Haarlem na de devaluatie l Terug naar Borneo O J. v. d. HAAK DE ZAAK Haarlem, 7 Nov. püj- RADIO MOORSn V. St. Vincentiusbibliotheken VOOR PRIMA ANTHRAGIET jk ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 Dr. ir. Borrert, directeur van Stork- Conrad, ziet de toekomst hoopvol in Nieuwe groote order CENTRAAL COMITÉ VOOR WERKLOOZEN Verslag ontwikkelingswerk voor volwassen werkloozen Winterhulp-bazar geopend Dringende opwekking van den hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal Toespraak Deken Sondaal De bazar ST. THERESIASTICHTING EN WIM RADEMAKER Comité van Katholieke Actie AGENDA Bioscopen 8 November Bioscopen 9 November Bioscopen Apothekersnachtdienst INSTELLINGEN STAD uws De Werf Conrad en Gebr. Stork's fabriek van Hijschwerktuigen uit Hengelo zijn sinds enkele jaren in elkaar gevloeid en sindsdien is het aantal arbeiders en beambten, dat voor de Haarlemsche fabriek werkt, van 200 tot bijna 500 gestegen. Wanneer de devaluatie voor één bedrijf gunstig kan werken is het wel voor Conrad, die een wereldnaam heeft voor den bouw van ertsmolens. De directeur, dr. ir. J. J. Borren, zag dan ook de toekomst hoopvol in, waarbij hij onmiddellijk voegde, dat de deva luatie tot nu toe niet ver genoeg gegaan is, om een flinke opleving in breeden zin mogelijk te maken. „Voor Conrad is zeer veel mogelijkheid tot export, ook buiten Ned._Indië," aldus de heer Borren. „Na den oorlog zijn ongeveer 60 erts molens afgeleverd, den laatsten tijd zijn 3 tin molens voor Billiton vervaardigd en sinds en kele weken hebben we een nieuwe opdracht in huis van Banka, waardoor het bedrijf waar schijnlijk weer een jaar op hetzelfde peil kan blijven werken. Voor Stork-Hijsch te Haarlem kan ik nu nog niet zoo optimistisch zijn, omdat havenkranen nog niet veel gevraagd worden, de scheepvaart zeer gevoelige klappen heeft ge kregen en de transportbedrijven sterk ver zwakt zijn. De klanten in Holland hebben veel van hun reserves en sommige zelfs van hun kapitaal verloren. Er zal dus wel geruime tijd verloopen, voordat zij op eenigszins grootere schaal aan het verbeteren van hun outillage kunnen denken. Eerst lang na de opleving in de havens zullen er weer bestellingen komen, omdat kapitaalvorming een eerste vereischte voor de ondernemers is." „Als U na de devaluatie een prijsopgave doet in het buitenland, duurt het dan lang vooral eer de order in huis kan zijn?" vroegen wij. „Dat kan zeer langen tijd vragen, soms wel een jaar of langer." „Is het waarschijnlijk, dat de oude glorie van Conrad zal herleven en is er ruimte ge noeg voor uitbreiding?" was onze volgende vraag. „De reputatie van werf Conrad is in de ge- heele wereld nog uitstekend. Ruimte is er in ieder geval voldoende, maar of de omzet weer het vroeger peil zal bereiken, zal de tijd moe ten leeren. Een andere vraag is, of er voldoen de vaklieden te vinden zullen zijn en een derde vraag, of de gemeente Haarlem zal meewerken, om het groote bedrijf te behouden. Ik zal mijn meening over deze kwesties duidelijk maken. Vakmenschen van 20 tot 24 jaar zijn er vrij wel niet. Velen zijn vele jaren loopjongen ge weest en daarna werkloos geworden. We kun nen ze niet gebruiken en ook niet geven, wat ze willen verdienen, om de eenvoudige reden, dat ze niets van het vak afweten. Daar staat tegenover, dat we bijna eiken ver- standigen jongen van 14 tot 16 jaar, die zich bij ons aanmeldt, in dienst nemen. De jongens van de Ambachtsschool hebben we graag en de an deren leiden we op. Zij moeten op onze kosten de Ambachtsavondschool, de Nijverheidsavond school of den cursus der St. Josephgezellen vol gen. Voor de meest belovenden bestaat daarna nog een speciale opleiding, die door leeraren gegeven wordt b.v. in wiskunde, teekenen etc. Vijftig jongens studeeren nu na werktijd om wat te worden in de maatschappij, 12 ontvangen het „hoogere" onderwijs eveneens gratis. Wij hopen op deze wijze goede vakmenschen te kweeken, waarvan we inderdaad later zeif ook mede de vruchten kunnen plukken. „Hoe groot is het percentage werklieden be neden twintig jaar?" „Deze vraag is heel goed, want er worden te dien aanzien nogal eens sprookjes verteld. Dit percentage is momenteel 23 pet., volkomen nor maal, want in 1920 was dat 25,' in 1930 21 pet. Voor de loonen is een tarief door den Metaal- bond vastgesteld en daar gaat S'tork-Conrad boven. Jongens van 14 jaar beginnen op 8 cent per uur en werken 48 uur per week. Een goede jongen van 20 jaar kan een uurinkomen van 28 cent verdienen." „En nu bezwaren tegen de gemeente Haar lem?" vroegen wij nieuwsgierig. „Om te beginnen: de zakelijke bedrijfsbelas ting. Wij kunnen met verschillende deelen van ons bedrijf in plaatsen waar het Stork-concern gevestigd is terecht, waar men ons graag heeft en waar die belasting niet geheven wordt. Nu zegt het gemeentebestuur wel, dat de opbrengst, die voor een deel van buiten de industrieën komt, niet gemist kan worden. Uitstekend, maar laat men ons dan op andere wijze tegemoet komen, Hoe vindt u dit geval. De montage van een tinmolen geschiedde op een terrein aan den overkant van ons complex. Achttien arbeiders zijn daar aan het werk geweest en nu hebben we van de gemeente een aanslag in de straat belasting gehad van ƒ2800.... dan hadden we het terrein maar niet moeten gebruiken!" De chef der personeelszaken had andere grie ven, die het vermelden wel waard zijn. „Voor de werkloozen moet het risico van het werk aanvaarden verdwijnen," aldus deze leider, „er zijn bij ons menschen, die op stukgeld werker, en eerst later, als alles berekend is, betaald worden. Kregen ze het geld bij het verlaten van de fabriek, dan werd het niet van den steun afgetrokken, maar nu ze het later ontvangen wél! Men vraagt ons dan nu ook om dan maar het gemiddelde direct uit te betalen. Waarom verschaft Maatschappelijk Hulpbetoon een man, die bij ons kan komen, niet een paar schoenen en een overall, als blijkt, dat er geen geld is? „Praktijk en theorie komen meer met elkaar in botsing," merkte de heer Borren lachend op, „maar die zakelijke bedrijfsbelasting, daar moe; wat op gevonden worden, want dat gaat zoo niet langer." Toen wij weer op het pontje het Spaarne over staken keken we nog even naar het mooie fabrieks-complex, dat daar in den Waar- derpolder ligt. Daar klinkt voor 500 menschen het lied van den arbeid, zullen het er het vol gend jaar duizend zijn? Aan de leiding zal het niet liggen!! v. W. bond in gebouw „St. Bavo" van de werkstukken vervaardigd door den Monica-Naaikrans. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Maandag 9 Nov. 2.30 uur: Bestuursvergade ring St. Marthavereeniging in het Tehuis Bloem hofstraat 1. 9 uur: Bestuursvergadering van de Reisver- eeniging voor Katholieken in „De Leeuwerik". Dinsdag 10 Nov. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging in het St. Vin. centiusgebouw, Groenmarkt 22. 8 uur: Lezing met lichtbeelden voor den R.K. Vrouwenbond, in de „Leeuwerik". Donderdag 12 Nov. 8.15 uur: Repetitie R.K. Oratorium bij Brinkmann, voor sopranen en al ten, tenoren en bassen. 8.15 uur: Cursus Esperanto „Abbé Richard son" bij Brinkmann. 8.30 uur: Bureauvergadering R. K. Reclas- seeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Repetitie R.K. Tooneelver. „Thalia" in „Het Hof van Holland", Groote Markt. 9.15 uur: Conversatie-avond R. K. Esperan- tistenvereeniging „Abbé Richardson", bij Brink mann. Vrijdag 13 Nov. 8 uur: Repetitie Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.15 uur: Lezing voor de leden van „Geloof en Wetenschap" in de bovenzaal van het Concert gebouw. Teneinde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereeni- gingen verzocht bij het uitschrijven van 'n ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat, mejuffrouw W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Aan het verslag van het ontwikkelingswerk voor volwassen werkloozen is het vongende ont leend: De steeds grooter wordende belangstelling voor de cursussen heeft thans voldoende bewezen, dat het bestaansrecht der „werkloozenschool" een uitgemaakte zaak is. Mochten wij het vorig seizoen 240 mannen als cursist of tijdelijk cursist inschrijven, thans wa ren deze cijfers 410 mannen en 120 vrouwen van werkloozen. De vrouwencursussen waren bij wijze van proef georganiseerd en inderdaad het moet gezegd, dat de deelname de verwachtingen verre heeft overtroffen. Behalve het nuttig en prac- tisch effect van de cursussen moet men de waarde hiervan in het algemeen zien. Niet al leen leert men hoofd en handen gebruiken, doch veel meer wint men zijn zelfvertrouwen, dat door de langdurige uitschakeling uit het produc tieproces onvermijdelijk verloren moet gaan. Leerlingen, die reeds eerder de school bezoch ten, kwamen bij werkloosheid steeds weer terug. Wel een bewijs, dat de leerkrachten zich op bui tengewoon aangename wijze van hun taak kwij ten. KLEINE HOUTSTRAAT 43 - TELEF. 10896 Een bijzonder woord van lof aan de heeren lei ders, die steeds onvermoeid met raad en daad de cursisten hebben bijgestaan, is hier zeker op zijn plaats. De cursus Esperanto stond weer onder leiding van den heer C. Jacobs. Om een indruk te krijgen van de Esperanto- cursussen, zou men feitelijk eenige lessen moeten bijwonen om te kunnen constateeren hoe geani meerd het op zoo'n les kan toegaan en welke vorderingen in betrekkelijk korten tijd bereikt worden. De correspondentie met buitenlanders gaf weer levendige belangstelling. Eén der cursisten heeft eenige maanden na af loop van den cursus met goed gevolg examen Esperanto gedaan. De cursus Engelsch stond onder leiding van den heer J. van Ek. Ook voor dezen cursus bestond groote belang stelling. De leeftijden liepen zeer uitéén. De jong ste was 24 jaar en de oudste 49 jaar. Over het algemeen deden de leerlingen hun werk goed, zoodat er alle reden tot tevredenheid bestond. Het enthousiasme voor „Engelsch" was bij een aantal leerlingen zoo groot, dat zij bij het sluiten der school besloten verder door te gaan onder leiding van hun leeraar. De cursus „Verbrandingsmotoren" stond onder leiding van den heer Ph. J. Schuytvlot. Voor de- zten cursus bestond niet zoo'n groote belangstel ling als het vorig seizoen. De deelnemers aan dezen cursus, waarbij ook de dieselmotor uitvoe rig wordt behandeld, bestaan gewoonlijk uit de beste vaklieden, zoodat dezen dan ook 't eerste voor hervatting der werkzaamheden in aanmer king komen. De aanwezige dieselmotor, belange loos in bruikleen afgestaan door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, heeft ook thans weer bijzondere diensten bewezen. De cursus „Vakteekenen" stond eveneens on der leiding van den heer Ph. J. Schuytvlot. Van de deelnemers had een gedeelte voorheen nimmer en 'n ander gedeelte slechts in de jeugd jaren teekenonderwijs genoten. Allen waren voorheen in de metaalindustrie werkzaam ge weest. Dikwijls bleek het nut van den cursus om de oude, soms voor een gedeelte vergeten kennis weer eens op te frisschen. De cursus „Beton-constructie" stond onder leiding van den heer G. Brakel. De leerlingen hiervan bestonden in hoofdzaak uit timmerlieden, waarvan enkelen reeds eens waren opgetreden als voorman of uitvoerder op bouwwerken. Verder waren enkele vlechters en een metselaar aanwezig. De cursus „Auto-Techniek" stond onder leiding van den heer K. Heigel. Bij het samenstellen van dezen cursus is van de grondgedachte uitgegaan, dezen zoo populair mogelijk te maken, opdat ook cursisten, die nog nimmer met techniek iets te maken hadden, dezen cursus konden volgen. Voor dit doel waren van alle onderdeelen van den motor modellen aanwezig, die tot'in de kleinste details doorge zaagd waren. De cursus „E.H.B.O." stond onder leiding van de heeren Dr. B. H. Meyboom en Dr. D. Hey- mans, die het theoretisch gedeelte verzorgden. Het practische gedeelte werd door den heer A. Mookhoek Jr. als geroutineerd E.H.B.O.-er ver zorgd- Bij het examen, dat aan het eind van den cur sus gehouden werd, bleek op een enkele uitzon dering na, dat allen die eenigszins regelmatig aanwezig geweest waren, voldoende kennis had den om later tot een diplomacursus te kunnen worden toegelaten. Pas na ook dien cursus met succes te hebben gevolgd, zullen de cursisten zich als geoefend E.H.B.O.'er kunnen beschouwen. Evenals het vorig seizoen werden weer een groot aantal excursies gehouden naar verschil lende bedrijven en naar één der studio's te Hil versum. Voor vrouwen van werkloozen werd dit seizoen een cursus gegeven in costuumnaaien, knippen enz. De leiding hiervan was in handen van mevr. M. Olff—van Boven, wie zeer zeker een woord van lof toekomt voor de goede resultaten, die in korten tijd met haar methode bereikt werden. Met taaie volharding hebben de vrouwen gewerkt om zelf een costuum te leeren vervaardigen. Dat dit geen overbodige luxe is voor een gezin, dat met zeer geringe geldmiddelen moet rondkomen, zal wel niemand ontkennen. Bovendien werd door een belangstellende een flink bedrag be schikbaar gesteld voor den aankoop van stoffen, zoodat alle vrouwen na afloop van den cursus huiswaarts gingen met een zelf vervaardigd cos tuum. Na het beëindigen der lessen werd een zeer druk bezochte tentoonstelling gehouden van tee- keningen, werkstukken enz. Dit verslag sluit met een woord van dank aan allen, die hebben medegewerkt om de cursussen behoorlijk te doen slagen. Vrijdagavond merkten wij in de groote zaal van het gebouw St. Bavo, waar deze bazar weer gehouden wordt, een uitgelezen gezelschap op, waaronder wij opmerkten den Hoogeerw. Deken H. C. J. Sondaal, den geestelijken adviseur ka pelaan P. Popper en verscheidene andere hee ren geestelijken, het Tweede Kamerlid, den heer Ch. van de Bilt, den heer en mevrouw dr. Kool, den heer Th. Hoog, voorzitter van de Hanze, den heer J. Ph. H. Castricum, voorzitter van den R. K. Volksbond, vele bestuurders van on- derafdeelingen en genoodigden. De voorzitter van het Comité Winterhulp, de heer J. Veltman, richtte het woord tot allen en herinnerde er aan dat het thans reeds de derde maal is, dat Winterhulp een bazar organiseert en dat de belangstelling steeds groeit en dat het werken van Winterhulp aller sympathie heeft. Hij stelde het op prijs dat Winterhulp ook de sympathie heeft van de kerkelijke autoriteiten en in het bijzonder van Deken Sondaal. Deze kreeg hierna het woord tot het openen van den bazar. Het gaat mij bijzonder aan het hart, zoo be gon Z.H.Eerw., dat de beste gezinnen en trou we Volksbonders in zulke sombere omstandig heden moeten leven, en het verheugt mij dat zij ondanks deze moeilijke tijden vasthouden aan Christus en Zijn Kerk en het geloof bewa ren. Zij zuchten omdat zij niet kunnen werken, maar wel willen werken. Heel Katholiek Haar lem is verplicht mede te werken om deze men schen te helpen, terwille van God. Laten zij allen hierheen komen. Winterhulp heeft mijn warme belangstelling. Ik zal in mijn omgeving de menschen opwek ken, hierheen te gaan; doet gij het in uw om geving; maakt propaganda dat alle katholieken den bazar bezoeken en iets offeren aan de stands. Zij die niet komen, laten dezen in ge sloten enveloppen of giro iets zenden aan het comité Winterhulp. Er is gebrek aan kleeding, onderkleeding. schoeisel enz. Wij gaan binnenkort een actie op touw zetten voor alle arme katholieken van Haarlem. Thans moeten de Volksbonders geholpen wor den. Deze menschen staan in de branding van het leven, bewaren hun geloof, daarvoor breng ik als priester mijn hulde (Applaus). De heer Castricum sprak hierna een kort woord, prees de geweldige actie, welke het co mité Winterhulp altijd onderneemt, dankte het Twee Haarlemmers op het randje van de Sahara: Pater Staal en zijn zuster comité voor zijn arbeid in het belang van onze Volksbonders verricht en stelde hierna den Hoogeerw. Deken Sondaal als voorbeeld als een warm vriend voor de armen. Hij hoopte dan ook dat deze bazar een rijke opbrengst zou op leveren. De heer Veltman bracht dank aan den Hoogeerw. Deken voor zijn sympathieke woor den, en aan alle medewerkers (sters), waarna alles in werking werd gesteld. Er heerschte di rect een gezellige stemming. De groot zaal ziet er keurig en feestelijk uit. Elke stand is als het ware een kleine bazar. Wat men er ziet? Van alles, men moet zelf gaan kij ken om het prettige er van te ondervinden. Zou men vermoeid worden, dan doet in de hal een verversching van de beignetskraam of van de theeschenkerij aangenaam aan. Alles is ge reed, alles is goed verzorgd. Komt, Katholiek Haarlem, allen naar Win terhulp in de komende dagen, heden, Zondag en Maandag. Op het oog een vreemde combinatie en toch al jaren bekend. Immers iedere Haarlemmer kent de St. Theresiastichting en Wim Rademaker is de regisseur van de eveneens in Haarlem beken de rederijkerskamer „Pius" van Amsterdam. Ja ren speelt deze club voor de bovengenoemde stichting en met een steeds stijgend succes. Leest U de recensies maar van de vorige stukken zoo als: „De privé secretaresse" en „Ex Koning Pe ter". Dit jaar zal opgevoerd worden: „Haar an. dere man", blijspel in drie bedrijven door Larry E Johnson en wel op 25 November a.s., 8.15 in den Stadsschouwburg. Dat U dit. keer volop zult genieten en uitbun dig zult kunnen lachen, garandeeren U de vol gende recensies: De Maasbode: „Wie zich kos- stelijk wil amuseeren, na naar „Haar andere man"; De Tijd: „Het is eiken avond vol van den lach"; De Utrechtfeche Courant: „Veel, heel veel hartelijk en gul gelach. Luid en dankbaar handgeklap. Kortom een succes" enz., enz. De kaarten, die U, zoolang de voorraad strekt, telefonisch kunt bestellen bij mevr. M. Kubatz Brugman, telefoon 28642, worden U thuis be zorgd. Deze jaarlijksche feestavond wordt weer met verlangen tegemoet gezien, zoodat de schouw burg evenals vorige jaren spoedig uitverkocht zal zijn. Bestelt derhalve tijdig Uw plaatskaar- ten. Zondag 8 Nbv. 2 uur: Tentoonstelling voor «Ie leden en introducé's van den R.K, Vrouwen- Onze stadgenoot, Pater Staal, aan- .vaardde de terugreis naar zijn missiegebied, doch bezocht eerst zijn zuster, die religieuze is te Bis kra (Sahara). 21 September, mijn wijdingsdag 24 jaar ge leden, was de laatste morgen in Holland. De hemelen huilden tranen met tuiten. Laatste H Mis in de mooie St. Liduinakerk. Dan kwam de jubelende zon door de brekende wolken. Af scheid nemen voor den derden keer van Moeder en Zusjes! Ik moest den morgen trein voor Parijs halen, dus vroeg weg. De taxi was vlug en Groot Mokum niet ver. Op het perron in A'dam nog een paar vrienden en toen begon de reis: eventjes naar Noord-Afrika. De wielen ratelden: glukkig! glukkig! Later begonnen ze te zingen, toen te dreunen en eindelijk te ver velen. Den laatsten en ook eersten keer dat ik Haarlem-station voorbij ging. Een gewaarwor ding je vaderstad te passeeren in sneltrein, juist als je je moederland gaat verlaten! Zon neschijn in Holland. Grens, douanen, politie! In Frankrijk was 't kermis in de hel! Grens, douanen, politie, veel strenger dan in België. Daar was het: le diable bat sa femme! Parijs uitstappen en in vliegende vaart naar Gare de Lyon. Dan wordt de sneltrein nog sneller. Diner in den restauratiewagen, niet duur. Je zit later in je hoekje en probeert te slapen in stukken en brokken. Half zes 's morgens te Marseille. Al druk op de perrons. Kathedraal, ontbijt, Cook, die het reizen gemakkelijk maakt. Half elf gaat de mooie boot: „Ville d'Alger". Geheel vol. Geen hut, alleen maar een stoel op dek. Ook al goed! Loopen kan je niet. Een paar honderd menschen op het tweede klasse dek. 106 personen, die op 't dek moeten slapen! Er wordt gegeten in drie groepen, schoon er 30 tafels in den salon staan. Een uiltje knappen in ongemakkelijken bootstoel, zoo iets als de ouwerwetsche leuningstoel. Lekker pp zee. Kalm als 'n vijver! Even heel achteraan gestaan. Boven de schroef, je trilt mee. Den nacht door gekomen. Ik had wel op het dek willen liggen, doch er was geen .plaats. Naast mij 'n snurken de oude heer, aan d'anderen kant 'n zieke ma dame. 's Morgens half zeven te Algiers. Juist 40 uur van Holland naar Afrika! 't is wel snel verkeer. Pracht-verbinding. Wat kaarten koopen, in café ontbijten en schrijven. Schoen poetsers, krantenverkoopers, gidsen, bedelares sen met en zonder kleine kinderen bij de vleet. Ik moest naar het Zuid-Oosten! Eerst toch even naar het welbekende Maison Carrée van de Witte Paters. Met den autobus en toen ver dwalen. Een politie-agent droeg mijn koffertje en leidde me naar het vierkante huis. Een Hol- landsche Pater, gelukkig! Wijnbergen rondom en de Algerische wijn is lekker. Algiers is zoo schoon. Groote stad van 200.000 inwoners, tegen de bergen op gebouwd. 4, 5 straten boven el kaar, verbonden met zijstraten en trappen 'en ook zigzag-wegen. Druk! Honderden auto's, verder trams, electrische bussen met boven- grondsche leiding! Die had ik ook al in Singa pore gezien, doch ze zijn niet in Holland. Schit terend land, reuze-mooi, maar de zon is Afri- kaansch en een zwart pak past hier niet! 's Nachts geslapen als 'n os! Volgenden dag geautood met 'n Hollandschen witten broeder en pater. Allen te Maison Carrée zijn uiterst vriendelijk. 's Avonds half tien uit Algiers met een snel trein, die zeker nu en dan 60 K.M. rijdt. In het vage licht zie je nog iets van bergen en val leien, je voelt den trein kronkelen; je hoort de bruggen, je ratelt door tunnels en de wagon is stikvol! Ik had geen hoekplaats. Probeer te slapen, gaat niet;'sta op en ga 'n pijp rooken in den corridor. Dan weer probeeren, je dommelt wat en ik ben blij als 't begint te lichten. Half zeven een station waar ik moet overstappen. El Guerrah. 't zal toch geen verfranscht Ara bisch zijn, schoon het wel naar zooiets klinkt! 20 minuten tijd. Een glas koffie drinken, petit dejeuner! Een treintje komt voor. Ik vraag of dat 't mijne is. Ja en we stuiven naar het Zui den. Wat 'n land hier! Dorrer dan de duinen! Zoo'n dikke 200 K.M.! Bergen kaal als 'n haar- looze schedel, grond zoo droog als kurk en veel steen. Er is nog geen zand, maar wel stof. Huis jes: groote lucifersdoosjes. Geiten, schapen, ezeltjes, koeien, kameelen. Hier en daar bosjes grijs gras, dat er uitziet als onze duinhelm. Arme beesten! Koeien hooren hier toch zeker niet thuis?! Ezeltjes van nog geen meter hoog Je ziet direct als ergens water is, dan is alles (tenminste wat er is) veel groener. Gras, strui ken, dadelboomen. Een enkele boer, die den grond omploegt en zes ezeltjes trekken den ploeg, 't- Schijnt dat de machinist bij elk huisje langs de lijn 'n praatje maakt! Batna: de trein gaat niet verder. Zoo gauw die andere komt gaan we weer verder. Hoe lang nog? Misschien een of twee uur! Mis schien gauwer. Loop even op 't perronnetje m de schaduw. Arabieren bij hoopjes. Minachtend kijken ze naar den ongeloovige! Na een dikke twee uur komt er 'n treintje van 4 wagons. Dat is 'm! Ze worden aan goe derenwagens gehaakt en we gaan verder. Veel bergreeksen, grijs-grauw en bruin, vanuit den trein zien ze er uit als zandsteen, verderop toch zeker nog oudere formatie. Steenen schijnen gezaaid. We verlaten de vlakte en gaan langs en over en door een Atlas-uitlooper. Voort durend stijgen we. Ik zie ergens 'n bord: hoogte 1026 meter. Grijs-grauwe bergrijen, symme trisch, regelmatig, met ongeloofelijk-diepe wa tergeulen, die echter zonder water zijn. 't Moet hier zoo nu en dan gieten. De grond is. ge scheurd van de droogte. Weer eenige vlakten tusschen gerijde bergen. Geen levend wezen te bespeuren. Ver weg kringelen een 40 vogels rond en rond in de lucht en vallen plotseling, sterk-krijschend (je hoort ze boven het ge ratel van den trein uit) en verdwijnen achter rotsen. Toch nog leven in deze leven-doodende woestijn. Weer zitten we tusschen wilde ber gen, nogmaals moet de trein zijn weg zoeken door een onvruchtbaren uitlooper. De ijzeren weg salamandert tusschen grillige steenmassa's. IJzeren bruggen, donkere tunnels, vreesaan jagende passages. Nu en dan zie je den licht- grijzen macadam-weg, want er loopen duizen den kilometers autowegen door Algerië, zelfs door dit gedeelte. Je vraagt je af hoe de railway betalen kan. De aanleg is zeker Titanenwerk geweest, alleen reeds het vaststellen van de route. Het perst eerbied af voor de pénétration pacifique politiek van Marianne! 164 K.M. ver komt de eerste oasis. Dan weer 40 K.M. woestijn en je komt aan de wereld-bekende oasis Biskra. Deze is bezongen door vele romanschrijvers: woes tijn, sheiks, légionnaires. De nacht stond op het punt te vallen, toen ik daar aankwam, 't Is twee Kilometer naar het hospitaal Lavige- rie, waar mijn religieuze Zus werkt. Een Ara bier droeg mijn koffer en had moeite mijn Hollandsche beenen bij te houden, 't Was er druk als in de Groote Houtstraat 's avonds. Veel Fransche soldaten, en de rest, allen genoten buiten van den min of meer koelen avond. Ik vond het warm. Hartelijk werd ik ontvangen en een koele dronk was haar eerste goede werk voor mij. Ik was uitgedroogd. Maar toch herkende ik mijn Zus, die ik in geen 30 jaar gezien had Een zoele wind van de Sahara, die geen verfrissching brengt; 'n onrustige nacht! Biskra, de tuin van Allah! De groote basis op den rand van de Sahara. Een paar winkel straten, verder vierkante huisjes met omring den muur. 1000en dadelboomen, die nu volhan gen met trossen dadels (als confijte dalen be kend in Holland.) Een groot plantsoen, een plein met bronzen standbeeld van den beken den Kardinaal Lavigerie. Hij in het midden van duizenden mohammedanen. „L'Algérie au Cardinal Lavigerie" staat er op. Hier heeft hij zelf gestaan. Hier kwam hij graag, Biskra was zijn lievelingsoasis in zijn Aartsdiocees. Hier lag zijn hoop op bekeering van den Muzelman. En nu na een halve eeuw, na zooveel jaar is het nog niet verwezenlijkt. De eerste bekeer ling moet nog geboekt worden, in het hospi taal worden vele babies gedoopt, die sterven gaan. En ook Franschen die zich bekeeren vóór de laatste groote reisEr is een parochie kerkje met pastoor 'nseculieren priester. Een aalmoezenier in het hospitaal, nog een klein Zusterkloostertje voor ouvrier indigène. Er le ven in deze oase 'n 15000 menschen! Zij is dan ook wel 3 Kilometer lang en één breed. Met uitloopers, maar van hier één groote stap en je zit op het zand van de Sahara! Wij zouden het vast niet „Gods tuin" noe men, want de vliegen verpesten het mooie. Vliegen, vliegen overal, en ze kleven zoo en steken. Hier schijnen ze altijd moe te zijn en zetten zich met bolle buikjes op je gezicht, hals, armen, handen. Alle menschen loopen en tientallen vliegen zitten op hun rug. De ramen hier zijn dan ook alle voorzien van jalouzieën om de zonnewarmte te weren. Dan muskieten gaas tegen de insecten, verder ijzeren staven tegen dieven en dan nog ruiten-ramen om het stof en zand en lucht te weren.- Ik heb hitte meegemaakt hier; ook een kleinen zandstorm, een regenbuitje; bliksem en donder. Gisteren heb ik 's morgens kameel gereden: heel mak kelijk, je schommelt naar voor en achter, heel anders dan te paard. Interessant op die ein- óelooze vlakte. Hanen konden Hollandsche zijn. Ezels balken; kameelen schreeuwen gruwelijk; maar honden blaffen heel anders. Hun blaf is hoog en ijl, niet dat zware of keelgeblaf als de honden in Holland. Katten heb ik niet ge hoord. Ik schrijf dit alles te Biskra en vliegen trei teren me en met hun koude lijven loopen ze over me heen. Neen, 't is mijn idee niet vat1 Allah's tuin. Ik heb 'n paar keer gewinkeld. Er zijn toch altijd dingen die je noodig hebt. Dat je daar Philips Radiotoestellen ziet, ver wondert niet. Ik vraag in klein winkeltje naar pijptabak. Och arm. Kleine pakjes worden me voorgelegd, en waarempel ook 'n half ons pakje Shag van Rotterdamsche firma die adverteert: lekker man! De prijs! Acht francs! Daar kan ik niet tegen. En shag in een pijp gaat niet. 't Is vroeg als ik naar de stad ga, een Fransche Witte Pater, ook op bezoek hier, gaat mee. De hemel staat al strak blauw met 'n paar dunne drijvende veertjes. We passeeren 'n Café du Sahara, tanden wateren! Een glas bier drin ken. IJsbier! 14 centen per flink glas. En goed bier ook. Gebrouwen in Algiers. Morgen gaan we kameel rijden in de Sahara en we zullen een flesch bier in natten doek gewikkeld mee nemen. Een groote flesch bier 3 francs. Daar kan je geen water voor drinken! Ik dacht dat ik wist wat stof was. Niks hoor. Kom hier! Een macadam-weg van 'n meter of vier en droge grond er langs. Stof! Je zit er zoo onder! Snuit je neus en je bemerkt dat er heel wat stof naar binnen gaat ook. Een auto snort voorbij, je kan 'm niet meer zien van het stof. Een rij ezeltjes achter elkaar trappen het stof op. Verschrikkelijk! Zondagavond heb ik Biskra verlaten. Twee dagen na volle maan. Hoe dichter je bij Algiers komt, des te mooier wordt het landschap. De dikke 400 mijlen Middellandsche Zee deden raar. Wat ging 't te keer. De boot schommelt voortdurend. Eén lunch waren we slechts met z'n drieën aan tafel; een diner met 9 man. Anderen liggen te apengapen! 't Duurt 3 da gen, wordt er gezegd. En zoo'n wind heeft 'n specialen naam ook. Ik schrijf deze laatste regels te Marseille weer in Europa. Nog'n paar dagen speling en dan beginnen we de rechte reis naar Borneo. Mag ik op 'n Weesgegroetje van u rekenen? Al is Borneo dan niet een van die succesvolle missies, toch ben ik dank baar dat ik geen missionaris ben in Noord- Afrika of de Sahara. Mahomedanen slechts, waar niks mee aan te vangen is. De missio narissen daar hebben mijn bewondering. Wat echte christelijke mannenmoed is noodig om daar te blijven, alleen maar om de mentaliteit van het volk te veranderen ten opzichte van de christenen. Daar is speciale missieroeping voor noodig. Met mijn laatste groeten uét Europa! J. STAAL. Gebouw „St. Bavo": Geel-Wit, 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur; Bazar Winterhulp 2—11 uur. Gem. Concertzaal: Bouwmeesterrevue: „Lachen de Komedianten", 8 uur. Stadsschouwburg: Amsterd. Tooneelvereem- ging: „Midzomemachtdroom", half 8. Kunstzaal J. H. de Bois: Tentoonstelling van 105 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht: „Societa Dante Alighieri", kwart over 8. Stadsbibliotheek en Leeszaal: Erasmusten- toonstelling 25 en 710 uur. Teylermuseum: Tentoonstelling „Het Kant salet", half 11—4 uur. Rembrandt-theater: „Lilian Harvey en Willy Fritsch in „Gelukskinderen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac 115 uur; Jan Kiepura in „lm Sonnenschein", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Myma Loy in „Paarlenroof", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Benjamino Gigli en Kathe v. Nagy in „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St Bavo": Bazar Winterhulp van 12—11 uur. Gem. Concertzaal: Bouwmeester Revue „La chende Komedianten", 8 uur. Stadsschouwburg: Amsterd. Tooneelvereeai- ging Volksvoorstelling „Het Chineesche Land huis", kwart over 8. Stadsbibliotheek en Leeszaal: Erasmusten- toonstelling, 25 uur. Rembrandt-theater: „Tropisch toerisme", half 12; Lilian Harvey en Willy Fritsch in „Geluks kinderen", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Jan Kiepura in „lm Sonnen schein'", 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor.theater: Myrna Loy in „Paarlenroof", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „Fandion, de Vischarend", half 12; Benjamino Gigli en Kathe v. Nagy in „Ave Maria", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. teoI KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw „St. Bavo": R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Bazar Winterhulp 211 uur; Best. R. K. Propagandaclub half 9; Haarlems Zanggenot 8 uur; Boeren vakbond L.T.B. half 11 's morgens. Gem. Concertzaal: Bouwmeester Revue „La chende Komedianten", 8 uur. Stadsschouwburg: Centraal Tooneel„Profdr. Hiob. Pratorius", kwart over 8. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann: English Association, 8 uur. 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Lilian H'arvey en Willy Fritsch in „Gelukskinderen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac. 115 uur; Jan Kiepura in „lm Sonnenschein", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Myrna Loy in „Paarlenroof", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Benjamino Gigli en Kathe v. Nagy in „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 7 tot en met 13 November waar genomen door N. Th. van Rijn, KI. Houtweg 15, fa. C. G. Lohmejjer Zn., Zijlweg 34 en Scho- terboschapotheek. Rijksstraatweg 19. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10—5 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Boeken voor alle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend: Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 89 uur. Hagestraat 49, geopend: Woensdagsmiddags 23.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.308.30, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8-9, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de la Reystraat 17, geopend: Woensdagsmiddags 3.30—5 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen), Dinsdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en.... even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst".)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5