K.L.M. heeft groote plannen in de West Openbaar lichaam voor de IJselmeerpolders De ontploffing te Schiedam „SPREKEN" KAN GOUD ZIJN! [WEE UIT EEN NEST MEDEDEEL1NGEN DE KAMER HET JUISTE WOORD! LUCHTLIJNEN ROND DE CARAÏBISCHE ZEE DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 Bij een bebouwing van 10.000 hec taren, verdeeld over vijf jaren, hebben gemiddeld 450 arbeiders daaraan geregeld werk De plannen tot uitgifte van gronden C ultaur grond en Raad moet ingesteld worden Taak van den raad INTERNATIONAL AIR LINES OF THE UNITED STATES Onderzoek door den inspecteur- generaal voor de scheepvaart Bijzonderheden over het schip PRINS BERNHARD BEZOEKT IJ MUI DEN Bezichtiging van het hoogoven- bedrijf De jongste rampen op zee Burgemeester De Monchy spreekt deernis uit jegens de nage laten betrekkingen Een boek over Prins Bernhard Gratis-Premie alleen geldig voor deze aanbieding 1 DOOR ANNY VAN PANHUYS Toekomstige aansluiting op de groote Amerikaansche verbindingen Curacao strategisch belangrijk punt CuragaoNew York in 21 uur Heymans en Sluyter te Calcutta UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Rijksgebouwendienst Land bouwhoogeschool Aan de bijlage van de memorie van antwoord in zake de instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelen van het IJselmeer is het vol gende ontleend: Het volgende Is er aan ontleend: Zoodra de publiekrechtelijke organisatie van de Wieringermeer is geregeld, worde de gele genheid geopend bouwgrond in de dorpen in vollen eigendom te aanvaarden. 1. De cultuurgronden in de Wieringermeer, voor zoover deze niet voor Staatsexploitatie zullen worden bestemd, worden, zoodra de cultuurtoestand dit mogelijk maakt, aan par ticuliere landbouwers in pacht uitgegeven, waartoe met het stichten van behuizing voor zooveel noodig worde voortgegaan. 2. Zoodra de conjunctuurverhoudingen dit naar het oordeel van de Regeering mogelijk maken, zal tot uitgifte van cultuurgrond in koop of in erfpacht kunnen worden overgegaan, met dien verstande, dat noch voor verkoop, noch voor uitgifte in erfpacht meer dan 5000 H.A. zal worden bestemd. 3. Er worde rekening mede gehouden, dat de onderscheidene uitgifte-stelsels in verschil lende deelen van de Wieringermeer worden toegepast. 4. Voor definitieve Staatsexploitatie wordt een oppervlakte van ten hoogste 3000 H.A. ter beschikking gesteld en ingericht voor exploita tie van een aantal normale bedrijven van ge varieerde grootte, grondsoort en bedrijfsrich- ting, gelegen in verschillende deelen van de Wieringermeer. 5. De onder 4 bedoelde Staatsexploitatie wordt uitgevoerd onder leiding van den raad, bedoeld in artikel 4 van de ontwerp-wet tot instelling van een openbaar lichaam voor de Wieringermeer. 6. De gronden, voor zoover deze niet ziJn verpacht of voor blijvende Staatsexploitatie zijn bestemd, worden geëxploiteerd door de onder leiding van de directie van de Wierin germeer staande Landbouwcultuurmaatschappij en wel tot het tijdstip, waarop deze gronden aan particulieren kunnen worden uitgegeven. Betreffende de uitgifte van gronden werd tot heden nog geen omlijnd plan vastgesteld. Zij wordt onderscheiden in uitgifte van bouw- perceelen in de dorpen en uitgifte van cul tuurgronden. Eerstgenoemde uitgifte geschiedt in erfpacht. Zoodra de publiekrechtelijke status van de Wieringermeer is geregeld, behoort de Staat, aldus de bijbehoorende nota, van dit terrein zooveel mogelijk terug te treden, om dit verder over te laten aan het ter plaatse optredende publiekrechtelijk ger/.g. Dan ook is het oogen- blik gekomen, om ook tot verkoop van de bouwperceelen over te gaan. In de nota worct voorts gewezen op de voordeelen, verbonden aan de uitgifte in erfpacht en aan den ver koop van grond. Ten aanzien van deze gronden wordt geoordeeld, dat voor verkoop, erfpacht en tijd pacht een ongeveer gelijke oppervlakte toegepast moet worden. De verschillende stelsels zullen in het allergunstigste geval evenwel eerst toepassing kunnen erlangen van 1940 af. Een niet te verwaarloozen factor biedt do voortzetting van den bouw van boerderijen ook voor handel en industrie. Vooral in dezen tijd is een behoorlijk afzetgebied van de aller grootste beteekenis. Het directe en indirecte loon, dat aan de bebouwing wordt besteed, mag veilig op 60 pet. van de bouwkosten wor den gesteld. Deze kosten beloopen op het oogenblik gemiddeld circa 350 per H.A., zoodat op deze basis, bij een bebouwing van 10.000 H.A., verdeeld over 5 jaren, daaraan ge middeld 450 arbeiders geregeld werk zul len hebben. Opgemerkt wordt, dat het de voorkeur ver dient, de cultuurgronden, voor zoover zij niet in de Staatsbedrijven zullen worden inge bracht, zoo spoedig mogelijk in pacht uit te geven en daarvoor met de stichting van de behuizing voort te gaan. Voor deze verpach ting is in de Algemeene Pachtvoorwaarden een begrenzing van 6 jaren vastgelegd, welke even wel bij ongewijzigde aanneming van het ont- werp-Fachtwet, behoudens bijzondere gevallen tot ongeveer 12 jaren 'zal worden uitgebreid hetgeen evenwel niet behoeft uit te sluiten, dat het zakelijk recht van een verpachte boer derij binnen dien termijn in andere handen overgaat. Omtrent de totale oppervlakte voor Staats exploitatie te bestemmen gronden, is reeds een begrenzing vastgelegd in het Regeeringsont- werp tot instelling van een openbaar lichaam voor de Wieringermeer, waaromtrent de Volks vertegenwoordiging zich nader zal kunnen uit spreken Omtrent de wijze van exploitatie staat een drietal mogelijkheden open en wel: a. oprichting van één aaneengesloten groot-bedrijf; b. oprichting van een aaneengesloten groot-bedrijf met daarnaast een aantal be drijven van normale grootte; c. oprichting van uitsluitend bedrijven van normale grootte. Uit den aard der zaak zal een groot-bedrijf het meest tot zijn recht komen op gronden, ge schikt voor akkerbouwbedrijf, derhalve op de zwaardere gronden. De in ons land bestaande conjunctuurverhoudingen zijn oorzaak, dat de behoefte aan zwaardere gronden voor de uit oefening van het akkerbouwbedrijf het grootst is. Duidelijk is dit gebleken uit de groote be langstelling, welke vorige jaren en ook thans weer voor het pachten van dit soort bedrijven bestaat. Met ingang van 1 November 1936 ko men 4 akkerbouw-, 18 gemengde- en 12 weide- bedrijven voor uitgifte in aanmerking, waarvoor zich onderscheidenlijk 187, 99 en 87 gegadigden, die bijna allen aan de voor pachters gestelde eischen voldoen, hebben aangemeld. Deze be hoefte in aanmerking genomen, is het minder gewenscht een complex (van 2000 H.A.) van de zwaardere gronden voor groot-bedrijf te be stemmen, waar een verdeeling in bedrijven van normale grootte in zooveel sterkere mate aan de behoefte aan land tegemoet kan komen. Het aantal als normaal bedrijf te exploiteeren boerderijen zal dan in totaal een oppervlakte van maximaal 3000 H.A. moeten omvatten. Deze boerderijen zullen in complexen van varieeren- de grootte, verspreid over den polder, kunnen worden geëxploiteerd op uiteenloopende grond soort en verschillende bedrijfsrich'-mg. Hier door zullen de Staatsbedrijven groote beteekenis kunnen krijgen als vergelijkingsobject in ver schillend opzicht met de andere vormen van grondgebruik. De proef met Staatsexploitatie zal het best tot haar recht komen, indien de gron den in exploitatie worden gegeven aan den in art. 4 der wet tot instelling van een open baar lichaam voor de Wieringermeer in het leven te roepen Raad. De voor Staatsexploi tatie beschikbaar te stellen gronden zullen worden aangewezen, nadat de Raad in de gelegenheid zal zijn gesteld daaromtrent zijn gevoelen kenbaar te maken. De permanente Staatsexploitatie zal als op zichzelf staand commercieel bedrijf moeten worden opgezet, zocdat bij afsluiting van een exploitatiejaar een zuiver inzicht in de financieele uitkom sten zal worden verkregen. In de memorie van antwoord wordt verder ge zegd dat de regeering ernstige aandacht heeft gewijd aan de opmerkingen van verscheidene le den, die er de aandacht op vestigden dat dit ont werp omtrent de verhouding van de onder scheidene bestuursorganen welke onnoodig inge wikkeld is, veel in het duister laat. Hoewel het denkbeeld, den raad ook te belas ten met het treffen van gemeentelijke voorzie ningen, op het eerste gezicht, uit een oogpunt van vereenvoudiging, zeker aantrekkelijk is, dient in het oog te worden gehouden, dat dan deze raad met een zeer heterogene taak zou worden belast. Het komt de regeering voor, dat de voorge stelde splitsing betere waarborgen biedt voor een doelmatige uitoefening der bestuurstaak, dan wanneer deze aan een orgaan wordt opgedragen. Het ligt in het voornemen van de regee ring, den raad de organisatie van het defini tieve staatsbedrijf en de leiding van de staatsexploitatie op te dragen. Naast de in de wet omschreven werkzaam heden zal den raad in een algemeenen maat regel van bestuur tevens een taak worden opgedragen ten aanzien van de personeels formatie, de bezoldigingsregeling van het personeel, vaststelling van instructies, als mede de benoeming van personeel, terwijl hem tenslotte nog de bevoegdheid zal wor den toegekend zijn oordeel omtrent de be grooting aan de regeering kenbaar te maken. De Wieringermeer zal tot de provincie Noord- Holland behooren. Opheffing van den duider- zeeraad ligt niet in de bedoeling. 01,10 CONWTTIOWS r ,11 C l« TO aki A 1 s "°M - ROUTES OF THE PAN AMERICAN AIRWAYS SYSTEM ,tl PASO BROWNSVILLE MIAMI NASSAU MÉXICO c<r< buf N Avf NTpRA TuMAcojim BOGOTA COlOMBlA iTV*4 &-GUIANA5 SALINAS GUAYAQu TALABA f CUADOl MANA0S piu$a\\ CMICLAvO PACASM Avo\".YA y»OI 'PER* B(C'«I '<\7<r »BACAjt AO VA DOR LHEOi ApfQuiP, «l* PA» 'O'""4- CABAVÉ HAS iCTOSjA 10 DE l*J/ JANEIRO PA D AG U AT ANTOFAOASTA CHILI ARGENTINA A BAN AO U A lOQiANOPOll* POBTO AlEGRE O OBAN Dl DO »UL PAN AKJfMC AN AIRWAYS SYSTEM CONNECTING UNES STOPS OVERNIGHT STOPS omii SANTIAGO BUENOS AIRES 10NTEVIDEO JAN. «Ar. ARK*. .DAR.» «Oi RAG STOPS SEt TIMI TAM Luchtveriindingen in Midden-Amerika Naar wij vernemen, heeft Maandag in ver band met het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffingsramp aan boord van het Griek- sche tankschip Petrarkis Nomikos, de inspecteur- generaal voor de Scheepvaart, de heer P. van 't Haaff, In gezelschap van ir. A. van Driel, hoofdingenieur-adviseur van de Scheepvaart inspectie, geruimen tijd aan boord van het schip vertoefd. Als bijzonderheden over het Grieksche tank schip Petrarkis Nomikos vernemen wij, dat dit schip, hetwelk een draagvermogen heeft van ongeveer 11.000 ton, in 1914 door J. Laing and Sons te Sunderland is gebouwd. De eerste ree- derij, die het exploiteerde, was die van Wilhelm- sen te Oslo. Het schip heette toen Belridge en is destijds onder dezen naam ook te Amsterdam geweest, waar het in de Petroleumhaven creo soot heeft geladen. Vóór het naar de Grieksche reederij overging, droeg het den naam Apache en behoorde het aan een reederij van denzelfden naam, eveneens te Oslo gevestigd. Prins Bemhard bracht Maandagmiddag een bezoek aan het Hoogovenbedrijf In IJmuiden. Z. H. arriveerde te 12.15 uur aan het Casino van het bedrijf, in gezelschap van zijn parti culier secretaris, jhr. Röell en mr. D. Crena de Iongh, president van de Ned. Handel-maat- schappij, teneinde aldaar de lunch te ge bruiken. Het gezelschap werd ontvangen door de di rectie van het bedrijf, de heeren ir. G. A. Kessler en ir. A. H. Ingen Housz. Aan de lunch zaten mede aan ir. C. Wolter- beek, hoofd-ingenieur van den rijkswaterstaat, en de procuratiehouders van het bedrijf en de nevenbedrijven. Onder geleide van ir. Wolterbeek begaf de Prins zich te 13.30 uur met zijn gezelschap en de directie van de hoogovens naar de Noorder- sluis om deze te bezichtigen. Vervolgens keerde men naar het hoogoven- bedrijf terug, om een wandeling door dit be drijf en vervolgens door het bedrijf van de „Mekog" te maken. Voordat de Prins met zijn gezelschap het terrein van de hoogovens verbet, heeft hij nog de brandweer-afdeeling bezichtigd, die in volle uitrusting was opgesteld. Aan den uitgang van de fabriek stond een groot deel van het personeel opgesteld, dat den hoogen Bezoeker luide toejuichte. Na het bezoek aan de hoogovens en Mekog werd nog een bezoek gebracht aan de nieuwe buizenfabriek, waar Z. H. de verschillende In stallaties bezichtigde. Te ongeveer half vijf is de Prins weer per auto vertrokken. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den Haagschen Gemeenteraad heeft de voor zitter, burgemeester De Monchy, innige deernis uitgesproken jegens de nagelaten vrouwen en kinderen van de negentien Scheveningsche vis- schers, die in het jongste stormweer op zee om kwamen. Ook sprak de burgemeester deelneming uit voor de zwaar beproefde families dergenen, die Zaterdag j.l. omkwamen bij de ontploffings- ramp te Schiedam. Te Utrecht zijn aangekomen prof. dr. Georg Preiherr von Eppstein, oud-minister en kabi netschef van het Vorstenhuis Lippe en Hofrat Max Staercke. Zij zullen in samenwerking met dr. C. D. J. Brandt te Utrecht de laatste hand leggen aan hun boek Prins Bernhard, dat bin nen enkele weken zal verschijnen bij de N.V. A. B. Bruna en Zoon's Uitgeversmij. waarmede U met Gratis-Premie kunt bekomen voor IJ M slechts 0.95 afgehaald, of franco huis na toezending II II JmJ van 1.08 per postwissel of op Giro 201404 bijUitgeverij ,.M.K.W.", PI. Franschelaan 30 bel-étage, Amsterdam, een boek van het grootste belang en nut voor geheel Uw leven, n.l.: waarin Mr. J. Boonstra ons op, practische wijze leert Hoe en Wat wij moeten spreken, om met ons woord succea te bereiken. Het is bestemd voor ieder, die zoowel in het particuliere als in het openbare en zaken leven op de juiste wijze wenscht te kunnen zeggen wat hij zeggen wil of moet. Wij noemen slechts enkele hoofdstukken: Juiste keuze van woorden en zinnen. Hulpmiddelen bij het spreken in het openbaar. Het houden van Redevoeringen. Welsprekendheid in zaken. Persoonlijke voorstelling na schriftelijke sollicitatie. Verlegenheid en zenuwachtigheid. Onvoorbereid spreken. Voordragen en lezen. De „Voorzitter". Debattee- ren. Tafelredenaars. Hoe het niet moet. Modellen van toespraken, enz. „Boekenschouw" zegt: „Het smakelijk geschreven boek zal o.i. wel veel gelezen en geraadpleegd worden." j-x u jjn voegen wij alleen voor deze aanbieding bij2 leuke A-* *v E\ 119 Hum. Voordr. van Freebo, die door iedere Dame of Heer in elk gezelschap en zonder hulpmiddelen met groot succes ten beste gegeven kunnen worden. Met Gratis-Premie: afgehaald 0.95, franco huis na toezending van 1.08. De jonge ingenieur beet zich op de lippen, waarover een toornig antwoord dreigde te komen. Hoe kwam de fabrikant op de gedaente hem als een weerspannigen scholier te behandelen? Hij was met zijn zes en twintig jaren oud genoeg om geen leermeester meer noodig te hebben. Wonderlijk Herman Stinner, die hem altijd zeer sympathiek geweest was, leek hem sedert gisteravond bijna een heimelijke vijand. „Dus, mijnheer von Hornstein," vervolgde de fabrikant, ,,u reist met den trein van 10.03. Uw reis- en verblijfkosten heb ik bij voorbaat, zeker van uw instemming, reeds voor u aan de kas laten gereed leggen." Stefan von Hornstein werd met geweld weer meester van zichzelven. Hier vielen geen beden kingen meer te maken, of hij moest de rtden van zijn weigering opgeven. Maar om dit te doen ontbrak hem de moed en hij had ook niet het recht, iemand in het geheim van Maria in te wijden. Dat was een aangelegenheid, welke voor- loopig alleen hen beiden aanging. Hij boog dus. „Ik voeg mij naar de door u getroffen regeling, mijnheer Stinner, en verzoek u mij wel te willen verontschuldigen, dat ik dit niet onmiddellijk deed. U zult echter wel begrijpen, da tik op het oogenblik liever in Frankfort gebleven was." De ander lachte. „Dat spreekt vanzelf! Maar ga nu even mee naar mijn kamer, ik zou graag nog een en an der in het bijzijn van directeur Normann met u bespreken." Stefan ginfe mee, maar het kostte hem moeite den opgewekten morgengroet van zijn aanstaan den schoonvader even opgewekt te beantwoor den. Zou Robert Normann wel iets van Maria's ge heim weten? Met deze en nog zoovele andere on- beantwoordde vragen, die alle op hetzelfde neer kwamen, stapte hij in den trein. Hij besloot geen moment langer dan strikt noodzakelijk in Mün- chen te blijven elke minuut, dat hij eerder opheldering zou krijgen, was hem goud waard. Daar hij zonder afscheid van Maria te nemen naar Miinchen afreisde, stelde mevrouw Nor mann de verlovingskaart op en zond reeds den dag daarna aan alle bekenden de aankondigin gen rond, welke in prachtige krulletters op het geschepte papier te lezen gaven, dat mijnheer en mevrouw Normann de eer hadden de verloving mee te deelen van hun dochter Maria met inge nieur Baron Stefan von Hornstein. Die dag, dat zij de kaarten rondzond, was een der schoonste dagen van haar leven. Heimelijk had zij in het diepst van haar hart medelijden met haar harde zuster Francisca, die er geen flauw vermoedën van kon hebben, hoe Maria op de maatschappelijke ladder omhoog steeg. Heel toevallig hoorde ook Lona Jensen van de verloving, die in de Frankforter wereld heel wat stof tot praten gaf. Zoo nu begreep zij, waar om Stefan von Hornstein zoo plotseling met haar gebroken had. Natuurlijk, voor een korte tijdpasseering was zij den baron goed genoeg geweest met een armband had hij haar kussen betaald en hij ge loofde misschien nog wel, dat hij wonder voor naam en ridderlijk jegens haar gehandeld had. Lona Jensen dacht er daarbij niet aan, dat zij hem met alle haar ten dienste staande middelen tot zich had gelokt. De woede belette haar, klaar en zuiver te denken ze leidde haar op duistere paden en deed haar op wraak zinnen. Hoe en op welke wijze zij die wraak zou nemen, was haar nog niet duidelijk. Voorloopig moest zij rustig tijd en gelegenheid afwachten. In 't cabaret viel zij erg in den smaak en eiken avond zat zij na afloop met den een of ande ren bezoeker champagne te drinken. Een der gelijke trekpleister kon de eigenaar best gebrui ken en toen hij Lona nogmaals een verlenging van haar contract voorsloeg, wees zü deze niet af. Zij zou Stefan von Hornstein eens raten voe len wat het beteekende; haar te versmaden. Daarvoor kwam hem een geduchte afstraffing toe. Lona maakte zich al voorstellingen van het uur der afrekening en had daar al de noodige voorpret van. Haar flikkerende, zwarte oogen schitterden reeds bij de gedachten eraan nog on geduriger dan anders in het wit gepoederde ge zichtje. Robert Normann had een lichte verkoudheid opgeloopen en zijn huisdokter had hem voorge schreven, een paar dagen niet uit te gaan. Daar door moest Herman Stinner voor korten tijd de werkzaamheden van zijn directeur en vriend overnemen. De fabrikant had het land, omdat er in deze voor hem zoo drukke dagen nog allerlei onwel kome extraatjes waren, die hem ophielden en stoorden. Wei toevallig, dat zijn directeur ook net nog de advertentie opgegeven had, waarin hij een steno-typiste zocht. Bij dozijnen kwamen de sollicitanten opdagen en niettegenstaande in de advertentie uitdrukke lijk vermeld stond, dat alleen volslagen krachten in aanmerking kwamen, meldden zich heel wat half geschoolde meisjes aan, die geen fatsoenlij ken brief konden opnemen, uitwerken en tikken. Waarom Normann uitdrukkelijk persoonlijke aanmelding opgegeven had, begreep Stinner niet de een was nog niet de deur uit of de ander meldde zich. Hermann Stinner zuchtte juist had hij weer een jong ding uit moeten legen, dat men in zijn machinefabriek en gieterij geen tijd had om de opleiding te voltooien van jonge meisjes, die een stoomcursus in typen hadden meegemaakt en dat hij alleen een volslagen kracht zóu aanstel len, toen de kantoorportier alweer meldde: „Er is een juffrouw, die u spreken wil naar aanleiding van de advertentie in de krant." Stinner maakte een nerveus gebaar, toen ant woordde hij gelaten: „Laat haar ditmaal nog binnenkomen, maar Toen, na de geslaagde Oceaanvlucht van de Snip in December 1934 de K. L. M. in het begin van 1935 de eerste Nederlandsche luchtlijn in West-Indië opende met een dienst tusschen Curacao en Aruba, stond het voor iedereen, die onze energieke Nederland sche Luchtvaartmaatschappij kent, wel vast, dat zij zich met deze lijn, die een afstand van ongeveer acht uur varen in 35 minuten overbrugt, niet tevreden zou stellen. Na verscheidene speciale vluchten en langduri ge onderhandelingen kon de K. L. M. in Ju li 1936 inderdaad reeds overgaan tot het instellen van een tweetal per week ge vlogen dienst van Curagao naar Venezuela, waar aansluiting wordt verkregen op de lij nen van de Pan American Airways, de groo te Amerikaansche maatschappij, die in het luchtverkeer van Midden-Amerika de be langrijkste plaats inneemt. Het spreekt vanzelf, dat de K. L. M., bij het zoeken van expansiemogelijkheden, in de eerste plaats rekening had te houden met de reeds bestaande luchtlijnen in dit gebied, waarbij zij er naar moest streven, concurrentie die tot moeilijkheden aanleiding kon geven, te vermij den, en integendeel haar diensten te richten cp punten, waar zij passagiers kan aanvoeren voor de reeds bestaande lijnen of waar deze als voe- dingslijnen kunnen optreden voor de nieuwe, door de K. L. M. in te stellen diensten. In Venezuela zelf worden de luchtlijnen van het binnenland naar de kust geëxploiteerd door de Linea Aerepostale Venezolana, overblijfsel van de vroegere Fransche Aeropostale, vliegende met Fransch personeel en oude eenmotorige La- tecoere-toestellen. In Columbia is het luchtver keer van het binnenland naar de kust in han den van de Scadta, een bijna geheel met Duitscb personeel werkende onderneming en verder is daar de groote verbinding naar het noorden en naax het zuiden, onderhouden door de reeds genoemde Pan American Airways. Wat dus nog niet geëxploiteerd wordt, zijn de verbindingen tusschen de verschillende kustplaatsen onderling en tusschen de voor naamste Caraibische eilanden en de kust. En thans blijkt, hoe juist de K. L. M. heeft gezien, toen zij zich op Curagao nestelde en daardoor een der belangrijkste commerci- eel-strategische punten bezette, waarop an ders ongetwijfeld reeds door een buiten- landsche onderneming beslag zou zijn. ge legd. Thans heeft men in den dienst Curagao—Aru baMaracaibo een verbinding met Venezuela, die in de eerste plaats voor uitbreiding vat baar is, gezien de toenemende beteekenis van het rijke petroleumgebied in deze streken. Houdt men rekening met de geringe bevolkingsdicht heid van het land, dan heeft de K. L. M. met haar lijn naar Maracaibo geen onbevredigende resultaten geboekt. Naar het westen zou zij deze lijn willen uitbreiden naar Baranquilla In Co lumbia, een belangrijk knooppunt van luchtwe gen, zoowel van de Scadta als van de Pan American Airways. Tot nog toe is deze eerste havenstad van Columbia slechts te bereiken met vliegbooten, doch onderhandelingen zijn gaan de voor den aanleg van een vliegveld. Barbados is een zeer belangrijk scheepvaart centrum, een der eerste havens, die de groote lijnen op West-Indië aandoen. Van daar naar la Guaira of naar Maracaibo is per schip een reis van bijna zeven dagen, per vliegtuig echter van hoogstens één dag, zoodat de K. L. M. met een dergelijke lijn vrijwel zeker zeer veel post, maar ook vele passagiers te vervoeren zal krij gen. Een verdere mogelijkheid van uitbreiding eveneens van groote internationale beteeke nis, ziet de K. L. M. in een lijn van Cu ragao via Haiti naar Miami, aan de kust van Florida, waar aansluiting wordt verkre gen op de directe lijn naar New York van de Eastern Airlines. De afstand CuragaoNew- York, dien men met de Pan American Air ways via Maracaibo en Baranquilla in 43 wanneer er dan nog dames komen, moet je zeg gen, dat ze schriftelijk moeten solliciteeren bij de directie en afschrift van de getuigschriften in sluiten. Het persoonlijk ontvangen van al die sol licitanten vermoeit mij op den duur." De getrouwe knikte begrijpend. „Daar zal ik voor zorgen, mijnheer Stinner!" Hij deed de deur open en riep, net kantoor verlatend: „U kunt binnenkomen, juffrouw." Een teere, slanke meisjesgestalte trad binnen, groette, kwam tot midden in de kamer en bleef daar bescheiden staan. De portier deed de deur van buiten zachtjes dicht. Het meisje stond in afwachting bijna onbe weeglijk. Stinner, die aan zijn bureau zat, keek even vluchtig om hij zag de achter hem staande ternauwernood aan. Hij stelde zich van de sollicitanten niets meer voor de eene was even ongeschikt als de andere. Hij vroeg machinaal: „Wat kent u, juffrouw?" „Typen, Fransch, Engelsch, Duitsch, boekhou den en stenografie mijnheer," luidde het ant woord. Stinner liet een „hum, hum" hooren en vroeg verder: „Waar was u tot nu toe in betrekking?" „Bij de firma Grudener, groothandel in ijzer waren." „Waarom gaf u die betrekking op?" klonk zijn derde vraag. De sollicitante kuchte een beetje verlegen en bekende toen: „Ik ben nog bij Grudener, maar las uwe ad vertentie en daar de werkkring bij u mij ver- uur kan afleggen, zou door deze directe ver binding worden teruggebracht tot 21 uur vliegen. Dat het de K. L. M. ernst is met deze plannen, al zal de verwezenlijking nog wel even op zich laten wachten, moge blij ken uit het feit, dat kort geleden met de regeering van Haiti een contract is gesloten voor den tijd van 20 jaar, dat de K. L. M. het recht geeft, op Haiti te landen en ge bruik te maken van een luchthaven nabij Port-au-Prince. Voor de thans geëxploiteerde lijnen in West- Indië: zes maal per week CuragaoAruba v.v. en twee maal per week CuragaoMaracaibo, be schikt de K. L. M. over twee Fokker-vliegtui gen van het type F 18, de roemruchte Snip waarmede Hondong zijn oceaanvlucht maakte, en de Oriol, welke in Nederland als Oehoe ge boekt stond. Voorts zijn er twee piloten en een gering aantal mecaniciens en radiotelegrafisten. Voor de komende uitbreiding van diensten zal het vraagstuk van uitbreiding van personeel en materieel terdege onder het oog moeten worden gezien. Wat het laatste betreft zal men, even als in Oost-Indië, minder behoefte hebben aan groote vervoercapaciteit dan wel aan snelheid. Niet te groote, maar vooral economisch vlie gende, snelle machines komen in deze gewesten in aanmerking. Een beslissing is in deze nog niet genomen, maar waar de K. N. I. L. M. het oog heeft la ten vallen op de nieuwe Amerikaansche Super - .lockheed als mogelijk bruikbare machine voor het gestelde doel, zou het niet ondenkbaar zijn dat ook de K. L. M., wanneer deze machine aan de verwachtingen zou voldoen, uitbreiding van haar vloot in West-Indië met dit product zou over wegen. Omtrent het tempo, waarin de geschetste plannen zich zullen ontwikkelen, valt nog wei nig te zeggen. Het zij genoeg, dat de K. L. M. paraat is voor de toekomst, wanneer de voor genomen lijnen nog grootere beteekenis zullen krijgen door de verwezenlijking der luchtver- binaingen over den Atlantischen Oceaan. De sportvliegers Heymans en Sluyter zijn Maandag om 16.55 uur plaatselijken tijd te Calcutta aangekomen. Zij waren om 6.37 uur te Jodhpur opgeste gen; er werden twee tusschenlandingen ge maakt, n.l. te Shansi en Gaya, vanwaar resp. om 10.02 en 14.20 uur werd vertrokken. Aan den kwartiermeester bij Let Loodswezen ter standplaats Antwerpen, A. Lodema, is de eeremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, verleend. Benoemd zijn tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de majoors van den generalen staf van het Kon. Ned. Indisch Leger A. Struy- venberg en R. Bakkers, leeraren aan de Hoo- gere Krijgsschool. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: G. van Dijk Pzn., predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Oudemirdum. Benoemd is tot officier in de Orde van Oran je-Nassau ir. F. H. E. Guljé te Leiden, voorzit ter van de Alg. R.K. Werkgeversvereeniging. Verleend is de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud. aan J. Kooiman, organist der Ned. Herv. Kerk te Wil- lige-Langerak; in brons, aan J. Dekker, drukker bij de N.V. van Munster's Drukkerijen, te Amsterdam; in zilver, aan H. Smit, chef-machinist bü de Beverwijksche Conservenfabrieken N.V., te Be verwijk; in brons, aan J. de Vette, oudsten bediende bü de firma P. G. Dungelmann, te 's-Gravenliage; in zilver, aan K. Honig, conserveermeester bij de Beverwüksche Conservenfabrieken N.V., te Beverwijk; in zilver, aan J. van Os, wonende te Drieber- gen-Rüsenburg, voorheen fabrieksbaas bij de N.V. Constructiewerkplaats de Vries Robbe en Co., te Gorlnchem; in goud. aan G. van den Berg, fabriekschef bü de Ver. Blikfabrieken N.V., te Delft. Met ingang van 1 November 1936 is benoemd tot bouwkundig ambtenaar tweede klasse bij den RÜksgebouwendienst ter standplaats Utrecht, jhr. H. A. van Foreest. Voor het tijdvak van I November 1936 tot 1 November 1937 is wederom benoemd tot .tijde lijk vast-assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, ir. J. K. Groenewolt. aldaar; en met ingang van den datum, waarop hü zün betrekking zal aanvaarden, tot het einde van het studiejaar 1936—1937, benoemd tot tüdelük vast-assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, ir. W. J. Nüveld, te Apeldoorn. Aan den luit.-kolonel P. W. Scharroo, van het Regiment Genietroepen, is vergunning ver leend tot het dragen van het Duitsche Olym pische eereteeken der eerste klasse. schillende voordeelen bood, vroeg ik een middag vrü en kwam ik hier. Mün salaris bü Grudener is zeer bescheiden en omdat de firma zeer weinig kantoor-personeel heeft, moet ik dikwijls, als het druk is, tot 's avonds laat werken." Stinner knikte. „En 's avonds amuseeren jonge dames zich lie ver in de bioscoop en zoo ik begrüP u." „Neen, münheer, u begrijpt me niet," ant woordde de meisjesstem, die nu van opwinding een weinig beefde, „maar u kunt mü ook niet begrijpen. Mijn moeder is ziekelük en als ik meer geld verdiende, zou ik wat meer voor haar kun nen doen, wat ik nu niet kan, en als ik niet zoo veel overuren moet maken kan ik mü beter wij den aan de verpleging van mün moeder." Herman Stinner draaide zich met een ruk in zijn stoel om het meisje, dat achter hem stond en hem eerst eigenlijk maar geërgerd had als een der vele sollicitanten, had hij nog geen stoel aan geboden. Hü moest haar nu toch eens goed op nemen. Getroffen zag hü 't zeer eenvoudig gekleede meisje aan. Droomde hij of hoe was het anders mogelük, dat Maria Normann daar midden in de kamer stond? Ja dat was Maria Normann en toch ook weer niet. Maria had meer kleur en ook niet zoo'n droeve uitdrukking van gezicht. Maria was het toch en ook weer een andere. Een vreemde, die echter zoo op Maria leek, dat men ze met haar verwisselen kon. (Wordt vervoledi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3