Hevige gevechten in Madrids buitenwijken De nationalistische troepen hebben thans de aniversiteitswijk en het hospitaal bezet Machinist krijgt klap met pook Het nieuws van heden Rooden verdedigen zich met den moed der wanhoop Opheffing van den Rijksdag? Leger staat boven de partijen ONTSPANNING TUSSCHEN LONDEN EN ROME? DE BAROMETER DE HOOFDSTAD ZWAAR GEBOMBARDEERD VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per .post* per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE RV. DRUKKERIJ DE SP AA RN ES TAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20247 Ernstig ongeval op locomotief van sneltrein Maastricht Amsterdam Beide kaken verbrijzeld Opmerkelijke rede van minister Daladier Graaf Ciano te Weenen Jacht van Koning Boris in nood Na vier uur in gevaar verkeerd te hebben, een haven bereikt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Voldoening over de terugtrekking der Britsch-lndische troepen uit Addis Abeba Mussolini wenscht een gentlemen's agreement 2000 hongermarcheer- ders te Londen Hoewel Zaterdagavond gemeld werd, dat de nationalisten reeds tot het centrum van Madrid waren doorgedrongen, blijkt uit de berichten, welke wij Zondag en heden ontvingen, dat de Witten nog niet zoo ver zijn gevorderd. Wel is in het Noord-Westen van de hoofdstad de Universiteitswijk bezet. In de buitenwijken wordt momenteel hevig gevochten. De Rooden verdedigen zich met den moed der wanhoop. Zondag is de hoofdstad zwaar gebombardeerd. Er zou den ongeveer 200 personen zijn gedood of gewond. Loopgraven en prikkeldraad versperringen vertragen den opmarsch der Witten Ook Koninklijk Paleis bezet? De nationalisten bezetten El Escoricd Regeering motiveert haar vlucht Het Weer HiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiig mini Proclamatie van Franco Rukt de hoofdmacht mor gen Madrid binnen? Caballero op de vlucht Frankrijk en de regeering van Franco Geen afstand van Majorca aan Italië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Inger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rub riek. Bij de verwering van Madrid worden de gesteund. Een kanon wordt Hedenmorgen heeft zich op een locomotief van den sneltrein Maas trichtAmsterdam een ernstig onge val voorgedaan. De machinist heeft onder Nieuwersluis een klap met een pook gekregen, waardoor zijn beide kaken werden verbrijzeld. De stoker heeft onmiddellijk aan het station te Nieuwersluis gewaarschuwd, waarna een nieuwe machinist den trein verder naar Am sterdam heeft gebracht. De gewonde is van af het Station Weesperpoort naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam vervoerd en daar opgenomen. Volgens een particulier bericht aan De Maandagmorgen uit Berlijn zou de Duit- sche rijksdag op 30 Januari a.s. in plechtige zitting bijeenkomen ten einde het besluit te nemen zichzelf te ontbinden en zich niet meer door een nieuwen rijksdag te doen opvolgen. In de plaats daarvan zou een soort „se naat" komen waarvan de leden door Hitier zouden worden aangewezen. Van officieele zijde werd de juistheid van dit bericht nog niet bevestigd. MONT DE BARS AN, 8 Nov. (Reuter) De minister van Landsverdediging en Oorlog, Daladier, werd op doorreis door het gemeen tebestuur van Mont de Barsan ontvangen. In een toespraak wees de minister er op, dat het leger boven de partijen blijft staan. Het leger zou zich in politieke kwesties hebben ge mengd, indien het zou hebben opgehouden al leen naar het vaderland te kijken. In zoodanig geval zou het een grooten slag hebben kunnen toebrengen aan den internationalen vrede. Daladier bekrachtigde, dat hij nimmer zou dulden, dat politieke kwesties m het leger zou den naar voren worden gebracht, omdat van dat oogenblik af geen Fransch leger meer zou bestaan. WEENEN, 8 Nov. (Reuter) Graaf Ciano is te Weenen aangekomen in gezelschap van zijn vrouw. Het Italiaansch gezelschap werd bui tengewoon hartelijk ontvangen door Boncis- kanselier dr. Schuschnigg en andere leden der regeering. Voor het station stond een eere compagnie opgesteld. SOFIA, 7 Nov. (Reuter). Koning Boris heeft op de Zwarte Zee gedurende vier uur in ge vaar verkeerd op zijn jacht „Memoire". Het schip is echter behouden een haven binnen- geloopen. Eenige kruisers waren ijlings ter hulp gesneld. nationalisten door hun artillerie krachtig in stelling gébracht DE NATIONALISTEN IN MADRID; IN DE BUITENWIJKEN WORDT HEVIG GEVOCH TEN, Opheffing van den Duitschen Rijksdag? Hevige storm boven Engeland; Duitsch schip in nood. Machinist van sneltrein Maastricht-Amsterdam bij Nieuwersluis door slag van pook ernstig ge wond. Jhr. R. R. L. de Muralt, oud-Tweede Kamer lid en oud-burgemeester van Borculo, te Den Haag overleden. Pater Baptist, hoofd van Algemeene Zaken van het Centraal Missiebureau te Batavia, overleden. Gewestelijke Katholieke landdag te Groningen. Wederom zijn er verschillende dooden te be treuren bij verkeersongelukken. LONDEN, 8 Nov. (Reuter) Mussolini heeft in een interview met Ward Price gezegd, dat hij een Engelsch-Italiaansch gentlemen's- agreement wenscht ter verzekering van de we- derzijdsche belangenbescherming. Het zou een tweezijdige overeenkomst moeten worden om de andere aan de Middellandsche zee gelegen landen geheel gerust te stellen. Mussolini voegde hieraan toe, dat de nieuwe atmosfeer het geloof wettigt, dat een nieuwe fase aangevangen is in de betrekkingen tus- schen de beide landen. De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani schrijft, dat politieke kringen en de openbare meening in Italië wijzen op de voorteekenen eener ontspanning in de betrek kingen tusschen Engeland en Italië. De reden hiervan moet eenerzijds gezocht worden in de totstandkoming der handelsverdragen tus schen de beide regeeringen, en anderzijds uit de terugtrekking der Britsch-Indisene troepen uit Abbis Abeba. O.a. wordt verwezen naar de rede van Eden, die verklaard heeft, dat Engeland de belangen van Italië zal eerbiedigen. Er bestaan dus de noodzakelijke uitgangspunten voor een Britsch- Italiaansche samenwerking in het belang van Europa. Iedere actie, die ten doel heeft de we- derzijdsche belangen met elkaar in overeen stemming te brengen, aldus besluit de mede werker van Stefani, zal in Italië openhartige en loyale medewerking ontmoeten. LONDEN, 8 Nov. (Reuter). Ongeveer 2.000 „hongermarcheerders" zijn uit verschillende dee- len van het land vanmiddag tezamen gekomen in Hyde Park, waar zij een protest-demonstratie hebben gehouden. Ei- heeft zich geen enkel in cident voorgedaan. Stand op Maandag 1 uur non.; 742.2 Vorige stand: 736 LISSABON, 9 Nov. (Reuter). Volgens berichten uit Talavera zijn de Mooren en de manschappen van het vreemdelingenlegioen Madrid vanuit Noord-Westelijke richting binnengedrongen. Na een hevig ge vecht, waaraan verscheidene tanks deelnamen, bezetten zij de universi teitswijk en het hospitaal. De nationalisten deelen mede tus schen Toledo en Segovia de bruggen over de Manzanares te zijn overge stoken, waarna zij verscheidene stra ten in het district Ieseria bezetten. De troepen rukken met groote voor zichtigheid op, aangezien zij vreezen voor hinderlagen. Volgens den correspondent van Reuter aan de zijde der nationalisten heeft een vrouwen-bataljon van de regeeringstroepen verwoed gestre den op het Casa del Campo. Het bataljon leed groote verliezen. Hedenochtend half een deelde de radioclub te Teneriffe mede, van het radiostation „Spaan- sche Phalanx" te Valladoiid te hebben verno men, dat de guardia civil te Madrid in opstand was gekomen tegen de regeering en het ko ninklijk paleis had bezet. EJen bevestiging van dit bericht is evenwel niet ontvangen. f De bevolking van Madrid bewaart haar koel bloedigheid, niettegenstaande de hevige bom bardementen, want de regeeringstroepen zijn erin geslaagd in een bijna bovenmenschelijke poging hun stellingen bü Carabanchel Alto en voor Villaverde te handhaven, aldus seint Ha- vas uit Madrid. In den avond gingen de regeeringstroepen, gesteund door de meest moderne hulpmiddelen, over tot den aanval op de stellingen van de nationalisten onder het zingen van de „inter nationale". De nationalisten deden een tegen aanval met behulp van zes tanks, doch een jeugdig militieman slaagde erin, met opoffe ring van eigen leven, vier van deze oorlogsma chines met handgranaten buiten gevecht te stellen. De regeeringstroepen zetten den op marsch naar Carabanchel Alto voort. Om half negen Zondagavond heeft de radioclub Teneriffe medegedeeld, dat de nationalisten steeds verder Madrid bin nenrukken. De manschappen der civiele garde, die zijn ingelijfd bij de aanvals- colonne der nationalisten hebben op dracht gekregen de orde te verzekeren in de veroverde stadsdeelen. De radioclub zegt nog, dat de Madri- leensche zenders tot het laatste oogen blik onjuiste berichten hebben verspreid, doch niet meer gehoord worden. Volgens de laatste berichten zou de colonne van Yague het koninklijk paleis hebben bezet, doch dit bericht wordt niet bevestigd. Wel wordt als zeker ge meld, dat de nationalisten de universi teitswijk hebben bezet. Om half vier vanmiddag hebben vliegtuigen der nationalisten torpedo's van groot kaliber ge lanceerd op het stadsdeel Cebada, waar de groo te markt is gelegen. Het aantal slachtoffers zou ongeveer 200 bedragen. De vliegtuigen moeten de artillerie der natio nalisten aanwijzingen hebben gegeven. De luchtdoelartillerie heeft met buitengewone ener gie gewerkt. Omstreeks het middaguur uit Madrid naar Londen verzonden berichten vermelden, dat alle magazijnen aldaar gesloten zijn, doch dat de koffiehuizen tot dan toe nog geopend waren. In de door de zon bestraalde straten was het zeer druk. Na een kalmen nacht hebben de artillerie en een vliegersafdeeling de stellingen der nationa listen in de nabijheid der stad gebombardeerd. Christopher Holm, de speciale correspondent van Reuter bij de troepen der nationalisten, meldt, dat de bij Madrid geleverde gevechten de hevigste zijn sinds de burgeroorlog een aan vang heeft genomen. De militie bezet een loop- gravennet, dat behoorlijk versterkt is, de man nen geven blijk van grooten moed en flinkheid. Ondanks het onafgebroken bombardement houden de regeeringstroepen de Mooren en man schappen van het vreemdelingenlegioen nog steeds in bedwang. Omstreeks het middaguur zijn bommen ontploft bij de Puerta del Sol, ter wijl het Fransche gezantschapsgebouw werd getroffen. De aangerichte schade moet vrü ge ring zijn. Radio-Teneriffe deelt nadere bijzonderheden mede omtrent den strijd om de voorsteden van Madrid. De regeeringsroepen verwachtten, dat de aanval op Madrid van het Zuid-Westen uit zou geschieden, doch de colonne-Yague voerde een omtrekkende beweging uit, en begon den aanval op de hoofdstad van het Noord-Westen uit. Het doel was een blok huizen ten zuiden van de Manzanares, waar de „modelgevange nis" gelegen is, waarin tal van gijzelaars zijn opgesloten. Tegen het einde van den middag waren alle objectieven bereikt. In den sector ten Zuid-Oosten van Madrid werd de voorstad Valletas bezet, waardoor de verbinding tus schen Madrid en Valencia werd verbroken. PARIJS, 8 Nov. (D. N. B.) Volgens een draadloos bericht van Cadiz hebben de na tionalistische troepen de plaats Et Escoria! Luchtfoto van de Spaansche hoofdstad, welke door de nationalisten ernstig wordt bedreigd bezet zonder hierbij op tegenstand 'te stui ten. Op het gebouw der Spaansche ambassade bij den Heiligen Stoel is Zondagmorgen de geel- roode vlag, voorzien van de koningskroon, ge- heschen. Het balcon werd met tapisserieën ver sierd. Men meent te weten, dat de ambassadeur het gebouw heeft verlaten en de zaken daar thans geregeld worden door aanhangers der Franco-beweging. Naar de speciale verslaggever van Havas meldt, heeft de bevolking van Valencia de mi nisters geestdriftig ontvangen. De ministers hebben verscheidene bezoeken ontvangen, waar bij hun de verzekering gegeven werd van de medewerking van verschillende politieke en vakvereenigingsorganisaties. De regeering heeft een communiqué gepubli ceerd, waarin zij o.a. verklaart, clat, indien zij langer te Madrid was gebleven, dit een na deel had kunnen beteekenen voor haar activi teit. welke gericht is op de uiteindelijke over winning van Spanje over het fascisme en de bevrijding van de hoofdstad. Door zich, zij het ook met een bloedend hart, naar Valencia te begeven, heeft de regeering de beste voorwaar den willen scheppen voor de coördinatie van de pogingen van alle gebieden, die zich opmaken om deel te nemen aan de verdediging van Ma drid. Redenen van internationalen aard heb ben eveneens tot dit besluit geleid. Het is vol komen duidelijk, dat de vijand zijn aanvallen op Madrid concentreerde met de bedoeling de wettige regeering gevangen te nemen, teneinde de erkenning van de nationalistenregeering ge- Hef „Fotogeweer" is een minder moord dadige uitvinding van den Weenschen jager Fr am Messany. De foto laat zien of het doel eventueel geraakt zou zijn! De groot-vizier van Marokko heeft een bezoek gébracht aan SevillaBij het Marokkaansche paviljoen stond een eerewacht opgesteld. 1 VERWACHTING: Stormachtige tot krachtigen, later wellicht afnemende Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, aanvankelijk nog regen- of hagelbuien, =5 weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 761.6 te Marseille. Laagste barometerstand: 731.2 te Malinhead. Zon op 7.12 - onder 4.15 - Licht op 4.45 Er Er Maan op v.m. 2.14 onder n.m. 2.05 Nieuwe Maan 14 November makkelijker te maken. De verplaatsing van den zetel beteekent noch een afstand doen, noch een terugtrekken. Zij beteekent den wensch een stoot te geven in de richting van cle uiteinde lijke overwinning. Generaal Franco heeft een laatste proclama tie ter kennis van de bevolking gebracht, waar in hij zegt, dat de stad als militair doel be schouwd wordt. Hij raadt de bevolking, in het bijzonder vrouwen, kinderen en ouden van da gen aan, zich van de strategische punten te verwijderen. Hij heeft hun wijken aangewezen, waar zij veilig zullen zijn voor den aanval der rechtschen. Op het hoofdkwartier van generaal Varela wordt medegedeeld, dat gisteren 200 personen, militairen en burgers naar de nationalisten zijn overgeloopen. Te Avila werd vernomen, dat de censuur nog geen toestemming heeft verleend om bijzonderheden te publiceeren over de wa penfeiten der nationalisten 'te Madrid. Sedert hedenochtend acht uur wordt de hoofdstad hevig gebombar deerd. De granaten vallen in de hoofdstraten en richten een aan zienlijke schade aan. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De vliegtuigen der nationalisten hebben pamfletten omlaag gewor pen, waarin generaal Franco aankon digt, dat zijn troepen morgen de stad zullen binnenrukken. Radio-Sevilla deelt mede: Minister-president Caballero is per vlieg tuig naar Alicante vertrokken. Voor zijn ver trek heeft hü de leden van het corps diplo matique uitgenoodigd, de hoofdstad eveneens te verlaten. De regeering te Burgos heeft maatregelen genomen, opdat te Madrid zoo spoedig mogelijk het normale leven terug keert. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat een eventueele verovering van Madrid den hul digen toestand in de oogen van de Fransche regeering niet zal wijzigen voor zoover de niet- erkenning van de regeermg van Burgos be treft. Tusschen Parijs en Londen worclt te dien aanzien contact genouden, maar er is nog geen formeele beslissing genomen. De Fransche en Engelsche regeeringen zullen in contact blijven teneinde in dezen in overeenstemming te kun nen optreden. LONDEN, 9 Nov. (Havas) In het inter view, dat Ward Price heeft gehad met Musso lini en dat is opgenomen in de „Daily Mail" heeft Price ook het gerucht, dat Franco een geheim verdrag zou hebben gesloten, met Mus solini, ter sprake gebracht. Hij vroeg of er sprake van is geweest, om eventueel Majorca als marine-basis af te staan aan Italië, als belooning voor de hulp van Italië aan de nationalisten in Spanje. De Duce antwoordde; ik kan u met de meeste beslistheid zeggen, dat een dergelijk denkbeeld nooit in onzen geest is opgekomen. Bovendien zou ik nooit eerbied kunnen heb ben voor den leider van een nationale bewe ging, die een oogenblik de mogelijkheid zou overwegen grondgebied van zijn land af te staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1