UetwaclU U een Baty? Het feest van Mgr. M. P. J. Möllmann s UITNOODIGING Haarlem, 28 Oct. Het huis van den Commissaris Kort en volledig ERWONNEN EVENSKRACHT WOENSDAG 28 OCTOBER 1936 25 JAAR KANUNNIK oud-vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem celebreerde in de Katherdaal een plechtige H. Mis van dankbaarheid Groote belangstelling V Op het priesterkoor Gelukwenschen van den clerus N.V. „GRANITO" ALLE GRANITO- EN TEGELWERKEN Strak van lijn Soepel van prijs „THALIA' OP DEN GOEDEN WEG Programma van de Haarl. Radio centrale op Donderdag 29 Oct. COMITÉ „KATHOLIEK OVERVEEN" Eerste seizoenbijeenkomst Orgelbtespeling HAARL. BACH VEREENIGING Dirigent: Bruno Walter Soliste: Rosa Spier De Voogdijraad te Haarlem Koopt dan nu een UITZET bij Tel. 14651 Jac. van Weer, - Gierstr. 20 AGENDA BURGERLIJKE STAND 29 October Bioscopen WET TEGEN PRIJS OPDRIJVING Eerste overtreding voor den Haar- lemschen kantonrechter f 20 boete ge'éischt Vrijspraak In de feestelijk versierde Kathedraal te Haarlem celebreerde Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, oud-Vicaris-Generaal van 't Bisdom, hedenmorgen een plechtige H. Mis van dank baarheid ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju- b'leum als kanunnik van het Kathedraal Ka- fittel. De H. Mis werd opgedragen met ponti- f'cale assistentie van Z. H. Exc. den Bisschop ,ad Haarlem, en in tegenwoordigheid van alle 'eden van het kapittel, terwijl de kerk gevuld met een groot aantal geestelijken en lee- Vijf -en-twintig jaar geleden werd Z. D. H. =r. jvf, p. j Möllmann door wijlen Mgr. Cai- 'er tot Vicaris-Generaal van het Haarlemsche ai°cees benoemd, terwijl hij op denzelfden dag 'd werd van het Kathedrale Kapittel. Eenigen 'ld geleden heeft Mgr. Möllmann zijn arbeid 15 Vicaris-Generaal neergelegd, maar bisdom a bisschopsstad hadden toen, in den algemee- eh rouw wegens het overlijden van Mgr. Aen- 6ebent geen gelegenheid den stillen werker op J^r officieele wijze te danken voor het vele 8o«de, dat hij tijdens zijn langdurige loopbaan !°°r Haarlems kerk heeft verricht. Blij heeft ?eh daarom het jubileum, dat Mgr. Möllmann etdacht als kanunnik van het Kathedrale Ka- .'61, aangegrepen om den verdienstelijken feester een welgemeende hulde te bereiden en be; !0l te danken voor alles, wat bisdom en stad ben loop der jaren aan zijn nimmer ver duwende activiteit te danken hebben gehad. „at men den jubilaris nög te danken heeft. Vant ondanks het otium, dat Mgr. Möllmann zijn rustige woning aan den Zijlweg te Over- sen geniet, leeft hij nog volop mede met alles, zoo'n langen tijd zijn belangstelling had. IVars van alle uiterlijken eerbetoon, heeft de Jubilaris er prijs op gesteld, dat dit feest voor gelijk kerkelijk zou worden gevierd. ®en plechtige H. Mis van dankbaarheid, °bder feestpredikatie en luidruchtige mani- ,6statie, was dan ook het hoogtepunt van dezen eestdag. Het hoogkoor van de Kathedraal was voor gelegenheid feestelijk versierd. Van de ?°°ge pijlers hingen de roode draperieën, die bisschopskerk op hoogtijdagen zulk een vor- 'Ük aanzien verleenen. Aan een der pilaren 'aast het hoogaltaar prijkte het wapenschild ab den feesteling, een gouden molen (Möll- ?abn) op een azuren veld. In het hooge gewelf de feestverlichting ontstoken. 1 Vanuit de parochiale sacristie, waar cele- taht en assistenten zich met de liturgische ?®Vaden hadden bekleed, schreed Mgr. Möll- ^ahn tusschen een haag van fleurige vlaggen, waarmee leden van De Graal de eerewacht hielden, naar het altaar. Een oogenblik later trad Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers door den hoofdingang de Kathedraal- binnen, waar hij werd opgewacht door het kapittel en de gees telijkheid, die bij de plechtigheid de lagere assistenties zouden vervullen. Het hoogkoor van de kathedraal was voor deze gelegenheid door de goede zorgen van en kele vrienden feestelijk met groen en bloemen versierd. De bisschop, die in vol ornaat op Zijn troon pontificaliter bij de H. Mis assisteerde, w'erd ge assisteerd door de Hoogeerw. Heeren Kanun niken J. C. Aalberse en J. H. Niekel als troon- diakens. Diaken was tijdens de H. Mis de hoogeerw. heer pastoor L. A. A. M. Westerwoudt, ka nunnik en oud-plebaan van de kathedraal, ter wijl Mgr. J. v. d. Tuyn, deken van 's-Graven- hage en evenals kanunnik Westerwoudt oud secretaris van het Bisdom in den tijd, dat Mgr. Möllmann Vicaris-Generaal w'as, als subdiaken fungeerde. De lagere assistenties werden ver vuld door kapelaans van de kathedraal en van andere Haarlemsche parochiekerken. Op het priesterkoor had plaats genomen Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Bisschop van Kisumu. De leden van het hoogwaardig kapittel woon den de H. Mis bij op hun plaatsen in de koor banken. Onder de vele geestelijken die nog op het priesterkoor hadden plaats genomen zagen wij o.m. den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem en eere-kanunnik van het kathe drale kapittel, deken J. L. Dankelman van Delft, eveneens eere-kanunnik van het kapittel, de hoogeerw. dekens van het bisdom. Mgr. dr. Beysens, Hoofd-Aalmoezenier kolonel J. J. J. Noordman, regent N. Ammerlaan van hel klein-seminarie en vele geestelijken uit het bisdom. Het middenschip der kathedraal was voor het gi-ootste gedeelte met geloovigen gevuld. Verschillende autoriteiten uit openbare licha men en het vereenigingsleven, die op verschil lend terrein prettig met den jubilaris samen werkten, hadden op de eerste rijen plaats geno men. Ook voor de deputaties van de jeugdvereeni- gingen was een speciale plaats gereserveerd. Onder leiding van den directeur-organist, den heer J. L. Schouten, zong het zangkoor, dat voor deze gelegenheid w'as samengesteld uit zangers van de verschillende Haarlemsche kerkkoren, de „Missa Festiva" voor meerstem mig mannenkoor van Phil. Loots. Na de H. Mis was er voor de geestelijken, die bij de plechtigheid tegenwoordig waren ge weest, gelegenheid den jubilaris in de Plebanie geluk te wenschen. Er werden geen redevoe ringen, geen officieele toespraken gehouden, maar toch was juist deze intieme plechtigheid een van de hoogtepunten van dezen feestdag. Beter dan wie ook, weten de geestelijken, wat Mgr. Möllmann tijdens de kwart eeuw, dat hij voor het Haarlemsche Bisdom werkzaam was, voor de tijdelijke en geestelijke belangen van het Diocees heeft verricht, hoe groot zijn zor gen waren en Welke geheel eigenaardige moei lijkheden hij bij zijn arbeid had te overwinnen. In den middag recipieerde de jubilaris ten zijnen huize te Overveen, terwijl de feestdag besloten werd met een maaltijd in het paleis van den Bisschop aan de Nieuwe Gracht. N. BOERKOEL - OUDEGRACHT 46 - TEL. 14028 6. Die Welle, Wiener Bohème orkest; 7. Marine- lieder Potpourri, Orkest; 8. The lonesome Road, Boswell Sisters; 9. Eine lustige Eisenbahnfahrt, Orkest met zang; 10. Wit Ziehen durch die Hei mat, Humoresk Melodies; 11. On a local train- journey, Intern. Novelty Orchestre; 12. Goin' Home, Boswell Sisters; 8.0012.00 Diversen. STAD p Ieder Haarlemmer kent het paleis van den ^himissaris der Koningin aan de Nieuwe jfacht no. 7. Het is niet nieuw, evenmin als het ateis in het Noordeinde of het Huis ten Bsoch, j!aar ziet er toch hecht en deugdelijk uit en zou, :ls het in deze dagen moest worden herbouwd, thans nog eenige tonnen goudk kosten. En beeft de slechte verdeeling van lasten tusschen uws t.e' Rijk en de groote gemeenten, in Ha»rlem de j»!be menschen uit de mooie huizen aan de il®Uwe Gracht verjaagd, een armeluisbuurt de omgeving, waar de paleizen van de jftogste burgerlijke en kerkelijke autoriteiten in aarlem staan, kwalijk genoemd worden. v Iben echter de Provinciale Griffie verhuisde I,?11 de Jansstraat naar 't Paviljoen in d'en Hout, h'6ek het huisje van den Commissaris dér Ko- Igin plotseling onvoldoende te zijn geworden fb Was het noodig een nieuwe woning voor hem binden. jonkheer Röell zelf had er niet om gevraagd. Wenschte niet meer te verhuizen tijdens zijn ®cUverneurschap en vond, dat zijn tegenwoordige Ofing voldoende was en hem in de gelegenheid ty^'de alle representatieplichten op behoorlijke v'Re te vervullen. Ook de griffier van de Staten, q^b het college van Gedeputeerde Staten had- er'om gevraagd, b. Wie dan wel op dat lumineuze idee gekomen as? Niet onmogelijk is het, dat het geboren yer<d in 'n gezellig uurtje, tijdens de verbouwing het Paviljoen, toen een of andere ambtenaar |.ah den Rijkswaterstaat bij de buren een kopje h "ie dronk. Hoe het zij, op een voor den eige- £aar van het naast het Paviljoen gelegen ,,'t J'bhehuis" blijden Septemberdag verscheen een {j.ar jaar geleden op de begrooting van den ^'■^gebouwendienst een post van ruim f 100.000 eerste termijn voor den aankoop en meubi- v ehng van een nieuwe woning' voor den Com- i>ris der Koningin in de Provincie Noordhol- Het cijfer moest worden ontdekt tuschen j b lawine van andere begrootingscijfers, maar dan ook eenmaal de aandacht van de Haar- j^bische burgerij er op was gevestigd was er nie- £.atld, die er zich niet over verbaasde, met uit fasering dan van de allernaaste ingewijden. Dat 6isÖ'S in dien tilid de alIer§roots'e zuinigheid ver wet werd had de heeren niet weerhouden deze jjj aai overbodige uitgave voor te stellen en een V-fb in het gezicht te geven van die ambtenaren (j b Rijk en gemeenten, wier salarissen op meer bt Pijnlijke wijze naar beneden werden ge- iJ^ht, in latere jaren door nog schrijnender ver- ögen gevolgd. De Tweede Kamer bracht den t bister er toe den gewraakten begrootingspost tij bg te nemen. Het zou dan ook waarlijk te veel tyb geweest voor het geduld van Sijmen Betaal. Wh e°bter meent, dat daarmede ook voor de W Snaren de zaak althans voor enkele tiental- woningen hebben de ambtenaren de goedkeuring van de Staten-Generaal niet noodig en zoo was het zaakje bedisseld kunnen worden buiten de Tweede Kamer om. De heeren hebben zich nu eenmaal vast voorgenomen hun doel: aankoop en verbouwing van het Zonnehuis, te bereiken. Het huis zal echter geheel tegen den grond moe ten gaan en de opbouw van een nieuw paleis zal stellig een paar ton kosten. Alleen voor het plek je bouwgrond zou dus f 60.000 moeten worden betaald, terwijl nu reeds met nutteloos uitgege ven huur een bedrag van ruim f 20.000 gemoeid is geweest, totaal dus f 80.000. De vraag dient te worden gesteld en beantwoord: welke ambtenaar is voor dezen gang van zaken verantwoordelijk en welk doel heeft hij daarmede gehad? Is het antwoord op deze vragen niet in alle opzichten bevredigend dan is er alle aanleiding de betrok ken ambtenaren daarvoor aansprakelijk te stel len en er de gevolgen van te doen ondervinden. In de verslagen van de-Algemeene Rekenkamer komen wij herhaaldelijk verbluffende staaltjes tegen van dwaze geldverspilling'. Dan is het in den regel te laat en is er niets meer aan te doen. Het bouwen van een nieuwe commissariswoning in de Provincie Noordholland is evenzeer onnoo- dig, maar er kan nu nog worden gezorgd, dat wij ons daarover later niet al te zeer behoeven te ergeren: de oude woning aan de Nieuwe Gracht kan nog best een jaar of twintig, dertig en nog langer mee. Thans circuleeren weer berichten, dat weldra de benoodigde gelden zullen worden aangevraagd voor het verbouwen van 't Zonnehuis. Wij zijn er wel zeker van, dat op den duur de ambtenaren hun zin zullen krijgen, maar het zou ons toch wel zeer verbazen als de Tweede Kamer nu reeds haar verzet zou opgeven. liyj laren zou zijn afgedaan, kent de taaie vast- Oh^hdheid van de heeren niet aan een eens ^®evat plan. Wat zij zich in het hoofd hebben >d komt vroeg of laat tot uitvoering. En zoo een paar maanden later bekend dat, tégen geest van de door de Tweede Kamer uitge- V0°ken meening in ,,'t Zonnehuis" was gehuurd SOj/ f 4200 per' jaar met recht van koop voor de van f 60.000, zegge en schrijve zestigduizend Hh Dit voor den eigenaar zonnige huis is C<w°hde en vervallen villa, totaal ongeschikt als Hfissariswoning, maar voor het huren van Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Hilversum I. Progr. III: 8.05 Parijs Radio; 8.20 Diversen; 9.05 Keulen; 9.20 Keulen; 11.20 Radio Danmark; 12.05 Parijs Radio; 12.35 Parijs Radio; 1.05 Brus sel Vlaamsch; 1.15 Brussel Vlaamsch; 1.20 Brussel Vlaamsch; 1.30 Brussel Vlaamsch; 1.35 Brussel Vlaamsch; 2.20 Parijs Radio; 2.35 Parijs Radio; 2.50 Parijs Radio; 3.50 Keulen; 4.20 Keulen; 5.20 Brussel Vlaamsch; 6.05 Brussel Vlaamsch; 6.50 Brussel Vlaamsch; 7.00 Droit- wich; 7.35 Berlijn; 9.20 Parijs P. Parisien; 9.35 London Regional; 10.45 Weenen. Progr. IV: 8.00 Brussel Vlaamsch; 8.20 Brus sel Vlaamsch; 8.30 Brussel Vlaamsch; 8.40 Brus sel Vlaamsch; 8.45 Brussel Vlaamsch; 9.00 Brus sel Vlaamsch; 9.20 Diversen; 10.35 London Re gional; 10.50 London Regional; 11.05 London Regional; 11.40 London Regional; 12.20 London Regional; 12.50 London Regional; 1.40 London Regional; 2.20 London Regional; 2.50 London Regional; 3.35 Droitwich; 5.05 Droitwich; 5.35 Droitwich; 6.20 London Regional; 7.20 Diversen; 7.50 London Regional; 8.20 London Regional; 8.35 London Regional; 9.20 Droitwich; 9.40 Droitwich; 10.20 Droitwich; 10.40 Droitwich; 11.50 Droitwich. Progr. V: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: Over Land en Zee. 1. Uber Land und Meer, Wiener Bohème orkest; 2. Um das blaue Band, Paul Godwin; 3. Ma- trosenstreiche, Intern. Novelty Orchestre; 4. Traume auf dem Ozean, Wiener Bohème or kest; 5. Follow the Fleet, Casani club orchestre; In het gebouw „Domi" te Overveen hield Dinsdagavond het comité „Katholfek Overveen" zijn eerste bijeenkomst in dit seizoen, welke een verzorgd, afwisselend programma bood. Vele Overveensche Katholieken, van iederen rang en stand, hadden aan de uitnoodiging ge hoor gegeven, zoodat ondanks het slechte weer, de zaal van „Domi" goed bezet was en er heerschte bovendien een prettige stemming. De heer J. B. A. van Vlijmen, voorzitter van het comité sprak het openingswoord, waarin hij er de aandacht op vestigde, dat de uitwerking van de vraag „waarom onze Heilige Vader waar schuwt tegen het communisme" ons gegeven wordt op dezen avond, juist dus in het octaaf van het feest van onzen Koning Christus. Het bestuur van „C. K. O." was daarom den R. K. Volksbond te Overveen erkentelijk voor de mede werking tot het organiseeren van deze samen komst. Het muzikale gedeelte van het programma be stond uit liederen en pianomuziek. Mej. Annie Michielsen zong o.m. eenige Reli gieuze liederen, evenzoo een oud-Hollandsch lied. Deze liederen werden eveneens met veel succes begeleid door pianospel van mej. Alie Michielsen. Met bloemen werden beide dames gehuldigd. Hierna verkreeg de heer A. J. M. Angenent het woord tot het houden van zijn rede over het onderwerp „Waarom Z. H. de Paus bij herhaling waarschuwt tegen het communisme". Uitvoerig behandelde spr. het communisme in al zijn vormen en graden. West-Europa is thans ondergraven door communisme. In vele landen heeft het reeds zijn masker afgeworpen en toont het zijn Duivelsch werk. Daar ziet men het dus in ware gedaante, hier in ons land nog be dekt. Onder dikwijls schijnbaar neutrale vormen wordt het communisme ook in ons land onge merkt onder de menschen gepropageerd en wor den gpedgezinden hierdoor maar al te dikwijls misleid. Op sluwe wijze wordt iedere ramp uitge buit om de geesten rijp te maken voor het ver derfelijke communisme. Die vier groote grondpij lers der samenleving te weten de waardigheid van den mensch, de heiligheid van het gezin, de veiligheid der burgermaatschappij en bovenal de godsdienst worden aangetast. Uit liefde voor den mensch waarschuwt daar om Z. H. de Paus ons tegen het communisme. Voorts liét spr. de funeste celvorming en werk methoden van het communisme de revue pas- seeren. Met een krachtige opwekking n.l. niet te dul den, dat de christelijke cultuur van Europa te rugzinkt, maar er voor te strijden, dat wij vrije menschen in Christus blijven, besloot spr. zijn zeer interessante én leerzame rede. Na het slotwoord van den voorzitter, waarin dezen vooral opwekte de gedachten van onzen H. Vader door de woorden van den inleider levend te houden en mede te dragen om in onze omge ving uit te dragen, opdat deze avond zoude zijn een extra hulde aan onzen Koning Christus, werd deze uitstekend geslaagde bijeenkomst be ëindigd. Ongetwijfeld is, zoowel in woord al,s in lied, op den eersten seizoenavond van „C. K. O." een stevige propaganda voor te houden volgende in geluid. Er moet bij den aanvang van het speelseizoen een nieuwe geest in de tooneelvereeniging „Thalia" zijn gevaren. Een andere verklaring voor de goede uitvoering van „Oud-HeidelLerg", die wij Dinsdagavond in den Stadsschouwburg bijwoonden, kunnen we niet geven. Reeds meerdere malen hebben we deze yer- eeniging zien spelen en er elders op moeten wijzen, dat de prestaties, zoowel in artistiek als technisch opzicht beneden peil bleven. Vooral in dezen fel-bewogen tijd, waarin van iedere Katholieke manifestatie een veredelen de invloed moet uitgaan, teneinde een hecht bolwerk te vormen tegen de ontelbare valsche begrippen en opvattingen, die ons van alle zij den bedreigen, is het een gebiedende noodzaak, dat ook de Katholieke tooneel-dilettanten hier aan deelnemen. Immers over een seizoen ge nomen, spelen in heel Nederland dui zenden en tienduizenden komen zien! Behoeft het nog een nadere verklaring, dat op deze wijze een cultureele taak kan worden vervuld, die van onberekenbaren invloed moet zijn? Niet voor niets wordt in de dictatorlanden het too- neel binnen de invloedssfeer van de machtheb bers geplaatst zij weten maar al te goed, dat ze hierdoor een wapen in de hand hebben, waarmede zij het volk kunnen „bewerken". Gezien het peil, waarop zich het huidige Ka tholieke dilettanten-tooneel bevindt, kan slechts door een geleidelijke ontwikkeling bereikt wor den, dat déze uiting van Katholieke manifes tatie op de hoogte komt, die zij behoort in te nemen. En zelfs de geringste aanwijzingen in deze richting hebben wij in de paar laatste jaren bij „Thalia" gemist. Dit was een ernstig tekort. En thans! Wij willen niet spreken van den min of meer actueelen inslag, die aan deze Vier regels zijn er niet voor noodig, om Anthraciet var. FRANS PERQUIN Om hare duurzaamheid te prijzen; Slechts twéé woorden: super fine Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Don derdag 29 October des middags van 34 uur door den heer George Robert luidt: 1 Ein feste Burg ist unser Gott van J. S. Bach; 2 Concert D.gr.t. van G. F. Handel. (Allegro. Andante con moto Fuga); 3 Preludium G.gr.t. van F. Mendelssohn Bartholdy; 4 Ohoi'al I van César Franck; 5 Grand Choeur dans la«tonalité grégorienne van A. Guilmant. aan de Dames-bloempjesverkoopsters. - Vrijdag 30 October des avonds acht uur zal in het gebouw St. Bavo een film avond worden aangeboden aan de Dames welke hebben medegewerkt aan den J.l. gehouden bloempjesdag. Zonder toe gangskaart wordt niemand toegelaten. Het Plaatselijk Comité voorstelling kleefde, doordat een sympathieke jonge prins er de hoofdrol in vervult. Los van het feit, dat den journalist actueele verschijn selen altijd aantrekken, leeft bovendien in ons land op het oogenblik iedereen mee met: huw bare vorstenkinderen. Deze gunstige bijkomstig heid verzinkt echter in het niet bij de presta tie, die de spelers van „Thalia" met de opvoe ring van „Oud-Heidelberg" hebben geleverd. Aan de artistieke en technische voorwaarden, die wij hierboven voor een Katholiek gezelschap noodzakelijk achtten, werd eenigs^ins beant woord, m. a. w. de grondslag voor verderen bouw in de goede richting was gelegd. En dit geeft een groote voldoening, aangezien dit gezel schap tot dusverre beneden dezen eisch was ge bleven. In de eerste plaats was de keuze van „Oud- Heidelberg" als openingsstuk lang niet slecht. Dit tooneelwerk mag van tijd tot tijd drama tisch wat zwaar op de hand zijn, het zit uit stekend in elkaar en ademt een gezonde ro mantiek, die in onzen tijd van zakelijkheid een weldaad is. Niet voor niets was Wilhelm För- ster's „Oud-Heidelberg" vroeger een successtuk bij het beroepstooneel. Een kroonprins heeft de eerste twintig jaar van zijn leven binnen de muren van een slot doorgebracht. Daarna gaat hij een jaar studeeren in de vroolijke universi teitsstad Heidelberg. Zijn leeraar, dr. Jutner, vergezelt hem. Vier maanden van vreugde, van „mensch-zijn" en van een opbloeiende liefde tusschen den kroonprins, Karl Heinrich, en Ka- thie, het nichtje van deh waard. De prins wordt ijlings teruggeroepen zijn oom, de vorst, is ernstig ziek en nu moet de jonge man üe re- geering overnemen. Weer terug dus In de ge vangenschap. Twee jaar verstrijken uren van heimwee! Het plechtige huwelijk van den prins staat voor de deur nog éénmaal wil hij naar Heidelberg. Doch alles is veranderd men ont vangt hem als vorst. Alleen Kathie zij be grijpt hem en troost hem omdat ze van hem houdt. Het is de laatste ontmoeting tusschen deze beide jonge -menschen de prins ver trekt en Kathie blijft achter, alleen in den tuin van de herberg snikkende. Deze korte inhoud toont reeds aan, dat er volop gelegenheid bestaat om er een „draak" van te maken, doch óók om door gevoelig, inge togen spel het leed van den gewonen mensch in een vorsten-zoon open te leggen. „Thalia" slaagde er in de balans ten gunste van deze tweede mogelijkheid te doen overslaan en vandaar onze verrassing en voldoening. Vanzelfsprekend zouden we tal van tekort komingen kunnen aanwijzen vanuit tech nisch oogpunt bezien was het bijvoorbeeld hin derlijk, dat de kroonprins na twee en een half jaar nog in dezelfde overjas liep maar we kunnen ons bij deze eerste, hoopvolle poging beter by den algemeenen indruk bepalen. De rol van kroonprins, vertolkt door Mart. Lange- veld, kon ons in de beide eerste bedrijven niet volkomen bekoren, doch de speler herstelde zich glansrijk in de overige bedrijven. Ans Assen delft als Kathie zullen we niet licht vergeten haar spel was af en ze huppelde als een vlin der over het tooneel, wat we van een zeven tien-jarig meisje temidden van jolige studen ten ook mogen verwachten. Louis Hopstaken als Lutz de kamerdienaar, heeft zich eveneens uit stekend geweerd, terwijl Piet Loerakker en Joop Mulders, onderscheidenlijk als leeraar en kaste lein de vertolking gaven, die van hen kon wor den verwacht. Den regisseur, Willy de Maaré, al len lof voor de ontworpen décors, terwijl de na tuurlijke geest, dien hij bij de studenten-jool wist te scheppen, ons werkelijk even verraste. Een schril contrast vormden daarbij de kleine „hof"- rollen, die werkelijk slecht waren meer willen we er niet van zeggen. De „studenten"-muziek van het ensemble Nibbering voldeed weliswaar, maar het had o. i. geen kwaad gekund, wanneer ze wat pittiger was geweest. Voor het overige „Thalia" heeft met deze voorstelling bewezen onder zijn nieuwen re gisseur iets te kunnen presteeren. We zijn be nieuwd naar de volgende voorstelling zoo wel wat betreft keuze van stuk, als spel! P. v. d. V. Het eerste „Bach"-concert in het nieuwe seizoen had op een Ouverture na een alleszins belangrijk en aantrekkelijk programma. Als groot instrumentaal werk een Brahms-sym- phonie en gelukkig de hier zelden gespeelde tweede, die wel eens terecht ten opzichte van de eerste wordt vergeleken als een zonnige Zo merdag met een stormachtigen herfstnacht. In het eerste deel ging nog een kleiner dus danig werk, de g moll-symphonie van Mozart, die met de meer bekende Es dur en de „Jupi ter" tot de laatste z.g. Weensche symphonieën behoort en ook. niet dikwijls op de programma's voorkomt. Dan als solo-werk de Dansen voor harp en orkest van Debussy en ter inleiding hiervan de tamelijk onbekende Ouverture van Berlioz „Le Corsaire", vanzelfsprekend verkeerd gerang schikt vóór Debussy. Na een Berlioz-ouverture, vol felle kleuren en tegenstellingen, met een onderwerp van hart stochtelijk zeerooversleven, doen de teer- fijne, transparante en licht-getinte klank, het vrije rhythme en het passielooze karakter van Debussy's muziek vreemd aan, is het bijna on mogelijk zich direct in die moderne Fransche sfeer te verplaatsen. Niet het minst, wanneer zoo'n oppervlakkig geschreven ouverture op de meest luidruchtige wijze wordt weergegeven. Maar Berlios ver draagt, ja verlangt een dergelijke uitvoering. Aldra bracht echter de kunstzinnige harp speelster Rosa Spier ons in een andere ge steldheid, namelijk die van de meer intieme moderne kunst. Het moge niet het sterkste, het meest specifieke werk van Debussy zijn, toch gelukte het deze artiste door haar intens mu zikaal, charmant spel ons er mede te boeien. Die veel ijlere, maar daarom niet minder schoone klankenwereld doet ook in de grootere concertzalen behaaglijk aan. In die stemming ging het ongeveer door met Mozart. De thans gespeelde Symphonie noemt men meermalen de melancolische, doch on danks den mineur-toonaard is een dergelijke stemming verre te zoeken. Ze is niet ernstig en statig als de „Jupiter", niet zoo blijmoedig en stemmingsvol als de Es dur, maar behaaglijke, licht tintelende muziek is ook deze Symphonie van het begin tot het einde. (Hoe in het pro gramma kan worden gesproken van somber, schrijnenden angst, onheilspellend, enz. is ons een raadsel.) Heerlijk verrukkelijk en opbeurend deed alles aan op enkele fortes na. Deze waren te mas sief en daardoor te ondoorzichtig van klank. Waarom nam Bruno Walter geen kleine be zetting? Brahms' symphonie genoot onder Walter's be geesterende leiding een prachtvolle vertolkinf. De loop der thema's en motieven kwam in de verschillende instrumenten duidelijk uit. Niets, wat secondair was, domineerde. De kleurscha- keeringen en het klanken-evenwicht werden juist aangebracht en immer sprak er een onge kende vitaliteit uit het spel. De karakters der onderdeelen trof men goed, vooral het gratievolle en het speelsche in het derde deel. Daarnaast viel bijzonder de fraai gespeelde, breede can tilene door de cello's van het Adagio op. Het kan zijn, dat de componist zelf het werk iets ingetogener heeft gedacht, maar een der gelijke uitvoering onder Bruno Walter schenkt toch groote voldoening. De talrijke getrouwe „Bach"-bezoekers volg den alles met volle aandacht en toonden zich uiterst voldaan. Soliste en dirigent ontvingen bloemen, O. K. Verschenen is het jaarverslag 1935 van den Voogdijraad in het arrondissement Haarlem, gedrukt ter strafgevangenis te Groningen. Er werden 20 gewone vergaderingen gehou den, waarin 681 gevallen werden behandeld, waarvan de helft over loonafdracht ging en waarvan weer de helft een gunstig resultaat had. Er deden zich 129 gevallen voor, die tot ontzetting en ontheffing van ouderlijke macht of van voogdij konden lijden. Het betrof hier 20 kinderen beneden 10 jaar, 5 van 10 tot 13 jaar, 4 van 13 tot 16 jaar, 5 boven 16 jaar. De godsdienstige gezindten 'dier kinderen was 14 R.K., 6 Ned. Herv., 7 Geref., 7 geen gods dienst. Zestien ouders verzochten herstel der ouderlijke macht, acht kregen slechts toestem ming. In 1935 werden 14 minderjarigen eenigen tijd door den voogdijraad verzorgd. De uitga ven voor dit doel bedroegen 1437.98 (in 1932 was dit nog 5859.81). Totaal werd van wette lijke uitkeeringen verkregen 28.610.23. De uitgaven bedroegen 2903.50. Het aantal minderjarigen binnen het ressort van den voogdijraad verpleegt bedroeg begin 1936 totaal 697. Van de 74 in 1935 geboren natuurlijke kinde ren waren er 25 aan het eind van het jaar nog niet erkend; voor Haarlem ging het hier om de getallen 42 en 18. Ondertrouwd: 28 Oct. F. van der Kort en A. Piepenbrink W. L. Koper en M. Th. Struck A. A. P. van Koningsbrugge en S. de Jong J. R. D. Berkhout en J. van Kampen J. B. Kalt en M. H. van der Werve C. J. van der Poel en H. Pootjes M. Wijkhuizen en C. C. Schreinders S. J. Vester en S. van Welt. Getrouwd: 28 Oct. L. C. Hinfelaar en J. M. Hooijen J. Baard en H. Joosten J. de Wit en J. A. van Eck J. J. M. Kohier en J. Ef Potma W. P. Klaver en W. J. Christiaans J. Kokkelkoren en J. Sieraad J. B. Korne- lissen en J. Vlaanderen K. Koeman en E. H. Th. Roest A. de Droog en A. M. de Jong C. A. van den Nouwland en C. J. M. van der Veldt C. Roelofs en C. M. Wesselius C. Schouten en J. B. Bouwer P. Eggink en M. J. van den IJssel J. H. J. Balk en At Stam H. Th. van Poeteren en C. M. van Boekel. Geboren: 26 Oct. M. E. Schreursv. Kampen, z. F. GarroneCuniberti, z. 27 Oct. H. H. v. d. HamKonings, z. A. P. KleinjanPie- ters, z. 26 Oct. C. A. v. SoestWesseling, z. 24 Oct. M. H. W. HoogkamerOtto, 2d. 28 Oct. M. W. v. d. SmissenSeggelink, d. 27 Oct. J. H. KuijperStrating, z. 28 Oct. M. RegterPaardebek, z. Overleden: 26 Oct. H. Rothschild, 77 j„ Re guliersstraat 27 Oct. A. J. GeusBosman. 78 j., Jansstraat M .v. d. LindenTos, 57 j., Hazepaterslaan. Een zeldzamen zangcursus kan men vanavond volgen in .hotel „SpooriziaV." aan het Sta tionsplein. De heer H. W. van den Handel zal n.l. voor de Haarl. Vereeniging van Kanarie vrienden een openbare zangles geven aan een kerncollectie vogels. Toegang vrij. Het de Boer—van Rijk Ensemble zal wegens groot succes bij de Haarlemsche première van „Om de ronde tafel" een herhaling geven er. wel op Donderdag 29 October in den Stads schouwburg. De reprise begint om half negen, speciaal ten gerieve van winkeliers en perso neel. De Haarlemsche Middenstands Operette voert 2 November in de concertzaal voor het Centraal Comité voor Werkloozen op „Es war einmal ein Musikus' met als gast Dora Schrama, Ten raadhuize te Heemstede is aanbesteed het bijbouwen van een kamer op het raadhuis boven de afdeeling archief en het samenvoe gen van een kamer met de bestaande afdeeling secretarie. Laagste inschrijvers waren A. van Deutekom en A. van Huissteden, beiden te Haarlem en voor hetzelfde bedrag n.l. 1987. Op den Heerenweg nabij de Koediefslaan reed een wielrijdster tegen een paard, dat voor een groentenwagen was gespannen. De on voorzichtige wielrijdster kwam met den schrik vrij, maar haar fiets had het leven gelaten. Bij het examen de „Federatie voor Steno grafie „Groote" te Amsterdam, slaagden de dames: Y. Appelboom, B. Edam, M. Noach, T. Broersma, H. Timmerman en de heeren F. T. van Riezen, L. Staal, E. C. Smoor, allen leer lingen van Instituut „Baltussen", Jansweg 42, Haarlem. Voor het 'candidaatsexamen ;in de /rechten slaagde aan de Universiteit van Leiden mej. J. G. A. Vreede uit Haarlem. Aan het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam behaalde mej. Steph. C. Hoyer het diplo ma A. Ziekenverpleging. H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Maandagavond in besloten kring ge dineerd bij mevrouw von Pannwitz op de bui tenplaats Hartenkamp onder Bennebroek. Als gast zat mede aan jhr. mr. dr. A. Röell, com missaris der Koningin in de Provincie Noord- Holland. De heer L. van Berkel, voorzitter der Haar lemsche vereeniging van Sigarenwinkeliers, zal Woensdag 4 November, het woord voeren op een protestvergadering, uitgeschreven door den Ned. Bond van Sigarenwinkeliersvereeni- gingen in den Dierentuin in Den Haag, zulks naar aanleiding van den noodtoestand in het bedrijf, het ingediende wetsontwerp Automa- tenwet en de ingediende Wijziging van de Ta bakswet. De heer G. Ras, uit Haarlem, is toegelaten als privaat docent in de didactiek en metho dologie in de Duitsche taal en letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. Hier ter stede is opgericht de Haarlemsche Stucadoorspatroonsvereeniging. Doel is ver betering te brengen in den toestand van het bedrijf. De buurtvereeniging „Ramplaankwartier'' die op 23 September werd opgericht zal Vrijdag avond statuten en andere reglementen vast stellen. De vereeniging telde bij de oprichting 35 leden, doch thans reeds is he 160 over schreden. Gebouw St. Bavo Bestuursraad R. K. Volks bond half 9; Schaakclub „St. Bavo" 8 uur; Proza 8 uur; Fabrieksarbeiders 8 uur. Stadsschouwburg Kunst aan het volk. Con cert Het Hollandsch Strijkkwartet, kwart over 8. Café-restaurant Gebr Brinkmann Kon. Vereeniging „Oost en West", 8 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23 Societa Dante Alighieri, kwart over 8. Gebouw St. Bavo Jaarfeest R- K. Volks bond, 8 uur Federatie groenten- en fruit handelaren, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers, 8 uur Comité Mgr. Mutsaertsoord, 8 uur. Stadsschouwburg Est. de Boer-v. Rijk ensemble. Volksvoorstelling ,,Om de ronde tafel", kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V. „St. Augustinus", kwart over 8. Groote- of St. Bavokerk Orgelbespeling. 34 uur. Rembrandt-theater Jeanette MacDonald en Nelson Eddy in .Rose Marie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur. De Canadeesche Vijfling in „De Dorpsdokter", 7 en 9.15 um. Frans Halstheater Louis Trenker in „De Keizer van Californië" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater Boris Karloff in „De onzicht bare Macht" 2.30, 7 en 9.15 uur. Voor den Haariemschen Kantonrechter is hedenmorgen het eerste geval van overtreding van de wet tegen prijsopdrijving behandeld. Een Bloemendaalsche winkelier stond terecht, omdat hij in zijn zaak op 16 October den prijs van lunchkaasjes had verhoogd van 27,5 op 30 ct., terwijl de inkoopsprijs voor den winkelier slechts met 1 ct. was verhoogd van 23 op 24 ct. per kaasje. Verdachte legde echter facturen over, waar uit bleek, dat de inkoopsprijs van de kaasjes op 16 Juli bedroeg 21 ct. per stuk, op 24 Sept. 22 ct., op 29 September 23 ct. en op 8 October 24 ct.. Daaruit blijkt dus, dat de inkoopsprijs to taal met 3 ct. verhoogd was, terwijl verdachte den verkoopsprijs slechts 2,5 ct. verhoogde. Hfj had slechts een kleinen voorraad en de winst is zeer gering, omdat de kaasjes slechts zeer weinig verkocht worden en snel aam bederf onderhevig zijn. Na veertien dagen gaan ze al schimmelen en zijn dan waardeloos. Desgevraagd door den Kantonrechter ver klaarde verdachte, dat hij den prijs der kaasjes dus verhoogd had omdat ze snel en sterk aan bederf onderhevig zijn. Van de wet tegen prijs opdrijving wist verdachte niets af. Kranten las, hij niet! De raadsman van verdachte, mr. Simons, merkte op, dat verdachte reeds op 24 Septem ber, toen de inkoopsprijs met 1 ct. werd ver hoogd, ook den verkoopsprijs met 1 ct. had kun nen verhoogen. Hij heeft dit niet gedaan. De politieagent, die op 16 October de winkels in Bloemendaal had gecontroleerd en de prijs- verhooging in verdachte's winkel had gecon stateerd, verklaarde als getuige dat hij het merk van de lunchkaasjes niet in andere win kels had gezien, zoodat hij niet wist voor hoe veel zi in andere winkels worden verkocht. Wel wist hij, dat ze in andere winkels zoowel voor meer als voor minder dan 30 ct. worden ver kocht. De Ambtenaar van het O.M. wilde in zijn requisitoir alleen rekening houden met de laat ste verhooging. Toen de inkoopsprijs op 23 Sep tember %erd verhoogd door den grossier, nam verdachte genoegen hij verhoogde immers den verkoopsprijs niet met een winst van 3,5 ct., dit is 20 pet. winst. Na de devaluatie werd de inkoopsprijs verhoogd met 1 ct., maar verdachte verhoogde den verkoopsprijs met 2,5 ct. en wilde dus 25 pet. winst maken. Volgens spr. is het de bedoeling van'de wet tegen prijs opdrijving te verbieden dat de winkelier een grootere winst gaat maken dan vóór de de valuatie. Verd. heeft wel een grootere winst willen maken en is dus strafbaar. Spr. eischte daarom f 20.boete subs. 10 dagen hechtenis. Mr. Simons, zijn pleidooi houdend, merkte op, dat hem uit eigen ervaring gebleken is hoe moeilijk het is de wet te kennen; zelfs officieele instanties kennen ze niet. Spr. vond het dan ook onredelijk menschen te vervolgen op grond van een wet, die nog niet droog is achter haar ooren en waarvan geen sterveling weet wat ze precies inhoudt. De Minister heeft zelf in een circulaire aan de burgemeesters (welke circu laire eigenlijk voor het publiek bestemd w~as!) gezegd, dat ieder geval op zichzelf moet behan deld worden en een redelijke prijsverhooging is geoorloofd als de inkoopsprijs verhoogd wordt. Dit heeft verdachte gedaan. Men moet echter niet kijken naar het winstpercentage. De wet bedoelt niet dat men nu met hetzelfde winst percentage moet genoegen nemen als vóór de devaluatie. De bedoeling van de wet is te voor komen dat de winkelier ten koste van het pu bliek profiteert van de devaluatie. Verdachte wist niets van devaluatie af. Hij heeft den prijs verhoogd omdat de grossier dit deed. Spr. concludeerde dan ook tot vrijspraak. De ambtenaar van het O.M. handhaafde zijn eisch. De Minister heeft in een circulaire be paald, dat de kaasprijs niet verhoogd mag wor den. De wet tegen prijsopdrijving is genoeg be kend en zal dus wel niet buiten verdachte om gegaan zijn. Mr. Simons merkte op, dat de wet wel be kend is, maar de uitleg niet. Hoe kan nu een winkelier weten wat in een circulaire van den Minister aan burgemeesters staat! Hij kan niet ruiken dat de kaasprijs volgens deze circulaire niet verhoogd mag worden! Bovendien heeft de Minister even tevoren gezegd, dat de verkoops prijs verhoogd mag worden als de inkoopsprijs verhoogd wordt. Dat wordt toch wel te kras! Hoe kan nu het publiek weten wat prijsopdrij ving is? De Kantonrechter erkende dat hier de ver koopsprijs met 2,5 ct. verhoogd is. Dit is echter door verdachte gedaan, omdat de inkoopsprijs geleidelijk met totaal 3 ct. verhoogd is. De rechter achtte de overtreding van de wet niet bewezen en sprak hem vrij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5