Maarschalk de Bono vertelt m BHHB Madrid mobiliseert Het nieuws van heden De storm in het buitenland CYNISCH OPENHARTIG mm m SCHOND OOK PORTUGAL HET VERDRAG? DE BAROMETER 1 m lil I AMERIKAANSCHE BRILLEN BIJ K.EIP VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post. per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 28 OCTOBER 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20227 71 den herfst van 1933 kreeg de Bono de opdracht een beslis send conflict met Abes- sinië voor te bereiden Mussolini geeft het tempo aan 1 Bij Makalle zong de Bono zijn „zwanen zang." Het laatste couplet: Aankomst van Badoglio in Oost-Afrika, die hem komt aflossen 1934, toen De Bono als Hooge Commissaris naar Oost-Afrika vertrok, zei Mussolini hem: „Je vertrekt met den olijftak in je zak. We zullen zien hoe en óf de zaak van Oeal-Oeal een oplossing vindt. Als het ons past de con dities aan te nemen.... zul-je aan den Keizer je ambtsaanvaarding hebben mee te deelen en hem zeggen, dat je gezonden bent om de mis verstanden weg te nemen en mede te werken tot betrekkingen van goede nabuurschap in het zedelijk en stoffelijk belang der beide staten. Ga intusschen ijverig door met de voorberei ding, steeds uitgaande van het moeilijkste en voor ons ongunstigste geval. Indien de oplos sing van het incident ófwel niet gevonden wordt ófwel ons niet voldoet, zullen wij de ge beurtenissen vervolgen uitsluitend volgens ons eigen gezichtspunt." Het WeeriiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiË Amerika's vloot moet sterk zijn Vijand moet ver van de kust kunnen worden vernietigd Het garnizoen te Addis Abeba is afgelost. De versche troepen, welke zijn aangeko men worden op het station geïnspecteerd Het voornaamste havengedeelte van New-York bevindt zich aan beide zijden van de Hudson-rivier. Zuidelijk van Manhattan in de binnenbaai, welke 21 K.M. lang en 9 a 10 breed is, rijst uit het water op het karakteristieke merkteeken van New- York, van geheel het Noord-Amerika der Vereenigde Staten, het vrijheidsbeeld, de Liberty. Het enorme beeld is geheel uit koper en is 40 M. hoog. Het verzinnebeeldt: Liberty enlightening the World, de vrijheid, die het licht is der wereld. Het beeld is een geschenk der Franschen geweest aan de jonge Amerikaansche republiek. Het werd vervaardigd door den beeldhouwer Bartholdy. Heden is het 50 jaar geleden, dat het beeld werd onthuld Nationalisten bezetten belangrijke positie aan het front bij het Escorial Vrouwen te Bilbao in vrijheid gesteld Zullen alleen koloniale troepen Madrid aanvallen? Merkwaardig relaas van een Engelsch blad Portugal heeft Franco's bewind niet erkend Von Ribbentrop te Londen GROOTE HOUTSTRAAT, NAAST LUXOR DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Britsch tankschip in gevaar Kapitein Britten door beroerte getroffen Gezagvoerder van de Queen Mary Geen monarchie in Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cc, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 een» per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen Romeinschen correspondent) Het is zeldzaam, dat de historie van een oorlog reeds geschreven wordt, terwijl hij nog „warm" is. Welis waar was het na den grooten oorlog bijna een gewoonte geworden, dat de generaals ha overwinning of nederlaag naar de pen Sfepen en den strijd op papier voortzet ten.... tegen elkaar. Maar meestal zijn zii langzamer in de letteren dan in het vuur. Maarschalk De Bono heeft echter geen jaar laten verstrijken om zijn memoires te schrijven over de voorbereiding en de eerste étappen van de Abessijnsche cam pagne, dip hij heeft geleid. (Emilió de Bono, La preparazione e le prime opera- zioni, Roma 1936). En ofschoon de be langwekkendheid van het boek er zeker buitengewoon door wint, dat het een his torie behandelt, die nog niet eens van gisteren maar van vandaag-zelf is, zal het Wel niet enkel deze publicistische over weging geweest zijn, welke hem zoo spoe dig de pen in de hand drukte. Het boek van De Bono is voor een groot Öeel een revindicatie. Een week na de ver- ?yering van Makallé, die op 8 November a.s. jaar oud zal zijn, vond De Bono in zijn ^Wartier een telegram uit Rome, waarin hem soort van „eervol ontslag onder dankbe- biging" werd gegeven en Badoglio tot zijn opvolger werd benoemd. Verschillende tee- *«nen schenen er toenmaals op te wijzen, dat Jkze ontheffing mede het gevolg was van de bpporten, die Badoglio en Lessona beiden Pas op 27 October na een studie ter plaatse bit Erytjhrea vertrokken te Rome hadden Uitgebracht. „De gang naar Makallé", zoo Schrijft De Bono in zijn mémoires, „was mijn ?Wanenzang geweest. Ik antwoordde terstond. >>hder anderen zei ik in mijn telegram, dat Plin terugroeping mij ook genoegen deed. *taar het was een groote leugen. Een soldaat J®riaat slechts met groote smart een com mando en degenen, die hem hebben geholpen eh hem zijn gevolgd". t>e Bono kreeg den maarschalkstitel. Maar b de publieke opinie raakte hij ietwat op den achtergrond. Sommigen meenden destijds, dat bij de kastanjes zóó diep in het vuur gescho- ,6il had, dat alleen Badoglio ze er nog uit 50ri halen. En de reeks van overwinningen, le de Chef van den Generalen Staf na eh langgerekte periode van voorbereiding b de Abessinisdhe legers behaalde, stelde den °em van De Bono, die slechts een uitwijken- ®b vijand tegenover zich gevonden had, meer b meer in de schaduw. In dit kleine, maar met rijk materiaal Sevulde boek nu stelt De Bono zijn aan deel in het licht. En om dit te doen, geeft bij de historie van de gansdhe voorberei ding der Abessinische campagne, die in den herfst van 1933 begon. Eerst als minis- *®r van koloniën, vervolgens als Hooge c°mmissaris van Oost Afrika en tenslotte bis legercommandant heeft hij in die drie jaren de gansche technische en militaire °rganisatie vrijwel uit het niet opgebouwd. .^lussolini getuigt in de voorrede, waarmee r'j op De Bono's boek het stempel van zijn stemming heeft'gedrukt: „Alles moest nog °cuaan of overgedaan worden. De havenwer- „eb, de wegen, de economische en militaire "rusting van Erythrea moesten verhonderd- j?udigd worden, en dat niet in onbepaalden j^d. maar in een uiterst kort tijdsbestek, dat ty1Jha als een dogma bepaald en vastgelegd October 1935." En de Duce verklaart dan - „Zonder hetgeen wij de periode-De Bono «bli, San 'en noemen zou de zegevierende voortzet- S van de campagne niet mogelijk en niet ^ehkbaar geweest zijn." In den herfst van 1933 kreeg De Bono de opdracht, de Italiaansche koloniën' in Oost Afrika voor te bereiden voor ban beslissend conflict met Abessinië. Die datum zal de velen verrassen, die nog laat bi 1935 met de stukken meenden te kun nen bewijzen, dat zulk een oorlog tot het rÜk der onmogelijkheden behoorde. >>M:ijn ambtelijke loopbaan als actief soldaat j? besluiten was voor mij een grootsche droom, jb 1933 in welk jaar men practisch begon overwegen wat er voor het geval 'van een 3 bflict met Abessinië te doen viel kon men k ker nog niet weten of de oorlog al dan niet b komen; maar ik wilde geen tijd verzuimen °P een goeden dag zei ik tot den Duce: j^Ioor eens: als er daarginds oorlog zal ko- iJjd, zou je aan mij als je mij waardig en t^kwaam acht de eer moeten geven om hem roeren." De chef keek mij strak aan en zei 't' bgetwijfeld". Ik zei nog: „Vind-je mij niet j-n oud?" ,,Neen", antwoordde hij, „want er v geen tijd verloren worden". Reeds toen tjg de Duce tot de overtuiging gekomen, dat 0 kwestie niet later dan 1936 moest worden •'Go^°St' en zei'mij dat. Ik antwoordde slechts waren toen in den herfst van 1933. ijniemand had de Duce gesproken over Üy.bstaande operaties in Oost Afrika; alleen Crit.en ik waren op de hoogte en geen indis- j le liet toe, dat het publiek op eenigerlei j?.e door het' bericht verontrust werd." is de eerste groote revindicatie van den P gl'^nalkdat hij met den Duce „hij en tk een", het groote evenement twee jaren bofj0ren °nder de oogen heeft gezien en het alles heen voorbereid, Misschien was de QyJ'" toen nog niet onvermijdelijk. Onderhan- bgen wisselden elkander af. Nog-in Januari j „Hij en ik alleen". De Bono laat niet na te vermelden, dat velen in Italië, en ook sommige militaire autoriteiten, die geleidelijk in de voorbereiding betrokken werden, er een zwaar hoofd in hadden. En tegenover al dezulken zingt de oude Vierman een loflied op het waag stuk. „Wat een gevaarlijk soort volk zijn nu en altijd weer degenen, die altijd bezig zijn te rekenen „voor het welzijn van het land" en de vreugde van het risico niet kennen. Dui zendmaal beter zij, die zich halsoverkop en desnoods met dichte oogen erin storten. Ikzelf, men gunne mij dezen roem, heb ondanks mijn jaren altijd tot de tweede soort behoord. En wee als dat in het onderhavige geval niet zoo geweest was. de Chef zou mij ergens anders heen geschopt hebben, eri met recht." Het is in een kort bestek niet mogelijk, ook maar een overzicht te geven van de geweldige werkzaamheden, die vereischt tóerden, om de kolonie, die door den voorrang van Lybië vrijwel verwaarloosd was, in te rich ten tot operatiebasis van een troepen- en ar- beidersleger, dat later het half millioen zou overschrijden. Havenwerken, vliegvelden, we gen, enorme hoeveelheden levende en mecha nische transportmiddelen, waterbronnen, alles moest op termijn gereed zijn, terwijl de poli tieke situatie tenslotte zelfs vereischte, dat men rekening hield met een mogelijke afsnijding der zeeverbinding en dat het leger jarenlang op zichzelf moest kunnen bestaan. In beslis sende kwesties moest een juiste keuze gedaan worden. Zoo zag De Bono af van de, door den Staf onmisbaar geachte onderbrenging der troepen in barakken, omdat het daarvoor be- noodigde hout alléén reeds zoowel de haven van Massaua als de transportmiddelen in het binnenland zou hebben verstopt. De troepen zijn inderdaad in tenten den regentijd goed doorgekomen. Een ander gewichtig besluit, reeds eerder genomen, was het, den voorgeno men spoorwegaanleg te laten varen en alle be schikbare middelen voor den aanleg van groote camionwegen te besteden. Doch voor de lezers, die geen militaire deskundigen zijn, ligt het grootste en waar lijk boeiende belang van het boek in de w'eergave van het persoonlijk verkeer tus- schen De Bono en Mussolini, die vanuit Rome het schaakbord overzag en zooals het in één van zijn telegrammen luidt de politieke en militaire actie „synchroni seerde". Eind Augustus 1935 ontving De Bono Mussolini's laatste schriftelijke instructies: „Dit is de laatste brief, dien ik je schrijf. Wanneer je na den lOen September een te legram van mij ontvangt met den tekst „je rapport ontvangen" en mjjn onderteeke- ning, zul je binnen de 24 uur bevel geven 1 VERWACHTING: Matige tot krachti- gen, tijdelijk afnemende Noord-Weste- lijke tot Zuid-Westelijken wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nog regen- of hagelbuien, koude nacht, later iets zach- ter. Hoogste barometerstand: 769.7 te Biarritz. Laagste barometerstand: 737.3 te Hernösand. Zon op 6.50 - onder 4.37 - Licht op 5.07 Maan op n.m. 3.23 onder v.m. 4.17 Volle Maan 30 October ïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WASHINGTON, 28 Oct. (D.N.B.) Gisteren vierde president Roosevelt zijn verjaardag en zooals sedert 1922 gebruikelijk werd op dien dag ook de „dag der marine" gehouden. Over al werden parades gehouden ter eere van de marine. Roosevelt zond een schrijven aan den minis ter van Marine, waarin hij vaststelde, dat Amerika geen imperialistische doeleinden na streeft en zich erover verheugt met alle vol keren in vrede te leven. Toch is het behoud van een krachtige verdediging ter zee thans noodzakelijker dan ooit, want in vele deelen der wereld zijn de verhoudingen verontrustend. Verscheidene admiraals hebben redevoerin gen gehouden, waarin zij ditzelfde onderwerp behandelden. De chef van dén marinestaf, admiraal Stand- ley, verklaarde, dat een aanval op de Veree- nigde Staten alleen vanuit zee te verwachten is, zoodat de vloot de eerste verdedigings-linie vormt. De vloot moet verder zoo beweeglijk zijn, dat een vijand ver van de Amerikaansche kus ten kan worden aangevallen en vernietigd. om op te rukken. Je zult den Maskal 27 28 September ifc het veroverde gebied laten vieren. Antwoord mij terstond na ontvangst van dezen met een eenvoudig „goed". Alles zal gaan naar onzen wensch en wil. Een omarming." Den 28en September vraagt Mussolini De Bono, den dag van den opmarsch te bepalen. De Bono kiest den 5en October. Maar Musso lini stelt h'em op den 3en, en houdt op den vooravond de volksmobilisatie in Italië. Den 6en werd Adoea bezet, terwijl de vijand zich nauwelijks liet zien. Maar alvorens verder te trekken, moesten de verbindingswegen worden dóórgetrokken en het bezette gebied beveiligd, en daarmee ging veel tijd heen. Den 16eri Oc tober waren Badoglio en Lessona in Erythrea aangekomen, om zich over den toestand een oordeel te vormen. En Mussolini heeft haast. „Vóór de Engelsche verkiezingen", seint hij op 20 October, „die op midden November zijn vastgesteld, zullen er in Europa geen compli caties komen. Welnu, tegen dien tijd moet heel Tigrai tot Makallé en verder in ons bezit zijn." De Bono antwoordt, dat hij met inspanning van alle krachten op den lOen November tegen Makallé denkt te kunnen oprukken. Mussolini j vordert 5 dagen vervroeging. En De Bono, die blijkbaar vermoedt, dat Badoglio en Lessona naar Rome in een anderen geest berichten dan hij, zendt aan zijn Duce een uitvoerigen tele- grafischen cijferbrief, waarin hij al zijn moei lijkheden opsomt en o.a. precies vertelt, hoe zuinig het met de muilezels staat. „Dit alles, beste Chef der Regeering, acht ik mij verplicht je te zeggen, om je te waarschuwen tegen som mige gemakkelijkdoenerij, die je door Lessona en misschien ook door Badoglio kan zijn over gebracht. Het kan zijn, dat de een of ander het woord heeft laten vallen: „Ik ben ook vandaag al gereed", maar daarna komt dan altijd het befaamde „als", gevolgd door een heele reeks van „maar" en, als het op de daad aan komt. Ik daarentegen haat die voorzetsels en je kunt er mij akte van geven, dat ik ze nim mer heb gebruikt". Hier blijkt uitdrukkelijk iets van een tegen stelling tusschen De Bono en Badoglio-Lesso- na in de waardeering van de militaire situatie. Wellicht zal men daarover meer vernemen, wanneer Badoglio's herinneringen verschijnen, die naar verluidt ook reeds ter perse zouden zijn. Op 29 October seinde Mussolini: „Om de po litieke vereischten met de militaire te synchro- niseeren, beveel ik je de actie, met Makallé Takatzé als doel, op den ochtend van 3 No vember te hervatten. Den 3en October ging het goed, nu zal het nog beter gaan. Antwoord." En op den 3en November ging De Bono naar Makallé, zijn „zwanenzang." Maar zoo Badoglio en Grazani na hem de lauweren oogstten, De Bono Viseht in dit boek de eer van de conceptie en de voorberei ding, den roem van het gedach't en gedurfd te hebben, öp voor Mussolini en voor zichzelf: „hjj en ik alleen." MADRID, 28 Oct. (Reuter). Mi nister-president Largo Caballero heeft in den ministerraad een decreet doen aannemen, waarbij alle man nen tusschen 20 en 45 jaar worden gemobiliseerd. Verder werd besloten alle em ployes van de telefoon-maatschappij te militariseeren. De ministerraad heeft tenslotte twee inwo ners van het dorp Dostorres gratie verleend. Zij hadden deelgenomen aan den opstand, doch hebben zich overgegeven aan de regeerings- troepen, op voorwaarde dat hun leven zou worden gespaard. Het is de tweede keer, dat een dergelijke maatregel wordt toegepast. De radioclub-Teneriffa deelt mede, dat de luchtmacht der nationalisten de haven Gyon heeft gebombardeerd, alle verbindingen wer den afgesneden. Aan "het Grenadafront bezetten de nationa listen het kasteel Guadaga. Van de zijde der rechtschen wordt in een per radio bekend gemaakt communiqué mede gedeeld, dat aan het Alavafront, het dorp Gestafe de Alava door hen is bezet. Aan het zuidelijk front namen de nationa listen de dorpen Grinon, Torrejon de Velasco en Torrejon de la Calzada in. Tweehonderd man regeeringsaanihangers werden gevangen genomen, twee vliegtuigen van den vijand wer den hier' neergeschoten. Aan het front bij het Escorial bezetten de nationalisten een belangrijke positie, na een aanval van de regeeringstroepen te hebben af geslagen. De vijand verloor 54 dooden, 15 mi trailleurs en 300 geweren. Hier werden drie vliegtuigen van den vijand omlaag geschoten. Aan het front in Asturië rukten de natio nalisten iets op. In den sector Guadalajara werd een vliegtuig van den vijand neer ge schoten. Verder wordt medegedeeld, dat de kunst schatten van het Escorial door de regeerings troepen naar Madrid werden overgebracht. In militaire kringen merkt men op, dat ge neraal Franco vermoedelijk niet zijn geheele macht aan tanks en artillerie tegen Madrid zal behoeven in te zetten, aangezien hij slechts weinig tegenstand ondervindt, terwijl de ver kenningen van vliegtuigen uit hebben aange toond, dat alleen in de onmiddellijke omgeving van de stad groote troepenconcentraties en versterkingen liggen. Het is mogelijk, dat de legers aan de fronten van Somosierra en Guadarrama eerst zullen oprukken, als de koloniale afdeelingen reeds in Madrid zijn binnengedrongen. Naar ver luidt, zou generaal Franco voornemens zijn al leen de koloniale troepen aan den aanval op Madrid te laten deelnemen, teneinde excessen te voorkomen, welke het gevolg zouden kunnen zijn van de politieke hartstochten van de mi litietroepen. De vertegenwoordigers van het internationale roode kruis te Bilbao zijn er in geslaagd met de voorloopige Baskische regeering een over eenkomst te sluiten, waarbij de vrouwen en kinderen, welke te Bilbao gevangen worden gehouden, onmiddellijk in vrijheid zullen wor den gesteld. Bovendien zullen alle vrouwen en kindëren in het Baskenland in het vervolg vrij kunnen gaan, waar zij willen en het gebied verlaten, zoo zij dit wenschen. De regeering-Franco heeft kort geleden ge lijke edelmoedige maatregelen genomen tenge volge van eeh démarche van het internatio nale roode kruis comité. Hierbij werd boven dien besloten, dat in het door de nationalis ten bezette gebied grijsaards ouder dan 60 jaar en jongelingen beneden 18 jaar, geneesheeren en zieken vrij kunnen gaan, voor zoover zij Bas- ken zijn. LONDEN, 28 October (Reuter) De „News Chronicle" publiceert twee gevallen, waarin Portugal het non-interventiever drag heeft geschonden. Het blad heeft deze gevallen vernomen van een Britsch inwoner van Portugal, die zijn inlichtingen staaft met foto's. 2 October j.l. daalden drie Italiaansche ge vechtsvliegtuigen, bestuurd door Italianen, te Portalegre wegens gebrek aan benzine. De toe stand van de patroonbanden der mitrailleurs toonde aan, dat de vliegtuigen nog kort geleden in gen gevecht gewikkeld waren geweest. Een aantal Portugeesche officieele personen kwamen uit de naburige stad en boden den be manningen van de vliegtuigen een diner aan. De benzine-tanks van de toestellen werden weer gevuld en twee vertrokken weer naar Spanje Het derde toestel was bij de landing beschadigd; het werd gedemonteerd en door een vrachtauto met een Sevillaansch nummer, bestuurd door Spaansche miliciëns, teruggehaald. In tegenstelling hiermede werden twee vlieg tuigen van de regeeringstroepen, welke bij Appalhoa een noodlanding gemaakt hadden, in beslag genomen. De bemanning werd overgeleverd aan de Spaansche nationalisten, welke haar fusilleerde. De beide toestellen werden eveneens aan de nationalisten gegeven. Het bericht, dat de Portugeesche regeering de regeering der nationalisten te Burgos zou hebben erkend, wordt van officieele zijde cate gorisch ontkend. LONDEN, 27 Oct. (Reuter). Von RiDbentrop zal Vrijdag den koning zjjn geloofsbrieven aan bieden. Ook Portugal zou het non-interventie-verdrag geschonden hebben. Amerika viert den dag der Marine. Berichten over wederinvoering van monarchie in Duitschland tegengesproken. Alle mannen tusschen 20 en 45 jaar te Madrid gemobiliseerd. Frankrijk gaat zijn Noordgrens versterken. Gezagvoerder van de „Queen Mary" door een beroerte getroffen. Auto on'der Zuidbroek in het Muntendammer» diep gereden; de bestuurder omgekomen. Verschenen is het rapport-Van Loon, die moest onderzoeken, of wijzigingen dienden te worden aangebracht in de landbouwcrisismaatregelen, de uitvoering en de controle. Onder overweldigende belangstelling heeft de eerste nachttrein Bi Indië gereden. LONDEN, 28 Oct. (Reuter.) Naar thans wordt bevestigd, is het Letlandsche schip „Helena Faulbaum" uit Riga voor de kust van Argyllshire vergaan. Het schip had een bemanning van 18 per sonen, vier van hen zijn gered, de lijken van vijf opvarenden zijn aangespoeld, het lot van de overigen is nog niet bekend. Het schip zonk een kwartier, nadat het op de rotsen was geslagen. Ook aan de Duitsche Noordzeekust heeft een hevige storm gewoed. Het Britsche tankschip „Laurel Wood" geraakte voor Brunsfcuttel in gevaar, verscheidene sleepbooten zijn uitgeva ren om hulp te bieden. Op het eiland Helmsand ten Zuiden van Bue- sum zijn zeven werklieden geïsoleerd. Zij hebben een toevlucht gezocht in een hutje, dat op dit eiland staat. Een schip is uitgevaren om hen te helpen, doch het moest onverrichterzake te- rugkeeren. Geen enkel vaartuig kon het lichtschip „El be", dat zooals gemeld in de monding van de Elbe verging, bereiken. Men vreest, dat alle 15 opvarenden om het leven zijn gekomen Tijdens den storm zijn twee visschers uit Sunderland verdwenen. Te Glasgow werd een man door den wind ter aarde geworpen en ge dood, terwijl een vrouw en een kind door val lende steenen doodelijk werden gewond. LONDEN, 28 Oct. (Reuter). Kapitein Britten van de „Queen Mary" is twee uur voor het ver trek van het schip, juist toen hjj wilde opstaan, door een beroerte getroffen. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht en naar men zegt zou zijn toestand zorgwekkend zijn. De „Queen Mary" is thans vertrokken onder commando van kapitein Peel, die reeds de vorige reis het bevel over het schip heeft gevoerd en die in allerijl telefonisch gewaarschuwd was. BERLIJN, 28 Oct. Een officieele woord voerder heeft het te Parijs gepubliceerde be licht, als zou Hitier prins Ernst Georg van BrunswijkLuneburg op den troon willen plaatsen, als „grooten onzin" gekenmerkt. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 756.1 Vorige stand; 749.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1