Nieuwsoortige stakingen in België E I 71 De verkiezing van Roosevelt Bemiddeling van Azana afgewezen Kard. Faulhaber bij Hitier i—a PATATTEN-, MELK- EN BOTERSTAKING Een staking die schatten kost Het nieuws van heden h 't kaud 0J(L not, JCo4cn van 3 e „SpCLaKn&ótad" DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 5 NOVEMBER 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20241 Zeer belangrijke gevolgen ver wacht, vooral vopr de binnen- landsche politiek Een wereldconferentie misschien mogelijk Een regeeringswijziging aanstaande Minister Duff Cooper te Wimbledon Anti-militairisten betoogen De sociale geschiedenis van België boekt weer een nieuwigheid: boeren-solidariteit Oproerige melkboeren gearresteerd Het WeeriiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiË 500.000 dollar verlies per dag in de havens van Amerika Een conflict in den zeeliedenbond Het vliegveld Quatro Vientos door regeeringsvliegtuigen verlaten Naar 'n uniformverbod in Engeland Geruchten over dit onderhoud en over Von Papen in de buiten landsche pers •t Adres van antwoord op de Britsche troonrede Bemerkingen der labour-party Ongeregeldheden te Lyon Burgos organiseert een perscontrole Oproep der nieuwe regeering Spaansch goud naar Frankrijk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De non-interventie 3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingei. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 eent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. -V Met groote nauwkeurigheid en alle voorzorgen wordt de strik om Madrid door de nationalisten steeds nauwer toegehaald. De foto toont een verkennings patrouille, die eerst de geheele omgeving verkent, vóór de rechtsche troepen zullen pogen weder eenige honderden Meters grond te veroveren om daar nieuwe stellingen in te nemen WASHINGTON, 5 Nov. (Reuter) In offi- cieele kringen heeft men den indruk, dat de uitslag der verkiezingen, waarbij Roo sevelt een grootere meerderheid heeft be haald dan in 1932, zeer belangrijke gevolgen voor de binnenlandsche politiek en voor de toekomstige Amerika arische betrekkingen met andere landen zal hebben. Op buitenlandsch politiek gebied is het on waarschijnlijk te achten, dat de president af doende zal kunnen tusschenbeide komen alvo rens eenige tijd is verloopen. Echter zou de president, volgens gewoon lijk goed ingelichte kringen, reeds nu de neutraliteitswet, die in Februari afloopt, wenschen te wijzigen, zoodanig, dat deze niet zonder meer moet worden toegepast, zoowel ten opzichte van den aanvaller als van het slachtoffer van een aanval. Volgens deze zelfde kringen zou de beslist heid, waarmede de president de laatste jaren op binnenlandsch gebied is opgetreden, thans ook ten opzichte van de buitenlandsche politiek worden toegepast, waardoor de Vereenigde Sta ten wederom een belangrijke plaats zouden gaan innemen bij de internationale besprekingen. Vooral de idee eener wereldconferentie, waar de politieke en handelsproblemen zouden worden besproken, vindt hier meer en meer aanhangers. Ten gunste van Roosevelt werden 23.822.442 stemmen uitgebracht en ten gunste van Lan- don 14.835.381 stemmen. De uitslag van de verkiezing in 22.035 dis tricten van de 100.737 is nog niet bekend. Het is zeer waarschijnlijk, dat Roosevelt het ongekend hooge aantal van 25 millioen stemmen op zijn persoon zal vereenigen. In het Huis van Afgevaardigden en in den Senaat zullen de democraten de absolute meer derheid hebben. In den senaat zullen zij over 71 zetels beschikken en in het huis van afgevaar digden over 316. De samenstelling van den senaat zal als volgt zijn71 democraten, 17 republikeinen, 2 labour en 1 progressist. Voor vijf mandaten is de uit slag van de verkiezing nog niet bekend. Het Huis van Afgevaardigden zal 316 democra ten, 87 republikeinen, 6 progressisten en 3 la bour tellen. Voor 23 zetels is de uitslag nog niet bekend. Het vorige huis telde 308 demo craten. In politieke kringen wordt ook reeds ge sproken over een mogelijke wijziging, welke met ingang van 1 Januari zou worden gebracht in de regeering. De minister van P.T.T., Farley, zou zijn politieke loopbaan opgeven, terwijl ook Roper, de minister van Handel, Swanson, de minister van Marine, Woodring, de minister van Oorlog, miss Perkins, de minister van Ar beid en Cummings, minister van Justitie, zou den aftreden. Naar verluidt, zou de burgemeester van New- York, Laguardia, Woodring vervangen. LONDEN, 5 Nov. (Reuter) De minister van Oorlog, Duff Cooper, is vanavond in het stad huis van Wimbledon het mikpunt geweest van een anti-militairistische betooging, toen hij prij zen uitreikte aan manschappen van het vijfde bataljon van het regiment East Surrey. Bij den ingang en in de zaal werden pacifis tische propaganda-biljetten uitgedeeld. Tijdens zijn toespraak werd de minister voort durend geïnterrumpeerd. De politie heeft ver scheiden betoogers verspreid. Van onzen correspondent te Brussel: VERWACHTING: Matige, wellicht tij- delijk toenemende Zuidelijke tot Weste- lijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, tijdelijk regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets kouder. Hoogste barometerstand: 1 767.1 te Krakau. Laagste barometerstand: H 741.5 te Stornoway. Zon op v.m. 7.05 onder n.m. 4.22 uur Licht op n.m. 4.52. Maan op n.m. 10.44 onder v.m. 0.55. Laatste kwartier 6 Nov. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiF, NEW YORK, 5 Nov. (Reuter). De staking der zeelieden heeft zich thans uit gebreid tot alle groote havens van de Ver eenigde Staten. De schade, welke deze sta king aanricht, wordt op 500.000 dollar per dag geraamd. De posterijen deelen mede, dat de staking groote moeilijkheden oplevert voor de verzen ding van de buitenlandsche mail. De post voor het Verre Oosten is drie of vier dagen te laat. De zeeliedenstaking is oorzaak van een con flict in den internationalen zeeliedenbond. De leiders van den bond hebben de staking name lijk onwettig verklaard en gedreigd, alle zeelie den, die weigeren naar hun schepen terug te keeren, te royeeren, terwijl de stakers hebben verklaard, hun leiders te zullen afzetten nkele maanden geleden zag men de Vlaamsche boeren uit Westelijk Bra bant hun lot in handen nemen buiten den Belgischen Boerenbond of andere belan genorganisaties om en op groote schaal, over een uitgestrekt gebied in West-Brabant, een zoogenaamde „patattenstaking" uitroepen. Wei gering n.l. om nog aardappelen te rooien, of te leveren, enz. tegen de te lage courante prij zen, en mede: het verhinderen van de ver zending van wagons en vrachtwagens met aardappelen. Deze spontane boeren-organisatie had tevens een blijvend gevolg: er :s een vereeniging tot stand gekomen van „aardap pelverbouwers" der provinciën Antwerpen en Vlaamsch Brabant die thans 15.000 landbou wers telt. In dezelfde streek van West-Brabant is nu een melkstaking losgebroken die nogal op zien verwekt, zij kan immers melknood ver wekken in de hoofdstad. De stakers verklaren dat de prijs van de melk, en trouwens van de zuivelproduc ten in het algemeen, 30 procent te laag is. In 30 gemeenten van de Vlaamsche omgeving van Brussel hebben circa 1600 „melkboeren" sedert Zaterdag geen melk meer afgeleverd aaiy de melkleurders. Zij verkoopen nog slechts rechtstreeks aan de bevolking en verplichten deze de melk rechtstreeks op de hoeven te ko men afhalen. Als demonstratie wordt ook ge durende drie dagen geen boter afgeleverd. Dit alles gaat gepaard met straatbetoogin- gen van de melkboeren, die ook „manifesten" uitreiken aan de bevolking, een interpellatie in de Kamer aankondigen, en Zondagochtend in georganiseerde orde naar Brussel kwamen waar de melkkarren werden tegengehouden en de weg terug naar het dorp werd gewezen. De „patattenstakers" van onlangs die de zelfde Brabantsche streek bewonen hebben zich solidair verklaard met de actie der melkstakers en ter kenschetsing van dit conflict op den buiten geven wij de aangenomen motie: „De vereeniging der aardappelverbouwers der pro vinciën Antwerpen en Vlaamsch Brabant met haar 15.000 aangesloten leden, vergaderd in de gemeentezaal te Heist o. d. Berg, Gezien de voortdurende stijging van den kostprijs van melk is de prijs van boter meer dan 30 t.h. te laag. Daarom vraagt de verga dering, dat de regeering onmiddellijk en kracht dadig zal ingrijpen om dezen noodtoestand te verhelpen. De vergadering heeft eenparig besloten, wan neer geen verbetering zou intreden in dezen toestand, over te gaan tot de algeheele melk staking in samenwerking met de melkerijen. De vergadering besluit deze motie over te maken aan den heer 'EerSlte Minister, aan den heer minister van Landbouw, aan den heer minister van Buiitenlandsche Zaken ten te vens aan de pers." Om het geheel te dramatiseeren heeft de gendarmerie Zondag gezorgd voor de aanhou ding van zes „oproerige" melkboeren, die on- wettelijkheden (het omverwerpen van Karren, uitgieten van melkkruiken van boeren die niet staakten, enz.) pleegden. Alles bijeen is dit een late miserie van de tweede Belgische devaluatie. De melk- en bo- terprijzen, ten gevolge van verschillende eco nomische en commercieele factoren, paster zich niet aan bij den index van de levens middelen die de landbouwers zich moeten aan schaffen. En de regeering heeft den kop vol zorgen. Nu heeft ze een melk-probleem op te lossen, en boekt de sociale geschiedenis van België weer een nieuwigheid: de boerensolida- riteit, en het stakingsmiddel ter correctie van boter- en melkprijzen. Dagelijks passeeren tallooze soldaten van de roode militie de Fransche grens. De vaderlandsche bodem wordt hun blijkbaar te heet onder de voeten LONDEN, 5 Nov. (Reuter). Tijdens den gisteravond gehouden derden kabinetsraad zou de tekst van een wetsontwerp zijn goedgekeurd, waarbij ten eerste de politie-bevoegdheden worden uitgebreid met betrekking tot het ver bieden van politieke optochten of het wijzigen van de te volgen route dier optochten, zoo deze de openbare orde zouden kunnen ver storen en ten tweede in algemeene termen het dragen van politieke uniformen wordt verboden, zonder dat daarbij in nauwkeurige termen de aard dezer uniformen wordt omschreven. Dit wetsontwerp zou na de beëindiging van de debatten over het adres van antwoord op de troonrede in een der eerste zittingen van het Lagerhuis worden ingediend. Wiij hebben het bericht gepubliceerd, dat Hitler Z.E. Kard. von Faulhaber, voorzitter van de uit vijf leden bestaande commissie der Duitsche Bisschoppen, in zijn landhuis te Berchtesgaden heeft ontvangen. De buitenlandsche bladen knoopen aan deze ontvangst allerlei beschouwingen vast over een eventueele verzoening van den nationaal-socia- listischen staat met de R.K. Kerk. Deze beschouwingen gaan alle uit van ge ruchten, volgens welke Mussolini gaarne zou wenschen, dat Hitier vrede sloot met de R.K. Kerk, omdat diens tegenwoordige houding een beletsel is voor de goede verstandhouding tus- schen Duitschland en het katholieke Italië en tusschen Duitschland en het katholieke Oos tenrijk en straks eveneens een beletsel zal blij ken voor de goede verstandhouding tusschen Duitschland en het te verwachten „clericale bewind in Spanje. Tevens wijzen de buitenland sche bladen er op, dat Hitler in het belang van zijn vier-jaren-plan, in verband met de offers die het van iedereen zal eischen, er op bedacht moet zijn, de eenheid van het Duitsche volk te bevorderen en zeker niet door Kerkvervolging te verstoren. In verband met al deze geruchten is een nieuw gerucht ontstaan. De minister voor Ker kelijke Zaken, Kerrl, die niets van zijn taak heeft terecht kunnen brengen, die bestond in het verzoenen van staat en kerken, zou moeten plaats maken voor een ander. Deze andere zou de handige, geslepen politicus von Papen zijn. De bladen, die dit gerucht verbreiden, wijzen Z. Fm. Kardinaal Faulhaber er op, dat het zeer twijfelachtig is, of een be noeming van von Papen eenig enthousiasme zou verwekken, hetzij bij de nationaal-socialis- ten, hetzij bij de kerkgenootschappen. Wij meenden van al deze geruchten mede- deeling te moeten doen, zij het alleen maar om reden van registratie. De Belgische ballonvaarder Demuyterdie dit jaar de Gordon Bennett- vlucht won, tijdens de huldiging te Warschau, waar hem de tropee, die hij thans voor den vijfden keer won, werd overhandigd LONDEN, 5 Nov. In het officieele amende ment der Labour-fractie van het Lagerhuis op het adres van antwoord op de troonrede wordt o.m. gezegd: ,Doch betreuren, dat de raadgevers van Uwe Majesteit hebben nagelaten te erkennen, dat onder het bestaande kapitalistische steisel de tegenwoordige verbetering in handel en in dustrie, voor een groot gedeelte gestimuleerd door den bewapeningswedloop ter wereld, slechts van tijdelijken aard kan zijn, dat, terwijl op trage wijze wordt erkend, dat de physieke toestand van de natie is achteruitgegaan, in hoofdzaak als gevolg van de lang aanhoudende werkloosheid, lage loonen en de daarmede ge paard gaande slechte voeding, de problemen van de gebieden, welke het meest geteisterd zijn, worden veronachtzaamd en geen voorstel len worden gedaan om grondige wijzigingen te brengen in de basis der maatschappij, welke noodig zijn om een socialistisch gemeenebest te vormen, waarin de hulpbronnen van de natie geheel zullen worden aangewend voor het wel zijn der gemeenschap." LYON, 5 Nov. (Reuter). Gisteravond viel een aantal demonstranten de arbeiders, die in de levensmiddelenmagazijnen het werk hadden hervat, aan, toen zij van hun werk naar huis terugkeerden. Een dertigtal personen liep kwet suren op. De politie herstelde de orde. LISSABON, 5 Nov. (Reuter). Ge neraal Franco zou, volgens 'n mededee ling van Queipo de Llano via radio Sevilla, afwijzend geantwoord hebben op een voorstel van president Azana tot staking der vijandelijkheden, op voorwaarde, dat de nationalisten zich in beginsel met de onafhankelijkheid van Cataionië accoord zouden verkla ren. De Spaansche burgeroorlog, aldus zou Franco verklaard hebben, zal voortgezet worden tot iederen duimbreed gronds in mijn macht is. De veertien jachtvliegtuigen van de re geering, welke op het vliegveld Quatro Vientos waren gestationneerd, hebben deze basis verlaten. De samenstelling van de nieuwe Spaansche regeering is, naar de meening van politieke kringen te Madrid, overeenkomstig de alge meene verwachting. Twee ministers vertegen woordigen de provincies, welke autonomie ver kregen en die het volksfront steunen. Dat echter ook de C. N. T. zitting neemt in de regeering is een groote gebeurtenis. Het is de eerste keer, dat de C. N. T. afwijkt van haar „a-politieke" leerstelling en verantwoordelijk heid op zich neemt. Zelfs had de C. N. T. tot nu toe geweigerd candidaten te stellen voor de Cortes. Hedenochtend half vier is de nieuwe minis terraad bijeengekomen om den toestand te be spreken. Na afloop van de vergadering werd een oproep gepubliceerd, waarin o.a. wordt ge zegd, dat in de nieuwe Spaansche regeering thans ook vertegenwoordigers van de C. N. T. zitting hebben, zoodat deze regeering thans alle anti-fascistische krachten omvat. Verder wordt eet volk aangespoord zich ge reed te maken voor een beslissende heldhaftige geste. De vijand staat voor de poorten van Ma drid. De hoofdstad zal haar plicht doen en de regeering beschikt over alle macht om van ieder te eischen, dat hij zijn plicht doet. De hoofd stad moet evenwel niet alleen bij Madrid wor den verdedigd, doch op alle fronten. Overal moet de vijand worden aangevallen. Indien Madrid en geheel Spanje willen kan het offen sief van den vijand worden gebroken. Allen moeten tot het uiterste strijden, zij, die deser- teeren of aarzelen voor den vijand, brengen on eer over de bonden, waarbij zij zijn aangeslo ten en zij zullen op dezelfde wijze worden ge straft als de opstandelingen. De oproep sluit met de woorden: „Spanjaar den verdedigt de republikeinsche revolutie Deze wordt thans te Madrid verdedigd, mobiliseert u allen voor de overwinning". De militaire autoriteiten der nationalisten dementeeren het bericht, dat het Escoriaal door de rechtschen zou zijn bezet. Uit Avila wordt vernomen, dat de regee- ringstroepen bij Vilaciosa gisteren zware ver liezen leden. Na een gevecht van twee uur trok ken zij terug. De leiding van de rechtschen schat het aantal van de tegenstanders in dit gevecht op 5000 man met 30 tanks. 400 man van de regeeringstroepen sneuvelden. Met den Spaanschen trawler Tramontana zijn te Marseille uit Cartagena 8 ton goud, met een waarde van omstreeks 9 millioen gulden, aan gekomen. De goudzending werd begeleid door leden der volksfrontmilitie en werd onder hun toezicht gelost voor doorzending naar de Bank van Frankrijk. Dit is de derde groote goudzending, die uit Spanje te Marseille is aangekomen. Het radio-station La Coruna heeft medege deeld, dat de regeering van Burgos een decreet heeft onderteekend betreffende de organisatie van den persdienst. Bij dit decreet worden contrólebureaux opgericht te Avila, Talavera en Salamanca. Buitenlandsche persvertegenwoordigers zullen telegrammen, foto's en films, welke Belangrijke gevolgen verwacht, vooral voor de binnenlandsche politiek, naar aanleiding van de herkiezing van president Roosevelt. Een bemiddelingsvoorstel van Azana door Fran co verworpen; Burgos organiseert een persoon- tröledienst. De staking der zeelieden heeft zich uitgebreid tot alle groote havens van de Vereenigde Sta ten. Het onderhoud tusschen Kardinaal Faulhaber en Hitier. Groot-Seminarie op Celebes door Mgr. Panis ingewijd. De Indische landsmiddelen stijgen. Stichting voor het bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders opgericht. Ernstig geval van Westerblokker kolendampvergiftiging te FR. VARKENMARKT 6-10 - TEL. 1-4-1-6-4 zij naar het buitenland wenschen te zenden, aan censuur moeten onderwerpen. Van het front in Aragon wordt gemeld, dat de regeeringstroepen in den sector Tardiente belangrijke terreinwinsten hebben behaald en strategische punten op den vijand hebben ver overd. De opstandelingen zouden een tegenaanval in het gebied van Suicena ondernomen hebben, doch met zware verliezen zijn afgeslagen. LONDEN, 5 Nov. (Reuter). In de niet-inmen- gingscommissie heeft Maisky, de ambassadeur der Sovjet-Unie, verklaard, dat Duitschland te- j gen Sovjet-Rusland een zoo zwakke zaak heeft naar voren gebracht, dat de Duitsche vertegen woordigers genoodzaakt zijn in Duitschland nieuwe getuigenverklaringen ter staving van hun bewering te moeten vragen. Naar men ver neemt heeft Maisky tijdens de bijeenkomst heftige bewoordingen geuit. Evenals op de vo rige bijeenkomsten is het tot een levendige ge- dachtenwisseling gekomen. In zijn verklaring heeft Maisky een feilen aanval gericht tegen de Italiaansche delegatie. Hij maakte een toespeling op de ironische op merkingen, welke deze delegatie zou hebben geformuleerd nopens „humanitaire werkzaam heden" van Sovjet-Rusland in Spanje, het zen den van levensmiddelen, kleeding enz. Maisky verklaarde o.m. niet verrast te zijn geweest door deze opmerkingen, daar zij 'n deel vormen van de leer welke de Italiaansche gede legeerde vertegenwoordigt. Deze leer beteekent oorlog. iv \\\vi\miiiiiiiiiiii;/;/yjj 4 #7 Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 755.3 Vorige stand: 756.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1