Straks weer prinselijk paleis? Nationalisten voor de poorten van de hoofdstad Het nieuws van heden HET HUIS TEN HOPE KANONGEBULDER WORD7 IN MADRID GEHOORD DE BAROMETER R00DE ACTIE IN HET FRANSCHE LEGER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 OCHTENDBLAD sxx\\v\y BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yöör Haarlem en Agentschappen per TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20244 ^eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR D€ N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel. bij contract sterk verlegde prijzen. Voor post, per kwartaal 13.58 bij vooruitbetaling de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. Omstreeks 1760 werd het gebouwd door den Bredaschen archi- tect Pieter Swart voor Anthony Patras Napoleon hield er verblijf Guar dia Civil en Phalanxisten zou den in de hoofdstad den strijd zijn begonnen tegen extre mistische elementen Rooden heroveren Naval Carnero Belangrijke besprekingen te Barcelona Aantal Baskische vrouwen in vrijheid gesteld Spaansche nota aan Londen Humaniseering van den duikbootoorlog Protocol gisteren te Londen onderteekend Het Locarno-vraagstuk De~ior,scfo&* ancMttictanischxe&enwichtige voorgevel van het.kleine mleis aan het Koorhaut Het Weer iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii Uitgifte van Duitsche schatkistbiljetten Frankrijk krijgt ook een luchtinfanterie De Frontmilitie in Oostenrijk Oproep van vice-kanselier Huel- gerth tot de leden der vroe gere weercorpsen Vroolijkheid Japan en China Besprekingen tusschen Kawagoe en Tsjangtsjoen sine die verdaagd TREEDT AARTSHERTOG OTTO IN HET HUWELIJK? Nieuwe Britsche voorstellen Minister Daladier zal er streng tegen optreden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op peg. één 55 een» Algemeen wordt aangenomen, dat het Prinselijk Paar na zijn huwelijk het kleine paleis aan het Voorhout te Den Haag zal betrek ken, het intieme fraaie gebouw, dat tot voor enkele jaren werd bewoond door Hare Majesteit Koningin Emma. In verband hiermee publiceeren wij enkele historische bijzonderheden over dit voormalige „Huis ten Hope" Een vredig kiekje van Madrid, waar op het oogenblik groote spanning heerseht. Op den achtergrond het gebouw van het ministerie van Verkeerswezen LISSABON, 6 Nov. (Reuter). De uiteindelijke strijd om Madrid is thans begonnen. De eersite troepen Afrikaansche infanterie, welke ge steund worden door honderden pant serauto's en tanks, zijn reeds in de eerste verdedigingslinies van de hoofdstad met de regeeringstroepen in een gevecht van man tegen man gewikkeld. Vandaag hebben de vliegtuigen der nationalis ten niet boven de hoofdstad gevlogen. Wel ver schenen achttien toestellen der regeeringstroe pen boven de stad. De bevolking was aanvanke lijk wat verontrust, doch weldra werden de be stuurders der vliegtuigen toegejuicht. Overigens werd vandaag voor het eerst te Madrid een duidelijk kanongebulder gehoord. De stellingen der regeeringstroepen rondom de stad hebben geen wijziging ondergaan. In re- geeringskringen verheelt men niet, dat de toe stand ernstig blijft. Het is in de stad volkomen rustig. Om half twee vanmiddag heeft radio Sevilla o. m. gemeld, dat gisteren aan alle fronten rust heeft geheerscht. Slechts de zevende divisie van de troepen van Mola heeft Fresnedillas d'Esco- rial bezet. Aan het front van Madrid hebben de troepen volledig rust gehouden ter voorbereiding van den aanstaanden aanval op de hoofdstad. Vanaf de hoogten van Getafe tot de brug van Toledo is het land onbewoond. Madrid lijkt volkomen in verwarring te zijn. Krijgsgevangenen verklaren, dat gisteren in de straten van Madrid plot seling Guardia Civil en Phalanx-solda- ten verschenen, die zich meester maak ten van tanks en daarmede den strijd aanbonden tegen extremistische ele menten. In de provincie bereidt de „nationale regee ring" haar intree In Madrid voor evenals een nieuwe organisatie, die bestemd is voor de ver- Bekering van de diensten in de hoofdstad. In Toledo wordt de classeering en identificatie voortgezet van het door de regeeringstroepen achtergelaten oorlogstuig. Het grootste gedeelte, aldus ten slotte deze mededeelingen der nationalisten, bestaat uit Russische wapens en wapens van buitenland sche merken. Het ministerie van Oorlog deelt mede, dat de regeeringstroepen Naval Carnero hebben heroverd. Uit Madrid seint Havas, dat de regeering in een officieel communiqué het volgende mede deelt: „De berichten uit de ver van Madrid ver wijderde fronten zijn bevredigend. In Asturië heeft het bataljon „Rusland" bij San Pedro de Nora een belangrijk convooi van den vijand aangehouden. Na twee dagen van strijd heb ben de regeeringstroepen stellingen ingenomen bij El Monte la Verruca en El Mairal, waarbij- van den vijand 500 soldaten werden gedood of gewond. Een officier, talrijke onderofficieren en tien soldaten werden gevangen genomen." In een andere mededeeling van de regeering wondt gesproken .ojter debezgttihg van dorp ten Westen van Madrid en van de ont ruiming door de nationalisten van Mondragon en Vergara in het Baskenland. Onder voorzitterschap van Companys is van nacht in het generaliteitspaleis een belangrijke bijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door alle leden van den Generaliteitsraad van Catalonië en de vertegenwoordigers van de politieke partijen en vakbonden, die in den raad vertegenwoordigd zijn. Het doei van deze bijeenkomst was de be studeering van de dringende vraagstukken, opgeworpen door den oorlog en het revolution- naire tijdperk, dat thans wordt doorgemaakt. Men is te Barcelona van meening, dat deze nachtelijke bijeenkomst en de bereikte resul taten, die gunstig zouden zijn, er in Delangrijke mate toe zullen bijdragen om onder alle klas sen de discipline, die aan het front noodig is, en de binnenlandsche orde te herstellen. Men wijst er tevens op, dat deze discipline en orde sedert de tot standkoming van den huidigen Generaliteitsraad reeds belangrijk verbeterd zijn. Officieel wordt medegedeeld, dat dr. Junod, de gedelegeerde van het Internationale Roode Kruis, er in geslaagd is de invrijheidstelling te verkrijgen van een aantal Baskische vrouwen, die door de nationalisten gevangen gehouden werden. 13e Engelsche torpedojager .Exmouth" heeft een aantal gevangen vrouwen met 35 kinderen van San Sebastian naar Bilbao ver voerd. Dr. Junod onderhandelt thans over de uit wisseling van zieken en geneesheeren en van alle mannelijke gevangenen, die jonger zijn dan achttien jaar of den leeftijd van zestig jaar reeds overschreden hebben. De besprekingen, die dr. Junod hieromtrent met de nationalistische regeering te Burgos gevoerd heeft, hebben reeds tot resultaat ge had, dat de Baskische gevangenen te Vittoria, die onder genoemde categorieën vallen, in vrij heid gesteld worden. Thans tracht dr. Junod hetzelfde te verkrijgen van de autoriteiten te Bilbao. Hij wordt hierin bijgestaan door Bur roughs, den commandant van het Britsche es kader torpedojagers, dat op het oogenblik in de Golf van Biscaye vertoeft, alsmede door den Britschen vice-consul te Bilbao. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft het departement van buitenlandsche zaken een nota toegezonden van de Spaansche regeering betreffende Italiaansche hulp aan de Spaan sche nationalisten. In de nota wordt o.a. be weerd, dat volgens de verklaringen van een Italiaanschen soldaat, Siliberta genaamd, die door de regeeringstroepen gevangen genomen was op 1 November aan het front voor Madrid, vijftig niet-vrijwillige manschappen, onder wie zich Siliberta bevond, door den commandant van het tiende regiment artillerie van Italië aangewezen zijn en naar Vigo zijn gezonden, tezamen met 15 kanonnen en 50 kisten mu nitie. Siliberta heeft aan deze verklaringen toegevoegd, dat 15 Italiaansche gepantserde auto's door Italiaansche soldaten bestuurd werden. LONDEN, 6 Nov. (Reuter) Het protocol in zake deel iv van het vlootverdrag van Londen, dat betrekking heeft op de humaniseering van den duikbootoorlog, is vanmorgen op het Fo reign Office geteekend cloor vertegenwoordi gers van Frankrijk, Groot-Brittannië, de Ver- eenigde Staten, Italië, Japan en de Britsche dominions. In de inleiding van het protocol wordt ver klaard, dat het thans mogelijk moest zijn om ook onder de overige mogendheden een over eenkomst op gelijke grondslagen te ctoen cir- culeeren. Men meent, dat Duitschland, dat heden het protocol niet onderteekende, te verstaan heeft gegeven met een dergelijke overeenkomst in te stemmen en men verwacht, dat Duitschland Op 24 April 1760 kocht Anthony Patras een als „een blok huizen, stallen koetshuizen en erven aan de Oostzijde van het Voorhout, strek kende tot het Smidswater" omschreven bouw terrein. Den 20sten November van dat jaar gaven Gecommitteerde Staten hem verlof aan zün te bouwen huis „met een aansienlijken voorgevel" de hoekpilasters te laten uitsprin gen, een open Lalcon boven de pui te plaatsen, een stoep en keldergaten te maken enz. In een tweede appoinctement ten behoeve van Patras, gedateerd 15 Juni 1762 is sprake van „zijn nieuw gebouwt wterdende huysinge". Tenslotte werd eenigen tijd later aan zijn weduwe toege staan om den grond „leggende voor haar nieuw-gebouwde huysinge aan de houtzijde van het Voorhout alhier te mogen doen bestraten en onderhouden." Dit laatste betreft het bestrate pleintje, met steenen paaltjes afgezet, dat thans nog voor het paleis ligt en er duidelijk toe behoort. Patras heeft blijkbaar zelf slechts korten tijd zijn nieuw-gebouwde huis kunnen bewonen, waar er reeds kort na den bouw sprake is van zijn weduwe. Het kwam dan ook spoedig in an dere handen. Van Stockum teekent in zijn ,,'s-Gravenhage in den loop der tijden" aan, dat het in 1785 toebehoorde aan den heer Mr. Beelaerts, Heer van Wieldrecht, secretaris van de Rekenkamer van Holland. Later heeft er Lord Aughrin, zoon van den Graaf van Athlone eenigen tijd in gewoond. Tenslotte ging het in eigendom i VERWACHTING: Krachtige tot matigen, s Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, later opklarend, tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur, later iets kouder. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Storm- £E achtig en buiig. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI In 1899 tenslotte kort na de kroning van haar dochter tot Koningin der Nederlanden, betrok Hare Majesteit Koningin Emma het kleine paleis aan het Voorhout. Inderdaad: het kleine paleis. Vergeleken by de groote gebouwen van het Noordeinde en van Het Loo in dit laatste alleen bevinden zich 400 kamers en zalen is het inderdaad een klein huis. Het is echter zeer mooi ingericht en getuigt van een mees terschap bij den bouwheer. Achter de vestibule, die men aanstonds door de ietwat kleine deur binnentreedt, ligt het hooge trappenhuis, dat tot vrijwel alle zalen toegang geeft. Fraaie Louis XV-ornamenten sieren hier en daar nog de omlijsting der deuren en de plafonds. Achter het huis bevindt zich een kleine doch zeer goed onderhouden en zeer fraai aan gelegde tuin. N.B. Den ambtenaren van het Gemeente archief te Den H&ag betuigen wij onzen op- reenten dank voor de moeite, die zij zich ge troost hebben om de schaarsehe gegevens over de geschiedenis van het kleine paleis voor ons op te zoeken en ons ter beschikking te stellen. Dr. Odzinga van den Rijksmonumentendienst danken wij voor het afstaan van beide hierbij gereproduceerde afbeeldingen van het paleis. BERLIJN, 6 Nov. (D.N.B.) In verband met de uitvoering van het vier-jarenplan is beslo ten tot uitgifte van 4% pet. aflosbare schat kistbiljetten tot een bedrag van 500 millioen R.M., tegen den koers van 98%. De gemiddel de looptijd dezer schatkistbiljetten bedraagt 9 jaar. De inteekening staat open van 20 Novem ber tot 5 December. Daladier zeide zich verplicht te hebben ge zien een aantal reservisten te straffen, die betrapt waren op het zingen van de „Inter nationale". Dit gebrek aan discipline was het gevolg van de propaganda van sommige com munistische bladen, die derhalve in de kazer nes verboden waren. „Ik acht", zoo verklaarde Daladier, „de rubriek, waarin de „Humanité" (het orgaan der communisten) brieven publi ceert van soldaten, waarin dezen hun officie ren beleedigen, zeer gevaariyk. De gevolgen hiervan voor het moreel der troepen kunnen betreurenswaardig zijn. Ik heb gezien dat de „Populaire" (het orgaan van Blum) sedert eenigen tijd het voorbeeld van de „Humanité" heeft gevolgd". In het program van de reorganisatie van' de Fransche luchtmacht zijn ook een aantal maat regelen opgenomen tot oprichting van eenhe den ,,lucht_infanterie". Deze eenheden zullen tot taak hebben om in geval van oorlog met behulp van parachutes achter de linies van den vijand te opereeren. Groepen van deze luchtinfanterie zullen ge- stationneeerd worden te Reims en te Algiers. De inwendige organisatie bestaat uit compagnieën fuseliers en escadrilles transportvliegtuigen. Verder zullen de ministeries van leger, ma rine en luchtvaart samenwerken om de lucht macht zoo spoedig mogelijk te voorzien van de hulpdiensten, welke zij noodig heeft. WEENEN, 6 Nov. (D.N.B.) Vice-kanselier Hülgerth heeft in zijn qualiteit van leider der Frontmilitie zijn eerste order uitgevaardigd, waarin alle leden der vroegere vrüwillige weer corpsen, die nog niet tot de Frontmilitie zijn toegetreden, worden opgeroepen, zich onver wijld hierbij aan te sluiten. De afgetreden vice-kanselier Baar Barenfels moet zich ook in de toekomst als commandant der Frontmilitie-reserve ter beschikking stel len. Starhemberg wordt in deze order niet ge noemd. Burgemeester Schmitz is tot commandant van de Weensche „bedryfs-militie" benoemd. In alle Weensche openbare bedrijven moeten met den grootsten spoed afdeelingen van deze militie worden georganiseerd, die speciaal tot taak krijgen de bedryven onder alle omstan digheden te beschermen. Vroolijkheid moet men niet ver warren, noch vereenzelvigen met uitbundigheid of uitgelatenheid. Er zijn veel vroolijke menschen, die maar zeer zelden tot uitgelatenheid overslaan, en uitgelatenen, wien het vrijwel steeds aan de eigenlijke vroo lijkheid ontbreekt. Deze laatsten vormen het genre dergenen, die licht van het eene uiterste tot het andere vervallen en van wie de Duitscher zegt, dat zij het eene oogenblik „himmelhoch" juichen en het vol gende „zum Tode betrübt" zijn. Hun vroolijkheid is vooral luidruch tigheid welke dikwijls een onder grond van melancholie bedekt, spoe dig verveelt en altijd vermoeit. Ware vroolijkheid daarentegen verkwikt en doet weldadig aan, om dat zij de vrucht is van een gezonden geest en een blij gemoed. SJANGHAI, 6 Nov. (Reuter.) Naar uit Nan king wordt vernomen, zijn de besprekingen tus schen den Japanschen ambassadeur Kawagoe en den minister van Buitenlandsche Zaken, Tsjangtsjoen sine die verdaagd. Terwyl verder het gerucht de ronde doet, dat Kawagoe teruggeroepen zal worden, wordt ver nomen, dat Hsoe Sji Ting, de Chineesche am bassadeur te Tokio, verzocht heeft naar Nan king te mogen vertrekken om rapport uit te brengen over den toestand. Naar „Le Matin" bericht gaat het gerucht, dat aartshertog Otto van Oostenryk in het huwelijk zal treden met prinses Maria van Savoie, de jongste dochter van den koning van Italië. Den Haag, 30 October. Wie het Voorhout het veelbezongene en veel geprezene lustoord der oude Hagenaars in hun jonge jaren wie het Voorhout kent, kent ook het kleine paleis van Wijlen Hare Majesteit Koningin Emma, dien breeden, forschen, ih zijn verhoudingen zoo mooi uitgebalanceerden gevel, waarvan de gul den balconbalustrade overal precies tusschen de boomen zichtbaar is. Dit paleis hoort tot de oudere, niet tot de oudste gebouwen van de residentie. Slaat men oude boeken erop na Kroon's „Beschrijving van Den Haag" bijvoorbeeld uit 1852 dan vindt men meestal aangegeven, dat het omstreeks 1750 werd gebouwd als „Huysin ge" voor den bewindhebber der Oost-Indische Compagnie Anthony Patras, destijds burgemees ter van Sloten en gedeputeerde van Friesland ter Staten-Generaal. Een nauwkeurig onderzoek heeft echter Dr. Odzinga van den Ryksmonumenten- dienst geleerd, dat het huis eerst later, tus schen 1760 en 1764 moet zijn gebouwd door Pieter de Swart, destijds hofarchitect van Prins Willem IV. In een uitvoerige studie over dezen Bredaschen architect, die ook het paleis voor den vorst van Nassau-Weil- burg, Chans de Koninklijke Schouwburg te Den Haag en de Delftsche Poort te Rot terdam en het gouverneursgebouw in Den Bosch bouwde, beschrijft Dr. Odzinga in de laatste aflevering van het Oudheid kundig Jaarboek uitvoerig de totstand koming van het paleis. over op den heer Hope, bankier te Amsterdam. Daarnaar hield het langen tijd, tot het midden der vorige eeuW toe zijn naam: Huis ten Hope. Toen in 1811 keizer Napoleon in Den Haag vertoefde, nam hij in dit huis zijn intrek. Sedertdien woonde er Baron Verstolk van Soelen, van wien Kroon zegt, dat hij was „mi nister van buitenlandsche zaken en bezitter van een buitengewoon rijke collectie voort brengselen der Hollandsche en Vlaamsche schilderschool, van teekeningen, etsen enz. on zer grootste meesters, welke uitmuntende ver zameling tegen de bedoeling des voormaligen bezitters na zijn dood in het openbaar werd verkocht." Baron Verstolk van Soelen stierf in 1846. Korten tijd daarna werd het huis ten Hope werkelijk een paleis. Prins Hendrik trok erin en woonde er tot hij in 1879 stierf op het slot Wolferdange in Luxemburg, waar hij als gouverneur van het Groot- Hertogdom verblijf hield. Zijn tweede echt- genoote, Prinses Maria Elisabeth Louise Frederika van Pruisen, met wie hij pas enkele maanden geleden te Berlijn was ge huwd, bewoonde nog enkele jaren het pa leis van den prins, waar zooals Johanna Naber in haar boek over de Vorstinnen van het Huis van Oranje-Nassau schryft iedereen spoedig haar gracieuze en gedis- tingueerde verschijning leerde kennen. In 1884 ging zij naar haar vaderland terug, waar zij met Albert Hertog van Saksen Al tenburg opnieuw in het huwelijk trad. LONDEN, 6 Nov. De diplomatieke medewer ker van Reuter verneemt dat er Woensdag aan de ambassadeurs van Frankrijk, België, Italië en Duitschland te Londen een nieuwe Britsche mededeeling is ter hand gesteld inzake Lo carno. De vroeger van de regeeringen dezer landen ontvangen antwoorden zijn er in bijeenge bracht en er worden nieuwe voorstellen in ge daan om de door deze antwoorden gerezen moeiiykheden te boven te komen en de pun ten van verschil met elkaar in overeenstem- J., tiffijgg te brengen. Stand op Zaterdag 1 nar van.: 739.3 yorige stand: 749.3, Een ontwerp voor de feestelijke illuminatie van het paleis in 1766, kort na den bouw. De architect, Pieter Swart, signeert het mede (foto Rijksmonumentendienst) LONDEN, 6 Nov. De minister van De fensie, Daladier, is vastbesloten, een ein de te maken aan de communistische en socialistische propaganda in het leger, al dus meldt de „Daily Telegraph" uit Parijs. De minister heeft voor de legercommissie uit de Kamer, in antwoord op de klacht van een communistischen afgevaardigde dat wel „fascistische" doch geen communistische bla den in de kazernes werden toegelaten, ver. klaard dat hij besloten had alle communisti sche cellen in het leger, die soms „comité's voor de verdediging der republiek" genoemd werden, te ontbinden. De Nationalisten voor de poorten van Madrid. Kanongebulder wordt in de hoofdstad gehoord. Daladier zal strenge maatregelen nemen tegen de communistische actie in het Fransche leger. Voorioopig verslag der begrooting van Onder, wfjs, Kunsten en Wetenschappen. Rij een trambotsing in het Westland is groote materieele schade aangericht; persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Officier van Justitie te Zutphen heeft boete geëischt tegen N. S. B.-kringleider wegens ten toonstellen van de fceTuchte „paardenstal"" brochure. New Yorksche Beurs: Opening vast, slot lager. O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1