s Middenstands week Haarlem, 9 Nov. Kort en volledig SITTERS S To KAR PERHMIEHT-DUPLEX HAARDEN HAARDKACHELS MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 Grootsche plannen voor een uit gebreide actie van 3 tot 10 Mei 1937 Haarlem-Bloemenstad Feërieke verlichting OLIEBRONNEN ONTDEKT IN AERDENHOUT Verkenner Hans Roozekrans onderscheiden Eerekruis uitgereikt R.K. VOLKSBOND Doodenherdenking Geeft vredelievend kinder speelgoed! INBRAAK TE AERDENHOUT Dader gearresteerd BURGERLIJKE STAND TOONEEL FRANS PERQUIN SOCIETA „DANTE ALIGHIERI" Prof. Lipparini over de Poëzie van Carducci Programma van de Haarl. Radio- centrale op Dinsdag 10 Nov. Gemeentebedrijven en instellingen AGENDA Bioscopen 10 November Bioscopen INSTELLINGEN SCHOTERWEG 1 TELEF. 16659 Prins Bernhard Bezoek aan de Fokkerfabrieken Pater Coughlin staakt politieke actie STAD uws Mochten wij de vorige week de plannen aan- hooren van het comité „Haarlems Bloei", thans werd ons een nieuw bewijs gegeven van het ernstige streven om leven in onze stad te bren gen en om te profiteeren van de toch eens, en laten we hopen spoedig terugkeerende welvaart. De Middenstandscentrale voor Haarlem heeft groote plannen ontworpen voor een midden standsweek van 3 tot 10 Mei 1937. De secretaris Ijter Haarlemsche Handelsvereeniging, de heer C. Sprenger, heeft een aantal denkbeelden ontworpen en die zijn in verschillende vergade ringen besproken, waarna een hoofdcommissie van uitvoering is samengesteld. Het spreekt vanzelf, dat deze geheele commissie in „Haar lems Bloei" zal worden opgenomen wanneer deze organisatie een feit is geworden (sub-com missie Middenstandsweek). Het plan is om shows te houden op het ge bied van mode, electriciteit, radio, meubileering, glaswerk, alsook van modelbouw van booten, vliegtuigen etc. Dan staan in het ontwerp: een bloemententoonstelling, waarvoor reeds onder handelingen gaande zijn met den heer Bouwer, directeur van Hout en Plantsoenen en voorzit ter van de Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde; een smuldag, een filmdag, een „Dag der Pro vincie", etc. Natuurlijk zullen reclame-optochten gehouden worden en zal er zeer speciale aan dacht aan de etalages gewijd worden. Een spe ciale verkoopactie met kansen voor het publiek °m belangrijke prijzen te winnen zal ontworpen worden. De attracties, die gehouden zullen wor den, moeten van hoog gehalte zijn. De Lente heeft de organisatoren op de ge dachte gebracht om van Haarlem in deze Mei- Werk één grooten bloementuin te maken, om Haarlem tot een werkelijken bloementuin om te tooveren, een bloemencentrum van Nederland. Speciale medewerking van de autoriteiten zal ook gevraagd worden voor een feërieke verlich ting van plantsoenen en singels, met verlichte spuitende fonteinen etc. En dit alles zou een schoone apotheose kunnen vinden in de uitvoe ring van een Lente-Cantate- op de Groote Markt, zooals dat verleden jaar met de Rubens- Cantate geschied is. Straat- en Buurtvereenigingen zullen zich om strijd moeten inspannen om de versiering zoo artistiek mogelijk te doen zijn, terwijl de ge meente verzocht zal worden speciale aandacht te wijden aan dte versiering van Groote Markt on pleinen. Verder zijn nog de volgende ideeën geopperd: Propaganda-autotochten in de omstreken, ver voer per stadsautobussen tegen sterk geredu ceerde prijzen, verspreiding van kunstzinnige affiches en reclame overal. Wij zullen straks gelegenheid te over hebben om op een en ander nader terug te komen. Donderdag 12 November, des avonds om 8.30 zal in de voorzaal van Brinkmann aan de Groote Markt een z.g. Kadervergadering gehou den worden. Alle bestuursleden van midden- stands- en vakorganisaties, van straat- en buurtvereenigingen zijn daartoe opgeroepen. Op 25 of 26 November belegt men een groote mobilisatie-vergadering, waartoe men den heer H. v. d. Brule uit Rotterdam, lid der Tweede Kamer, als spreker heeft uitgenoodigd. Intusschen zullen de commissies voor finan ciën. verkoop-actie en loterij reeds gaan werken, terwijl de voorbereiding der .„shows" reeds Donderdag zal beginnen. Met nadruk verzekerde men ons tenslotte, dat. deze middenstandsweek niet alleen feest en ar- tracties in het centrum zal brengen, maar ook de aandacht zal vragen voor de winkelbuurten daar buiten. Door afwisseling van attracties denkt men dit doel zeer goed te bereiken. In Aerdenhout zijn gedurende den laatsten tijd op verschillende plaatsen sporen van olie ontdekt. Twee groote benzine-maatschappijen, de Shell en de American Oil Cy. hebben hun technici uitgezonden om op de plaatsen proef boringen te verrichten. Het bleek echter, dat op verscheidene punten werkploegen van de concurreerende maatschappijen tegelijkertijd aankwamen en beiden hun rechten op die plaatsen wilden doen gelden. Herhaalde malen is het dan ook tot een handgemeen gekomen, Waarbij dan de een, dan weer de ander het onderspit dolf. Ook kwam het voor, dat ergens een proefboorinstallatie was opgericht, welke de later komende concurrenten trachtten on klaar te maken en het bedienende personeel op hardhandige wijze tot den aftocht te dwingen. Het bovenstaande relaas was ongeveer het ge geven dat de Katholieke Verkenners van het District Haarlem voor zich kregen en aan de hand waarvan een groot spel werd gespeeld in de omgeving van Aerdenhout. De werkploegen van de Shell en de American Oil werden voor gesteld door tweetallen patrouilles (pl.m. 12 jongens), welke ieder een kaart kregen, waarop een aantal punten als „hoorplaatsen" stonden aangegeven. Iedere „werkploeg" moest trachten °P die plaats een boortoren te bouwen, welke bestond uit een mast van 4 verkennersstokken. Indien de aankomende werkploeg een hoor plaats bezet vond, moest eerst om het bezit van die plek gevochten worden. Dit vechten ge schiedde op zeer vreedzame wijze; er is geen druppel bloed gevloeid! Elke verkenner had in zijn gordel op zijn rug een strookje stof, dat zijn „leven" voorstelde. Zoodra dit door een man van de tegenpartij was losgetrokken, was de verkenner „dood" en moest hij werkeloos bij het verdere gevecht toezien. Een op iedere plaats aanwezige scheidsrechter bepaalde welke Ploeg de overwinnaar was en wie dus zijn boorinstallatie kon oprichten. Nadat de gege vens van alle 10 de boorstations binnen waren bleek na afloop van het spel, dat de Shell de meeste overwinningen had behaald en dus het spel gewonnen had met 41 tegen 22 punten. Het begin van het spel werd gevormd door een achter de R. K. kerk van Overveen gehou den vlaggenparade. Om kwart voor drie stonden daar de bijna 300 katholieke verkenners van Haarlem en omgeving op de groote speelplaats van de meisjesschool keurig in carré opgesteld, toen de Hoofdkwartiers-commissaris van de Katholieke Verkenners, majoor P. van Leeuwen, het carré binnentrad. Na het breken van de vlag, het lezen van de Verkennerswet en het gebed, nam de Commissaris van het district Haarlem, Comm. B. Nooy het woord en heette Commissaris van Leeuwen hartelijk welkom, die speciaal uit Den Haag was gekomen om aan een Haarlemschen verkenner een insigne uit te reiken. De H. K. C„ zooals zijn titel gewoonlijk wordt genoemd, trad nu naar voren en richtte het woord tot de verkenners. Hij haalde uit de le vens van den H. Ignatius en den H. Francis- cus van Assisië een paar voorbeelden aan, waar uit bleek, hoezeer zij hun medemenschen heb ben liefgehad. „Toch is er nog één uiting van liefde, die boven die van die Heiligen uitgaat. In het Evangelie kunnen we het reeds lezen, dat de hoogste liefde geeft hij, die zijn leven geeft voor zijn vrienden. En nu is er onder jul lie een, jongens, die wel niet zijn leven heeft gegeven, maar dan toch heeft gewaagd voor zijn medemensch, die met gevaar voor eigen leven twee menschen uit het water heeft ge red." Hierop verzocht de H. K. C. Hans Roozekrans, van de St. Norbertusgroep uit de Spaarne- parochie, met zijn hopman naar voren te ko men. Hij overhandigde hierna het zilveren eere kruis, dat door Hopman Knape op Han's borst werd gespeld. „Ik, als Hoofdkwartiers-Commissaris van ce Katholieke Verkenners, draag jou op, Hans, dat kruis altijd, wanneer je in uniform bent, te dragen. Het zal voor ons een prikkel zijn om je moedig voorbeeld te volgen." Hierna defileerden alle verkenners en leiders langs Hans. Na afloop van het spel, dat hierna volgde, werd in de kerk van Overveen nog een kort danklof gehouden. Een schoon slot van een schoonen dag! bezwaren. Niettemin is ze even grootsch en in drukwekkend geweest als vorig jaar. Ze weid ingezet met de plechtige Zielenvespers in de kerk aan de Paul Krugerstraat. Kapelaan F. de Koster, Adviseur van den Kring Haarlem- Noord, celebreerde deze plechtigheid met assis tentie van kapelaan P. Poppen, Adviseur van den R.K. Volksbond en kapelaan G. v. Diest, Adviseur van de onderafdeelingen. Het zang koor „Gregorius Magnus" van de parochiekerk in de Amsterdamstraat zong de gezangen on der leiding van broeder Ansbertus zeer zuiver liturgisch en schoon. Na de Vespers hield kape laan P. Poppen een gloedvolle predicatie, waar in hij opwekte veel voor de Zielen in het Vage vuur te bidden. Tenslotte werd door allen ge zamenlijk het lied „God vol erbarming' en ge duld" gezongen, waarna ieder naar het Kerkhof trok, waar reeds een zeer groot aantal men schen aanwezig' was. De Kruisvaart zorgde on der leiding van den baljuw A. Hopstaken voor een goede orderegeling. Met het Kruis voorop, gevolgd door de rouwomfloerste vaandels van den R.K. Volksbond en den Kring Haarletn- Noord trok de stoet over het Kerkhof, biddend voor de zielerust van de afgestorven dierbaren. Na den rondgang, waarbij velen bloemen op de graven strooiden, verzamelden allen zich rond om het groote Kerkhofkruis, waar het zang koor „De Profundis", het „Dies ïrae" met oratie en een vierstemmig „Memoria" zong' en vijf Onze Vaders werden gebeden. De Commissie voor de Geestelijke Belangen van den R.K. Volksbond komt 'n woord van lof toe voor de organisatie van deze Doodenherden- king en aan allen die daaraan hebben medege werkt een woord van dank. De Doodenherden- king zal ongetwijfeld op allen, die eraan heb ben deelgenomen, een diepe herinnering heb ben achtergelaten! Bijna dreigden storm en regen de Dooden herdenking van den R.K. Volksbond te verhin deren. Maar Zondagmorgen brak gelukkig als op Hooger Bevel de zon door de donkere wol ken. Gaarne had men van de Doodenher denking een Roomsche manifestatie in den vorm van een „Stille tocht" gemaakt, maar de burgemeester had daartegen onoverkomelijke De Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereeniging „Volkenbond en Vrede" opende Zaterdagochtend in een leegstaand winkelpand in de Barteljorisstraat, in tegen woordigheid van bestuursleden der plaatselijke vredesorganisaties en van de plaatselijke pers, een pakkende étalage onder het motto; „Niet dit, maar dat!" Deze uitstalling staat in direct verband met den grooten vredes-lichtstoet, die 11 November onder auspiciën van bovengenoemde commissie en met medewerking van den R. K. Vredesbond door Haarlems straten zal trekken, begeleid door drie muziekcorpsen en waar voor in dit pand nog tot Woensdagmiddag deelnemingskaartjes voor kinderen verkrijg baar worden gesteld. De presidente der commissie, mevr. Nienhuys Versteegh, sprak het openingswoord en gaf een verklaring van het tentoongestelde, waar van wel het „pièce de resistance" wordt ge vormd door een groote bouwplaat, waarvan de kinderen met schaar en lijmpot het Vredes paleis in Den Haag natuurgetrouw kunnen in elkaar zetten. Het nationaal Russisch koor Boyar dat binnenkort alhier zal optreden Als verdacht van een op 18 October j.l. bij de familie D. te Aerdenhout gepleegde inbraak, waarbij voor ongeveer 1000 aan sieraden werd ontvreemd, is op verzoek van de politie te Bloe- mendaal te Den Haag aangehouden de 24-jarige J. v. H„ geboren te Haarlem en wonende te Brussel. Verdachte heeft bekend. Geboren 5 November: z. van B. J. W. Mulder Neuhaus; 6 November: z. van C. v. Dortv. d. Schaar; z. van R. BouwmanBloem; 7 Novem ber: d. van L. B. H. MolSchiltmans; d. van C. C. M. PostFoet; d. van A. G. F. Vermeijs Roelofs; 8 November: d. van C. v d. PolRip; z. van A. W. MedemblikDuistermaat; 9 No vember: d. van G. T. J. HuijgenReekers. Overleden: 6 November: J. C. Le Fevrev. Evert, 65 j., Mercuriusstraat7 November: G. A. Witsv. Haarlem, 22 j„ Teding v. Berkhoutstr.; 8 November: C. Rose, 75 j., Eerste Hoogerwoerd- dwarsstraat. Te Haarlem had Zondagmiddag op het R.K. Kerkhof „St. Barbara" een dooden herdenking plaats door de leden van den R.K. Volksbond EEN MIDZOMERNACHTDROOM. Blijspel in vijf bedrijven van William Shakespeare. Amsterdamsche Too- neelvereening. Stadsschouwburg). Een feest van klank en kleur, van woord en spel, dat was het, waarop Albert van Dalsum met zijn gezelschap en zijn vele medewerken den ons Zaterdagavond onthaalden. Gelukkig voor een goed bezetten schouwburg waartoe de Haarlemsche afdeeling der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen het hare bij droeg zoodat je nu eens niet al vóór den aanvang een spijtig gevoel bekruipt om zóó weinig belangstelling tegenover zóóveel moeite en idealisme. Toch jammer, dat dergelijke festijnen op too- neelgebied tot de zeldzaamheden moeten be- hoorenHet zou zoo geheel anders zijn óók in een tijd als dezen, die aan ware kunst nog wel zou vermogen te offeren, als er maar niet zooveel geld en lust verspild werd aan het minderwaardige. De juiste ontvankelijke stemming om het lichte spel van den onsterfelijken dramaturg volop te genieten heerschte van begin af in de zaal. Een donkere zaal, muziek. De weelderige schepping van Felix Mendelsohn Bartoldy, als een tooveraihtig schilderij van klanken opnieuw door de H. O. V. ónder leiding van Joh. den Hertog tot leven gebracht. En dan het lichte tooneel, langzamerhand bevolkt met acteurs en actrices, die, op enkele uitzonderingen na, maar weinig gelegenheid vinden om zich met hun persoonlijke kracht op den voorgrond te plaatsen, maar die allen te zamen vreugde vin den in de luchtige, blije, soms bijna overdadig komische en dikwijls ook door een trekje van Shakespeareaansche levenswijsheid treffende vertooning. Er zijn uitblinkers, zeker. Oscar Tourniaire voelt zich meer ten volle thuis in het vroolijke sprookje en hij zet Spoel, den wever, zoo sap pig in.de verf, dat 't een lieve lust is. Peter van Hulzen en Nell Knoop verrassen wel niet als het edele paar, maar zijn er toch behoorlijk in. Met pakkende zegging treden de twee verliefde jonge dochters Willy Haak en Loudi Nyhoff op: ze vinden in Dick van Veen een leuken, in Paul Storm een wat stroeven minnaar. Natuur lijk is Albert van Dalsum een indrukwekkende elfenkoing en Charlotte Kohier een teedere elfenkoningin. Philippe la Chapelle voert zijn liefhebberij-comedianten, die zich kostelijk weren, uitstekend aan en Frits van Dijk maakt ongelooflijke capriolen als Puck: hij ijkt een beweegijke kikker en doet zijn grooten voor ganger in die ro geen oneer aan, al betreuren we 't, dat we hem vaak niet kunnen verstaan. Wie herinneringen heeft aan het meesterlijke sprookjesspel van Royaards zal misschien iets missen; die stelde hoogere eischen aan de voor dracht van den dichter, maar zeker is nu het tooneel voortdurend vol sprankelend leven. Niet altijd is het zoo mooi, als het heeft kunnen zijn; met doorzichtige schermen en een fijn spel van licht en kleur in de diepte wordt een sprookjesbosch geschapen, waarin de elfen van Co Sieger en de dansende gestalten van Do van Hoogland tooverachtig bewegen en dan genieten we tafereeltjes vol schoonheid. Maar het technisch betrouwbare stellage staat in enkele bedrijven wel wat naakt op de planken en vooral bij het bruilofsfestijn was een beetje meer zwier niet overdadig geweest. Maar de in deeling van de scène met de hooge bogentrap was uitmuntend. Het orkest speelde zijn rol voortreffelijk: in verzorgde uitvoering illustreerde de muziek met fijnen toets de wisselende beelden, en het dameskoor van de Wagnervereeniging met zijn laat hierbij weten, dat hjj prijsopdrijving laakt, maar de kwaliteitsopdrijving van zijn kolen vast niet staakt. solisten vulde harmonisch aan. Vol teere be koring was het optreden der elfen met hun zachte pasteltinten, die de sproojessfeer van den zomernacht in het woud zuiver ver beeldden. Zoo werd het een opvoering, die veel genot schonk en toen er aan het einde verschillende bouquetten werden aangeboden, is er lang en hartelijk geapplaudiseerd om de groote waar deering te uiten, die dit veeleischende groot- sche werk had gewekt. H. B. v. d. S. In de fraaie benedenzaal van „De Kerkuil" aan de Nieuwe Gracht sprak prof. G. Lipparini Zaterdagavond voor de Haarlemsche leden van de Societa „Dante Alighieri" over de poëzie van Giosuè Carducci, den beroemden Italiaan- schen dichter uit de tweede helft der vorige eeuw, wiens honderdste geboortedag het vorig jaar in geheel Italië luisterrijk werd gevierd. De presidente der Haarlemsche afdeeling, Mevr. VanderveldenVijgh (Ellen Russe) in troduceerde den spreker als oud-leerling van den grooten poëet aan wien prof. Lipparini vele waardevolle herinneringen heeft bewaard. Even als Carducci ia ook prof. Lipparini hoogleeraar aan de eerbiedwaardige Boiogneesche Univer siteit, criticus en dichter van elegante, klas sieke gedichten. Aan de hand van de levensdata gaf de spre ker een volledig overzicht van Carducci's dicht kunst, belichtte vooral, hoe uit persoonlijke en historische omstandigheden het bijzondere ka rakter van Carducci's Virgiliaansche poëmen werd geboren. Hij was de zanger van zijn ge boorteland Toscane en de lyricus van het nieuwe Italië, vooral sinds hij zich door zijn pracht-gedicht aan Koningin Margherita in 1878 tot warm voorstander van de mo narchie had verkaard. Maar nergens toont hij zich arrivé, steeds blijft hij de profeet van een betere toekomst zonder ooit met het heden ge noegen te nemen. Toch is de stemming in zijn gedichten van Carducci, waarin de dichter den strofen van zijn Odi barbare, zuiver klassiek, zonder een zweem van het door Carducci ver foeide romantische Manzonianisme, dat tot dan toe de Italiaansche letterkunde had beheerscht. Als illustratie bij zijn levendig voorgedragen commentaar las prof. Lipparini verschillende gedichten van Carducci, waarin de dichter de lof zong van zjjn geboorteland en in een dik wijls zuiver pastorale stemming Vergilius nabij kwam. Aan het slot van zijn voordracht citeerde de spreker Carducci's beroemde Canto al Amore. Het bestuur der afdeeling Haarlem der Ver eeniging tot Bevordering van de Gezondheid in de Grafische vakken geeft Zaterdag 14 Novem ber een jaarlijkschen feestavond in het gebouw 9t. Bavo. Opgericht is de winkeliersvereeniging „Stuy- vesantplein", waarvan het secretariaat gevestigd is bij den heer H. A. Leeman, Stuyvesant- plein 30. De heer G. Alders te Haarlem heeft opdracht gekregen voor het vervaardigen van kunst smeedwerk in een villa te Heemstede en te Zandvoort. De plannen voor het organiseeren van een Middenstandsweek in Mei 1937 hebben thans vasten vorm gekregen. Over enkele dagen kun nen er mededeelingen over den opzet gepubli ceerd worden. De vervoersopbrengsten der N. Z.H. T. M. zijn over October 1936 totaal ƒ239.028 (vorig jaar ƒ242.200). Dit resultaat is gunstig, daar de ver mindering veelal 10 pet. bedroeg. De architecten Smit en v. d. Linden te Aer denhout hebben ondershands aanbesteed het bouwen van een villa aan den Ruisdaelweg te Bloemendaal. Laagste inschrijver was de heer F. Philips te Haarlem voor 15.235. De ook in katholieke kringen bekende pasteur der Waalsche gemeente Ds. F. Ch. Krafft gaat Haarlem verlaten, na hier 13 jaar werkzaam te zijn geweest. Hij is tot predikant benoemd te L'Isle en Montricher in het kanton Vaud (Zwit serland), zijn geboorteland. Gistermorgen omstreeks kwart over tien is de Koninklijke auto, waarin gezeten waren H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard, op hun tocht naar Het Loo door Haarlem gepasseerd. De weg waar langs de auto reed, over de Buitenrustbrug, was door de politie afgezet. In den ouderdom van 68 jaren is overleden de bekende Haarlemsche beeldhouwer Lóuis J. Vreugde. Hij was 3 Januari 1868 te Den Bosch geboren, genoot zijn studies aan de Kon. School voor nuttige en beeldende kunsten te Den Bosch en aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Hij be zocht verder om studieredenen Duitschland, Zweden, Denemarken, Engeland, Italië, Frank rijk en werd in 1919 benoemd tot leeraar aan de Kunstnijverheidsschool te Haarlem. De heer Vreugde heeft belangrijk beeldhouwwerk, por tretten, busten, medailles enz. geleverd. Vrijdag heeft een dame in den Haarlemmer hout gevonden en bij de politie gedeponeerd een briljanten broche ter waarde van ongeveer 150. Belanghebbenden kunnen die terug be komen aan het politiebureau, afd. recherche. Tot opvolger van overste P. S. Hartogh Heys van Zouteveen is met ingang van 10 November benoemd tot commandant van het Landstorm- corps Kennemerland de gep. reserve-majoor A. F. Borren. Ten bate der parochieele St. Vincentiusver- eenigingen heeft pastoor P- Roovers in de Pa rochiekerk van St- Joannes den Dooper en ka pelaan F. v. Bemmelen uit Delft in de Spaar- nekerk een predicatie gehouden. De collecten, hierna gehouden, brachten resp. 375 en 762 op. Tot directeur van de gevangenissen te Roer mond is benoemd de heer D. B. Siliakus, thans adjunct-directeur van de strafgevangenis te Den Haag en vroeger als commies aan de strafge vangenis van Haarlem verbonden. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het dcctoraal examen in de geneeskunde mej. M. J. Vrolijk uit Overveen. De coöperatie „Vooruitgang" betaalt 5 pet.. dividend voor de afdeeling bakkerij en 3 pet. voor de afdeeling kruidenierswaren. De heer Griekspoor te Nieuw Vennep rooide deze week een biet van ruim één meter lengte en even later een biet van 1.15 meter. Maandag 2 November is „Kindervoeding" weer begonnen met het verstrekken van warm voed sel aan schoolgaande kinderen. Deze week wer den uitgereikt: in de Zoetestraat 1800 porties; Overtonstraat 1650 porties; Byzantiumstraat 1079 porties; Eemstraat 1188 porties. Bovendien werden dagelijks 100 porties ver strekt aan de scholen voor buitengewoon lager onderwijs. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging heeft on danks de zeer slechte weersomstandigheden Zondag een interessante en geslaagde excursie gehouden. De St. Nicolaasvereeniging „Haarlem" heeft bericht ontvangen, dat St. Nicolaas ondanks den burgeroorlog in Spanje per K. L. M.-vliegtuig naar Haarlem komt, zoo bericht men ons. Zes honderd kinderen met hun ouders zullen hem op 6 December in de Gem. Concertzaal ver welkomen. Er is een aardig programma sa mengesteld. De leden en belangstellenden van den R.K. Vrouwenbond worden even herinnerd aan Dins dagavond. In hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat, om 8 uur houdt mej. Dra. Lamour een lezing met lichtbeelden over de religieuze kunstschat ten van Rome. Zaterdag is te Amersfoort een dertig-jarige Haarlemmer aangehouden, verdacht van ver duistering van een bakfiets en naaimachine en van diefstal van een rijwielplaatje. Zaterdagmiddag omstreeks half zes heeft de politie op den Wagenweg een automobilist uit Apeldoorn aangehouden, die daar reed onder in vloed van sterken drank en een wielrijder aan reed. De wielrijder werd licht gewond en de fiets vernield. De dronken automobilist is naar het politiebureau overgebracht. Progr. I: Hilversum I (Huizen). Progr. II: Hilversum II. Progr. III: 8.05 en 8.20 Parijs Radio. 11.20 Radio Danmark. 12.20, 12.50, 1.20, 1.30 en 1.50 Brussel Vlaamsch. 2.20 Diversen. 3.50. 4.05 en 4.20 Parijs Radio. 5.20 en 6.05 Brussel Vlaamsch. 6.50 Brussel Pransch. 7.20 en 7.30 Keulen. 8.20 Berlijn. 9.20 Brussel Fransch. 9.50 Berlijn. 11.20 Weenen. Progr. IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Diversen. 10.35, 10.50, 11.05, 11.50, 12.50. 1.35, 2.20, 2.50, 3.20 en 5.05 London Regional. 5.35 Droitwich. 6.20 Diversen, 6.45 en 7.20 Droitwich. 7.50 Londen Regional. 8.20 Droitwich. 9.20 Diversen. 9.40 Weenen. 10.30 Brussel Fransch. 10.45 London Regional. Progr. V. Van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diversen. 7.00 n.m. Eigen gramofoonplatenconcert Klassiek, Operette. KLASSIEK: Capriccio Espagnol v. Rimsky Korsakoff Ork. v. d. Ass. des Conc. Lamou- reux de Paris Capriccio Italien v. Tschaikowsky Staatsorkest van Berlijn Fakkeldans van Meyerbeer Philharmonisch Orkest van Berlijn Götterdammerung van Wagner Philh. Ork. van Berlijn Toccata en Fuga van Bach Alfred Sittard op Orgel OPERETTE Ein Abend bei Paul Lincke Strijkorkest met zang Das Dreimaderlhaus Paul Godwin Schwartwaldmadel Odeon Künstler Orkest Van 8.0012.00 Diversen. Volgens de statistische gegevens omtrent den toestand van de gemeente Haarlem pompte het Gem. Waterleidingbedrijf in September van dit jaar 175.968 M3. water tegen 171.054 M3. in September 1935; het Electriciteitsbedrijf lever de af 2.915.023 K.W.U. tegen 2.713.078 K.W.U. De gemeentebedrijven hadden dus over ver meerderde aflevering niet te klagen. Alleen het gasbedrijf ging weer achteruit: 1.747.723 M3. leverde het af tegen 1.799.252 M3. een jaar tevoren. De Keuringsdienst voor waren had het ook drukker. 323 monsters werden genomen tegen 301 verleden jaar en 26 ondeugdelijke partijen werden uit den handel verwijderd tegen 12 een jaar tevoren. Het Slachthuis al evenzoo: 3398 dieren werden geslacht (3188 in Sept. 1935). De invoer van buitenlandsch vleesch was heel wat geringer: 15.416 k.g. tegen 24.905 k.g. in September 1935; daarentegen was de invoer van bevroren buitenlandsch vet zeer gestegen: 5705 k.g. tegen 1805 k.g. in vorig jaar September. De Gem. Stortings- en Ophaaldienst had bijna 100 aangeslotenen meer, maar het omgezet be drag was ruim 30.000 minder. De deposito's waren maar even 647.000 minder dan verleden jaar. De Zweminrichting aan de Houtvaart heeft dit seizoen 147.157 baden kunnen boeken tegen 102.507 in 't seizoen in 1935, de zweminrichting aan de Kleverlaan 102.507 baden tegen 101.005 het vorig jaar. Er is dus veel meer gezwommen dit jaar] Gebouw „St. Bavo": R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Bazar Winterhulp 2—11 uur; Best. R. K. Propagandaclub half 9; Haarlems Zanggenot 8 uur. Gem. Concertzaal: Bouwmeester Revue „La chende Komedianten", 8 uur. Stadsschouwburg: Centraal Tooneel„Profdr. Hiob. Pratorius", kwart over 8. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann: English Association, 8 uur. Rembrandt-theater: Lilian Barvey en Willy Fritsch in „Gelukskinderen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; Jan Kiepura in „lm Sonnenschein", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Myrna Loy in „Paarlenroof", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Benjamino Gigli en Kathe v. Nagy in „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; Best. Kiesvereeni- ging, kwart over 8. Zaal St. Hubertus: R.K. Volksbond, Kring Haarlem Noord, 8 uur. Stadsschouwburg: Concertavond Johanna de Geus, kwart over 8. Gem. Concertzaal: Bouwmeester-revue„La chende Komedianten", 8 uur. Hotel „De Leeuwerik"; R. K. Vrouwenbond. Lezing mej. Dr. A. L. Lamorer over Rome, 8 uur. Kunstzaal Reeker: Tentoonstellingen, 105 uur. Rembrandt-theater: „Lilian Harvey en Willy Fritsch in „Gelukskinderen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac 15 uur; Jan Kiepura in „lm Sonnenschein", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Myrna Loy in „Paarlenroof", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Benjamino Gigli en Kathe v. Nagy in „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvcreeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen. in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10—5 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. ZONDER VOORUITBETALING - .-.sVwi. - V Vanochtend te tien uur verscheen een groote gesloten auto, waarin behalve Prins Bernhard gezeten waren Frins Aschwin, jhr Ir. Röell en de heer Mr. D. Crena de Iongh, president van de Ned. Handel Maatschappij, voor den in gang van het directiekantoor der Fokkerfabrie ken aan den Papaverweg. Waar het hier een streng incognito bezoek gold, was er voor de aankomst van den wagen, die door een chauf feur werd bestuurd, nagenoeg geen belangstel ling van de zijde van het publiek. De Prins werd ontvangen door de heeren C. G. Vattier Kraane en J. E. van Tijen, resp. president-commissaris en onder-directeur van de Fokker-fabrieken, waarna de bezichtiging der fabriek een aanvang nam. Prins Bernhard legde door de vele vragen, die hij stelde, niet alleen getuigenis af van zijn groote belangstelling voor het fabricage proces, doch mede van zijn kennis van velerlei bijzonderheden, hetgeen, gezien het feit dat Z. D. H. zelf sportvlieger is, niet behoefde te verwonderen. Bijzondere belangstelling legde de Frins aan den dag voor het model van het nieuwste, volgens geheel nieuwe principes, in diep ge heim door Fokker geconstrueeerde gevechts vliegtuig, de G 1, welke opmerkelijke machine reeds naar Parijs op transport is gesteld om op de internationale luchtvaart-tentoonstelling te worden geëxposeerd. Ook het model op ware grootte van den Nederlandschen luchtkruiser, de F 5, bestemd voor Soesterberg, werd tot in alle onderdeelen bezichtigd, waarbij Prins Bernhard eelf een der schietkoepels bediende. In de lunchkamer der fabriek werden ten slotte ververschingen gebruikt. Als een herin nering aan het bezoek, bood de heer Vattier Kraane den Prins een albuiv met foto's van de fabriek en de versdhillende Fokkertypen aan, zoomede een model van den jangsten Pokkerjager D 21. Dit laatste geschenk werd ook Prins Aschwin en den anderen heeren van het gezelschap aangeboden. Te kwart over twaalf was het bezoek ge ëindigd. DETROIT, 9 Nov. Na de verkiezingsoverwin ning van Roosevelt heeft de bekende pater Coughlin medegedeeld, dat zijn partij de „Na tionale Unie voor Sociale Rechtvaardigheid", haar actie zal staken. Hij zelf zal zich terug trekken uit het politieke leven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5