Een vraag: „Is het waar?" Haarlem, 30 Oct. Staatsgreep in Perzië? HET NATIONAAL HULDE BLIJK MEUWSEN VRIJDAG 30 OCTOBER 193t saneering bakkersbedrijf Ned. r.k. Broodslijtersvereeniging „Ed. Poppe" Kort en volledig MUSSERT SPREEKT NIET TEGEN AGENDA letten! GALA-CONCERTEN H. O. V. Het opera-concert gaat door Programma van de Haarl. Radio centrale op Zaterdag 31 Oct. STUK IJZER TUSSCHEN DE SPAKEN Kinderen veroorzaken ongeluk ERASMUS, MENSCH EN GELEERDE De volgende week wordt in de Stadsbibliotheek een groote tentoonstelling geopend De K.R.O.-troubadours Katholieke actie in de parochie van St. Jan Kamer van Koophandel NAT. HUWELIJKSGESCHENK Haarlems comité in wording „GELD" SPEELT GEEN ROL MEER Derde Lustrum St. Josephs-Gez. Haarlem IV Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal" BURGERLIJKE STAND Bioscopen 31 October Bioscopen INSTELLINGEN Militairen te Bagdad trachten macht in handen te krijgen Bridgen. moest de STAD Uit bijna alle voorname plaatsen van ons ^and komen de berichten binnen, dat daar de Plaatselijke comité's zijn of worden gevormd v°or het aanbieden van een nationaal ge schenk bij het aanstaand huwelijk van H. K. U. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard. In enkele steden zijn voor het inzamelen aar dige plannen bedacht, waardoor de symbolische heteekenis van het huldeblijk de saamhoorig- heid van ons heele volk, die door samenwer king iets tot stand brengt, dat langs anderen weg niet gemakkelijk kan worden bereikt Prachtig wordt onderstreept. In Haarlem is omtrent de vorming en sa menstelling van zoo'n comité nog niets bekend Bemaakt. Dat zal menigeen spijten, omdat de tijd dringt, wanneer men de zaak goed wil voor bereiden. En dit zou wel wenschelijk zijn, omdat ge tracht moet worden uit die actie wat meer te halen dan enkele guldens en dubbeltjes, die a&n het vorstelijk paar met een paar vriende- hjke woorden ter hand zullen worden gesteld. Wenschelijk is het, dat de actie ook tot gevolg 'heeft staling van het nationaal gevoel van het Uederlandsche volk, groeienden eerbied voor het Gezag en koestering van de genegenheid Voor het Oranjehuis. Dat is de hoogere wijding, welke aan de inzameling moet worden gegeven. Gedurende eenige weken dient ons volk, zoo mogelijk, op een ietwat hooger plan te worden gelieven dan het alledaagsche. Ons, katholieken, is het nut van dergelijke concentratie en zelfingekeerdheid goed bekend hoor onze retraiten, tridua, voorbereidingen tot Broote feesten en onze missieweken. Dan ko men wij, wat ons geloofsleven betreft, even k't de dagelijksche sleur en ieder on- Zer zal kunnen getuigen, dat hij er heter van wordt, dat hij er voor eenige weken, maanden en nog langer nieuwe geestelijke kracht uit put om in den levensstrijd staande k blijven. Op het sociaal, economisch, maat schappelijk terrein kennen wij die zelfinge keerdheid niet. Wat niet zeggen wil, dat zij met nuttig zou zijn om de kwalen van dezen kijd te verzachten. Zoo'n inzameling om in een drachtige samenwerking aan het Vorstenhuis, het symbool van onze nationale eenheid, een Beschenk aan te bieden, is een gelegenheid om °hs zelf bewust te worden en ons te vereeni- een in een tijd, dat zooveel rondom ons kraakt eh ineenstort, nu overal gesproken wordt over burgertwisten, oorlogsdreiging en veroverings- Wellust. Wij nemen deze gelegenheid waar om ook te voldoen aan een verzoek, dat ons reeds eenige Weken geleden werd gedaan, n.l. de Haarlem mers uit te noodigen lid te worden van de Vereeniging Koninginnedag". Het bestuur Wees ons op het gelukkige slagen van de Oran jefeesten. Dat succes zal door niemand worden betwist. Inderdaad kan de eensgezindheid van ®en groot deel van ons volk in de feesten van Koninginnedag tot uiting komen. Daarom is 300 algemeen mogelijke deelneming daaraan Bewenscht Men schrijft ons: De tijden zijn ernstig, een nieuwe saneering bedreigt het bestaan van den broodslijter in het gebeele land. Deze nieuwe saneering zal ministerieel bekrachtigd vallen onder de verbindingswet- ten ofwel „de wet op overeenkomsten." Collega's, deze wet eenmaal in werking zijn- hé, zal geen pardon meer kennen voor hen hie er geen zeggenschap in hebben. Verleent dus uw aller medewerking, het gaat bm uw bestaan, komt met man en macht op ter vergadering, op Dinsdag 3 November as. hos avonds te half negen in gebouw St. Bavo ®medestraat. Terzake kundige sprekers, zullen h alsdan een en ander duidelijk maken. Aangezien blijkt, dat voor de gala-concerten ber H.O.V. een zeer groote belangstelling bestaat, heeft het Comité van Actie tot steun aan de H.O.V., in overleg met het Bestuur der H.O.V., besloten, thans het vijfde en extra-opera-con- °ert definitief te doen doorgaan. Betreffende dit opera-concert, dat op 23 Febr. m37 zal worden gegeven, kan nog worden mede- Bedeeld, dat behalve de Berlijnsche Opera- Zangeres Berte Stetzler, ook de Haarlemsche ah-zangeres Ans Stroinck haar belangelooze Veclewerking heeft toegezegd. Het ligt in de bedoeling dien avond een programma samen te "Vellen uit fragmenten en aria's uit bekende Duitsche en Italiaansche opera's, zoodat zeker leder zich voor dit concert zal interesseeren. Urogr. I: Hilversum II. Urogr. II: Hilversum I. Progr. ui; 8.05 en 8.20 Parijs Radio. 9.05 Keulen. 9.20 en 9.50 Deutschlandsender. 10.20 U.20 Keulen. 1.20 Brussel Vlaamsch. 1.35 Keu- Jbb. 2.35 Brussel Fransch. 3.20, 5.20 en 5.25 Keulen. 6.20 Beromünster. 6.35 Weenen. 9.20 K°ndon Regional. 10.20 en 11.20 Berlijn. Progr. IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 russel Vlaamsch. 9.20 Diversen. 10.35, 10.50 b 11.05 London Regional. 11.20, 11.50, 12.50, K30, 2.20, 2.25, 3.20, 3.55, 4.35, 4.50 en 5.35 Droit- i°h. 6.20 Diversen. 8.35, 9.20 en 9,40 Droit- 'eii. 10.45 London Regional. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Lichte kwieke muziek, EUWS 1. Rondo van Mozart Tossy Spiwakowsky 2. Humoreske van Dvorak Edith Lorand 3. Ave Maria van Schubert Tossy Spiwakowsky 4. Czardas van Monti Edith Lorand 5. Der Schwan George Boulanger 6. Bagatelle Ouverture Ilja Livschakoff 7. Menuett van Paderewsky Dajos Bela 8. Elegie George Boulanger 9. Banditenstreiche Symph.-orkest 10. Standchen van Heykens Dajos Bela 11. Liebesfreud' van Kreisler Vasa Prihoda 12. Serenade van Toselli Dajos Bela 13. Liebesleid van Kreisler Vasa Prihoda 14. Polonaise van Chopin Staatskapel van Berlijn 15. Serenade van Moskowsky Dajos Bela 16. Hongaarsche dansen 5 6 Staatskapel van Berlijn 8.0012.00 Diversen. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur reed in de Santpoorterstraat een dienstbode op de fiets. Spelende kinderen gooiden een stuk ijzer tus- schen de spaken, waardoor de dienstbode viel. Zij liep een lichte hersenschudding op, een dubbele kaakfractuur en een wonde aan de kin, terwijl eenige tanden uit haar mond werden ge- stooten. Na voorloopig verbonden te zjjn in het ziekenhuis St. Joannes de Deo is zij per taxi naar de Mariastichting overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. Uit het onderzoek is gebleken. dat een jongen met een stuk gaspijp heeft gegooid omstreeks half 5 des middags. Personen, die het gezien mochten hebben, worden verzocht zich ten spoedigste aan het bureau van politie in de Smedestraat aan te melden voor het geven van inlichtingen. Na Rotterdam en Gouda zal ook Haarlem zijn Erasmustentoonstelling hebben; van 5 tot en met 8 November wordt zij gehouden in de oude Statenzaal van het Prinsenhof. Het expositie-materiaal, dat op de tentoon stelling in het Prinsenhof te zien zal zijn, geeft een duidelijk overzicht van de veelzijdigheid van Erasmus' genie en doet althans vermoeden, hoe groot de tegenstrijdigheden in zijn geeste lijk felbewogen leven waren. Naast enkele eigenhandige brieven van den geleerde worden als zijn werken tentoongesteld: de boeken over de meest verschillende onder werpen, welke hij tijdens zijn leven schreef en de uitgaven van de geschriften der klassieke schrijvers en kerkvaders, die hij persoonlijk tot het laatste leesteeken critisch voorbereid en ver antwoord heeft. Ten gerieve van het noodzake lijke overzicht heeft men Erasmus' persoonlijke werken in acht verschillende groepen verdeeld, die naast het gemak van de detailleering ook een inzicht geven in den ontwikkelingsgang van den geleerde, den moeizamen weg zelfs voor een genie van den autodidact, die zichzelf moet ontwikkelen, omdat er niemand schijnt te zijn, die hem nog iets zou kunnen leeren. Na de brieven en boeken zien wij deze ten toonstelling verrijkt met tal van portretten van Erasmus en zijn vrienden, zijn.drukkers en en kele beroemde tijdgenooten. Een prachtig uitgevoerd bronzen beeldje voor deze gelegenheid afgestaan door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burgemees ter van Haarlem, een copie van het Erasmus- standbeeld te Rotterdam, leidt even de aandacht van de zware Latijnsche folianten af. Honderden eeuwenoude drukken en gloednieu we uitgaven van dezen tijd, ook belangrijke tijdschriftartikelen vinden hun plaats op de tentoonstelling en naast het werk van Erasmus liggen de talrijke boeken van Erasmus' biogra fen. Ook de talrijke voordrachten over Erasmus in 1936 gehouden, ontbreken niet. En naast boeken en portretten vindt men meerdere pen ningen, ingezonden o.a. door de Kon. Fabrieken van Begeer. Door algemeene medewerking kon een ten toonstelling worden ingericht, die ongetwijfeld vele stadgenooten naar het Prinsenhof zal lok ken. Wij herinneren nog even, aan den K. R. O.- trein die 4 November in Haarlem zal aankomen. De K. R. O.-troubadours met Tholen en Van Lier zullen een programma van vroolijkheid en beschaafd amusement brengen. De kaartverkoop verloopt tot op heden zeer gunstig. Zij, die nog een plaats willen bemach tigen kunnen terecht bij een der onderstaande adressen: Haarlem: P. J. Rosenhart, Voorhelmstraat 61; Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23. tel. 10049; fa. J. en A. Stam, Paul Krugerstraat 19; G. H. Numan, Rijksstraatweg 340; W. G. H. Twee- huijzen, Zijlstraat, tel. 12770; Sig. Mag. St. Bavo, Leidschevaart 144i tel. 13202; J. Felix, Amsterdamstraat, tel. 16805; H. J. L. Voets, Karei v. Manderstraat 28; Sig. Mag. Ch. Spaas. Rijksstraatweg 21, tel. 16531. Heemstede: G. Wouters, Nicolaas Beetslaan 5. Zie verder de annonce op de eerste pagina. Gisterenavond zijn in het Jeugclgebouw aan hot Teylerplein onder leiding van den leeken- bestuurder den heer B. Nooij, de werkers in de parochie bijeengekomen om de katholieke actie in de parochie te bespreken. De geheele gees telijkheid der parochie was mede aanwezig. Na een inleiding van den heer Nooij, welke verder werd toegelicht door kapelaan C. Verheijen, is besloten een actie te beginnen, ten eerste door gebed, ten tweede door huisbezoek, om zoo doende het welslagen der H. Missie te bevor deren. Pastoor P. Roovers dankte bij voorbaat reeds voor de spontane medewerking. Vrijdag 6 November zal ingezet worden met een plechtig Lof om een novene te beginnen met intentie: het welslagen der H. Missie. De agenda voor de 119de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dinsdag 3 November 1936, des namiddags te 8 uur in het gebouw der Kamer, vermeldt o.a.: Goedkeuring verzonden brieven aan: den mi nister van Sociale Zaken betr. retributie Waren wet en distributie zeevisch; vaststelling perio dieke subsidies 1937; Subsidie-aanvragen: a. Na tionaal Fonds voor Bijzondere Nooden, 's Gra- venhage; b. Wereld Jamboree 1937, Vogelenzang; c. Centrale Aalsmeersche Veiling, Aalsmeer; d. Nederlandsche Vereeniging v. Zeelieden, Amster dam; Concept schrijven Bureau aan Beverwijk- sche Middenstands Centrale, inzake vestiging filiaal grootbedrijf; Concept schrijven Bureau aan Tweede Kamer der Staten Generaal, inzake wijziging Zegelwet; Concept schrijven Bureau aan B. en W. van Haarlem, inzake verlichting hoofdverkeerswegen; Verslag der Contact Com missie v. d. Levensmiddelenvoorziening over 1935; Kort verslag van het verhandelde in de op 13 October gehouden 1ste vergadering van het bestuur der Stichting Borgstellingsfonds voe Kennemerland. De burgemeester van Haa.rlem brengt ter kennis der ingezetenen dat een comité voor Haarlem voor een nationaal huwelijksgeschenk, aan te bieden aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Doorluchtige Hoog heid Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld, in wording is. In verband hiermede wordt medegedeeld, dat het zeer op prijs zal worden gesteld indien de Haarlemsche ingezetenen hunne bijdragen aan genoemd huldeblijk aanstonds door middel van het Haarlemsche Comité zullen willen schenken, waaromtrent de noodige aanwijzingen zoo spoedig mogelijk zullen worden openbaar ge maakt. De AwT.-avonden gesloten Tien avonden heeft de Rederijkerskamer „Al- berdingk Thijm" voor de leden van den R.K. Volksbond het spel van stemmingen „Geld" op gevoerd. Donderdagavond zijn de jaarfeesten gesloten en speelt „geld" voor A.T. voorloopig' geen rol meer. De voorzitter van den Volksbond sprak een algemeen dankwoord en roemde nog eens stuk en spel. Gerard Nielen beantwoordde de sym pathieke woorden, waarna de dames bloemen kregen en den regisseur, den heer Herman Moerkerk, een bloemenmand werd aangeboden namens alle medewerkenden aan het stuk, zoowel vóór als achter het tooneel. Een prettig einde van een mooie reeks too- neelopvoeringen. Het derde lustrum van Haarlem IV zal ge vierd worden op Woensdag 4 November, in ge bouw „St. Bavo". Voor deze gelegenheid is een speciale revue samengesteld in proloog en tien tafereelen. Deze revue zal talrijke herinneringen waker roepen uit den tijd van het voormalige Schoten en de Oude Jan Gijzenvaart. Een groot orkest zorgt voor de muzikale illustratie29 ar- tisten zullen hun krachten toonen en zelfs het ballet zal niet ontbreken. Een beperkt aantal introducties is nog te ver krijgen bij E. Alders, Vergierdeweg; J. v. Roode, Vinkenstraat; B. v. d. Putten, Leeuwerikstraat en voor Jan GijzenvaartSantpoortStation bij A. Even, Alb. Thijmlaan en Joh. van Eeken, Uytendaalstraat. Hedenavond zal de Allerheiligentocht plaats hebben. Vertrek vanaf het Clubhuis St. Jeanne d'Arc, Spaarne 29 te 8.15 uur. De route is als volgt: Spaarne, Bakenesser- gracht, Korte Jansstraat, Jansstraat, Nieuwe Gracht, Nassaulaan, Raaks, Zijlvest, Wilhel- minastraat, Wilsonsplein, Leidschevaart. De tocht zal gesloten worden met een Lof in de Kathedraal, waaronder toespraak door den Hoog Eerw'. Heer Plebaan F. Filbry, In een woning aan de Nachtegaalstraat viel een petroleumtoestel om. De bewoners wisten de vlam spoedig te dooven, zoodat geen schade werd aangericht. De brandweer was als altijd paraat. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de over dekte vischmarkt op de Groote Markt zou wor den ingericht als parkeerplaats voor auto's. B. en W. hebben thans echter aan belanghebbenden medegedeeld, dat zij ook voor het jaar 1937 hun plaatsen op de vischmarkt weer kunnen pachten, zoodat dus besloten is de vischmarkt in stand te houden. Op Maandag 2 Nov. hoopt de heer G. W. de Korte den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar in dienst i.s der firma Joh. Enschede en Zn. De heer de Korte is momenteel werkzaam op de afdeeling verificatie. Zaterdagavond wordt in het café-restaurant „Du Commerce" een speciale afscheidsattrac- tieavond gegeven door het Italiaansche orkest Lino Falconi. Vanaf 1 November zal er optreden de Italiaansche heldentenor Aldo Tamagni en het orkest James Wilton. Waarschijnlijk tengevolge van het te warm worden van den schoorsteen ontstond hedenmor gen een begin van brand in een bovenwoning aan de Doelstraat. De in allerijl gerequireerde motorspuit behoefde geen dienst te doen, daar de vlammen reeds met enkele emmers water waren gebluscht. Een stoel en een bloemen tafeltje lieten het leven. De eerste Ned. Vereeniging „Het Kantsalet" houdt in Teylers Museum op 5, 6 en 7 November een tentoonstelling van kant. De opening is op 5 November om 2 uur, gevolgd door een causerie met lichtbeelden van mevr. v. d. Meulen-Nulle. De gratis toegankelijke expositie is op 5 November geopend van 24 uur, op 6 en 7 November van half elf tot 4 uur. Er zal heel wat moois te zien zijn! Geboren: 29 October, z. van L. Maasde Zwart; d. van C. P. Rooijakkersv. d. Meij; z. van S. Swartsv. d. Craats; z van M A. B. Bos- land—Benner. Overleden: 28 October: G. W. P. Daniels, 53 j., Staten Bolwerk; W. Nederkoorn, 75 j., Boter markt; M. C. GlebbeekHertling, 34 j., Kamper laan; J. B. E. Lambregts, 30 j., Rijksstraatweg; 29 October: J. Reynvaan, 84 j., Gasthuisvest; 30 October; M. H. Bosman, 15 j., Kamperlaan. Donderdag herdachten de Zusters van Liet de te Schijndel het 100-jarig bestaan van hun Congregatie. De Algemeen-Overste Zuster Maria Theresia ontvangt uit handen van burgemeester Janssens de Ridderorde van Oranje-Nassau Het „Agrarisch Nieuwsblad", een land bouwersorgaan, dat een heel eind in de richting-Mussert meegaat, be vat een hoofdartikel onder den titel: „Is het waar?" De vraag drukt de ongerustheid uit der boeren in het Noorden, die door de propaganda van de N. S. B. waren gegre pen. Ze zijn ongerust geworden door de brochure van den vroegeren N. S. B.-inT specteur, die documenten, cijfers en fei ten overlegde, welke moesten bewijzen, dat ir. Mussert alles behalve als een engel des lichts fungeert tegen den achtergrond der maatschappij, van welke hij beweert, dat ze zijn hervorming noodig heeft: Onlangs aldus het Agr. Nieuwsbl. is er een brochure verschenen van de hand van den heer Wessels, oud-geweste lijk propaganda-inspecteur der N.S.B., ge titeld „De N.S.B.-leiding ontmaskerd", waarin deze een boekje opendoet over heer- schende misstanden in voornoemde bewe ging. In ruim 36 plaatsen, zoo vangt de schrij ver aan, heb ik afdeelingen van de N.S.B. opgericht, duizenden leden zijn door mijn werk toegetreden en thans ben ik genood zaakt aan deze leden de N.S.B. te toonen, zooals ze geworden is. Van het schoone ge baar van Mussert: „In de toekomst zal ik met potlood en pen mijn brood trachten te verdienen", is in de practijk weinig terecht gekomen, zegt hij. De houding van Mus sert, die uit de met Volk en Vaderland verdiende winsten, welk blad hij zich door een bijzondere stichtingsacte heeft toege ëigend, jaarlijks f 8000.incasseert, welk f salaris met ingang van 1 Oct. j.l. zelfs tot f 12.000.— is verhoogd, laakt hij zeer. Zijn medegenoot Van Geelkerken, die vroeger f 4000.verdiende, thans f 7000.be trekt hij er eveneens in. Om van bevoor rechting te spreken. Een gehuwde dame, die werkzaam is op het kantoor der N.S.B. heeft een salaris van f 100.per maand, nu zelfs meer, terwijl haar man renteniert. Haar baantje heeft ze blijkéns deze bro chure te danken aan het feit, dat zij een nichtje is van Mussert. Als schrijnende tegenstelling vermeldt hij nog, dat een gehuwd employé het moest doen met een salaris van f 50.— per maand. Op zijn dringend verzoek om sala- risverhooging kreeg hij van Mussert ten antwoord, dat de geldmiddelen dit niet toelieten. Wat daarvan waar is, weten wij niet. Dat is een vraag, die de leiding der betreffen de partij nader onder 't oog heeft te zien en tevens heeft te beantwoorden. Is 't waar, is dat alles waar, wat deze uitgeworpene thans mededeelt? Twee weken liet ir. Mussert de beschul digingen, die veel meer bevatten dan het bovenstaande op zich zitten. Geprangd door de vragen ook van dui zenden anderen heeft hij begrepen, dat hij zich, gelijk in andere gevallen, ditmaal met zwijgen van de duidelijk omschreven aanklachten niet kon afmaken. Het jong ste nummer van de voorpagina bevat over de volle breedte de repliek van den leider der N. S. B. op de vraag van mede- en tegenstanders, of het waar is? Ir. Mussert zit verlegen, maar draait zich in een zekere houding. Hij scheldt op „het schotschrift tegen de N. S. B. verschenen onder den naam van een uit de N. S. B. verwijderden propagan dist, en tracht dezen te kleineeren om zijn laster, persoonlijken eerroof", en als een lid der bende van „de minderwaardigen, de dommen" enz. Terwijl ir. Mussert het beter vindt, maar geen proces in te spannen wegens laster en eerroof tegen zijn beleediger, beweert hij, dat hij de brochure niet gelezen heeft en niet lezen zal. „Ik lees ze niet", en hij ver maant zijn volgelingen, ze ook niet te le zen. Intusschen verzoekt hij „den kamera den, die zich schuldig hebben gemaakt aan het lezen van vuil, hun misstap goed te maken door aan de Beweging een extra of fer te brengen." Maar als hij de brochure niet gelezen heeft, waarom tracht hij ze dan te weer leggen? Hoe kan hij vier kolom vol schrij ven over een aanklacht, die hij niet las. Ja, beweert hij, ik heb het van hooren zeg gen. Ik weet, dat ze verschenen is „bij Joachimstal, den uitgever van Joodsche kerkboeken" en „niemand zal mij zoover brengen", dat ik lectuur van zulk ge halte lees, maar „ik heb vernomen, dat het laatste product gaat over de Nenasu, over mijn medewerkers van Geelkerken en Van Bilderbeek en over een kameraadsche op het hoofdkwartier." Ingelicht van hooren zeggen over de voornaamste aanklachten, spreekt ir. Mus sert ze niet tegen. Hij erkent, „dat ik de uiteindelijke zeggingskracht heb over de door mij opgerichte en bestuurde uitgeve rij." Ook erkent hij er sedert zijn aftreden als ambtenaar er niet op achteruit te zijn gegaan: „door een goed beheer der uitge verij ben ik erin geslaagd, mij onafhanke lijk te houden van geldmagnaten zoowel als van de financiën der Beweging." Maar niettemin wil hij zorgen, „dat Volk en Va derland" ook na „mijn dood aan de Bewe ging zal komen en niet aan mijn erfgena men vervalt." Mede de beschuldigingen tegen zijn me dewerkers, die hem eveneens door derden werden overgebracht uit de brochure, geeft hij stilzwijgend toe, behalve het paardrij den van den heer van Geelkerken. Intus schen tracht hij de geërgerde volgelingen te contenteeren en tot vernieuwd vertrou wen aan te sporen, want „als Leider der Beweging geef ik voor het laatst de verze kering, dat er met mijn medeweten in de Beweging niets gebeurt, dat niet oirbaar zou zijn." En met een nieuwe scheldpartij op „het tuig, dat uit de Beweging is ge trapt" eindigt hij de repliek. Aangezien scheldwoorden in de waardee ring van het openbaar fatsoen geen scheldwoorden zijn, moet men behalve de erkenning van bovenomschreven feiten voorshands de juistheid aannemen van de door den heer F. W. Wessels gedane me- dedeelingen: lo. Mussert moest geld hebben en talrijk zijn zijn pogingen geweest om daaraan te komen. Kwamen er leden, die er goed bijza ten, alras ontvingen zij een vooraanstaan de functie en wanneer wij dan ook thans de lijst der functionarissen nagaan, dan zien wij dan ook, dat het allen menschen zijn, die er financieel goed bijzitten, die de hoogste functies bezetten. Men neme b.v. alleen maar de Gewestelijke Commissaris sen, zooals: van der Weyde, de Ruiter, Plekker, Müller en vooral niet te vergeten den inmiddels overleden Ir. Smit Kleine. Namen als van Hoey Smit, van Leeuwen Boomkamp, d'Ansembourg, e.a. waren van lateren datum. 2o. Wanneer wij nu het salaris van den heer Mussert nagaan, hetwelk maandelijks alleen reeds van N.E.N.A.S.U. f 666.67 be draagt, dan zien wij, dat dit per jaar f8000.is. Wanneer men weet, dat alle kosten, welke Mussert voor de Beweging maakt, door de Beweging worden betaald, alsook zijn buitenlandsche reizen, waar onder ook voor zijn gezondheid, dan ziet men dat „de liefde tot de natie niet zoo heel groot is" en men zoo langzamerhand begint te gelooven aan de reinste demago gie. Op den dag van zijn vertrek bij de Griffie ontving hij uit de handen van Ir. Smit Kleine, te Heemstede, een garantie fonds voor de eerstkomende jaren! Van dat fonds van f 14.500.— kreeg hij 2/3 en van Geelkerken 1/3, waarvoor Mussert dadelijk een lijfrente kocht voor zijn vrouw. Aan de Jeden werd verteld, dat de leden in Indië de reis van den heer Mussert betaalden. Waar om niet eerlijk gezegd, dat het van Leeu wen Boomkamp was, die deze reis finan cierde? En dat het zijn zoon was, die den heer Mussert in Athene opwachtte? Was het niet Nieuwenkamp, die zijn grond be schikbaar stelde voor de „Hagespraak"? Zijn het niet de kapitalisten Müller, Steen beek en van Hoey Smit, die het pand aan de Maliebaan 35 te Utrecht kochten? Zullen ook deze grootgrondbezitters het vertrou wen van het volk deelachtig worden? 3o. Royaal genomen kunnen wij het sala ris van Van Geelkerken gedurende het laatste jaar, dat hij op de Griffie werk zaam was, vaststellen op ten hoogste f 3000. In de N.S.B. werd het salaris van den heer v. Geelkerken op 1 Oct. jd. verhoogd tot f7000.—. Weldra verhuisde hij van de Westerlaan te de Bilt naar de Hobbemastraat te Utrecht. Deze woning werd hem weldra eveneens te klein (het gezin telt trouwens twee personen)zoodat hij een landhuis te Lunteren noodig had. Dat hij dit landhuis kon betrekken, daarvan weet de daar grondbezittende kapitalist Nieuwenkamp meer. Evenals ik uit absoluut betrouwbare bron weet, dat meubelen voor deze woning ten bedrage van pl.m. f 800.door middel van bonnen door van Bilderbeek (dus N.S.B.) betaald werden. Al spoedig was een auto voor zijn privé-gebruik noodig be nevens een auto voor N.S.B.-reizen, welke alleen ter zijner beschikking stond. „Is het waar?" vroegen de geschrokken HAARLEM: Gr. Houtstr. 32, Tel. 13440 Gebouw „St. Bavo"; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; gec. best. R.K. Kiesvereeniging, half 9; Herwonnen Levenskracht, 8 uur; Co mité Winterhulp, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertzaal; Wiener Sangerknaben, kwart over 8. Café-restaurant G«br. Brinkmann: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, kwart over 8. Rembrandt-Theater: Onder twee vlaggen 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „De geliefde vagebond" 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater; „Verzwegen zonde" 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Luxor: „Drie harten op een ijsschots" 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St Bavo" R.K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkers „St. Hubrecht", 8 uur; Jeugd Grafische Bond, 8 uur; Veeverzekering L.T.B., half 10; Geel Wit, 6 uur; gewone zittin gen, 4 en 7 uur. Stadsschouwburg Fritz Hirsch-operette „Sissy", 8 uur. Rembrandt-Theater „Onder twee vlag gen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater ,Drie harten op een ijs schots", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac, 11 tot 5 uur „De geliefde Vagebond", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Verzwegen zonde", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvereenlging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 U"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp)', Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. lezers van het boerenorgaan in Meppel, die tot dusver geloofd hadden, dat de bestrij ders van de cumulatie voorbeelden van on baatzuchtigheid waren. Ir. Mussert en van Geelkerken hadden hun betrekkingen er aan gegeven om het volk te dienen. Maar het volk moet hun auto's betalen! CAIRO, 30 Oct. (Reuter). Het gerucht doet hier de ronde, dat te Bagdad een militaire staatsgreep is ondernomen. Het gerucht schijnt door later ontvangen berichten te worden bevestigd, doch bijzonder heden ontbreken nog. De aangekondigde oprichtingsavond van een R.K. Bridgeclub te Haarlem-Noord is Donder dag gehouden. De animo was groot. Uit ver schillende deelen der stad gaven zich leden op. De naam is „Ons Genoegen" en de speelavond Donderdag van 8.15 tot 11.30. Liefhebbers kunnen zich alsnog aanmelden bij den secretaris den heer N. Westerman, Scheldestr. 20 of Donderdag 5 November aan de zaal Raadhuisstraat 11. Waarop? Nu, natuurlijk op de ver keersf outen, die de ge achte lezer van deze regelen maakt ais hij weet, dat er geen agent ie de buurt is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5