N Oranje-ploeg ontkomt aan een dreigende nederlaag Moeizaam bevochten gelijk spel tegen Noorwegen Overtuiging ontbrak aan Nederlandsche zijde Het bondselftal 1 1 MÊÊÈM Twee helften Zes doelpunten samen gedeeld NOREN LEIDEN BIJ DE RUST MET 1-0 BAKHUYS WERD ZWAAR BEWAAKT MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 In de laatste oogenblikken van den strijd brengt de de butant de Bock onder groot enthousiasme de partijen op gelijken voet De echte stemming is er niet mm riWÉlk i Noren beter dan te Berlijn Het verloop der score In een over het algemeen wel spannenden, maar overigens niet bijzonder aantrekkelijken wedstrijd is het Nederlandsche elftal Zondagmiddag slechts op het nippertje aan een neder laag tegen Noorwegen kunnen ontkomen. Dank zij den gelijk maker, welken de debutant de Bock in de laatste minuten van den strijd scoorde, werd het tenslotte nog een gelijk spel, waarmee de Oranje-ploeg, die haar dag niet had, meer dan tevreden mag zijn. Kort na de hervatting wordt de Nederlandsche achterstand door Bakhuys en Smit in een voorsprong omgezet Een verrassing Het spel begint - Mig ifeaj» - &iiÉiiiÉi v Een schermutseling voor het Noorsche doel „Alle spelers hebben hun plicht gedaan," aldus de voorzitter der Keuze-commissie de heer Herberts Noren goed op dreef Voor den wedstrijd tegen de Rot terdamsche 'ploeg op IS Nov. a.s. Geen gemakkelijke taak Een tempo sneller Noren nemen de leiding De tweede helft Een aanval der Noren op het Nederlandsche doel 2.30 Bakhuys trapt af 3.04 Martinsen 0—1 Rust 3.32 Bakhuys 1—1 3.40 Smit 2—1 3.58 Brustad 2—2 4.06 Brustad 2—3 4.13 De Bock 3—3 4.15 Einde Een Nederlandsche voorsprong Weer gelijk! Noorwegen leidt opnieuw Arsenal wint te Parijs UIT DE SPORTWERELD Een fijne herfstdag. Wat wind hier, wat zon daar, een gemoedelijke, een prettige stemming in de stad. Geen overdadig supporters-rumoer. Trouwens de sfeer was tevoren al heel rustig geweest. Hoe lang zal het geleden zijn, dat er nog kaarten voor de ramen der voorverkoopkan toren hingen tot Zaterdagavond laat? En we gelooven, dat er nog veel overgebleven zijn ook. Het Stadion was een beetje onttakeld. Het leek wel of reuzen rotten geknabbeld hadden aan de muren van het schoone Olympische bouwwerk en langs een wirwar van ijzer, hout, puin, planken, kalk en allerlei gerei dat bij een bouwwerk gebruikt wordt, bereikten de toeschouwers hun plaatsen. De jongens, die anders de levende omlijsting vormen van de Stadion-contouren, ^moesten zich nu met een plaatsje, dat enkele rijen lager gelegen was, tevreden stellen. Overigens was de stemming binnen het Stadion zoo prettig als altijd, kleurig en fleu rig, al maakten de vlaggetjes dan ook niet een heele ronde vol. Maar het rood wit en blauw wapperde toch en ook de Noorsche huisvlag. De Postharmonie, behoorlijk in het goud galon, marcheerde en speelde dapper en pittig, bracht o.a. Sambre et Meuse ten gehoore, waar bij de tamboer-maitre den dirigent assisteerde en de pijpers en trommelaars voor zijn reke ning nam. Geleidelijk liepen de tribunes vol: het weer hield zich kranig en de stemming was uiter mate prettig. De eere-tribune, waarop we o.a. minister van Schaik en oud-minister Marchant ontdekten, was met gele bloemen versierd. Daar was ook al zagen we hem niet wethouder Boekman, dien we echter zou den hooren, want tot verrassing van allen werd vlak vóór den aanvang van den wed strijd de aandacht der duizenden gevraagd voor een kort woord. Wethouder Boekman zeide, dat er een bijzon dere aanleiding was voor het Amsterdamsen Gemeentebestuur om voor dezen wedstrijd van zijn belangstelling te doen blijken, omdat het de 50ste internationale wedstrijd was, welke onder auspiciën van den K.N.V.B. in Amster dam wordt gehouden. Dit is een jubileum, waarover Amster dam zich ten zeerste verheugt, omdat het blij is, dat de K. N. V. B. de hoofdstad voor zulk een lange reeks van wedstrijden trouw bleef. Het zou een dubbèl jubileum kunnen wor den, zoo zei de wethouder verder, indien t Ne- derlandsch elftal er in slagen zou dezen wed strijd te winnen, waarmee dan de 25ste inter nationale wedstrijd in een overwinning zou zijn omgezet. Het was een zeer op prijs gesteld intermezzo en den laatsten wensch zullen zelfs de Rotter dammers onder de toeschouwers, voor wie het eerste deel van 's wethouders toespraak mis schien wat „chauvinistisch" had geklonken, zeker hebben gedeeld. Toen was het groote oogenblik aangebroken. De in roode shirts gekleede Noren, flinke ste vige boys, stuk voor stuk bijna grooter dan on ze jongens betraden het veld. De plechtige Noorsche hymne weerklonk en warempel we ontdekten, dat boven onze hoof den twee kleine Noorsche kolonies waren neer gestreken, die him vlaggetjes danig in beweging brachten en nadat de laatste klanken verklon ken waren hun Eya, Eya aanhieven. Het was een maar kleine Vikingen-kolonie, maar ieder man ervan telde voor tien en tijdens het spel zouden ze zich niet onbetuigd laten. Toen stonden de elf Oranje-shirtdragers aan- eengerijd en het Wilhelmus dreunde over het Stadion, het gehavende, het gekneusde Stadion, dat we vermoedelijk, althans in internationale sfeer, voor het laatst zóó gezien zullen hebben, Tegen den zwakken wind in en met de stra lende herfstzon, die weldra op het groene gras tapijt de groote schaduw teekent van de eere tribune, brengt Bakhuys den bal aan het rol len. Het begin van den eersten interlandwedstrijd van de Oranje-ploeg in dit seizoen, die de vol gende tweemaal drie kwartier met de Noren de wapen zal kruisen. De ploegen staan als volgt tegenover elkaar: Nederland Halle Weber Caldenhove B. Paauwe Anderiessen van Heel Wels de Bock Bakhuys Smit van Nellen Scheidsrechter Birlem (Duitschland) Brustad Boerresen Martinsen Kvammen Prantzen Holmberg Juve Monsen Holmsen Eriksen Johansen Even gaat de bal op het middenveld heen en weer tot van Nellen zich in het bezit stelt van het leder, dat hij met een afgemeten voorzet voor het Noorsche doel plaatst, waar een kop bal van de Bock, die naast vliegt een einde maakt aan de gevaarlijke situatie. Spoedig moet de Noorsche keeper Johansen opnieuw ingrijpen. Dan krijgt Halle een verraderlijk schot van Frantzen te verwerken. Het wordt een corner, die 'n benauwd oogenblik voor het Hollandsche doel tengevolge heeft, maar waarbij de Noor sche spelers vergeten te schieten, waarna spil Juve zich tenslotte meester maakt van den bal, die hoog door de lucht over Halle's heiligdom gaat. Een nieuwe Noorsche aanval laat zien, dat deze Skandinaviërs het ons niet gemakkelijk zullen maken. Een hartelijk applaus klatert op als Halle een gevaarlijk schot van Kvammen op afdoende wijze onschadelijk maakt. De Bock tracht aan de andere zijde zijn geluk 'te beproeven, maar zijn slecht gericht schot brengt het Noorsche doel niet in gevaar. Weber redt onverschrokken bij een doorbraak van Frantzen. De Hollandsche voorhoede krijgt opnieuw gelegenheid om naar voren te trekken en goed samenspel tusschen Bakhuys, de Bock en Wels eindigt in een cor- mi 'üss1* De voorzitter der Keuze-commissie van den K.N.V.B., de heer H. W. Herberts, meende, toen wij hem na afloop van den wedstrijd naar zijn meening vroegen, dat er matig gespeeld is aan Nederlandsche zijde. De overtuiging ontbrak. Hoe dat kwam? Noorwegen is een zeer moeilijke tegenstander, dat is nu wel heel duidelijk gebleken. Het Nederlandsch elftal heeft slechts gedu rende een korte periode goed gespeeld, direct na de rust. Toen zat er gang in, toen was er groot enthousiasme, toen gaven wij tempo aan. Alle spelers hebben overigens hun plicht ge daan, de inzet van het nieuwe seizoen is goed, en ik denk ook niet, aldus de heer Herberts, dat er veel veranderd zal worden voor de ont moeting tegen Duitschland. De debutant de Bock heeft een behoorlijk debuut gemaakt, al dus de K. C.-voorzitter. Hij had voor de tweede helft het consigne gekregen: blijf in de voor hoede spelen, en daar heeft hij zich goed ge weerd. Het doelpunt dat hij gemaakt heeft, was daarom zoo goed, omdat hij het op een beheerschte wijze had gedaan. Trouwens, de Nederlandsche doelpunten waren van een beter gehalte. De heer Otto de Vries, voorzitter van de technische commissie, vertelde ons, dat hij de Noren beter in het veld vond dan het Neder landsche elftal. Bakhuys werd zwaar gedekt en niettemin beging men de fout veel op hem te spelen, een zelfde fout, die in den wedstrijd tegen Engeland werd gemaakt. De bal kreeg in deze ontmoeting steeds een eigenaardig draaieffect, hetgeen voor onze spelers eigenaar dige situaties meebracht. Enkele spelers meen den, dat de dopjes onder hun schoenen te hoog waren en in de rust is dat veranderd. Overigens, de cijfers geven de verhouding goed weer, over het resultaat mogen we tevre den zijn. Ook het debuut van de Bock noemde deze official bevredigend. De scheidsrechter moest z.i. een oud-voetbal ler zijn geweest (inderdaad), want hij voelde het spel uitstekend aan, hield vooral niet door te veel fluiten den wedstrijd op. Scheidsrechter Birlem was van meening, dat de Noren veel beter gespeeld hebben dan te Berlijn, toen zij eveneens onder zijn leiding, tijdens het Olympisch tornooi van Polen won nen en daarmede den derden prijs veroverden. En, zoo voegde deze scheidsrechter er bij, dat behoeft niet zooveel verwondering te wek ken, omdat zij toen te Berlijn reeds enkele zware wedstrijden achter den rug hadden. De heer Birlem vond Anderiessen zwak en on ze backs 'n vabanque spelletje spelen, in plaats van de tegenstanders goed te dekken. Halle had z.i. schuld aan het tweede zoowel als het derde doelpunt. De beide spillen van Noorwegen hebben hun taak Bakhuys te dekken goed opgevat. Het eerste Noorsche doelpunt was niet te annu- leeren wegens buitenspel, omdat het dat een voudig niet geweest was. Overigens had de Duitsche scheidsrechter het een prettigen wedstrijd gevonden. Even had het er naar uitgezien, dat de Noren te hard zouden gaan spelen, o.a. de midvoor doch het was overigens uitstekend verloopen. Beide par tijen mochten volgens den scheidsrechter met dit gelijke spel tevreden zijn, Voor den op 15 November a.s. op het Sparta- veld te Rotterdam te spelen wedstrijd tusschen het Nederlandsche Bondselftal en het Rotter damsche elftal om den Gouden Onafhankelijk heidsbeker is het bondselftal als volgt samenge steld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (A. G. O. V. V.) en van der Hoven (Longa). Midden: Pellikaan (Longa), Wilders (Blauw wit) en Punt (D. F. C.) Voor: Wels (Unitas), de Bock (Bloemendaal) Bakhuys (H. B. S.), Smit (Haarlem) en van Nellen (D. H. C.) Als reserves zijn aangewezen: Jongste (Excel sior), van Eijsden (O. D S), Dubbelman (Xer xes), den Engelsman (Excelsior) en van der Bout (Martinit). ner, die den Noorschen verdedigers echter geen bijzondere moeite veroorzaakt. De Nederlandsche aanvallers staan trouwens voor geen gemakkelijke taak. De Noren hebben Bakhuys, voor wiens schutterscapaciteiten zij danig bevreesd schijnen te zijn, een speciale lijf wacht toegewezen. Aanvoerder Juve heeft zelf deze taak ter hand genomen en hij doet dit op een wijze, waardoor de Hagenaar geen oogenblik vrij spel heeft. De met den spil als derde back fungeerende Noorsche achterhoede breekt keer op keer de Hollandsche aanvallen, die bovendien door te kort spel slechts zelden werkelijk gevaar ver oorzaken. Er wordt veel te veel naar den zwaar bewaakten Bakhuys geplaatst en in plaats van het spel over de vleugels open te gooien, blijft onze middenlinie, die vooral in de eerste helft nu juist niet uitblinkt in het goed plaatsen van den bal, volharden in deze verkeerde tactiek, waardoor elk gevaar voor de Noorsche veste in den regel in de kiem gesmoord wordt. De enkele malen, dat de buitenspelers den bal krijgen, doen zij er in den regel ook wel wat goeds mee. Zij weten althans enkele malen ge vaarlijke situaties te scheppen, al is het bin- nentrio voorloopig niet bij machte om van de geboden kansen profijt te trekken. De Noren zijn dikwijls juist een tempo eerder bij den bal, waardoor de onzen telkens aan hun tegenstanders het initiatief moeten laten. Er heerscht een heel merkwaardige stemming, geheel anders dan wij bij een interland gewoon zijn. De stemming is mat en niet alleen buiten het veld, maar ook tusschen de witte lijnen ont breekt het bij de onzen aan enthousiasme. Het >pel is eenigen tijd het aanzien amperaan waard Herhaalde malen raakte de bal b.v. uit. Zonder een uitgesproken meerderheid van een der partijen golft het spel van doel tot doel. Onze vleugelhalfs hebben steeds de handen vol aan de vlugge Noorsche buitenspelers, die meer dan eens een kort maar heftig duel in hun voordeel beslissen en dan volgt ook vrijwel zonder uit zondering een gevaarlijk oogenblik voor het Ne derlandsche doel, waar Weber en Caldenhove wel veel werk verzetten, maar waar ook herhaal delijk snel ingrijpen van Halle gevaar voorkomt. Ook de Nederlandsche aanvallers zitten wel- is waar niet stil, maar tot een goed opgezetten aanval komt het zelden. Bovendien hebben de onzen nog al wat tegenslag. Zoo krijgt Smit b.v. na handig spel van Bakhuys een goede kans, maar het schot van den Haarlemmer belandt in de veilige handen van Johansen. De beweeg lijke middenvoor Martinsen komt op een ge geven oogenblik alleen voor Halle en deze mag van geluk spreken, dat de bal, die onder hem door ging, nog juist langs den verkeerden kant van den paal ging. Als Halle bij een door Frantzen genomen hoek schop den bal uit de lucht heeft gegrepen, be gint het publiek zich plotseling even te roeren. Onder enthousiaste aanmoedigingen trekken de Oranje-hemden nu ten aanval. Eindelijk wordt Wels eens goed in het spel betrokken. Bakhuys wil uit den voorzet van den Gorcummer den bal inkoppen, maar de H. B. S.-er kan het leder juist niet bereiken. Geen nood, want even daar na krijgt de Bock door het weifelen van de Noorsche backs een bijna niet te missen kans. Het lukt echter niet. Een nieuw schot van de Bock, die hiertoe door Wels in de gelegenheid werd gesteld, had wel de goede richting, maar via het hoofd van een der Noorsche verdedigers ging de bal corner. En Bakhuys heeft pech, alsi een fraaie omhaal van onzen middenvoor juist op de plaats terecht komt, waar de Noorsche keeper staat opgesteld. Inmiddels moet Juve, de bekendste speler van de Noorsche ploeg door een blessure het veld verlaten. Andersen neemt zijn plaats in en toont zich een waardig plaatsvervanger vtet betreft het beschaduwen van Bakhuys. Toch ziet deze speler kans, als hij zich handig vrij- gespeeld heeft, een harden schuiver te lossen, maar keeper Johansen staat ook nu weer op de goede plaats. Dan nemen de Noren de leiding. Martin sen, die steeds een vooruitgeschoven positie inneemt, breekt plotseling door en als de backs even stoppen omdat zij denken, dat de Noor buitenspel is, waarbij hun ontgaat dat Paauwe nog vlak bij het doel staat, ligt de bal op hetzelfde moment achter Halle (0—1). Er zijn nu 34 minuten ge speeld. Opnieuw wordt met wisselende kansen verder gestreden. De Noorsche verdediging houdt ech ter stand en door haar snel en doortastend op treden krijgen onze binnenspelers vrijwel geen schietkans. Ook Halle moet nog eenige malen zijn talenten toonen en dan zijn de eerste drie kwartier verstreken. Noorwegen leidt nog steeds met .10. Na de rust is het spelbeeld plotseling ge heel anders. Er schijnt nieuwe bezieling in |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| üllflllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllln de Nederlandsche ploeg gevaren en er zijn nog geen twee minuten voorbij als Bakhuys uit een voorzet van Wels, die den bal van De Bock had ontvangen, van den rand van het strafschopgebied hard in den linker benedenhoek schiet en Johansen geen kans geeft. De stand is gelijk (11). De Oranje-ploeg heeft aan haar spel plotse ling veel meer vaart gegeven. De Noorsche verdedigingsmuur dreigt te bezwijken onder de stormloopen der Nederlanders. Het beroemde kwartiertje is blijkbaar aangebroken! Schoten van Bakhuys en Wels suizen juist over het Noorsche doel. Een oogenblik weten de Noren het spel te verplaatsen, als Martinsen door breekt. De Noorsche middenvoor stormt op Halle toe. Deze ziet het gevaar in en loopt op het juiste moment uit. Beide spelers rollen over den grond, maar het gevaar is geweken. Daarna is het woord weer aan de Hollan ders. Wels snelt langs de lijn, weet Holm berg handig te omspelen, de bal zweeft boven het doelgebied, waar Smit den uit loopenden keeper met een fraaien kopbal na acht minuten passeert (21). Nederland heeft de leiding. In enkele minu ten tijd hebben de Oranje-hemden een ach' terstand in een voorsprong omgezet. Het spel wordt nu veel meer opengehouden en hierdoor is het voor de Noorsche verdediging veel en veel moeilijker geworden om de Nederlandsche aanvallen te weerstaan. Toch laten de Noren niet met zich spotten, wat Halle ondervindt als hij een gloeienden kogel van Brustad slechts met moeite kan stoppen. En ons doel beleeft een heel benauwd oogenblik als Halle uitgeloo- pen is, en Boerresen tegen de lat schiet, maar nu weet Paauwe verder gevaar te voorkomen. Johansen werpt zich moedig op den bal voor den aanstormenden Wels, die nu bijzonder op valt, maar Weldra is het met de Nederlandsche opleving weer gedaan. De aanvallen der Noren worden weer talrijker en zij leveren succes op ook. Na een klein half uur spelen vangt Brustad een door Martinsen tegen den paal geschoten bal op en de linksbuiten heeft slechts in te schieten in het door Halle verlaten doel (22). De Nederlandsche ploeg is de inzinking nog lang niet te boven en ook nu maakt het Ne derlandsche spel weer een matten indruk. Wel trachten de voorhoedespelers er nog van te maken, wat er van te maken is, maar zij spe len o.i. zonder overtuiging. De Noorsche ver dedigers ontnemen hun bij voorbaat elke schiet kans. De onweerstaanbaar opzettende Noren brengen Halle wederom in een lastig parket en als de Deventer reus een van rechts in geschoten bal niet klemvast heeft is de toe snellende Brustad er onmiddellijk bij om het leder langs den op den grond liggenden Halle in het net te plaatsen (2—3E De eene vol be de andere vol Er waren twee helften, nauwdheid en treurnis, laaiende geestdrift. In de eerste helft hebben we naargeestig bij een gezeten, in angst en vreeze verbeidend wat wel het resultaat wezen zou van de maar niet te stuiten aanvallen der Noorsche roodbaadjes. Die maar net deden of we geen Anderiessen hadden, die maar heel weinig respect toonden voor onzen Halle, die bijzonder aandacht hadden voor onzen Bakhuys, wiens beenen zij als het ware zoo inzwachtelden, dat er geen goed schot van komen kon. Misschien hebben enkelen, maar dan zijn ze niet uit het goede sportieve hout gesneden, even kwaad omgekeken naar dat kleine, maar zich zoo duchtig werende groepje Noorsche suppor ters, wier „Eya, Eya" niet van de lucht was. We hebben 'em, onder ons gezegd, danig zit ten knijpen. Letterlijk en figuurlijk. Omdat die dekselsche Noren altijd het eerst bij den bal waren, den onzen geen kans tot spelen lieten. En tusschen de twee helften in, in de pauze, hebben we elkaar aangekeken en onze hoofden geschud, gezegd, dat het niet d&t was, dat het niet goed ging, dat het wel eens mis zou kun nen afloopen. Maar toen: wat was dat? Zou Karei het toch hebben klaargespeeld van zijn kerels, die tot dan toe kereltjes geweest waren, weer echte kerels te maken? Het Eya, Eya verstomde niet, maar het ging teniet onder dien onzegbaren en onschrfjfbaren kreet, dien de duizenden aanhieven toen Bak huys eenmaal de zwachtels had verbroken en Smit er beter inkwam en Wels' voorzetten zui verder werden en de Bock geen vrees meer toonde voor Holmsen en Eriksen en van Nellen (jegrepen had hoe hij voorbij Monsen komen kon. Zou het lukken, zou het gaan? 't Ging, 't ging goed, 't ging zoo goed dat we vóór kwamen en den Noren de baas werden. Maar de laatste helft zou nog eens worden gehalveerd. We zou den nog eens in spanning geraken, weer eens elkaar aanzien, weer eens het hoofd schudden, weer eens zeggen dat het mis liep. Dat het niet mis geloopen is, niet met het elf tal, niet met ons humeur, niet met zooveel an dere dingen, die gebeuren kunnen als ons natio nale team verliest, dat danken we aan den Benja min van de Oranje-ploeg, aan de Bock, die in beide helften speelde voor wat hij waard is. En dat is behoorlijk gebleken. De laatste minuten moet het Noorsche doel 'n geweldigen druk doorstaan. De Oranjehemden zetten alles op alles om nog een gelijk spel uit het vuur te sleepen en inderdaad met succes. Vlak voor het einde krijgt de Bock den door wnit vrijgespeelden bal voor de voeten. De debutant weifelt thans niet en onder oor- verdoovend gejuich schiet hij onhoudbaar in (33), waardoor hij Nederland op het nip pertje van een vrijwel zeker schijnende nederlaag redt. In het Colombes-stadion te Parijs speelden ae Engelsche en de Fransche bekerwinnaars een vriendschappelijken wedstrijd. De Arsenal- spelers waren een klasse beter dan de Fran- schen en wonnen verdiend met 5—0. De Engel sche profs hadden bü de pauze reeds een 30- voorsprong. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9