Fascistisch Italië en zijn positie tegenover het buitenland Scheepvaartstaking in Amerika De rechtschen naderen Madrid Vliegongeluk in Duitschland Hmh's wol Ontwapening, collectieve veiligheid en on- deelbaren vrede acht Mussolini, in zijn groote rede te Milaan, leugens en illusies Het nieuws van heden „De Volkenbond mag, wat ons betreft, gerust worden opgeruimd" Het groote land" met de sympathie van Italië Ook te New York is het werk neergelegd Na den stoot van het tegenoffensief der regeerings- troepen te hebben opgevangen, wordt de opmarsch weder voortgezet Beslissing verwacht ten Z. en Z.W. van Madrid Léon Blum belijdt zijn politiek breit met VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20235 Een beleefde waarschuwing aan Engeland betreffende de macht in de Middel- landsche Zee Een gewapende vrede met allen Het Weer De nieuwe regeering van Irak De verdediging van de Spaansche hoofdstad zou onder leiding zijn gesteld van e> Russischen generaal een „Het einde is nabij", zegt Radio-Sevilla DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Zeven passagiers en drie leden der bemanning gedood; drie passagiers gewond „Wij zijn en blijven socialisten, maar ons program kan niet dat van onze partij zijn" Gen. Cronféstraat 129 VAKKUNDIG MWI onderricht" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 4 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Op enthousiaste wijze heeft de bevolking van Milaan den Duce ontvangen, die naar deze stad was gekomen om een rede te houden over Italië's positie in de wereld Ontelbare zwarthemden; gevolgd door tal- looze burgers, trokken Zondag door de rijk versierde straten van Milaan om zich naar het plein voor den Dom te begeven, waar zij vele uren wachtten tot de Duce zijn groote rede zou houden. Overal in de stad wapperde de Italiaansche vlag en hingen portretten van den Duce, ter wijl in groote letters opschriften waren aange bracht, waarin de Duce werd bedankt voor de stichting van het imperium. Een stralende zon stond aan den hemel en verhoogde het enthousiasme van de menigte op het plein voor den Dom, welke den tijd kortte met het zingen van fascistische liederen. B;j zijn aankomst werd de Duce luide toege juicht en als hij het hooge spreekgestoelte be klom, dat voor den Dom was opgeslagen, duurde het gejubel van de menigte enkele minuten. In zijn rede verklaarde Mussolini, dat hij de positie van 't fascistische Italië uiteen wilde zet ten wat betreft de betrekkingen tot de overige landen in dit, zoo verwarde oogenblik. „Ieder van mijn woorden is wel overwogen," zoo zeide hij. „Op de eerste plaats moet het internationaal terrein worden gezuiverd van iedere leugen en illusie van de ideologie van Wilson. Een van deze, de ontwapening, is reeds verdwenen, niemand wil ont wapenen en een ontwapening van al len is onmogelijk. Een andere illusie is de collectieve veiligheid, die nooit bestaat. Verder moet de ondeelbare vrede worden afgewezen." Ten aanzien van den Volkenbond zeide de Duce, dat deze is gegrond vest op de belachelijke stelling van absolute juridische gelijkheid van alle naties. „De bond moet vernieuwd worden, of sterven. Daar vernieuwing uiterst moeilijk is, kan de bond, wat ons be treft, sterven. Wij zullen nooit de duivelsche economische blokkade vergeten, welke de Volkenbond tegen Italië ontketende. Italië toonde zich hierbij In staat tot alle opofferingen en verzette zich tegen de 52 staten, welke aan deze blokkade deelnamen." Sprekend over de betrekkingen met Frankrijk zeide Mussolini, dat zoolang Frankrijk een afwachtende houding aan neemt, Italië niet anders kan handelen. Hierna ging de Duce over op de verdragen met Oostenrijk en Hongarije, na te hebben ge wezen op de uitstekende verhouding met Zwit serland. Hij noemde Hongarije „den grooten vermink te", wien recht moet worden gedaan in het Donaugebied, opdat hier vrede heersche. De betrekkingen tot Joego-Slavië zijn verbe terd en de grondslagen voor een hechte vriendschap tusschen beide landen zijn gelegd. Ten aanzien van de betrekkingen tot Duitsch- land verklaarde de Duce, dat dit groote land de sympathie geniet van het Italiaansche volk. „Rond de spil Berlijn-Rome kunnen alle staten van Europa, die van goe den wil zijn, meewerken tot den vrede." Het anti-bolsjewistisch vaan del is de oude vaan van het fascisme. Het bolsjewisme is niets anders meer dan een wreed super-kapitalisme. Er moet thans een einde worden gemaakt aan de tegenstelling tusschen fascisme en demo cratie. Italië opent den weg tot de -ware beschaving door den arbeid. Italië is een eiland in de Middellandsche Zee, VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken of Noordelijken, later weer krimpende =j wind, tijdelijk opklarend, daarna weer toenemende bewolking; aanvankelijk weinig of geen, later weer toenemende regenkans, koude nacht, later weinig H verandering in temperatuur. Eï Hoogste barometerstand: 766.7 te Biarritz. Laagste barometerstand: 745.6 te Andaenes. S Zon op v.m. 6.59 onder n.m. 4.28 uur. Licht op n.m. 4.58. Maan op n.m. 6.58 onder v.m. 11.04. Laatste kwartier 6 Nov. 1= verklaarde de duce verder, zich richtend tot de Engelschen, die hem hoorden. Deze Middellandsche Zee, welke voor Engeland een weg is om zijn overzee- sche bezittingen te bereiken, is voor Italië het leven zelf. Italië wil dezen weg noch bedreigen, noch onderbreken, doch het wil zijn rechten geëerbiedigd zien. De Engelschen moeten inzien, dat dit een voldongen feit is, waaraan niet valt te tornen. Er is slechts èèn middel tot een alge- heele oplossing: een goed gefundeerde overeenkomst. Indien men Italië in deze zee tracht te verstikken, zal het geheele Italiaansche volk zich als èèn man in weergalooze kracht daartegen verheffen De leidraad van het vijftiende jaar van het fascisme is: Vrede met allen, doch een gewapende vrede. Tenslotte verklaarde de duce, dat Italië derhalve zijn bewapening ter zee, te land en in de lucht zal perfectionneeren. De nationale industrie zal bevorderd worden. Zich richtend tot het Milaneesche volk besloot de duce zijn rede met de woorden: „Gy moet de voorhoede zijn om het imperium waardevol te maken om hiervan in zoo kort mogelijken tijd een element van welvaart en voorspoed te maken tot glorie van het vaderland." De rede van den duce werd voortdurend door enthousiaste toejuichingen onderbroken. Na zijn rede bleef de duce wel 10 minuten staan kijken naar het imposante gezicht, dat het plein bood, vol menschen, die zwaaiden met Italiaansche vlaggen. Meermalen dankte de duce hiervoor door het brengen van den Romeinschen groet. Het aantal personen, dat op het plein verza meld was, wordt op 250.000 geschat. Op de tribune van de autoriteiten van staat en partij werden ook opgemerkt de leden van de Duitsche delegatie, welke op het oogenblik Italië bezoekt. Zij werden door de menigte toe gejuicht. NEW-YORK, 2 Nov. (Reuter). De Ameri- kaansche scheepvaart dreigt geheel stilge legd te worden, daar door den zeeliedenbond na een rumoerige bijeenkomst besloten is tot onmiddellijke staking uit sympathie met de stakers aan de kust der Stille Zuidzee. JERUZALEM, 1 November (Reuter) De nieuwe regeering van Irak heeft een telegram gezonden aan het Hooge Arabische Comité, waarin wordt beloofd, dat de nieuwe regeering de Arabieren op dezelfde wijze zal helpen, als de vorige regeering. De nieuwe regeering belooft, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken naar Palestina zal worden gezonden om het materiaal te helpen voorbereiden, dat zal worden voorgelegd aan de koninklijke commissie. In het hoofdkwartier van generaal Franco, van waaruit de aanval op Madrid wordt geleid. Rechts Francisco Franco, neef van den generaal; links Carlos Dios Varela Toen het Amerïkaansche stoomschip „W ashington" de plaats passeerde waar, het lichtschip „Elbe" bij den jongsten storm verging, werd, onder algemeene deelneming der passagiers, door den kapitein een bloemstuk in zee. geworpen Na verscheidene dagen van aan vallen en tegenaanvallen, van een stilstand in den opmarsch, zelfs van een teruggedrongen worden in enkele stellingen, blijken, volgens de laatste berichten, de nationalisten weder den opmarsch voort te zetten en zouden de rechtsche troepen op ver schillende punten nog geen 19 K.M. meer verwijderd zijn van Madrid en tot op 4 K.M. afstand reeds genaderd zijn van Getafe, een der vliegvelden der hoofdstad. Het schijnt, dat de beslissing omtrent het lot van Madrid zal vallen in den sector ten Zuiden en Zuid-Westen van de hoofdstad, waar de regee- ringstroepen al hun reserves aan artillerie, tanks en pantserauto's heb ben geconcentreerd. Volgens verklaringen van krijgsgevangenen zou generaal Pozas, die weer onder de bevelen staat van een Russischen generaal, belast zijn met de verdediging van Madrid, terwyl gene raal Asensie het bevel voert aan het front. Een speciale correspondent van Havas seint uit Illescas: De algemeene aanval der nationalisten, die parallel uitgevoerd wordt op den weg ToledoMadrid endien van Aranjuez naar Madrid, heeft de rechtsche legers doen doordringen tot Moraleja, Hu- manes en Perla, d.w.z. tot op nog geen 19 K.M. van de hoofdstad. De aanval, die Zondagmorgen vroeg ontke tend werd, werd even voor 12 uur beëindigd en ten uitvoer gelegd door infanterie en artillerie, terwyl op de rechterflank de cavalerie van kolonel Monasterio in den strijd werd geworpen. De regeeringstroepen boden slechts zwakken te genstand, behalve op den linkervleugel by Mo raleja. In het geheel is Zondag 4 K.M. terrein door de opstandelingen gewonnen, terrein, dat verdedigd werd door artillerie en belangrijke ver schansingen. Het Radiostation van Jerez de la Frontera deelde het volgende mede: „Aan het centrale front hebben onze troepen over een aanzienlijken afstand naar Madrid kunnen oprukken, waarbij zij Tor- rejon en Vaidemoro als bases gebruikten. De regeeringsaanhangers lieten 130 dooden op het terrein achter. Wij hebben tal van krijgs gevangenen gemaakt, ofschoon de tegenstand van den vijand wanhopig was. Deze opmarsch is voltooid door de inneming van Humanes de Madrid en Paria. Bij de bezetting van deze plaatsen hebben wij 4 machinegeweren en een groote hoeveelheid levensmiddelen buitgemaakt De regeeringsstrijdkrachten stonden onder bevel van een Russischen generaal, die in verband met vorige mislukkingen geen gebruik maakte van zijn tanks. Onze opmarsch geschiedde over een diepte van ongeveer 10 K.M." In den sector Rionora heeft een gevecht plaats gevonden, waarbij aan de zijde der regeerings troepen eenige dooden vielen, waaronder Rus sen werden aangetroffen. Aan het front van Siguenza zijn de recht sche troepen 8 K.M. opgerukt, waarbij zij Ja- draque hebben bezet. Radio-Sevilla heeft medegedeeld: Madrid zou een colonne miliciens, de „ijzeren co lonne" genaamd, uitrusten om een hevig tegen-offensief in te zetten. Te Gibraltar hebben, naar het radiostation verder mededeelt, twee oorlogsschepen der re geering aan de Britsche autoriteiten om levens middelen en kolen verzocht, hetgeen werd ge weigerd. Gisteren is ter hoogte van Malaga een oorlogsschip der regeering gebombardeerd. De Petite Gironde verneemt uit Hen- daye, dat de regeering van Madrid op dracht heeft gegeven onmiddellijk alle nederzettingen ten Zuiden van Madrid te ontruimen, daar deze plaatsen ge vaar loopen binnenkort in handen der opstandelingen te vallen. Radio-Sevilla meldde later nog: „De Regeering te Madrid heeft niet geaarzeld .de leiding der verdediging van de hoofdstad toe te vertrouwen aan een Russischen gene raal, ten einde aldus op Rusland invloed uit te oefenen opdat dit land den steun in den vorm van troepen en oorlogsmateriaal versterkt. Zij heeft dit nog uitgebreid door aan de pers op gewonden verklaringen te verstrekken, welke ook per radio werden uitgezonden over fan tastische gevechten, die niet hebben plaats ge vonden. Inderdaad werden eenige aanvallen door de regeeringstroepen geprobeerd, gesteund dooi het allermodernste oorlogsmateriaal, doch htt resultaat daarvan was teleurstellend voor de legerleiding te Madrid. Zondag heeft het leger van Varela zijn op marsch naar Madrid voortgezet met de ge bruikelijke nauwkeurigheid en veiligheid. De vijand trok terug en liet een hoeveelheid oor logsmateriaal en een aantal dooden achter Onze linies werden naar voren gebracht tot Phito. waardoor wij de spoorlijn, welke wij sedert de inneming van Sesena steeds be- heerschten, verder oestrijken konden. Het echec der Russische legerleiding is volkomen.Madrid is voor de zaak der re geeringsaanhangers verloren. Het verlies der verdedigingslinie en het bombardement der hoofdstad vormen hiervoor het bewijs. Het einde is nabij." Te La Coruna wordt medegedeeld, dat cle luchtmacht der rechtschen Bilbao heeft ge bombardeerd en daarbij zeer belangrijke schade heeft aangericht. Na het tegenoffensief te hebben doorstaan en afgeweerd zouden de Nationalisten thans we der oprukken naar Madrid; nog 19 K.M. van de hoofdstad; beslissing verwacht ten Z. en Z.W. van Madrid. De zeelieden te New York sluiten zich aan bij de stakingsbeweging aan de Westkust van Amerika. Groote rede van Mussolini te Milaan over de buitenlandsche politiek. Duitsch vliegtuig in het Thuringerwoud neerge stort; tien dooden en drie gewonden. President Roosevelt besloot zijn verkiezings campagne met een rede te New-York. De Schiedamsche ontploffingsramp eischte 13 menschenlevenseen persoon wordt nog ver mist. Bij Oegstgeest werd een echtpaar door een auto overreden en gedood. Het wrak by IJmuiden vry zeker de vermiste Sch. 179. Felle brand te Tegelen. Dubbel woonhuis te Lonneker afgebrand. DE VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND— NOORWEGEN EINDIGDE IN EEN GELIJK SPEL (3—3). O BERLIJN, 2 November (DNB). Het vliegtuig van de lijn op Frankfort a.d. Main is vanmiddag in het Thuringer woud tijdens den dikken mist veron gelukt, nadat het met den grond in aanraking was gekomen. Het toestel werd vernield. De drie leden der bemanning en zeven passagiers kwamen bij de ramp om het leven, terwijl drie passagiers ge wond werden. PARIJS, 1 Nov. (Reuter). Minister-pre sident Blum heeft in een toespraak aan het banket der socialistische pers verklaard te gelooven aan de duurzaamheid van zijn re geering. „Ik herhaal", aldus Blum, „dat de regering van het volksfront haar reden van bestaan zal verliezen op den dag, dat èèn der partyen bet organische pact, dat de basis van onze regee ring vormt, zou opzeggen. Maar ik ben er van overtuigd, dat wy deze hinderpalen zullen voorbijgaan, zooals wij de vroegere zijn voorbijgegaan en dat de commu nistische partij ons haar onvoorwaardelijken steun, welken zij ons plechtig heeft beloofd, geenszins zal onttrekken. Ik ben geheel optimistisch, maar geef mijzelf er toch rekenschap van, dat de bestaansduur der regeering de socialistische pers in een toe stand plaatst, welke niet zonder moeilijkheid is. De socialistische pers moet in feite tegen over de regeering alle vrijheid behouden. Ons program kan niet van onze partij zijn. Het is dat van het volksfront. „Blurn besloot zijn rede aldus: „Wy zijn socialisten en zullen het blijven zoolang onze regeering zal bestaan". het bespaart U er vele

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1