicarls-Gene- laal en tot kanunnik van het Haarlemsch Ka thedraal Kapittel, nadat hij reeds van 1 October 1893 af als secretaris van het Bisdom 8ai1 de Haarlemsche Kerk onschatbare diensten had bewezen. Sinds de laatste maanden van het ,0r'g jaar, toen Mgr. verzocht wegens gevorder den leeftijd voor een herbenoeming tot Vicaris- Oeneraal niet meer in aanmerking te komen, hgt zijn werkzaamheid stil, maar passend is het dat op dezen dag herinnerd wordt aan wat deze offervaardige, door God met groote talenten 8tl scherp inzicht gezegende priester gedurende h'eer dan veertig jaar op hoogst verantwoorde- yke posten voor priesters en leeken heeft ge daan. Zijn beste krachten heeft hij daaraan 6ewijd; veel zorgen heeft hij daarvoor gedragen. °P de kanselarij van het Bisdom, waar Mgr. töllmann zijn eerste achttien priésterjaren perkte, worden de Bisschoppelijke besluiten h'tgevoerd en geregistreerd. Een belangrijke aak. De secretaris is de administrateur van het isdom. Hij zorgt voor het schriftelijk contact Hsschen Bisschop, priesters en leeken van het ®'sdom. Een nauwgezette vervulling van dezen arbeid hiaakt het werk der priesters, die rechtstreeks 11 de herderlijke bediening werkzaam zijn, ge makkelijker en verhoogt er de vruchtbaarheid van. zijn arbeid, hoe weinig aantrekkelijk ook v°or den rechtgeaarden priester, is onmisbaar v°or het goede bestuur van het Bisdom en het Ceöient van het gebouw der Diocesane orde. t>e scherpzinnigheid, nauwkeurigheid en toe wijding van secretaris Möllmann waren zoo ^gemeen bekend in het Diocees, dat het geen Verwondering wekte, toen Mgr. A. J. Callier hem aIs kanunnik van het Kathedraal Kapittel be- tl'ok bij het onmiddellijk bestuur van het Bis- cloih. In verschillende belangrijke zaken toch Wint de Bisschop het advies in van het Kathe draal Kapittel en het was in dat college, dat gr. hem zitting deed nemen. Maar Mgr. Callier, bekend stond om Zijn groote menschenken- hls en Zijn medewerkers immer met de grootste a°rg en groot onderscheidingsvermogen koos, eed nog meer en stelde hem aan als Zijn lcaris-Generaal. öe Vicaris-Generaal is de eerste hulp en de Plaatsvervanger van den Bisschop bij het bestuur V&n het Bisdom. Zijn functie is zoo verheven, dat hij voorrang heeft boven alle andere geeste- j!ten van het bisdom. De Vicaris-Generaal is "e Persoonlijke vertrouwensman van den Bis hop. zijn alter ego. Hij bezit dezelfde bestuurs machten en jurisdictie als de Bisschop, met uit- mptiering van het wijdingsrecht en die, welke Bisschop zich zelf voorbehoudt. Hij is mede bestuurder van het diocees, kan men zeggen. En k'J afwezigheid van den Bisschop berust het astuur van 't Bisdom bij den Vicaris-Generaal, tiet is voor Mgr. Möllmann een buitengewone °bderscheiding geweest, dat hij door den stipten Vfl strengen Monseigneur Callier tot die waar- 'Sheid is verheven. Op deze drie gewichtige posten secretaris Vah het Bisdom, Kanunnik en Vicaris-Generaal heeft deze ervaren en levenswijze priester zijn ^arische priesterlijke loopbaan doorgebracht, met leeden blik en warm meeleven het geheel der Westelijke behoeften van het Haarlemsch Dio des gepeild en er als raadsman van zijn Bis shop op gelukkige wijze in helpen voorzien. Want wie zich herinnert hoe sterk de groei m*1 de katholieke bevolking in het Bisdom aarlem gedurende de laatste veertig jaren is ®eWeest en hoe belangrijk op elk terrein de ont wikkeling van het godsdienstig leven, beseft ook °eveel behoedzaamheid het eischte dezen was- mpden stroom in de goede bedding te houden en W® alom uitschietende energie te leiden en te eheerschen. Wie den huidigen toestand over- et> zal moeten toegeven, dat de leiding een Nukkige is geweest. kfet wijs beleid, beginselvastheid en groot ertrouwen °P G°d heeft Mgr. Möllmann zijn ahdeel in de zware taak, die op drie achtereen- °'gend< s«h, e Haarlemsche Bisschoppen rustte, op de ouders genomen en gedragen. Eijn belangstelling dikwijls buiten zijn Seniijke taak om omvatte het geheele ter- 111 van het openbaar katholieke leven. Het derwijs, de Pers, het R.K. Vereenigingsleven, cstelijk en sociaal en charitatief, hebben in Schillende omstandigheden van zijn gelukkig W'Stand geprofiteerd. Tal van priesters en lee- eh Wisten hem te vinden en wipten in moeilijke ^Senblikken zijn woning aan den Kruisweg te ^arlem binnen om raad te vragen en zijn die^8'6 en doorzicht wees menigeen den weg, tot uiteindelijk succes leidde. Pm Haarlemmers °vend' keb, zullen zich op dezen dag ien de bijzondere belangstelling van dezen hun '°ren Amsterdammer herinneren voor kj on voor den bloei van het Haarlemsche ÖJ.V Uolieke leven. Zij zullen daarbij ongetwijfeld bedenken welk aandeel Mgr. o.m. had in de totstandkoming en de financiering van de nieuwe Kathedraal en van de Mariastichting. Vijf-en-twintig jaar kanunnik, bijna vijf-en- twintig jaar Vicaris-Generaal van een volkrijk Bisdom in zeer moeilijke tijdsomstandigheden er is reden, dat irt de harten der katholieken even het gevoel trilt van de zware verantwoor ding, die in het vervullen van zoo'n taak beslo ten ligt! Op voor den jubilaris treffende wijze zal de waardeering voor zijn werk morgen tot uiting komen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, heeft er prijs óp gesteld het H. Misoffer, dat Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann morgen in de Kathedrale kerk van Haarlem zal opdragen, door Zijn hooge tegenwoordigheid op te luisteren. Deze erkenning van de groote ver diensten van Mgr. Möllmann moge ook de diocesanen aansporen zich te vereenigen in een dankgebed tot O. L. Heer, om Hem te danken voor wat Hij dezen priester in het belang der Kerk liet verrichten. 13 October stonden diverse personen, allen uit Arnhem, voor de Arnhemsche Rechtbank terecht, in verband met de fraude bij de firma Stokvis (diefstal en heling). De Rechtbank heeft hedenmorgen in deze zaak de eerste uit spraken gedaan. De magazijnbediende Th. L. werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van preventief. De eisch was tien maanden. De magazijnmeester G. J. N. tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De eisch was een jaar. De magazijnbediende W. L. tot zes maan den met aftrek van preventief. De eisch was tien maanden. De chauffeur M. W. C. tot acht maanden met aftrek van preventief. De eisch was tien maanden. De metaalbewerker w. B. tot acht maanden met aftrek van preventief. De eisch was tien maanden. De magazijnbediende P. J. van den B. tot drie maanden met aftrek van preventief. De eisch was zes maanden. De zinkwerker L. H. M. tot zes maanden met aftek van preventief. De eisch was zes maanden. De loodgieter P. J. V. tot twee maanden met aftrek van preventief. De eisch was vier maan den. De magazijnknecht A. J. tot drie maanden met aftrek van preventief. De eisch was vier maanden. De magazijnknecht T. H. werd vrijgesproken. De eisch was vrijspraak. Onder groote belangstelling heeft gisteren de heer F. Keerwolf zijn zilveren jubileum ge vierd als penningmeester van de afd. Haar lem van den Alg. Ned. Typografenbond. De heer Keerwolf is ook lid van den Haarlem- schen gemeenteraad. De heer J. Beunje, onderhoudsmonteur bij de N. Z. H. T. M. was gisteren 25 jaar in dienst van de N. Z. H. T. M Hij werd toe gesproken door den chef van exploitatie ir. B. Nugteren en den chef van het remisebedrijf, den heer Menken, die hem namens de directie de gebruikelijke enveloppe met inhoud over handigde. Het aantal leerlingen, dat .zich heeft op gegeven voor het bijwonen der eerste school voorstelling op a. s. Woensdag, was bijna tweemaal zoo groot als het aantal plaatsen. Daarom zal een tweede voorstelling van Lan- gendijk's „Wederzijdsch Huwelijksbedrog" door het Gezelschap van Jan Musch worden gegeven op 11 November. STAD Maandagavond heeft in het gebouw van den Kegelbond de algemeene vergadering plaats ge had van de Haarlemsche Veiling N.V. Besloten werd tot definitieve liquidatie en ont binding der vennootschap. De liquidatie is opgedragen aan den Raad van Commissarissen, den accountantsdienst van het Centraal Bureau der Veilingen in Den Haag en den directeur der Haarlemsche Veiling in liq. Teneinde alle groepen een zoo groot mogelijke genoegdoening te geven, werd verder besloten aan deze commissie toe te voegen de heeren J. Beeren voor de groep groentekweekers en G. van Schagen voor de groep bloembollenaanvoerders. Voor de gebouwen, speciaal dat aan den Klei nen Houtweg is wel belangstelling, de liquidatie commissie heeft thans tot taak om voorstellen van gegadigden te overwegen en te bespreken. uws Naar de heer G. Canis, directeur van het Spaarne-theater in de Kleine Houtstraat, ons mededeelde, zal, ter vervanging van het thea ter, op de plaats van perceel Parklaan 24, waar thans een autogarage gevestigd is, een nieuwe bioscoop gebouwd worden in den trant van het City-theater te Amsterdam. Het is niet de eerste keer dat men plannen oppert voor een bioscoop aan de Parklaan. Ver leden jaar werd een dergelijk plan door den gemeenteraad goedgekeurd, diich het stuitte af op de weigering van den Bioscoopbond, die het aantal bioscopen hier in Haarlem voldoende groot vond en geen medewerking wilde ver- leenen voor den bouw van een nieuwe. Ook thans zal de oprichting van het nieuwe City theater aan de Parklaan de goedkeuring van de Bioscoopbond behoeven. Het geval is echter anders, daar bij den bouw van het City-theater een bestaande bioscoop (het Spaarne-theater) zal verdwijnen en dus het totaal aantal biosco pen in Haarlem niet vermeerderd wordt. Hoe wel over het aantal plaatsen in de nieuwe bios coop nog definitief door den Bond moet beslist worden, zijn de plannen, ontworpen door ar chitect P. L. Bloemsma te Amsterdam, bere kend op een oppervlakte van ongeveer 250 M2. aan bioscoopruimte, overeenkomend met 300 plaatsen. De heer Bloemsma had ook de vorige plannen voor een bioscoop aan de Parklaan ontworpen. Het Haarlemsche City-theater be hoort aan een particuliere onderneming, waar van de heer Canis directeur is. Indien de be slissing over den bouw spoedig afkomt, zal waar schijnlijk de bioscoop reeds voor het volgend winterseizoen gereed zijn. Er komt geen tooneel in deze bioscoop. In tegenstelling met andersluidende geruchten verzoekt men ons medete deelen, dat tijdens de plechtige H. Mis, welke morgenochtend door Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann in de Kathedraal zal worden opgedragen, een feestmis voor meer stemmig mannenkoor zal worden gezongen. Uit- Een foto van de maquette van de ontworpen nieuwe bioscoop „Het City-theater" aan de Parklaan, ter vervanging van het tegenwoordige Spaarne-theater in de Kleine Houtstraat te Haarlem gevoerd zal worden de Missa Festiva van Philip Loots. De Gregoriaansche Credo wordt door het volk meegezongen. Alle kerkzangers uit Haarlem en omgeving, die hiertoe in de gelegenheid zijn, worden uitgenoo- digd op het zangkoor van de Kathedraal te ko men om hun medewerking aan deze feestviering te verleencn. Wij herinneren er nogmaals aan, dat de H. Mis aanvangt om tien uur. Het gebouw van den Protestantenbond was gisterenavond dicht bezet met leden en invité's van den Heemsteedschen Kunstkring, die op den roep en den roem van de Fransche pianiste Janine Weill waren afgekomen. Het was een uitgebreid en mooi programma wat de kunstenares ons ten gehoore zou bren gen, voornamelijk bestaande uit werk van hat.r landgenooten. Immers, ook César Franck mo gen we daartoe rekenen, al was hü van origine een Belg. Met de Sonate op 81 van Beethoven werd het concert ingezet, een sonate met een ge schiedenis, die we hier natuurlijk niet zullen uitspinnen. Zooals Janine Weill ons het Lebe wohl, met de dalende secunden-schreden weer gaf, het bekende motief, dat in het Allegro her haaldelijk voorkomt, verwachtten we een aan grijpende vertolking, vol spanning. Toch slaag de zij hierin niet volkomen, en zelfs in het ge voelvolle middendeel bleef dieper sentiment af wezig, althans in den zin, dien groote Beetho- venvertolkers hieraan weten te geven. Het werk van haar taal- en landgenooten, César Franck, Maurice Ravel en Claude Debussy zou blijken haar oneindig beter te liggen. En het leek wel, alsof de perfectie van haar techniek hier groeide met de moeilijkheid der partituren Zoo werd César Frank's Prélude, Choral et frugue vooral in het laatste deel als een steeds hooger en machtiger tempelbouw van accoord- stapelingen en de pianiste bereikte hier inder daad een imponeerend, machtig muzikaal ef fect. Voor de erste maal in Nederland voerde zij een van Ravel's meest merkwaardige werken uit: Gaspard de la Nuit, (1908), een reeks van drie stukken voor piano, naar de prozadichten van Aloys Bertrand, den Franschen Hoffmann. Hierin spreidt Ravel zijn geheele, suggestieve, veelal fantastische expressie-techniek ten toon. Klankkleur en rhytnmiek zijn hier zeer rijk vertegenwoordigd. In het eerste deel vallen de noten als klokkentoren uit edn kerktoren, en scheppen de harpeffecten die zwevend geheim zinnige sfeer, welke over het geheele werk hangt De ééne, domineerende, voortdurend gerepe teerde noot uit het tweede deel, geeft aan dit gedeelte een obsedeerend karakter. Het derde deel wordt gekenmerkt door het snelle dans- rhythme met zijn grillige uitvallen in de dis kant, en het onheilspellend donker gerommel in de bas. Op waarlijk njet te overtreffen, uiterst vir tuoze wijze heeft Janine Weill ons het moei lijke werk geïnterpreteerd. Het karakter ervan voelt zij uitstekend aan, en ze weet een sfeer te scheppen, die in dit geheimzinnige, in het mid dendeel bijna griezelige werk, vol beklemming is. Haar techniek houdt, zooals reeds gezegd, gelijkentred met de moeilijkheden die op elke bladzijde dezer zware partituur liggen opge stapeld en haar gevoel weet de uiteenloopend- ste schakeeringen juist en aangrijpend te tref fen. Ze speelde tot slot enkele bekende wer ken van Debussy, de Nocturne en de Danse, beide werken van 1890, en uit de Serie Images .Reflets dans l'eau", uit de Préludes La Ca- thédrale Engloutie en Feux d'Artifice. Alle met fijn poëtisch gevoel, en met een ver doorgevoer de technische verfijning. De pianiste had veel, zeer veel succes, wat ze dan ook ten volle verdiende, want haar op gave, dezen avond, was inderdaad een zeer zware. Dat zij, bij het niet ophoudende applaus, nog tot twee Debussy-toegiften besloot was even teekenend voor de uitgebreidheid van haar mu zikaal repertoire als voor haar vriendelijkheid, welke beide intusschen door de Heemstedenaren naar waarde werden geschat. J. S. Naar wjj vernemen worden er door de N. V. Cineone in oprichting plannen beraamd, om in het leegstaande pand, waar vroeger café „Zum Klausner" aan de Groote Markt gevestigd was, een smalfilm theater te openen. Geruimen tijd zijn reeds onderhandelingen gaande. Men weet, dat de bioscoop-exploitant, die uitsluitend smalfilms vertoont, geen toe stemming van den Nederlandschen Bioscoop bond noodig heeft en ook aan andere geringe eischen te voldoen heeft, als brandvrije films gedraaid worden. Over de exploitatie is nog niets positiefs te melden, hoewel het in de bedoeling ligt om den geheelen dag voorstellingen te geven. Dat een eethuis klanten krijgt, kan het slechts aangenaam wezen. Zonder klandizie immers geen inkomsten! Maar op 14 Augustus omstreeks kwart over twaalf des nachts waren ze toch niet bepaald welkom geweest in een eethuis aan de Visscheringstraat te IJmuiden. Dit eethuis mag den geheelen nacht open zijn om pasgearriveerde visschers en zeelui te kun nen laven en verzadigen van het goede dezer aarde, maar op dien avond was het gesloten geweest, omdat eenige familieleden van den eigenaar vroeg op stap moesten en alles voor hun vertrek in gereedheid werd gebracht. Het onwelkome van de gasten zat hem echter niet in het gesloten zijn van het eethuis, maar in de gasten zelf. Een vijftal beruchte vechters bazen, vergezeld van twee „dames", forceerde de buitendeur, die op de knip zat. en eischte eten en drinken, waarbij het edele vijftal woor den gebruikte, die in niemands vocabulaire thuishooren. De jongemannen waren rijkelijk „zat" en staan bovendien bekend als IJmuide- naars, die in café's goede sier maken en dan, als het op het betalen aankomt, gaan schelden en vechten, zoodat men ze ten slotte niet meer om geld durft vragen! Heel begrijpelijk dus. dat des caféhouders schoonmoeder, later ge holpen door haar familieleden, de jongeman nen met een zacht lijntje uit het café wilde verwijderen. Daar waren zij echter alles behalve voor te vinden geweest. Toer. ze niet goedschiks kregen wat ze wilden hebben be gonnen ze kwaadschiks te schelden, te slaan, met stoelen te gooien en het interieur te ver nielen, terwijl de beide dames ondertusschen de deur op slot hadden gedaan, zoodat geen hulp van buiten tot ontzet van het eethuis kon binnenkomen. Maandagmiddag stonden de helden voor den kantonrechter terecht. Twee van hen lieten verstek gaan, durfden blijkbaar niet te ver schijnen, terwijl een probeerde zich zooveel mogelijk schoon te wasschen en zelfs als vredesduif te poseeren. De schoonmoeder ver telde echter booze dingen van de indringers. Ze zou geslagen en omvergeworpen zijn, een van haar familieleden was door de jongemannen tot in de keuken achtervolgd en een van de dames had haar handen in debiefstuk- saus gedoopt en ze toen uit louter baldadigheid aan een gordijn afgeveegd. Gezellig# li! De kantonrechter veroordeelde den minst schuldigen belhamel tot f 10 boete en de vier anderen ieder tot 5 dagen hechtenis. We ver moeden, dat de heeren ook nog wel met den politierechter zullen kennismaken. Een 44-jarige grossier in aardappelen te Be verwijk was geschorst en mocht dus niet meer koopen noch verkoopen. Hij bedacht echter een juridisch slimmigheidje door zijn zaak tijdelijk aan zijn broer over te doen, zoodat deze in zijn plaats handel zou drijven. De vlieger ging echter slecht op, want de grossier moest toch voor den kantonrechter terecht staan. De Amb tenaar gaf hem onomwonden te verstaan, dat hij van heel die zakentransactie niet veel ge loofde. „Op 15 Juni zei u hocupocuspas en de zaak was van uw broer," aldus de Ambtenaar, „en op 1 Augustus zei u weer hocupocuspas en de zaak was weer van u. De zaak zou u voor niets hebben overgedaan, maar we zijn hier niet zoo dom, dat we dat gelooven!" Het geval kwam er dus voor den grossier slecht voor te staan en dit nog in sterkere mate toen bleek, dat hij had getracht de ge tuigen, die van hem aardappelen hadden ge kocht, te beïnvloeden om een voor hem gun stige verklaring af te leggen. De kantonrechter wees hen scherp op de waarde van den eed en stak het niet onder stoelen of banken als hij hun verklaringen niet wilde aannemen. Nu maakten de getuigen het ook wel bont! Twee ervan beweerden, dat ze van een zekeren R. kochten en nooit geweten hadden, dat die R. in dienst van verdachte was ondanks dat ze altijd rekeningen van ver dachte voor het door R. geleverde kregen! „Dat slikken we hier niet," merkte de Amb tenaar gramstorig op, .die overigens zijn respect toonde voor het organisatietalent van ver dachte. „Hij heeft het handig aangelegd, aldus de Ambtenaar, maar toch niet handig genoeg en mede in verband met andere knoeierijen van verdachte, eischte spr. f 200 boete of 2 maa- den hechtenis. De rechter gaf f 150 boete subs. 75 dagen hechtenis. Geboren 24 October: d. van D. M. Winter Gosewehr; 25 October: d. van G. SchoenZijl stra; z. van E. ZonneveldPauk; d. van S. Tlg- gelmanWilken; 26 October: z. van M. C. Jan senv. d. Meij; z. van J. H. OverbeekBeuks. Overleden: 25 October: A. M., 4 d., z. van A. Kwaak, Slachthuisstraat; J. WoltersJoustra, 68 j., Ben Viljoenstraat; 26 October: J. Zonne veldHagendorn, 67 j., Damiatestraat; 27 Octo ber: P. H., 16 mnd., z. van H. C. Geeris, Gast- huisvest. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Honderden hebben vanochtend van IJmuidens havenkant de tragische worste ling van den logger Sch. 68 in den mond van de haven gevolgd. Met ontzetting wa ren zij getuige van de ontknooping van het drama: den ondergang van het vaartuig. Een zucht van verlichting ging uit de menigte op, toen men vernam, dat van de veertien opvarenden negen man door de sleepboot Nestor en één man door de mo torreddingboot Neeltje Jacoba waren gered. Slechts één van de opvarenden, de ma troos P. -Kuit, is bij het zinken van den logger omgekomen. De andere slachtoffers, de schipper J. den Heyer, de stuurman W. B. Verbaan en de matroos P. Vink, waren reeds eerder over boord geslagen en ver dronken. De logger, die gisteren was uitgevaren, moest spoedig door het noodweer terugkeeren. Ont zettend waren de zeeën, die voortdurend over het schip sloegen. Eenige mijlen uit de kust, ongeveer ter hoogte van den brulboei, sloeg de brug met allen, die zich daarop bevonden, van boord. De drie man nen, genoemde schipper, stuurman en matroos, verdwenen voor de oogen van alle opvarenden in de kokende zee. Maar ook voor de elf man, die zich nog aan boord bevonden, dreigde het grootste gevaar, want men was door het verliezen van schipper en stuurman en door het wegslaan van de brug een prooi der golven geworden. Met de nood vlag in top kwam de logger naar de haven. Onmiddellijk nadat de kustwacht het nood sein had opgemerkt, waarschuwde deze het bu reau-Wijsmuller en de plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, waarop de sleepboot Nestor naar het in nood verkeerende schip voer. Spoedig daar op ging ook de Neeltje Jacoba naar buiten. Toen de sleepboot bij het in nood verkeerende vaartuig kwam, was het achterschip van den logger al geheel onder water. De opvarenden, die zich op dit gedeelte van het vaartuig be vonden, dreven in de wilde branding, die hen voortstuwde in de richting van de Nestor, aan boord waarvan men reeds gereed stond om de drenkelingen op te pikken; het voorschip -tuk toen nog boven het water uit. Even nadat de drenkelingen aan boord van de Nestor waren gehaald, ging de logger ten onder en geraakten ook de andere opvarenden te water. Deze wer den eveneens gered. Onder de geredden was er één, dien men meer dood dan levend binnen boord haalde; deze dreef met een zwemvest in de haven. Inmiddels had ook de Neeltje Ja coba één man opgepikt, zoodat toen tien op varenden gered waren. Het vierde slachtoffer was de matroos P. Kuit, die vermoedelijk on middellijk, nadat de logger gezonken was. is verdronken. De man die het laatst door de Nes tor was opgepikt, was er slecht aan toe; hij werd per ziekenauto naar het St. Anthonius- ziekenhuis overgebracht. De schipbreukelingen, die allen drijfnat en verkleumd waren, werden gastvrij op de Nestor ontvangen en zij werden in de gelegenheid ge steld, zich bij de vuren te verwarmen. Onmid dellijk nadat de Nestor in de visschershaven was aangekomen, konden zij aan wal gaan; zij werden voorloopig opgenomen in het schaft lokaal De Leeuw, waar zij van droge kleeren werden voorzien en het noodige voor hen ge reed stond, om hen weer wat op verhaal te brengen. Onder de drenkelingen bevinden zich eenige jongens van veertien a vijftien jaar. Het spreekt vanzelf, dat allen zeer onder den indruk waren van het gebeurde, niet het minst door het verlies van vier hunner makkers. Omtrent de positie van het gezonken vaar tuig kan worden medegedeeld, dat het wrak vast zit binnen de pieren van de buitenhaven in de lijn op Noordpier naar zwarte ton nr. 1, maar dan ongeveer veertig meter naar de as van de haven toe. tie mast steekt boven water uit. Alle loodsen zijn door den loodscommissaris in kennis gesteld van de positie van het ge zonken schip. De loodsboot blijft echter voorloopig, in ver band met den nog altijd hevig woedenden storm, binnen. Omtrenit de in nood verkeerende motor tjalk, waarvan de twee leden der bemanning de schipper en diens knecht zijn gered, wordt nader gemeld, dat dit was het schip Midsland. Het vaartuig ligt voor anker. De sleepboot Tesel 3 van de reederij Doeksen was ook ter assistentie uitgevaren. De verschillende depressies hebben zich Oost waarts verplaatst en een diepe depressie aan de Noordkust gevormd, met standen onder 725 m.m., die snel Oostwaarts trekt en door flinke drukstij- gingen in het Westen en Noordwesten gevolgd wordt. Een zware Wester- tot Noordwester-storm waait over de Britsche eilanden, het Kanaal, de Noordzee en Noord-Duitschland, vergezeld van regen- en hagelbuien. Krachtige winden waaien tot in Midden-Frankrijk, alleen de Riviera heeft nog rustig weer en in Oost-Frankrijk valt regen. In Zuid- en Oost-Duitschland valt veel regen bij krachtigen tot stormachtigen Zuidwestelijken wind. De temperatuur is daar tot ver boven nor maal gestegen. Ook Scandinavië is geheel onder depressie-invloed, de vorst is er bijna verdwenen en vooral in Zweden valt regen. De koude luchtstroom, die thans van IJsland nadert, zal guur weer met regen- en hagelbuien veroorzaken. De stormachtige Noordwestelijke winden zullen geleidelijk afnemen en daarna gaan krimpen. Gebouw St. Bavo St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; Voorbidders „Stille Omgang", half 9; Jaarfeest R.K. Volks bond, 8 uur. Stadsschouwburg R.K. Gemengd Tooneel „Thalia" voert op „Oud Heidelberg", kwart over 8. Gem. Concertzaal Concert Haarlemsche Bachvereeniging, kwart over 8. Gebouw „Domi" Overveen Comité .Ka tholiek Overveen", kwart over 8. R.K. Lyceum Herfsttentoonsteïiing „Natu- ra Docet", 3.155.30 uur. Rembrandt-theater Jeanette MacDonald en Nelson Eddy in „Rose Marie", 2.30, 7 en 9.15 urn-. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur De Canadeesche Vijfling in „De Dorpsdok ter", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater Louis Trenker in „De Keizer van Califomië", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater Boris Karlof in „De onzicht bare Macht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Bestuursraad R. K. Volks bond half 9; Schaakclub „St. Bavo" 8 uur; Proza 8 uur; Fabrieksarbeiders 8 uur. Stadsschouwburg Kunst aan het volk. Con cert Het Hollandsch Strijkkwartet, kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Kon. Vereeniging „Oost en West", 8 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23 Societa Dante Alighieri, kwart over 8. Rembrandt-theater Jeanette MacDonald en Nelson Eddy in „Rose Marie", 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur; De Canadeesche vijfling in de „Dorpsdokter". 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater Louis Trenker in „De Keizer van Califomië, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater Boris Karloff in „De onzicht bare Macht",, 2.30, 7 en 9.15 uur. Het Duitsche tankscheepje Grete Glad, dat reeds den geheelen ochtend noodseinen geeft op korten afstand van IJmuiden, is langzamer hand in een zeer gevaarlijke positie gekomen. De sleepboot Witte Zee, welke van Hoek van Holland was uitgevaren, is teruggeroepen om hulp te verleenen aan een ander Duitsch schip, de Kurt Hartwig Siemers, dat, zooals gemeld, bij den mond van den Nieuwen Water weg in nood verkeert. Daar er in IJmuiden geen krachtige zeesleepbooten beschikbaar zijn, kan men de Grete Glad geen hulp bieden, zoo dat de kans zeer groot is, dat dit schip zal stranden. Vanmiddag om één uur bevond de tankboot zich tien mijl West ten Zuiden van IJmuiden. De Neeltje Jacoba had tijdens de reddings werkzaamheden van hedenochtend een defect gekregen aan de schroef, doordat een gedeelte van de vleet van den gezonken logger er ver ward in was geraakt. Vanmiddag om een uur was de Neeltje Jacoba weer hersteld. Zij wordt gereed gehouden om uit te varen naar de Grete Glad. Uit Den Helder is bericht ontvangen, dat •het Duitsche ss. Norburg, dat zich ter hoogte van Terschellingerbank bevindt, S. O. S.-sei- nen heeft uitgezonden. Blijkbaar zijn de lui ken door den storm ingeslagen. Ter assisten tie van dit schip, dat 2300 bruto register ton meet, is de motorreddingboot Brandaris van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmij. uitgevaren. Later is gemeld, dat inderdaad de luiken 1 en 2 tengevolge van den storm zijn ingeslagen. Het schip maakt water. De sleepboot Hol land van de firma Doeksen te Terschelling is ter assistentie uitgevaren. Hedenavond zullen de Koning van Zweden, de Koning van Denemarken, de Koning van Noorwegen en de President van Finland in een gezamenlijke radio-uitzending van deze vier landen een korte toespraak houden. De K.R.O. heeft het plan opgevat om hier van een gramofoonopname te maken en deze in verkorten vorm, hedenavond te 9.30 uur uit te zenden om de Nederlandsche luisteraars in de gelegenheid te stellen de stemmen van deze staatshoofden eens te hooren. Over: DE ENGLISH ASSOCIATION De ..English Association in Holland" heeft haar vertakkingen in verscheidene steden van ons land. Ook te Haarlem bestaat een af deeling, die in de Jaren 1919 tot 1926 een groot aantal leden telde; daarna is het aantal leden voortdu rend teruggeloopen. zoodat de laatste 5 jaar het bestuur van de afdeeling heeft afgehangen niet uitsluitend van de contributies der leden, maar ook en niet in de laatste plaats van het groote reservefonds, dat in de daaraan vooraf gaande Jaren was gekweekt. Nu zien we den bodem van die schatkist; met onze pl.m. 70 leden is het niet mogelijk om van de contributies al leen 6 lezingen per jaar te organiseeren. Zooals bekend mag worden verondersteld, is het doel van de vereeniging in nauwer contact te komen met Engeland en zijn cultuur. Regel matig ncodigen we Engelsché sprekers van er kende reputatie uit om hier lezingen te houden op allerlei gebied. De Haarlemsche bladen van 7 October bevatten een verslag ven de zeer suc cesvolle eerste lezing, waarbij de spreker van dien avond gelegenheid vond niet alleen het publiek te boeien en te amuseeren, maar het te vens bekend te maken met de door hem bezochte deelen van de wereld. De lantaarnplaten. waar mee hij zijn lezing illustreerde, wekten mede ieders belangstelling op. Voor dit seizoen staan nog 4 of 5 lezingen op het programma; de eerstvolgende zal begin No vember worden gehouden. De ..English Association" waagt het een be roep te doen op de medewerking van die Inwoners van Haarlem en omgeving, die belang stellen in alles wat verband houdt met Engeland, zijn taal, zijn bevolking, om daardoor het bestaan 'van de vereeniging in de komende Jaren mogelijk te ma ken. Wordt lid en spoort uw vrienden aan lid te worden! Gaarne verstrekt de seoretaresse alle gewensch- te inlichtingen. Dr. F. P. VAN DER VOORDE voorzitter. C. M. BRANTS, secretaresse. 21 Bosch en Vaartstraat. Haarlem, 26 October 1936.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5