UIT DEN OMTREK Kort en volledig ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 Verlaging van den Erfpachtscanon GEMEENTELIJKE CONCERT ZAAL Lachende Komedianten, de Bouw meester Revue 1936 Kraampjesdagen 1936 t x PATER SMITS WORDT PASTOOR Te Veenhuizen Hyacinthenbrug RADIO-DISTRIBUTIE - HAARLEM Programma van de Haarlemsche Radiocentrale op Zondag 8 November Eerstvolgende Retraiten te Bergen N.-H. St. Clemensretraitenhuis Noordwijkerhout District Noord-Holland van den D. H. V. B. HAARLEMMERMEER NOORDWIJKERHOUT SPAARNWOUDE VOGELENZANG IJMUIDEN ZAANDAM ZANDVOORT I.V.C.B. VolendamT.Y.B.B. K.N.V.B.-ELFT ALLEN Haarlem H.F.C.E.D.O. StormvogelsD. H. C. D. W. S.—V. S. V. Blauw-WitR. C. H. VRAGENBUS 211 RIJKSVISCHAFSLAG STAD IJWS B. en W. van Haarlem voelen er niets voor, den erfpachtscanon te verlagen en hun ad vies op het Sympathieke voorstel van den heer Klein is dan ook vierkant afwijzend. WO geven toe, dat de kwestie van verlaging der vaste lasten waaronder de erfpachtscanon een voorname plaats inneemt veel van haar scherpte verloren heeft sinds de gulden gede- precieerd is en daarvan op den duur een be tere verhouding I sschen huuropbrengst en erfpachtscanon is te verwachten, maar niet temin is het standpunt van B. en W. van Haarlem ten opzichte van den erfpachtscanon onbegrijpelijk en onwelwillend. Het gevolg is, dat de door hen aangevoerde argumenten voor het meerendeel onjuist en niet sterk zijn. Wij willen er enkele nader bekijken. Op het argument, dat vele der zwaarst ge troffen erfpachters indertijd hebben meege holpen om den woningnood in Haarlem te le nigen, antwoorden B. en W., dat die erfpach ters indertijd door niemand gedwongen zijn op erfpachtsgrond te bouwen. Die erfpachters hadden in den tijd, dat B. en W. van Haarlem in alle toonaarden aan de particulieren vroe gen mede te helpen den woningnood (die toen. tertijd weinig minder dan een ramp was) te verminderen en den woningbouw aanmoedigden door het verleenen van bouwpremies, bouw- credieten e. t. q. (aan de bouwers!! niet aan de tegenwoordige erfpachters), kunnen zeggen. Doe het zelf maar! Zij zegden dit niet, maar besteedden hun geld om een nieuwe woning ie betrekken en daarmede tevens blijk te geven van goeden burgerzin. Domooren, hooren zo zich nu toevoegen, waarom hebt gij nie^ '3e" grepen, dat B. en W. die goede daad over tien, vijftien jaar vergeten zouden zijn en dat zij zelfs zouden ontkennen, dat die ooit gesteld is? Waarom hebt gij niet rustig gewacht, zoo als vele anderen, totdat het Rijk of de ge meente met veel geldelijke opofferingen een Woning voor u neerzette? Gij zoudt dan in dat geval herhaaldelijk hebben geprofiteerd van rente- en huurverlagingen. De woninghuren van Huis ter Cleeff b.v. zijn in den loop der jaren, voor óórspronkelijke en nièt-oorspron- kelijke huurders, met eenige honderden gul dens verminderd, n.l. van f 910 op f 540 en van f660 op f480. Dat werd gedaan, omdat die huizen gebouwd zijn in een zeer duren tijd, toen er zeer groote woningnood was. Maar dat vele erfpachters in dienzelfden moeilijken tijd den woningnood hielpen verlichten? Nooit van gehoord! Zijn zij er bekaaid afgekomen? Eigen schuld. Zij hadden zich door de gemeente maar niet moeten laten beetnemen. Zij hebben ge teekend, aldus B. en W. en contract is con. tract! Een contract aangegaan in abnormale tijden en abnormale omstandigheden? Laat de Nederlandsche rechter gerust het standpunt huldigen, dat hij in geweten in dezen crisistijd in dergelijke overeenkomsten mag ingrijpen. Voor ons, B. en W. van Haarlem, is contract, contr&ct B. en W. maken verder een vergelijking tus- schen erfpachters, die in den duren tijd een erfpachtsovereenkomst aangingen en personen, die op denzelfden tijd een perceel kochten voor een onder de tegenwoordige omstandigheden bezien zeer hoogen prijs. Ook deze koopers, zoo schrijven B. en W„ zagen de waarde van hun eigendom enorm dalen, maar er is nie mand, die hen schadeloos stelt. Alweer volkomen juist maar B. en W. vergeten, dat de eigen dommen der erfpachters véél meer in waarde gedaald zijn dan die der andere bezitters en zulks uitsluitend, omdat het erfpachtsstelsel, zooals het in Haarlem wordt toegepast, gefaald heeft. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de huizen onverkoopbaar zijn en dat de erfpachters ook buiten crisistijd, de grootste moeite hebben om hypotheek te krijgen. Als zij geld krijgen, dan moeten zij hcogere rente betalen. Dat is het verschil tusschen iemand, die een perceel met grond in eigendom kocht en den erfpachter, die indertijd afgegaan is op de geruststellende verzekering van partijleiders en van B. en W., voorspiegelingen, die achteraf valsch bleken te zijn Alleen reeds om die reden zou de ge meente' zich moreel verplicht moeten achten tot schadeloosstelling. De erfpachters vragen trouwens geen terugvordering van wat door hen verloren is, maar zij vragen van de ge meente, die nog altijd mede-eigenares van den grond is, dat zij haar deel in den strop op zich neemt en de schade niet uitsluitend door de andere partij laat dragen. Contract is contract, zeggen B. en W., ook in abnormale gevallen wijken wij van dezen regel niet af! Een volgend argument van B. en W. om zich tegen het voorstel van den heer Klein te ver zetten is, dat de bouwgrond in Haarlem met in prijs is gedaald. Dat zal wel waar wezen. Het is de gemeente Haarlem, die in de stad en m verren omtrek den grondprijs absoluut be- heerscht, die Me prijzen van den bouwgrond heeft opgedreven door alles aan te koopen wa. onder den hamer kwam en waarnaar nog altijd de particulieren zich richten bij het bedingen van grondprijzen. Het is alleszins onjuist dezen misstand, tegen de erfpachters uit te spelen. Want als een paal boven water staat het feit, dat alle huizen in Haarlem ontzaglijk in prijs zijn gedaald. En natuurlijk geldt die prijsdaling zoowel den opstal als den grond, waarop de huizen staan. Waarom zou dan de prijsdaling voor perceelen op erfpachtsgrond gebouwd, al leen den opstal betreffen? Neen, ook daarvan is de waarde van den grond gedaald, en het is billijk, dat dit in een canon, die onder abnor. male omstandigheden tot stand kwam, tot uit drukking komt. Maar volgens B. en W. is dat niet noodig: contract is contract. De vraag van canonverlaging kan, zuiver gesteld, alleen maar gelden voor de erfpachts- gronden, die op het oogenblik nog in het bezit zijn van de oorspronkelijke erfpachters, schiij- ven B. en W. Wij kunnen het daarmede eens zijn, mits wij het ook eens zijn over de vraag, wie onder oorspronkelijke erfpachters moeten worden verstaan. B. en W. rekenen daartoe toch niet de bouw- Speculanten, die wel het eerst de erfpacht aanvroegen en profiteerden van de door B. en W. beschikbaar gestelde bouwpremies, bouw. credieten enz., maar daarna de huizen ver kochten aan bona fide koopers tegen gepeperde prijzen, waarin de woningnood, de hoogcon junctuur en de door de gemeente Haarlem op gejaagde grondprijzen waren verdisconteerd? Het zijn niet de eersten, maar de laatstbedoelden die door B. en W. geholpen moeten worden. Vanzelf vailen dan daaronder al degenen, die hun huizen duur gekocht hebben. Nagegaan zou kunnen worden wie en hoeveel van die erf pachters slachtoffer zijn geworden. Dat zullen degenen zijn, die na 1930.'31 hun bezit moesten verkoopen. Maar er zijn meer van de door ons bedoelde „oorspronkelijke eigenaars" over dan B. en W. schijnen te meenen. Al zou dat ech ter niet het geval zijn, zou dat een reden voor B. en W. mogen zijn tot de overgeblevenen te zeggen: nu gaan jelui ook maar ten onder? Terwille van de plaatsruimte zullen wij op de resteerende argumenten niet ingaan, doch nog alleen over de hoofdzaak iets zeggen, de hoofd zaak waar het om gaat en waar B. en W. in het geheel niet aan roeren. Wie de ontwikkeling van het erfpachtsstel sel in ons land en speciaal in Haarlem nagaat, komt tot de conclusie, dat het stelsel veel te. leurstellingen heeft gebracht. O.m. is het erf pachtsstelsel oorzaak dat de waardeverhouding verbroken is. Bij een huishuur van f350 per jaar, wordt soms f 145 aan erfpacht betaald, terwijl het erfpachtsstelsel geenszins prijsrege- lend optreedt. Het vastleggen van een canon voor 75 jaar is dan ook een fout, een funda- menteele fout. De grootste fout van het stelsel is echter, dat het is gebaseerd op een stijgende, althans gelijkblijvende welvaart. De tegenwoor. dige tijden hebben doen zien, dat er ook ach teruitgang kan zijn. Dezen wisselenden voor- en achteruitgang heeft de wereld altijd gekend. En reeds daarom is het volkomen onjuist voor een tijdvak van 75 jaar een bepaalden canon vast te leggen. De erfpachtsvoorwaarden in Haarlem deugen dus niet en moeten veranderd worden. Van de sociaal-democraten, warme propagandisten van erfpacht, mag men ver. wachten, dat zij daartoe bereid zullen zijn. B. en W. vinden het niet noodig. Misschien omdat de uitgifte van grond in erfpacht naar hun meening voor goed stil staat. Maar moeten dan de tegenwoordige erfpachters, die de dupe zijn geworden van een aperte fout in het gemeen tebeleid, niet worden geholpen? Om te eindigen met dat, waarmede wij be gonnen zijn: de kwestie van verlaging der vaste lasten heeft sinds de depreciatie van den gulden veel van haar scherpte verloren. Daarom is ook deze canonverlaging momenteel niet zoo urgent meer, maar het standpunt van B. en W. is onbegrijpelijk en hun argumentatie gezocht. Regelmatig als een achterlijk uurwerk komt Buuz en zijn schare ieder jaar naar Haarlem en vergast in vroolijken en misdadigen zin (want er zijn er bij die door het lachen wer kelijk beneveld worden) de gemeentelingen op zijn onbetaalbaren Buuz Humor. Het moge ge rust eens gezegd worden, dat hij in zijn genre een artist is, die het buitenland ons met recht kan benijden, want zoo goed als geen land ter wereld kan beschikken over een komiek van een dusdanig kaliber als hij er een is. Wie hem ziet bewondert hem, want altijd is hij iets aparts en blijft daarbij voor alles artist en een voornaam artist, ondanks zijn lichtelijk luguber uiterlijk. Als hij zoo met -zijn spiegeleierengezicht voor de massa staat en al zijn grollen en grappen door zijn aanzienlijken mond naar buiten laat glij den, dan moet een ieder die maar een sprankje gevoel voor humor heeft, zijn lachdynamo tot heetwordens toe in werking stellen. Hij is de lachende ziel van het gezelschap, e'en ziel, welke hij weet te verdeelen onder de aanwezigen, die, het kan niet anders van hem bezield de zaal verlaten. Is hij de groote lachende mentor, het is niet alleen dat wat boeit, maar ook en vooral de voortreffelijke en meer dan verzorgde wijze waarop deze revue werd geënsceneerd. Geen goedkoope banale tafereeltjes of een hand vol would-be danseresjes, die zich in bochten kronkelen en veel lawaai maken, maar geraffineerde, bijna grootsche tafereelen en een uitstekend getraind ballet, alles met veel smaak gearrangeerd. De revue begint reeds met een beeld uit 1876, een werkelijk origineele vondst, gaat dan direct over in een moderne scene uit 1936 en komt via een grandioze Bojarenbruiloft, naar een za ligen Romantischen avond, een fijn stemmings beeld uit den tijd van Lodewijk de XV. Daar' tusschendoor liggen allerhande scènes en tafe reeltjes, natuurlijk met Buziau en andere mede werkenden, zooals Siem Nieuwenhuizen, Beppie de Vries, de bekende operette-ster, de jeune co- mique Willy Walden en nog vele anderen, die zich in een vlot tempo van de hun opgedragen taak kwijten. Er zijn kostelijke nummers bij zoo als bijvoorbeeld De Straatmuzikanten en Buuz als het stemwonder, waarvan vooral het laatste nummer een ongelooflijk knap staatje van Bu- ziau's groot talent is. Zij, die uitsluitend voor het lachen gaan, zullen zich door dit nummer alleen reeds ruimschoots beloond achten. Dat is werkelijk iets magistraals. Na de pauze wordt ieder als 't ware getrac- teerd op een Venetiaanschen nacht vol pracht en praal en van een luisterrijke ensceneering, om dan na een vroolijk, ondeugend één-actertje van Beppie de Vries en Buziau bij de groote eind-finale te belanden, waaraan eveneens moeiten noch kosten gespaard zijn. Waren we in den laatsten tijd niet bijster verwend met goed verzorgde revue's, deze haalt met één sprong dien achterstand in en al is, zooals gezegd, Buziau ongetwijfeld de krachtige succesvolle lachmagneet, hij staat in een entou rage, welke, zij 't ook op een ander gebied, min stens zijn gelijke is. Het applaus was dan ook van een onge kende hartelijkheid en spontaneïteit en konden gelden als een luidruchtige aanbeveling voor andere volwassenen, die zich eveneens echt ge zellig willen vermaken. Want dat is voor 100 pCt. gegarandeerd. V—t. Men schrijft ons: Ook dit jaar heeft zich wederom een comité gevormd tot het houden van Kraampjesdagen, bestaande uit de dames: mevr. R. v. d. Noord— Magré, mevr. MulhschlegelSmit, mevr. D. Schieferdecker—Stibbe en mevr. A. E. A. Wes- selink—van Griethuysen. Evenals vorige jaren zullen goederen in de kraampjes aan daarvoor in aanmerking komende gezinnen uit Haarlem en omstreken voor een zéér geringen prijs worden verkocht. Een maatregel, welke het comité mo- f f t "ft <£jjL 1 gelijk acht, indien het veel ten geschenke ont vangt. Genoemd comité zal het dus ten zeerste op prijs stellen om voor dit mooie doel nieuwe of nog niet afgedragen kleedingstukken, baby- goed, schoeisel en hoofdbedekking te ontvangen, zoomede huishoudgoed, levensmiddelen, enz. Geldelijke bijdragen ter bestrijding der onkos ten zullen eveneens zeer welkom zijn. Mevr. Mulhschlegel, Leidschevaart 242, telefoon 11668, postrekening 186309, zal een en ander gaarne m ontvangst nemen of laten afhalen. De opbrengst van de Kraampjesdagen komt ten goede aan „Het Baby huis", Boekenrodestraat 26 en de Josephine Butler Vereeniging. De nood is hoog! Helpt ons!! Donderdagmiddag 12 November zal in Gebouw „Caecilia", Jansstraat 50, te Haarlem, van 2.30 5 uur gelegenheid zijn om de ontvangen goe- dere te bezichtigen en enkele luxe ingekomen voorwerpen tegen lagen prijs te koopen. Met leedwezen zullen de parochianen van de parochie van St. Antonius aan de Groenmarkt de mededeeling ontvangen, dat de weleerw. pa ter H. J. Smits O.F.M. de parochie als kapelaan zal gaan verlaten en benoemd is tot pastoor te Veenhuizen. In deze plaats hebben de paters Franciscanen de parochie overgenomen en pater Smits wordt er cle eerste pastoor, waarbij hij de assistentie van een kapelaan en eenige broeders krijgt, doch tevens de geestelijke zorg van de bekende Rijkswerkinrichtingen op zich zal moeten nemen. Pater Smits, uiterlijk welbekend aan zijn krullig heiligenkroontje, is immers een popu laire priester, vooral onder de jongens in het St. Franciscus Liefdewerk. Hij kwam tien jaar geleden in de parochie en een jaar later werd hij directeur van het St. Franciscus Liefde werk, waar hij zich geheel gegeven heeft en dag aan dag in touw was, zoodat er niet veel tijd voor ander parochieel werk overbleef. Wij wenschen pastoor Smits een vruchtbaar pastoraat toe! De Vereeniging „Oesterreich" te Haarlem houdt op Zondag 15 November, des avonds om half acht, een feestavond in het Gebouw Sint Bavo, aan de Smedestraat. Het motto „Ein Sonntagabend in Oesterreich" verraadt al dat het een vroolijke bijeenkomst zal zijn. De Fransche dramaturg Claude Puget spreekt Vrijdag 13 November in de Kroonzaal van Brinkmann voor de leden van de Alliance fran- Caise over „Paul Claudel als dichter en drama schrijver". De heer J. H. de Bois heeft in zijn kunst handel aan den Kruisweg voor de maand No vember een tentoonstelling ingericht van wer ken van Nederlandsche en Fransche kunste naars. O. m. zijn er teekeningen van v. Gogh en doeken van Corneau geëxposeerd. In de muziekzaal van Brinkmann aan de Groote Markt wordt heden (Zaterdag) een vroolijke avond gegeven met medewerking van Edith Klaverweijden, internationale chansons, en Gerard Hengevsld, vleugel. The Twinkling Three en de Hollandsche Revellers zorgen voor de gewenschte afwisseling. Verwacht wordt, dat de hoeveelheid bieten, welke aan de suikerfabriek te Halfweg gedu rende de campagne zal worden aangevoerd, de 125.000.000 K.G. zal overschrijden. Een enorm quantum! B. en W. hebben aan de brug over de Brouwersvaart, tegenover de Hyacinthenlaan, (thans in uitvoering) den naam „Hyacinthen brug" gegeven. U moet niet denken dat distributie-radio opzet telijk is uitgedacht voor menschen met smalle beurzen. Haarlemsche-distributie-radio is een verbetering in het radio-ontvang-systeem; dat het minder kost, is een bijkomstige omstandigheid. Zulk een belangrijke verbetering is distributie radio, dat het binnen enkele jaren welhaast al gemeen zal worden gebruikt. Een radio-distributie-abonnement kost twee kwartjes per week of twee gulden per maand. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.30 Keulen; 9.05 Brussel Fr.; 10.05, 10.50, 11.20, 12.20, 12.30 en 12.35 Keulen; 1.20 en 1.30 Brussel Vlaamsch; 2.05 Diversen; 2.50 en 3.20 Keulen; 5.20 Parijs Radio; 7.20 Keu len; 9.20 Parijs P. Parisien; 9.50 en 10.35 Boeda pest; 11.00 Berlijn. Programma 4 8.30, 8.40, 8.45, 9.00, 9.20, 9.25 en 10.05 Brussel Vlaamsch; 10.50 Deutschlandsen- der; 1.20, 1.35, 2.20, 2.40 en 3.20 Droitwich; 4.00 Diversen; 4.20 London Reg.; 4.50 Droitwich', 5.20 en 6.20 London Regional; 6.50, 7.35 en 8.15 Droitwich; 9.05 Diversen; 9.25 Droitwich; 9.50, 10.20 en 10.50 London Regional; 11.00 Weenen. Programma 5; 8.30 v.m.—24.00 n.m. Diversen. NOVEMBER Dinsdag 10—13 Gehuwde vrouwen, f S.50. Dinsdag 17—20 Huishoudsters en meisjes van pastorieën, f 8.00. Zaterdag 21—24 Jonge mannen, f 6.50. Dinsdag 24—27 Meisjes Congreganisten e.a. boven 17 jaar, f 6.50. Inlichtingen en aanvragen: Directie Retraite huis, Laudelsweg, Bergen (N.H.). Gratie en charme in Bouwmeester's revue „Lachende Komedianten", welke thans te Haarlem wordt opgevoerd. 10—13 November: Mannen (Gereserveerd). 1417 November: Mannen. 17—20 November: Geh. Vrouwen. 2528 November: Gymnasium en H, B. S. .(Gereserveerd), Een detail van de Stroomlijn-finale uit Bouwmeester's revue „Lachende Komedianten" Door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot geestelijk Adviseur van het district N.-Holland van den D. H. V. B. de ZeerEerw. heer J. H. M. S. v. d. Marck, Pastoor te Zaandam. Begrafenis K. Kistemaker Vrijdagmiddag werd op de algemeene begraafplaats te Hoofd dorp onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer K. Kistemaker. Wij merkten o.m. op den burgemeester Mr. A. Slob met andere leden van het dagelijksch be stuur dezer gemeente, vele raadsleden, bijna al de leden van de colleges van kerkvoogden en notabelen en den kerkeraad der Hervormde ge meente Haarlemmermeer, de evangelisten bij de Hervormde Kerk uit Vijfhuizen, de Lijnden, Rijk en Abbenes, vertegenwoordigers van de afdee- ling Haarlemmermeer van de Holl. Mij. van Landbouw, van de vereeniging „Vooruit" ter bevordering van de paardenfokkerij in Haarlem mermeer en van nog andere corporaties, waar van de heer Kistemaker bestuurslid is geweest en vele vooraanstaande personen uit Haarlem mermeer en omgeving. De oudste zoon dankte voor de belangstelling en de laatste eer, aan den overledene bewtzen. De verplichte inlevering van bollen. In café Gouwenberg vergaderde de afdeeling Noordwijkerhout van 't Hollandsch bloembollen kweekers Genootschap. Toen de inlevering van bollen voor de saneering aan de orde werd ge steld, heeft de voorzitter eerst een uiteenzet ting gegeven van het ontstaan en de uitvoe ring der verschillende saneeringsmaatregelen. Duidelijk kwam hierbij naar voren dat bij de Kweekersorganisaties nimmer de verplichte in levering genade had kunnen vinden. Nu echter verplichte inlevering een feit is geworden en de sierteeltcentrale geen reclame hierover in behandeling neemt, zal. aldus de voorzitter, ieder zijn uiterste best moeten doen om de ver plichte inlevering na te komen. De vergoeding voor ingeleverde bollen zal dit keer niet uit blijven. De Sierteeltcentrale heeft een fonds gevormd en hieruit zal de vergoeding betaald worden. Op een vraag waar dit geld voor fonds vorming vandaan moet komen gaf de voorzit ter een duidelijke uiteenzetting, waaruit blijkt, dat het vak dit zelf betaald en er van Regee- ringswege op geen enkele wijze op steun gere kend hoeft te worden wat voor enkele leden aanleiding was dit een groote onrechtvaardig heid te noemen. Het inleveren van plantgoed vond tenslotte geen ernstige bezwaren daar er nog goede kanten aan zitten. Anders was het met de voorgestelde inlevering van leverbaar. Hier was het echter de voorzitter die zich vol bloed voorstander toonde van alle voorgestelde maatregelen omdat volgens hem zoo alleen een gezonde toestand voor het vak te verkrijgen zal zijn. Hij wees echter op de noodzakelijk heid dat 85 pet. van de geleverde bollen uitbe taald zal moeten worden van de surplusbollen. Na discussie verklaarde de vergadering zich voor het teeltplan 193637 zooals dit door het hoofdbestuur werd voorgesteld. Uitvoering Zondagavond 8 Nov. a.s. geeft „St. Jacobus", alhier, haar eerste uitvoering van dit seizoen in het R.K. Vereenigingsgebouw te Spaarnwoude, des avonds te half acht. R. K. V. V. Vogelenzang Het programma voor Zondag vermeldt: v. Nispen IVogelenzang I Vogelenzang IISantpoort IV Junioren DEK—Vogelenzang. Groote reparatie. De stoomtrawler Condor IJm. 72, die verscheidene maanden opgelegen heeft, is naar Amsterdam gesleept, om daar een groote reparatie te ondergaan. Daarna gaat het schip weder ter visscherij. St. Ellsabethsvereeniging „IJmuiden". In den loop der week worden bij allen de St. Elisabethsbusjes afgehaald. Het bestuur hoopt dat men deze busjes goed zal gedenken, daar er zeer veel van de vereeniging gevraagd wordt. Het bestuur verzoekt, deze busjes gereed te hou den opdat de ophaalsters niet vergeefs komen. Fancy-falr. Als de St. Joseph-Gezellenver- eeniging een fancy-fair organiseert, dan is suc ces bij voorbaat reeds verzekerd. Alle vroeger gehouden fancy-fairs slaagden volkomen. Doch het is te hopen, dat een record-succes geboekt kan worden nu de baten ten goede zullen ko men aan de zorg voor de R. K. jeugdige werk- loozen. Vrijdagavond had de officieele opening plaats door den Praeses, Pastoor v. d. Marck. De ijve rige Gezellenvereeniging verwacht Zaterdag en Zondag in alle zalen van het Gezellengebouw aan het einde van de Bloemgracht een grooten stroom van parochianen om daar aangename uren door te maken. De Zaansche winkelweek. Vrijdagavond ls de Zaansche winkelweek begonnen. Het weer werkte dezen eersten avond niet bijster mede, wat echter niet wegnam, dat de stemming bij het publiek er reeds was, dank zij den muzikalen rondgang van Albert Heyn's corps. Verwacht wordt, dat het vandaag in het Bal- lero-huis (Hotel Wapen van Amsterdam), de groote attractie van deze winkelweek, geweldig druk zal zijn. R. K. Voetbal. Het volledige programma voor de WZ-elftallen voor a.s. Zondag luidt als volgt: WZ ISDO I, 2.30 uur; Volendam IIIWZ II, 12.30 uur; WZ III—The Victory II, 12.30 uur; VIC IIWZ 4, 2.30 uur; WE III—WZ 5, 12.30 uur; RKAV 5—WZ 6, 12.30 uur; USV a— WZ a, 1 uur; SDE a—WZ b, 1 uur; WZ c— WSV b, 2 uur; WZ d—SDE b, 12.30 uur. Trekking loterij. De trekking van de St. Joseph-Gezellenverloting is thans definitief vastgesteld op Vrijdag 13 November ten over staan van de politie. De trekking is toegankelijk voor iedereen. De heer J. Kapteijn overleden Donderdag morgen is alhier een bekend en gezien plaatsge noot overleden, een die steeds een navolgens waardig voorbeeld was voor alle katholieken. Een man, die katholiek was in merg en been en dit niet 'onder stoelen of banken stak maar er rond voor uit kwam. De heer Kapteijn is van 1929 tot 1936 voorz. geweest van de R.K. Kiesvereeniging en heeft in dien tijd zich zeer aan die ver eeniging gehecht. Door ziekte gedwongen zag hij zich genoodzaakt dit voorjaar deze functie te moeten neerleggen. De overledene behoorde tot de echte Zand- voorters, hier geboren en getogen en de naam Kapteijn is reeds vanouds met Zandvoort één geweest. Toen in 1934 de heer Geers wegens vertrek uit de gemeente zijn raadslidmaatschap moest neerleggen, was de heer Kapteijn zijn opvol ger, doch hij meende, dat de onder hem op de lijst geplaatste persoon beter geschikt was en bedankte. Het aannemen van den raadszetel zou hem volgens het reglement de voorzitters functie in de kiesvereeniging hebben gekost, hetgeen hem mét genoemd argument deed be sluiten geen raadslid te worden. Met den heer Kapteijn is een oude stoere vertegenwoordiger van het Zandvoortsche ras heengegaan. Za,terdag a.s. zal de begrafenis plaats heb ben op het R. K. kerkhof, alhier. God hebbe zijn ziel! The Zandvoort Boys De R. K. voetbalver - eeniging T. Z. B. heeft de Bisschoppelijke goed keuring gekregen op haar statuten, terwijl to> geestelijk adviseur der vereeniging' is benoemd de weleerw. heer kapelaan N. A. Commandeur, alhier Het secretariaat is gevestigd bij den heer A. P. Aarts, Koninginneweg 10. T. Y. B. B. speelt Zondag aan het IJselmeer met het volgende elftal tegen Volendam v. d. Lit Kluiskens, Assendelft, Gerrits, Nunnink, Rotteveel, Tuijn, Huneker, v. Riel, v. Schie, v. d. Drift. Doel: Vijgeboom. Achter: Verhappen en Huysman. Midden: De la Mar; Van Gooi en Vreeken. Voor: De Winter; Effern; Van der Hulst; Smit en Van Polanen. E. D. O. komt als volgt uit: v. Roon, v. d. Bome, Zandstra, J. v. d. Schalie, Koppen, Oomen, Kohier, Schijvenaar, v. d. Putten, Perukel, C. v. d. Schalie. STORMVOGELS: Hollenberg Haak Sr., Haak Jr. Bravenboer, Wey, Tol Bloemink, Van Pel, Schoorl, Woudenberg, Prins V.S.V.: Michel Broek. v. d. Griendt Van Os, De Koning, Van Osch Bains, Van Leeuwen, Michel, Sterk, Teeling R.C.H.: Metten Kors, Prevost Sr. Siegerist, Slot, PTevost Jr. Hanse, v. Balen, v. d. Horst, Hoogendoom, v. d. Meulen Vr.: 1. Wat is het beste hout voor snijwerk? 2. Kan men daarmede zijn brood verdienen? 3. Zoo ja, tot wien moet ik mij wenden? Antw.: 1. Satijn notenhout. 2. Dat ligt na tuurlijk geheel aan het feit, of het door U ge leverde werk aftrek heeft. U zult die afnemers zelf moeten zoeken en veel kans dat (J er Uw brood in kunt verdienen is er niet. Het wordt veelal beoefend als huisvlijt. 3. Adressen zijn ons niet bekend. Vraag onder letters C. B. Antw.: Indien de notaris naar beste weten heeft gehandeld, kan er alleen aanmerking op gemaakt worden, anders zou hij waarschijnlijk aangesproken kunnen worden voor schadever goeding. Wendt U tot den Kantonrechter om in lichtingen. Vr.: Ik kan een woning betrekken ip een andere gemeente. Hoe staat het dan met de werkverschaffing? Komt men terecht in de nieuwe of in die van de oude gemeente? Moet men eerst eenigen tijd in het vrije bedrijf werk zaam zijn geweest? Antw.: Wendt U om inlichtingen en hulp tot den directeur van Maatschappelijk Hulpoetoon in Uw tegenwoordige gemeente. Vr.: Is biljet no. 05 van boekje 465150 en no. 05 van boekje 465117 der Algemeene Wereld tentoonstelling Brussel 1935 uitgeloot? Indien de nummers niet zijn uitgeloot, kan ik ze dan vernietigen? Antw.: Geen prijs op gevallen. Vraag: Wat is de kortste en mooiste weg per auto van Alkmaar naar Gouda en hoeveel K.M.? Antw.: Alkmaar Heiloo, Limmen, Castricum, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heem stede, Hoofddorp, Nieuw Vennep, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Oudshoorn, Alphen, Boskoop, Waddinxveen, Gouda, 83 K.M. Vr. onder letter H. F. Antw.: Men is gebonden aan het contract, ook in de door u bedoelde omstandigheden, tenzij men kan aantoonen, dat er overmacht in het spel is. Wat, voor zoover wij dat kunnen beoordeelen, hier niet het geval is. Vr.: Kunt u mij het recept voor het maken van mocca opgeven? Antw.: 125 gram boter; 50 gram poedersui ker; y2 deciliter koffie-extract gezet van 25 gram koffie; een blad gelatine. Roer de boter in een kommetje met een hou ten lepel totdat ze zeer zacht is geworden. Los de gelatine op in het koffie-extract dat ccn weinig verwarmd is. Vermeng daarna' de boter met de poedersuiker en het koffie-extract. Het extract moet eerst afgekoeld zijn. Vraag 1: Sinds enkele jaren zijn de peren aan de boomen telkens gebarsten, waardoor deze zeer droog en veelal waardeloos zijn. Zoudt U mij kunnen inlichten wat hiertegen te doen is? 2. Kunt U nog een middel opgeven tegen wormstekigheid in appelen? 3. Enkele pereboomen groeien flink doch dragen weinig of sommige jaren geheel niet; wat is hieraan te doen? Antw.: 1. De peren zijn hoogstwaarschijnlijk aangetast door de zwam Fusiclactium pirinum, welke de schurftziekte veroorzaakt. Bestrijding als volgt: Verzamel alle aangetaste vruchten en vernietig deze. Kort voor 't uitloopen der knop pen bespuiten met Bordeauxsche pap van 1,5 dit na den bloei nog eens herhalen. 2. De wormstekigheid bestrijdt men met 'n be spuiting van 0.3 loodarsenaat, zoodra de vruchtjes gezet zijn, dus kort na den bloei. Deze bespuiting kan gecombineerd worden met de onder 1. genoemde, dus het loodarsenaat ver mengen met de Bordeauxsche pap. Voorzichtig echter met eventueel onderstaande gewassen zooals bessen en groenten. 3. Kan aan de variëteit liggen, doch een gift Thomasslakkenmeel, in het najaar gegeven, zal de vruchtbaarheid vergrooten. Ik raad U nog aan voor al Uw vruchtboomen een winterbe- spuiting met vruchtboomcarbolineum 7.5 uit te voeren. Vraag: Welke dames-turnclubs bestaan er in, Haarlem of omgeving en waar zijn de secreta riaten gevestigd? Antw.: Wendt u tot den heer Duyn, Jans straat 16, Haarlem. Vraag: Hoe moet ik een tafzijde jurk was- schen? Antw.: In Lux; volg de gebruiksaanwijzing op de verpakking; niet wrijven en half droog opstrijken. Vraag: 1. Hoe krijg ik mijn witte alpinomuts schoon en helder wit? 2. In mijn grijze glacé handschoenen zijn witte vlekken gekomen, ver moedelijk door den regen. Hoe krijg ik ze er uit? Antw.: 1. In Lux; volg de gebruiksaanwijzing op de verpakking. 2. De vlekjes komen waar schijnlijk door 't leggen en niet door den regen, dus door een soort schimmel. Men krijgt ze er niet uit. Daar komt de krant. Even het voornaamste nieuws naslaan en dan even plaatjes kijken. Hé, dat is interessant: een photo van een hon derdjarige. „Die heeft heel wat meegemaakt," zegt de een. Maar 'n ander denkt: „Ik benijd hem toch niet. Dat loopt ten einde en ik ga liever nog een poosje mee." Allerzielen en Allerheiligentwee dagen die ons de werkelijkheid van het leven toonen. Van ieder menschenleven is de dood het einde en de hemel het doel. Twee dagen, die ons zeggen: alle men schen vormen slechts één groote familie en leven allen met hetzelfde doel, namelijk: ook eenmaal te behooren tot hen die „Alle Heili gen" worden genoemd. Wat het leven ons ook brengt; alles wat ons interesseert; al die dingen van eiken dag, die komen en weer gaanzij hebben slechts dan waarde voor ons als zij ons helpen dat doel te bereiken. Wie in den hemel komt heeft zijn levensdoel bereikt; wie den hemel mist heeft tevergeefs geleefd. „Tot weerziens" kan de afscheidsgroet op een Christelijk sterfbed zijn. En als de aarde slechts een voor-tuin is, wat zal dan de hemel-hof wezen. Neen, niet voor niets heeft de Schepper de aarde zoo mooi gemaakt; niet voor niets geeft Hij ieder sterveling wel eens echt-gelukkige momenten. Mij dunkt, dat deed Hij opdat we althans een beetje zouden kunnen beseffen, wat Hij dengenen nog geven kan, die in Zijn dienst door het leven gaan. In Zijn dienst door het leven gaan.... dat den heidenen te leeren, is het doel van het missiewerk. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn. Postrek. 120937. FATHER J. VAN HEININGEN IJMUIDEN, 7 Nov. Tarbot per 50 K.G. 1.40— 1.20; Griet per 50 K.G. 25.-14.—; Tong per K.G. 1.30—0.80; Groote Schol per 50 K.G. 20.Middel Schol per 50 K.G. 25.19.Zet Schol per 50 K.G. 21.5020.Kleine Schol per 50 K.G. 18.—5.—; Schar per 50 K.G. 9.— 2.50; Groote Schelvisch per 50 K.G. 37. Middel Schelvisch p. 50 K.G. 34.-33.KI. mid. Schelvisch per 50 K.G. 31.—28.Kleine Schelvisch p. 50 K.G. 24.4.50; Kabeljauw per 125 K.G. 46.-41.—; Gullen per 50 K.G. 20.— 3.90; Wijting per 50 K.G. 4.60—1.70; Verschc Haring per kist 5.904.60 WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zondag 8 November. Vloed: 10.56 v.m., 11.33 n.m. IJMUIDEN, Maandag 9 November. Vloed: 12.00 v.m., 12.01 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 13