PHILIPS' De gemeenteraadsverkiezingen Engeland Het huwelijk der Prinses in ONGUNSTIGE UITSLAG VOOR LABOUR RIJWIELLANTAARN LAGER ONDERWIJSWET DIENT GEWIJZIGD Leugen en illusie? INDISCHE PRODUCTEN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1936 Het fiasco is echter lang niet zoo groot, als het opper vlakkig lijkt De Troonrede De reis van kardinaal Pacelli Diplomatieke betrekkingen tus- schen Vaticaan en V.S. Arabieren boycotten de koninklijke commissie De goudpolitiek van Roemenië UIT DE SCHOENINDUSTRIE Installatie der centrale huis arbeidscommissie Hoare over dictatuur UNIFICATIE BIJ ONTSLAG VAN AMBTENAREN Geen verschil tusschen Europeanen en niet-Europeanen Een mooie gift KIEST EEN PHILIPS' RIJWIEL LANTAARN Burgemeester De Monchy zal het voltrekken De delegatie van den sultan Dansen voor de Koningin Geschenk van de Indische huisvrouwen Wetsontwerp bij de Tweede Kamer is thans ingediend UIT DE R.K. STAATSPARTIJ Een 100.000 nieuwe leden-actie Een gratis koopuur Is dit in strijd met de Loterijwet? Stroohulzenfabriek in vlammen De brand vermoedelijk gesticht Komt Toscanini naar Nederland? Pogingen van de Wagner- vereeniging De ontploffing op het tankschip Het justitieele beslag opgeheven DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR HET LOO TELEVISIE-UITZENDING PASSAGIERSLIJST WYBERT ALS GRIEP DREIGT! Neem reeds WYBERT, als Uw buurman griep heeft. WYBERT- TABLETTEN a 50, 35 en 20 ct. WYBERT-SIROOP a f 1.50 en 90 ct. Heffing van een extra-uitvoerrecht van twee pCt. ONTEVREDEN WERKLOOZEN OPLICHTENDE AUTORIJDER De doodelijke stroom Kokende thee gedronken (Van onzen Londenschen correspondent') De troonrede was buitengewoon lang. In ze keren zin was zij zeer onbelangwekkend. Er kwam namelijk niet één punt in voor waarvan men niet reeds dagen van te voren wist dat 't erin zou staan. De meeste dier punten zijn zelfs reeds uitvoerig door de pers besproken. Men wist dat er een wets ontwerp aangekondigd zou worden op de handhaving der openbare orde (in 't bijzonder in verband met politieke uniformen" en pro vocatieve optochten). De wijzigingen in de mi nisterssalarissen, waarvan in de troonrede ge sproken werd, was reeds eenige dagen lang 'n onderwerp van openbare gedachtenwisseling. Kortom: de troonrede bevatte niet alleen niets verrassends, maar ook niets werkelijk nieuws Wat de mededeeling betreffende het voornemen der Regeering, haar buitenlandsch beleid te blijven steunen op den Volkenbond, in werke lijkheid beteekent, zal in de praktijk moeten blijken. Hieromtrent zullen wij waarschijnlijk morgen reeds iets vernemen ais Mr. Eden 't woord voert en, naar men verwacht, indirect ook antwoorden zal op de rede, door Sr. Mus solini te Milaan gehouden een rede die hier ook in Regeeringskringen, zeer verschillend be oordeeld wordt. Bij de beraadslagingen, welke gevoerd werden over 't Adres van Antwoord, was 't goede hu meur van Mr. Baldwin bijzonder opvallend. Was dit toe te schrijven aan 't fiasco der socia listen bij de gemeenteraadsverkiezingen? Er is, zooals men weet, 't laatste jaar veel kritiek uit geoefend op 't beleid van Mr. Baldwin. Zijn houding, gedurende de Hoare-Laval-crisis te gen 't eind van 't vorige jaar, zijn vergissing" met betrekking tot de sterkte der Duitsche luchtmacht en zijn vage houding inzake het zoogenaamde mandatenvraagstuk, zijn hem door zijn nominale volgelingen kwalijk geno men. Zelfs de loyaalste Regeeringsbladen ne men als vanzelf sprekend aan, dat hij na de kroningsplechtigheid zal aftreden. Een conser vatief orgaan schreef dezer dagen zelfs dat 't beter zou zijn als hij niet zoolang wachtte. Mr. Baldwin heeft zich geruimen tijd op den ach tergrond gehouden, en zelfs de conservatieve partijconferentie te Margate niet bijgewoond. De oorzaak hiervan was dat hij rust noodig had, maar in politieke kringen meende men dat dit niet de eenige oorzaak was. Men beweerde dat Mr. Baldwin's verlies aan prestige de partij ernstig schaadde, en dat dus reeds voor het tijdstip waarop hij zou aftreden en Mr. Cham berlain hem als Eerste Minister zou opvolgen, de indruk moest worden verwekt dat het régime-Baldwin feitelijk reeds ten einde was. Deze geruchten en opvattingen kunnen voor 'n deel onjuist geweest zijn toch kan niet ont kend worden dat velen Mr. Baldwin niet lan ger beschouwden als den eigenlijken partijleider, en dat hij, als Premier, min of meer de vage positie begon in te nemen, waarmee ook Mr. Ramsay MacDonald zich gedurende 't laatste jaar van zijn Eerste Ministerschap heeft moe ten vergenoegen. Zeker is 't ondertusschen dat Mr. Baldwin gisteren niet sprak op den toon ^an een man die afgedaan heeft. Het fiasco der Labourpartij bfj de gemeenteraadsverkiezingen was onge twijfeld een gebeurtenis die niet alleen de con servatieve partij, maar ook ,Mr. Baldwin per soonlijk, een hart onder den riem gestoken heeft. Er blijkt immers uit dat onder de leiding van dezen Premier de conservatieven hun po sitie ten volle gehandhaafd hebben. De kiezers hebben geen neiging aan den dag gelegd naar de oppositie over te loopen 't geen in een land waar de overgroote massa der kiezers niet bij partijen aangesloten is, maar opportunis tisch stemt, zeer licht gebeuren kan. Toch is het socialistische échec veel minder groot dan het lijkt. De uitslagen zijn zeer ze ker teleurstellend geweest voor de Labourpartij, maar men moet in aanmerking nemen dat de gemeenteraden die vernieuwd moesten worden (elk jaar worden in één derde der Engelsche gemeenten verkiezingen gehouden) dateerden van 1933, toen de socialisten meer dan 240 ze tels wonnen. Dit succes was een reactie op de gebeurtenissen van 1931. De Nationale Regee ring had haar groote populariteit reeds zeer spoedig ingeboet. Zij had weinig propaganda gevoerd, en haar aanhangers, gerustgesteld door de reusachtige meerderheid waarover de Nationale partijen in 't Parlement beschikten, maakten zich niet druk. De socialisten begon nen zich te herstellen van dé zware slagen van 1931, en waren opnieuw vol geestdrift. Belas tingen waren verhoogd, overheidsloonen en salarissen over de geheele linie verlaagd. De werkloosheid nam wel niet meer toe, maar zij nam toch ook niet merkbaar af. Kortom: 't oogenblik was zeer gunstig voor de socialisten, en zij behaalden aldus gemeentelijke stembus overwinningen in alle deelen des lands. Maar 'n zeer groot aantal dier successen werd slechts gemotiveerd door zeer tijdelijke om standigheden. Zij moesten bij de eerstvolgen de verkiezingen grootendeels weder verloren gaan. Dit is thans gebeurd, 't Is waar dat de socialisten zwaardere verliezen geleden heb ben dan men verwacht had 't geen gedeel telijk 't gevolg is van de niet zeer talentvolle wijze waarop zij geleid worden, en anderdeels van de verdeeldheid die onder de leiders heerscht met betrekking tot de buitenlandsche en de bewapeningspolitiek. In geen geval evenwel is dit échec van zoo ernstigen aard geweest als men bij oppervlak kige beschouwing denken zou. NEW-YORK, 6 Nov. (Stefani). De Evening Journal schrijft, dat President Roosevelt en Kardinaal-Staatssecretaris Pacelli onderhan delingen hebben aangeknoopt, die het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en het Vaticaan ten doel hebben. JERUZALEM, 6 Nov. (Reuter). Het Hooge Arabische Comité heeft besloten de koninklijke commissie te boycotten. Het heeft een manifest tot de Arabische bevolking gericht, waarin ge zegd wordt, dat de commissie geen medewer king moet worden verleend, daar de Britsche regeering geweigerd heeft de Joodsche immi gratie op te schorten. BOEKAREST, 7 Nov. (D. N. B.) De minister raad heeft beraadslaagd over de valuta-poli tiek van Roemenië. Besloten werd, dat de na tionale bank gemachtigd zal worden haar goud voorraad te berekenen tegen 153.333 lei per ki logram tegen den vroegeren omrekeningskoers van ongeveer 111.000. De hierdoor ontstane overwaarde wordt in 't credit der regeering geboekt, welke er haar bui tengewone uitgaven voor het bewapeningspro gram mede zal bekostigen. De ministerraad stelde bovendien vast, dat deze maatregel geen devaluatie van de lei beteekent, wiens waarde gehandhaafd blijft. De directeur.generaal van den Arbeid, dr. ir. A. H. W. Hacke, heeft dezer dagen op het ge meentehuis te Tilburg de eerste centrale huis arbeidscommissie, n.l. die voor de schoenindus trie, geïnstalleerd. In zijn rede wees de directeur-generaal er op dat jarenlang door verschillende personen en' organisaties is geijverd voor een wettelijke regeling van de huisindustrie, doch het heeft tot 1933 geduurd, eer deze actie een positief resultaat opleverde in den vorm van de tot. standkoming van de Huisarbeidswet 1933. Doch ook toen was de overwinning nog niet volledig bevochten en moesten er nog ongeveer drie jaren verloopen aleer de wettelijke hepalingen in werking traden. Spr. bracht hulde aan alle onvermoeide strijders voor een wettelijke bescherming van den huisarbeider. Speciaal gingen daarbij ziin gedachten uit naar hen, die iii 1906 de veree- niging voor de Nederlandsche tentoonstelling van huis-industrie oprichtten, wélke vereeni- ging er zooveel toe heeft bijgedragen, dat de misstanden, die in de huisindustrie bestonden, meer openbaar werden. Spr. memoreerde de namen van Mgr. Dr. Nolens, Prof. de Vooys, Zaalberg en Veldman. Van de thans in werking getreden bepalingen behooren die, welke betrekking hebben op de huisarbeidscommissie zeker niet tot de minst belangrijke. Integendeel. De huisarbeidscom missies, speciaal de centrale huisarbeidscom missies, kunnen in deze materie een zeer mooie taak vervullen. Naast de gevallen, waar in hun medewerking wettelijk voorgeschreven is, of verzocht wordt, hebben zij de bevoegd heid ook op eigen initiatief nuttig werkzaam te zijn in het belang van den huisarbeider. Voor hen, die sociaal voelen, ligt hier een benijdenswaardige, doch ook moeilijke taak. Gij betreedt een terrein aldus besloot de directeur.generaal dat nog onontgonnen is, waar ongetwijfeld veel voetangels en klemmen liggen, doch dat bij goede bearbeiding veel vrucht kan opleveren. Tot voorzitters werden gekozen resp. van de werknemers C. Roestenberg te Kaatsheuvel en van de werkgevers C. Raming te Waalwijk, terwijl tot secretaris werd benoemd mr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg, Willem n- j straat 47-49. I' Het ligt in de bedoeling van de commissie haar werkzaamheden aan te vangen met een onderzoek naar den omvang van en den toe stand in de huisindustrie, voorzoover de schoen, fabricage betreft. LONDEN, 6 Nov. (Reuter) De minister van marine, sir Samuel Hoare, heeft in een rede, welke hij in de Carlton-club heeft gehou den, zijn vertrouwen uitgesproken in het lot van het Britsche imperium en in het huidige regeerings-systeem van Groot-Brittannië. „Dictators", zoo zeide hij, „hebben lang niet het monopolie van wilskracht en werkzaam heid. Ons regeeringssysteem steunt, zooals dit reeds sedert geslachten het geval is, op eên groot aantal vrijwillige organisaties en kan even doelmatig handelen als welke autocratie dan ook. Het heeft ontwikkelingsmogelijkheden, die vaak aan de regeering van een enkeling ont zegd zjjn. Wij wenschen geenszins dit regee ringssysteem aan anderen op te leggen, doch wenschen evenmin er in toe te stemmen, dat buitenjlandsche systemen ons worden opge legd.'* BATAVIA, 7 Nov. (Aneta) Volgens mededee ling van de „Preangerbode" bepaalde de „Gou verneur-Generaal, met betrekking tot de voor schriften inzake het verleenen van eervol ont slag uit 's lands dienst, dat het verschil tus schen Europeesche en niet-Europeesche burger lijke landsdienaren dient te verdwijnen, zoodat unificatie gewenscht is. Hiertoe zullen de noo- dige bepalingen worden uitgevaardigd. Een gever, die onbekend wenscht te blijven, heeft een bedrag van 875 gestort op de post rekening van de Zuia-Hollandsche Maatschap pij tot redding van schipbreukelingen te Rot terdam. lantaarn Een-lamp lant. - lampje onder het rij- den instelb I dynamo 6 V. i 0.35 A. Type L zwart gelakt f 5.95 - i Type M verchr - I koper f 6. Een -lamp lantaarn Philite" - lampie onder rijden instelb Hl Type K. dynamo 4 v. 0.35 A f5.25 Een der beste en duurzaamste ver- lichtings-installaties, die ooit een fietser veilig door het duister voerde. Groot lichtvermogen, zelfs als men met het rijwiel aan de hand loopt. Zeersterk licht bij 12-15 KM. snelheid. Geen gevaar voor ontijdig door branden van het lampje bij grootere snelheden. Smering overbodig, - geen onder houd - roestvrije uitvoering. Philips' roode electrische achterlicht, tevens reflector, voldoet aan alle eischen van veiligheid en geeft dus afdoende bescherming. Prijs slechts 47 ct.,exclusief snoer en montage. N.V. PHILIPS' GLOEILAMPEN FABRIEKEN - EINDHOVEN Naar ons thans officieel wordt medege deeld, zal het burgerlijk huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bemhard op 7 Januari a.s. ten stadhuize te Den Haag voltrokken worden door den burgemeester der residen tie, mr. S. J. R. de Monchy. BATAVIA, 7 Nov. (Aneta) Gisteren is met de eer.daagsche de delegatie van den sultan voor het huwelijk van de Prinses alhier gear riveerd. Vele inwoners van Djocja, hier tijde lijk woonachtig als studenten van de rechts- hoogeschool en de geneeskundige hoogeschool, begroetten de vorstelijke afgezanten. Goesti Raden Adjeng Noeral, de dochter van den mangkoenegoro, die deel uitmaakt van de delegatie van den mangkoenegoro, is voorne mens tijdens haar bezoek in Nederland voor H. M. de Koningin serimpi-dansen uit te voeren, waarbij de gamelan-muziek uit Solo per radio zal worden overgebracht. Het Bat. Nbl. meldt, dat de Bond van Ver- eenigingen van Huisvrouwen in Indië aan Prin ses Juliana als huwelijksgeschenk zal aanbieden een rozenbowl, twee fruitschalen, twaalf vin gerkommen en vier bonbonschaaltjes van Jog- jasch zilverwerk. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van - de Lager Onderwijswet. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De minister acht den tijd gekomen voor het opnemen van een regeling, welke tege moet komt aan den in de laatste jaren van vele zijden uitgeoefenden aandrang om de mogelijkheid te openen, dat ook de lagere school dienstbaar kan worden gemaakt aan het aanleeren van het Priesch. Te dien einde wordt in art. 2 der wet het volgende nieuwe lid voorgesteld: Daar, waar naast de Nederlandsche taal nog een streektaal of een dialect in levend gebruik is, kan onder lezen en Nederland sche taal eenige kennis van die streektaal of dat dialect mede begrepen zijn. De tegenwoordige redactie van het derde lid van art. 12 der Lager Onderwijswet laat de mo gelijkheid, dat aan een leerling eener school voor uitgebreid lager onderwijs vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het volgen van het onderwijs in alle of bijna alle vakken van uitgebreid lager onderwijs, welke op die school gegeven worden. Daar deze vrij heid te ver gaat, wordt voorgesteld te bepa len, dat een leerling van het eerste leerjaar onderwijs moet ontvangen althans in tenmin ste twee en die van de hoogere leerjaren al thans in tenminste drie der vakken Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskunde en handelskennis. Inzake de tegemoetkoming in de kosten voor het bezoeken van een school op meer dan vijf kilometer afstand van de woning worden eenige wijzigingen van art. 13 voorgesteld, wel ke de strekking hebben om de al te groote vrijgevigheid, die uit dat artikel spreekt, wat te temperen. O.m. wordt voorgesteld geen steun meer te verleenen, indien de financieele toestand der ouders, voogden of verzorgers van de kinderen daartoe geen aanleiding geeft. Ook wordt de steun beperkt tot de vervoer-- kosten, waaronder ook de kosten van het ge bruik en onderhoud van een rijwiel zullen vallen. Ten slotte wordt een nieuwe bepaling voor gesteld, door de mogelijkheid te openen, dat van gemeentewege in het vervoer van de kin deren kan worden voorzien, indien geheele ver goeding noodig wordt geacht. De minister acht den tijd gekomen de uiterst sobere bepalingen, die in de wet nopens de oudercommissie worden aangetroffen, eenigs- zins aan te vullen, hetgeen nu dan ook voor gesteld wordt. O.m. wordt voorgesteld, dat in een gemeen te, waar meer dan één oudercommissie be staat, een ouderraad zal worden ingesteld. Voorgesteld wordt dat den onderwijzer tegen het raadsbesluit tot overplaatsing een recht van beroep op Ged. Staten (en daardoor recht van hooger beroep op de Kroon) wordt gegeven. Het is meermalen gebleken, dat de termijn, gedurende welken aan een onderwijzer eener openbare lagere school de toegang tot de school kan worden ontzegd, nl. ten hoogste een maand, te kort is. Daarom wordt thans voorgesteld te lezen: ten hoogste drie maanden. De besturen der bijzondere lagere scholen vernemen veel te laat, soms zelfs jaren na af loop van het exploitatiejaar, hoeveel zij dat. jaar aan instandhoudingskosten mochten uitgeven. Teneinde hierin verbetering te brengen is het noodig, dat de wet den gemeenteraad de ver plichting oplegt om elk jaar tegelijk met de vaststelling van de gemeentebegrooting te bepa len, welke bedragen in het jaar, waarvoor de be grooting geldt, voor de verschillende soorten van openbare en bijzondere scholen voor de ex ploitatie beschikbaar gesteld zullen worden. Hiertoe strekt het eerste lid van het voor gestelde nieuwe art. 56bis der lager onderwijs wet 1920. De minister is van oordeel, dat het niet in het belang van het onderwijs is, dat onderwijzers die den leeftijd van 65 jaren hebben bereikt in dienst worden gehouden dan wel na het berei ken van dien leeftijd worden benoemd. Voorgesteld wordt dit te voorkomen. Een voorgestelde wijziging van de artikelen 133 en 136 beoogt de mogelijkheid te scheppen, de akte in handenarbeid te splitsen in twee akten, die afzonderlijk kunnen worden behaald en elk op zichzelf onderwijsbevoegdheid zullen geven. Allerwegen wordt nieuw leven in de Katho lieke Staatspartij merkbaar. Van eenige mat heid is geen sprake meer. Leiding-geven in op- bouwenden zin en geestdrift gaan hand in hand. Nu moet het moment wel gunstig zijn voor het aanwerven van nieuwe leden, ter versterking van Schaepman's leger. De Centrale Propaganda Dienst heeft zich daartoe t tot de Kring- en Afdeelingsbesturen gewend met het parool: Vóór I Januari: 100.000 nieuwe leden. Op krachtige wijze zal deze actie ondernomen Van 2 tot 16 November van het vorige jaar organiseerde een bekend warenhuis te Alkmaar een attractie voor de zaak, n.l. eiken dag zou er gedurende één uur gratis verkocht worden. Bij het Noord-Hollandsch Dagblad en de Alkmaarsche Courant waren een aantal en veloppen gedeponeerd, voor eiken dag een, waarin vermeld stond op welk uur voor iederen dag het gratis koopuur was bepaald. Onder ten laste legging van overtreding der Loterijwet stond terecht de eigenaar van be doeld warenhuis J. W. A. H. uit Alkmaar. Getuige W. M. W., bij genoemd bedrijf in dienst, had naar hij verklaarde te zamen met zijn chef de gratis koopuren vastgesteld en de bovenaangehaalde enveloppen bij de redac ties der bladen gebracht. Hij was er bovendien steeds bij geweest als deze in het bijzijn van de hoofdredacties werden geopend. Tj. N. A., hoofdredacteur der Alkmaarsche Courant, verklaarde als getuige gehoord, dat door hem in het bijzijn van getuige de envelop pen waren geopend. De ambtenaar van het O. M. merkte aller eerst op, dat hij verleden jaar nog niet had willen ingrijpen in deze affaire om den be- bedoelden eigenaar niet te veel te dupeeren door beslag e.d. Nu echter, in verband met het naderen van het St. Nicolaas- en Kerst feest, weer diverse middenstanders op midde len zullen zinnen om den kooplust van het pu bliek te stimuleeren, achtte spr. het geboden, dat een voorbeeld gesteld worde en uitte te vens een waarschuwing aan het adres van die genen die ondanks dit toch nog in overtre ding zouden komen, daar thans onverbiddelijk tot proces-verbaal en inbeslagname zal worden overgegaan. Spr. behandelde vervolgens het verschil tus schen den gratis koopdag en het gratis koop uur. Volgens den ambtenaar was er wel de gelijk verschil tusschen deze beide systemen. Het gaat er ten slotte om of de kooper rede lijkerwijs gesproken invloed uit kan oefenen op het feit al dan niet voor een zoogenaam- den prijs in aanmerking te komen. Volgens spr. gaat men niet 12 maal per dag in een winkel iets koopen, dit is zeker niet rationeel te noemen. Spr. eischte 125 boete of 30 da gen hechtenis. De verdediger mr. C. A. de Groot achtte het een heel vanzelfsprekend verschijnsel dat'de middenstand den toch al niet grooten kooplust van het publiek op allerlei wijzen tracht te animeeren. Wat is, zoo merkte spreker op, eigenlijk het verschil tusschen den gratis koop dag en het gratis koopuur? De gratis koopdag is, eveneens volgens een arrest van den Hoogen Raad, niet in strijd met de loterijwet bevonden en als men dan over een tijdsverloop van 10 dagen wel zijn inkoopen over verschillende dagen kan ver- deelen, dan zag spr. niet in hoe men voor een dag zijn inkoopen niet over 12 uur zou kun nen verdeelen. In beide gevallen is er redelij kerwijze precies dezelfde gelegenheid van den kooper om zijn kansen te beïnvloeden. Spre ker kan in het aanhangige geval geen enkele overtreding van de Loterijwet zien en conclu deerde derhalve tot ontslag van rechtsvervol ging. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 13 November. worden. Meer dan 1.000 afdeelingen zullen me dewerken. Met pamflet en affiche, door huis bezoek en door „De Opmarsch" zullen de kie zers worden uitgenoodigd, zich aan te sluiten bij de groote katholieke partij. Er is geen twijfel aan: gezamenlijk ijverend zal 1 Januari 1937 een slagorde van 500.000 georganiseerde katho lieken gereed staan om vol vuur en vertrouwen het verkiezingsjaar in te gaan. NAAR HET HALF MILLIOEN In den afgeloopen nacht te omstreeks half één is brand uitgebroken in de stroohulzen fabriek van den heer J. van Aken aan de Brouwerijstraat te Oudenbosch. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon aanvankelijk tegen de geweldige vuurzee weinig uitrichten. De fabriek en een daarnaast gelegen groote loods brandden geheel uit. Tengevolge van de groote hitte sprongen de ruiten van eenige in de nabijheid staande woningen. In verband met dezen brand heeft de mare chaussee in arrest gesteld den 26-jaögen P. V., werkloos schilder, wonende te Oudenbosch. Men meent nJ. te weten, dat V. even voor het uitbreken van den brand in de stroohulzen fabriek is geweest. In bepaalde kringen te Weenen verluidt het dat momenTeel onderhandelingen worden ge voerd tusschen den vermaarden dirigent Ar- turo Toscanini en de Wagnervereeniging te Am sterdam over de opvoering van Verdi's Fallstaf. Dit is zeker niet de eerste maal dat men tracht den dirigent te bew*egen naar ons land te komen. Indien de pogingen succes mochten hebben is het al moeilijk te verwachten, dat Tosca nini hier vóór het volgend winterseizoen zal optreden. Het justitieele beslag op het Grieksche tank schip Fetrakis Nomikos, dat in verband met de ontploffingsramp daarop was gelegd, is thans opgeheven. Het onderzoek is geëindigd. Zaterdagmorgen te ruim elf uur is H. M. de Koningin, vergezeld door Prinses Juliana en Prins Bernhard, per auto uit Den Haag naar Het Loo vertrokken. Zooals gewoonlijk, wanneer de Koninklijke standaard van het paleis Noordeinde waait, stond eenig publiek tegenover het paleis te kij ken, doch aangeziéh het voornemen van H. M. om uit te rijden niet bekend was, was de pu blieke belangstelling niet zeer groot, ook niet toen tegen elf uur een groote, zwart gelakte limousine voorreed, die geen enkele uiterlijke hofonderscheiding droeg, terwijl de chauffeur ook niet in livrei was. Even later verscheen de Koningin op het bordes, gevolgd door de Prinses en Prins Bernhard. De Koningin nam achter in den auto plaats en de Prinses zette zich .voorin op de plaats naast het stuur. Prins Bemhard nam plaats achter het stuur en zonder eenige ver dere begeleiding reed de glanzende limousine met haar drie hooge inzittenden weg, om zich geheel onopgemerkt door het stadsverkeer een weg te banen naar buiten, in de richting van Apeldoorn. Ook in den afgeloopen nacht van 01 uur heeft 't experimenteele radiozendstation PAOJF van den heer J. G. Mulder, Van Halewijnlaan 287 te Voorburg, met succes televisiezendproe- ven gehouden, na afloop waarvan onmiddellijk een zeer uitgebreid radiotelefonisch rapport van eten nieuwen amateurzender PAOKL uit Rijs wijk werd verkregen. Uitgezonden waren een aantal foto's, caricatuurteekeningen en o. a. de letters K.L.M. met een propeller. De heer Mulder, die een van onze eerste amateurzenders op televisiegebied is en wiens laboratorium van de meest moderne instrumen ten is voorzien, zal de experimenten waar voor veel belangstelling is gebleken regel matig eenmaal per week houden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 0.001.00. Passagierslijst van het ms. „Poelau Bras", dat 6 November van Amsterdam is vertrokken. Ir. M. J. Broekhuyzen en echtg.; J. M. Coe- lijn; C. H. P. van Diggelen en echtg.; W. van Dompseler; familie C. A. Dorfmeyer; C. M. A. Groenevelt; mevr. A. van Gijlswijk; W. D. Hemsing; mej. A. M. Heyl; dr. L. K. van 't Hooft; mevr. A. C. den Houter; mej. M. Lich tinghagen; W. L. Mann; K. L. Oei; B. R. Ra- zoux Schultz en echtg.; mevr. A. J. van Rijn; G. Saveur; F. M. H. Soors d'Ancona en echtg. H. L. van Steenwük en echtgenoote; G. H. N. van Steenwijk; E. van der Stok; mevr. M. Thomas; I. H. Thonus; A. Turfboer; mej. E. A. de Vrieze; G. Wijnands. Terwijl Italië nog altijd in den roes schijnt te verkeeren van de over winning op Abessinië, heeft de heer Mussolini te Milaan voor zijne zwarthem- den een rede gehouden, waarin hij den lof van den gewapenden vrede zong en de ontwapening rangschikte bij de leugen en illusie van Wilson's ideologie. Deze rede van den Duce past ongetwij feld in het raam van onzen tijd met zijn naar alle kanten herleefd militairisme, maar zij is er daarom volstrekt niet beter om. Beeld van den tijd voert zij ons naar wij aannemen tegen den wil en de bedoe ling van den spreker nog verder van den vrede af, dan we reeds zijn. En te eenenmale onjuist is de voorstel ling, dat de ontwapening tot de leugen en illusie van Wilson's ideologie zou behooren. Wijlen de Amerikaansche President was volstrekt niet de eenige, en ook niet de eerste, die van ontwapening heeft gespro ken. Dat deden reeds anderen lang vóór hem. En dat deed met name ook Benedictus XV z.g„ de groote ijveraar voor den vre de, naar wiens vermanend en verzoenend woord helaas, niet werd geluisterd terwijl het zooveel ellende aan de wereld had kunnen besparen. Ontwapening, althans een ingrijpende en wederzij dsche beperking van bewapening, was een der voornaamste punten, zoo niet het voornaamste, in de pauselijke Vredes nota van 1 Augustus 1917. En waar een Paus spreekt mag zeker niet aan leugen, maar ook niet aan dwaze, onbereikbare illusies worden ge dacht. De Kerk streeft geen hersenschim men na, maar de verwezenlijking van christelijke idealen, en daartoe be hoort ongetwijfeld de vrede tusschen de vol ken, een vrede steunend op den hechten grondslag van het Recht en niet op den vulcanischen bodem van het geweld. De waan, dat men den oorlog zou kunnen uitbannen door steeds sterker bewapening, is in 't verleden gebleken veel erger dan een niet te vervullen illusie te zijn. 'Als een afschuwelijke dwaling heeft zij zich aan de menschheid gedemonstreerd. En dit zal ook in de toekomst het geval blijken, wanneer men op den weder inge slagen weg blijft voortgaan. P. S. BATAVIA, 7 Nov. (Aneta). Bij der. Volksraad is heden ingediend het wetsont werp voor een ordonnantie tot de heffing van een extra uitvoerrecht van twee pro cent op verschillende export-producten. Van de heffing zullen o.m. worden uitge zonderd: suiker, koffie, Java-tabak, en witte peper. In de werkverschaffing te Baarlo (L.) hebben 25 werkloozen het werk neergelegd, omdat naar hun oordeel de gesteldheid van den bodem ter plaatse van dien aard is, dat zij geen behoorlijk weekloon kunnen verdienen. De arbeidsleiding adviseerde den stakers het werk te hervatten, maar zij weigerden daaraan gevolg te geven. Bij de politie te Naaldwijk werd door iemand aangifte gedaan, dat een automobilist hem had opgelicht. De man vertelde zonder benzine voor zijn auto te zijn en daarom werd geld ter leen gevraagd om zijn woonplaats te Voorburg te kunnen bereiken. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat de man verschillende Naaldwijkers tot zijn slachtoffers heeft gemaakt en geld heeft ge leend zonder dit terug te zenden. Wel had de man deze week de brutaliteit bij enkele per sonen terug te komen, doch de politie werd van zijn bezoek eerst verwittigd, nadat hij weer was vertrokken. De automobilist, die ook te Den Haag, Delft, 's-Gravenzande en andere plaatsen zijn prac- tijken heeft uitgeoefend, wordt nu gezocht. De 15-jarige zoon van den heer de B. te Nieuwe Pekela is in aanraking gekomen met een niet geïsoleerd gedeelte van een looplamp. •De electrische stroom ging door zijn lichaam, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk in trad. Toen de echtgenoote van den landarbeider P. te Leiderdorp zich in de keuken bevond, heeft haar twee-jarig dochtertje uit den theepot ge dronken. Eenige uren later is de kleine over leden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9