De catastrofale ontploffing te Schiedam Verslagen menigte slaat het brandende wrak gade Reddingsploeg werd door nieuwe explosie verrast; eerst in den middag kon aan blusschen gedacht worden telkens dreigt een nieuwe ontploffing Namen der slachtoffers: Degrelle retireert Cycloon teistert Madras t GOUDEN HORLOGES Het nieuws van heden Ontzetting om de rookende werven Hill KERKEL. KUNST DE BAROMETER LAM RIS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 1 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NA5SAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20234 Vreeselijk was de rampdie te Schiedam de werf van Wilton Feyenoord Zaterdag geteisterd heeftAan boord van het Grieksche s.s. „Petrarkis Nomikosdat op deze werf in repa ratie lag, ontplofte omstreeks tien uur een oliebunker. ISa de aanvankelijke ontzetting de ketel sloeg door het dek en veroorzaakte een vreeselijken brand begaven de eerste dapperen, manschappen van de iverf en brandweerlieden, zich aan dek, om de eerste reddingspogingen te wagen. Kort daarop volgde een tweede, vreeselijke explosie, na eenigen tijd gevolgd door een derde. De brand, die in het schip de overhand nam, was ontzettend en de toeschouwers moesten machteloos achteruit tvijken voor het vuur. De werf werd gedeeltelijk ontruimd en slechts een kleine brigade dapperen, die omstreeks 12 uur aan boord ging, waagde het, een nader onderzoek in te stellen. Des middags verklaarde de Wilton-directiedat vermoedelijk 17 dooden te betreuren waren. 17 personen waren zwaar gekwetst, terwijl vele anderen min of meer lichte verwondin gen opliepen. Slechts een kleine groep, voort durend dekking zoekend tegen dreigend gevaar, mag iets dichter den brand naderen Zwijgende drommen om de ziekenhuizen Elk oogenblik gevaar! De ploeg van 12 uur Ji wummmSmm In het ziekenhuis Allerheiligen-dag niet geschikt voor politieke bijeenkomsten De reis naar Berlijn Edel-Kopersmederij Monstransen - Kelken Altaren, Communiebanken THEOD. JORNA Zn. Honderd arbeiders onder de puin- hoopen van een instortende tabaksfabriek 162 dooden Wapenleverantie aan China DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het W eer iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ IllllIlllllllllllllIlllllllllllllllll KROON-BEHANGSELS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, fnget mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één £5 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Omtrent de ontzettende ramp seinde onze speciale verslaggever Zaterdagmiddag uit Schie dam het volgende: Buiten de groote werf van Wilton-Feyenoord, langs het hek, dat ver van het water afligt, staan al honderden menschen te kijken naar de verte, waar tusschen een wirwar van masten, schoorsteenen, loopbruggen en kranen, een dikke zwarte rookmassa omhoog stijgt. Het tankschip brandt. Weinigen worden slechts toegelaten op de werf zelf. Nadat driemaal een ontploffing plaats had, werd al het personeel naar huis gezonden. Slechts enkele wachters en arbeiders van de werf bevinden zich met de brandweer, politie en verplegers van het Roode Kruis op het ter rein. Op verschillende plaatsen staan zieken auto's. Ieder bUjffc zooveel mogelijk op een afstand. Slechts op eigen risico mag men de wachten passeeren, er kan ieder oogenblik een nieuwe ontploffing volgen. Ieder moment kan de groot ste tank de lucht in vliegen. Het schip had acht ton stookolie aan boord. Dat zal waarschijnlijk al lemaal «erst moeten opbranden, wil men aan boord kunnen komen. Langs een grooten omweg om een paar lood sen heen trachten wü het schip zoo dicht mogelijk te naderen. Halverwege ontmoeten wij een brandweerploeg. Een van de mannen heeft een wond op zijn gezicht, dat door den walm van den brand zwart geblakerd is. Hij vertelt, hoe de brandweer on middellijk na de eerste ontploffing met groot materiaal uitrukte. Met enkele politiemannen waren zij aan boord gegaan. Hij stond te spuiten op het dek, toen de tweede ontploffing het geheele dek uit elkaar rukte. Een groote ijzeren bint vloog op hem af, sloeg hem den helm van het hoofd en kwam achter hem neer op den kring-commandant Niewenhuisen. Met verpletterden schedel zag hij den aan voerder van de ploeg neervallen. Hij zag verschillende menschen dood liggen op het dek, toen hij van het schip sprong. Aan redding viel toen niet meer te denken. Wij gaan zwijgend verder over de werf. Een van de employé's die de tweede en derde ex plosie heeft meegemaakt vertelt: „Kracht zat erachter. De stukken ijzer vlogen naar alle kanten. Bij de tweede ontploffing werd de kop van de hijschkraan daarginds ver nield. Het kamrad vloog 50 Meter verder door het dak van 'n loods. Nog op aanzienlijk grooten afstand van het schip werd ieder, die zich niet kon vasthouden tegen den grond geworpen. Ieder oogenblik kunnen wij het zelf beleven. De grootste tank kan ieder oogenblik de lucht in gaan en stelt U dan niet tegen de loodsen op, want die kunnen heelemaal in elkaar worden gedrukt. En denk om de loopbruggen en kranen. Die kunnen ook naar beneden komen." Zoo dicht als de veiligheid het maar eenigszins toelaat, zijn wij het schip genaderd. Hier staan groote groepen menschen zwijgend bijeen of voeren fluisterend gesprekken met elkaar onder de spanning, wat nog gebeuren kan. Het schip ligt nu op eenigen afstand dui delijk voor ons. Als maar slaan zwarte rookwolken eruit, naar boven, waar zij door den wind verspreid neer slaan op het water. Hier loopt het personeel van de geneeskundige diensten van Schiedam, Rotterdam en Vlaar- dingen op en neer, af en toe met brancards naar een ziekenauto. De dokters en geestelijken kapelaan Haze laar was onmiddellijk op het terrein en later kwamen nog andere priesters van Schiedam volgen. De burgemeester van Schiedam staat toe te zien in een toestand van heftige emotie. „Ik heb een van mijn beste agenten verloren door deze ramp", zegt hij. De heer Hoek, die nog geen jaar geleden uit Amsterdam hier kwam, is bü de ontploffing over boord geslagen. Hier staan ook enkele mannen van de red dingsploeg. Twee brandweermannen en enkele vrijwilligers, die geruimen tijd na de derde explosie zich met levensgevaar nog op het schip hebben begeven en den ontzettenden chaos heb ben gezien. Het dek trilde onder hun voeten en het was te heet om er lang op te kunnen loopen. Men had getracht bij de tanks te komen, doch alles stond in lichter laaie. „De machinekamer is één vuurgloed. De brug is ingestort. Zoowel on der de brug als in de machinekamer liggen ver moedelijk dooden." Vier personen, in overalls gekleed, hebben zij op het dek zien liggen. Vermoedelijk waren zij alle vier dood.... Zij konden, door zijn papieren uit zijn jas te trekken, het lijk van den brandweer-com mandant identificeeren.... Thans kan men het aantal slachtoffers bij benadering schatten. In de stad zélf loopen de wildste geruchten. Er wordt over tiéntallen dooden gesproken. Tachtig, wordt zelfs voor het hek beweerd. Op het oogenblik, dat de eerste ontploffing plaats had, waren waarschijnlijk alle leden van - 3 V. Het als een laaiende fakkel brandende Grieksche stoomschip Petrarkis Nomikos, kort na de catastrophale ontploffing, die Zaterdag op de werf van Wilton- Feyenoord te Schiedam zeventien doo den en talrijke ernstig gewonden eischte, waardoor tal van gezinnen in rouw zyn gedompeld. de bemanning op het dek, benevens nog een dertigtal arbeiders van de werf. Thans, nu wij met de reddingsploeg hebben gesproken, staat het vast, dat zeven mannen den dood hebben gevonden. Er zijn er enkelen bij de Grieken, enkelen bij de politie en enkelen bij de brandweerlieden. Binnen in het schip echter bevin den zich nog een tiental personen, dien men practisch geen van allen meer een kans op leven kan geven. Maar wie weet, hoeveel van de dertig of veertig gewonden den nacht nog zullen halen. De toestand op de werf is een en al verslagen heid en afwachting. Eensklaps roept een van de brandweer mannen die vooraan staat, luidop „Dekking zoeken." De rook wordt wit, wat kan beteekenen, dat een nieuwe ontploffing zal volgen. Het groepje, dat zich het dichtst bij het schip bevindt, stuift in alle richtingen uiteen. Enkelen vluchten achter de loodsen, anderen hollen over ijzeren balken, palen en rails over het emplacement van de werf, een goed heenkomen zoekend zoover mogelijk van het gevaar. Ieder kijkt angstig toe.... doch de -rook wordt weer zwart. Er komt geen explosie. Een oogenblik leek de' kruiser De Ruyter die voorbij Voer 'de aandacht van het brandende schip af te leiden. Doch niet lang. Het schip met de doode makkers aan boord fascineert den blik. Het kan nog lang duren. Intusschen staan buiten het hek duizenden toe te zien. Bij het ziekenhuis, waar wij nog even heen rijden, wachten eveneens groote groepen men schen, die iederen auto, ieder die in en uit gaat, nakijken, zonder een woord te zeggen. Verslagen. Het beeld in de hall van het ziekenhuis is aangrijpend. Een vrouw zit stil te schreien op een bank. Twee wérfarbeiders, de oliebroeken nog aan, staren bedrukt voor zich uit en ver frommelen hun petten in hun handen. Met betraande oogen komt een oud moedertje, steunend op den arm van haar dochter, de gang door. En telkens gaat de bei en klinken er angstige vragen op: ,.Is vader soms hierbij; mijn man, die op de werf werkte?" In het R.K. Ziekenhuis had men, toen wij aanbelden, negen patiënten opgenomen. Een doode was binnengebracht. Een tweetal gewon den zijn er ernstig aan toe. Het gemeentezieken huis had vier dooden. Hier ontmoeten wij den havenaalmoezenier, den weleerw. heer A. van Rixtel, die, zoodra hij van de ramp hoorde, zich met de Grieksche be manning in verbinding heeft gesteld teneinde haar zooveel mogelijk geestelijken bijstand te verleenen. Tegen den avond keeren wü naar de werf terug. De rook is moeilük meer te onderscheiden. De poorten zijn gesloten en worden streng be waakt. Niemand wordt meel- toegelaten. De portier vertelde nog, dat de vier lijken, die op het dek lagen, geborgen waren. Met laat het schip maar uitbranden. Een explosie heeft zich nog niet voorgedaan, maar zü kan komen. Het terreinbluft in elk geval gesloten. Door den donkeren hemel steken in de verte de geraamtèn van de hüschkranen zwart omhoog. En honderden menschen kükenkükën stil en ontzet van de ramp, die Schiedam heeft getroffen. K. L. Schellenberg, 36 jaar, te Rotterdam, M. Nieuw- straten, 45 jaar, te Schiedam, W. B. de Jong, 67 jaar, te Vlaardingen, G. J. H. T. Schulz, te Rotterdam, P. Maan, 22 jaar, te Rotterdam, C. Nieuwenhuisen, 44 jaar, hoofdopzichter bij den bestratingsdienst te Schie dam, J. J. Hoek, hoofdagent van politie te Schiedam. Verder is nog het stoffelijk overschot gevonden van een werkman bij Wilton-Feyenoord, dat nog niet is geïdentifi ceerd, en dat van een Grieksch lid van de bemanning. Men vermoedt, dat zich aan boord nog een drietal lijken bevinden, welke men ten gevolge van de groote hitte, die nog op het schip heerscht, niet kan bereiken. Er zijn tal van gewonden, waarvan ernstig gekwetst zijn: De 50-jarige J. van der Plas, hoofdopzichter van de gemeente-werken te Schiedam en plaatsvervangend brand weercommandant, die een zware hersenschudding en een bekkenfractuur heeft; H. J. Voort, 56 jaar, te Schiedam, die een gecompliceerde beenbreuk en een bloeduitstorting heeft opgeloopen; J. P. Verboom te Rotterdam, die een gecompli ceerde armfractuur heeft. Minder zwaar gewond zijn: P. van der Broek te Rotterdam; C. Paessen te Rotterdam; J. Onderdelinden te Rotterdam; W. de Broeder te Rotterdam; C. van Pel te Schiedam; A. de Krom te Rotterdam; A. van Oost te Rotterdam; T. Houtman te Schiedam; C. Kramer te Rotterdam; E. van Galen te Rot terdam; P. de Smit te Rotterdam; N. van Genden te Schie dam en voorts de Grieken N. Kionlekas en T. Leonardos. BRUSSEL, 31 October. (Reuter). De zes groo'te vergaderingen, welke Degrelle Zon dag had belegd, zullen niet doorgaan. Hij achtte den dag van Allerheiligen niet ge schikt voor bijeenkomsten met een politiek karakter. Daarentegen kondigt zün orgaan „Le Pays Réel" aan, dat van 8 tot 29 November 15 groo te meetings zullen worden gehouden in de voornaamste Belgische steden,, met uitzonde ring van Brussel. Deze bijeenkomsten zullen ten doel heb ben de regeering van repliek te dienen na haar verbod van betooging en een uiteenzet ting te geven van het „plan van Rex voor het openbaar welzijn." i Kortgeleden had, zooals reeds eerder werd me degedeeld, een Brusselsch blad berichten gepu bliceerd over een reis van Degrelle naar Berlijn en een onderhoud, dat hü daar gehad zou heb ben met Goebbels. Degrelle had deze feiten te gengesproken en doen opmerken, dat op het voor het onderhoud met Goebbels aangegeven tüdstip de Duitsche minister van propaganda te Athene vertoefde. De Midi-Joumal komt thans op deze kwestie terug en toont aan, dat Goebbels 23 Septem ber per vliegtuig uit Athene naar Berlijn te ruggekeerd is, d.w.z. vier dagen voor het onder houd met Degrelle, dat op 27 September ge plaatst was. Het blad schrüft, thans het de menti van Goebbels af te wachten. De reactie tegen de Rex-actie in België is in vollen gang. De regeeringsleden houden over al vergaderingen ter versterking der constitu- HAARL. HOUTTUINEN 72 AMSTERDAM - TEL. 48539 tioneele volksvrijheden en trekken volle zalen. Ook de Vlaamsche Katholieken weren zich met kracht tegen de verderfelüke aanmatigingen van Degrelle. De katholieke Vlaamsche Volkspartü heeft te Brussel een druk bezochte openbare vergade ring gehouden. Senator Verbist, voorzitter van deze partü, keurde den autoritairen staat af en zeide, naar Het Volk verneemt, dat Vlaan deren nooit voor een dictator zal buigen. De heer Muiier wees op de extremistische gevaren van links en van rechts en drong aan op her groepeering van alle katholieke Vlamingen. Het Vlaamsch-nationale Kamerlid Devroe, dat in de zaal aanwezig was, vroeg het woord over de houding van de Vlaamsch-nationalen. Hü zei, dat deze bereid zün met de katholieke Vlaamsche Volkspartü te werken, indien deze de zelfstandigheid van het Vlaamsch Nationaal Verbond erkende. Spr. was overtuigd, dat Rex geen dictatuur verlangt. Zou dit toch blüken, dan zou het Vlaamsch Nationaal Verbond zün vrijheid van handelen hernemen. De katholieke jongeren hebben Vrijdag een motie naar den eersten minister Van Zeeland gezonden, waarin zü de actie van de regeering en het verbod van de rexistische demonstratie goedkeuren. Voorts is Vrijdag het eerste nummer versche nen van 't, weekblad „Blok", dat onder directie staat van Dubus de Warnaffe, gewezen minis ter van Binnenlandsche Zaken. „Blok" richt zich tot alle katholieken, die den strüd tegen het rexisme en Moskou willen voeren. MADRAS, 31 Oct. (Reuter). Al hier heeft zich, tengevolge van een cycloon, die het Noorden van Madras geteisterd heeft, een ver schrikkelijk ongeluk voorgedaan. Er stortte een tabaksfabriek onder den druk van den stormwind in, met het gevolg, dat honderd in de fabriek aanwezige arbeiders den dood von den. In het eveneens door den cycloon getroffen Chirala werden nog 62 personen gedood. De aangerichte materieele schade is groot. TOKIO, 31 Oct. De correspondent te Sjanghai van het blad Hochi Sjimboen heeft sensatie verwekt door te melden, dat de En. gelsche en Fransche wapenfirma's Vickers en Hotchkiss een contract hebben gesloten met de Chineesche regeering, waarin bepaald wordt, dat zü aan geen plaatselijke troepten of be stuurslichamen in China waptenen en munitie zullen leveren, maar uitsluitend aan de cen trale regeering. Deze van haar kant verplicht zich van geen enkele andere züde waptenen te betrekken dan van beide genoemde firma's. ticT Lev 11 12 1 2; o UiJRWERK HANDEL s>; LEI0SCHESTRA4T 10 f.8 7 6 4j (Adv.» In den strijd om Madrid zouden de regeerings- troepen succes hebben; de spoorlün naar Valen cia door de loyalen bevrijd. De rexistische vergaderingen op Allerheiligen door Degrelle afgelast; 15 nieuwe betoogingen aangekondigd. In de havens aan de Amerikaansche Westkust breidt zich de staking nog voortdurend uit. Nadere bijzonderheden over de ontzettende ont ploffingsramp te Schiedam. De vermoedelijke dader van den roofoverval te Kloosterzande gearresteerd. Truck met aanhangwagen door trein gegrepen; twee dooden. Een der slachtoffers van de Sch. 68 'ie Scheve- ningen ter aarde besteld. Beurs van New York: stemming onregelmatig. O Verwachting: Matige tot zwakken wind uit Noordelijke tot Westelüke richtingen, gedeeltelijk be- wolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk vooral in het Oosten kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verande- ring. KLEURENWEELDE ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 fi t n mu i iiiniiiii in; f r f A/s? Stand op Zondag 1 uur van.: 759.4 yorige stand: 758.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1