Haarlem na de devaluatie H. de Greeve over de N.S.B. Haarlem, 5 Nov. Z. H. EXC. MGR. N. STAM DONDERDAG 5 NOVEMBER 1936 Zeer drukbezochte bijeenkomst van de R- K. Middenstands- vereeniging Op beginselen, niet op feiten komt het aan Devaluatie en Middenstand Rede H. de Greeve Grofste leugen VAN ONZE RECHTBANK Bedreiging Psychopaat-inbreker Aanrijding Dronken autobestuurder Nog een aanrijding Bezoeker bestolen Verkooper contra makelaars Programma van de Haarlemsche Radiocentrale op Vrijdag 6 November Automatiseering telefoon Indienststelling van de centrales te Beverwijk en Wijk aan Zee Bazar „Winterhulp" Z. H. Exc. Mgr. N. Stam Binnen twee jaar wordt voor de bouwvakken geen opleving verwachtzelfs eerst nog inzinking De hypotheken 17 November a.s. vijf-en-dertig jaar priester T.Y.B.B.'s NIEUWE ADVISEUR Kapelaan J. F. M. Desain benoemd DERDE LUSTRUM ST. JOSEPHS. GEZELLENVER. HAARLEM IV Revue: „Klaag niet voor je beurt HET NOORDER SPORTPARK Aanleg over 2 weken gereed AGENDA Bioscopen 6 November Bioscopen ,EEN MIDZOMERNACHT- DROOM" Schaakclub opgericht Nog niet uitverkocht! STAD Het zag Woensdagavond inderdaad zwart van de menschen in het St. Jozefgezellengebouw aan de Jansstraat te Haarlem, waardoor de wensch van het bestuur van de R. K. Middenstandsver- eeniging dus ruimschoots vervuld was. En dezelf de reden voor die zeer groote opkomst als het be stuur in zijn uitnoodiging schreef, kunnen wij hier herhalen: Omdat de Weleerw. heer H. de Greeve sprak over „Godloosheid en Heidendom." De voorzitter, de heer Th. Hooy, heette speciaal welkom den vicevoorzitter den heer G. Alders, die na zijn zware ziekte voor het eerst weer aanwezig was (applaus). Spr. wees erop dat ook de Middenstand alles heeft gedaan om de bevolking na de devaluatie rustig te houden, maar dat die middenstand ook weer de eerste klappen gekregen heeft. Hoewel de winkeliers soms door den Groothandel of de fabrieken gedwongen werden hun prijzen te ver- hoogen zijn er enkelen bij hun kraag gepakt, ge lukkig zonder succes. Helaas heeft de middenstand echter daarby weer het odium van woekeraar gekregen. Het is zeker dat onze hechte principieele R. K. organisaties een van de grootste oorzaken zün dat niet meer Katholieken zijn afgezakt naar be wegingen, die op heidendom gebaseerd zijn, en dat de Katholieken in zoo'n grooten getale trouw biyven aan hun Geestelüke leiders. In dit verband bracht spr. hulde aan kapelaan Haselaar, oud-kapelaan van de Spaarneparochie, den priester, .die op het brandende schip te Schiedam ondanks groote gevaren achterbleef om de stervenden bh te staan (daverend ap plaus) In een lange rede zette de Weleerw. heer H. de Greeve vervolgens op een buitengewoon hel dere en overuigende wijze uiteen waarom het Nationaal-Socialisme voor Katholieken princi pieel onaanvaardbaar is. Bij het Nationaal-Soci alisme komt het voornamelijk op de beginselen aan. Als kwestie heeft ze voor ons afgedaan. Ze is immers beslist voor ons door het Mandement van de Bisschoppen. Rome heeft gesproken! Ka tholieken, die sympathie voor de N. S. B. hebben, baseeren zich daarbij op feiten. Ze moeten zich echter baseeren op beginselen! De saneering van de Maatschappij en den Staat kan immers niet buiten het beginsel omgaan. Spr. herinnerde er aan dat de N. S. B. haar beginselen herzien heeft door de uitgave van een nieuwe bro chure. Daarmede heeft ze bewezen dat haar be ginselen nonsens zijn want goede beginselen zijn eeuwig en onveranderiyk. De Kath. Kerk heeft in de 2000 jaren van haar bestaan haar beginse len nog nooit herzien! Mogen wij, Katholieken, ons op redelijke gronden wagen aan het Nat.Soc. avontuur? De Bisschoppen hebben hierop een zeer duidelijk antwoord gegeven in hun Mande ment, dat gebaseerd is op de practijk en niet op beschouwingen uit een Philosophieboek, en ge ïnspireerd op het normaal verloop van mensche- lyke dingen, die niet het bovennatuuriyke tot grondslag hebben en daardoor uitloopen op een mislukking. In het Mandement hebben de Bis schoppen zich niet begeven op een voor hen ver boden terrein, want het gaat om beginselen, en dan zijn zij bevoegd en wij verplicht te gehoorza men. Spr. citeerde dan dit Mandement, dat den Totalen Staat, d.i. den Staat als bron van alle recht en moraal en aan wien alle menscheiyke rechten ondergeschikt zijn, als ketterij veroor deelt. Niet de Staat maar God is de bron van alle recht en moraal en de mensch heeft rechten, waarvan de Staat moet afblijven. Daarmede heeft het Mandement de op de Totale Staats idee gevestigde N. S. B. veroordeeld. Weliswaar zegt Mussert niets van den Totalen staat te wil len weten, maar spr. haalde tal van uitspraken uit N. S. B.-geschriften aan, die het tegendeel doen vermoeden, in ieder geval zeer vaag zijn. En omdat de Kerk de menschen kent en weet dat idealen in menschenhanden zoo gemakkelijk en spoedig verhaspeld worden, weigert zü met een zoo vage beweging als de N. S. B. in zee te gaan. Niemand wil immers ook b.v. met een vaag koopcontract in zee gaan! De N. S. B. is op zuiver menschelyke beginse len gebouwd en loopt dus groot gevaar uiteinde lijk in menschelijke gebreken verloren te gaan. WU weten door en uit het verleden wat het zeg gen wil getrapt te zijn en wenschen niet opnieuw getrapt te worden. De N. S. B. geeft geen garan tie dat het bij haar anders zal zijn. Voor haar Zyn de Katholieken nummers, noodig alleen om de dictatuur te vestigen en die dan kunnen in rukken! Duitschland is ons echter nog steeds een waarschuwend voorbeeld van wat er gebeurt als de Katholieken hun macht en vertrouwen in den Nat. Soc. Staat stellen. En de N. S. B. is ge heel op het Duitsche Nat. Soc. geïnspireerd. De Duitschers willen graag in den paradepas loopen en daarom kon in Duitschland het Nat.-Soc. zij het ook met allerlei unfaire middelen, succes hebben. Maar de Nederlanders houden niet van dwingelandij en daarom zal de N. S. B. wil ze eens succes hebben, een nog veel grootere terreur moeten uitoefenen dan in Duitschland geschied is. Wil ze overwinnen, dan moet de N.S.B. een ideaal aan de massa geven en daar de Christ. Staat niet in aanmerking komt, is ze wel ge dwongen tegen haar wil in, den Totalen Staat als ideaal te stellen. Maar daar bedanken wij voor! Mussert is een ongecontroleerde denker, die van daag onder den invloed van een glas wijn het tegenovergestelde beweert van wat hü gisteren onder invloed van een cognac heeft gezegd. En in diens handen zouden wij de belangen van gods dienst, zedelijkheid, gezin, enz. leggen? Dat nooit! De grofste leugen en het grootste bedrog is wel het laatste N.S.B.-pamflet, dat beweert, dat het geweten aan de Kath. N.S.B.-ers verplicht den Bisschoppen ongehoorzaam te zijn. Indien zooiets mogelijk ware dan geldt dit alleen voor iets hei ligs, maar het is totaal uitgesloten als het geldt het samengaan in één partij van Katholieken met anti-papistisehe dominees, vrijmetselaars en derg., zooals in de N.S.B. Zü heeft een Raad van Katholieken ingesteld, maar als wü iets over ons geloof willen weten dan gaan wü naar onze Bis schoppen en niet naar Katholieken, die weigeren aan de Bisschoppen te gehoorzamen (applaus). Tenslotte wees spr. op de groote verantwoor delijkheid van ieder voor de toekomst. Te mid den van de velen, die ieder een anderen weg naar de toekomst wijzen, rijst voor ons op de Bisschop, de Man Gods, waarvan men weet dat Hij Gods woord spreekt. En dan valt je 'n groote last af, want dan hoor je van Hem wat je moet doen voor een goede toekomst en vol overgave zeg je dan: Spreek Mgr., uw dienaar luistert! (applaus). Na de pauze besprak spr. verschillende N.S.B.- uitingen, waarbü spr. er o.a. op wees, dat de Kerk ieder systeem: democratie, dictatuur, enz. wil aanvaarden, mits het geloof maar ongerept biyft en de menschelijke rechten worden erkend. En hiervoor kan de N. S. B. niet de noodige ga ranties geven. Spr. zeide tenslotte dat 150 jaar Liberaal wanbestuur de wereld heeft scheef ge trokken. Daar God echter een gezonde schep ping heeft geschapen trekt de wereld zich zelf weer recht, waardoor de crisis is ontstaan. Wat in 150 jaar is vernield kan niet ineens weer op gebouwd worden. Dat moet stuk voor stuk gaan. Maar daarvoor moet men niet bij een goochelaar als Mussert te rade gaan maar terugkeeren naar het Christen dom. Door te trachten geestelijke welvaart te krügen, bereikt men ook materieelen voorspoed, besloot spr. zijn onder groote aandacht aanhoor de en luid beapplaudisseerde rede. Voor de Haarlemsche Rechtbank heeft de 23- jarige bakkersknecht G. uit Santpoort terecht gestaan verdacht van bedreiging. De man was verloofd geweest met de dochter van een 51- jarigen Santpoortenaar, doch de verloving was door het meisje verbroken. Op den avond van 8 Juni j.l. arriveerde de knecht met eenige ka meraden in hun auto voor c'te woning van zijn vroegeren a.s. schoonvader. Hü vroeg hem den armband, welken hij aan diens dochter had ge geven, terug. Er ontstond een hevige woorden wisseling, waarbij de knecht een groot bakkers mes uit zijn binnenzak haalde en daarmede naar den Santpoortenaar sloeg. Deze was echter naar de keuken gevlucht, waar hij als afweer- wapen een pollepel pakte. De heet gebakerde bakkersknecht is naar een café te Haarlem ge reden, waar hij later werd gearresteerd. De officier van justitie eischte een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd en 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. De Rechtbank veroordeelde verdachte heden morgen tot 50 boete subs. 30 dagen hechtenis en twee maanden gevangenisstraf voorwaarch- lük met 2 jaar proeltücl. In den nacht van 21 op 22 April is ingebro ken in een villa aan de Catslaan te Aerdenhout waarbü verschillende zilveren voorwerpen, gou den horloge, overhemden en overjassen werden gestolen. Als verdacht van deze inbraak stond voor de Haarlemsche Rechtbank een 54-jarige verpleegde van het rijks-asyl voor psychopaten te Avereest terecht. De man beweerde cis in braak gepleegd te hebben tijdens de Paasch- vacantie, welke hü, omdat hij zoo goed oppaste, van het bestuur had gekregen als protest tegen de opsluiting in dit asyl, waar hij, volgens zün meening, niet thuis hoorde. De man heeft reeds 30 veroordeelingen achter den rug. Nu eischte de Officier van Justitie een jaar gevangenis straf. De uitspraak was hedenmorgen conform clen eisch. Een autobus-chauffeur was door den kanton rechter, omdat hij op 19 Mei op de Wilsonbrug een 15-jarigen fietser zou hebben aangereden, tot 50 boete subs. 10 dagen veroordeeld. In hooger beroep vroeg de Officier van Justitie vrüspraak, waarmede de rechtbank zich heden morgen vereenigde. Een 30-jarige Haarlemmer was door den kan tonrechter veroordeled tot 7 dagen hechtenis en 6 maanden intrekking van het rijbewüs, om dat hij op 22 Juli onder den invloed van ster ken drank op den Rijksstraatweg te Haarlem- Noord een auto bestuurd zou hebben. De Offi cier van Justitie vroeg, toen de man in hooger beroep voor de rechtbank terecht stond, beves tiging van het vonnis. De rechtbank sprak den Haarlemmer vrij. Een inwoner van Bloemendaal was op 5 April j.l. op den Heerenweg te Heemstede links af geslagen om Groenendaal in te rijden. Daarbü werd een motorrijder uit Den Haag, die van den anderen kant op den weg kwam en voor rang had, aangereden. De eisch was 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De Bloemendaler werd hedenmorgen veroor deeld conform den eisch. Een 27-jarige juffrouw uit Velsen heeft voor de rechtbank terecht gestaan omdat zü op 2 Juli 35 en eenige papieren uit de jas van een Haarlemmer, die bij haar op bezoek was, had gestolen. De eisch tegen haar was drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De uitspraak was conform den eisch. Een 33-jarige koopman uit Haarlem had een aardappelschilmachine in huurkoop gekocht, doch voor ze afbetaald was, tegelijkertijd met zijn zaak verkocht. Wegens verduistering stond hij voor de rechtbank terecht. De officier eischte 3 maanden gevangenisstraf. De rechtbank legde hem 2 maanden gevangenisstraf op. Programma I: Hilversum I; programma II: Hilversum II; programma III: 8.05 Gymnastiek, 8.20 Gramofoonmuziek, 9.05 Keulen, 9.20 id., 10.10 Deutschl. Sender, 11.20 Radio Danmark, 12.05 Parüs Radio, 12.35 id., 1.05 Vlaamsch Brussel, 1.20 Vlaamsch Brussel, 1.30 Vlaamsch Brussel, 1.50 Vlaamsch Brussel, 2.25 Diversen 2.55 Parüs Radio, 3.20 Keulen, 5.20 id., 6.50 Fransch Brussel, 7.20 Leipzig, 7.30 id., 8.45 Lon don Regional, 8.50 id., 9.30 id., 9.50 id., 11.10 id Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel, 8.20 id., 8.30 id., 8.40 id., 8.45 id., 9.00 id., 9.20 Diversen, 10.35 London Regional, 10.50 id., 11.05 id., 11.50 id., 12.50 id., 1.35 id., 2.05 id., 3.05 id., 3.35 id., 4.20 Droitwich, 5.35 id., 6.20 Diversen, 6.45 Droitwich, 7.20 id., 7.50 London Regional, 8.20 Droitwich, 9.20 Diversen, 10.50 Droitwich, 11.35 id. Programma V: van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diversen; 8.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Volksmuziek uit andere Landen: 1. Oh, Rosa- lita, Linn Wilford Haw. Orkest; 2. Hawaiian Star of love, Haw. Marimba Players; 3. Ha waiian Moon, Queenie David Kaili; 4. Mauna ming, Linn Wilford; 6. Hawaiian Stars are glea ming, Linn Wilford; 6. Hawaiian Reverie, Gino Bordin en zijn Hawaiians; 7. Uberall san d'La- den zua, Tiroler Kapel; 8. Bayerische Volks- tanze, Boerenkapel; 9. Steyer Landler, Tiroler Kapel; 10. Kirchweih Schottisch, Boerenkapel; 11. Tegernseeër Landler, Boerenkapel; 12. Auf zum Tanz, Tirolerkapel; 13. Haushammer Schuhplattler, Tirolerkapel; 14. Indiana Skies, Queenie David Kaili; 15. My little grass Shack, Kanui Lula; 16. Venetian Kisses, Gi no Bordin en zijn Hawaiians; 17. Farewell to Thee, The Hawaiian Marimba Players. Van 8.00 tot 12.00 Diversen. Aan de aangeslotenen van de locale telefoon netten te Beverwijk en Wijk aan Zee is thans medegedeeld, dat op 17 November a.s. des mid dags te één uur de oude telefooncentrales zullen worden uitgeschakeld. Den abonné's wordt verzocht op dat tijdstip de aangewezen draden door te knippen. De in dienststelling van de automatische centrales ge schiedt dien middag om één uur en zal vermoe delijk om twee uur geheel gereed zijn. Het publiek wordt dringend verzocht in dien tijd geen gebruik van het telefoontoestel te ma ken. Alle geabonneerden worden gedurende eeni- gen tijd uitgesloten van het telefoonverkeer; deze tijd varieert van vijftien minuten tot een uur. Na de overzetting zullen vanuit Beverwijk en Wük aan Zee de aangeslotenen op de volgende telefooncentrales automatisch te bereiken zün: Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Noord- wükerhout, Sassenheim, IJmuiden en Santpoort. Het comité „Winterhulp" houdt op 6, 7, 8 en 9 November een bazar in het gebouw „St. Bavo". Alle katholieken van Haarlem en omgeving wor den uitgenoodigd daar een bezoek te brengen en hun offertje te brengen ter leniging van den nood in gezinnen van werkloozen. Gaarne verleenen wij plaatsruimte aan den volgenden oproep, welke door den heer Hooü, voorzitter van de R. K. Middenstandsvereeniging, wordt gericht tot onze lezers en lezeressen: Comité „Winterhulp" opent Vrijdagavond zijn poorten weer in gebouw „St. Bavo" om u in de gelegenheid te stellen eenige dubbeltjes, kwartjes het mogen ook guldens zün te offeren voor de crisisslachtoffers. Laten we hopen, dat dit de laatste keer is, dat „Winterhulp" zoo'n bazar gaat organiseeren. Volgend jaar toch hopen wü allen, dat op leving en bescheiden welvaart de deur weer zullen vinden van velen waaraan zij jaren en jaren zijn voorbij gegaan. Ondertusschen, met dit „vertrouwen" zijn de menschen oogenblikkelijk nog niet gebaat. Daar om is noodig na-steun in den vorm van een bezoek aan den bazar met een flink gevulde por- temonnaie. Waren we ten stadhuize over de werkloos heid in het algemeen en bü ir. Bekkers speciaal over de metaalindustrie ingelicht, voor ,de bouw vakken wendden wij ons tot den heer J. P. A. Nelissen, bestuurslid van de Samenwerkende Fatroonsvereenigingen in de bouwbedrijven te Haarlem. En op de vraag: hoe ziet u de toekomst van uw vak? was direct het niet bemoedigende ant woord: als er inderdaad een beteekenende op leving komt, zal het bouwbedrijf er eerst over een paar jaar van profiteeren. De heer Nelissen voegde daarbij, dat de crisis voor de bouwnijverheid ook later gekomen is en dat in de gouden jaren teveel menschen het inderdaad mooie vak kozen. Intusschen is het er niet beter op geworden, want in de werk verschaffingen worden de bouwvakarbeiders met bosjes gekweekt. Honderden arbeiders, die nooit een schop in de hand gehad hebben, worden plotseling tot grondwerker gebombardeerd en zoo is het precies hetzelfde met timmerlieden en metselaars. Die menschen denken nu, dat ze bij de voorspelde spoedige opleving in het „vak" terecht kunnen, maar ze zullen straks helaas bedrogen uit komen. „Worden de nieuw te bouwen huizen veel duurder?" vroegen wij. De heer Nelissen trok een lade van zijn bu reau open en toonde ons eenige brieven, waar uit het antwoord was samen te stellen. ,,Een paar weken vóór de devaluatie", ging hü voort, „werd de prijs van het hout met 20 procent verhoogd, dus toen de waardeverminde ring van den gulden een feit werd, steeg de kostprijs met 40 pCt. en het ziet er niet naar uit, dat het hierbü blüft. Ook de verhooging van de ijzerprijzen kan op hetzelfde percentage gesteld worden enz. Was er nu een tekort aan woningen dan zou dit alles niets uitmaken, maar daar er den eersten tijd nog een teveel is, zou het mij niets verwonderen als er een verdere inzinking in de bedrijvigheid kwam. Er zijn in de stad veel winkeliers, die zouden wil len moderniseeren. Maar ze hebben geen geld en als ze nu nog méér dan een half jaar ge leden moeten betalen, denken ze er heelemaal niet aan. Uit dit alles volgt, dat eerst de werk loosheid moet verminderen, dat als gevolg daar van het woningoverschot minder wordt, de koop kracht van het publiek wordt vergroot, de win kelier meer ontvangt en opdrachten gaat geven. „Woont men in Haarlem nogal veel met een paar gezinnen in een huis?" „Toevallig kan ik vrij bevredigend op deze vraag antwoorden. De gevallen van twee- en drie-gezins bewoning zijn veeltallig en wanneer men de menschen spreekt, zeggen ze: ,,een der eerste daden als ik werk heb, is een eigen wo ning betrekken". Daar zit natuurlijk een gunstig vooruitzicht in en daaruit is dan b.v. ook te verklaren, dat gisteren een eigenbouwer 67 huizen tegelijk ver kocht aan een Indischgast. Door de geweldige koerssty'ging der effecten is weer wat kapitaal los gekomen en er zün menschen. die wat zien in het koopen van arbeiderswoningen. De eigen bouwer kan nu weer voort en de menschen, waaronder heel wat jonge arbeiders, kunnen aan den slag blüven. De doorkneede oudere vak lieden, die noodzakelijk zijn bü werken onder architectuur, hebben aan dezen eigenbouw ech ter niet zooveel en blijven nog achter". Met deze belangrüke gegevens stapten wü daarna naar een bekend makelaar in onze stad en vroegen hoe het met het verstrekken van hypotheken staat. „Er is gelukkig iets ruimer hypotheek te krü gen", antwoordde hij, „de laatste weken zün en kele banken b.v. weer bereid om dat te doen. Er mag nog niet gesproken worden van een stü- ging der waarde van de huizen, maar de daling staat in ieder geval stil en dat is al heel wat. Opmerkelijk is, dat tot kort geleden vele groote maatschappüen (vooral ook levensverzekerings- mijen) beleggingen kochten in den massalen nieuwbouw te Haarlem-Noord. Daaraan is thans echter een einde gekomen, de vragers krügen nul op het request". Bij informatie op de betrokken afdeeling ten stadhuize gewerd ons de verheugende mededee- ling, dat het totaal aantal leegstaande midden standswoningen te Haarlem daalt, dat de vraag zelfs op het oogenblik bevredigend is. De oorzaken daarvoor zün nog niet te door gronden, wellicht zal de toekomst daarop straks het antwoord geven. Het vierde interview mochten wü hebben met dr. ir. J. J. Borren, directeur van de groote fa brieken Stork-Conrad. Hoopvolle mededeelin- gen mochten wü daar noteeren. Dinsdag 17 November zal het vüf-en- dertig jaar geleden zün, dat Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apost. Vicaris van Kisumu, Ep. tit. Cediensis, de H. priesterwijding ont ving. Hoewel het geen gebruik is een dergelijk ju bileum te herdenken, meenen wij dit feit niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Im mers, over eenigen tijd zal Z. H. Exc. weer naar Afrika vertrekken, waar Mgr. indertüd zijn vijf-en-twintigjarig priesterfeest herdacht heeft. In verband met de H. Missie, zal de kerkelijke viering van dit jubileum niet op 17 November maar een week later piaats hebben. Z. H. Exc. za' een pontificale H. Mis van dankorarheid opdragen in de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat te Haarlem- Noord. Mgr. N. Stam werd 29 December 1876 te Weesp geboren. Als kind was vaak de gedachte by hem opgekomen ons H. Geloof in den vreemde te gaan prediken. Op twaalfjarigen leeftijd ging Mgr. Stam reeds naar het Semi narie Hageveld, waar hü zün lagere studies maakte. Hier kwam zün gedachte om missio naris te worden tot rüpheid, toen hy de anna len van de Propaganda in handen kreeg. Zijn hoogere studies maakte Mgr. dan ook in het St. Joseph-Missiehuis te Roosendaal en vervol gens te Mill-Hill (Engeland). In het jaar 1901 werd hij tot priester ge wijd om kort daarna, omstreeks Driekoningen 1902, reeds naar de Afrikaansche missie te ver trekken, waar hü op den hoofdpost, Nsamtoya, op 5 Maart d.a.v. aankwam. De vijf-en-dertig jaren van zijn priester schap heeft Z. H. Exc. in de missie doorge bracht. Tezamen met wijlen Mgr. Brandsma werd hü in 1908 naar Kisumu gezonden om daar een statie te Ojola op te richten. In 1910 werkte hü, de moderne Paulus, in Mumias, een uitge strekt gebied met fanatieke Mohammedanen, waar zün werken verre van succesvol was! De moedige missionaris vertrok daarna voor ver scheidene jaren naar zuidelijker streken, de Kisii-Missie, waar hij gedurende den wereld oorlog aalmoezenier was bij de Engelsche troe pen. .Na den wereldoorlog werd Mgr. Stam terug geroepen naar Mumias, welke missie hij tot grooten bloei wist te brengen. Toen werd hij echter geroepen om pionierarbeid te gaan ver richten onder de verschillende negerstammen van het zoo uitgestrekte Vicariaat Kisumu. Hier heeft het werken van den onvermoeibaren Mis siepionier rüke vruchten voortgebracht. Toen Mgr. Brandsma na slechts zeer kort den kromstaf gedragen te hebben overleed, werd Mgr. Stam bü decreet van 9 Maart 1936 tot Apost. Vicaris van Kisumu benoemd. Zoo als bekend werd de nieuwe missiebisschop op 29 Juni j.l„ den feestdag van de H.H. Petrus en Paulus, in Haarlems kathedraal door Z. H. Exc. MgT. J. P. Huibers als consecrator, met as sistentie van H.H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bis schop van Breda en Mgr. H. J. Valenberg, tot bisschop gewü'd. Het hooge bisschopsambt gingi voor Mgr. Stam echter vergezeld van een zwaren finan- cieelen last. De nieuwe bisschop ziet zich nu reeds genoopt tien van de negentien missiepos ten, welke het vicariaat Kisumu belt, te slui ten. Moge Katholiek Nederland zün grooten Nederlander juist in de dagen van dit schoone jubileum eens extra met milde giften ge denken. Vermelden wü daarom nog, dat het gironum mer van Z. H. Exc. Mgr. N. Stam is 285248 te Haarlem. Zün adres is: Paul Krugerstraat 19 te Haarlem. Wie de stevige, flinke badfisrrddoek en de twee theedoeken gratis wil ontvangen, moet hiervan thans direct werk maken. Voor 8 uitknipsels „Radion ...*n top-prestatie", ont vangt U een sterke badhanddoek en voor 5 dezer „top-prestaties" 2 flinke theedoeken. Bovendien stellen wij wederom ver krijgbaar de bekende Radion kop en schotel voor 4 en het bijpassend ontbijtbord voor 3 uitknipsels „top prestatie" maar denk er om, beslist geen andere uitknipsels. Inwisseling der uitknipsels moet geschieden aan het Sunlight Geschenkendepot Kruisweg 57, Haarlem. Zorg, dat U van alle extra voor delen van Radion profiteert I Uw was, met Radion gewassen, zal witter worden dan ooit, want het zuurstofhoudende Radion sop dringt door het gehele weefsel heen en verwijdert alle vuil. Haal nu wat Radion in huis, want 21 November is de laatste dag van deze speciale Radion aanbieding. Ra0:GAI0B-09ZN In de plaats van kapelaan J. G. v. Houten, die kortelings naar Den Haag is overgeplaatst, heeft Z. H. Exc. Mgr. Huibers benoemd tot geeste lijk adviseur van de R. K. S. V. „The Yellow Black Boys" te Haarlem, den weleerw. heer J. F. M. Desain, kapelaan in de parochie van O. L. Vrouw Rozenkrans aan het Spaarne. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de St. Josephsgezellenvereeniging Haarlem IV (Oud Schoten), werd Woensdag in het gebouw St. Bavo, aan de Smedestraat een gezellige feest avond gehouden. Opgevoerd werd het komische tooneelstuk: „In de zilveren haas", dat zóó op de lachspieren van het publiek werkte, dat meermalen even ge wacht moest worden met verder spelen, tot de storm eenigszins bedaard was! Vooral de bui tengewoon slungelige boer Gerritsen, de toekom stige bezitter van een plattelandslogement (goed vertolkt door B. Alders) zorgde voor menigen lachtraan. Ook de rol van den aan de jicht lij denden kastelein (trouwens feitelijk alle rollen werden stuk voor stuk verdienstelijk vertolkt) ontlokte vele lachsalvo's. Als vertegenwoordiger van het district van de Haarlemsche Josephs- gezellen, wenschte kapelaan Verhoeven de feest vierende afdeeling van harte geluk. In de pa rochie van O. L. Vrouw v. Zeven Smarten is de St. Josephsgezellenvereeniging tot hoogen bloei gekomen, dank zij de activiteit van de leden. Spr. sprak de hoop uit, dat de pas herstelde pastoor v. Eeden, de praeses, en kap. v. Houten, de vice- praeses, nog vele jaren van dit mooie werk mo gen genieten. Na de pauze kwam de schitterende revue van de St. Josephsgezellen: „Klaag niet voor je beurt". Alle tien tafereelen, waarvan de een nog geestiger gevonden was dan de andere, hier de revue te laten passeeren is niet mogelijk, maar de leuke vondst om een minister op het feest te laten verschijnen, het aardige ballet, dat wegens groot succes twee maal opgevoerd werd, de geweldige schlager „Klaag niet voor je beurt", die door de heele zaal werd meegezongen, en last not least, een aardig gecostumeerde bruiloft, waarmee deze revue eindigde, dienen toch wel even vermeld te worden. Een dankbaar applaus na ieder tafereel was de belooning voor het vele werk dat ongetwijfeld aan deze revue, waarvan ook de costumeering goed verzorgd was, is voor afgegaan. Een bijzonder woord van lof aan het orkest, dat onder leiding van Jo Krap den ge- heelen avond voor gezellige en passende muziek zorgde. Kapelaan v. Houten dankte alle medewerken den, in het büzonder den heer en mevr. Eggerts, die door hun onvermoeid doorzetten dezen avond eigenlük zoo schitterend hebben doen slagen. Het is alweer geruimen tüd geleden, dat be gonnen werd met den verderen aanleg van het Sportpark in Haarlem-Noord. Daaronder zijn begrepen het maken van twee hockeyvelden, het graven van een vüver, het in orde brengen van een speelweide en aanleg van wegen en voet paden. De oppervlakte van het nieuwe gedeelte is 94.000 M2. Naar wij thans vernemen zal het werk over ongeveer twee weken opgeleverd worden, waar na de dienst van Hout en Plantsoenen kan gaan beplanten. Het ligt in de bedoeling om het nieuwe ge deelte in het voorjaar voor het publiek open te stellen. Gebouw „St. Bavo" Ledenvergadering R.K. Volksbond, 8 uur; Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Teylers Museum Tentoonstelling Ned. Ver. „Het Kantsalet", 24 uur. Café-Restaurant Gebrs. Brinkmann K.J. M.V. „St. Augustinus", kwart voor 9. Stadsschouwburg Ver. Schouwspelers: „De Rozenkrans", kwart over 8. Raadszaal Prinsenhof Erasmus-tentoon- stelling, 25 en 710 uur. Rembrandt-Theater „Onder twee vlaggen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater ,Drie harten op feen ijs schots", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur; „De geliefde Vagebond", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Verzwegen zonde" 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Haarlems Gemengd Koor 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; Bazar Winterhulp, half 9. Stadsbibliotheek en leeszaal: Erasmus-ten- toonstelling, 25 en 710 uur. Gem. Concertzaal: Bouwmeester revue „La chende Comedianten", kwart over 8. Frans Hals-Theater: „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater: „Gelukskinderen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Paarlenroof", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; „lm Sonnenschein", 7 en 9.15 uur. ecoMitoi Jecovito! levertraan weten- m schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten af 0.75 p.flacon Een dezer dagen is een schaakclub opgericht, genaamd „Musica Caissa", uitsluitend voor mu sici. Dat er vele musici zün, die het schaakspel regelmatig willen beoefenen, bleek alreeds door de flinke opkomst od de oprichtings-vergade- ring. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. Stoffer, voorzitter, L. Bouwmeester, secretaris penningmeester, Rechthuisstraat 44, en J. Vier- wüzer, wedstrüdleider. Na afloop der vergadering traden alle aan wezigen toe als lid der vereeniging. Verder dient nog vermeld, dat iederen Donderdagmiddag van half twee tot half vüf in gebouw Caecilia zal worden geschaakt. De N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging directie A. van Dalsum en A. Defresne, geeft a.s. Zaterdag 7 November, in onzen stads schouwburg een voorstelling van „Een Mid- zomernachtdroom". Gaarne schrüven wü hier nog een warme aanbeveling om deze prachtige uitvoering te gaan büwonen. Want, naar wü vernemen, is de zaal nog niet geheel gevuld en slechts een uitverkocht huis kan de kosten van deze voorstelling dekken. Weliswaar heeft de Huisvrouwenvereeniging een belangrijke garan tie gesteld, doch een stad als Haarlem moet het zich tot een eer rekenen daarvan geen of weinig gebruik te maken. Gezien de huidige verhoudin gen in het tooneelbedrijf, zal het de eerste jaren steeds zeer moeilük blüven, een voorstelling van een dergelüken omvang te geven. Ook zal het jaren duren eer een stuk als „Een Midzomer- nachtdioom" weer aangedurfd wordt. Het zou daarom spijtig zijn als voor dit waarlük mooie stuk niet alle plaatsen bezet zouden zün. Een voorstelling' van van Dalsum is, door de liefde en zorg, waarmede hü zün taak volbrengt, steeds de moeite waard bekeken en beoordeeld te worden, en daarom hopen wü, mede in ver band met de ontzaglijke moeite, dit het gezel schap zich getroost deze voorstelling te Haar lem technisch mogelük te maken, dat de nu nog wüfelmoedigen Zaterdagavond ook in den schouwburg aanwezig zullen zün. Zü zullen dien gang niet betreuren. De H.O.V. zal de muziek volledig ten gehoore brengen onder leiding van Mr. Johannes den Hertog, die de voorstellingen van de Wagnervereeniging instudeerde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5