e* Men ócAüfff onó:] Anegang - Haarlem Haarlem, 6 Nov. Ir. G. Friedhoff Kort en volledig ratinéjekkers NAAR KREYMBORG VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 WERKVERSCHAFFINGS- LOONEN BLOEMENDAAL Protest van R. K. Volksbond VAN POINT COUPÉ TOT BRUSSELSCHE KANT Wat er in Teyler te zien is om 'n Waarborg-jas t Is alles Waarborg kleeding wat men bij Kreymborg vraagt. De Waarborg-jas is in de mode bij ieder die graag 'n mooie jas wil hebben Heeft II de nieuwste modellen al gezien 1 En de bekende lage Waarborg-prijzenl De moeite waard 1 23.- 26.50 29.50 36.50 42.- 9.75 12.50 14.75 De aanrijding op de Leidschevaart te Vogelenzang De hoed die U zoekt, ligt bij MEUWSEN Kinder-lichtomme^ang NED. NATUURHIST. VER. Fossiele walvisschen in ons land Programma der Haarlemsche Radiocentrale op Zaterdag 7 November Extra-trein Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten Ziekenfondstarief R. K. Tafeltennisbond district HaarlemBeverwijk WIELRENNEN H. R. C. Excelsior BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BENNEBROEK HEEMSTEDE vertroïcensnadin Bijzonder goed Bijzonder voordeelig voor AGENDA MET NAAST ZICH EEN KOP RITSEMA THEE LEEST UW MAN Z'N KRANT TEVREE PROBEERT EENS: „KWARTJES THEE" (25 cent per ons) Het adres van RITSEMA is: GR. HOUTSTRAAT 159 TEL. 10156 VELSEN Hoogverraadsproces te Düsseldorf Verscheidene geestelijken beschuldigd BELASTINGAANGIFTE WAS ONJUIST Bioscopen 7 November Bioscopen RIJKSV1SCHAFSLAG STAD De benoeming van den heer Ir. G. Friedhoff tot bouwkundig hoofdingenieur by den Dienst van openbare Werken in Haarlem is door allen, die hem kennen, met groote voldoening ont vangen. De man, die het nieuwe raadhuis van En schede bouwde en deswege door de Regeering werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau; de man, die met zijn ontwerp voor het Volkenbondspaleis te Genève veel eer behaalde en den prijs won in den kamp voor een ontwerp voor het van Heutsz-monument; die tal van mooie landhuizen bouwde en reeds twee jaren in Haarlem verdienstelijk werk leverde bü de uitbreidingsplannen, noodig geworden door de annexatie in 1927, is een kostbare aanwinst voor ons ambtenarencorps. Bedriegen de voorteekenen niet, dan staat Haarlem voor een periode van belangrüke stede- oouwkundige ontwikkeling. Ons gemeentebestuur heeft daarbij een mooie traditie op te houden, want Haarlem heeft in verschillende tydvakken van onze geschiedenis een voorname plaats ingenomen in de cultu- veele ontwikkeling van ons land. Het is daarom een gelukkig verschijnsel, dat ia de jaren van inkrimping en scherpe bezui niging, welke achter ons liggen, een der eerste zorgen van B. en W. is geweest de uiterlijke aankleeding van onze-stad aan bekwame han den toe te vertrouwen en dat zij daarbij de me dewerking hebben verkregen van een man, die onbetwist tot de allerbeste architecten van ons land behoort, is een gelukwensch waard. De heer Friedhoff is iemand met frissche denkbeelden, zonder ultra-modern te zyn. Voor experimenten in onze stad behoeven wij niet bang te zijn. Hij is ook een man van gezag, zoodat niemand moeite zal hebben zich by zyn beslissingen neer te leggen. Dat hij daarby nog slechts 44 jaar oud is, doet de verwachting rijzen, dat Haarlem langen tyd van zyn groote talenten zal profi- teeren. De heer Friedhoff is een Rotterdammer van geboorte. Na aldaar de H.B.S. te hebben door- loopen, studeerde hij aan de Hoogeschool van Delft, waar hij in 1919 tot bouwkundig ingenieur promoveerde. Eenigen tyd was hy reserve-offi cier bij de Genie. Van 1919 tot 1922 was hy ver bonden aan den Rijksgebouwendienst. Bij een reorganisatie werd hy ontslagen. In 1922 kwam hij naar Haarlem als leeraar by de M.T.S. Van 1927 tot 1929 was hij tijdelijk werkzaam bij Openbare Werken onder Ir. L. C. Dumont. De uitvoering van eenige groote werken, waaronder de bouw van het stadhuis te Enschede, trok hem uit Haarlem weg. Daarna vestigde hij zich te Amsterdam als particulier architect. Op 1 December zal hy zijn functie in Haarlem aan vaarden. uws De afdeelingen Overveen en Vogelenzang van den Ned. R. K. Volksbond hebben een adres aan den raad der gemeente Bloemendaal ge zonden, waarin zy o.a. opmerken: dat zij met leedwezen hebben kennis geno men van de in de gemeenteraadsvergadering Van 17 September 1.1. aangebrachte verslechte ring in de loonen van de arbeiders in de werk verschaffing te Bloemendaal: dat daardoor de loonen op 'n dusdanig peil zijn gekomen dat door de betrokken arbeiders dikwijls het allernoodzakelijkste niet kan wor den aangeschaft; dat bovendien de huidige monetaire toestand nog is gekomen als een extra verslechtering voor de werkloozen, daar enkele artikelen reeds in prijs gestegen zijn en nog nieuwe stijgingen staan te wachten; dat zij daarom met klem verzoeken de nieu we regeling te willen intrekken of althans door kolentoeslag of huurbijslag dusdanige compen satie te verleenen, dat daardoor de loonen practisch weer op het peil van voor 1 October komen; dat zy zich overtuigd houden van de welwil lendheid van den Raad in dezen, teneinde in den huidigen toestand van de werkloozen eeni ge verbetering te brengen. Geen Nederlander komt in Brussel of hij koopt een kleedje, een rozetje met Brusselsche kant. In de boutiques rond het Sint Goedeleplein vergaapt men zich aan de vaardigheid der kant werksters, die uit een wirwar van klossen en klosjes kunststukjes weten te tooveren, die al tijd grage koopers vinden. En hoezeer de Hol- landsche huisvrouw ook gewend is aan de goed- koope festonnetjes, die men voor weinig geld in eiken manufacturenhandel kan koopen, met al haar degelijkheid geeft zij toch aan echte kant de voorkeur, zou ze zeker den geheelen in houd van haar linnenkast met Brusselsch en Valenciennes orneeren, als het niet zoo kost baar was. Toch is de echte belangstelling voor de oude kantkunst verloren gegaan. Tijdens onze Gou den Eeuw en later nog, tot na den Franschen tyd, hebben onze voorouders er schatten voor uitgegeven. Op de oude statieportretten in onze musea zien we, dat niet alleen de kleeding van de dames, maar ook het heerencostuum er mee versierd was. Men kende precies de waar de der verschillende kantsoorten, wist nauw keurig welke kant zich het best leende voor een plooikraag, voor een jabot voor een cravate la Steinkerken of hoeWe halsdoeken en mouw versieringen van de deftige patriciërs ook al geheeten mogen hebben. Er bestond Venetiaansche kant in verschil lende soorten en patronen, Brabantsche kant, Alencon, Argent.an, kant a cinq trous, point coupé en nog tientallen andere soorten en va riëteiten. De eene kant was wat kostbaarder dan de andere; de eene leende zich beter tot plooien dan de andere; een groot ornament koos men bij voorkeur voor kerkeiyk gebruik; de fijnste kloskant gebruikte men in den rococotijd voor de coiffures der dames en voor de schoen versieringen, die een tijdlang in zwang waren. Slechts met groote moeite en met veel tech nisch inzicht kunnen wij de kostbare kantsoor ten van vroeger onderscheiden. Populair zal deze kunst dan ook wel niet spoedig worden. Maar by fijnproevers bestaat er een groote belangstel ling, die zich o.m. heeft geuit in de oprichting van de Eerste Nederlandsche Vereeniging ,,Het Kantsalet". Deze vereeniging, die twaalf jaren geleden werd opgericht, stelt zich o.m. te doel de kantencollectie vanh» t Rijksmuseum uit te breiden, terwijl zij ook op andere wijze werkzaam is om een hernieuwde interesse voor de nobele kantkunst te wekken. „Het Kantsalet" heeft, zooals wij reeds eerder berichtten, een kantententoonstelling ingericht in een van de zalen van het Teylermuseum aan het Spaarne. Gisterenmiddag werd de tentoon stelling geopend en ook morgen zal zij op de gewone museumuren nog te bezichtigen zijn (van half elf tot vier uur). Uit particuliere verzamelingen en uit enkele inzendingen uit musea (zoo stond het Aarts- schoppelyk Museum te Utrecht een pracht- collectie van kerkelijk kantwerk af) heeft men in Teyler 'n tentoonstelling bij elkaar gebracht, die zoo volledig is als men maar wenschen kan. Een duidelijke uitleg zorgt er voor, dat ook minder ter zake kundigen met deze expositie hun voordeel kunnen doen. En ieder zonder uitzondering kan er genieten van de sierlijke kunst, die de vrucht is van zooveel toewijding en kunstzinnige zorg, dat we er ons nauwelijks over kunnen verbazen, dat dit kostbare hand werk in onzen tijd vrijwel verdwenen is. Waarborg-jassen Populaire jassen 17.50 19 75 Naar wij vernemen is de man, die Woensdag avond te Vogelenzang door een auto werd aan gereden, zekere T., wonende in Haarlem. De toestand van den man, die een zware hersen schudding en een gebroken pols heeft opgeloo- pen, is zeer ernstig. Den auto waarmede de aanrijding geschiedde heeft de Bloemendaalsche politie in beslag ge nomen. HAARLEM: Gr. Houtstr. 32, Tel. 13440 Op den hoek van den Kleverparkweg en de Kleverlaan overtrad Woensdagmiddag een fiet ser de regels van het verkeer, door zonder een teeken te geven onverwachts naar links af te slaan Hij reed daarbij tegen een wielrijdster op. Beiden vielen. De man brak zijn linkerbeen en moest naar het Diaconessenhuis worden ver voerd. Daar de wielrydster onbekend bleef, ver zoekt de politie deze dame zich zoo spoedig mogelijk aan het bureau te willen melden. Ook andere getuigen van het ongeval zijn van harte welkom. Een 18-jarige jongen uit Haarlem heeft be kend een flets en drie rijwielplaatjes te hebben gestolen. De jongeman is in bewaring gesteld; de gestolen waar is in beslag genomen. Eenzelfde lot trof een 43-jarigen zeeman, die op den Rijksstraatweg een fiets gestolen heeft. Daar de man nog in het Politieblad gesignaleeid stond voor een maand gevangenisstraf, was de ontmoeting, welke hy met de politie had, dub bel onaangenaam. De heer F. X. M. Schiphorst houdt voor de afd. Haarlem van de Ned, R. K. Reisvereeniging een lezing met lichtbeelden over Parijs en de Fransche Riviera, Op Woensdag25 November, des avonds om half negen, in de „Leeuwerik". Een vroolijke avond zal voor de leden gegeven worden op Donderdag 10 December, 's avonds om half negen in Dreefzicht, waar spel en dans elkaar zullen afwisselen. Op 11 November a.s. wordt, op initiatief van de commissie van moeders en opvoedsters uit de vereeniging „Volkenbond en Vrede", een kinder- lichtommegang gehouden, waartoe ook de kinde ren van R. K. scholen zijn uitgenoodigd en deel kunnen nemen. Door de organisatie-commissie is de volgende circulaire aan de hoofden van R. K. scholen verzonden: Wij zijn verheugd u te kunnen médedeelen dat Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zijn instemming heeft betoond met onze plannen en gaarne zijn toestemming verleende tot deel name van R.K. schoolkinderen aan onzen Licht- ommegang. Verder kunnen wij berichten dat de volgende dames en heeren zich bereid hebben verklaard in het comité van aanbeveling zit ting te nemen; Mevr. A. Roëll-Baronesse de Vos van Steen- wijk; mevr. Maarschalk van Egmond en Rinne- gom-van Copenaal; mevr. Maarschall- Komin. lid van den gemeenteraad, Haarlem; mevr. Bijvoet-Èwequoz; mej. de Kuyff, voor zitster Alg. Nederl. Vrouwen Vredebond; mevr. Miolé-Riem Vis, voorzitster Centrale Commis sie Vrouwen Vredesgang; mej. dr. M. Thiel, voorzitster afd. Haarlem, Internationale Bond voor Vrede en Vrijheid; mevr. Waardenburg - Lindeyer. De heeren A. G. Boes, Wethouder van On derwijs, Haarlem; dr. S. Elzinga, Inspecteur v. h. Middelbaar Onderwijs; mr. L. H. Povel, districtsvoorzitter R. K. Vredebond; H. v. d. Weyer, Inspecteur v. h. Lager Onderwijs; J. A. L. Doyer, hoofd lagere school. Voorts brengen wij het volgende te uwer kennis: In geval van slecht weer willen wy de kinderen toch verzamelen op de drie afge sproken plaatsen: Leidscheplein 33, Haarlem- merliedestraat 29, Parklaan 108, waar zij hun lampions krijgen. Zij gaan dan in optocht naar het gebouw der St. Josephgezellenvereeniging, waar de jeugd zal worden toegesproken door mr. Povel en zij ingestudeerde vredesliederen zullen zingen. Bij den uitgang krijgen ze een kleine versnapering. Wij beginnen om 6.15 precies de lampions uit te geven, zoodat ieder kind weer op tijd thuis kan zijn. Met de N. Z. H. tram hebben wij ec«n rege ling gemaakt voor goedkoop vervoer. Van Haarlem-Noord: Heen Soendaplein tot aan het station, terug van het Paviljoen of bij slecht weer van de Gr. Markt tot Soendaplein. Van Heemstede: Heen van af het Sportpark tot aan het Houtplein, terug van het Paviljoen of bij slecht weer van de Groote Markt. Hieronder volgt de lijst van adressen waar Lichtomme'iangkaartjes a 10 cent per stuk verkrijgbaar zijn: Mevrouw H. de Balbian-Verster, Vredenhof- straat 9, Haarlem; mevr. J. W. Deinum-Buys, v. Hogendorpstraat 3, Haarlem; mevr. Hana, Kleverlaan, Haarlem-N.; mevr. E. Kooiman- Dankmeijer, Brouwerskade 71, Haarlem; mevr. v d Putten, Begastraat 15, Haarlem-N., (alleen Woensdag- en Zaterdagmiddag); mevr. Spanjaard, J. v. Walréstraat 8, Harlem; mevr. Stemler-Tjeden, Van 't Hoffstraat 35, Haarlem, (alleen Woensdag- en Zaterdagmiddag); dames Top en van der Werff, Führopstraat 3, Haar lem-N mevr. Verheus, Garenkokerskade 3, Haarlem (alleen Woensdag- en Zaterdagmid dag) de' heer H. Molekamp, Poortstraat 5 rd„ Haarlem- Nederl. Kinderbond, Frankestraat 39_ Haarlem, (Maandag en Donderdag van 4—5 uur)mevr. Bühning, Wilhelminapark 24, Haar lem; mevr. Knot, Postlaan 1, Heemstede; mevr. Zuidema, Marnixstraat 21, Haarlem. Zaterdagmorgen 11 uur wordt een reclame etalage geopend in de Barteljorisstraat 7. De voorzitster der commissie, mevrouw A. M. Nienhuys-Versteegh, verzocht ons bij de hoof den van R. K. scholen op een spoedig bericht van deelname te willen aandringen. Woensdag j.l. hield Dr. A. B. van Demse uit Rotterdam voor de leden van bovenstaande vereeniging een lezing over het ondeiwerp „de fossiele walvisschen van ons land' Staring noemde in zijn boek „de bodem tan Nederland" (1855—1860) twee soorten walvisch- achtige dieren, die in ons land aangetroffen werden, doch veronderstelde al, dat er meerdere soorten zouden zijn en inderdaad is men thans, door de determinatie, reeds gekomen tot een aantal van 30 soorten. De vindplaatsen in ons land zijn de groeven in de streek Groenlo, Eibergen, Neede, in de boven-miocene lagen. Er moet in den bodem nog belangrijk meer te vinden zijn, doch du, alles ligt helaas te diep verscholen onder de diluviale laag. Een compleet, gaaf walvischskelet wordt in ons land nimmer aangetroffen, omdat, onder den druk van de groote ijslaag, die in den ijstijd ons land bedekte, alles werd ineen geperst, terwijl daarna, toen het ijs smolt, bovendien alles nog weer door elkaar gespoeld werd. Wat dat betreft, is men in Antwerpen heel wat ge lukkiger. Dr v. D. roemde het werk van de Luc (1778), een Zwitser die als voorlezer van de Konin gin van Engeland zijn vrijen tijd gebruikte voor het maken van reizen, waarbij hij o.a. Twickel, waar toen de Twickelsche vaart ge graven werd, bezocht. Over de daar door hem aangetroffen walvischbeenderen heeft hij in zijn reisbrieven aan de Koningin van Engeland be langrijke mededeelingen gedaan. Deze brieven zijn verzameld en uitgegeven. In hetzelfde jaar zijn in Twickel ook door den Nederlander Mar tinet dergelijke vondsten gedaan. Daarna kwam Staring met zijn belangrijk werk „de bodem van Nederland", terwijl de Bosquet, apotheker in Z.-Limburg, in de miocene lagen van Zuid- Limburg fossielen heeft gevonden. Helaas zijn ai diens authentieke stukken en materiaal naar Brussel verkocht. Dr. v. Deinse besprak hierop enkele der in Nederland gevonden soorten en toonde daarbij ook eenige wervels welke zijn gevonden. De na de pauze vertoonde lichtbeelden gaven hiervan meerdere fraai foto's, ook o.a. van de gehoor- beentjes, welke, door hun zeer verschillenden vorm, een zoo belangrijke rol spelen bij het moeilijke werk van het determineeren. De enthousiaste voordracht van dr. v. Deinse heeft de belangstelling van de aanwezigen voor dit voor velen „nieuwe" onderwerp zeer zeker opgewekt of versterkt. Programma 1: Hilversum n. Programma II: Hilversum I. Programma III; 8.05 Parijs Radio; 8.208.50 Gram.; 9.05 Keulen; 9.20 id.; 9.50 id.; 10.20 id.; 11.20 idem; 12.20 idem; 12.35 idem; 1.20 Vlaamsch Brussel; 1.35 Keulen; 2.35 Londen Regional; 3.20 idem; 3.50 Fransch Brussel; 4.20 Keulen; 5.20 idem; 5.25 idem; 5.50 idem; 6.20 Londen Regional; 7.20 Keulen; 7.30 idem; 9.20 idem; 9.40 idem; 9.50 idem; 11.20 Weenen. Frogramma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 idem; 8.30 idem; 8.40 idem; 9.00 idem; 9.20 tot 10.35 Diversen; 10.35 Londen Regional; 10.50 idem; 11.05 idem; 11.20 Droitwich; 11.50 idem; 12.50 idem; 1.20 idem; 2.20 idem; 2.25 idem; 2.50 idem; 3.35 idem; 5.05 idem; 5.35 idem; 6.20 Diversen; 7.05 Droitwich; 7.50 idem; 8.20 idem; 8.35 idem; 9.20 idem; 9.40 idem; 10.45 London Regional. Programma V: van 8 tot 7 uur n.m. Diver- sen. 7 uur eigen gramofoonplatenconcert Opera. 1. Ouverture Si j'étais Roi Opera.orkest van Berlijn. 2. Alceste Ouverture van Gluck Concertgebouworkest 3. La Princesse Jaune Berlijnsch Philh. Orkest 4 Ouverture Martha, Staatsoperaorkest van Berlijn 5. Ouverture Egmont, Concertgebouworkest 6. Aïda Koor en Orkest 7. Ouverture Dichter und Bauer Dajos Bela van 8 tot 12 uur: Diversen Blijkens een advertentie in dit nummer laten de Spoorwegen op Zondag 15 November een extra-trein loopen naar Antwerpen, in verband met de aldaar te houden postduiven-tentoon stelling. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 9—11 en 1—2, Dinsdagav. 6.30—8.30. Eenigen tyd geleden is hier ter stede opge richt de R. K. T. T. B., district Haarlem-Bever wijk. Op de daartoe uitgeschreven vergadering, welke stond onder leiding van den weleerw. heer rector van Zon en den heer Hooij, werd tot bondsvoorzitter gekozen de heer H. Boeree. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer L. Brinkmann, terwijl de competitie-leiding is opgedragen aan den heer W. Schumacher. Aan de bondscompetitie wordt deelgenomen door O. Z, GTTC, DTS, SOS, DHS, IJmulden, Bever wijk, allen onderafd. der St. Joseph Gez. Ver., alsmede door Winfried en Jong Leven. Ge speeld wordt in 3 klassen met tezamen 34 teams. Wekelijks zal een lijst worden gepubliceerd van te spelen en gespeelde wedstrijden. Bovengenoemde vereeniging houdt Zondag 8 Nov. a.s. revanchekampioenschapswedstrijden langen afstand, 100 K.M. Geboren: 5 Nov.: C. J. v. d. MeerScholten, d; 6 Nov.: E. F. GerbersAlberti, d; 5 Nov.: A. M. Roosen—Hoek d; 5 Nov.: J. K. Bor—v. Eijken z; 3 Nov.: J. C. BrouwerMeiman d; 6 Nov.: G. E. Philippov. d. Weegh z; C. Ha verkortWiering z; J. Catsv. d. Born d. Ondertrouwd: 6 Nov.: P. J. Zedel en J. G. M. Kuijper. Overleden. 4 Nov.: J. J. Weissman, 76 j., Wil- helminastraat; H. C. de KoningDuvergé, 67 j., Twijnderslaan. 5 Nov.: K. Jordaan, 33 j., Haze- paterslaan; J. Smit, 24 j., Gen. Bothastraat; M. L. PennemaLammens, 63 j„ Berckheyde- straat. Propaganda-avond „Laurinac 1936" De verkenners van de Bloemendaalsche St. Lau- rentiusgroep hebben voor Zondag en Maandag a.s. des avonds om kwart over acht, in de zaal van de St. Adelberts-campagna aan den Den nenweg, een propaganda-avond „Laurinac 1936" georganiseerd, die vol afwisseling is, en daarom voor een ieder aanbevolen kan worden. Behalve muziek, tooneel, zang en prachtige decors, vermeldt het programma als speciale attractie, de première van de geluidsfilm „Een dag in verkennersland". Zondagavond is er uitsluitend toegang voor ouders, donateurs en genoodigden. De weinige plaatsen, die hierna nog overbleven, zyn reeds geheel uitverkocht. Kaarten voor den tweeden avond zyn ver krijgbaar aan het gebouw „Campagna". Plaatsbespreken wordt in eigen belang aan bevolen. (Hiermede vervalt een vorig bericht). Voetbal Het programma voor as. Zondag is als volgt: BSM 1Docos 1 DEM III—BSM II Junioren A: BSM—TYBB Junioren C: BSMDSO. Uitvoering „O.B.K." Zondag 8 November des avonds om acht uur geeft de gymnastiek- vereeniging „O.B.K." een groote propaganda- uitvoering in het R. K. Vereeniging!":gebouw. Een keurgroep van de S. V. „Winfried" uit Haarlem zal hieraan medewerking verleenen. Aan alle vereenigingen Door de Commis- missie tot viering van Koninginnedag wordt aan alle corporaties en vereenigingen een uit- noodiging gezonden voor het bijwonen van een vergadering, te houden op Maandag 9 Novem ber as., des avonds 8 uur in de raadzaal op het Raadhuis, ter bespreking van de plannen eener feestviering te houden bij gelegenheid van het a.s. huwelijk van H. K. H. Prinses Ju liana en Z. D. H. Prins Bernhard. Mochten onverhooopt enkele vereenigingen of corporaties geen uitnoodigingen ontvangen, dan zou de commissie het zeer op prijs stel len dat zij eigener beweging toch op bovenbe doelde vergadering zouden tegenwoordig zijn, indien zij bereid zijn aan de feestviering deel te nemen. Een zilveren jubileum Woensdag 11 Nov. as. zal heZt 25 jaa geleden zyn, dat de heer Ant. Meijer benoemd werd tot armmeester van het R.K. Armbestuur van de parochie van den H. Bavo, Berkenrode, waarvan hij altijd de moeilijke en verantwoordelijke functie van penningmeester vervulde. Voorheen was aan deze functie mede verbonden de verzorging of 't regentschap van huize St. Bavo aan de Kerklaan. Inmiddels is na de parochieele scheiding van het R.K. Armbestuur, nu 5 jaar geleden, een bijzondere regentencollege ingesteld voor huize St. Bavo, waarin de as. jubilaris vanaf dien datum ook penningmeester is gebleven, zoo dat hij o pdien datum jubileert èn als pen ningmeester van het R.K. parochiaal Armbe stuur èn als regent van huize St. Bavo. Schiedammer van geboorte, kwam de heer Meijer omstreeks 1910 met zijn broer en zuster naar Heemstede en werd al spoedig door den Eisschop in deze zoo belangrijke functie be noemd. Als regent van huize St. Bavo kwam hij veel in aanraking met de bewoners van dat huis, en maakte ook een deel der verbouwingen mee. De familie Meijer besloot in 1924 haar in trek in t. Bavo te nemen. Nu kon de heer Meijer zich nog meer geven aan zijn taak, die hy al die jaren op zoo onbaatzuchtige wijze heeft vervuld, ook al was die taak niet altijd gemakkelijk. Begrijpelijk is dan ook, dat de heer Meijer zich niet geheel kan onttrekken aan een feestviering, ook al zou hij zelf dien dag on opgemerkt willen laten voorbij gaan. En zoo zal er op Woensdag 11 Nov. in de parochiekerk van den H. Bavo aan den Hee- renweg om half 9 een plechtige H. Mis wor den gecelebreerd tot intentie van den jubilaris. Voor de zeer velen die aan dezen eenvoudigen, maar harden werker eenigen dank verschul digd zyn een goede gelegenheid dien dank te toonen door hierbij aanwezig te zyn. Zeer begrijpelijk is het ook dat de Eerw. Zusters en de bewoners van huize St. Bavo den as. jubilaris afzonderlijk willen huldigen. Dien avond zal er een plechtig Lof worden gehouden in de kapel van het huis. De viering in het huis zal echter op Don derdag 12 Nov. plaats hebben, aanvangende met een plechtige H. Mis in de kapel om 9 uur, gecelebreerd door Pastoor Meijer, een broer der jubilaris, waarna er receptie zal zyn voor de bewoners van het huis en voor an deren, die behoefte gevoelen den ijverigen werker hun gelukwenschen te komen aanbie den. Drinkwater in „Rooswijk". Van de bewo ners der in „Rooswijk" gelegen woningen be reiken B. en W. klachten over verlaging van het grondwater, tot een zoodanig peil, dat de drinkwaterputten in enkele gevallen geheel droog zijn komen te staan en in andere gevallen niet meer voldoende water geven. Dit vry plot seling terugloopen van het grondwaterpeil ter plaatse moet op rekening worden gesteld van de groote ingravingen ten westen van „Roos- wijk" ten behoeve van de te maken havens voor de Hoogovens, enz. Het is niet te verwachten, dat dit grondwaterpeil weer zoodanig zal op- loopen, dat de watervoorziening voor mensch en vee weer op den ouden voet kan plaats hebben. Om deze zaak afdoende te verbeteren komt het B. en W. gewenscht voor, dat de woningen in „Rooswijk" op de drinkwaterleiding worden aan gesloten en dat voor het stalvee van een boer derij een nortonpomp wordt geslagen. De kos ten, aan deze voorzieningen verbonden, worden geraamd op 1250. Zy stellen den raad derhalve voor een crediet tot genoemd bedrag toe te staan. DÜSSELDORF, 5 Nov. (Havas). Het hoofd der politie te Düsseldorf deelt mede, dat bin nenkort een groot proces wegens hoogverraad voor het volksgerecht te Düsseldorf zal ge voerd worden. Verschillende katholieke geestelijken, waar onder de vicarissen Rosaint en Kraemer die thans in de gevangenis te Moabit zyn gede tineerd, als ook de secretaris-generaal der ka tholieke jeugdvereenigingen Clemens zyn er bü betrokken. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van den secretaris van prof. dr. W. Mengelberg, S. B., verworpen. S. B. was wegens onjuiste belastingaangifte door de rechtbank en het Hof te Amsterdam tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld. Gebouw „St. Bavo": Haarlems Gemengd Koor 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; Bazar Winterhulp, half 9. Stadsbibliotheek en leeszaal: Erasmus-ten toonstelling, 25 en 710 uur. Gem. Concertzaal: Bouwmeester revue „La chende Comedianten", kwart over 8. Frans Hals-Theater: „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater: „Gelukskinderen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Paarlenroof", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; „lm Sonnenschein", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Geel-Wit, 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur; Bazar Winterhulp 2—11 uur. Gem. Concertzaal: Bouwmeesterrevue: Lachen de Komedianten", 8 uur. Stadsschouwburg: Arosterd. Tooneelvereeni- ging: „Midzomemachtdroom", half 8. Kunstzaal J. H. de Bois: Tentoonstelling van 105 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht: „Societa Dante Alighieri", kwart over 8. Stadsbibliotheek en Leeszaal: Erasmusten- toonstelling 25 en 710 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling „Het Kant salet", half 114 uur. Rembrandt-theater: „Lilian Harvey en Willy Fritsch in „Gelukskinderen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac 115 uur; Jan Kiepura in „lm Sonnenschein", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Myrna Loy in „Paarlenroof", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Benjamino Gigli en Kathe v. Nagy in „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. OYER: TARIEFSVERHOOGING BLOK- BAND-TAXI'S. Mijnheer de Redacteur! In uw blad van Vrijdag J.l. komt een bericht voor van besprekingen, welke zijn gehouden door diverse taxi-ondernemers. Volgens dat bericht stelde men zich als hoofddoel voor een verhooging van tarief aan B. en W. voor te stellen en bij navraag is ons ge bleken dat dit verzoek zal worden gedaan uit sluitend door ondernemers, die ook standplaat sen aan het station mogen bezetten. Deze ondernemers vergeten echter dat er ook standplaatshouders zijn en van overleg met deze ondernemers is geen sprake geweest. En waarom niet? Omdat de heeren standplaatshouders aan het station alleen rekening houden met hun eigen belang (wat zij altijd al hebben gedaan). Zij toch kunnen en moeten weten, dat de regeling, zooals deze thans is (wij bedoelen de onbillijke verdeeling van standplaatsen) voor de groep- standplaatshouders in de stad onhoudbaar is. Een taxl-tariefsverhoogir.g zou voor deze groep een algeheele ondergang beteekenen. Door anderen en door ondergeteekende is her haaldelijk op verschillende conferenties onder ling en met B. en W. er op aangedrongen een redelijke verdeeling van standplaatsen te ver krijgen, doch tot op heden zonder resultaat. Deze o.i. zeer onbillijke verdeeling is in hoofd zaak te wijten aan de statlons-taxl-ondernemers want dezen willen op geen enkele voorwaarde afstand doen van het door hen meermalen ge noemde „Oud recht". Wat verstaan zij onder „Oud recht"? Door mij zyn de concessievoorwaarden, die voor alle blokband-ondernemers gelijk zijn, nog eens nagezien, doch daarin kwam geen enkel artikel voor, waarin van oud recht sprake is. Het is dus belachelijk, dat deze heeren, waar van er enkelen zijn. die 4 a 5 jaren een stand plaats aan het station bezetten, zich beroepen op dat oud recht. In een gesprek met den Wethouder van O. W. werd ondergeteekende den raad gegeven een schriftelijk voorstel in te dienen bij B. en W. hoe wij ons een billijke verdeeling hadden voor gesteld. Dit verzoek werd in April 1936 verzonden, doch tot nog toe mochten wij hierop geen antwoord ontvangen. Een verhooging van het taxi-tarief zou voor de eene groep "mogelijk voordeelig zijn, terwijl het voor de andere, zooals reeds gezegd, de ondergang zou zijn. Want een klein voorbeeld tot overzicht van' verschil laat ik zien van een rit welke meermalen voorkomt, welke bij invoe ring van het voor te stellen tarief wel geheel van de baan zal zijn dat is de rit MarktVogel- of Rivierenbuurt. 0.20 0.25 1 0.45 0.30 f 0.50 f 0.80 Thans: le aanslag 1500 M. 5 x 650 M. 3250 M. Is 5 x 5 ct. 4750 M. Nieuw: le aanslag 1250 M. 5 X 650 M. 3250 M. Is 5 X 10 ct. 4500 M. Bij zoo'n tarief gaat niemand meer dien rit maken en zoo zyn er meer van dat soort tra jecten waarvan absoluut geen gebruik meer wordt gemaakt van een taxi. Ons doel Is: eenheid van rechten en eveneens eenheid van tarief. Het tarief wat momenteel geldt is o.i. èn voor ons èn voor het publiek aannemelijk. Het tarief heeft de laatste jaren zooveel wij zigingen ondergaan, dat nu toch een einde moet komen aan al die veranderingen, want herhaal delijk vraagt het publiek: wat kost dit of wat kost dat. De prijs is vandaag zus en morgen weer anders en dit weerhoudt sommigen gebruik te maken van een taxi in de stad, terwijl dit b(1 het station sporadisch voorkomt. Daar wordt zonder meer ingestapt en maakt de passagier aan 't eind van den rit wel eens 'n kleine aan merking, doch daarmede is alles afgeloopen. U. mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, teekent met de mees te hoogachting A. V. HEMERT, Gasthuisvest 21. IJMUIDEN, 6 Nov. Rijksvischafslag. Tarbot 1 j.,30 Tong 0.781.25 per kg. Middel Schol 23.00, Zetschol 22.00. kleine Schol 6.0022, Schar 2.49 4.50, Wijting 1.605.50 per 50 kg. Versche Ha ring 4.555.60 per kist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5