Franklin Roosevelt blijft aan Pijnlijke voeten? Koninklijk bezoek te IJmuiden M mm Sloan's Liniment GRIEZELIGE VONDST - NAASTENLIEFDE - Hoofdinspecteur van politie geschorst WIJZIGING M.O.-WET OVERWINNING GR00TER DAN VERWACHT WERD Laagheden WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936 Lijk gevonden in de Polanenstraat te Amsterdam De roofoverval te Kloosterzande Een der gearresteerden uit de marechaussee-kazerne ontvlucht VECHTPARTIJ TE VENRAY Woonwagenbewoners gaan elkaar te lijf DE CYCLOON IN BRITSCH- INDIË Bisdom van Nederlandschen Missiebisschop geteisterd TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN Op slag gedood Belastinggelden verduisterd Woesteling ingerekend Moordaanslag op een surveil- leerenden politie-agent De ontploffingsramp te Schiedam Een der slachtoffers te Vlaar- dinger-Ambacht begraven BRANDSTICHTING TE BOSKOOP Hij wordt er van beschuldigd anonieme brieven te heb ben geschreven Moeilijkheden voor de bijzondere middelbare meisjesscholen Huiszoekingen bij Chineezen HL t BUITENLANDSCH OVERZICHT Zal hij conservatiever worden Een weinig Sloan's vóór U naar bed gaat geeft wonderlijke ver lichting. Sloan's werkt verba zingwekkend snel. Probeer het vanavond. Voel, hoe pijn en brandend gevoel wegtrekken Prijs 80 ct. - doodt pijn De Vorstelijke Personen schepen zich in voor een tocht naar Den Helder Tegen politieke personen Plan van den Opbouw DE VERLOVING VAN ONZE PRINSES Groote vreugde op de jaarlijksche bijeenkomst der Anglo- Batavian Society Geen import van Japansche rijwielen In de Polanenstraat te Amsterdam heeft gisterenavond laat een afschu welijke ontdekking veel opschudding verwekt. Een man met bijna afgesne den hals werd naast den rijweg door bewoners gevonden die opgeschrikt waren door een plof. De man bleek dood. Het was de 30-jarige De V., die met zijn moeder en zuster op de derde étage van perceel 99 woonde. Een vrouw liep op het lijk toe om hulp te bieden maar zakte op het gezicht ervan bewusteloos ineen en werd naar een der ziekenhuizen gebracht. Andere bewoners bemoeiden zich met het ge beurde, waarschuwden politie en geneeskundigen dienst, maar hulp kon hier niet meer baten. Wat er geschied was bleef toen nog een raad sel. Was de man in overspannen toestand na een poging tot zelfmoord met het mes, uit het raam gesprongen? Of had men hier met een moordaanslag te deen? In de algemeene consternatie was ook een brandmelder afgedrukt. Toen de brandweer verscheen en een der brandwachts den gruwelijk gewonden man zag liggen, verloor ook deze het bewustzijn. Hij werd door den geneeskundigen dienst naar zijn woning vervoerd. Het gevonden lijk Werd naar een der gast huizen gebracht. Onder leiding van hoofdinspecteur Van den Berg van het bureau Spaamdammerstraat en later van commissaris Voordewind werd een onderzoek ingesteld. Men bleef in het duister tasten: moord? Men had niemand de woning zien verlaten. Terwijl zich het drama in de Polanenstraat afspeelde waren de moeder en zuster niet thuis. Van huiselijken twist of zoo iets kon dus geen sprake zijn. Voor de vrouwen was het een vreeselijke thuiskomst toen ze politie en een drom volks voor de huisdeur zagen staan. Ze konden het eerst niet gelooven. Op den zolder werd een plas bloed gevonden. Maar nergens in het huis waren sporen van worsteling. Hedennacht hebben nog de rechtercommis saris, vergezeld van den politiescheikundige, den heer C. J. van LeddenHulsebosch en de sub. officier van justitie mr. E. Overbosch een nader onderzoek ingesteld. Het onderzoek van politie en justitie wijst er op, dat hier hoogstwaarschijnlijk geen spra ke is van een moordaanslag. In den afgeloopen nacht heeft een der gearresteerde verdachten van den roofover val in Kloosterzande, B. P., kans gezien uit de cel van de marechaussee-kazerne te Groenendijk (gemeente Hontenisse) te ont vluchten. Tot heden heeft men nog geen spoor van den vluchteling gevonden. Dinsdag kregen een aantal woonwagenbewo ners van de families M. en v. N. te Venray een twist, die zoo hoog liep, dat beide families, tusschen wie een oude veete bestond, een vechtpartij ondernamen. 3r kwamen zelfs jachtgeweren aan te pas, waardoor een vijftal personen licht door hagelkorrels werden ge wond. De politie, die kwam toen de vechtpartij was afgeloopen, stelt een onderzoek in. De Zeereerw. heer B. Vlasveld, secretaris van den Nederlandschen Missiebisschop Mgr. Bouter, bisschop van Nellore in Britsch-Indië, die tijde lijk met verlof hier te lande vertoeft, heeft be richt ontvangen van Mgr. Bouter, waarin deze meedeelt, dat het bisdom door den cycloon zwaar geteisterd is. Vele kerken en scholen, vooral in het Guntur-gebied, zijn ernstig be schadigd. Gelukkig zijn geen menschenlevens te betreuren. Vanochtend is te Best in het Wilhelminaka- naal, onder de spoorbrug, het lijk gevonden van den 68-jarigen A. R., wonende te Best. De man, die Dinsdagavond was gaan wandelen, is waar schijnlijk door de duisternis misleid in het water terecht gekomen. Het stoffelijk overschot is naar het Gasthuis te Best overgebracht. Dinsdagavond kwam te Rotterdam de 35-ja- rige handelsreiziger J. J. Branbring op zijn motorrijwiel uit de Zoutziederstraat, met de bedoeling den Mathenesserweg over te steken. Op hetzelfde oogenblik passeerde een vracht auto, bestuurd door den 24-jarigen G. D. uit Nieuwerkerk aan den IJsel. De motorrijder werd door den vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Zijn lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De vracht auto is in beslag genomen. PADANG, 4 Nov. (Aneta) De Landraad veroordeelde een mantri van de belastingen en een districtshoofd tot een jaar gevangenisstraf, wegens verduistering van belastinggelden. Nieuwe graven zijn gedolven, Kransen liggen aan den kant, Weer zijn velen omgekomen Bij een ramp in Nederland. Velen zijn daar plots verong'lukt Door de helsch' ontploffingskracht, Menig ander is gevallen Toen hij hulp en bijstand bracht. Om hun medemensch te redden Zijn die mannen toegesneld, Hebben in hun menschenliefde Het gevaar niet meer geteld. Maar de dood vroeg nog meer offers, En de dood sloeg nóg eens raak, En die helden zijn gevallen Bij 't volbrengen van hun taak. Ook al staan wij nu vol rouwe Om het droef en tragisch feit, Boven deze somb're graven Straalt de glans der eeuwigheid: 't Vuur van 't tankschip kon men dooven, Maar steeds brandend blijft de vlam Van de naastenliefde, daar zij Rechtstreeks uit den hemel kwam. HERMAN KRAMER Hedennacht heeft te Amsterdam een woesteling, die zich verzette 'tegen een sur- veilleerenden agent, op dezen een moord aanslag gepleegd die gelukkig geen ernstige gevolgen voor den aangevallene had. Het geschiedde op de Zieseniskade waar den laatsten tijd een aantal nachtgelegenheden zich bevinden. Daar was het in den afgeloopen nacht weer rumoerig. In een woning ontstond een twist tusschen een aantal personen. De herrie zette zich op straat voort, toen een sur- veilleerend politieman op het lawaai afkwam. Hij trachtte de vechtenden te scheiden, doch men keerde zich nu tegen hem. Toen hij een man gelastte zich te verwijderen, maakte deze zich zoo driftig, dat hij een mes trok en zich op den agent wierp. Deze wist ech ter met zijn wapenen den woesteling van zich af te houden. De agent kreeg intusschen versterking van collega's en het gelukte den man te arrestee ren en naar het bureau Leidscheplein over te brengen, waar hij is ingesloten. Proces-verbaal wegens poging tot doodslag is opgemaakt. Hij zal ter beschikking van de justitie worden ge steld. Dinsdagmiddag is op de Algemeene Begraaf plaats te Vlaardinger-Ambacht het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den 24-jarigen W. B. de Jong, uit Vlaardingen, een der slacht offers van het vreeselijk ongeluk op de werf Wilton. Vertegenwoordigers van directie en personeel waren aanwezig, Aan de groeve sprak ds. G. J. van Vliet woorden van troost. De heer N. v. d. Vaart, van wiens zijde het slachtoffer was weggerukt, terwijl zij samen bezig waren een anderen gewonde van boord te halen, voerde het woord namens het personeel De vader van den overledene dankte voor de laatste eer, aan zijn zoon bewezen. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde het vonnis der Haagsche rechtbank waarbij de win kelier P. J. C. uit Boskoop, thans gedetineerd, wegens opzettelijke brandstichting op den zol der van zijn woning aan de Bootstraat aldaar, is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De burgemeester vkn Assen, mr. J. Bothenius Lohman, heeft aan den hoofd-inspecteur van politie te Assen, den heer Van der M. kennis gegeven, dat hij in zijn betrekking wordt ge schorst tot den datum, waarop de beslissing, waarbij hem ontslag uit den dienst is verleend, onherroepelijk zal zijn geworden. Naar wij vernemen zal de beslissing van den burgemeester aan het oordeel van het bevoegde scheidsgerecht onderworpen worden, terwijl in hoogste instantie een beslissing door den Cen- tralen Raad van Beroep te Utrecht moet worden genomen. Het ontslag is o.a. verleend op grond van het feit, dat de hoofd-inspecteur van politie beschul digd wordt van het schrijven van anonieme brieven. Als raadsman van den hoofdinspecteur treedt op mr. dr. J. E. Hesse, advocaat en procureur te Groningen. Aan het voorloopig verslag over het wetsont werp tot wijziging en aanvulling der middel baar-onderwijswet is het volgende ontleend; Vele leden begroetten dit wetsontwerp, waar door een wettelijke regeling van het handels onderwijs op korten termijn wordt mogelijk ge maakt, met instemming. Verscheidene leden betoogden, dat een alge meene herziening der middelbaar-onderwijswet reeds vele jaren urgent is. Van verschillende zijden werd de aandacht gevestigd op de moeilijke positie, waarin eenige bijzondere middelbare scholen voor meisjes verkeeren. Allereerst achtte men het verkeerd, dat belangrijke aangelegenheden geheel buiten den wetgever om worden geregeld. In de tweede plaats had men er ernstig bezwaar tegen, dat de minister, bij beschikking allerlei op zich zelf misschien wenschelijke bepalingen omtrent het middelbaar meisjesonderwijs vaststellende, al dus slechts één soort van meisjesscholen hielp, namelijk de openbare. Immers, de bijzondere meisjesscholen kunnen van dit alles niet profi teered zij kunnen aan de voorwaarden niet voldoen, wijl zij u.l.o.-scholen moeten blijven, op straffe van buiten alle subsidie-verband te geraken. Weliswaar poogt de minister uit de impasse, waarin de bijzondere scholen nu ge bracht zijn, een uitweg te vinden door op de begrooting voor 1937 een memoriepost uit te trekken voor subsidies aan bijzondere middel bare scholen voor meisjes, maar deze poging kan niet slagen. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat de minister aan het slot van het algemeene deel van de memorie van toelichting weliswaar de opheffing van de hoogere burgerscholen met driejarigen cursus voorstelt, maar dat het ont werp niet in deze opheffing voorziet. Met den meesten aandrang verzochten som mige leden, op de hoogere burgerscholen en handelsscholen het godsdienstonderwijs in de lijst der vakken op te nemen, met dien ver stande, dat dit vak zal worden onderwezen door de godsdienstleeraren van de gezindte der leerlingen en dat de leerlingen vrijstelling van dit onderwijs zullen kunnen verkrijgen op grond van een schriftelijke verklaring van ouders, voogden of verzorgers. Verscheidene leden merkten op, dat de be staande toestand, tot groote voldoening van allen die daarbij betrokken zijn, vele 4-jarige handelsdagscholen kent. Naar hun oordeel heeft de practijk doen zien, dat aan het 4- jarige type de voorkeur wordt gegeven. Vele 3-jarige scholen zijn dan ook in 4-Jarige om gezet. Dit neemt niet weg, dat ook aan de 3- jarige scholen behoefte bestaat. Deze leden ga ven in overweging, het tweede en derde lid van artikel 18 bis te doen vervallen en het eerste lid te lezen: de handelsdagschool heeft een cursus van drie of vier jaren. Andere leden wilden den 4-jarigen cursus als regel, met de mogelijkheid om, met machtiging' van den minister, den cursus met een Jaar te bekorten. Sommige leden drongen er op aan, het vak stenografie onder de verplichte vakken op te nemen. In dit verband bepleitten zU het in stellen van een staatsdiploma voor leeraar in de stenografie. Men drong er op aan, te bepalen, dat aan de handelsdagschool onderwijs kan worden gege ven in machineschrijven. Verscheidene leden merkten op, dat, indien de voorgestelde wijziging van artikel 37 tot stand komt, het gemeentebestuur van Amsterdam, dat voor zijn middelbare scholen geen rijkssubsidie geniet en in verband hiermede voor kinderen van niet-ingezetenen steeds het maximum schoolgeld heeft geheven, voor de keuze wordt gesteld, of deze kinderen voortaan niet meer toe te laten, of genoegen te nemen met het schoolgeld, dat in overeenstemming met het inkomen hunner ouders wordt vastgesteld, en hen dus eventueel kosteloos of tegen betaling van een gering schoolgeld toe te laten. Zij ver zochten wijziging' van het eerste lid van arti kel 20, ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen. BATAVIA, 4 Nov. (Aneta). Gistermiddag zijn op enkele plaatsen in Ned.-Indië bp Chinee- «che ingezetenen huiszoekingen gehouden. Deze huiszoekingen vonden plaats, daar men vermoedde dat artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht werd overtreden, met name wegens het bevorderen van de verkiezingen voor het nationale congres (parlement) in China. Nader kan nog worden medegedeeld, dat ver schillende schrifturen in beslag zijn genomen en diverse personen, o.a. te Batavia, door de politie voor onderzoek zijn aangehouden. X? i V Het jachtseizoen is in vollen gang. Dagen achtereen worden de bosschen doorkruis1 en verstoort het luide roepen der drijvers de stilte die er anders pleegt te heerschen Franklin Delano Roosevelt, de Amerikaan- sche „der keer'len God" heeft het stem- buspleit gewonnen. Gouverneur Landon, de oandidaat der Republikeinen, de man, die in Kansas de begrooting sluitend wist te ma ken en daarom als een model van conservatief zuinig beheer tegenover den „verkwister en experimenteerder" Roosevelt werd uitgespeeld, heeft de nederlaag geleden. Algemeen werd wtel verwacht, dat Roosevelt het van den braven, maar weinig tot fantasie en gemoed van het Amerikaansche volk sprekenden Landon zou winnen, maar niet, dat Roosevelt een zoo groote meerderheid zou behalen als hij behaald heeft. Op verschillende gronden was deze ver wachting gebaseerd. Verschillende bekende de mocratische leiders zooals o.a. Alfred Smith hadden zich voor Landon uitgesproken en Roo sevelt had het opgegeven zich met hen te ver zoenen. Landon en de Hearstbladen hadden Roosevelt beschuldigd van communistische tendenzen en deze beschuldiging had een niet geringe consternatie verwekt, zoodat Roosevelt het noodig oordeelde daartegen op te komen. De tijdens de laatste verkiezingscampagne ronde uitgebroken zeeliedenstaking, welke tot een aigemeene staking zou kunnen overslaan, werd als een schadelijke factor voor de her kiezing van Roosevelt beschouwd. Wallstreet was en bleef gebeten op Roosevelt, die het ge- wetenlooze gokken bemoeilijkte en de openbare schuld tot een duizelingwekkende hoogte had doen stijgen. En tenslotte werkte de vrees voor een herleving van de „New Deal" en Roosevelt's lahdBouwpolitiek, w'elke volgens het hoogste ge rechtshof in Amerika niet steeds en in alle op zichten in overeenstemming met de grondwet waren, ten gunste van Landon. Niettegenstaan de dit alles, is de daarop gebaseerde verwach ting gelogenstraft. Roosevelt triomfeert en meer dan een succes van het democratisch partij program beteekent deze zege een succes van zijn persoonlijkheid. De partij-programs van democraten en republikeinen loopen niet zoo heel erg uiteen en bevatten weinig principieele verschillen. De presidentskeuze is altijd meer een kwestie van personen dan van programs geweest. Roosevelt heeft steeds op de massa, op de arbeiders en de kleine luiden gebouwd en zij hebben hem niet in den steek gelaten. Hij is de man, die met gedurfde experimenten Amerika de „prosperity" heeft teruggegeven, welke onder den republikeinschen Hoover te loor was gegaan. Hij heeft dit resultaat wel-is- waar slechts kunnen bereiken ten koste van een slechts in astronomische cijfers uit te drukken begrootingstekort, maar de Vereenigde Staten vormen een ontzaglijk rijk en self-supporting werelddeel, en wat Europa astronomisch lijkt, wordt in Amerika nog tot de overkomelijkhe den van deze planeet gerekend. In tegenstelling met den regel, dat ondank 's werelds loon is,heeft Ropsevelt door den stam- busuitslag te zijnen gunste den dank geoogst voor het vele, dat hij met energie en voortva rendheid heeft tot stand weten te brengen ge durende de vier jaren, die hij in het Witte Huis te Washington heeft doorgebracht als Amerika's machtigste man. Zijn grootste ver diensten heeft hij zich verworven in zijn hard- nekkigen strijd tegen de plutocratie en door zijn sociale voorzieningen en maatregelen, waardoor hij een einde heeft gemaakt aan de meedoogenloosheid van het liberalistische ka pitalisme, waaraan de economisch zwakken op ongenade zooveel jaren overgeleverd zijn ge weest. Zij, die niet in Roosevelt's principieele eerlijkheid gelooven, hebben de verwachting uit gesproken, dat Roosevelt na zijn herkiezing conservatiever zou worden, omdat hij toch niet voor een derde periode in aanmerking kan ko men en dus zijn kiezers niet naar de oogen be hoeft te zien. Het is mogelijk, dat Roosevelt in die richting zal gaan, maar dan behoeft dat nog niet een bewijs te zijn voor een ontrouw worden aan zijn waarlijk democratische en so ciale beginselen. Roosevelt heeft ten koste van groote offers de crisis in Amerika goeddeels overwonnen en heeft daardoor de gelegenheid geschapen zijn economischen en socialen nieuw bouw te consolideeren en tevens de daardoor ontstane lasten te verminderen. Behouden kost minder dan bouwen, en wie behoudt en be schermt, wat hij gebouwd heeft, mag daarom nog niet verdacht worden van verraad aan de voortvarendheid, waarmee hij bij het bouwen te werk moest gaan om iets, dat er niet was, tot stand te brengen. Nu Roosevelt in het kies college over een groote en beslissende meer derheid beschikt, zoodat zijn definitieve her kiezing vast staat, mag de wereld rekenen op 'n voortzetting in groote lijnen van de politiek, welke hij tot nu toe gevoerd heeft. Van de nog niet bekende getallen der ver houding tusschen de totalen der uitgebrachte stemmen zal het afhangen, in hoeverre hij daarbij gesteund of belemmerd zal worden door het Congres. Tienduizenden zijn hedenmorgen getui ge geweest van het verterk van H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bemhard met den kruiser „De Ruyter" van IJmuiden, die met het Vor stelijk Gezelschap een tocht naar Den Hel der zou maken. Reeds vroeg in den ochtend stonden bij de ponten te Velsen, waarvan er een voor den vorstelijken stoet gereserveerd was, en verder langs den geheelen weg, welke naar de ter reinen van de Hoogovens en vervolgens naar de Noordersluis leidt, honderden belangstellenden geschaard. Maar vooral op de sluis was de drukte ge weldig. Duizenden, waaronder een groot contingent schoolkinderen, stonden aan beide zijden van de schutkolk, waarin de kruiser gereed lag, op gesteld. Verschillende autoriteiten waren aan wezig, waaronder wij opmerkten de heeren J. Seijffert, havenmeester, ir. W. J. C. Geelinck. hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswater staat in Noord-Holland, den ingenieur van den Rijkswaterstaat J. Breukens, uit Haarlem en de wethouders van Velsen, de heeren J. P. Nijs- sen en J. C. Dunnebier. Er waren uitgebreide politiemaatregelen ge troffen onder leiding van den commissaris van politie te Velsen. Omstreeks elf uur arriveerde de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, vergezeld van zijn echtgenoote en vice-admiraal Kruys, die aan boord door den commandant van den kruiser, kapt. ter zee Van der Sande Lacoste, werd begroet. Aan boord bevonden zich voorts tachtig ma riniers, onder commando van eersten luitenant Nas. Toen het sein werd gegeven, dat de koninklijke stoet in aantocht was, gingen de pavoiseervlaggen omhoog, commando's klonken aan boord, en even later reden de auto's de Sluiskade op, waar van uit de rijen der menigte onmiddellijk een luid ge jubel opsteeg. De Vorstelijke Personen werden aan den voet van de statietrap begroet door den comman dant van den kruiser en door admiraal Bouduin, chef van den Militairen Dienst van het Konink lijk Huis, alsmede door den burgemeester van Velsen. De Prinses begaf zich onmiddellijk naar de Roode Kruis-transportcolonne, welke langs de sluis stond opgesteld, en onderhield zich eenige oogenblikben met den leider, dr. W. van Haselen, hen dankende voor de attentie, hier aanwezig te zijn. De Vorstelijke personen begaven zich vervol gens aan boord, waar onmiddellijk de Konink lijke Standaard werd geheschen. Na de inspectie van de bemanning verschenen H. M. de Koningin en het Prinselijk Paar op den commandotoren, waar zij wederom enthousiast werden toege juicht. Spoedig daarop verliet de kruiser de sluis voor den tocht naar Den Helder. De politiek der uiterste partijen leidt bij hun heetgebakerde propagandisten niet zelden tot het bedrijven van laag heden tegen leiding gevende personen. Ze geschieden niet altijd spontaan uit een ge- tergden gemoedstoestand, maar uit cyni sche berekening. De terreur-methoden van het communisme op dit gebied zijn bekend. Maar ook sommige N. S. B.-fanatici zijn er niet vreemd aan. Op het oogenblik wordt de heer F. W. Wessels achtervolgd omdat hij de bekende brochure tegen Mussert schreef, en zelfs telefoneerde een onver laat aan de verwanten van den heer Wes sels, dat men dezen de beide beenen ge broken had. Die ruwheiS dateert niet van vandaag of gisteren, gelijk de heer J. W. Albarda in Het Volk vertelt: Op 8 November 1932 nam ik deel aan een betooging van S. D. A. P. en N.V.V. in Den Haag. Op de voorafgaande dagen had ik een aantal anonieme brieven en briefkaar ten ontvangen, waarin mij in de ruwste bewoordingen werd aangekondigd, dat het op den 8sten November slecht met mij zou afloopen. Ook was mij dat telefonisch ver zekerd. Toen ik op 8 November mij bij de betooging bevond, werd mijn huis opgebeld door iemand, die verzocht mijn vrouw voor zichtig op een slechte tijding voor te be reiden. Hij zeide, dat hij mij zwaar gewond had zien wegdragen en' dat ik op zijn minst (evenals nu de heer Wessels) twee gebroken beenen had. Een half uur later kwam ik ongedeerd thuis! Op denzelfden middag werd een soortge lijke tijding getelefoneerd naar de woning van mijn partijgenoote mevr. Suze Groene- weg, toen te Rotterdam. Ook haar was niets kwaads overkomen. Sedert dien tijd schijnt het een gebruik te zijn geworden, om mij en anderen telefo nisch met scheldwoorden en bedreiginen lastig te vallen. Het gebeurt wel, dat ik ook in den nacht, eenige keeren achter elkaar word opgebeld, om te vernemen, dat „Mus sert wint" en dat mij allerlei erge dingen ie wachten staan of om alleen maar uitge scholden te worden. Niemand van de hel den noemt natuurlijk ooit zijn naam. Met de „grafstem", die men den heer Wessels heeft laten hooren, heb ik ook kennis ge maakt. Meer dan eens heeft iemand, die mij opbelde, zich uitgegeven voor den geest van mr. Troelstra! Inderdaad kunnen deze gemeene practij- ken niet scherp genoeg aan de openbare meening gesignaleerd worden. Sedert de communistische en fascistische demagogie behooren ze tot de omgangsvormen van een bepaald soort propagandisten. Maar de marxistische opvoedingsmethode van de I massa is er niet vreemd aan. De socialis- tische knokploegen, de ruwe bejegeningen van werkstakers tegen werkwilligen, de aanvallen op de „beestmenschen van No- I lens", de platen van den door een priester i geknevelden werkman en de scheld-metho- j den in de roode pers hebben aan het volk de manieren geleerd, waarover thans wordt I geklaagd. Uit de redevoeringen welke op de jaarlijksche bijeenkomst op 3 November der Anglo-Bata- vian Society te Londen, die werd gepresideerd door den hertog van Albemarle, werden uitge sproken, sprak groote vreugde over het as. hu welijk van H. K. H. Prinses Juliana. Namens de gasten een toast beantwoordend, zeide de hertog van Athlone: Het nieuws van de verloving van Prinses Juliana vormde voor Prinses Alice en mijzelf een aangename verrassing. De prinses is niet alleen een zeer bekwame en geschikte jonge vrouw, doch zij beschikt tevens over vele hoe danigheden, welke van groote waarde vooi- haar land zullen zijn. „Zij zal een goed konin gin worden," aldus besloot de hertog zijn rede. Ook de Nederlandsche Gezant, jhr. De Ma- rees van Swinderen, gaf, na zijn vreugde te hebben uitgedrukt over zijn 22-jarig' verblijf in Engeland, uitdrukking aan zijn vaste overtui ging, dat het huwelijk van Prinses Juliana zeer gelukkig zou worden en tevens tot grooten zegen voor haar land. Ten aanzien van Prins Bernhard voegde hij er aan toe, dat deze terecht kon verklaren: „Ik kwam, zag en overwon." en heeft in ons blad een aan „Ons Noorden" ontleende publiciteit be treffende het „Katholiek Plan van den Opbouw" kunnen lezen. Het wil ons voorkomen, dat deze publi- catei op dit oogenblik geenszins geheel verantwoord is. Dat een commissie samengesteld uit ver tegenwoordigers der vier standsorganisa ties en aangevuld met erkende deskundi gen, bezig is een concreet economisch po- gram samen te stellen, was reeds lang be kend en dat is waarlijk ook niets bijzon ders, daar de R. K. S. P. na de verkiezin gen zeker de eerste zal zijn die in aan merking komt om de verantwoordelijkheid óók voor het economisch beleid te dragen. Maar het publiceeren van bijzonderheden uit dit rapport is geheel ontijdig en in den vorm waarin dit thans geschied is, ook zeker niet juist. De critiek op de Re geering, dat zij „in dezen tijd van groote werkloosheid en lage prijzen belangrijke werken slechts gedeeltelijk of in het ge heel niet uitvoert" is zeker onbillijk, daar in de laatste jaren op het gebied der open bare werkverschaffing reeds zeer veel geschied is. De „onthulling" over de financiering van eventueele pfhnnen verliest zich geheel en al in algemeenheden. De zinsnede tenslotte dat de werken moe ten worden uitgevoerd tegen normale loo- nen „omdat alleen op die wijze een doel treffende bestrijding van de werkloosheid mogelijk is", vermogen wij niet te begrijpen. Integendeel lijkt het duidelijk dat men met een bepaald bedrag méér kan doen, indien men de loonen per man vermindert. Wij willen ons niet a priori verklaren tegen „normale loonen", maar indien men deze wil handhaven, kan men dat alleen doen om ethische redenen, niet op den grond dien „Ons Noorden" aan het „Plan van den Opbouw" zegt te ontleenen. De Bond van rijwielhandelaren deelt ons mede: Dezer dagen verscheen een bericht, volgens hetwelk de Bond van Rijwielfabrikanten in Japan de rijwiel-industrie zoodanig heeft gemoderniseerd, dat een rijwiel, met een le vensduur van 7 tot 8 jaar, te leveren zou zijn voor ongeveer 10 gulden. Het betreffende bericht vermeldt niet, of deze prijs is af fabriek, dan wel ter plaatse van bestemming en evenmin, waarop de ver wachting is gebaseerd, dat die rijwielen een levensduur van 7 a 8 jaar zouden hebben. Sedert jaren zijn hier ter lande herhaaldelijk pogingen gedaan, om Japansche rijwielen en onderdeelen ook hier te importeeren. Deze po gingen zijn alle mislukt, omdat bleek, dat ge noemde artikelen kwalitatief, voor ons op rij wielgebied verwende landje, onbruikbaar waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2