De dood langs den weg Het stormt langs onze kust De staatsgreep in Irak goed smakend STORM VEROORZAAKT ONGELUK P GRIEKSCH STOOMSCHIP IN NOOD ENGELAND BEZORGD Anti-papisme Kerkelijk leven MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 Onder Moergestel geschiedde een auto-ongeval, waarbij vijf per sonen werden gewond Geen voorrang verleend Wielrijder gedood Nog een doode Aan zijn wonden overleden Mooie betrekking werd aangeboden Doch reflectant raakte f 2000 kwijt DOCUMENTENDIEFSTAL TE PARIJS Nederlandsche hoogleeraar bestolen REDDINGMAATSCHAPPIJ IN NOOD Nachtwaker overvallen Vijf personen gearresteerdlater twee vrijgelaten Talrijke toeschouwers genoten te IJmuiden van het schouwspel der kokende golven „Jos Maria" op sleeptouw „Jos Mariahad het benauwd Loodsdienst gestaakt Zuid-Wester dreigt Ook in het buitenland Veertien schapen door hond verscheurd Ilvili riÖB. GÖÉdIiELPEND Man steekt zijn vrouw Felle brand te Soest Brandstoffen-opslagplaats door vuur vernield Petroleumkachel gevallen Sluiting van wegen voor wielrijders Uiting van het groeiend Arabisch zelfbewustzijn Het leger dicteert In latex-tank bedwelmd en gedood Adjunct-inspecteur van den Rot- terdamschen Lloyd slachtoffer RRAJND OP SCHIP DER K.P.M. Vertrek der boot daardoor vertraagd Hijmans en Sluyters te Batavia Vijf Chineezen verdronken Benoeming in het Bisdom Haarlem Zondagmiddag omstreeks drie uur is on der Moergestel op den Oirschotscheweg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij vijf personen min of meer ernstig gewond wer den. In een der vele bochten ter hoogte van den Heikant kwam een auto, bestuurd door ir. Tromp uit Eindhoven, in botsing met een uit de richting Oirschot komenden auto, welke be stuurd werd door den heer van Ierland, even eens uit Eindhoven. Eerstgenoemde wagen werd in de flank aan gereden en vloog vervolgens tegen een boom. Mevr. W. uit Breda, die naast den bestuurder zat, werd op den weg geslingerd en met een ernstige hoofdwonde opgenomen. Mevr. Tromp kreeg eveneens ernstig letsel aan het hoofd. De drie inzittenden van den anderen wagen be kwamen alleen kleine snijwonden. Mevr. W.. die er het ergst aan toe was, is door een toe vallig passeerenden dokter naar het zieken huis te Eindhoven vervoerd, terwijl mevr. Tromp door een anderen geneesheer naar het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Eindhoven werd ge bracht. Bij onderzoek bleek, dat zij een ern stige schedelbreuk had bekomen. De oorzaak van het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat de auto van den heer van Ierland tengevolge van de he vige windvlagen aan het slingeren was ge raakt. Het drukke verkeer ondervond geruimen tijd vertraging. De beide vernielde wagens zijn weg gesleept. De 14-jarige wielrijder W. van Alpnen te Rotterdam is Zondagnamiddag op den Groenen Hilledijk, ter hoogte van het Sandelingeplein. aangereden' door een personenauto, bestuurd door den 24-jarigen W. K. G. van den B. te Rotterdam, waarbij de jongen zoo zwaar werd gewond, dat hy tydens overbrenging naar het ziekenhuis overleed aan zyn bekomen verwon dingen. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in de omstandigheid, dat de automobi list geen voorrang verleende aan het van rechts komende verkeer en nog juist langs een auto, die de straat wilde oversteken, tracht te heen te glippen. Zondagmorgen te ongeveer half; twaalf heeft naby de Duivendrechtsche brug by Amster dam een ernstig auto-ongeval plaats gehad, dat aan een dame het leven heeft gekost. Een auto, bestuurd door den heer A. S., ko mende uit de richting Amsterdam en afkomstig uit Leiden, kwam in botsing met een auto, be stuurd door den heer Huyten uit Heerlen, door dat eerstgenoemde wagen den auto van den heer H. niet tijdig genoeg opmerkte. De Limburgsche wagen werd ernstig bescha digd, terwijl de inzittenden, de schoonmoeder en schoonzuster van den heer H. zoo ernstig gewond werden, dat zy per ziekenauto van den G.G.D. naar het O. L. Vrouwegasthuis tr. Am sterdam moesten worden vervoerd. De schoonmoeder van den heer H. heeft een bekkenfractuur en inwendige kneuzingen opge- loopen, terwyi zijn schoonzuster een wervel fractuur heeft bekomen. Een passeerende geneesheer uit Utrecht heeft de eerste hulp verleend. In den loop van den nacht is de 59-jarige schoonmoeder van den heer H. in het O. L. V.- ziekenhuis overleden. De heer J. H. Maaskamp uit Lochem, die Zaterdagmiddag te Twello van de duo van een met groote snelheid rijdende motorfiets is ge vallen, is Zondagmorgen in het ziekenhuis te Deventer aan de bekomen verwondingen over leden. Een vader en een zoon hadden het plan op gevat een nieuw blad uit te geven op het ge bied van huisvlijt, althans zy gaven aldus vair. Een advertentie werd in verschillende groote bladen geplaatst, waarin een vertegenwoordi ger gevraagd werd op een salaris van f35 per week. Er was echter de voorwaarde aan verbon den, dat hij 1 2000 borg mdest geven erf een gelijk bedrag aan waardepapier. Iemand uit Maassluis reflecteerde op deze betrekking, wferd aangenomen en daarna werd afgesproken, dat men elkaar zou ontmoeten v in de hall van het Centraal Station te Amster dam. Hier werden de betreffende contracten we derzijds onderteekend, waarop de toekomstige vertegenwoordiger twee obligaties aan den va der afstond. Deze accepteerde de waardepapieren met de woorden, tot zyn zoon gericht: „jy hebt den sleutel van de safe, berg jy ze even op." Spoedig bleek echter dat er geen safe was, zoodat de zoon ook geen sleutel kon bezitten. De zoon begaf zich met de obligaties, naar een kassier en bood ze ter verzilvering aan. Hy ontving f 1500 voorschot en later het restant, bestaande uit f 500 plus f 50, omdat de obliga ties boven pari stonden. Het tweetal kocht voor het geld twee auto's, betaalde zijn schulden en kocht nog enkele dingen. De toekomstige vertegenwoordiger, niets meer van de zaak hoorende, nam de politie in den arm en de Bussumsche politie wist den zoon den 21-jarigen C., in de ouderlijke woning aan de Boschlaan te arresteeren. De vader, de 53-jarige C., bleek voortvluch tig te zyn en was niet te vinden. De Bussumsche politie wist hem echter op te sporen en wel in een woning te Soest. Hier werd haar echter de toegang geweigerd, waar na de hulp van de politie aldaar werd inge roepen. Het geheele huis werd toen doorzocht, waarbij men boven op een slaapkamer C. aan trof. Hij werd gearresteerd en naar Bussum overgebracht. Tegen den bewoner in Soest werd proces-ver baal opgemaakt wegens het de politie belem meren in de uitoefening van haar functie. De gearresteerde C. blykt een recidivist te zyn en een goede bekende der politie. verlaging van den rentevoet zijn ook de inkom sten uit ons kapitaal belangrijk achteruitge gaan. Wij doen daarom op onzen jaarlijkschen her inneringsdag, thans den dag waarop de N. Z. H. R. M. 112 jaar bestaat, een ernstig beroep op uw steun. Als er een schip in nood is op onze kust gaat de reddingboot uit. Daar kan op gerekend worden. Vrijwillig wagen de beman ningen van onze reddingbooten hun leven. Mo gen wij rekenen op uw vry willige bydrage voor het reddingwerk op onze kust? De minimum contributie is 2.50 per jaar; giften ineens zyn eveneens zeer welkom, op postgiro N. Z. H. R. M. 26363; gemeentegiro N 289; Adtres: Mauritskade 63, Amsterdam O. Koning Leopold van België heeft de redders van La Bouverie hij zich ontvangen en hun een gastmaal aangebo den. Tevens liet de koning zich te mid den dezer heldhaftige mijnwerkers fotogra feeren In de gebouwen van het Int. Historisch- Sociaal instituut te Parijs is tijdens de afwezig heid van den directeur, den Nederlandschen hoogleeraar prof. mr. dr. N. W. Posthumus, een inbraak gepleegd, De dieven hebben daar 80 K.G. aan documenten, bestaande uit in de Duitsche en Slavische talen gestelde geschrif ten, gestolen. De diefstal werd ontdekt door den assistent van prof. Posthumus, den Russischen refugié Nikolajewski. Men schrijft ons namens de N. Z. Holland- sche Reddingmaatschappij „Schip in nood"de reddingboot gaat uit! Het is onze taak de kust te voorzien van uitstekende reddingmiddelen en te zorgen, dat dit materieel, bemand door geoefend personeel, steeds gereed is om diensten te verleenen aan in nood verkeerende schepen. Sedert de op richting der N. Z. H. R. M. werden 5925 schip breukelingen met hare middelen gered. Doch ook strekt onze zorg zich uit tot het ondersteunen van behoeftige oud-redders, die zich t.o.v. het Reddingwezen verdienstelijk hebben gemaakt. Voor een en ander is veel geld noodig en wel pl.m. 150.000 per jaar. Onze inkomsten, die sedert de oprichting der N. Z. H. R. M. in 1824, uitsluitend uit vrijwil lige bijdragen bestaan, worden geringer. Niet alleen is het bedrag, dat wij aan jaarlijksche contributies ontvangen gedaald doch door de Vrijdagavond omstreeks elf uur werd te Made een aanslag geplaegd op den surveilleerenden nachtwaker C. van den Diepstraten. In ver band met den laatsten tijd veelvuldig voor komende kleine diefstallen uit aan den weg onbeheerd staande auto's, had cle nachtwaker in de omgeving der protestantsche kerk post gevat. Omstreeks elf uur zag hij plotseling de in het dorp niet gunstig bekend staande ge broeders S., gevolgd door eenige familieleden. Zij bedreigden den nachtwaker met een mes en een stuk hout. De nachtwaker trok toen zijn revolver. Op dat moment hoorde hy uit een donkeren hoek een revolverschot lossen, welk schot hy met een schot beantwoordde. De nachtwaker vroeg assistentie van den veld wachter T., die telefonisch de hulp inriep van de marechaussee te Raamsdonksveer. Kort daarna arresteerde de marechaussee het ge heele gezin S. Allen werden in de marechaus seekazerne te Raamsdonksveer ingesloten. Nadat allen verhoord waren, zijn twee van de vijf gearresteerden in vrijheid gesteld, dë overige drie personen blyven voorloopig in ar rest. Het Grieksche stoomschip Aglio Nikolas be vindt zich, naar uit Hoek van Holland gemeld wordt, bij het vuurschip Maas in nood. De sleepboot Humber van L. Smit en Co. en de reddingboot President Leis zyn voor het ver leenen van hulp uitgevaren. Zondagmorgen omstreeks half tien heeft het Schiedamsche motorschip „Jos Maria", ko mende uit het Noorden, tengevolge van een defecten motor, 600 M. van de kust van West- kapelle, beide ankers uitgegooid. De zee was erg woest, en de golven sloegen over het vaar tuig heen. De „Jos Maria" zond noodseinen uit en verkreeg weldra assistentie van de „Sim- son", een sleepboot van de Duitsche maat- schappy, die de „Jos Maria" op sleeptouw heeft genomen en naar Vlissjngen heeft gesleept. De Zuidwester storm, die Zondagmorgen by een barometerstand van 739 opstak, heeft weer tal van bezoekers naar IJmuiden getrokken. Heel wat automobilisten zijn naar de Sema phore gereden en hebben van een van de mooiste zeegezichten, die ons land biedt kun nen genieten. Zware brekers bogen hun kruin weer over de Zuiderpier en de lichtopstand op het eind van deze pier werd onophoudelyk door de golven bestookt. Een bijzondere attractie was het bezoek van de Canbia, die omstreeks half twee, na passagiers te hebben ingenomen, de haven verliet. En om half vier kwam de Columbia van Hamburg binnen. De haven bood daardoor een levendig schouwspel, dat vooral op de menschen uit de provincie een grooten indruk maakte. In verband met den hevigen storm is de loodsdienst te IJmuiden sinds hedennacht ge staakt. De depressie in het Westen werd Zondag nog dieper. Vandaag is de kern wel minder diep en iets Noordelijker, maar de secundaire daling op de Noordzee brengt in verband met stijging in het Zuidoosten hier te lande zwaren Zuid westerstorm. Op de Britsche eilanden is de storm tot de omgeving van 't Kanaal beperkt; aan de Westkust waaien krachtige Noordwes telijke winden, die geen afkoeling brengen, zoodat vermoedelijk in het Westen een nieuwe daling nadert. In Engeland valt regen, verder is de lucht tijdelijk opgeklaard. Aan de Fransche Kanaal- kust woedt de storm zwaar. Zuid-Frankrijk heeft minder wind en gedeeltelyk bewolkte lucht. In Duitschland was de toestand in den afgeloopen nacht vrij kalm met plaatselijke op klaring, maar storm en regen zullen cok naar West-Duitschland hun invloed doen gelden. Scandinavië heeft matige Oostelijke tot Zuide lijke winden met vrij veel regen, de vorst is er geheel verdwenen. De bovenlucht is weer vry sterk afgekoeld. Voorloopig is buiig en guur weer te wachten met tydelyke opklaringen. LONDEN, 9 Nov. (Havas) De storm, welke gedurende meer dan 24 uur woedde boven de zee en de Britsche eilanden was vooral van nacht buitengewoon hevig. De windsterkte be droeg op sommige plaatsen meer dan 100 K.M. per uur. Te Deal hebben meer dan 30 schepen een toevlucht gezocht in de haven, welke zij niet kunnen verlaten. Het Duitsche schip Isis heeft S.O.S. seinen uitgezonden. Daarna heeft men niets meer vernomen. Drie schepen zyn het schip op het noodsein te hulp gesneld, n.l. de Queen Mary, het Duitsche schip Westerland en het Britsche schip Seminole, doch zij hebben niets gevon den. De Queen Mary, welke gisteravond te South ampton werd verwacht, heeft een zeer moei- lyken overtocht gehad, sedert gisterochtend moest de snelheid tot 17 knoopen worden ver minderd. Golven van 18 meter hoog stormden op het schip aan. Negen passagiers liepen kwetsuren op. Het ministerie van luchtvaart deelde heden ochtend mede, dat vannacht de wind op het vliegveld Lympne een snelheid van 120 K.M. per uur bereikte. Op Croydon werd medegedeeld, dat de lucht- diensten naar het vasteland van Europa ge handhaafd bleven. Zondagmorgen kwam de landbouwer R. van 't Klooster te Eemnes tot de ontdekking, dat eenige schapen, toebehoorende aan hem en den landbouwer R. Keizer, die weidden op het land achter de boerdery van den heer Stalenhoef cp den Wakkerendyk, dood lagen. By onderzoek bleek, dat de dieren waarschjjnlyk door een hond verscheurd waren. Bovendien had nog een negen-tal schapen vreeselijke wouden opge- loopen. Drie hiervan werden direct door de ge meentepolitie afgemaakt, terwyl de overige zes 1 naar het slachthuis te Baarn werden vervoerd om aldaar afgemaakt te worden.' Met elkaar waren veertien schapen, ter gezameniyke waar de van f300.het slachtoffer geworden. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond ontstond twist tusschen het echtpaar S. te Voorburg. Deze liep zoo hoog, dat de man zyn vrouw met een mes te lyf ging en haar ernstig aan den bovenarm wondde. De vrouw liep gillend de straat od en is door de politie hevig bloedend naar het ziekenhuis St. Antoniushoven overgebracht. S. is in verze kerde bewaring gesteld. Zondagavond omstreeks negen uur is te Soest brand uitgebroken in het perceel Ko- ninginnelaan 111, bewoond door den brand- stoffenhandelaar G. Maassen. De brand, die in het achterhuis ontstaan was, werd krachtig aangewakkerd door den feilen wind. De vry- willige brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet verhinderen, dat het huis en de daar bij gelegen opslagplaats tot den grond toe af brandden. De brandweer moest zich beperken tot het nathouden der belendende perceelen. Omwonen den wisten een aantal vaten benzine, die in de kolenbergplaats waren geborgen, in veiligheid te brengen, waardoor het gevaar voor een ont ploffing werd voorkomen. De bewoners waren sinds 's middags half drie afwezig. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. Een groot aantal belangstellenden sloeg het blus- schingswerk gade. Het huis en de brandstoffen, eigendom van de firma Groenhuyzen te Baarn, waren verzekerd. Zondagmiddag brak te Zwolle brand uit in het perceel Wilhelminasingel 9, waarin geves tigd is het reclamebureau „Ankra" van den heer E. Anholt. De brand ontstond, doordat een brandende petroleumkachel, die de heer An holt naar boven wilde dragen, op de trap open sloeg en naar beneden viel. Behalve de heer Anholt wonen in het perceel de families Everts en van Munster. Buren en voorbijgangers heb ben de inboedels van deze gezinnen in veilig heid gebracht. Die van den heer Anholt ging verloren. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist het vuur tot de bovenverdieping te be perken. Deze brandde echter geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. De A.N.W.B. meldt, dat Ged. Staten van Noord-Holland hebben besloten af te sluiten voor het verkeer met rijwielen het voor rij- verkeer bestemde gedeelte van de volgende wegen, omdat daarlangs goede rijwielpaden gelegen zijn; 1. den Heerenweg in de gemeente Bergen in beide richtingen. 2. den provincialen weg AlkmaarSchagen tusschen de nieuwe brug bij de' Weel te Oude- Niedorp en den Haringhuizerweg te Schagen in beide richtingen. 3. den provincialen weg HaarlemSchiphol Diemen, tusschen de Dorpsstraat te Amstel veen en den Amsteldijk te Ouderkerk in beide richtingen. 4. de Elswoutslaan inde gemeente Bloe- mendaal in de richting van zuid tot noord. (Byzondere correspondentie) De staatsgreep, die in Irak heeft plaats gehad, is zeker niet zooals van verschillende zyden verondersteld is aan Duitsche, Ita- liaansche of Turksche machinaties te wy- ten, maar vormt een schakel in een reeds lange keten van gebeurtenissen, die wijzen in de richting van de mogelijkheid van de stichting van een Pan-Arabische federatie, uitdrukking van de steeds grootere solidari teit van de Arabische rijken in Azië en zelfs in Afrika. Als zoodanig is wat dezer dagen in Irak voorviel van groot belang, vooral voor Engeland, dat in dit deel van de wereld een positie te verdedigen heeft, maar ten slotte ook voor alle andere sta ten, in wier koloniën groote bevolkingsgroe pen het woord van den Profeet als hoogste wet beschouwen en waartoe ook ons eigen land behoort. Dat de gebeurtenissen in het land van koning Ghazi, den jongen vorst, die drie jaar gele den, op 21-jarigen leeftijd, zijn vader opvolg de, te Londen zekere ongerustheid te weeg ge bracht hebben, niets is begrijpelyker. Want wel staat de koning van Irak, die in Engeland gestudeerd heeft, als „vriend van Engeland" te boek, maar het is in 't geheel niet uitgeslo ten, dat de nationalistische en allerminst Britsch-,,freundliche" denkbeelden der nieuwe meesters' op den jeugdigen vorst grooter in vloed zullen hebben dan de herinneringen aan zijn verblijf in Engeland, herinneringen die naarmate de jaren verloopen vervagen en ver vlakken en in elk geval bezwaarlyk de over hand zullen kunnen behouden op de eischen, die zyn nieuwe positie stelt. De crisis in Irak staat zeker slechts in ver wijderd verband met wat in de laatste maan den in Palestina voorviel, maar als men zich herinneren wil, dat het de Arabische vorsten waren, die, méér dan de Britsche troepen, tot het sluiten van een voorloopigen vrede tus schen Arabieren en Joden in dit land bijdroe gen, wordt tegelijkertijd duidelijk, dat de En- gelschen met dien invloed niet alleen rekening hebben te houden, maar dat zy er alle belang bij hebben er voor te waken dat het groeien de Arabische zelfbewustzijn zich niet tegen de Britsche meesters keert, wier macht én in de Middellandsche Zee én in de ryken van het Nabije Oosten veel minder hecht dan eenige jaren geleden gegrondvest schijnt. Irak zelf was tot voor eenige jaren Britsch mandaatsland, maar het Britsch-Iraksche ver drag van 30 Juni 1930 gaf Irak een groote mate van onafhankelijkheid. Dit verdrag toch verhief Irak tot den rang van „bondgenoot van Engeland". De overeenkomst stipuleert, da; Engeland en Irak elkaar zullen raadplegen over alle vraagstukken van buitenlandsche politiek, welke beide staten raken, en dat de beide mogendheden elkaar zullen steunen, in dien een van haar in een oorlog mocht wor den gewikkeld. De zorg voor de verdediging var, het grondgebied zou voortaan op de schou ders van het nationale Iraksche leger rusten, maar Engeland bleef in het bezit van een aantal terreinen, die de Britsche luchtmacht noodig had om de verbindingslijnen van het Empire behoorlijk te kunnen beveiligen. Daar enboven behield Engeland het recht op zekere punten van het grondgebied van Irak troepen te handhaven. Maar deze garnizoenen mochten niet het karakter van bezettingstroepen dragen noch zich met de handhaving van de orde bezig houden, daar dit aan de Iraksche soe vereiniteit afbreuk zou gedaan hebben. Dit verdrag het is overigens nog al tijd van kracht heeft de betrekkingen tusschen beide landen eenige jaren lang beheerscht. De termen er van zyn vol doende soepel gebleken om ernstige wry- ving te voorkomen en in de practijk heeft de regeering te Bagdad zyn buitenland sche en militaire politiek steeds aan die van den machtigen bondgenoot aangepast. Zal dit zoo biyven? Ziedaar de vraag die men zich in Britsche politieke kringen stelt en die men zeker niet zonder meer bevestigend beantwoorden kan. Het verloop der gebeurtenissen in de hoofdstad van Irak toont aan, dat men hier niet met een plotselinge gebeurtenis te doen heeft maar wel met een plan, dat lang te voren is ineengezet en bij de uitvoering waarvan niets aan het toeval overgelaten is. De staatsgreep had plaats op het oogenblik, dat de leiders het meest gun stig oordeelden, namelyk tydens de manoeuvres der troepen in de nabijheid van de hoofdstad. Militaire vliegtuigen vertoonden zich boven Bagdad en brachten, in naam van generaal Sidky Bey, de regeering een ultimatum, waarin het onmiddeliyk aftreden van het kabinet ge- eischt werd. Toen op dit ultimatum niet bin nen den bepaalden tyd een bevredigend ant woord ontvangen was, verschenen de vliegtui gen opnieuw en lieten enkele bommen vallen op de wyk, waar zich de regeeringsgebouwen bevinden. Deze waarschuwing miste haar effect niet, generaal Yassin diende het ontslag van het kabinet in en de koning vertrouwde de vorming van het nieuwe ministerie aan den leider der nationalistische party, Hikmet Su leiman, toe. Daar deze de lijst der nieuwe mi nisters reeds in den zak had, was er geen sprake van een periode van onzekerheid. In enkele uren bezat Irak een nieuwe regeering en de kalmte in het land was nagenoeg niet verstoord. Deze nieuwe regeering is sterk-nationa- listisch getint en daarby van het leger nagenoeg geheel afhankelijk. Dat zy een dictatoriaal karakter draagt lijdt geen twij fel meer, nadat de eerste regeeringsdaad van de nieuwe leiders geweest is de volks vertegenwoordiging te ontbinden. Dienstplicht is ingevoerd en nieuwe ver kiezingen zullen te zyner tijd gehouden worden. Het lydt weinig twijfel of de eigenlijke macht concentreert zich in de handen van generaal Sidky, die drie jaar geleden tegen de Christelyke Assyriërs optrad op een wyze, die tot zeer gerechtvaardigde critiek aanleiding gegeven heeft. Deze officier is van Koerdische afkomst en was juist ten gevolge van zyn op treden tegen de Assyriërs van zijn commando ontheven. Dat de generaal dus ook persoonlijke motieven had op de thans verdwenen regee ring gebeten te zyn kan niet geheel over het hoofd worden gezien. De nieuwe eerste minis ter, Hikmet Suleiman, is van Turksche origine en een krachtig voorstander van de volkomen onafhankelykheid van zijn land. Trouwens, alle nieuwe ministers zijn, in meerdere of min dere mate, tegen het tegenwoordige verdrag met Engeland gekant en weldra zal blyken of de verhouding tot dit land ingrypende wyzi- gingen zal ondergaan. Engeland zal zich er zeker voor wachten in Irak's binnenlandsche aangelegenheden in te grijpen het mist daartoe trouwens het recht maar het zal zich ook zeker niet zonder meer bij een ver zwakking van zijn positie neerleggen in een deel van de wereld, waar de Britsche invloed overwegend moet zÜn> willen de imperiale ver- bindingslynen geen gevaar loopen. De in Fa- lestina geconcentreerde troepen zouden nu wel eens een geheel andere rol te spelen kunnen krijgen dan die, waarvoor zy naar het Heilige Land uitgezonden werden. De gebeurtenissen in het Nabye Oosten ont wikkelen zich op logische wyze. Tydens den grooten oorlog heeft kolonel Lawrence Arabi sche hulp tegen Turkye kunnen krygen op be lofte van de stichting van een groot Pan-Ara- bisch ryk. Die belofte is nimmer gestand ge daan, maar de Arabieren zyn haar nergens vergeten. Dat wie wind zaait storm te oogsten krijgt, is een spreekwyze, waarvan Engeland thans de waarheid ondervindt. Wanneer er sprake is van anti-pa pisme wordt dikwijls nog te een zijdig aan protestanten en met name aan geloovige protestanten gedacht. Nu zijn er inderdaad geloovige protes tanten, die ijverig het anti-papisme culti- veeren' en in de Kamer hun vertegenwoor digers vinden. Maar daartegenover staat, dat vele an deren er beslist afkeerig van zijn en den smaad trotseeren, welken zij deswege van den kant der felle Rome-bestrijders on dervinden. Hoe dikwijls zijn de anti-revolutionnai- ren en ook de christelijk-historischen niet als slippendragers van Rome uitgekreten! En welk een scherp verwijt maakte men er eerstgenoemde partij van, dat zij in 1925 den moed had tegen de befaamde motie- Kersten te stemmen! Reeds in 1873 sprak dr. Kuyper in zijn „Confidentie" een ongezouten oordeel uit over „de anti-papisten der Aprilbeweging". En jhr. de Savornin Lohman verklaarde ons in een persgesprek, dat wij ter gele genheid van zijn tachtigsten verjaardag in 1917 met hem hadden, het volgende: „Ik ben geen anti-papist en ik ben het ook nooit geweest. Natuurlijk werd ik als protestant door mijn moeder, die van streng orthodoxen huize was, opgevoed in tegenstelling met Rome en de Roomsche leer, maar dit beteekende niet, dat daar door ook afkeer, of geringschatting van de katholieken werd gekweekt. Het anti-pa pisme was ook toen méér het werk van liberalen, die toentertijd de Roomschen ge woonweg bëschouwden als zijnde dom, of te kwader trouw. En toen mijn werkkring als lid der rechterlijke macht mij jaren lang in N.-Brabant deed verblijven heb ik vele katholieken leeren waardeeren, en in den strijd om de school werkte ik al spoe dig met hen samen." Het kan zijn nut hebben eens aan der gelijke uitspraken te herinneren nu nog altijd, zooals wij boven zeiden, te eenzijdig en ook grootelijks ten onrechte aan ge loovige protestanten wordt gedacht, wan neer er van anti-papisme sprake is. Ook de feiten hebben sinds lang het be wijs geleverd, dat men dan aan andere kringen en partijen moet denken. P. S. SOERABAJA, 9 Nov. (Aneta). Bij de inspec tie van het s.s. Soekaboemi daalde Zondagmid dag de adjunct-inspecteur van den Rotterdam-, schen Lloyd, de heer J. H. Bax, af in de latex-,m tank, welke zich in de voorpiek van het schip bevindt. De heer Bax moet daar gevallen zyn en bedwelmd zijn geraakt. Toen hij zoo lang wegbleef, is de derde stuur man, voorzien van een gasmasker, in de tank afgedaald. Deze bleef eveneens geruimen tijd weg. Hij werd bewusteloos opgehaald en bijge bracht. Inmiddels werd ook de heer Bax opgehaald, doch ondanks pogingen met kunstmatige adem haling gedurende twee uren, keerden de levens geesten niet terug. Hedenmiddag zou de begrafenis plaats heb ben. MAKASSAR, 9 Nov. (Aneta). Aan boord van het K.P.M.-schip Van Overstraeten is gister morgen te zes uur brand ontdekt in het onder- ruim van luik vijf. De brand is waarschynlyk uitgebroken in een lading goenies. Onder leiding van den havenmeester werd de brand gebluscht door de haven-brandweerboot, een sleepboot van de K.P.M. en de gemeente- lyke motorspuit. Nadat het ruim was leeggepompt, werd de la ding gelost. Het vertrek van het schip, dat te acht uur door moest gaan naar Menado, is hierdoor uit gesteld, waarschijnlyk tot 10 November. De oorzaak van den brand is nog niet vast gesteld. BATAVIA, 8 Nov. (Aneta) Hedenmiddag zyn de Nederlandsche sportvliegers Hymans en Sluyters te Batavia gearriveerd. BATAVIA, 9 Nov. (Aneta). Voor de aankomst van de heeren Hijmans en Sluyters die met hun sportvliegtuig van. Nederland naar Indië vlo gen, bestond groote belangstelling. Namens de Kon. Ned.-Indische Vereeniging voor de luchtvaart bood de heer Ha jenius beiden vliegers een krans aan. De heeren zullen drie weken op Java en Bali verblijven en daarna naar Holland terugkeeren. BANDOENG, 9 Nov. (Aneta) Een Chineesch gezelschap, bestaande uit negen volwassenen en vyf kincleren, is gistermiddag in het meer van Tjileuntja te water geraakt. Men was aan het spelevaren toen het bootje lek werd. Twee heeren en drie kinderen van resp. 6, 7 en 8 jaar zijn verdronken. Eerst heden zyn de lyken ge vonden. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer J. J. A. Kuilman, thans kapelaan te Amsterdam (H. Vine, a Paulo) benoemd tot pastoor te Schoorl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2