Wederom mutaties in het Madrileensche kabinet? H R' De scheepvaart staking Na de rede van den Duce Het nieuws van heden VOORSTAD VAN MADRID GEBOMBARDEERD Danzig en Polen ITALIAANSCH SCHIP IN VLAMMEN 4 DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per ipost. per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20236 Berichten over het échec van het offensief onder een Russischen generaal bevestigd Toestand van Madrid schijnt hopeloos Londen wil de niet-inmen- ging doelmatiger maken Aanhangers van een politiek van avontuur kunnen niet op Polens lijdzaamheid rekenen Militairen vervangen stakers te Roubaix Eenige fabrieken kunnen vandaag het werk hervatten Prof. Neumann naar Londen ontboden? Benesj naar Belgrado Het W eer iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiii| Grootendeels vernield De revolte in Irak Critiek der Arabische pers in Egypte Spoorwegen weigeren goederen te vervoeren, die in de havens moeten worden overgeladen Arbeiders naar Oost- Afrika Steeds meer schepen liggen stil Engeland wenscht handhaving van den status quo in de Middel- landsche Zee Genève verwacht groote moeilijkheden Pijnlijke indruk in Boekarest Prinses Helena naar Roemenië? Geruchten omtrent een complot tegen koning Carol Geen tijd Presidentsverkiezing in Amerika Politie neemt voorzorgs maatregelen Zal ook Oostenrijk Abessinië erkennen? Vliegtuig neergestort in Frankrijk Twee inzittenden gedood De Balkan-entente Conferentie der generale staven Horthy binnenkort naar Italië NIEUWE HAARLEM COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 cl, Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. Bij contract sterlc verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 2 Nov. (Reuter). Vliegtuigen der nationalisten heb ben vanmorgen driemaal bommen geworpen op de Madrileensche voorstad Puente Vallescas. De eer ste maal viel een bom in de straat Jaime Vera, vlak bij een groep vrou wen, die queue maakten voor een levensmiddelenwinkel. Drie kinde ren werden gedood. Een tweede bom ontplofte in de straat Sol Ortega. Hier werden zeven personen gewond. Bijzonderheden omtrent de uitweie- king van het tweede en het derde bombardement zijn nog niet bekend. Te Barcelona meent men te weten, dat morgen het Madrileensche kabi net gereorganiseerd zal worden. Het nieuwe kabinet zou dan, even als het Catalaansche, den naam „raad van verdediging der republiek" aan nemen. Juan Garcia Oliver, de toekomstige minister van justitie heeft het bericht over een aan staande reorganisatie van de regeering te Ma drid aan een redacteur van Havas bevestigd. In het nieuwe kabinet zouden zitting hebben vier vertegenwoordigers van de C. N. T., n.l. Juan Garcia Oliver voor Justitie, Juan Peiro voor Industrie en Handel, mevr. Montseny voor Gezondheid en Juan Lopez voor het Verkeers wezen. Largo Caballero zou eerste minister blijven en de portefeuille van Oorlog blijven beheeren. Prieto, Galarza en Negrin zouden hun portefeuilles behouden. Het nieuwe kabinet zou bestaan uit 18 le den, onder wie dr. Jaime Aguade als verte genwoordiger van de Catalaansche linkerzijde. Oud-burgemeester van Barcelona, oud-premier Giral zou belast worden met de nieuwe por tefeuille van Propaganda. Juan Garcia Oliver is secretaris-generaal van het departement van Oorlog der Cata laansche generaliteit. Mevr. Montseny, die de F. A. I. vertegenwoordigt, is bekend als schrijf ster en propagandiste. Zij is de dochter van den anarchist Federico Urales. Juan Peiro ver tegenwoordigt de C. N. T. en Is van gema tigde richting. Juan Lopez zou de streek Va lencia vertegenwoordigen In San Sebastian heeft, naar Havas verneemt, gisteren een bloedige botsing plaatsgevonden tusschen Carlisten (aanhangers van een strenge monarchie) en fascisten. Aan de muren waren namelijk biljetten geplakt ten gunste van Prins Xavier Bourbon, een neef van Don Carlos, den onlangs zonder directen erfgenaam overleden pretendent naar de Spaansche kroon. De Carlisten, die hun gunstig oordeel over de woorden van het aanplakbiljet niet onder stoe len of banken staken, werden met bittere ver wijten overladen door de fascisten. De Carlisten waren in de minderheid en grepen hun messen. Verscheidene fascisten werden in de vechtpartij gewond en moesten door de politie, die op het laatst tusschen beide kwam, naar het ziekenhuis worden vervoerd. De radiostations Jerez de la Frontea en Sevilla, die beide in handen van de nationalis ten zijn, deelen mede, dat een oorlogsbodem van de nationalisten het vrachtschip „Pedro", dat ge laden met steenkool op weg was naar Malaga zou hebben aangehouden. De „Pedro" werd be let naar Malaga door te varen. Verder zou een oorlogsschip der nationalisten een schip hebben aangehouden, dat met Spaan sche vrijwilligers op weg was van Marseille naar Barcelona. Het schip werd gedwongen naar Marseille terug te keeren. Radio Sevilla bevestigt de berichten over de nederlagen, die den regeeringstroepen onder be vel van een Russischen generaal zijn toegebracht. Ondanks de voorzorgen door de Madrileensche regeering genomen om het échec te verbergen, werd de waarheid toch te Madrid bekend. Tal rijke miliciens loopen naar de nationalisten over, aldus blijk gevende van het weinige vertrouwen dat zij over den afloop van den strijd hebben. Zij beschouwen de situatie te Madrid als hope loos De subcommissie der niet-inmengings- commissie heeft vanmiddag, naar Reuter verneemt, gedurende ongeveer 3 uur beraad slaagd over een Britseh voorstel tot het uit zenden van leden der commissie van onder zoek naar verschillende punter, in Spanje, teneinde de niet-inmenging doelmatiger te maken. Lord Plymouth heeft bij deze gelegenheid een verklaring afgelegd, waarin hij in groote lijnen zijn voorstel in meer concrete bewoordingen uiteenzette. Het voorstel van lord Plymouth heeft, naar men meent te weten, aanleiding gegeven tot le vendige discussies. Ten slotte verklaarden de gedelegeerden, dat zij de te berde gebrachte punten ter beslissing aan hunne regeeringen zou den overleggen. Ook de regeeringen, die niet vertegenwoordigd zijn in de subcommissie zullen op de hoogte worden gebracht. De St. Martinuskerk te Riegel (bij Freiburg) een uit de 18e eeuw dateerend bouwwerk is door een feilen brand totaal verwoest WARSCHAU 2 Nov. Met betrekking tot den aanval, die een dezer dagen door militante na- tionaal-socialisten is gepleegd op Poolsche on derdanen te Danzig, wijst de „Gazeta Polska" erop, dat er twee Danziger vraagstukken be staan. Het eerste is het geschil tusschen de Vrije Stad en den Volkenbond, waarin Polen een be middelende rol speelt en de zaak langs norma len weg door besprekingen tusschen den ml. nister van Buitenlandsehe Zaken en den Dan ziger senaat tracht te regelen, het tweede vraag stuk wordt gevormd door de rechten van Polen te Danzlg en de rechten der Poolsche staats burgers, die in de Vrije Stad wonen. Tegen de aanvallen op Poolsche staatsbur gers zal het geheele Poolsche volk zich krach tig verzetten. De Poolsche regeering zal het statuut van Polen te Danzig verdedigen, en de aanhangers van een politiek van avontuur te Danzig kun nen niet op de lijdzaamheid van Polen rekenen. Een vertegenwoordiger van den Senaat heeft heden een bezoek gebracht aan het Poolsche commissariaat-generaal. Hij deelde mede, dat de Senaat alle maatregelen heeft getroffen om opheldering te verkrijgen ten aanzien van de incidenten, waarbij Poolsche burgers mishan deld zijn door nationaal-socialisten. ROUBAIX, 2 Nov. (Reuter) Hedenochtend zijn militairen begonnen de fabrieken van steenkool te voorzien, daar de arbeiders sta ken. Het detachement, dat hiertoe werd aan gewezen, is 200 man sterk. Met voldoening werd geconstateerd, dat de stakende steenkool arbeiders den soldaten geen moeilijkheden in den weg legden, doch hun integendeel aan wijzingen gaven bij enkele moeilijke handgre pen. Eenige fabrieken, die door gebrek aan brand stof niet konden werken, zullen morgen den arbeid wederom kunnen beginnen. Hedenochtend werd medegedeeld, dat een ververij, waar 200 man werk vinden, den ar beid heeft hervat. WEENEN, 2 Nov. (Reuter). Het gerucht loopt hier dat professor Neumann, de specialist in oorziekten, die door koning Edward by zijn be zoek aan Weenen is geconsulteerd, naar Lon den zou zijn ontboden. 1 VERWACHTING: Matige, tijdelijk toe- E nemende, Westelijke tot Zuidelijken wind, aanvankelijk opklarend, later weer toene- -- mende bewolking met kans op regen, dezelfde temperatuur. VERDERE VOORUITZICHTEN: onzeker. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt Maandagavond te 19.50 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Weest op uw hoede. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli LONDEN, 2 Nov. Aan boord van het Italiaansche schip „Iris", dat met een la ding in Mill Bank ligt, is een felle brand uitgebroken. Nader wordt gemeld, clat het schip groo tendeels door het vuur is vernield. CAIRO, 2 Nov. De Arabische pers in Egypte oefent critiek op den staatsgreep in Irak. Het blad „Al Balagh" noemt het betreurenswaardig, dat de revolte ernstige conflicten tusschen het Arabische en het niet-Arabische element in Irak tot gevolg zal kunnen hebben. Bey Sidky is geen Arabier en wil desniettemin over Arabieren heerschen. pok het blad „Al Ahram" verklaart met na- drük, dat de Arabieren in Irak zich nooit zul len onderwerpen aan een niet-Arabischen dic tator. De bevolking van Irak en in het bijzon der de gewapende stammen zijn de afgetreden regeering altijd zeer genegen geweest en zul len het optreden der nieuwe machthebbers, dat in strijd met de grondwet is, niet goedkeuren. De Fransche Alpenjagers zijn onlangs met 25 m.M. afweergeschut uitgerust NAPELS, 2 Nov. Aan boord van de schepen „Italia", „Colombo" en ..Ogaden" zijn vandaag 3500 Italiaansche arbeiders naar Cost-Afrika vertrokken. NEW YORK, 2 Nov. De scheep vaartstaking, die aan de kust van de Stille Zuidzee is begonnen, breidt zich thans ook naar het binnenland uit. De spoorwegen wciigeren goe deren te vervoeren, die in de havens moeten worden overgeladen. Het comité ter verdediging van de zeelieden verklaart, dat thans 57 schepen in de Atlanti sche havens niet kunnen vertrekken. In Bal- timore hebben hedenochtend 800 zeelieden zich bij de staking aangesloten. Twintig sche pen kunnen daar de haven niet verlaten. De leider van de staking verklaarde, dat de ko- PRAAG, 2 Nov. (Reuter). Tusschen Praag en Belgrado worden besprekingen gevoerd omtrent een bezoek van Benesj aan Belgrado. In regee- ringskringen verklaart men, dat hier niet van iets nieuws sprake is, doch dat de plannen voor deze reis verband houden met het besluit van de staatshoofden der Kleine Entente, genomen tijdens hun in Juni te Boekarest gehouden bij eenkomst, om van tijd tot tijd bijeen te komen ter besprefcygg van actueele vraagstukken, Ten behoeve van den aanleg van een groot kanaal dwars door Zuid-Californië wordt de rotsachtige bodem met dynamiet opgeblazen LONDEN, 2 Nov. (Reuter). In Britsche kringen is men van meening, dat het eenige belang van Groot Brittannië ge legen is in een handhaven van den sta tus quo in de Middeiiandsohe Zee. Een bilateraal, of zelfs multilateraal Middel- landsche zee-pact zal het bereiken van dit doel naar men meent niet begunsti gen. Voorts wijst men er op, dat door Engeland reeds een soort de facto-erkenning van Abessi- nië is gegeven, gezien de betrekkingen der En- gelsche legatie in .Addis Abeba met maarschalk Graziani. Tenslotte is men algemeen van opinie, dat de rede van Mussolini hoofdzakelijk voor binnen- lahdsch gebruik bestemd was. Het lijkt weinig waarschijnlijk, dat de rede aanleiding zai ge ven tot diplomatieke ontwikkelingen, voor zoo ver Engeland aangaat, betreffende de Middel- landsche zee. Uit Genève wordt door Havas gemeld, dat men in kringen van den Volkenbond de rede van den Duce met scherpe aandacht gevolgd heeft. De eerste conclusie is echter, dat zij aan den be- staanden toestand feitelijk niets heeft veranderd. Mussolini blijft ten opzichte van den Volken bond een afwachtende houding aannemen. Te Genève maakt men zich dan ook geen illusies over de mogelijkheid, dat de situatie zich binnen afzienbaren tijd zou kunnen wij zigen, daar Mussolini voor de samenwerking met den Volkenbond een eisch heeft gesteld, nl. dien van de opheffing van het fundamen teel beginsel van de rechtsgelijkheid der sta ten. Deze houding van Italië roept dan ook ernsti ge problemen op in zake de beginselen van het Volkenbondspact. Door de rede van den Duce, aldus Havas, is voor den Volkenbond en voor de staten, die zijn beginselen verdedigen, een tijdperk van ernstige moeilijkheden aangebro ken. De woorden, welke door den Duce te Milaan zijn gesproken ten gunste van het Hongaarsche revisionisme, hebben in politieke en journalistie ke kringen te Boekarest verontwaardiging ge wekt. Hoewel men zich in regeeringskringen zeer terughoudend toont, verheelt men daar niet, dat de rede van Mussolini, volgende op de verzoenen de verklaringen, welke te Praag zijn afgelegd jegens de onderteekenaars van de protocollen van Rome, een pijnlijken indruk heeft gemaakt. De beroering is vooral groot in rechtsche en uiterst rechtsche kringen, welke in het alge meen geneigd zijn de fascistische politiek te steunen en waar de woorden van Mussolini een ware consternatie hebben veroorzaakt. mende 48 uur elk vertrek van eenig schip uit gesloten is. Aan de westkust is het aantal tot stilliggen gedwongen schepen gestegen tot 120. Onder de tweeduizend stakers, die New York telt, wordt de orde strikt gehandhaafd. Het centrale stakingscomité heeft hun gelast aan boord van hun schepen terug te keeren. maar het werk te weigeren. De politie heeft de han den vol met de presidentsverkiezingen en de reeders overwegen de regeering te verzoeken, troepen aan boord van de schepen te leggen, waar wordt gestaakt. San Francisco blijft het brandpunt der moeilijkheden in de Amerikaansche scheepvaartstaking en naar de Daily Telegraph" meldt, heerscht daar een soort noodtoestand. De scheepvaartmaatschap pijen hebben geweigerd, de onderhandelin gen te hervatten, zoolang de arbeiders blij ven staken. De toestand is nog verergerd door de sluiting van levensmiddelenzaken tengevolge van het feit, dat een duizendtal bedienden van levensmiddelenmagazijnen in staking zijn gegaan. Er worden steeds meer schepen vastgehou den en men vreest, dat aan vele hiervan ern stige schade zal worden berokkend, aangezien de bond van scheepsmachinisten zijn leden order heeft gegeven de machinekamers te ver laten. In regeeringskringen heeft men de vrees te kennen gegeven, dat in Alaska en op Ha waii de levensmiddelenvoorziening wel eens gevaar zou kunnen loopen, indien de versche pingen niet over eenige weken zijn hervat. Te Portland, San Pedro, Seattle, San Diego en in vele andere Zuidzeehavens ligt de scheep vaart volkomen stil. LONDEN, 2 November (A. N. P.) In sommige kringen alhier meent men, dat koning Carol plotseling besloten had, kroonprins Michael naar Tsjecho Slowakije, vanwaar hij inmiddels reeds is teruggekeerd mede te nemen, uit vrees voor een poging, den prins tot hoofdfiguur te maken van een complot tegen den troon. De „Daily Telegraph" deelt in dit verband mede, dat prinses Helena, de vroegere gema lin van koning Carol, onlangs heeft medege deeld, dat zij op het punt stond, een bezoek aan Boekarest te brengen, teneinde een maand bij haar zoon te vertoeven. Toen haar huwelijk met koning Carol was ontbonden, is bepaald, dat zij het recht zou hebben, om elk jaar een maand bij prins Mi chael in Roemenië door te brengen, en dezen voorts nog een maand in het buitenland by zich te hebben. De aankondiging van de op handen zynde aankomst van prinses Helena te Boekarest volg de op een aanval op den koning en zyn ver meende fascistische neigingen door den leider van de nationale boerenpartij, dr. Julius Ma- nioe. Koning Carol oordeelde het daarop be ter, prins Michael met zich mede te nemen naar Praag, ofschoon de prins hier niet veel zin in gehad moet hebben. Koning Carol zou een aanzienlijk bedrag aan geld aan prinses Helena hebben aangeboden, indien zij slechts wil afzien van haar recht Roemenië te bezoeken. Voorstad van Madrid hevig gebombardeerd; reorganisatie van de regeering te Madrid? Largo Caballero zou eerste minister blijven. Non-inter- ventie-eommissie wederom bijeen. Scheepvaartstaking in Amerika breidt zich nog steeds nit. Het Italiaansche schip „Iris" grootendeels door het vuur vernield. Stakers te Roubaix door militairen vervangen. Arabische critiek op de revolte in Irak. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffingsramp te Schiedam. Memorie van antwoord in zake het wetsontwerp betreffende de instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelen van het IJseimeer. Groote plannen der K. L. M. in West-Indië. New Yorksche Beurs: Onregelmatige stemming met verdeeld slot. O Er zijn verbazend veel menschen, die geen tijd hebben. Eigenlijk hebben zij nooit tijd. Ten minstedit ver zekeren zij telkens en uit den treure, wanneer men hun vraagt het een of ander te doen, een functie te vervul len in 'n vereeniging bijv., propagan- da-werk te verrichten, hoe bescheiden ook, voor charitatieve doeleinden hun hulp te verleenen, kortom eens iets te doen, wat buiten de sleur van hun ge wone leven valt en eenige inspanning vergt van hun persoon. Zij hebben geen tijd, zij hebben nooit tijd. Waarmee zij het dan zoo druk heb ben?Ja, die vraag is en blijft ge woonlijk een vraag, waarop het ant woord ontbreekt. En zoo ziet men het gebeuren, dat allerlei werk moet wor den verricht en velerlei functies moe ten worden bekleed door menschen, wier uren reeds vrijwel alle bezet zijn. Maar tegen déze „cumulatie" heb ben zij, die nooit tijd hebben, geen be zwaar! NEW YORK, 2 Nov. (D.N.B.) De chef van de politie van New York heeft gelast, dat alle personen, die reeds enkele malen wegens mis daden zyn gestraft, vóór morgenochtend moe ten zijn gearresteerd en moeten worden vast gehouden tot Woensdag. De politie is derhalve hedenochtend begonnen met een uitgebreide razzia in alle bekende schuilplaatsen van mis dadigers. LONDEN, 2 Nov. Naar de .Daily Telegraph" meldt, verwacht men in welingelichte kringen, dat de Oostenryksche regeering binnen enkele dagen mededeeling zal doen van de officieele erkenning van de Italiaansche souvereiniteit over Abessinië. Hongarije en Albanië zullen dit voorbeeld waarschijnlijk volgen. NICE, 2 Nov. (Reuter). Een particulier vliegtuig, bestuurd door een Engelschman, en waarin voorts een Fransch passagier gezeten was, is bij de monding van de Var neerge stort. De beide inzittenden werden op slag gedood. BOEKAREST, 2 Nov. (Reuter). Donderdag a.s. zal te Boekarest de conferentie van de chefs van de generale staven der landen van de Balkan-entente beginnen. MILAAN, 2 Nov. (Reuter). In politieke krin gen wordt bevestigd, dat binnenkort de Hon gaarsche Rijksbestuurder Horthy, een bezoek zal komen brengen aan Italië. Men verklaart in dit verband, dat Mussolini in zijn rede van Zondag op dit bezoek een toespeling gemaakt heeft, toen hij betreffende Hongarije zeide: Er zal misschien binnenkort een plechtige gelegen heid komen, waarbij de gevoelens van het Ita liaansche volk in het openbaar een weerklin kende uiting zullen vinden. I iO i utiiuuiimniiu);;;//;) j s A/s? Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 756.5 Vorige stand: 76L1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1