■IfO'" Jftf" X/ICKS Olie op de golven van hartstocht Een g smaakt cacao smaakt smaakt kunnen DE ARRESTATIE VAN EX-NOTARIS K. Vicks prijsverlaging 1000 gld. uitgeloofd! Onze feestgave DE BRITSCHE POLITIEK VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 Teleurgestelde erfgenamen dien den een aanklacht bij de Justitie in Men had in hem een blind vertrouwen Een onverdeelde erfenis HET TREINONGELUK BIJ BERKUM Slachtoffers verlaten het ziekenhuis DE DRINKWATERKWESTIE TE 's GRAVENZANDE Ged. Staten verlengen de concessie Nijenrode-zaak voor het Hof Was de briefwisseling een comedie? Koning's bekentenis Tot moord aangezet? Bejaarde inwoner van Vierhouten gearresteerd ^111 liiÉËI i 1111 °;9m. I WÊj: -Ü 4 1 Auto door een trein gegrepen Bestuurder vrijwel ongedeerd Boerderij afgebrand Plantendokters in arrest w VapoRub HANDEL IN ZUIDVRUCHTEN Verkoopsprijzen voor afgesloten contracten mogen met deva luatie-percentage ver hoogd worden POLITIEKE ONRUST IN NED. INDIË Verschillende Chineezen aangehouden DJOCJASCHE DELEGATIE VERTROKKEN BUITENLANDSCH OVERZICHT Kalm, maar vastberaden HULDEBLIJK SCHOOLJEUGD AAN DE PRINSES Inzameling op de katholieke scholen Heffing op boter Naar wij vernemen, is bij het justitieel on derzoek naar de gedragingen van den, zich thans in arrest bevindenden ex-notaris K. te Amsterdam, duidelijk gebleken, dat deze vooral van de bewoners van het platteland een zoo groot vertrouwen genoot, dat zij als het ware blindelings goedkeurden, wat hij deed en al hun geldelijke aangelegenheden in goed vertrouwen in zijn handen stelden. Dat onvoorwaardelijk geloof in de goede trouw van den heer K. kwam ook tot uiting in de houding van de besturen van verschillende pol ders of waterschappen, die hem tot hun secre taris-penningmeester benoemden. Het vertrou wen in notaris K. was zoo groot, dat men óf een borgstelling niet noodig achtte, óf hem zoo laag stelde, dat. toen de heer K. zich genood zaakt zag zijn betalingen te staken, ook voor die polderbesturen een schadepost dreigde. Toen de débacle van notaris K. een feit ge worden was, kregen de besturen van de polders een schrijven van Ged. Staten, waarin geadvi seerd werd. voorloopig tot schorsing van den secretaris-penningmeester over te gaan. Aan dat advies werd natuurlijk gevolg gegeven, maar toen de staking van betaling niet in eerste in stantie tot arrestatie van den ex-notaris leid de, en de heer K. na verloop van eenigen tijd er in slaagde, de door hem veroorzaakte te korten in de kassen der betrokken waterschap pen aan te zuiveren, bleken de polderbesturen niettegenstaande hetgeen toen reeds bekend was bereid, de schorsing op te heffen en den heer K. weer in zijn functie van bezoldigd secretaris-penningmeester dienst te laten doen. Weinig kon de heer K. vermoeden, dat o.a. het aanzuiveren van de tekorten in de polder- kassen juist zjj het dan ook indirect lei den zou tot zijn arrestatie. Tot de talrijke cliënten van notaris K. be hoorde ook de wed. H>. te Ouderkerk a. d. Am- stel. Deze had ook al een onbegrensd vertrouwen in haar notaris, zóó zelfs, dat wanneer haar zoons het een en ander met haar over geld zaken wenschten te bespreken, zij hen steeds weer naar haar notaris verwees. Mej. H. bezat in verschillende gemeenten uitgestrekte lande rijen met boerderijen, welke gronden door eenige zoons gepacht waren. De zoons hadden op ver laging der pacht aangedrongen, maar notaris K. voelde niets voor pachtverlaging, omdat de oude juffrouw H. niet meer zou kunnen rond komen. Toen reeds begon bij een der zoons het wantrouwen in den notaris te rijpen, omdat hem bekend was, dat zijn moeder zeer ruim leven kon. Zóó stonden de zaken, toen in den loop van dit jaar de weduwe H. te Ouderkerk kwam te overlijden. Het oogenblik was dus daar, dat tot de verdeeling van de nalatenschap over gegaan moest worden. Daartoe is het echter nooit gekomen. Allereerst eischte nota rig K. van den heer W. H. de pachtgelden - op. welke deze over de laatste maanden nog schuldig was. Begrijpelij kerwijze antwoordde deze, dat hij daarover niet dacht, maar dat de notaris de nog door hem verschuldigde pacht kon aftrekken van het be drag. dat uit de erfenis aan hem eerst moest worden uitbetaald volgens een overeenkomst wegens te hooge pachtgelden, welke door den heer W. K. waren betaald aan notaris K. Ten slotte zag de notaris in, dat de heer W. H. op zijn standpunt bleef staan, maar toen werden allerlei uitvluchten gezocht, om de uitkeering van de erfenisgelden te verschuiven. In den afgeloopen zomer werden herhaaldelijk conferenties gehouden, zonder dat het tot een uitbetaling van de gelden aan de erfgenamen van mej. H. kon komen. De heer W. H., die langzamerhand begreep, dat de zaak niet in orde meest zijn, adviseerde op een bijeenkomst van de erfgenamen: „Laat ons nu maar alles goedvinden, wat meneer K. wil, als hij nu ein delijk maar tot betalen overgaat". Notaris K. had toen nog heel wat te vertellen, maartot uitbetaling kwam het niet. Wederom werd er gewacht er was uitdruk kelijk verklaard, dat de nalatenschap van mej. H. geheel buiten de andere affaires van den heer K. bleef totdatde heer W. H vernam, dat notaris K., niettegenstaande hij zijn betalingen had gestaakt, wel de schulden aan de bovenvermelde waterschappen betaald had en ook eenige particuliere schulden had vereffend, zonder dat de erfgenamen van mej. de wed. H. ook maar één cent uitgekeerd kregen. Dit kwam den heer W. H. zoo onbillijk voor, dat hij besloot den officier van Justitie te Ami sterdam in de zaak te mengen. Een langdurig onderhoud, waarbij alle détails vermeld werden, had met den officier plaats en, zooals men weet, is kort geleden tot arrestatie van den ex-notaris overgegaan. De leerling-machinist F. P. van Dijken uit Groningen, die op 1 October j.l. met zware brandwonden naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle moest worden overgebracht, omdat de sneltrein, dien hij bereed, op den onbewaakten overweg te Berkum in botsing was gekomen met een vrachtauto gevuld met cylinders buta- gas, is uit het ziekenhuis ontslagen. De machinist, de heer J. Th. Huisman, die eveneens ernstige brandwonden had opgeloopen, zal waarschijnlijk de volgende week naar huis kunnen terugkeeren. Naar we vernemen hebben Ged. Staten van Zuid-Holland de concessie aan de gemeente 's Gravenzande, voor de exploitatie der eigen drinkwatervoorziening, thans verlengd tot 1 Januari 1938. In dien tusschentijd moet gezorgd worden dat de gemeente een oplossing heeft gevonden voor de algeheele herziening van de drinkwa terlevering in de gemeente. Deze verlenging is verstrekt, nadat door het Rijksbureau voor de Drinkwatervoorziening een rapport was uitge bracht, waarbij het water was goedgekeurd. Het Amsterdamsche Gerechtshof zette van daag de behandeling voort van de strafzaak tegen M. O. van Nijenrode. Als getuige werd gehoord de heer L. Groene- veldt, kunsthandelaar te Den Haag. Hij wordt gehoord over schilderijen-transacties met Ko ning. Koning werd daarna voorgeroepen: Pres.: Koning, het blijkt nu toch duidelijk, dat er wel degelijk over schilderijen gecor respondeerd werd, dat het dus geen camouflage was. Koning wordt woedend: die getuige liegt, allemaal meineeden. Ik heb dat voor de recht bank ook al gezegd. Het zeldzame brutale van dien vent Pres.: Kalm een beetje. Koning: 't Is een meineed, en nu begrijp ik, waarom O. zooveel onkosten heeft gehad. Pres.: Zegt u nu eens rond uit: u geeft toe dat u de schilderijen, waarover in de brieven geschreven wordt, in handen hebt gehad. Is er nu met O. over de schilderijen onderhandeld of niet? Koning aarzelt even en zegt dan: neen, 't was allemaal camouflage. Pres.: Hebt u een foto gestuurd bij die z.g.n. gefingeerde correspondentie? Koning: Ja.... Pres.: Waar was die foto voor noodig. Die correspondentie was immers alleen maar om afspraken te maken? Koning: Het maakte de comedie compleet. Mr. Muller-Massis protesteert dan namens de verdediging ernstig teren de insinuaties van Koning. Koning, aldus pl., maakt er gebruik van dat O. gezegd heeft, dat het proces hem wel een ton heeft gekost. O. bedoelde, dat hij een ton schade had, maar Koning legt het uit, alsof O. een ton had uitgegeven om getuigen te be- invloeden. Koning wordt woedend: Ik zou hier m'n mond moeten houden, ik zou niets mogen zeggen.... Pres.: U bent hier iederen dag en u praat steeds, (gelach). Koning: Ik protesteer.... Pres.: Dus u protesteert tegen het protest.... Verd. O. verzoekt dan een algemeene vraag aan getuige te mogen stellen; Waarom zou ik Koning, dien ik betrekkelijk oppervlakkig kende en dien ik langen tijd niet gezien had, een voorstel hebben gedaan om de verzekering op te lichten en in te breken? Dat is toch onaannemelijk. Koning: Heel aannemelijk. Ik had hem vroe ger eens een raar verhaal verteld over een ver zekeringskwestie. Rn bovendien, op die vraag kan hij zelf het beste antwoord geven, want hij heeft het gedaan. Mr. Leuwe van Nijenstein: Ik begrijp het mo tief voor uw bekentenis indertijd niet. U be kende pas, toen u van chantage werd beschul digd. U zegt, dat er geen sprake van chantage is. Bovendien had u de gecamoufleerde corres pondentie. U had dus kunnen blijven ontken nen. Is er geen sprake van wraak tegenover O.? Koning: Ik had hem willen helpen en toen beschuldigde hij mij van chantage. In overleg met mijn verdediger Mr. Levenbach heb ik toen bekend. De vroegere tuinbaas van Nijenrode ver klaart, dat hij gewoonlijk de hoofdpoort sloot; den nacht van de inbraak was de poort echter open geweest. Toen verd. O. dit later hoorde, had getuige een standje gekregen. Het getuigenverhoor in de zaak tegen O. is hiermede ten einde. Pres.: U handhaaft uw verklaringen voor de rechtbank afgelegd? Verd. (met klem): Volkomen. Ik ben absoluut onschuldig. De zaak wordt dan geschorst. Dinsdagochtend tien uur zal de procureur- generaal requireeren. Het dorpje Vierhouten op de Veluwe is plot seling in opschudding gebracht door de ar restatie van een 69-jarigen inwoner, die, naar het Handelsblad bericht, er van verdacht wordt een ander tot moord op een mede-ingezetene te hebben aangezet. Omdat hij zelf voor een dergelijke daad terugschrok, zou hij getracht hebben den vroegeren knecht van dezen laat ste voor zijn piannen te winnen door hem om te koopen. Aanvankelijk scheen de knecht op het voorstel te zullen ingaan, maar later en zoo is het snoode voornemen ook aan het licht gekomen heeft hij de politie te Vaassen en ook het slachtoffer van een en ander in kennis gesteld. Daardoor kon de politie bijtijds ingrijpen. Afgesproken werd. dat de aanslag zou wor den gepleegd als de man van de automarkt te Apeldoorn terugkeerde en bij den uitgang van het kroondomein onder Nierssen de hek ken moest passeeren, die door de voorbijgan gers zelf geopend en gesloten moeten worden. De knecht zou dan van zijn opdrachtgever een revolver krijgen. Tot op het oogenblik, dat de revolver op den Vierhoutschen weg in het bosch overhandigd werd, heeft de politie de zaak op haar beloop gelaten. Toen echter greep zij in. De man, die tot den moord zou hebben aan gezet, werd gearresteerd en op het raadhuis te Nunspeet aan een streng verhoor onder worpen. Hij ontkende evenwel hardnekkig iets met het geval uitstaande te hebben. Volgens zijn bewering droeg hij wel meer revolvers bij zich. Ook was zijn aanwezigheid in het bosch slechts toeval. De politie zet intusschen haar onderzoek voort. De man zal ter beschikking van de justitie te Zwolle worden gesteld. Donderdagmiddag werd op den onbewaakten overweg tusschen Nijverdal en Raalte een luxe auto, waarin gezeten de heer B. uit Wierden, door een trein gegrepen. De auto werd bijna geheel vernield, doch wonderlijk genoeg be kwam de heer B. geen noemenswaardig letsel. Donderdagavond is de boerderij toebehooren- de aan den landbouwer G. Schepers, wonende te Vasse, onder de gemeente Tubbergen, tot den grond toe afgebrand. Inboedel en inventaris gingen mede verloren. De brand is vermoe delijk ontstaan doordat met een dorschmachine was gewerkt en het stroo in de schuur vlam heeft gevat. Verzekering dekt de schade. Te Hoofddorp is Donderdag op het raadhuis de acte verleden van de stichting voor het bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzee polders. V.l.n.r.: de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, burgemeester Slob, P. Visser, prof. H. N. ter Veen en mr. Vissering De twee plantendokters, die eenige weken ge leden een inwoonster van Naarden voor 20 een middel tegen plantenkanker hebben ver kocht, zijn te Bussum gearresteerd. Het zijn de Amsterdammers A. L. en H. H. VICKS VAPORUB de vermaarde verkoudheidszalf is tijdelijk sterk in prijs verlaagd. Groote pot nu slechts 90 ct. (bevattend de dubbele hoeveelheid van het vroe gere 85 ets. potje). VICKS HOESTBONBONS nu 25 ct. (inplaats van 35 ct.) Ie. om te weten te komen, waarom de meeste menschen Vicks VapoRub voor verkoudheid gebruiken. 2e. om hen die Vicks nog niet kennen aan te moedigen dit middel bij verkoudheid, keel pijn, hoest, etc. te benutten. De beste antwoorden in maximum 30 woorden worden gehonoreerd met totaal duizend gulden. Inzendingen moeten geschieden op formulierendie gratis bij Apothe kers en Drogisten voor eiken kooper van Vicks verkrijgbaar zijn. Groote Pot (dubb. hoeveelheid) tijdelijk 90 ets. (inplaats 1.25) Het Nederlandsche Weekblad voor den Han del in Kruidenierswaren bericht, dat in de laat ste dagen niet minder dan vier vergaderingen hebben plaats gehad van de Nederlandsche Zuidvruchtenvereeniging. Het resultaat der besprekingen is geweest, dat volledige overeenstemming werd verkregen tusschen de beide richtingen, die zich hadden geopenbaard met betrekking tot het wel of niet verhoogen van de prijzen van afgesloten con tracten. Algemeen wordt thans het standpunt ingeno men, dat de leden het recht hebben op grond van art. 25 der verkoopcondities, hun verkoop prijzen voor afgesloten contracten met 't deva luatie., percentage te verhoogen, maar dat zij niet verplicht zijn van dit recht gebruik te maken. Het bindend voorschrift is dus terug genomen, zoodat ieder lid naar eigen inzicht kan handelen. Tegelijkertijd zijn in de besturen der Am sterdamsche en Rotterdamsche vereenigingen belangrijke wijzigingen gekomen door de ver kiezing van resp. vier en drie nieuwe bestuurs leden. Te Rotterdam is de heer Van de Vijver als voorzitter vervangen door den heer Den Baars. Omtrent de geste van de Ned. Groente, en Fruitcentrale verneemt het blad, dat in afwij king van de oorspronkelijke circulaire, thans invoerconsenten worden afgegeven ook tegen hoogere prijzen dan is overeengekomen, waar een redelijke schikking tusschen afladers en importeurs is getroffen. BATAVIA, 6 November. (Aneta.) In verband met de reeds gemelde overtredingen van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, met name wegens het bevorderen van de verkiezingen voor het nationale congres in China, zijn ver schillende personen aangehouden, o. a. de pre sident van de Chineesche Handelsvereeniging te Medan, die reeds een bekentenis aflegde. PADANG, 6 November. (Aneta.) Drie jonge lui uitAtjeh, leerlingen van de Pegoeroean Moslim-school te Fort de Koek, zijn, na huis zoeking, preventief gesteld. Voor het Nationaal Huwelijks geschenk De inzameling van bijdragen voor het nationaal geschenk, aan het Prinse lijk Bruidspaar aan te bieden bij ge legenheid van zijn huwelijk, is ingezet; allerwegen beijveren zich de plaatselijke en provinciale comité's, in nauwe samenwer king met het Nationaal Comité, om het spontane enthousiasme van het Nederland sche Volk bij de verloving van Prinses Ju liana met Prins Bernhard te doen uit- stroomen in zilver en goud En de vaderland- en Oranjelievende mas sa gééft, geeft graag: wel zelden is er voor een zóó sympathiek doel een beroep ge daan op een tastbaar blijk van medeleven, van instemming; een ieder stelt er een eer in, óók iets bijgedragen te hebben voor het Nationaal Huwelijksgeschenk, dat de va- derlandsche vreugde van heel het volk zal vertolken in lengte van dagen en waar van de aanbieding een historische betee- kenis zal hebben; een ieder voelt er persoonlijk een feestelijke voldoening in, een der schoonste en blijvendste momen ten van het komende feest mede te mogen voorbereiden. Rijkelijk zullen dan ook allerwegen de giften stroomen. Volop bestaat voor een ieder de gelegen heid van zijn Oranjevreugde èn van zijn persoonlijke sympathie voor het Konink lijke jonge Paar te doen blijken. Wij mogen er nog eens aan herinneren, dat ook op onze Redactiebureaux giften gestort kunnen worden, doch dat niet minder ook de plaatselijke en pro vinciale Comité's het ten zeerste op prijs stellen, bijdragen voor het beoog de doel in ontvangst te nemen; het giro nummer van het Nationaal Comité luidt: 2 8 5 2 8 5. DJOCJA, 6 November. (Aneta.) Met de een- daagsche is de delegatie, welke de Sultan voor het huwelijksfeest van Prinses Juliana afvaar digt, vertrokken. De delegatie bestaat uit de Ratoe Pembajoen en de Pangerans Pakoenin- grat en Poeroebojo. Zij werden door den Sultan persoonlijk uitgeleide gedaan. Ook de assistent resident, de militaire commandant en vele autoriteiten waren bij het vertrek aanwezig, dat tevens door honderden belangstellenden werd bijgewoond. Eden had niet duidelijker het verschil in toon en manieren en mentaliteit tusschen democratische en autoritaire leiders en regeeringen kunnen demonstreeren dan door de wijze, waarop hij in een uitvoerige rede in het Lagerhuis de standpunten van de .Britsche buitenlandsche politiek heeft uiteengezet. Ta. genover de rhetorische opgewondenheid van een Mussolini plaatste hij een zakelijke kalmte, welke intusschen niet minder vastberadenheid verried dan de heftigheid van degenen, die hij beantwoordde. Hij heeft dit niet alleen van na ture, maar doelbewust gedaan, gelijk hij te ken nen gaf, toen hij zeide, dat het vrijwel algemeen gebruikelijk wordt in het openbaar verklaringen over de internationale politiek af te leggen op een toon, die zeker niet beheerscht kan worden genoemd, en dat hij dit voorbeeld geenszins van plan was te volgen. In tegenstelling met den Duce, die verklaarde, dat de Volkenbond herzien moest worden of ten gronde zou gaan, en dat voor zijn part de Volkenbond rustig mocht verdwijnen, verzekerde Eden, dat de Volkenbondsbeginselen de beste zijn, en dat het Engelands plicht is den Bond zoo belangrijk mogelijk te maken. Inderdaad, aan de Volken bondsbeginselen mankeert niet zooveel, maar wel aan de wijze, waarop die in het verleden practisch zijn toegepast of verwaarloosd en ook Engeland gaat in dit opzicht allerminst vrij uit. De groote Volkenbondsleden hebben om beur ten, al naar gelang het in hun belangenkraam te pas kwam, het instituut van Genève gebruikt, misbruikt of volkomen genegeerd. Toen Japan China aanviel, heeft ook Engeland niets anders gedaan dan zich vergenoegd met een papieren protest. Toen Duitschland zich eigenmachtig en eenzijdig aan verschillende bepalingen van de bij den Volkenbond geregistreerde verdragen onttrok, achtte Engeland het niet opportuun Frankrijk te steunen in zijn aanvankelijk plan om zich daartegen krachtig te verzetten. Toen Italië Abessinië aanviel en veroverde, en het Volkenbondspact schond, wierp Engeland niet zonder eigenbelang zich op tot sanctie-kam pioen, maar kon Frankrijk slechts schoorvoe tend en te weinig ver meekrijgen. Hadden de Volkenbondsleden inplaats van met slappe sancties de Volkenbondsbeginselen met krachtige maatregelen gesteund en toege past, Italië zou zich thans waarschijnlijk niet zoo zelfverzekerd imperiaal gevoelen. Uit de gedenkschriften van maarschalk de Bono blijkt duidelijk, dat Mussolini uit vrees voor een verscherping der sancties het tempo van de krijgsverrichtingen opvoerde en een veel grooter militair apparaat in werking stelde dan hij zonder die vrees zou hebben gebruikt. Na de bezetting van Addis Abeba nam Eden zelf het initiatief tot het opheffen der „doelloos'' geworden sancties, maar al konden die sancties ook de verovering van Abessinië niet meer on gedaan maken, zij hadden toch nog nut kunnen hebben om Italië wat meer ontzag en eerbied voor de Volkenbondsbeginselen in de toekomst bij te brengen. De Volkenbond heeft Duitsch land en Japan als leden verloren en in Italië heeft hij een lid, dat zich niet aan zijn begin selen stoort en liefst het instituut van Genève geliquideerd zou zien. Het zal thans moeilijker dan ooit zijn den Volkenbond te herstellen en te maken tot een deugdelijk en effectief inter nationaal rechtsinstituut met dwingende macht, allen goeden voornemens en verzekeringen van Anthony Eden ten spijt. Dat Eden zeer goed inziet, waar de fouten in het gebruik maken van den Volkenbond zitten, bewijst hij door te wijzen op de noodzakelijkheid den Bond in staat te stellen zoo snel mogelijk maatregelen te nemen, en op de tot nu toe onbenutte moge lijkheid tot legale verdragsherziening, welke in het Volkenbondspact zelve wordt gegeven. Met groote stelligheid heeft Eden te ken nen gegeven, dat Engeland aan geen enkele omsingelings- of blokvormings- politiek wil meedoen, maar in nauwe samen werking met Frankrijk naar vriendschap en vrede en overeenstemming met allen streeft, ook met Duitschland en Italië. Engeland is dus niet van plan zonder meer mee te draaien met de door Duitschland en Italië gevormde „spil", een spil, die overigens toch niet zoo heel soliede blijkt, gezien de ontstemming in Duitschland over Mussolini's uitlating, dat hij het Duitsch- Oostenrijksch accoord van te voren heeft goed gekeurd en over het ontactisch naar voren schuiven van Hongarije's recht op revisie, waardoor in het Donaubekken, vooral in Roe menië en Tsjecho-Slowakije zooveel onrust is gewekt. Bovendien heeft hij daarmee te ver staan gegeven dat hij aan Hitler's oproep tot het vormen van een anti-bolsjewistisch front geen gehoor vfenscht te geven en Sovjet-Rus land niet wenscht uit te schakelen uit de Eu- ropeesche samenwerking, welke geconcentreerd moet blijven in den Volkenbond. Het diploma tieke protest, dat Engeland in Berlijn heeft laten hooren naar aanleiding van de uitlatin gen van Göring en Göbbels, die Engeland heb ben verweten, dat het Duitschland niet alleen grondstoffen, maar ook het goud om grondstof fen te koopen zou hebben ontstolen, heeft Eden nog eens onderstreept, door erop te wijzen, dat Engeland aan Duitschland bijna evenveel geleend heeft als Wat het aan Duitsche herstelbetalingen heeft ontvan gen, en dat Engeland bereid is den we reldhandel te stimuleeren, waardoor ook de Duitsche exporten zouden worden verhoogd. Zeer scherp was zijn opmerking, dat er thans naties zijn, die zelfs den levensstandaard ten offer brengen aah hun bewapeningen. Engeland erkent ook voor zichzelf de onontkoombare noodwendigheid om zijn bewapening en weer baarheid op te voeren, doch dit neemt niet weg, dat Engeland uiteindelijk naar ontwapening blijft streven. Bijzonder duidelijk en beslist was Eden's re pliek op Mussolini's bewering, dat de Mid- dellandsche Zee voor Italië een levensbe lang en voor het Britsche Imperium slechts één der vele verbindingen zou zijn, alsmede op diens dreigement, dat Italië als één man zich zou ver heffen, wanneer Engeland zou trachten Italië in de Middellandsche Zee te wurgen. Hij ont kende geenszins dat de Middellandsche Zee een levensbelang voor Italië vertegenwoordigt, maar voor het Britsche Rijk is deze zee evenzeer een levensbelang, aangezien zij den voomaamsten, snelsten en meest bruikbaren verbindingsweg naar de Britsche gebiedsdeelen in Azie vormt. Engeland acht echter een coördinatie van het Italiaansche en het Britsche belang in de Mid dellandsche Zee ook nu nog mogelijk, en in zooverre was Eden's verklaring ten opzichte van Italië verzoenend. Eden gelooft niet, dat de bestaande groote meeningsverschillen onoverbrugbaar zijn, hij heeft de hoop op een Europeesche regeling en samenwerking nog niet opgegeven, maar Enge land denkt er niet aan zich door de dictaturen te laten „maszregeln". Hij eischt volkomen rechtsgelijkheid voor de groote democratieën met de autoritaire mogendheden, en handha ving van de deugdelijke internationale begin selen, welke door Engeland zelf wel-is-waar niet altijd consequent zijn toegepast, maar in ieder geval door Engeland niet brutaal werden geschonden. Eden heeft rustig en bezadigd den genen, die aan de fataliteit van een onweer staanbare hegemonie van de dictaturen in Europa begonnen te gelooven, een hart onder den riem gestoken en daardoor de verplichting op zich genomen zijn woorden in daarmee over eenkomstige daden om te zetten, opdat een nog steeds niet enkel denkbeeldig gevaar van een catastrophe van het in bezorgdheid en spanning verkeerende Europa worde afgewend. Wij lezen in „Sint Bavo": Het Hoogwaardig Episcopaat, gezien het voornemen van het Comité van de Nederlandsche schooljeugd om in samenwerking met het Nationaal Comité een huldeblijk van de geheele Nederlandsche schooljeugd aan te bieden bij gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en daartoe een in zameling te houden op alle onderwijsinrichtin gen op 15 December a.s., des morgens om 10 uur, verleent voor die inzameling aan besturen en leerkrachten van Kath. bijzondere scholen ontheffing van de Bisschoppelijke bepalingen, die het collecteeren op de scholen verbieden, mits op iedere school door het bestuur na het overleg met het hoofd een voor alle leerlingen dier school gelijke, onverplichte, voor geen hunner bezwaarlijke bijdrage worde bepaald, tegen eventueele storting waarvan een bewijs van ontvangst worde afgegeven, dat den ouders de controle kan vergemakkelijken, en zoo noodig nog andere maatregelen wor den getroffen, om de moeilijkheden, aan een schoolcollecte verbonden, zooveel mogelijk te ondervangen. Namens het Hoogwaardig Episcopaat, t Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. De heffing op boter en de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 8 tot 14 November vastgesteld op 0.80 per K.G., behoudens tusschentijdsche wijziging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2