WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN ijl» DE VIJAND AAN 'T WERK Kerkelijk leven De weerstoestand Sport en spel Dagfilm DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 De vliegende Pater vertelt... KATHOLIEKE PERSTENTOON STELLING LUCHTVERBINDINGEN OP CHINA Oud-notaris voor de rechtbank Arme kleine CONGREGATIE-FEEST TE SCHIJNDEL Zuster Maria Theresia benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-N assau CRIMINEELE PSYCHOLOGIE Interessante cyclus DE „GRETA GLAD" TE ROTTERDAM BOEK EN BLAD KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 71e Jaargang No. 5 IliiiMmaiai De storm van Dinsdag WEER WIND EN REGEN? De kansen nemen weer toe WIELRENNEN PIET VAN KEMPEN START TE ROTTERDAM Vrijdag 30 October K.R.O. -PROGRAMMA ANDERE STATIONS Golflengten „Daar moest de politie op letten!' Een belangrijk herderlijk schrijven van den nieuwen bisschop van Passau De nieuwe Bisschop van Passau, Dr. Simon Landesdorfer, opvolger van Mgr. v. Preysing, die naar Berlijn werd beroepen, heeft aan zijn Diocesanen Zijn Eerste Herderlijk Schrijven ge richt, waarin hij zijn geloovigen aanspoort om trouw te blijven aan hun Doopbeloften en standvastig te blijven in het geloof. „Opnieuw vermeerderen zich thans de po gingen om u los te scheuren van deze hechte fundamenten des geloofs. De vijand is aan het werk om wantrouwen te zaaien en een afge- keerdheid op te wekken tegen de Bisschoppen in de harten der geloovigen, zelfs van de kin deren. Nu eens gaat hij rond als een brullende leeuw, zoekend wien hij zal verslinden, dan weer als een wolf in schaapskleeren, om die zielen in hun listen te vangen, die de gezonde leer slechts moeilijk kunnen verdragen, en die gaarne naar een leer luisteren die hun harts tochten vleit. Men tracht een wig te drijven in de gemeenschap van den Herder met zijn kudde. Men tracht den Bisschoppen te beletten om tot u te zeggen, wat hun taak is, ofwel geeft men een verkeerden tekst en uitleg aan hun woorden, men wil zelfs den Herder zon der kudde zetten en een kudde zonder Herder laten staan, om zoodoende des te gemakkelijker beiden in het verderf te kunnen storten." Doch deze berekening zal een mislukking blijken te zijn; de nieuwe Bisschop legt dan in het vervolg van zijn schrijven de plechtige ge lofte af „dat hij tot het uiterste toe op de bres zal staan voor zijn kudde." Verder spoort de Bis schop de geloovigen aan om hun Christendom praktischer te beleven voor het oog van de ge- heele wereld. „Meer dan ooit wil men thans de practische activiteit en belijdenis van het Christendom verhinderen en uit het openbare leven verdrin gen. Er zijn reeds zoovele Katholieken die niet meer den moed bezitten om er openlijk voor uit te komen, dat zij tot de gemeenschap der geloovigen behooren; men vervult nog wel zijn plichten als Katholiek, maar slechts schuw en in het verborgen, teneinde alles te vermijden, wat hen in het oog van de vijanden der Kerk zou kunnen belasten. Wij begrijpen dezen ge dwongen toestand, waarin menigeen zich be vindt, maar wij mogen de woorden des Heeren niet in den wind slaan: „daaraan zal Ik her kennen dat gij Mijne leerlingen zijt, dat gij liefde hebt tot elkander." Visitatie van missieposten per vliegtuig In acht dagen tijd heb ik met mijn vlieg machine 6000 K.M. afgelegd. Ik bezocht vanuit Montreal de steden Ottawa, Hailburg, South Forcupine, James Bay, Moonsonee, Fort George, Fort Albany, Fort Eastmain, Fort Attawapis- -Ji/t, verder Kapuskasiög, Long Lac, Attawa- Èiskat en terug. Ik had immers opdracht gekregen om mijn eênigen passagier Pater Provinciaal Gilles Mar- chand O. M. I., den voormaligen rector van de Universiteit van Ottawa, naar al de Missiepos ten te brengen, die onder zijn jurisdictie ston den. Teneinde meer benzine te kunnen inne men vloog ik bijna altijd zonder tweeden be stuurder en zonder mecano. Ik was ruim 40 uur in de lucht en bereikte een gemiddelde snelheid van 180 K.M. per uur. De Missie-overste was over zijn reis zeer vol daan: alle missie-staties konden in een record tijd worden bezocht. Missionarissen, broeders en zusters konden van het eindpunt der spoorwe gen snel en veilig naar hun missiepost worden vervoerd: zieke Missionarissen werden ter ver pleging naar de meer bewoonde wereld terug gebracht. Tijdens de retourvlucht kreeg Pater Provin ciaal bericht dat zijn moeder op sterven lag. Met tranen in de oogen dankte hij mij, omdat hij de oudste van elf jongens, zijn dierbare moeder dank zij de snelle reis per vliegmachine neg in leven gevonden had en haar nog de troostmiddelen der H. Kerk had kunnen uit reiken. En de katholieke internationale congressen te Rome Teneinde een zoo groot mogelijk aantal ka tholieken met de Vaticaansche perstentoonstel ling bekend te maken, welke zulk een prach tige samenvatting biedt van het apostolaat over de geheele wereld en welke wij aan het initia tief van onzen Heiligen Vader Paus Pius XI danken, zullen drie belangrijke internationale Katholieke congressen te Rome gehouden wor den. Het eerste congres het publiciteitscongres wordt van 29 tot 31 October gehouden. Op dit congres zullen de Katholieken over het ge wichtige probleem der publiciteitspropaganda in het algemeen, in verband met specifieke kwes ties van moreelen aard, beraadslagen. Het tweede congres, nJ. het internationale congres van priester-missievereenigingen, zal van 11 tot 13 November plaats hebben en een zeer belangrijke vooruitgang beteekenen in de organisatie voor het apostolaat der missiona rissen. Tenslotte zal van 23 tot 28 November het tweede internationale Thomistische congres worden gehouden, hetwelk een uitgelezen schaal van Katholieke intellectueelen uit alle deelen der wereld naar Rome zal voeren. Voor inlichtingen en inschrijvingen gelieve men zich te wenden tot het Congres-Comité, Borgo S. Spirito 7, Rome, hetwelk niet alleen bijzondere reisfaciliteiten op de Italiaansche spoorwegen, maar ook faciliteiten voor het verblijf te Rome aan de congressisten kan ver schaffen. Overeenkomst met V. S. en Engeland? TOKIO, 28 Oct. (A.NJ.) Een in de bla den verschenen bericht uit Sjanghai meldt, dat een algemeene overeenkomst tot stand is ge komen tusschen China, de Vereenlgde Staten en het Britsche Rijk betreffende de opening van internationale luchtdiensten, welke zouden •foorzien in: 1. Een luchtdienst tusschen San Francisco en Sjanghai, waarvan het traject San Francisco- Hongkong bevlogen zal worden door toestellen van de Pan-Pacific Airways Inc. en het traject Hongkong—Sjanghai door toestellen van de China National Aviation Corp. 2. Een vliegveld te Hongkong, dat door Enge land voor genoemde diensten wordt aange boden. De onderhandelingen worden voortgezet voor een in details uitgewerkte overeenkomst. Verder wordt nog medegedeeld, dat Engeland er in geslaagd is toestemming van China te verkrijgen voor een uitbreiding van de lucht lijn uit Hongkong naar Sjanghai, terwijl Frankrijk bezig is met het voeren van onder handelingen met China voor de opening van een luchtlijn naar Hanoi en Kanton. Vier jaar gevangenisstraf geëischt Vandaag heeft de arrondissementsrechtbank te Den Bosch behandeld de zaak tegen den 59-jarigen L. J. J. L.. vroeger notaris aldaar, thans gedetineerd. Aan oud-notaris L. was ten laste gelegd, dat hU door vervalsching van akten zichzelf wederrechtelijk duizenden guldens heeft toege ëigend. Voor de behandeling van deze zaak bestond groote belangstelling. De verdachte legde zon der aarzeling een volledige bekentenis af. Mr. J. van Besouw, die als curator in het faillissement optrad, verklaarde, dat de schul den van verdachte de baten belangrijk over troffen.' Hierna werden nog verscheidene getuigen gehoord, waarna de Officier van Justitie, Mr. van den Burg, requisitoir nam. Hij wees er op, dat verdachte zich heeft schuldig gemaakt aan misdrijven, die als de ergste moeten worden beschouwd, waaraan een notaris zich te buiten kan gaan. Deze misdrijven raken niet alleen het persoonlijke, maar vormen een schande voor den geheelen notarisstand. f Rekening houdende met den ernst der feiten, eischte de Officier van Justitie een gevangenisstraf van vier jaren, met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Witlox. ving zijn pleidooi aan met er op te wijzen, dat de verdachte den wensch heeft uitgesproken, dat de verdediging niet zal beproeven, zijn schuld te verkleinen. Hij verwacht niet anders dan een rechtvaar dige straf. PI. verzocht, daar deze mensch reeds zwaar geboet heeft voor zijn fouten, de uiterste clementie. Nadat de andere verdediger, mr. van der Eer den, verklaard had, van het woord af te zien, werd de uitspraak bepaald op Donderdag 12 November as. In een onbewaakt oogenblik had het drie jarig zoontje van de familie van Orsouw te Berghem het ongeluk, spelenderwijze in een teil met kokend water te vallen. Toen de ouders op het gegil van het kind kwamen toegesneld verkeerde de kleine reeds in deerniswekken- den toestand. Het lichaampje was geheel met ernstige brandwonden overdekt. Men vreest voor het leven van het knaapje. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Con gregatie van de Zusters van O.L.Vr. van Altjjd- durenden Bijstand te Schtjndel is de algemeen Overste Zuster Maria Theresia Veltman be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nas sau. Evenals dit in het vorige jaar is geschiet?, zal het Criminologisch Instituut aan de Rijks-Uni versiteit te Utrecht, in samenwerking met de Juridische faculteiten van het U.S.C. en van U.S.R., ook in dit cursusjaar een serie lezingen organiseeren, waarin dezen keer hoofdzakelijk onderwerpen, betrekking hebbend op crimineele psychologie cn psycho-pathologie zullen worden behandeld. De eerste lezing van dezen cyclus zal worden gehouden Dinsdag 1 December, wanneer Dr. P. Bierens de Haan, psychiater te Utrecht, zal spreken over het misdadige kind. De andere lezingen zullen worden gegeven in Februari, Maart en April 1937. De sprekers dezer drie lezingen zullen nog nader bekend gemaakt worden. Voor hen die belangstelling gevoelen voor bovenstaande onderwerpen, bestaat gelegenheid voor lagen prijs een toegangsbewijs tot den geheelen cyclus te verwerven, welk bewijs, na storting van het verschuldigde bedrag op post rekening no. 244094, ten name van Mr. G. Th. Kempe, secretaris-penningmeester van het Cri minologisch Instituut, wordt toegezonden. Studenten hebben vrijen toegang. De ongeveer 800 bruto-registerton metende Duitsche tankboot „Greta Glad", afkomstig uit Hamburg, welk schip Dinsdag op de Noordzee voor iJmuiden een mankement aan het roer kreeg, heeft, nadat de bemanning er in geslaagd was de schade te herstellen, Woensdagnacht, ondanks den zwaren storm en het onweer, koers kunnen zetten naar den mond van den Nieuwen Waterweg. Bet schip is Woensdag binnen de pieren van Hoek van Holland verschenen en naar Rotterdam opgestoomd, waar het in den loop van den avond is aangekomen. De „Greta Glad" heeft een ligplaats toegewezen gekregen aan boei 1 voo de Maaskade. Als het weer en andere teekenen ons er niet aan herinneren, zouden we aan dit nieuwe num mer van de K. I. al weten, dat Allerzielen nadert, 't Is een fraai geïllustreerd artikel: Herfstdag op het Campo Santo te Rome. Tot den herfst behoort ook min of meer „Het edele jachtvermaak", waaraan dan twee bladzijden worden gewijd. Ook ontmoeten we als heilige van c'teze week den patroon der jagers, St. Hu- bertus, terwijl verderop een kleurenreproductie van Carle Vernets „De afrit voor de drijfjacht" De nieuio-benoemde burgemeester van Werkhoven, mr. E. v. d. Weyer dat onderwerp nog weer ophaalt. Er zijn ver schillende één-pagina-series: „Gods Molen", Nijmegen, 'n Handvol mos. Aan „Winkelen in Afrika's binnenland" wordt weer een opstel met veel mooie prenten besteed en een filmbespre king, „De witte- engel", staat als een rijk ge ïllustreerd verhaal in dit blad. Actualiteiten, sportnieuws, öe vijfminutenpreek, het spreek uur van den dokter en allerlei rubrieken voor de huisvrouw, de modedame en de handwerk ster, ze zijn weer alle present. Naar Allerzielen in Parijs wijst een gevoelige schets van H. van Haf teren: Het onbegrepen graf; F. de Sinclair, de bekende Nederlandsche humorist, heeft een leutige vertelling: Ben ver zint wat! en van Roy Stephenson is er een crimineel verhaal: het zwaard van Damocles. Geboeid volgen we c'te romans, die geheel ver schillend van aard zijn, maar beide wel een groote schaar lezers zullen trekken. In De Narrenkap, het amusante bijvoegsel van de K.I. treffen we naast buitenlandschen humor ook veel oorspronkelijk werk aan. Her man Moerkerk o.a. geeft een verluchte schets: „Wat Anatole Simpson vertelde", en Frits Muller vroolijkt u op met „Zoete-zoete-zoet, soldatenkindVoor de jeugd is er weer de kleurige en fleurige Okki, zoodat iedereen ruimschoots zijn deel krijgt. HERDRUKKEN Bij de" Wereldbibliotheek N.V. te Amsterdam verscheen de 16e druk, 24e duizendtal van „Moeder", door Anna van GoghKaulbach. Bij J. B. Wolters' Uitgeversmij N.V. te Gro ningen verscheen een vierde druk van Fr a n s Schoolwoordenboek, ten .gebruike van Gymnasia, Hoogere Burgerscholen, Handels scholen, Kweekscholen en Muloscholen, deel I Frans—Nederlands en deel II Nederlands- Frans, Voor het Nederlandsche gedeelte is de nieuwe spelling gebruikt. Bij dezelfde firma verscheen de 35e verbeterde en vermeerderde druk van den bekenden school atlas der geheele aarde door P R. Bos en J. F. Niermeyer. In de bekende Tip-topserie van Van Holkema Warendorf N.V. verscheen de tweede druk van Stormvogeltje, door J. P. Zoomers—Ver meer; de vierde druk van In de wouden der Germanén, door E'. Molt en de vijfde druk van Door de Russische sneeuwvel den door G. A. Henty. •uiiiiiuiiiiniiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniMiiinuiiiHiunmiui» Een van de zwaarste der laatste jaren Maandagmorgen vroeg lag over de Noorde lijke helft van Europa een diepe stormdepres- sie, die zich in Z. Oostelijke richting voortbe woog. Dit zou op zichzelf geen reden zijn ge weest om zwaar stormweer te verwachten. Over Ierland echter lag een secundaire depressie kern in ontwikkeling en ten Westen van Schot land een tweede. Vooral de eerste kon worden beschouwd als een voor de Noordzee en omge ving zeer gevaarlijk nieuw stormcentrum. Toen Maandagmorgen omstreeks tien uur de barometer hier te lande plotseling zeer snel be gon te dalen viel het niet te betwijfelen, dat het nieuwe centrum over Ierand dieper werd en snel naderde temeer daar de Zuidelijke wnid sterk aanwakkerde en de regen voortdurend bleef vallen. Den geheelen voormiddag en tot 5 uur in den namiddag hield de snelle barometerdaling aan. Daar een dergelijke snelle barometerda- ling altijd na ongeveer een half etmaal ge- volgd wordt door zwaar stormweer en de wind naar het Westen of Noordwesten zal draaien, kon men vanaf het oogenblik, dat de barome terdaling tot staan kwam, zwaar stormweer uit Noordwestelijke richting verwachten, alleen op grond van plaatselijke waarnemingen. Aan de hand van weerkaarten, die een overzicht geven van den algemeenen weerstoestand kan de storm natuurlijk veel vroeger voorspeld worden. Zeker is, dat aan de nadering van den storm geen twijfel mogelijk was. Uit verschillende berichten blijkt, dat deze storm met orkaankracht gewoed heeft over En geland, waar windsnelheden van 140 Km/u zijn voorgekomen, en over het Zuidelijk gedeelte van de Noordzee. Hier te lande hebben wij betrek kelijk weinig schade van den storm onder vonden, omdat de grootste windkrachten niet boven 9 Beaufort uitgegaan zijn. Aan de kus ten is de kracht grooter geweest, op zee waar schijnlijk 1112 Beaufort. Deze zware storm sluit waarschijnlijk nog niet het stormseizoen af, doch slechts een reeks van stormdepressies, die na een kort duren de weersverbetering gevolgd zal worden door een nieuwe reeks depressies, die hier weer storm kunnen brengen. De storm van Maandag op Dinsdag, die zijn grootste kracht in de nachturen bereikte, is een van de zwaarste geweest der laatste jaren. (Nadruk verboden.) De vorige depressie verdween, op ondiepe se- cundairen na, in de Oostzee en in Hongarije. De nieuwe werd Woensdagavond snel dieper, maar bewoog zich grootendeels naar het Noord oosten, terwijl de hooge drukking zich verder over onze omgeving uitbreidt. De Britsche Eilanden kwamen reeds onder invloed van de nieuwe depressie, die matigen tot krachtigen Zuidoostelijken wind bracht met veel zachter weer, maar regen in het Westen. Frankrijk heeft grootendeels windstilte met plaatselijk mist, maar fraai weer overdag. In Duitschland valt in het Zuiden en Oosten nog regen, in de bergen sneeuw. In de boven lucht werd het veel minder koud. Scandinavië heeft opklarend weer; er kwam weer lichte vorst voor; in het Noorden valt nog een weinig sneeuw. Bij de verplaatsing van den rug van hooge drukking naar het vasteland, is aanvankelijk opklaring met weinig of geen regen en nacht vorst in het Oosten te wachten, daarna zal de temperatuur stijgen, maar neemt de kans op wind en regen weer toe. Hij vormt een koppel met zyn broer Jan Naai wij vernemen, zal ook Piet van Kem pen, die oorspronkelijk niet was geëngageerd, te Rotterdam aan den start verschijnen. Naar men weet was het veld de vorige week reeds volledig samengesteld, doch zoneter Plet van Kempen. De onderhandelingen met Piet van Kempen over de startgage vlotten aanvanke lijk niet erg, doch tenslotte is men tot over eenstemming gekomen. Een andere moeilijk heid was, wie met Piet van Kempen zou moe ten rijden. Er is nu besloten dat zijn broer Jan van Kempen met hem een koppel zal vormen. Door het vormen van het koppel PietJan van Kempen is Braspenninx vrij gekomen. Wij vernemen verder, dat Braspenninx nu met O er rit van der Ruit zal rijden. Van der Ruit had oorspronkelijk den Limburger Willy Vroo- men tot koppelgenoot. De laatste valt nu uit. Hij had trouwens nog steeds zijn contract niet geteekend. 9 9 9 in 8.00 Gewijde gramofoenmuziek 8.15 Gramofoon (Morgenconcert) 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonuitzending voor fa brieken 10.30 Gramofoonmuziek (Borodln- pregramma) 11.30 Grepen uit de geschiedenis van het Oude Testament door pastoor L. H. Perqulp 12.00 Politieberichten 12.15 Het KRO-Orkest o. 1. v. Ma- rinus van 't Woud 1.00 Vrooliike gramofoonmuziek 1.20 He.t KRO-Orkest o. 1. v. Mari- nus van 't Woud 2.00 Gramofoon (Paul Robeson zingt) 2.20 Het KRO-Orkest o. 1. v. Marl- nus van 't Woud 3.00 Oratoriumprogramma op gra mofoon 4.05 Gramofoon (Ztgeunermuzlek) 4.15 Zangrecital door Rie Ochel (alt) met Fred. Boshart aan den vleugel 4.30 Gramofoonmuziek 4.45 Zangrecital door Rie Ochel (alt) 5.00 Gramofoonmuziek (orkest en koorplaten) 5.30 De Veiligheidsweek van de KNAC door mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, secr. van de KNAC 5.45 De KRO-Melodisten o. 1. V. Piet Lustenhuower 6.00 Land- en Tuinbouwcauserie door Th. Arts 6.20 De KRO-Melodisten o. 1. v. Piet Lustenhouwer 7.00 Politieberichten 7.15 „De negerrepubllek Liberia" H door Jhr. dr J. C. Mollerus 7.35 Gramofoonmuziek (Musica Catholica) 8-00 Nieuwsberichten 8.10 Het KRO-Orkest o. 1. v. Pierre Reinards 9.00 Paul Godwin en zijn Belgisch orkest 9.45 Jenö Farkas en zijn Hon- gaarsch orkest 10.15 Gramofoon 10.30 Nieuwsberichten 10.35 De KRO-Boys O. 1. v. Piet Lustenhouwer (refreinzang Albert Klein Jr.) 11.00 Gramofoon (Connie Boswell zingt) 11.10 De KRO-Boys o. 1. v.-Piet Lus tenhouwer 11.30 Gramofoon ORGELBESPELING 12.10 Droitwicli (Reginald West) 6.45 Droltwlch 9.20 Rome ORKESTCONCERTEN 11.30 12.50 1.30 2.30 3.50 6.45 6.50 7.00 8.10 3.20 9.20 9.35 10.20 11.20 12.40 11.20 11.20 12.00 12.45 12.50 1.00 1.05 1.30 1.30 3.20 4.00 4.05 4.20 5.15 5.30 6.05 6.20 Hamburg (blaasorkest) Brussel II Brussel II Hilversum I (Omroeporkest) Beromünster Weenen Boedapest Beromünster Beromünster Brussel I Brussel II Brussel I Droltwich Parijs I Toulouse LICHTE MUZIEK Kalundborg Parijs I Hilversum I (AVRO-dansork.) Hilversum I (Kovacs Lajos) Droitwich (Henry Hall) Parüs II Deutschlandsender Hamburg Brussel I Deutschlandsender (Otto Do- brindt) Luxemburg Hilversum I (Flierefluiters) Droitwich Brussel II Hilversum I (Melody Circle) Beromünster Hamburg (marschenconcert) Het Haagsche Matrozenkoor zingt Vrijdagavond in het K. R. O.-programma „Christe Eleison" uit Palestrina's „Missa Assumpta est Maria" (Hilversum II 7.358.00 uur) 6.50 Brussel II 7.50 Droitwich (Henry Hall) 8.00 Toulouse 9.20 Milaan 9.40 Weenen 9.50 Boedapest (Zigeunerorkest) 9.50 Milaan (dansmuziek) 10.30 Brussel II (dansorkest) 10.35 Boedapest (jazzmuziek) 11.00 Toulouse dansmuziek) 11.35 Droitwich (Roy Fox) 12.40 Toulouse GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.20 Brussel I 8.20 8.20 10.30 11.20 12.10 12.20 12.20 12.25 1.50 1.55 2.00 2.50 4.20 5.10 5.20 6.10 6.35 6.50 7.30 7.35 8.20 10.20 11.05 11.20 11.30 11.50 Brussel II Luxemburg Hilversum I (piano- en viool platen) Hilversum I Luxemburg Brussel I Brussel II Parijs II Brussel II Pariis II Brussel I Parijs I Berlijn Rome Berlijn Brussel I Brussel I Hilversum' Parijs II Kalundborg Brussel II Deutschlandsender (dansmuz.) Parijs I Brussel I Hilversum I Droitwich (dansmuz.) KAMERMUZIEK I (Maria Ivoglin) 11.20 Langenberg (kamerorkest) 12.50 Brussel II 1.35 Droitwich (viool en piano) 4.20 Parijs I (blaaskwintet) 5.35 Droitwich (trio) 5.50 Parijs I (kamerorkest) 9.50 Deutschlandsender (sextet) 9.55 Kalundborg (balalaika-sextet) SOLISTENCONCER TEN Droitwich (pianorecital) Brussel I (zang) Brussel I (zang) Hamburg (vioolrecital) Brussel I (Harmonicarecital) Deutschlandsender (celloreci tal) Brussel I (pianorecital) Hilversum I (tenor en orgel) Brussel I (zang) Parjjs I (vioolrecital) Beromünster (zang) Droitwich (Beethovenrecltal v. piano) OPERA EN OPERETTE 7.30 Hamburg („The Mikado", ope rette v. Sullivan 9.05 Pariis I („Rlp", operette v. Planquette) 11.50 12.40 1.50 3.50 5.15 5.20 6.50 7.20 7.35 8.20 9.15 10.00 10.20 Toulouse (fragm. uit „Nina- Rosa" v. Romberg) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum I 8.00 Hilversum II 10.20 Brussel I 10.20 Brussel II 10.20 Berlijn 10.30 Hilversum II 11.00 Hilversum I VARIA 10.15 Hilversum I 11.00 Hilversum I 2.10 Hilversum I 5.00 Hilversum I 6.30 Hilversum I 7.00 Hilversum den Arbeid stand") 11.00 Hilversum I („Opvoeding van de rijpere jeugd") (voordracht) (voordracht) (knipcursus) (Na schooltijd) (politiek praatje) („Het Plan van en de midden- jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiti immiiih BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUT8CHL. SENDER DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 M 539.6 M. 459.5 M i 483.9 M. 331.9 M 1571 M 1500 M 331.9 M 301.5 M 1875 M. 455.9 M 1304 M. 368.6 M. 1648 M 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. f 506.8 M niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiHiiiH VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Bij de inschrijving op de 3V> pCt. leening Zuid-Holland groot f 2.000.000 werd het be drag lang niet geplaatst en heeft, naar men mag veronderstellen de kapitaalmarkt de vraag of zij rijp is voor het opnemen van 3Va pCt. leeningen, ontkennend beantwoord. Bij de inschrijving op de 4 pCt. leening van f 1.800.000 ten laste van de gemeente Enschede werd zoodanig ingeschreven, dat op de vrije inschrijvingen tot f 1000 niets en daarboven slechts een uiterst gering Ver' centage kan worden toegewezen. De aflossing van de 6 pCt. resteerende obligatieleening d pari ten bedrage van f 2-4 millioen op 1 December a.s. der Amsterdam Rubber Mij., is het gevolg van de zeer ruime kaspositie der onderneming. De Handel Mij. R. S. Stokvis en Zonen boekte in het afgeloopen boekjaar 'n winst saldo van f 7647 tegen een verlies van f 202.563 het vorig jaar. Het jaarverslag be vat het voorstel tot afschrijving van het gewone kapitaal en omwisseling van Vre' ferente in gewone aandeelen. Volgens Symington en Wilson hebben vele rubberverbruikers met het plaatsen van or ders gewacht op de beslissing van het In tern. Rubber Comité tot verhooging van de uitvoer-quota. Nu deze beslissing is gevallen, zullen deze wel spoedig op de markt komen- De Fransche minister van Financiën, Auriol raamt de behoeften van de schatkist tot aan het einde van het loopende jaar oP fr. 10 milliard. De beschikbare middelen zijn ruimschoots voldoende. Het crediet van En geland van fr. 3 milliard zal worden afQO' lost uit de reserve. De schatkist beschikt uit hoofde van de revalorisatie na de deva luatie over fr. 4 milliard op rekening van voorschotten bij de Bank van Frankrijk. De hoogere opbrengst der belastingen in de laatste twee maanden verschaffen vlottende middelen. In het geheel zou het tekort fr.3 A milliard kunnen bedragen, waarvoor geen beroep op de markt behoeft te worden ge daan. De buitengewone uitgaven worden oV fr.8.5 milliard en de uitgaven voor groote werken op fr. 3.5 milliard geraamd. De re- geering zal, aldus Auriol, een overeenkomst sluiten met de autonome Amortisatiekas, icaardoor de kas het recht zal hebben lee ningen uit te geven. De Fransche ministerraad heeft de belas ting-hervorming aangenomen, waarbij tal van belastingen, inzonderheid de belasting op den omzet zijn afgeschaft. De inkoms tenbelasting zal worden verhoogd voor inko mens, die de fr. 75.0G0 overtreffen. Ook de progressie voor de successierechten wordt verhoogd. De goudprijs te Londen daalde met 1 tot 142/2. 446.000 werd aan goud omgezet- De binnenlandsche koperverkoopen in de Vereen. Staten bedroegen Dinsdag j.l. 54-3 millioen lb. tegen 16.9 millioen Vb. op Maan dag j.l. Tot nu toe werden in October 343-53 millioen Vb. verkocht. De maand Juli li- behaalde een record met 350.9 millioen lb- De kunstzijdeproductie in Engeland be droeg in September 13.24 millioen lb. tegen 13.81 millioen lb. in Juli, ivelke de grootste productie was die ooit is voorgekomen, tn de eerste negen maanden 109.11 millioen W- hetgeen een vermeerdering aangeeft vaf 22 pCt. ten opzichte van de productie 111 dezelfde periode van het vorig jaar. De goederen-uitvoer der Vereen. Staten bedroeg in September $219 millioen tegen 198 millioen in September 1935. De invoel beliep 215 millioen tegen 161 millioen- Het uitvoer-overschot bedroeg slechts 4-4* millioen tegen $37 millioen. In de eerste negen maanden bedroeg de uitvoer l'3i millioen tegen 1568 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar en de invoer 1765 millioen tegen 1501 millioen. Het invoer-overschot bedroeg derhalve S33 millioen tegen een uitvoer-overschot van 67 millioen. De Norfolk and Western boekte in de eerste negen maanden een dividend over- schot van 22.27 millioen of 15.42 per aan deel tegen $16.39 millioen of §11.19 Pe aandeel in de overeenkomstige periode vat het vorig jaar. De Louis Nashville boekte in September aan netto-ontvangsten $1.99 millioen tegen 1.31 millioen in September 1935. In de eer ste negen maanden 13.44 millioen (vorw jaar $9.56 millioen). Ford heeft een aanvang gemaakt met de vervaardiging van de 1937-modellen. De Standard Brand boekte in het derde kwartaal een winst van $3.76 millioen te-, gen $3.25 millioen in het derde kwartao 1935, en keert een extra-dividend u 0.25 op de gewone aandeelen. van van De prijs voor autobanden te Akron tvordj binnenkort met 5 pCt. en 10 pCt. verhoog De Amerikaansche staalproductie be draagt thans 74 pCt. der capaciteit, 9el\k staande aan de productie der vorige uiee De prijs van staalschroot te Pittsburgh daalde met 0.50 per ton. Het Pond Sterling beivoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.039.05 (v°- slot 9.05); de Dollar op 1.84%—1.85 <Vom slot 1.85); de Frank op 8.59—8.61 vorig sio 8.61); de Belga op 31.07K-31.nV* (v°r% slot 31.17) en de Zwitsersche Frank op 4e- 42.55 (vorig slot 42.53). Jjc De Nivas verkocht 3248 ton superieure suiker voor diverse bestemmingen en 35 to superieur voor consumptie. Waarop? Nu, natuurlijk op d0 verkeersfouten, die de 9e' achte lezer van deze regele" maakt als hij weet, dat er ge®" agent in de buurt is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6