Jubileum van Sara Scuderi FASCISME EN KARAKTER E 1 Hs* Laatste Nieuws Cfey HONDERDMAAL MIMI IN BOHÈME GUNSTIGE INVLOED? ZONDAG 8 NOVEMBER 1936 Père Smits gaat heen... GEMEENTEREINIGING Uniforme vuilnisemmers MOLEN „DE EENHOORN" Een stuk landschapschoon voor Haarlem behouden De Adriaan UITGAVEN VOOR STEUN OVER 1936 i 361.000 boven de raming DE DOODEN-HERDENKING Een benefice concert-Schmidt Programma van de Haarl. Radio centrale op Maandag 9 Nov. Haar debuut, haar opkomst, haar groei en haar toekomst Hooger beroep Missienaaikring Overveen Geen bioscoop aan de Parklaan BURGERLIJKE STAND Dit jaar te Milaan Bij haar thuis Bloedhonden losgelaten op misdadigers DE ONDERGANG VAN DE SCH. 179 Minister Deckers bezoekt de na gelaten betrekkingen DE HEER WESSELS EN DE N. S.B. Momenteel is „de dood" met wachten opgehouden STEPHAN VEGER BEGRAVEN Op het R.K. Kerkhof te Amersfoort NIEUW MARINE-STEUNPUNT HET „TARWESCHANDAAL" VOORBIJ Jeugdige redder gehuldigd STAD Men schrijft ons het volgende sympathieke afscheidswoord: Katholiek Haarlem is opgeschrikt door het bericht, dat pater H. J. H. Smits O.P.M. tot Pastoor benoemd is te Veenhuizen.... Een alleszins prettige, all-round Franciscaner monnik met vriendelijk-joviale omgangsvormen, E'fat Haarlem verlaten! Als geen andere kapelaan heeft pater Smits he ontwikkeling' der Haarlemsche zielzorg van aoij meegemaakt; alle huidige functionarissen ®r Haarlemsche Clergé heeft hij de ladder der bonte hiërarchische standing' zien opgaan.... •Pater Smits was te Haarlem in den goeden n c'es woord „populair", zonder ook maar óóit eenigszins moeite gedaan te hebben, die popu- ariteit deelachtig te worden. Hij was en bleef de blijmoedige, steeds goed Re luimde Limburger, die middels zijn vaak gren- enloos providentieel vertrouwen 'n begeerens- aardig optimisme wist te verspreiden. °P dezen zoon van Pranciscus zijn van toe- Passing Celano's woorden over den Broeder- Loos-Blij van Assisië: „idem intus et foris, «zelfde van binnen en van buiten!" ..Ontstellend groot was het aantal rouwmoe- 'Sen, dat in de Groenmarktkerk zijn biecht stoel wist te vinden! Ze kwamen van dichtbij en van verre, perso- hen van den meest uiteenloopenden leeftijd, htwikkeling en maatschappelijke positie! Pater Smits was de man van gedegen levens- rvaring, die de teekenen des tijds verstond, m«t open oog wist rond te kijken In de we- óók óver de schutting' van het katholiek domein! de onstuimige worsteling van onzen tijd ,^t hij zijn raadvragers de zending' van het Ka- holicisme voor te houden, om hun ten slotte een uitweg door den chaos te toonen! Had Pater Smits aldus vermaardheid ver erven als parochie-geestelijke, nog grootere be- endheid en sympathie verwierf hij zich als di recteur van het interparochieel Sint Franciscus- Liefdewerk! Als de groote vriend van de gehééle S.F. L.- amilie jongens, ouders en leiders! heeft f], sinds November 1927 lief en leed gedeeld an het S. P. L.! Wie ook maar flauwtjes op de oogte is van de tegenwoordige nooden, weet aar al te goed, dat het S. F. L.-Directeurschap 8eenszins 'n sinecure isVoor élk S. F. L.- stond de Père ten allen tijde klaar! Zeer, zéér moeilijk kon hij „neen" zeggen, h de schaarsche „neens", die over zijn lippen Kwamen, bleken al spoedig even zoo vele logi- e reacties te zijn van een reeds toegezegd »ja"! In het S. F. L. toonde hij de volgeling te 20n van zijn Vader Pranciscus, die jubelend en dankend zijn Zonnelied zong, waarin hij alle schepselen uitnoodigde tot den lof van him Schepper! Het lijkt ons niet in den geest van den Père, hier op te sommen wat in het S. F. L. tijdens 2Un directeurschap is tot stand gekomen! We willen tóch noemen het instituut der „va- dersavonden", de wekelijksche bijeenkomst der S. F. L.-vaders, die den père bij alle moge lijke gelegenheden op méér dan duidelijke wijze hun groote liefde en warme aanhankelijkheid loonden! Voor de nog schoolplichtige S. F. L.-kleuter- Kolonie wist hij het S. F. L. de assistentie van dames te verzekeren, terwijl de intocht der S. F. L.-welpen binnen het Franciscushuis als oen der gelukkigste gebeurtenissen in het ruim 15-jarig S, F. L.-leven dankbaar mag gememo reerd worden. De bouw van het Franciscushuis in Haarlem- Noord kon dóór en tijdens zün directeurschap sün beslag krijgen! Zonder zich óóit met het modern-zielzorglijk Pi'aedicaat van „bouwpater" te (laten) tooien, gelukte het hem tóch, over niet alledaagsche Pecuniaire achterdeurtjes te beschikken 'n Andere Ordebroeder zal spoedig in zijn biechtstoel plaats nemen! 'n Andere Ordebroeder zal hem, in trouwe successie, opvolgen in het moeilijk en veel- eischend S. F. L.-directeürschap! Het gewone dagelij ksche leven zal weer voort rollen en niemand zal er zich over verwonderen tijden en personen gaan voorbij; dankbaarheid en vriendschap blijven! De Père zal voortaan „Pastoor" heeten, al klinkt die titel voorloopig nog wat vreemd! De Drentsche parochie Veenhuizen zal een blij moedigen herder krijgen voor haar schapen, °ck voor haar zwérte schapenDe stugge kolo- biebonken zullen kennis maken met 'n voor l«der toegankelijk Priestervriend! Een band van vriendschap en van dankbaar- beid zal Haarlem met Veenhuizen voortaan Verbinden Zóó zal, in oprechte dankbaarheid en in Prettige herinnering, de naam van „Père Smits" Wijven voortleven in de harten van alle Haar lemsche S.F.L.-ers! Nóóit zullen zij vergeten tiezen gulhartigen zoon van Vader-Altoos- Hlij Het ga U goed, Père!.... De steeds voortschrijdende techniek maakt 't mogelijk, dat op een meer hygiënische en tevens meer economische wijze vuilnis kan worden in gezameld, dan tot nu toe het geval was. Dit kan thans geschieden door auto's met roltrom- biels met stofvrije lading, waarbij gebruik Wordt gemaakt van bij dat ophaalsysteem behoo- rende uniforme vuilnisemmers. Bij invoering van een systeem van vuilnisinza meling als hiervoor bedoeld, kan het publiek al leen vuilnis afgeven in de van gemeentewege in bruikleen te vestrekken uniforme emmers, zoo- dat de openbare weg niet meer zal worden ont sierd en verontreinigd door- en tengevolge van de open kisten, enz. Het ledigen van de em mers geschiedt als volgt. De volle emmer wordt gesloten aan den wagen gehangen. Bij de omkeerende beweging van den emmer, pakt 'n üp aan het deksel van de wagenschuif, waar door de opening vrijkomt en het vuil in den wa genbak valt. Bij de terugkeerende beweging Wordt de schuif door het deksel weder medege trokken en de opening automatisch gesloten. Daardoor wordt derhalve een stofvrije lading Van de wagens verkregen. Er moeten tweemaal per week door den dienst der gemeente-reiniging pijn. 36.000 gezinnen Worden bediend. Hiervoor zijn thans dagelijks in bedrijf 20 vuilnisauto's. De bediening bestaat uit 20 chauffeurs en 20 hulpvuilnisophalers. Bij het nieuwe systeem zal kunnen worden volstaan met U roltrommelwagens, 11 chauffeurs en 16 hulp vuilnisophalers. Tengevolge van de invoering van het nieuwe systeem zullen evenwel geen werkleden behoeven te worden ontslagen. Toch zal een besparing kunnen worden ver kregen van pl.m. f 20.000— per jaar. Het komt B. en W. gewenscht voor het nieuwe Systeem geleidelijk in te voeren. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot,v geleidelijke reorganisatie van den vuilnisophaal- verandering, die zich'in de fascistische landen dienst der gemeente-reiniging, en wel in dier voege, dat zullen worden aangeschaft: a. in 1936: 4 roltrommel-auto's, benevens 8000 emmers, voor een totaalbedrag van f 37.600. b. in 1937: 2 roltrommel-auto's, benevens 16.000 emmers; c. in elk der jaren 1938 en 1939: 2 rol trommel-auto's met 8.000 emmers; d. in 1940: 1 roltrommel-auto (voor uitbreiding en reserve). Voorts nog 2 zelfopnemende veegauto's voor f 8000; 1 auto voor kolkenledigen f 13.500; 6 carriers voor het vegen met de hand voor f2.190. Het liedje over den molen met het refrein „Daar bij dien molen, dien mooien molen" be hoort tot het repertoire, dat bij vroolijke ge beurtenissen in intiemen kring gemeenlijk wordt afgedraaid. Voor velen zal de naam molen echter slechts vage beteekenis hebben, want; zoo lang zamerhand kan men een molen nog alleen op reclame-afbeeldingen en in oude illustraties zien! Gelukkig is, dank zij diversen vereenig'in- gen, een exemplaar van het uitstervend ras voor Haarlem behouden gebleven. Ais men het Zuider Buitenspaarne afvaart of de wegen langs de oevers volgt, dan ziet mei: tegenover het bootenhuis van de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" een ouden molen, van eigenaardigen vorm, zooals er nog slechts een viertal in ons land bestaat. Hij is een z.g. paltrokmolen, ge naamd naar de vroegere groote ronde hoepel rokken uit de Pfalz, waarop deze houtzaag- "molen („De Eenhoorn" geheeten) veel lijkt door het groote, geheel draaibare plateau, waarop tot voor kort met windkracht de boomstammen in deelen werden gezaagd. De molen dateert zeer waarschijnlijk uit de 17e eeuw en is geheel van hout, waardoor hij in den loop der jaren wel eenigszins vervallen was. De Vereeniging ,.De Hollandsche Molen", die eigenaresse is van den molen, doch finan cieel onmachtig om de restauratie te bekostigen, vond de V.V.V.'s te Haarlem en Heemstede, de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" 'en de Vereeniging „Haarlem" bereid, mede een bedrag van ruim 500 bijeen te brengen, waardoor de jnolen kon gerestaureerd worden. De aannemer, de heer J. B. Sluiter, kweet zich hiervan op lofwaardige wijze en thans staat de typische molen te wachten op iemand, die hem exploi- teeren wil, zoo vertelde dë voorzitter van „De Hollandsche Molen", mr. F. G. v. Tienhoven, toen Zaterdagmiddag de nieuwe molen door vertegenwoordigers van de verschillende ver- eenigingen werd bezichtigd, waarbij halsbreken de klimpartijen met waren heldenmoed in het inwendige van den molen werden volbracht! Mr. van Tienhoven vertelde de geschiedenis van den molen en dankte in het bijzonder de Vereeniging „Haarlem" en de overige goede geefsters en gevers van de noodige financieele hulp. De restauratie was een buitengewoon moeilijk karwei, doch thans pronkt de molen weer in zijn oorspronkelijke glorie duidelijk zichtbaar zijn naam „De Eenhoorn", welk dier in de windvaan is afgebeeld, dragend en eigenlijk ge heel gereed om weer in werking gesneld te wor den. De Vereeniging „De Hollandsche Molen" wil geen stille monumenten van opze Holland sche molens maken, maar ze weer economisch doen exploiteeren (windkracht is kosteloos!) en daarom hoopte spr. dat spoedig iemand bereid zal zijn „De Eenhoorn" weer in bedrijf te bren gen, zooals hij bijna altijd in bedrijf is geweest. De heer J. C. Tadema, voorzitter van de Ver eeniging „Haarlem" prees op zijn beurt de ac tiviteit van de Ver. ,,De Hollandsche Molen" -en vertelde vervolgens, dat langs het Z.B. Spaarne zes verschillende molens gestaan hebben, waar van alleen „De Eenhoorn" is overgebleven. Ook langs den Zijlweg in de Wilhelminastraat bij het Wilsonsplein, aan het N.B. Spaarne op den hoek van den Kloppersingel, hebben nog niet zoolang geleden fraaie molens gestaan, doch ze zijn alle afgebroken. Het vuur heeft ook een handje aan de verdwijning van de molens geholpen door ,.De Adriaan" aan het Spaarne te vernielen. Daarom was spr. verheugd, dat „De Eenhoorn", die het geheele landschapsbeeld langs het Z.B. Spaarne beheerscht, thans be houden is gebleven, waardoor de omgeving van Haarlem een groote verfraaiing heeft behouden. Ten slotte deelde mr. v. Tienhoven nog mede, dat de hoopvolle verwachting wordt gekoesterd, dat dé „De Adriaan" weer spoedig zijn armen pver het Spaarne zal kunnen draaien. Men heeft merkwaardigerwijze wel al een huurder voor de zen molen, doch niet voldoende geld voor den heropbouw. Van de door de slechte fundamen ten noodjge 12.000 is pas 4000 bijeen. Hopen- lijk dat spoedig een Maecenas gevonden zal worden, die de rest wil bijpassen! Bij de begrooting voor 1936 werden de uitga- Ven wegens steunverleening ten behoeve van werkloozen geraamd op totaal 1.880.000. Ze zijn er ƒ361.000 boven uit gegaan. Hiervan zal 247.000 ten laste van het Rijk komen, terwijl de resteerende 114.000 kan gevonden worden uit hoogere belastingopbrengst en de baten, voortvloeiende uit de salarisverlaging van 1 Mei. De werkloosheid is nog steeds het grootst on der de bouwvakarbeiders en wel op een leeftijd van 2165 jaar. Maar ook de fabrieks-, haven en transportarbeiders en de metaalbewerkers hadden met groote werkloosheid te kampen. Het aantal werkloozen beneden 20 jaar bedroeg op 1 October 445 mannelijke en 102 vrouwelijke. Er waren dan ook minder arbeiders geheel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeente aan het werk (391 tegen 453 in September 1935) en de bouwnijverheid was evenzoo minimaal. Voor een totaal aan bouwsommen van 72.055 werd bouwvergunning verleend tegen 326.145 in September 1935, een vermindering van 25 pet. De doodenherdenking, Welke hedenmiddag ge houden wordt, kan helaas niet geheel plaats hebben, zooals de commissie voor de geestelijke belangen van den R. K. Volksbond zich had voorgesteld. Na de Zielenvespers, welke om drie uur ge houden wordt in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat, w:as aanvankelijk het plan in een „stillen tocht" naar het kerkhof te trekken. De burgemeester als hoofd der politie heeft het verzoek van de commissie voor geestelijke be langen voor dien „stillen tocht" niet kunnen inwilligen, wat haar ten zeerste spijt. Zoodoende wordt het programma iets gewij zigd en wel in dien geest, dat na afloop der Zie lenvespers ieder op eigen gelegenheid naar het kerkhof gaat en daar onder leiding van de Ver kenners en Kruisvaart de stoet wordt samen gesteld. De plechtigheid zal dan verder verloo- p en zooals wij in de courant van Vlij dag hebben medegedeeld. Mogen wij bij deze alle Katholieken opwekken aan de doodenherdenking deel te nemen. De geloovige zielen kunnen wij door ons gebed zoo gemakkelijk helpen. Er heeft zich een comité gevormd om een benefice-concert te organiseeren ten bate van den heer Schmidt, die, na 47 jaren trouwen dienst, op 83-jarigen leeftijd zijn functie van fluittist bij de H.O.V. neerlegt. De H.O.V. zal onder leiding ven Frits Schuur man dit concert geven op Vrijdag 13 November in de Gemeentelijke Concertzaal. Belangelooze medewerking zullen verleenen: onze gevierde- stadgenoote, de altzangeres Annie Woud, de violist Frans Vonk, ex-concertmeester der H.O. V., de violoncellist Carel van Leeuwen Boom kamp, ex-solocellist der H.O.V. en de Haarlem sche pianiste Maria de Jong. Kaarten zijn verkrijgbaar bij dén administra teur der H.O.V., jhr. D. E. E. Dibbets, Vondel kade 2, Heemstede, Tel. 26859 en bij de firma Alphenaar, Muziekhandel, Kruisweg 49, Telef. 11532, bij H. H. Luyken, Ridderstraat 25a rd„ Tel. 11277 en bij den voorzitter der H.O.V, Hout plein 8, Tel. 12049. Giro 142822, bij wien ook gaarne bijdragen, hoe gering ook, zullen worden ingewacht. Progr. I: Hilversum I (Huizen). Progr. II: Hilversum II. Progr. III: 8.05 Parijs Radio, 8.20 Parijs Radio, 9.20 Keulen, 11.20 Radio Danmark, 12.20 VI. Brussel, 12.50 dem, 1.20 dem, 1.30 dem, 1.50 idem, 2.20 Diversen, 2.55 Parijs Radio, 3.20 Droitwich, 4.20 Parijs Radio, 5.20 Keulen, 7.20 Weenen, 8.20 idem, 9.30 idem, 9.40 Boedapest, 9.55 Weenen, 10.30 idem, 10.45 idem. Progr. IV: 8.00 Vlaamsch Brussel, 8.20, idem. 8.30 idem, 8.40 idem, 8.45 idem, 9.00 idem, 9.20 Diversen, 10.35 Droitwich, 10.50 idem, 11.05 idem, 11.35 London Regional, 12.05 idem, 1.05 idem, 1.20 idem, 2.05 idem, 2.55 idem, 3.55 idem, 4.20 diem, 4.50 idem, 5.35 Droitwich, 6.20 Diversen, 7.00 Droitwich. 7.40 idem, 8.20 London Regional, 8.40 idem, 9.20 Diversen, 9.40 Droitwich, 10.10 idem. 10.50 Droitwich, 11.35 Droitwich. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen, 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert: Orgel-, piano- en accor- deonmuziek: 1. Selectie uit Sweet Adeline, Re ginald Dixon, 2. Log Cabin, Lullaby, piano ac cordeon Band, 3. Truckin', Gerry Moore, 4. Cam pus Moon, Scott Wood met refreinzang, 5. Send me, Gerry Moore, 6. The white cliffs over Dover. Accordeon Band, 7. Selectie Golddiggers of 1936, Reginald Dixon, 8. The Cubalero, Scott Wood met refreinzang, 9. Piano Medley, Charley Kunz, 10. Saddle your blues to a wild mustang, Gipsy Accordeon Band, 11. Through Southern Climes, Reginald Dixon, 12. Please believe me, Piano accordeon Band, 13. Alone, Gipsy Accordeon Band, 14. Blackpool Song mixture, Reginald Dixon, 15. Poor little Angeline, Piano accor deon Band. B. en W. stellen voor bij de Kroon in hooger beroep te gaan van de beslissing van Gedep. Staten inzake een raadsbesluit, waarbij o.m. af wijzend beschikt werd op een c.oor het bestuur der R.K. Jongensschool aan de Gedempte Oude Gracht ingediende aanvrage om vergoeding' uit de gemeentekas ingevolge art. 100 der Lager- onderwijswet 1920. Ged. Staten hadden het schoolbestuur in het gelijk gesteld. In een der zalen van het gebouw „Domi", aan het Zandvoorterpad, heeft de Missienaaikring O L. Vr. Onb. Ontv. te Overveen een tentoon stelling van voor de Missie bestemde voorwer pen ingericht, welke Zaterdagmiddag is ge opend met een toespraak van pastoor G. van Niekerk. Een bezoek aan deze expositie, die op prach tige overzichtelijke wijze is ingericht, loont de moeite ten volle. De tentoonstelling is den ge- heelen dag geopend. Naar wij vernemen, heeft de commissie uit den Bioscoopbond, die ingevolge het nieuwe leden- en zakenbesluit van den Bond was ingesteld om een beslissing' te nemen ten aan zien van het verleenen van vergunning voor de oprichting van een nieuwe bioscoop aan de Parklaan te Haarlem, besloten deze vergunning niet te verleenen. Als motiveering van dit be sluit geldt, dat o.a. uit de opbrengst van dè vermakelijkheidsbelasting' is gebleken, dat door de stichting van een nieuwe bioscoop de ren tabiliteit der bestaande theaters in gevaar zou worden gebracht. Geboren; 5 Nov.: H. WiedijkKlok, d.; J. v. Ooijen—Portegijs, z.; 6 Nov.: A. P. Veerman— Briene, z.; 7 Nov.: M. J. Weijmer—v. d. Vlerk,d. Overleden: 5 Nov.: M. A. Overweel, 74 jaar, Spaanschevaartstraat; 6 Nov.: W. v. Olden- mark, 86 jaar, Schotersingel; P. H. Fraterman, 64 jaar, Rollandslaan; C. Schabbing—Reijnen, 58 jaar, Pajpentorehvest. Dinsdag zal de Italiaansche operazangeres Sara Scuderi het feit herdenken, dat zij voor tien jaar in ons land debuteerde als soliste bij cle Italiaansche Opera, tegelijker tijd zal zij dien dag te Amsterdam voor de honderdste maal de partij van „Mimi" zin gen in de Bohème van G. Puccini. Een dubbel jubileum dus. Eigenlijk moet de datum een week terug worden geschoven, want het was de derde November 1926 dat Sara Scuderi in Amsterdam debuteerde. De uitvoe ring geschiedde in den Stadsschouwburg te Amsterdam en stond onder leiding van Borin, die toen de leiding' van den troep had, den maestro concertatore e direttore d'orchestra, zooals het bij de Italianen heet. De eerste opvoering werd reeds een succes. Scuderi had van meet af de harten gewonnen der opera-bezoekers, wier kenmerk het is, dat zij door levendig enthousiasme uiting geven aan hun hartelijke waardeering. Een oude bekende van de opera-bezoekers speelde in deze Bohème mede. Het is Piccioli, dien we vorig jaar op deze plaats nog konden huldigen in verband met zijn jubileum. Piccioli zong toen Marcel, welke rol nu meestal aan Spartaco Marchi wordt toebedeeld. Scuderi was nog jong, heel jong zelfs, toen Zij hier te lande optrad. Met graagte vertelt zij nog, dat Borin haar had opgelegd vooral nie mand haar leeftijd te zeggen, omdat men anders twijfelachtig tegenover haar optreden zou staan. „Je bent nog een kind," werd haar gezegd. Maar de roem, gebaseerd op waarachtig kun stenaarschap en prachtige vocale kwaliteiten, liet zich niet wachten. Scuderi heeft ook in Italië van zich doen spreken. Zooals men weet eindigt het opera-seizoen hier te lande reeds met de jaarwisseling. Op dat tijdstip evenwel is in Italië nauwelijks het seizoen begonnen, hetwelk dan duurt tot aan de vacanties. In dien tijd treden veel artisten, die hier gezongen hebben, óf in andere landen óf in Italië op. Zoo ook Sara Scuderi. Reeds jarenlang zingt zij te Genua, te Milaan, te Napels, te Rome, etc. Dit jaar zal zij voor het eerst in het wereldberoemde Scala te Milaan zingen, waar slechts de allerbeste kunstenaars een engagement verkrijgen. Wel is waar trad zij daar reeds eenmaal op om in te vallen voor een plotseling ziek geworden soliste, maar dit jaar maakt zij voor het eerst deel uit van de „troupe". Sara Scuderi woont in Den Haag in de Kleine Houtstraat. Zij bewoont daar met haar moeder eenige kamers, waar zij werkt en studeert. Evenals de andere leden van de Italiaansche Opera bemoeit zij zich weinig met het leven roncl haar. Italiaansche artisten zullen u veelal verklaren, dat zij veel van Holland houden; ik geloof ook, dat zij dit eerlijk meenen. Meestal echter staan zij erg op zich zelf, zingen in de uitvoeringen, gaan naar de repetities, doen hun werk thuis met ernst, maar houden zich verder ver van het Hollandsche leven, dat zoo sterk verschilt van het zuidelijke. Scuderi prepareert zich nu voor de gastvoor- stellingen in Italië, c'lie zij na het Nederland- sche seizoen gaat geven. In haar kamer be vindt zich een prachtige piano, waarop de kla vieruittreksels liggen van te zingen werken: Requiem van Verdi, Madonna Imperia van Al- fano, Isabeau van Mascagni, de Italiaansche uitgave van Wagner's Die Meistersinger enz. en van de vele vragen, die de strijd der politieke partijen naar voren heeft ge bracht, is die welke invloed door (hen op het karakter wordt uitgeoefend. Juist omdat de extremistische richtingen gedragen worden door wereldbeschouwingen, waarvan zij de jeugd willen doordringen, heeft deze vraag een groote beteekenis. Het is immers mogelijk, dat het karakter van de jeugd en niet minder dat van volwassenen door uitwendige omstandigheden en eerst recht door geestelijke invloeden wordt verbe terd of bedorven. Deze mogelijkheid moet al thans van christelijk standpunt worden on dersteld. Daarbij wordt het karakter van een persoon van zijn temperament, zijn levenswijze, zijn type onderscheiden. Het duidelijkste is deze onderscheiding in het voortreffelijke werk van den katholieken geleerde Rudolf Allers uitgewerkt, die in zijn boek ,,Das Werden der sittliche Person" het karakter definieert als het beginsel of prin cipe, waardoor het handelen en wel voor alles fret zedelyk gedrag wordt bepaald en waarbij een beginsel of principe dan eerst tot karak terprincipe wordt, wanneer het persoonlijk aanvaard wordt in den vorm van een: „het gaat mij aan". „De wet van het voorkeur geven aan be paalde waarden boven andere, de wet dus die de grond vormt van iemands handelen, is niet anders dan datgene, wat wij zijn karakter noe men", zegt Allers en met deze definitie is te vens uitgedrukt, dat bet karakter in on derscheiding van het temperament niet iets is, dat aangeboren of lichamelijk bepaald wordt, maar iets dat zich tijdens het leven in de volle wisselwerking der cultureele verhou dingen vormt. Het karakter is het centrum van de persoonlijkheid, datgene wat door den wil steeds weer in het contact met de wereld en bovenal in de verhoudingen tot God en den naaste moet worden vastgehouden, ontwikkeld en gecultiveerd. Deze opvatting van het karakter versterkt het geloof in de waarde van de opvoeding en van het milieu, maar doorschouwt tevens de overweldigende beteekenis, die het persoonlijk godsdienstig leven voor de karaktervorming bezit. Zoo iheeft de vraag naar den invloed van het fascisme op het karakter dus een dubbe len inhoud, n.l. is het de vraag in hoeverre het fascisme het godsdienstig leven bevordert en in hoeverre het beginselen en levensvormen verkondigt en aankweekt, die tot het centrum van de zedelijke persoonlijkheid doordringen. De beantwoording van deze vragen zou men kunnen beproeven op grond van de zichtbare in het karakter der menschen heeft voltrok ken. Deze methode schijnt op het eerste ge zicht eenvoudig en afdoende. Toch is dit niet het geval en wel omdat de mensch geen open geslagen boek is, waarvan de inhoud voor ieder leesbaar is, maar in de geslotenheid van zijn natuur verborgen kan houden, wat hem bezielt, wat zijn drijfveren, neigingen, waar deeringen en beginselen zijn. Het karakter van den mensch kan n.l. sterk en zwak zijn, uitge sproken en markante ofwel vaag omlijnd. Bo vendien is een der belangrijkste beoordeelin gen ten aanzien van het karakter n.l. die tqs- schen echt en onecht alleen bij den enkeling in de ervaring van een geheel leven en dan nog slechts ten deele te treffen. Niettegen staande deze moeilijkheden in de beoordeeling van de uitwendige verschijnselen in fascistische landen, zijn er toch wel enkele onmiskenbaar duidelijk sprekende kenmerken te vinden, die aantoonen, hoezeer het fascisme het karakter vervormt. Men behoeft slechts te zien, hoe in Duitschland de gemoedelijkheid, dat is de waardevolle burgerlijke uiting der zachtzinnig heid en onvormelijkheid, verdween of in Italië de ijdelheid van het uniform dragen zelfs van kinderen afstraalt, om te weten, dat de fascis-, tische staatsvorm voor het karakter niet in different is. Maar zoo vraagt men wellicht berusten deze veranderingen niet op den volksaard zeiven, op het temperament, of wel op verborgen karaktertrekken, die vroeger zich niet of op andere wijze hebben vertoond en nu onder het fascisme slechts 'n nieuwen uitings vorm vonden? Was het Duitsche volk niet al tijd geneigd tot ongemoedelijkheid in den om gang, d.w.z. tot vormelijkheid, militaristisch en bureaucratisch formalisme en was de Italiaan niet altijd iemand, die tot uiterlijkheid neigde, tot ijdelheid, behaagzucht en operettegedoe? Natuurlijk is dit ten deele juist en de wijziging in het karakterbeeld onder invloed van een extremistische beweging zal altijd trekken ver- toonen, die uit den volksaard, het ras en het klimaat, de welvaart en de geografische om standigheden zijn te verklaren. Als straks ook Spanje fascistisch is, zal dit volk er anders op reageeren. De Spanjaard heeft in het algemeen geen onderworpen of vleierige natuur en is zelden een bedelaar of dief. Zoo zou men ook kunnen meenen, dat de ongunstige invloeden die door het fascisme op het karakter kunnen worden uitgeoefend, ook in ons 'land getem perd zouden worden door de sterke karakter eigenschappen, die men gaarne aan ons volk toeschrijft. Men make zich echter in dit op zicht niet te veel illusies! In de eerste plaats is de jeugd vrijwel onbeschermd overgeleverd aan de fascistische karaktervorming en wel bovenal omdat een fascistische staat op grond van haar wezenlijken aard den invloed van de Kerk op de jeugd beperken moet. De jeugd in alle landen is geneigd tot onzakelijkheid in oordeel en optreden, tot het laten overheer- schen van persoonlijke motieven, tot vluchtige sympathie en antipathie, tot mooidoenerij, co> medievertooning, soldaatje spelen enz. Het be hoort immers tot het wezen van de jeugd om onervaren en dus onzakelijk te zijn, licht be wogen en beweeglijk, zelfzuchtig en opper vlakkig, speelsch, demonstratief en ijdel. Hoe dieper men zich met de psychologie van de jeugd bezig houdt, des te duidelijker wordt het, waarom het fascisme vooral onder de jeugd en bij kinderlijke volwassenen oprecht gemeenden aanhang vindt en omgekeerd zijn stempel voor alles op de jeugd drukken wil en kan. In de tweede plaats is er nog een reden, waarom het karakterbederf, dat het fascisme medebrengt, ook in een land als het onze om vangrijker zou zijn, dan men thans vaak meent. Het karakter van den mensch is name lijk weliswaar in elk land ten deele door eigen historische cultuur gevormd, maar er zijn al tijd zeer velen, die een „zwak" karakter heb ben, die slechts schijnbaar karakter hebben, die eigenlijk karakterloos zijn. De vraag hoeveel Nederlanders werkelijk een Nederlandsch ka rakter hebben, laat zich zeker niet door waar neming van gedrag of uitspraak beantwoor den, althans niet zoolang ons land als geheel nog zijn historische tradities volgt en in deze beweging allen meeneemt. Wie ziet, wat in een paar jaren in Duitschland, met menschen die toch ten deele met ons stamverwant zijn, is geschied, twijfelt met recht aan den weerstand, dien de „jongens van Johan de Witt", de strij ders voor „vrijheid en voor recht", die het Spaansche juk afwierpen en het Fransche niet verdroegen, aan dè fascistische karakter aantasting zullen bieden. Vleierij en huichelarij, onechtheid, machtswel lust, verraad en leugen als middelen en vor men van zelfzucht en eerzucht grijpen snel om zich heen, wanneer in een land historische zakelijke verhoudingen worden verstoord, recht en zedelijkheid staatszaken worden en de staat identiek is met een dictator op wiens persoon alle daden en woorden betrokken zijn. De verhoudingen, die eenmaal den engen kring der hofhouding der Fransche koningen be- heerschten, zullen in een fascistisch land al gemeen worden. De spionnage en de achterklap, de intrige en het verraad, de rechtloosheid van den amb tenaar en de onbegrensde uitbreiding van het ambtenaarschap zelve hebben wij als een af schuwelijk karakterbedervend systeem in de geschiedenis der absolute monarchieën zien insluipen. Thans in het fascisme wordt de eerste schrede op denzelfden weg gezet. Nog tem peren de „onrustige tijden" evenals een maal onder absolute heerschers der geschie denis den omvang der corruptie, nog kan een „goed" dictator zooals eenmaal; een edel en verstandig vorst minderwaardige karakters uit hooge posities trachten te we ren, maar de geschiedenis van alle perioden, waarin de regulatieve invloed van de vrije Eublieke opinie ontbrak heeft geleerd hoe snel et bederf van het karakter om zich heen grijpt, vooral als de tijden „rustig" worden en de heerscher „slecht of dom" is. Als oorzaak van karakterbederf heeft men ten aanzien van Duitschland reeds herhaalde lijk op dien rassenwaan en 't hiermee verbon den anti-semjetisme gewezen. Deze grondslagen van de nationaal socialistische ideologie be- hooren echter niet in wezen tot het fascisme. Zelfs is het de vraag of dit stelsel wel on afscheidelijk verbonden is met een vorm van nationalisme, zooals deze zich in Italië en Duitschland uit, namelijk als expansieve ten dens, zelfverheerlijking', verachting' van inter nationaal recht, enz. Vooral de ontwikkeling van het fascisme in kleiner landen, men denke aan Turkije, Spanje e.a. kan, in dit opzicht leerzaam zijn. Er is echter een ander kenmerk van het fascisme, dat voor de karaktervorming van belang is en wel het militarisme. Van vele zijden is betoogd, dat de milita ristische organisatie, die het fascisme onver mijdelijk medebrengt, groote voordeelen voor de karakterontwikkeling levert. Het volk, en vooral de jeugd, leert gehoorzamen, discipline, orde, zelf beheers Jhing en vele andere mili taire deugden. Vooral voor ons volk en onze beruchte baldadige jeugd zou dit van groot voordeel zijn. Inderdaad is de karaktervormen- de waarde van een militaire opvoeding en trai ning gedurende een zekeren tijd niet te on derschatten en het zou velen in ons land ver heugen, als inderdaad alle jongelieden zonder onderscheid een jaar soldaat zouden kunnen zijn en door vele .herhalingsoefeningen de mi litaire deugden in het volk levendig' werden gehouden. Daarmede zou niet alleen onze weerbaarheid, maar zeker ook het tucht- en ordebewustzijn vergroot worden. Zoo meent men althans. Ook hier echter leert een nauwkeuriger beschouwing, dat een militaire opvoeding alleen in zooverre gehoor zaamheid en discipline brengt, indien in deze opvoeding de waarde van het gezag, waaraan men zich moet onderwerpen, wordt gedemon streerd. Is dit niet het geval dan vormt het militair zijn evenmin 'n karakter als de dwang arbeid dit kan doen. De soldaat moet weten, dat zijn gehoorzaamheid objectief gefundeerd is en evenals elke eisch tot offer ten slotte op een hoogste zedelijke werkelijkheid berust. Elke maatregel, zelfs de eenvoudigste als de groet aan den meerdere of de zorg voor de uniform, bezit een karaktervormende beteeke nis, maar alleen in een leger, dat op de juiste manier wordt geleid. De militaire discipline is van groote waarde, maar heeft alleen zin daar waar zij thuis behoort. In het fascisme echter heerseht een onmatig militarisme, d. w. z. een overdracht van militaire vormen en orde op terreinen van de samenleving, die door andere wetten en normen moeten worden be heerscht. Tracht men den militairen geest in school en universiteit, in werkplaats en sportveld over te brengen, dan vergrijpt men zich aan den eigen geest van de school, den arbeid en de sport. Daarmede ondermijnt men de karakter- vormende waarde, die in de veelzijdige men- schelijke gemeenschapsvormen gegeven zijn en wringt alles in één schema: Dit schematisme heeft het fascisme met alle onhistorische re- volutionnaire stroomingen gemeen en is dan ook de oorzaak van haar conflict met het geestelijk leven, dat in de echtheid der veel- vorpijge eenheid gegroeid,en bevestigd is. Scuderi maakt nog steeds ernstige studie van al wat met zangtechniek en goede voordracht verband houdt. Haar werk beteekent voor haar niet een noodzakelijk kwaad of een zakelijke plicht, het is voor haar het heerlijkste wat zij bezit. En ookzij is enthousiast over Nederland en het Nederlandsche publiek. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) MONTGOMERY (Alabama) 7 Nov. Met be hulp van bloedhonden is men erin geslaagd twee misdadigers, die uit de gevangenis waren ont snapt, nadat, zooals werd gemeld, de electrische installatie onklaar was gemaakt, weer te arres teeren. Op het oogenblik bevinden zich nog 5 van de 10 ontsnapten op vrije voeten. De Minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. Deckers, heeft Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan de familieleden van de slacht offers van de „Sch. 179", die in dten jongsten storm op zee zijn omgekomen en haar zijn deel neming betuigd. Naar wij vernemen is de hindercampagne, welke de N. S. B. soms met gebruikmaking van de grofste middelen op den brochureschrijver den heer Wessels heeft toegepast, zoo goed als voorbij. De dood, die zich eerst telefonisch kwam aan melden, laat 'sheeren Wessels' toestel op het oogenblik weer met rust en ook wordt zijn echtgenoote niet meer opgeschrikt door de even eens telefonische mededeeling, dat haar man verongelukt zou zijn. In de zaak, die de echtgenoote van den heer Wessels leidt, kan men echter de gevolgen der N.S.B.-campagne nog onverminderd onder vinden. Nadat in de parochiekerk van van O. L. Vr. Hemelvaart de H. Requiemmis was opgedragen, werd op het R. K. Kerkhof aan den Utrecht- schenweg' te Amersfoort het stoffelijk overschot van den te Gent omgekomen wielrenner Ste- phan Veger onder zeer groote belangstelling begraven. Kapelaan Nieberding verrichtte de absoute. Op het kerkhof waren o.m. aanwezig de hee- i'en G. Verschure, L. van Gastel, de directie van het Antwerpsche Sportpaleis, een deputatie van de Pedaalridders, die als slippendragers fun geerden, verschillende directies van wielerbanen en meerdere autoriteiten uit de Belgische en Nederlandsche sportwereld. Aan de groeve werd o.a. gesproken door den heer L. van Gastel en ook den heer Van Wijk van de Pedaalridders sprak eenige ontroerende afscheidswoorden. Een familielid van den overledene dankte voor de belangstelling. BATAVIA, 7 Nov. (Aneta.) Naar de „Java- bode" verneemt, zal binnenkort in het Oostelijk deel van den Archipel, vermoedelijk te Amboina, een marine-steunpunt worden gevestigd. De officier van justitie te Arnhem heeft aan „verdachten" in het z.g. tarweschandaal in de Betuwe, die eenigen tijd in hechtenis hebben moeten doorbrengen, medegedeeld, dat het voorloopig onderzoek is geëindigd en dat geen verdere vervolging zal geschieden. BATAVIA, 7 Nov. (Aneta) In tegenwoordig heid van talrijke belangstellenden, heeft de directeur van het departement van Onderwijs een leerling van de H.B.S. gehuldigd, namelijk V/alter Kooy, die op 6 September j.l. twee in- landsche visschers, die in levensgevaar verkeer den, heeft gered. Walter Kooy ontving een diploma, alsmede een horloge met inscriptie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3