I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Prins Bernhard bezoekt de Hoogovens. Het wrak van de Sch. 68 MEDISCHE ENCYCLOPAEDIE DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 CAMPAGNE'S WOORDENBOEKEN DANTE'S GODDELIKE KOMEDIE RECHTSKUNDIGE ENCYCLOPAEDIE VONDELS VOLLEDIGE WERKEN aiiimmiiimiiiimiinniiiniiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinnninniiiiiiiiiiii luiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiimiiiuiuuinmiimuiuiuiuiiiiiiiiuuiiiii Schaakrubriek CLEARING MET DU1TSCH- LAND Stand per 31 October ENCYCLOPAEDIE oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQO van den uitvinder !ZOËK^EZOB(i LICHT jMlUeHTi :zoek^zoek- [LichtiE licht FOTOREPORTAGE De bemanning van den te Rotterdam liggenden kruiser .De Ruyter" maakte Maandag een marsch door de stad, en defileerde op den Coolsingel voor den burgemeester en den commandant van het schip Met de bergingswerkzaamheden van den tusschen de IJmuider pieren verganen Scheveningschen logger Sch. 68 is Maandag een aanvang gemaakt. De .Meermin* bij het wrak, dat door een duiker onderzocht werd Aan den arbeid voor het tapijt, dat Rotterdamsche vrouwen als huwelijks-ge schenk aan H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen aanbieden Bell, waarmede het gesproken woord werd overgebracht, geëxposeerd op de tentoonstelling te Amsterdam ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum der hoofdstedelijke gemeente-telefoon Tijdens de bezichtiging van de hoogovens te IJmuiden door Z. H. Prins Bernhard. De hooge be zoeker bij zijn rondgang over het terrein Bij Zijn bezoek aan IJmuiden bezichtigde Prins Bernhard Maandag ook de sluizen, waarbij de hooge bezoeker werd rondgeleid door den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, Ir. C. Wolterbeek Alle correspondentie betreffende deze ru briek, gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Korte Prinsengracht 55, Amsterdam. PROBLEEM no. 57 A. P. Eerkes te Wildervank Eerste publicatie abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten. PROBLEEM No. 58 B. G. Laws Eerste prijs, Jamaica Glaener, 1892 8 7 6 5 4 3 2 1 a b c d e f Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen gelieve men voor 15 November in te zenden. OPLOSSINGEN Van no. 51 (A. P. Eerkes te Wildervank) 1. Ta6 Clijnruiming) dreigt 2. Pf6 mat. Een mooie, sobere constructie. Zwarte weüerkeenge toren raadsheer-interferentie op d4 met ontpenning van het paard d5. Van no. 52f (Duvergé) 1. Pef4; dreigt 2. Pd3 mat. Halfpin, lijnafsluiting en lijnope- ning. Voor 51 is 1. Tc6 verkeerd wegens Rd4. 1. Tg6 en Tb6 zijn doellooze zetten. Voor 52 faalt 1. Phf4 op Rb4; 1. Pd4 op Pxc3t; 1. Pf2 op Pxg4 en 1. De7 op Pxe7. Goede oplossingen van 51 en 52 ontvangen van: G. Th. J. Steverink, J. B. Renckens, J. Deurlo, C. Hartog, W. J. C. Schouten, A. Kluijskens, J. van der Kelen, J P. Coppens, P. Versteeg en A. L. van Item te Amsterdam; G. P. Thomas te Aalsmeer: G. C. Jansen, P. J. van Onzen, J. W. Klawer, J. P. Rietbergen en L. M. van Haaren te Arnhem; N. P A. Velze- boer, Theologicum te Warmond; P. C. Laas te Heiloo; A. Oldenburg te Haarlem; J. A. Rohde te Oude Niedorp; J. van de Rijdt te Eindhoven; Th. Vrede te Apeldoorn; J. Hof mans te Groes- beek; M. J. Mees te Amersfoort; Pastoor Ratté te Grootebroek; J. C. Nobels te Baarn; G. Boot te Heemstede; C. Ruëdisuëli en Henk Opdam te Santpoort; Joh. H. Heystee te Hil versum; D. de Jong te Bussum; A. Trompetter te Ter Apel (ook van 49 en 50) D. Janse te Bloemendaal; R. Wesseling te Ouderkerk; A. Kuypers te Soesterberg. Van 51: W. G. Harmse en J. G. A. van Bork te Amsterdam; P. An- driesma te Heerlen; H. J. Schot te Sloten, N.H.; W. J. Snelders te Laren, N.H.; N. de Boer te Maalbroek (Limburg)H. G. Koopman te Den Helder; J. G. H. B. te St. Nicolaasga. Van 52: L. van den Bergh en Chr. J. Brandjes te Amsterdam; G. L. de Zwart en G. J. van Tongeren te Heemstede. PARTIJ UIT „MIJN BESTE SCHAAK PARTIJEN" VAN DR. ALJECHIN Tournooi te Portsmouth 1923 Onregelmatige opening Wit: dr. Aljechin. Zwart: A. Drewit. 1. Pgl—f3 d7d5 2. b2—b4 Een nieuwigheid in den stijl der moderne school, welke soms niet vrij van overdrijving de ontwikkeling van de raads- heeren op de lange diagonalen aanbeveelt. De zet 2. b2b4 moet worden beschouwd als een ruimer fianchetto, hetwelk wit in het geval dat zijn tegenstander c7c5 speelt, in staat stelt door pionruil op c5 het overwicht in het centrum te behouden. Dat een reëelere waarde heeft dan de pionnenmeerderheid op den dame-vleugel, welke slechts in het eindspel be- teekenis krijgt. 2e7e6 3. Rel—b2 Pg8—f6 4. a2a3 c7c5 5. b4xc5 Rf8xc5 6. e2-e3 00 7. c2c4 Pb8—c6 8. d2d4 Rc5—b6 Natuurlijker is Rd6, maar ook in dat geval be houdt wit door 9. Pbld2, Tf8e8; 10. c4c5, Rd6c7; 11. Rflb5 een uitstekend spel. 9. Pbl—d2 D18e7 10. Rfl—d3 Tf8d8 11. 0—0 Re 8d7 12. Pf2e5! Rd7—e8 13. f2—f4 Ta8—c8 14. Tal—cl Pf6d7 Hierdoor verkrijgt wit een beslissend overwicht. 15. Pe5xc6! Tc8xc6 16. c4c5 Pd7xc5 17. d4xc5 Rb6xc5 Zwart heeft voor het paard reeds twee pion nen veroverd en dreigt nog een derde te win nen. De volgende combinatie van wit, bewijst de juistheid van den 15n. zet van wit. 18. Tfl—f3! Rc5xa3 19. Tclxc6 Re8xc6 Stand na den 18n. zet van zwart Natuurlijk Is 7 prachtig als «ven wilt kijken naar onze plaatles-met-'n-praatieover veilig verkeer. En toch hebben we nog liever, dat u ze overslaat, mits.a dan maar uit uzèlf al die wenken In practljk brengt 20. Rd3xh7t! Dit offer van twee raadshee- ren is reeds vroeger geschied (in de partij LaskerBauer, Amsterdam 1890 en Niemzo- witschTarrasch, St. Petersburg 1914). Op zichzelf is het dus niet belangrijk, maar wel door de wijze waarop het is voorbereid: uit sluitend door een reeks van demonstraties en afruilmanoeuvres op den tegenovergestelden vleugel. 20Kg8xh7 21. Tf3—h3t Kh7g8 3. Rb2xg7Na 22f7f6 zou wit niet getracht hebben de dame voor raadsheer en toren te winnen, maar zou 23. Rg7h6 ge speeld hebben, met onmiddellijke debacle: 23. De7h724. Ddl—h5, Ra3—f8; 25. Dh5— g4t Kg8—h8; 26. Rh6xf8. Zwart gaf de partij op. De annotaties van dr. Aljechin hebben wij verkort weergegeven. RECTIFICATIE In de vorige schaakrubriek is verzocht op lossingen der problemen 55 en 56 vóór 1 No vember in te zenden. Bedoeld was 8 November. Er werd bijzondere aandacht gevraagd voor het probleem no. 52; dat moet no. 56 zijn. b) Stortingen in Nederland waarvan bestemd voor: Achterstallige vorderingen Rentedienst Dawes- en Young- leening en Stillhalte, rente transfer Vrije rekening Reichsbank Nieuwe onder de clearing val lende vorderingen Stortingen in Duitschland (nieuwe onder de clearing vallende vorderingen) (incl. saldo 1935 ad ƒ35.655.500) Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (in minde ring komend van het bedrag onder 1 d) Laatst uitbetaalde nummer van storting: 294775. Speciale verrekening. Stortingen in Nederland tegen afgegeven Reischèques (incl. saldo 1935 ad ƒ367.800) Uitbetalingen in Nederland Overgebracht naar algemeene rekening (1) Nog beschikbaar Oct. 1936 178.731.800 24.321.000 9.329.600 6.950.100 138.131.100 176.132.800 137.333.400 4.195.500 3.303.100 400.000 492.400 ZOEKLICHT, bekend om haar deskundige samenstelling onder leiding van Dr. T. P. Sevensma, Bibliothecaris van den Volkenbond, geeft juist datgene, waarom men een woord in een encyclopaedic opslaat: een voor ieder begrijpelijk en prettig leesbaar beknopt artikel, waarin volledig te vinden is wat men weten wil. Er verschijnen momenteel in ons land een aantal belangrijke, groote encyclopaedieën, waarvoor wij alle bewondering hebben. Geen enkele is echter nog volledig verschenen en dat zal nog wel jaren duren. De Encyclopaedic Zoek-Licht, bevattende ruim 5000 bladzijden met zeer veel illustraties, ook in kleurendruk, wordt in 5 zware deelen in kunstleder gebonden, ineens compleet geleverd. Het doet mij genoegen aldus een R.K. Priester dat U in de exemplaren, die van deze Encyclopaedic door U worden afgeleverd, een nood zakelijk gebleken correctie hebt aangebracht daar ik overigens van deze Encyclopaedic, om haar volledigheid en goedkoopen prijs zoo zeer te prijzen, niet anders kan zeggen, dan dat de tendenz van het geheel zakelijk objectief en wat de specifiek-Katholieke onderwerpen betreft goed geïnformeerd is. Algemeen gunstige pers: „Wij hebben groote waardeering voor dit werk, dat dikwijls de veel grootere encyclopaedieën beschaamd maakt". (Overijss. Crt.) „Wü kunnen deze uitgave als een zeer bruikbaar werk aanbevelen". (Maasbode). Tijdelijk van f 54.voor slechts f 25.Desgewenscht betaalbaar in maandelijksche termijnen. De beste en de goedkoopste. Naast een goede woo rd- vertaling vindt men in deze woordenboeken ook de meer gebruikelijke uitdrukkingen. Uitnem. geschikt voor school, bij studie en op kantoor. De 3 deelen totaal kosten slechts f 7.90, afzonderlijk f 2.90 per deel. Betaling kan geschieden in maandelijksche termijnen. I. Fransch-Nederl. en Nederl. Fransch, omvang 1452 blz. 10e druk. II. Duitsch-Nederl. en Nederl.-Duitsch, omvang 1308 blz. 10e druk. III. Engelsch-Nederl. en Nederl.-Engelsch, omv. 1438 blz. 12e druk. vertaald door Pater Dr. Chr. Kops O.F.M., met illustraties van Charles Eyck. 3 zware deelen, fraai gebonden tijdelijk van f 33.voor f 15.In den loop der tijden verschenen in ons land reeds meerdere Dante-vertalingen. Maar om de „Goddelike Komedie" goed te begrijpen is er meer noodig dan een goede vertaling alleen. Naast de vertaling zijn de ver klaringen van het grootste belang. Pater Kops heeft deze ongelooflijk moeilijke taak op buitengewone wijze vervuld 0.p iedere pagina geeft hij kommentaar in eenvoudigen, maar glashelderen stijl. Opdat een ieder zich in het bezit kan stellen van deze prachtuitgave met fraaie illustraties, waaronder in kleur, bieden wij haar tijdelijk aan in plaats van tegen f33. voor slechts f15.Desgewenscht kan bovendien de betaling nog plaats vinden in maandelijksche termijnen. )OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOO voor gezin en verpleging, samengesteld door dr. P. J. de Bruine Ploos van Amstel met medewerking van Dr. Holt, R.K. Vrouwenarts. Ieder, die iets wil weten over bloedarmoede, bloeddruk, blaascatarrh, kleurenblindheid, angina, maagkramp, kanker, kinkhoest, rlieu- matiek, spataderen, suikerziekte, slapeloosheid, zwangerschap, zenuwziekten, schurft, spit, tuberculose of wat dan ook, wordt daarover deskundig ingelicht door deze encyclopaedic van 530 pagina's, met kleurendrukplaten en vele zwartdrukplaten op kunstdrukpapier. Behandelt 2000 onderwerpen, beschrijft alle ziekten en de nieuwste geneesmethoden. In normale tijden zou zulk een geïllustreerd werk minstens hebben gekost f 15.—. Wij leveren U deze encyclopaedic, gebonden, nu voor slechts f4.50, desgewenscht betaalbaar in maandelijksche termijnen. Practisch samengesteld door ervaren deskun digen. Volkomen betrouwbare raadgever. Iedereen vindt daarin antwoord op de vragen, waarvoor hij iederen dag kan komen te staan, als b.v. bij huur of verhuur, bij koop of verkoop, bij geboorte, huwelijk of dood, bü erfenis, bij arbeidscontract, bij belasting aangelegenheden, enz. Deze encyclopaedie helpt U snel en veilig door het warnet van Nederlandsche wetten, waarin het voor een leek zoo moeilijk is den weg te vinden. Een uitgebreid register stelt U in staat dadelijk het artikel te vinden, dat U zoekt. Het boek is 770 pagina's groot en kost, gebonden in stevigen linnen band, slechts f5.90, desge wenscht in maandelijksche termijnen. Kosten noch moeiten zijn gespaard om deze uitgave, bezorgd en toegelicht door Dr. H. Diferee met deskundige verklaring der Katholieke stukken door Pater Jac. Zey S.J., te doen uitmunten. De historische kleurenplaten en de honderden zwarte prenten op kunstdrukpapier zijn met opzet zóó gekozen, dat ze tegelijk voor de historie van onzen Glorietijd, onze „Gouden Eeuw", van groote beteekenis zijn. Deze uitgave werd dan ook bekroond onder de best verzorgde boekwerken in Nederland verschenen. Voor een ieder, die Vondel niet slechts in een eenvoudige kleindruk- editie wil bezitten, maar zijn werken ook wil lezen en herlezen om van de schoonheid daarvan ten volle te genieten, is deze 7-deehge rijk geïllustreerde uitgave een volstrekt eenig bezit. Van dit standaardwerk bieden wij een beperkt aantal exemplaren, aan voor f 35.inplaats van f 92.75, desgewenscht betaalbaar in maandelijksche termijnen. in te 556110611 aan N-v- ROMAN-, BOEK- en KUNSTHANDEL H. NELISSEN, Leidschegracht 72, Amsterdam-Centrum. g '4 N Postrekening 60092. Ondergeteekende wenscht te ontvangen: X en het verschuldigde ad f........ te voldoen O ineens/in maandelijksche termijnen van fHet volle bedrag/de le maandelijksche termijn van fis aan U ingezonden. X NAAM: ADRES: g

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4