De rede van Hermann Goering I' Het familiedrama te Venlo EEN ERNSTIG BEROEP INKOMSTENBELASTING DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 BUIT ENLAN DSC H OVERZICHT Noodgedwongen autarkie JOHN MASEFIELD'S TOURNÉE Ook tot Nederland uitgebreid TANDARTSEN-OPLEIDING Mevr. de Vries-Bruins stelt vragen aan den minister over het ge beurde te Utrecht R.K. Melkhandelaren Nader overleg tusschen Kamer commissie en Regeering over de wetswijziging DEELNEMING MINISTER DECKERS Persoonlijk bezoek aan de families der slachtoffers van den verganen logger Prins Bernhard-marsch Gouverneur Swaab gaat heen Alle vijf betrokkenen onmiddellijk of kort na het drama overleden De schoonmoeder geeft mogelijk een verklaring HET HUWELIJK DER KONINGIN IN 1901 Eenige herinneringen DE GESTOORDE DAGERAADS VERGADERING Vragen aan minister Van Schaik Massa-ontslag voor komen Vervoer tusschen DoornDrie bergenUtrecht komt in één hand EUCHARISTISCH CONGRES TE MANILLA Hooge deelneming uit Ned.-Indië INVAL IN EEN SPEELHOL Hazardspel werd geconstateerd ZONDERLINGE VERDWIJNING Gewonde jongeman uit Wade- noyen verdwenen Komt precies uit! INSPECTEUR VAN TARWE VRIJGESPROKEN Oplichting te Arnhem niet bewezen geacht Nog een vrijspraak VUILE MELK VERKOCHT Melkhandelaar krijgt een stevige boete Sophie Tucker naar Nederland Jongetje van binder gevallen en gedood Het is nog steeds niet duidelijk, welke de onderlinge verhouding is tusschen den vierjarenplan-dictator Hermann Goering en den Rijksminister voor Economische Zaken Dr. Hjalmar Schacht. Toen indertijd Goering benoemd werd tot supervisor over de grondstof - fendistributie en over oliën en vetten en devie zen, heette het, dat hij als beschermengel moest fungeeren om Dr. Schacht tegen de steeds fel ler wordende aanvallen der radicale nationaal- socialisten, die Schacht's economische politiek te kapitalistisch achtten, te beschutten. En thans wordt hetzelfde beweerd, nu Goering met vrijwel onbeperkte volmachten is bekleed als hoogste en beslissende instantie inzake de leiding, de organisatie en de uitvoering van het door Hitier op den partijdag te Nümberg aan gekondigde vier-jaren-plan, dat ten doel heeft het deviezenarme Derde Rijk economisch zoo onafhankelijk mogelijk te maken van de bui tenwereld. Goering geniet een groote popula riteit. Wat de meest radicale elementen van Dr. Schacht niet zouden accepteeren, zullen zij v*8l uit de hand van Goering aanvaarden. Goe ring zou dan eigenlijk niet anders moeten doen dan het hersenwerk van den vakspecialist Schacht met zijn figuur dekken. In tegenstel ling met deze veronderstelling staat de opvat ting, dat de aankondiging van het vier-jaren- plan van soberheid en uiterste krachtsinspan ning door Hitier beschouwd moet worden als de definitieve nederlaag van Schacht en de overwinning van diens tegenstanders. Dat Schacht desniettegenstaande minister van Eco nomische Zaken blijft, zou dan verklaard moe ten worden uit het feit, dat het den Rijksmi nisters niet vrij staat ontslag te nemen, wan neer de Fiihrer dit niet toestaat, en dat Hitier den naam Schacht, die in het buitenland op economisch en financieel gebied als die van een kundig en bekwaam man een beteren klank heeft dan die van Goering, niet in zijn regee ring wil missen. Schacht zou dan in eenzelfde positie verkeeren als de minister van Buiten landsche Zaken Von Neurath, die met het oog op het buitenland officieel als zoodanig ge handhaafd wordt, terwijl naast hem aan Von Ribbentrop en Alfred Rosenberg en ook Goeb- bels bevoegdheden zijn gegeven, welke zich soms sterker in de Duitsche buitenlandsche politiek hebben doen gelden dan die van den minister van Buitenlandsche Zaken. Hoe dit alles ook zjj, de op gezag van Hitier oppermachtige economische dic tator van het Derde Rijk, de met vele hooge en decoratieve functies bekleede Goe ring, heeft in een groote radiorede de lijnen aangegeven, welke hij bij de uitvoering van zijn gigantische taak, waarvan hij de geweldige moeilijkheden geenszins blijkt te onderschatten, zal volgen. Ontdoet men deze rede van de ge bruikelijke uitvallen tegen de Joden, de „Mies- macher" en het buitenland, dan blijft er een ernstig en klemmend betoog over, dat de on aangename werkelijkheid niet trachtte te ver bloemen, maar juist uit die onaangename wer kelijkheid de argumenten putte voor een onaf wijsbaar beroep op de offervaardigheid, de dis cipline en de vaderlandsliefde van het Duitsche volk. Belangrijk en teekenend voor Goering persoonlijk is zijn verklaring, dat hij zichzelf niet voor het economische dictatorschap heeft opgedrongen, maar bij het vele werk, waarmee hij reeds werd belast (hij is o.a. minister-pre sident van Pruisen, voorzitter van den Rijks dag, generaal der vliegers, rijksopperhoutves ter en rijksminister van luchtvaart), ook deze nieuwe taak aanvaardde, omdat Hitier hem ertoe riep. Hij gaf zelfs openhartig toe geen vakman en geen econoom te zijn. Hij zal echter over alle vakmenschen en eco nomen van l*t Derde Rijk kunnen beschikken en zoo heeft hij b.v. reeds ir. Keppler, Schacht's tegenstander, aan zichzelf toegevoegd. Goering richtte zich tot de boeren, de arbeiders, de in genieurs, de uitvinders, kortom tot alle hoofd en handarbeiders van het Derde Rijk om al hun krachten in dienst te stellen van de op lossing van het grondstoffenprobleem en daar bij geen eigenbelang, maar het algemeene bel lang den voorrang te geven. Den handelaars, groot en klein, verzocht hij het prijsniveau te handhaven en niet te verhoogen en den consu menten zich aan te passen aan het aanbod van de Duitsche markt. Hoe ernstig dit beroep ook was, en hoe duidelijk hij ook aangaf, wat de Duitschers zich in de komende maanden terwil- le van de toekomst van hun land zouden moe ten getroosten, hij wist dezen ernst met een po- pulairen humor te kruiden, zoodat hij smakelij ker werd dan menig „Eintopfgericht". Zoo wees hij er op, dat de Führer boter noch vleesch eet, en dat hij zelf den laatsten tijd minder vet heeft gegeten en twintig pond is afgevallen. Wat de leiders kunnen, kan het volk ook, zoo was zijn suggestie, al zullen wel niet alle Duit schers over zulk een enorme physieke reserve beschikken als Hermann Goering zelf. De groote vraag is en blijft, of Duitsch- land er in zal slagen met man en macht een zoo volstrekt mogelijke autarkie door te voeren, maar van den anderen kant is het waar, dat, gelijk Goering zeide, voor Duitschland geen andere weg dan deze uiterst moeilijke openblijft, omdat Duitschland niet over voldoende deviezen beschikt, om uit het buitenland zijn krappe voorraden aan te vullen. De export van Duitschland is tot een minimum ingeschrompeld en de deviezen-por tefeuille blijft dientengevolge dun. Deze toe stand is een natuurlijk gevolg van de crediet- afschrikkende financieele politiek, welke Duitschland heeft gevoerd en van den angst voor en het wantrouwen in de eigenlijke bedoe lingen van de geweldig opgevoerde bewapening en militaire weerbaarheid van het Derde Rijk, welke door het buitenland als het ^èheppen van de mogelijkheid tot agressie en niet als maat regelen tot louter zelfverdediging worden ge voeld. Wat het Duitsche volk, wanneer het de tan den op elkaar zet, kan verdragen en verteren en praesteeren, hebben de vier oorlogsjaren be wezen, en het zal dan ook niet aan het uithou- dings- en praestatie-vermogen van het Duit sche volk liggen, wanneer de komende vier ja ren van uiterste economische krachtsinspan ning niet de door den Führer verhoopte resul taten zouden afwerpen. Psychologisch heeft Goering door zijn rede het Duitsche volk in de beste conditie gebracht om de magere ja ren tegemoet te gaan, doch, hoe energiek en vindingrijk, hoe offervaardig en gedisciplineerd de Duitschers ook mogen zijn, er zijn ook fac toren, welke aan elke menschelijke macht ont snappen en niettemin beslissend kunnen zijn voor het al of niet welslagen van de thans in geluide onderneming, die Duitschland liever niet zou hebben beproefd, maar thans noodgedwon gen aanvaardt. Naar onlangs is medegedeeld heeft „The British Council" voor John Masefield een serie lezingen georganiseerd in België, Denemarken, Finland, Frankrijk, Duitschland, Noorwegen en Zweden. Als gevolg van een bezoek dat Mr. K. Jansma, voorzitter der afdeeling Amsterdam van het Genootschap Nederland-Engeland dezer dagen aan den Council bracht, zal deze reeks lezin gen thans ook tot Nederland worden uitge strekt. De Engelsche Poet-Laureate zal op resp. 9 en 10 November het woord voeren voor de Haagsche en Amsterdamsche afdeelingen van Nederland-Engeland; de juiste tijd en plaats der lezingen zullen later worden bekend ge maakt. Het Tweede Kamerlid mevr. De Vries-Bruins heeft aan den Minister van O., K. en W. vra gen gesteld naar aanleiding van de jongste ge beurtenissen op de tandheelkundige kliniek te Utrecht. zjij vraagt, of het juist is, dat een bijzonder ongunstige verhouding heeft bestaan tusschen net aantal studenten dat bij het examen afge wezen werd en dat der geslaagden, en of in dien hiervoor een reden mocht bestaan in om- s andighec'ien, buiten de schuld der studenten gelegen, de Minister dan bereid is, om zoo mo gelijk maatregelen te treffen, die daarin ver betering kunnen brertgen. Onder voorzitterschap van den heer G. J. Suijker heeft de R.K. Bond van Melkhandelaren in Nederland te Rotterdam de najaarsvergade ring gehouden. De afdeeling Amsterdam verzocht stappen te doen inzake sluiting der melkwinkels, die bij- artikelen verkoopen, op den Zondag. Besloten werd, alvorens verdere stappen te ondernemen, den uitslag van een principieel proces af te wachten. Amsterdam verzocht voorts, te bevorderen, dat de aangekondigde wijziging van het Crisis Melkbesluit 1935 niet zal worden aangebracht. Het hoofdbestuur zal zijn bemoeiingen in deze aangelegenheid voortzetten. Besloten werd, dat de Bond zijn medewerking zal verleenen om bakkersmelk en melk voor ijs- bereiders als consumptiemelk te doen beschou wen. Pater Jorna O.F.M., geestelijk adviseur van den Bond, hield een toespraak. De heer H. L. Jansen sprak namens het Cen traal Hanzebureau. Tenslotte werd nog de huidige toestand be sproken. De vaste commissie voor belastingen der Tweede Kamer heeft alsnog met de regeering mondeling overleg gepleegd over de vraag, of de vrijstelling tot een bedrag van 300, voor - komende onder letter d, slot, van artikel 1 van het gewijzigd ontwerp tot wijziging van de wet op de inkomstenbelasting 1914 en van de suc cessiewet, vergeleken bij de vrijstelling, die voor pensioenstortingen wordt verleend, niet te laag moet worden geoordeeld. De regeering zette daarbij als haar standpunt uiteen, dat de ver melde vrijstelling van 300 niet mocht werden gezien als een equivalent voor de vrijstelling der pensioenstortingen. Zij is uitsluitend te be schouwen als een tegemoetkoming aan het be zwaar, dat de stortingen in de spaar- of voor zieningsfondsen, die volgens de laatste juris prudentie van den Hoogen Raad vrij zijn, in de toekomst zullen worden belast. Gelijkstelling van een verzekering van kapitaaluitkeeringen met pensioenaanspraken achtte de regeering onjuist. Uit het midden der commissie werd daarop de vraag gesteld, of voor de tegenwoordige deel hebbers aan bestaande fondsen geen overgangs regeling zou kunnen worden getroffen, waarbij het bedrag van ƒ300 zou kunnen woracn ver hoogd. De minister kon zich met dit denkbeeld ver eenigen en verklaarde zich bereid, een wijziging in dezen zin, waarbij dan het vrijgestelde be drag in de overgangsbepaling op 800 zou kun nen worden gesteld, in het ontwerp aan te brengen. De minister van Landbouw* en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, bracht Woensdag een bezoek aan de families Den Heijer, Pronk, Vink, Verbaan en Kuiper te Scheveningen, teneinde zijn deelneming te betuigen aan de nagelaten betrekkingen van de visschers, die bij het ver gaan van den logger Sch. 68 het leven hebben verloren. De door den heer J. Wiehers te Oldenzaal voor groote harmonie gecomponeerde marsch „Prins Bernhard" en aangeboden aan den Prins, is met dank en erkentelijkheid door Z. D. H. aanvaard. MAKASSAR, 29 Oct. (Aneta.) De gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden, de heer J. L. M. Swaab, vroeg eervol ontslag uit den dienst aan, met ingang van de tweede helft van De cember. Het lichtschip „Elbe I", dat tijdens den de geheele bemanning bestaande uit jongsten storm is omgeslagen, en waarbij vijftien koppen om het leven is gekomen 0 Omtrent het familiedrama, dat zich giste renavond te Venlo heeft afgespeeld, vernemen wij nog, dat de commissaris van politie, na gewaarschuwd te zijn, onmiddellijk met enkele rechercheurs een onderzoek in de woning van den heer G. instelde. Op de eerste verdieping vond men in de badkamer het lijk van den heer G. met een schotwonde in het hoofd. Naast hem lag een revolver, welke nog patro nen bevatte. In de nabijheid vond men ook de echtgenoote van den heer G. Zij had twee doodelijke schotwonden' in het hoofd, doch ver toonde nog teekenen van leven. Verder onderzoek wees uit, dat in de kamer boven den salon, de drie kinderen van het echtpaar G. door schotwonden in het hoofd ernstig getroffen waren. De twaalf-jarige Piet was reeds overleden. De twee andere kinderen, de vijf-jarige Jan en de zes maanden oude Klaas waren even eens doodelijk gewond en overleden vrij spoedig. De toestand van mevr. G. was intusschen zoo ernstig geworden, dat deze hopeloos werd geacht. Kort na tien uur is ook zij overleden. Omtrent de motieven, welke tot dit ver schrikkelijk drama hebben geleid, tast men volkomen in het duister. Van eenige oneenig- heid in het gezin van den heer G. was geen sprake. Om ruim acht uur had de familie zich aan tafel begeven voor den avondmaaltijd. Tijdens het eten van de soep werd de moeder van mevr. G. plotseling onwel. Dit werd zoo ernstig, dat lis ui L J/L urlTr v*er<je Woensdag zijn zilveren jubileum als kanunnik van het Haarlemsen KathedrTial Kavittel In het midden Z. H.Exc. Mgr. J. P Hmbers; rechts naast hem Mgr. Möllmann, links van Haarlems kerkvorst Z H Exc Mar n'rn i P Vicaris van Kisumu. Verder onderscheidt men op de foto o.a. Mgr. H J M Taskin President van hei Groot-Seminarie Warmond; Mgr. Th. w. Pichot, Vicaris-Generaal; Mgr. Dr. G C. van Noort deken van Amsterdam IrafJ directeur van het Philosophicum; de hoogeerw. heeren J. M. v. d. Tuijn, deken van Den Haacr L A A M Wester' woudt, pastoor te Noordwijkerhout; J. C Aalberse, Officinal J. G. van Heeswijk, deken van Rotterdam en M W A. Wijlenburg oud-regent van het Klem-Seminarie Hageveld Het aanstaande huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe—Biesterfeld, roept de herinnering op aan de verloving en het huwelijk van Koningin Wilhelmina met den toenmaligen Hertog Hendrik van Mecklen burgSchwerin. De verloving van H. M. met den Hertog werd op 16 October 1900 officieel bij proclamatie be kend gemaakt en op 17 December daaropvol gende deed de toekomstige Prins-gemaal zijn intrede te 's Gravenhage, waar hij met warme' huldebetuigingen werd ontvangen. Op 14 Januari 1901 werd afgekondigd de wet tot goedkeuring van Hr. Ms. huwelijk en de regeling van de wijze van voltrekking. Met afwijking der bepalingen van het Burger lijk Wetboek en der Gemeentewet werd Be paald, dat de voltrekking van het huwelijk zou plaats hebben ten overstaan van den minister van Justitie als ambtenaar van den burgerlijken stand ten paleize aan het Noordeinde te 's Gra venhage in tegenwoordigheid van zes getui gen. Ook bepaalde de wet, dat ten aanzien van den Prins-gemaal niet zouden gelden de wette lijke voorschriften betreffende den leeftijd, waarop men tot eenige landsbediening benoem baar is, en stelde zij het inkomen vast, dat de Prins gedurende zijn weduwnaarstaat uit 's lands kas zou genieten. Bij de wet van 26 Januari ontving Z. H. de hoedanigheid van Nederlander en werd hij in gezetene des Rijks, terwijl hem op 30 Januari bij K. B. de rang van schout-bij-nacht a Ja suite en van generaal-majoor a la suite bij de landmacht in Nederland en Ned.-Indië werd toegekend. Daarop volgde op 6 Februari, eveneens bij K. B., het verleenen van den titel Prins der Nederlanden met het praedicaat Zijne Konink lijke Hoogheid, ingaande bij de voltrekking van het huwelijk. Van 47 Februari was de Residentie het too- neel van groote feestelijkheden, terwijl op laatstgenoemden dag de voltrekking van het huwelijk plaats vond. De kerkelijke inzegening geschiedde in de St. Jacobskerk door den hof prediker dr. G. v. d. Flier. Van 5—9 Maart bracht het Koninklijk Echt paar, vergezeld van H. M. de Koningin-Moeder en Z. H. den Hertog-regent van Mecklenburg, zijn eerste officieele bezoek aan de hoofdstad, waar ook groote feestelijkheden plaats vonden, terwijl op 21 Maart de Prins, die bij K. B. zit ting met raadgevende stem in den Raad van State had gekregen, in een plechtige zitting van dat Staatscollege door de Koningin als voorzitter van den Raad werd geïnstalleerd. Het Tweede Kamerlid Van der Waerden heeft aan den minister van Justitie gevraagd, of het bem bekend is, clat Maandag 26 October 1.1. te Utrecht een openbare vergadering van de ver- eeniging „De Dageraad" moedwillig is verstoord door een 40-tal personen, die blijkbaar met dat doel in een of meer autobussen van elders wa ren gekomen. Is het juist, vraagt hij, dat de personen, die de vergadering stoorden, mede door het werpen van allerlei voorwerpen, en die zich met geweld verzet hebben tegen de aanwezige rechercheurs van politie vanwege N.S.B.-instanties daarheen gedirigeerd waren en is de minister bereid te or.derzoeken, mede in verband met den beken den georganiseerden overval bij Abcoude in den nacht van 17 op 18 Juli 1.1., of hier sprake is van een speciale organisatie tot het bedrijven van terreur tegen andersdenkenden. Tenslotte vraagt hij, of de minister bereid is de politie zoodanig te instrueeren, dat gewaar borgd wordt, dat vergaderingen, welke door kwaadwilligen verstoord zijn, na hun verwijde ring ongestoord kunnen worden voortgezet. het dienstmeisje werd weggezonden om dokters hulp te halen. Toen zij terugkeerde met den huisarts van de familie G., bleek de woning gesloten te zijn. Ook aan de achterzijde kon men niet binnenkomen. Door kloppen en bel len kreeg men tenslotte gehoor en werd de deur geopend door de moeder van mevrouw G. Zij was bloedend aan het hoofd gewond, het geen terstond het vermoeden deed rijzen, dat er iets niet in orde moest zijn. Zij was zeer ont steld en uit haar verklaringen kon worden af geleid, dat de heer G. geschoten had. De toestand van de schoonmoeder van den heer G. was niet onmiddellijk ernstig. Onder den indruk van het gebeurde kon zij echter niet veel inlichtingen verstrekken. Tot laat in den nacht heeft de politie het onderzoek voortgezet. Het parket te Roermond is gewaarschuwd. Naar het Handelsblad meldt, is de commis sie, bestaande uit de burgemeesters van Drie bergen, van Zeist en den heer ir. H. W. Sebbelee, directeur der Geldersche tramwegen te Doetinchem, die zou trachten een oplossing te vinden om het dreigend ontslag te voorko men van 200 beambten der M. B. S. als gevolg van de voorgenomen opheffing der tramexploi tatie DoornZeistUtrecht, een en ander we derom als gevolg van de concurrentie door den particulieren autobus-exploitant op dit traject, in haar poging volledig geslaagd. Door bemiddeling dezer commissie is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen M. B. S. en E. B. O. behoudens goedkeuring van commissarissen der M. B. S., waarbij met in gang van 1 Januari a.s. de E.B.O.-autobus- dienst overgaat aan de M. B. S., welke laatste onderneming ook het geheele personeel van den busdienst overneemt. Het vervoer tusschen DoomDriebergen- Utrecht komt in een hand. Er zal voorts geen tariefsverhooging komen. Een kwartierdienst Doorn—Driebergen zal wor den ingevoerd. BATAVIA, 29 Oct. (Aneta). Het Internatio naal Eucharistisch Congres te Manilla zal o.a. worden bijgewoond door den Apostolischen Vi caris van Batavia Mgr. P. J. Willekens en den Apostolischen Vicaris van Nederlandsch Nieuw- Guinea Mgr. J. Aerts. Tegen middernacht Woensdagavond heeft de Haagsche politie een inval gedaan in perceel Balistraat 70 te Den Haag, waar men vermoedde, dat zwaar roulette werd gespeeld. Toen commissaris Rugers, onder wiens leiding de inval geschiedde, zich aan het perceel meldde, werd hij opengedaan door iemand, die de politie trachtte te sussen met de mededeeling „dat het om 12 uur toch afgeloopen zou zijn". De commissaris vond het echter juist nog bij tijds genoeg om een eventueele overtreding van artikel 254 bis van het wetboek van strafrecht (hazardspel) te kunnen constateeren en spoedde zich naar boven, gevolgd door 14 rechercheurs en agenten van den gemeentelijken dienst. Men constateerde, dat er een uitgebreid gezel schap bijeen was, druk bezig met het roulette spel. De stukken van overtuiging werden in beslag genomen. Onder deze was ook een roulette. De ondernemers van het zaakje, benevens een aan tal getuigen, totaal 15 personen werden in een arrestantenauto en autobus geladen, waarna overbrenging naar het hoofdbureau van politie volgde. Daar zijn de meesten weer vrijgelaten na verhoor. De organisators G. J. S. E. P. en D. C. de R., zijn in arrest gehouden. Sinds eenige dagen worden de gemoederen in de Neder-Betuwe in beroering gehouden door de geheimzinnige verdwijning van een 18-jarigen jongen uit Wadenoyen. Deze was aldus meldt het Handelsblad Zaterdag avond naar de kermis te Tiel geweest en hij was in het begin van den nacht aangetroffen op een krib in de rivier de Waal, nabij de aan legplaats van het veer Tiel—Wamel. Hij ver keerde in beschonken toestand en bloedde hevig uit verschillende wonden aan het hoofd. Eenige personen, die hem zagen liggen, hebben hem op den beganen weg gebracht en in het veer- huisje neergelegd, in de veronderstelling, dat het veerpersoneel zich wel over hem zou ont fermen. Toen later het veerpersoneel in het huisje kwam, vond men daar echter slechts een met bloed bevlekte plek. Sindsdien bleef de jon geman verdwenen. De politie, die een onder soek heeft ingesteld, staat voor een raadsel. Men acht misdrijf geenszins uitgesloten, daar het Zaterdagavond na het sluitingsuur van de kermis nogal rumoerig is gew'eest. Men heeft de rivier tot Ophemert afgezocht, doch tot dusverre zonder resultaat. In ons artikeltje „Godsdienstpaladij nen" gaven wij blijk van hevigen twij fel, of de N. S. B.-knokploeg Maandag avond wel naar Utrecht was getogen om met haar „argumentatie" bekeeringen te maken; 't was blijkbaar zoo schreven wij om .een propagandarelletje te doen, om een ook door ons geconstateerd ver zuim der regeering uit te buiten door zich zelf als christelijker dan de christelijke regeering te proclameeren. Nauwelijks was dit artikeltje geschreven of niemand minder dan de heer Van Geel kerken, algemeen secretaris van de N. S. B., kwam reeds het bewijs leveren, dat ons boosaardig vermoeden volkomen gewettigd was. Het Utrechtsch Nieuwsblad is n.l. bij ëe~ noemden heer Van Geelkerken op visite geweest om hem te vragen, wat hij van 't rumoerige geval dacht, en de geïnterview de heeft tot bescheid gegeven, dat hij een optreden, als Maandagavond plaats had, niet direct toejuichte, maar dit toch ook niet kon afkeuren: „Een beweging als die van „De Dageraad" moet hoe eer hoe beter verdwijnen, zij moet zoo spoedig mogelijk worden opgehe ven of ontbonden. R.K. en Christelijke or ganisaties nemen wel moties aan tegen de actie van Vrijdenkers, maar er gebeurt niets. We hebben een gereformeerden mi nister van Binnenlandsche Zaken en een R.K. minister van Justitie en voor deze bei den moet het een kleine kunst zijn om binnen vier en twintig uur „De Dageraad' te doen ontbinden." 't Komt dus precies uit, wat wij veronder steld en voorspeld hebben: de N.S.B. is uit knokken gegaan om zichzelf als christe lijker dan de christelijke regeering te doen.... schijnen. Prompt is de pharizaeïsche tegenstelling regeering-N.S.B. naar voren gescho ven. De heer Van Geelkerken heeft blijkbaar vooraf begrepen hij weet immers, hoe zijn Pappenheimers getaxeerd moeten wor den dat de godsdienstige verontwaardi ging der knokkers maar weinig ernstig ge nomen zou worden, en daarom voegde hij al maar bij voorbaat aan zijn verklaring toe, zich wèl te kunnen indenken, dat de betrokkenen uit verontwaardiging tegen de actie van „De Dageraad" hebben gehan deld zooals zij deden, omdat die actie in strijd moet worden geacht met het karak ter van het Nederlandsche volk.... „Uit verontwaardiging".... Zijn deze volgelingen óók zoo verontwaar digd over het nieuwe, rampzalige heiden dom, dat in het voorbeeldige Duitschland zoo krachtig gepropageerd wordt en daar zoo welig kan bloeien? „Uit verontwaardiging"? Och, kom! Het Gerechtshof te Arnhem deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen den 58-jarigen graanhandelaar A. F. J. te Arnhem, wien ten laste was gelegd, dat hij, als inspecteur van tarwe voor de gewestelijke tarwe-oirganisatie voor Gelderland, Utrecht en Overijsel, zich aan oplichting zou hebben schuldig gemaakt. Het Hof heeft het ten laste gelegde niet be wezen geacht en de in eerste instantie door de Rechtbank gegeven vrijspraak bevestigd. Verder heeft het Amhemsche Gerechtshof de revisiezaak behandeld betreffende den 52- jarigen machinist G. S. te Amsterdam, thans gedetineerd, die in December j.l. door het Hof te Amsterdam met bevestiging van het vonnis der Rechtbank aldaar was veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens diefstal van een fiets. Verdachte heeft dit feit steeds ontkend en meende door getuigen zijn alibi te kunnen bewijzen. De Hooge Raad verwees de zaak voor nader onderzoek naar het Gerechtshof te Arnhem en thans heeft dit Hof het tenlaste gelegde alsnog onbewezen verklaard, de uitgesproken veroor deeling vernietigd en verdachte vrijgesproken. Al meermalen is de landbouwer C. v. d. A- te Zoeterwoude ernstig in conflict gekomen met de Crisis Zuivelcentrale. De boeten die opgelegd zijn, helpen blijkbaar niet, want Woensdag had v. d. A. zich opnieuw voor den Delftschea kantonrechter te verant woorden, omdat hij volkomen vuile melk, die na enkele dagen reeds was bedorven, aan het publiek had verkocht. De ambtenaar van O. M. merkte op, dat blijk" baar cloor verdachte de boeten gemakkelijk wor den betaald, de laatste straf van 300 boete had hij bü schikking voldaan. Thans vorderde de ambtenaar 1000 boete subs, drie maanden hechtenis. De kantonrechter vonniste tot 750 subs, drie maanden gevangenisstraf. Onder auspiciën van het Concert- en The^" terbureau Max van Gelder zal de beroemd Amerikaansche jazz-zangeres Sophie Tucke^ vanaf 9 November as. een tournee door Neder land maken. Aan den vleugel wordt zij begelel door den bekenden pianist Ted Shapiro. De 5-jarige Gijsbert van der Laan te ningen was bij het spelen met vriendjes op ef binder geklommen, welke achter een dorsc machine was gekoppeld. De knaap viel ef en werd door een der wielen van den bind die door een tractor voortbewogen werd, °vf\ g reden. De jongen liep nog naar huis, doch za!r. voor de woning in elkaar en overleed sP°e De bestuurder van den tractor had van ongeval niets bemerkt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2