Spanning in de wereldpolitiek Openhartige rede van Eden De vriendschap met Duitschland Het is mode te spotten met den Volkenbond, aldus Eden, doch Engeland wenscht het gezag van Genève te versterken M Italië's belang in de Middellandsche Zee niet bedreigd KARD. FAULHA BEZOEK AAN HITLER De a.s. conferentie te Weenen HET VALT RIBBENTROP NIET MEE TE LONDEN Uit Vaticaanstad Het nieuws van heden Roemenië en het communisme DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: j»oor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post. per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20242 Minister Eden heeft Donderdag een uitvoerige rede gehouden over de buitenlandsche politiek. Hij zeide, dat Engeland de begin selen van den Volkenbond zal blijven verdedigen. Groot-Brittannië wil gaarne nauwere vriendschap met Duitsch- land, maar deze vriendschap kan niet gericht zijn tegen wien ook. Wat Italië betreft zeide Eden, dat er nooit een Engelsch-Italiaansche twist is geweest, doch Engeland heeft getracht zijn Volkenbonds verplichtingen na te komen. De Middellandsche Zee vormt voor het Britsche Rijk de voornaamste verkeersader. De voornaamste punten van het Britsche program zijn: ver sterking van het gezag van den Volkenbond, onderhandelingen over een Europeesche regeling en heruitrusting der Britsche bewapening. Zy mag niet exclusief zijn en kan niet gericht zijn tegen wien dan ook Uitbreiding Britsche bewapening De hervorming van den Volkenbond Minister Eden De vijfmogendheden- conferentie De betrekkingen met Frank rijk en België Geen exclusieve vriendschap met Duitschland De betrekkingen met Italië Fransche soldaten zorgen in de provincie Roubaix-Tourcoing voor de kolen verzending Het Weeriiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiii H tuur. De ontmoeting zou het resultaat zijn van uitvoerige voor bereidingen Naar vrede in den kerk strijd? Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije Duitsche invloedssferen? li Op veel steun van Hitler's intieme raadgevers behoeft hij niet te rekenen Tijdens de jongste paardenrennen op de Parijsche renbaan té Auteuil viel er veel sneeuw en daalde de temperatuur aanmerkelijk. De traditioneele straatkachels hadden dan ook niet over gebrek aan belangstelling te klagen Plechtige Mis in de Sixtijnsche kapel Vergelijking Schaakpartijen worden dikwerf vergeleken met veldslagen. Men zou ze ook kunnen vergelijken met het leven, onder dit opzicht vooral, dat één enkele zet ófwel de overwinning kan verzekeren, ófwel het heele spel bederven. Is meermalen ook niet één enkele daad beslissend voor het le ven, ten goede, of ten kwade? En worden ook daar niet, evenals bij het schaakspel, vele kansen ongebruikt gelaten? Eén groot onderscheid is er. Na een verloren partij schaak kan men een nieuwe opzetten, met het voor uitzicht op revanche. Terwijl een verloren leven Codreanoe veroordeelt in een adres aan den koning scherp de buitenland sche politiek Von Papen naar Berlijn TREINBOTSING BIJ PUTEAUX NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regei 30 ct., Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op peg. één 65 eenI per regel. BR contract sterk veriaegde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Eden zeide in zijn groote rede over de buitenlandsche politiek o.m. Wij moeten ons allen levendig be wust zijn van de angstige spanning in den huidigen internationalen toe stand. Het wordt vrijwel eeh alge meen gebruik verklaringen over de internationale politiek af te leggen van een openbaar spreekgestoelte op een toon, die zeker niet beheerscht is en voor zoo talrijk mogelijke ver gaderingen. Spr. is niet voornemens dit gebruik na te volgen. Wel is het wenschelijk, dat het standpunt van de Britsche regeering en dat van het land volle dig uiteengezet wordt. Wij moeten onze aandacht op het heden en de toekomst richten. Het is in zekere kringen mode, aldus vervolgde Eden, te spotten met den Volkenbond, maar wij hopen en zijn voor nemens te bewijzen, dat deze spot ongerecht vaardigd is. De principes, die de Volkenbond Voorstaat zijn de beste beginselen, die tot dus verre gevonden zijn voor de leiding der inter nationale zaken. Eenige landen deelen deze opvatting niet en Zoolang zij dit niet zullen doen, kan de autori teit van den Volkenbond niet volledig zijn, hoe- Wel zij wel volledig gemaakt zou kunnen wor den. Het is onze plicht den Bond zoo belang rijk mogelijk te maken. Groot-Brittannië zal bij niemand achter staan in de verdediging van zijn wettige be langen als natie en deze verdediging is in gee nerlei opzicht gericht tegen de wettige belangen van welk ander land ook. De Britsche voorstellen tot hervorming van den Volkenbond raken niet de aan den Bond ten grondslag liggende structuur. Het eerste doel is den bond in staat te stellen maatregelen te nemen op een zoo vroeg mo gelijk oogenblik en het tweede doel de cri- tiek te beantwoorden, volgens welke de Volkenbond uitsluitend gewijd is aan de handhaving van den status quo. In het Volkenbondshandvest zelf is de onmogelijk heid van een voor altijd handhaven van den status quo erkend en het staat aan de Vol kenbondscommissie dit aspect van de toe komstige Volkenbondspolitiek te bestudee- NO. Vervolgens een toespeling makende op de vooruitzichten der vijfmogendheden-conferen- tie zeide Eden, dat de opvattingen der vijf mogendheden thans bekend en bestudeerd en vergeleken zijn. Gisteren heeft de Britsche regeering te dien aanzien verbinding gehad met de vier andere mogendheden. De tot dusverre gevoerde gedachten- wisselingen hebben zekere belangrijke verschillen van meening aan het licht gebracht, maar geen enkel is van ver rassenden aard en, ofschoon zij ont zaglijk groot zijn, zijn zij niet nood zakelijk onoverkomelijk. Binnen korten tijd, aldus spr. behoorden wij in staat te zijn ons nauwkeurig rekenschap af te leggen van de kansen op succes voor de con ferentie. Eden gaf de verzekering, dat al het mogelijke in het werk gesteld zal worden om succes te verzekeren en zeide dan: Wij beschou wen deze bijeenkomst als evenzeer in het be lang der andere geïnteresseerde mogendheden als in ons eigen belang. (Applaus). Overgaande tot bespreking van de Britsche betrekkingen met de verschillende buitenland sche mogendheden behandelde Eden allereerst de betrekkingen met Frankrijk, waarmede, naar hij verklaarde, de betrekkingen steeds nauw en hartelijk zijn geweest. (Applaus). Het zou moeilijk zijn zich een tijdperk in her innering te brengen, waar zij beter waren. Mis schien zoo vervolgde spr. is het natuur lijk, dat in een verwarde wereld de twee groo te democratische landen van West-Europa tot elkander zijn aangetrokken. Er is echter niets exclusiefs in deze vriendschap van den kant van elk der beide regeeringen. Wij hebben bei den duidelijk te kennen gegeven, dat wij niet alleen bereid zijn, maar zelfs dat wij wen- schen ons te verzekeren van de samenwerking der anderen. Wat ik van Frankrijk gezegd heb, geldt even zeer voor België. Wij hebben de verzekering ontvangen, dat België zich houdt aan zijn ver plichtingen. Wat de betrekkingen met Duitschland be treft, zeide spr,, dat er in Duitschland her haaldelijk verklaringen zijn afgelegd over den wensch tot nauwere vriendschap met Engeland. Deze wensch wordt door Enge land oprecht gedeeld. Er zijn echter twee voorwaarden onvermijdelijk verbonden aan iedere vriendschap, welke Groot Brittan- nië zou kunnen aanbieden aan ieder land, of het nu Duitschland is of welk ander land ook en dat is, dat een zoodanige vriendschap niet exclusief kan zijn en niet gericht kan zijn tegen wien ook. (Toejuichin gen). Ten aanzien van de neiging van Duitschland om Groot-Brittannië verwijten te doen voor de economische moeilijkheden, verklaarde spr. energiek, dat Engeland deze leerstelling geen enkel oogenblik kan aanvaarden, aangezien zij niet in overeenstemming is met de feiten. Het is spr. onmogelijk uitvoerig en in bijzonder heden uiteen te zetten in welke mate Groot- Brittannië getracht heeft met Duitschland sa men te werken sedert den oorlog op economisch zoowel als financieel gebied. Het is echter een feit, aldus Eden, dat wij alleen aan Duitsch land op de een of andere wijze bedragen heb ben geleend, die bijna gelijkwaardig zijn aan het bedrag, dat wij als herstelbetalingen heb ben ontvangen. Intusschen, nog veel belangrij ker dan het economische aspect is het cen trale probleem, dat wij onder de oogen moeten zien, nj. de mogelijkheid een grooter volumen voor den wereldhandel tot stand te brengen, dat een verhooging van de Duitsche exporten zoowel als die van andere landen met zich mede zou brengen. In dit verband wilde Eden iets zeggen over de kort geleden afgelegde monetaire verklaring der drie mogendheden. De samenwerking van andere landen, met inbegrip van Duitschland, is daarbij in het bijzonder gevraagd, en, aldus spr., wü zouden ons slechts gelukkig kunnen prijzen, wanneer Duitschland het nuttig zou oordeelen aan dit programma deel te nemen. Van onzen kant kan er geen sprake zijn van een omsingeling van Duitschland. Aangaande Italië bracht Eden in herinne ring, dat de verslechtering in de betrekkingen te wijten is aan de poging van Engeland zijn verplichtingen krachtens het Volkenbondshand vest na te komen. Het is nooit een Engelsch- Italiaansche twist geweest. Zoolang dit feit niet in Italië als waar er kend wordt, zullen de betrekkingen tusschen beide landen onder een misverstand lijden. De door Mussolini geuite bewe ring, dat de Middellandsche Zee voor Groot Brittannië eer een gemak is dan een vitaal belang, aldus Eden, geeft niet volledig de Britsche belan gen weer. De Middellandsche Zee vormt de voornaamste verkeersader. Spr. be strijdt niet, dat voor Italië de Mid dellandsche Zee bet leven zelf is, maar beweert wel, dat de vrijheid van scheepvaart in deze wateren eveneens een vitaal belang, in den ruimsten zin des woords, voor de landen van het Britsche gemeene- best is. (Zie vervolg pag. 2) H Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige, Zuidelijke tot Zuidwestelijken j= wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aan- vankelijk opklarend, later weer kans op regen, weinig verandering in tempera- Verdere vooruitzichten: Buiig met af- j= koeling. Stormwaarschuwingsdienst Geseind Donderdagavond te 19.55 aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol- j= land: Weest op uw hoede. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 5 November: De „Tribuna" maakt melding van het bezoek, dat Kardinaal Faulhaber aan Hitier heeft gebracht, en verklaart dat deze ontmoeting het resultaat is van uitvoerige voorbereidingen, waaraan Kardinaal Pacelli en eenige Beiersche nationaal-socialistische leiders hebben deelgenomen en die ook door Mussolini met aandacht zouden zijn gevolgd. Volgens de „Tribuna" zou deze voorbereiding geleid hebben tot toenadering tusschen de Kerk en het Nationaal Socialisme. Hoewel dit bericht zeker voorbarig moet wor den genoemd hecht men toch in het Vaticaan aan de ontmoeting tusschen Kardinaal Faul haber en den kanselier groote beteekenis. De besprekingen tusschen de Beiersche Kar dinaal en den Führer zullen ongetwijfeld in de eerste plaats betrekking hebben gehad op de brandende schoolkwestie in Beieren. Maar zij zullen zich zeker daartoe niet heb ben beperkt. Door de Duitsche Reichsreform in centralistischen zin zijn trouwens ook de school problemen bestemd om tot rijksaangelegenheden te worden. Ofschoon het optimisme t. a. v. den vrede in den Duitschen kerkstrijd die reeds zoo lang duurt, voorbarig zou zijn, beteekenen de be sprekingen te Berchtesgaden In elk geval, na een periode van negativisme, een eerste teeken van actieve persoonlijke deelname van den kanselier, dat op zich zelf al hoop op verbe tering in de kerkelijke toestanden in Duitsch land mag wekken. LONDEN, 5 Nov. De verklaring van den Oostenrijkschen Onderstaatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken, dr. Schmidt, dat van de aanstaande besprekingen tusschen de minis ters van Buitenlandsche Zaken van Italië, Oos tenrijk en Hongarije geen opzienbarende resul taten behoeven te worden verwacht, heeft, naar de „Daily Telegraph" uit Weenen meldt, tot allerlei gissingen aanleiding gegeven. Deze verklaring was, gezien den grooten ophef, die In de afgeloopen maand door de Oostenrijksche bladen van deze conferentie is gemaakt, alles zins opmerkelijk. De correspondent van de .Daily Telegraph" meent te weten, dat deze wijziging van het standpunt ten aanzien der conferentie het ge volg is van de rede, die Mussolini Zondag j.l. gehouden heeft. In officieele kringen, zoowel hier ter stede als in de hoofdsteden der Kleine Entente, ge looft men, dat tusschen Ciano en Hitier, tijdens het bezoek van eerstgenoemde aan Duitschland, definitieve overeenstemming is bereikt in dien zin, dat Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije door Italië erkend worden als te zijn Duitsche in vloedssferen en Hongarije en Joego-Slavië als Italiaansche invloedssferen. LONDEN, 5 Nov. Naar de „Daily Te legraph" uit Berlijn verneemt, zal de nieu we Duitsche ambassadeur te Londen, Von Bibbentrop, niet, zooals onlangs werd ge meld, binnenkort een bezoek aan Duitsch land brengen. Men gaf toe, dat het oorspronkelijk in de be doeling van Von Ribbentrop had gelegen om reeds binnen een week of twee naar Berlijn te rug te keeren, ten einde aan Hitier verslag uit te brengen omtrent de indrukken, die hij na aanvaarding van zjjn functie had opgedaan, doch hij was inmiddels van gedachten veran derd. Een reden hiervoor werd niet opgegeven. Van Berlijn uit gezien, is Von Ribbentrop's taak geenszins gemakkelijk. Hij is noch een be roepsdiplomaat, noch lid van de „oude garde" van de nationaal-socialistische partij, en hij kan dan ook niet op veel steun rekenen van de zijde van Hitler's intieme raadgevers. Het feit, dat de Duitsche bladen de Britsche kritiek op den aanval, dien hij bij zijn aankomst te Londen op het bolsjewisme heeft gedaan, op bijzonder opvallende wijze en zonder eenig commentaar hebben gepubliceerd, heeft in di plomatieke kringen alhier weinig verwondering gewekt. VATICAANSTAD, 5 Nov. In de Sixtijnsche kapel is in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus, het Heilig College en het Corps Diplo matique een plechtige H. Mis gecelebreerd voor de zielerust van de in den loop van dit jaar overleden kardinalen Michele Lega, Luigl Sincero, Alessio Enrico Lépicier en Carlo Giuseppe Enrico Binet. Er werd een nieuwe Mis ten gehoore gebracht van de hand van Perosi, welke men onder de beste werken van den meester rekent. De Riten Congregatie heeft in voorbereiden de zitting verhandeld over de heldhaftige deugd beoefening van de Dienaresse Gods Paula Eli sabeth Cereoli, stichteres van de Congregatie van de H. Familie. De Internuntius in Den Haag, Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, is gisteravond te Rome i aangekomen. GROOTE REDE VAN EDEN IN HET LAGER- HUIS OVER DE BRITSCHE BUITENLAND SCHE POLITIEK. Onderhoud, dat Kard. Faulhaber met Hitier heeft gehad, zou reeds lang zijn voorbereid Von Papen naar Berlijn. De vroegere leider der Roemeensche „IJzeren Garde" zendt een adres aan den Koning, waarin hij scherp de buitenlandsche politiek veroordeelt. Weer een doodeiijk ongeluk op een on bewaak ten overweg, thans nabij Hoek van Holland. K. L. M. bestelt opnieuw drie Douglas-vliegtui- gen van het nieuwe type D. C. 3. Het Grieksche stoomschip Petra kis Nomikos is voor het justitieel onderzoek in beslag geno men. De Eerste Kamer heeft met 3310 stemmen het Rijtijdenbesluit aangenomen. New Yorksche beurs: vaste stemming; slot verdeeld. BOEKAREST, 5 Nov. (Reuter) De vroegere leider van de rechis-extremistische organisatie, de „IJzeren Garde". Cornelioe Codreanoe, heeft een memorandum aan den koning ge richt, waarin hij zegt, dat de Roemeensche jeugd de richtlijnen der Roemeensche buiten landsche politiek veroordeelt. Roemenië mag niet aan de zijde treden van de Bolsjewistische mogendheden en tegen de staten, die strijden voor de verdediging der beschaving. In zeke ren zin vraagt Codreanoe in dit memorandum met zijn hoofd in te staan voor de Roemeen sche buitenlandsche politiek. De Roemeensche jeugd verklaart, aldus gaat het memorandum verder, dat wanneer men haar op een goeden dag zou plaatsen in een toestand, waarin zij in den oorlog zou moeten trekken aan den kant van de bolsjewistische mogendheden te gen de staten der nationale revolutie, zij ge bruik zou maken van haar wapenen tegen hen, die verantwoordelijk zijn voor een dergelijk feit. ZU zou verder liever de hand aan zich zelf slaan, dan zich onteeren. Voortgaande wijt Codreanoe het aan de buitenlandsche politiek van Titoelescoe, dat Mussolini thans verkla ringen aflegt ten gunste van het Hongaarsche revisionisme. WEENEN, 5 Nov. De Duitsche ambassa deur Von Papen is naar Berlijn vertrokken. Hij zal waaxschyniyk Maandag weer te Weenen zijn. PARIJS, 5 Nov. (Reuter). Gisteravond om streeks half twaalf reed nabij het station van Puteaux een electrische trein een goederentrein in de flank. De electrische trein liep uit de rails. Vüftien personen werden gewond, acht van hen moesten in een ziekenhuis worden op genomen. l>^rv \Avvv in mui n li \im nu///// JgZ Stand op Donderdag 1 uur nm.: 749 Vorige stand: 755.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1