WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Pobbelmaim mÉÈÈi lekker. De weerstoestand S Dagfih Sport en spel MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 HET HUWELIJK VAN DE PRINSES Een geschenk van den Bijzonderen Vrijwillig en Landstorm KATHOLIEKE LANDDAG TE GRONINGEN „Het gaat om gedachtenvorming en niet om een grooten mond" Rede van mr. Goseling Jhr. Ir. R. DE MURALT Op 65-jarigen leeftijd te Den Haag overleden NATIONALITEIT VAN PRINS BERNHARD STICHTING RIJNLANDSCH BORGSTELLINGSFONDS Mooi sociaal werk ten bate van den kleinen middenstand DEENSCHE KROONPRINSES OP SCHIPHOL GESCHENK VOOR DE „DE RUYTER" >3 Zilveren schild voor het onder- of ficiersverblijf BEDRIJFSRADEN VOOR HET TUINBOUWBEDRIJF Loonbijslagregeling gewenscht Woning uitgebrand te Heiloo De eerste De storm van heden nacht Scheveningsche visschersvloot heeft niet kunnen halen MAN LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Aangereden, toen hij beschonken langs den weg liep Stenografie op Handelsscholen Retraite voor dames VOOR DE PIcIR IN WEST-EUROPA IS HET OPNIEUW STORMACHTIG Dinsdag 10 Nov. K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS Golflengten 771 WIELRENNEN Piet van Kempen rijdt hedenavond weer De Zesdaagsche te Rotterdam A Een rijkdom der tropen. Een riikdo tropen. Een 'J der trope dom d rijkdol Een tropen! der tropenrWl^^lSK^S^^^IIiP'Siïi^fiP dom. der. tropen. Een rijkdom der tropen Een n rijkdom der en rjjkdom der tropen. Eer. rijkdom der t*o dom der tropen. Een rijkdom der kdom en rjjk- ropen. Een Na het bekend worden van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met 2. H. Prins Bernhard "on Lippe-Biesterfeld, kwam allerwe gen in de kringen van den Bijzonderen Vrijwil- ligen Landstorm de gedachte op, om een ge schenk bij het komende Vorstelijk Huwelijk aan te bieden namens de 84.000 vrijwilligers van den B. V. L. Nadat te bevoegder plaatse goedkeuring van dit plan verkregen was, heeft zich, onder voor zitterschap van den heer L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstorm- Commissie, een B.V.L.-huldigingscomité ge vormd, bestaande uit vertegenwoordigers van alle gewestelijke Landstormcommissies uit het geheele land. Het huldigingscomité besloot een schilderij te doen vervaardigen van H. M. de Koningin op den landdag van den B.V.L. te Barneveld, ge houden op 7 Juni 1935, het moment, waarop H. M. de Koningin, in gezelschap van vele auto riteiten, het défilé gadeslaat van de Landstorm- vrijwilligers. Bij dit schilderij zal een album gevoegd wor den, vermeldende de namen der leden van de gewestelijke Landstormcommissiën. Het huldigingscomité benoemde een kleine commissie, ter voorbereiding van dit plan waar na de opdracht tot het vervaardigen van het schilderij werd gegeven aan den kunstschilder Willy Sluiter. De vrouwen van het eiland IJselmonde be ginnen Maandag 16 November om 3 uur te IJ selmonde (dorp) aan een tapijt te knoopen, dat bestemd is als huwelijksgeschenk voor H. K- H. Prinses Juliana. Dit zal met eenige plechtigheid geschieden. De R. K. Staatspartij heeft Zondagmiddag in de Harmonie te Groningen een gewestelijken landdag gehouden. Ongeveer 1750 katholieken uit de provincie Groningen waren in twee zalen vereenigd, toen de voorzitter van den kring Groningen, de heer C. N. Nuiteman, een wel komstwoord sprak, waarin hij in de eerste plaats dank bracht aan hen, die aan het welslagen van dezen landdag hebben medegewerkt. Aan het slot van zijn openingsrede deed de heer Nuiteman de teleurstellende mededeeling, dat de heer Paul de Waart, die op dezen land dag zou spreken, wegens familie-omstandighe den verhinderd was aanwezig te zijn. De heer Nuiteman gaf vervolgens het woord aan den heer Max van Poll, lid van de Tweede Kamer, die een rede hield over het onderwerp: „Bouwt meer." Na zich in felle bewoordingen gericht te heb ben tegen de extremistische stroomingen van linksch en van rechtsch, zette spreker uiteen, dat 't de taak van den Katholiek is, eendrachtig mee te helpen arbeiden aan den opbouw van de ruïne der huidige Maatschappij. Hij vergeleek de Katholieke Kerk met een burcht, die hecht en sterk is, en waar rust en zekerheid heerschen. Deze kracht is het uitgangspunt van den we deropbouw, die moet geschieden staatkundig, economisch en maatschappelijk. Ten aanzien van de vraag, hoe gebouwd moet worden, melk te spr. op, dat tijdens den wederopbouw ook aandacht moet worden besteed aan de aan vallen van hen, die het moeizaam verkregene dreigen omver te werpen en te vernietigen. Spr. wekte de aanwezigen op alle krachten in te spannen en eensgezind samen te werken, opdat het kwade kan worden afgeweerd en vernietigd en het goede kan zegevieren. Want juist in onzen tijd, nu om ons heen de hel schijnt los gebroken, is het een gebiedende eisch de rust en zekerheid in ons land te handhaven. Spr. verzocht zijn toehoorders gezamenlijk mee te werken aan het plan van Rome, dat het plan is van Gods R4jk op aarde. De tweede spreker, mr. C. M. J. F. Geseling, voorzitter van de R. K. Staatspartij en van de Tweede Kamerclub, richtte zich eveneens tegen het dictatoriaal systeem, waarbij hy uitvoerig stilstond en In verband waarmede hy opmerkte, dat het gaat om gedachtenvorming en niet om een grooten mond, die elke overtuigingskracht mist. En de democratie alleen, aldus spr., geeft ge legenheid tot gedachtenvorming. De democratie alleen stelt ons in staat an deren van de juistheid onzer denkbeelden te overtuigen Spr. gaf daarvan verschillende re cente voorbeelden, om vervolgens er op te wy- zen, dat eendrachtig samenwerken ook in cte Katholieke gelederen thans meer dan ooit ge boden is. Elke Katholiek moet zich innig ver bonden voelen met de R.K. Staatsparty, die een hecht bolwerk is in deze troebele tyden. Haar wacht een zware geesteiyke stryd. In de eerste plaats tegen het cultuur-bolsjewisme, onver schillig of dat is fascisme of communisme; in de tweede plaats tegen hen, die het noodig vinden met rotte eieren of steenkolen te wer pen, maar dan niet op de wüze, zooals zy dat doen, maar met wettelijke maatregelen; en m de derde plaats een stryd van opbouw, 'die het kwade moet vernietigen en het goede moet doen zegevieren. Daarvoor, aldus spr., is noodig in nige verbondenheid en gemeenschapszin. De taak, die daarby op de schouders van de Ka tholieken rust, is niet onbelangryk. zy kunnen Nederland redden. Bovenal de eer van Christus, want alleen Christus mag winnen, aldus besloot spr. Een kort Lof ln de St. Martinuskerk besloot dezen welgeslaagden landdag. treclsn en functionneert dus thans gedurende 10 maanden. Een bewys, hoezeer het werk door de Stich ting beoogd noodzakelijk geacht werd, is wel hierin gelegen, dat 21 van de 25 gemeenten, behoorende tot het ambtsgebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zich bij het fonds hebben aangesloten. De deelnemende gemeenten hebben aan het fonds een rentelooze leening verstrekt bere kend naar 10 cent per inwoner. Op deze wijze kwam in totaal 19000 bijeen. Het dagelijksch bestuur heeft 255 aanvragen om een borgstelling behandeld. In totaal wer den 50 aanvragen geheel of gedeelteiyk inge willigd tot een totaal bedrag van 11.670. Hier van is tot en met 31 October 1936 afgedaan 4336,68, zoodat per 1 November nog voor een totaal bedrag aan borgstellingen van ƒ7333.32 uitstond. Zaterdagmiddag is te Den Haag in den ouderdom van 65 jaar overleden jhr. ir. R. R. L. de Muralt, oud-Kamerlid en oud burgemeester van Borkulo. De heer De Muralt werd in 1871 in Utrecht geboren en doorliep daar de H. B. S„ waarna hij in Delft zyn studies voor ingenieur voortzette. In 1897 verkreeg hy het diploma van civiel in genieur. Daarna trad hij in dienst bij den Wa terstaat en bij de Spoorwegen in Ned.-Indië. Na zijn terugkeer in Nederland werd hy water staatsingenieur op het eiland Schouwen en ver volgens directeur van het technisch bureau Zee land ln Zierikzee. Hij was ook lid van den ge meenteraad van genoemde plaats. In 1913 werd de thans ontslapene gekozen tot lid der Tweede Kamer. Hy vestigde zich in Den Haag en was van 1916 tot 1922 lid van den Haagschen gemeenteraad. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot burgemeester der gemeente Borkulo, welke functie hy tot 1928 heeft vervuld. De heer De Muralt heeft zich als burgemees ter van Borkulo zeer verdienstelijk gemaakt door zijn organisatie van de hulpverleening aan zijn gemeente, welke in 1924 door een storm ramp zoo zwaar werd geteisterd. In 1923 werd jhr. De Muralt gekozen tot lid der Eerste Kamer, waarin hij tot 1929 zitting had. Hij was den liberalen beginselen toegedaan. Tal van publicaties van zijn hand zijn in verschillende technische periodieken, zoowel in Nederland als in het buitenland verschenen. In het büzonder heeft hij vele artikelen gewijd aan bruggenbouw, polderbemaling en zeewering. Voor zijn verdiensten op dit gebied verleende het Kon. Instituut van ingenieurs hem de gouden Conradmedaille. Hij was ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw, terwijl de Belgische regee ring hem de gouden medaille van koning Al- bert met lint heeft toegekend De begrafenis van het stoffeiyk overschot zal Woensdag a.s. om half twee op de eerste al- gemeene begraafplaats te Utrecht geschieden. Van Duitsche regeeringszijde wordt, zoo meldt de Berlijnsche correspondent van het Handelsblad, bevestigd, dat 17 November as. Z. H. Prins Bernhard van het Duitsche staats burgerschap zal worden ontheven. Of dit in eenigszins plechtige vorm zal geschieden, is of ficieel nog niet vastgesteld. Er zal eerst een be slissing worden genomen op 12 November, den dag, waarop Hitier naar Beriyn terugkeert. In een heden onder Voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer gehouden vergade ring van de Stichting Rijnlandsch Borgstel lingsfonds met de colleges van B. en W. der 21 aangesloten gemeenten is verslag uitgebracht van de werkzaamheden van het fonds sedert de oprichting 24 Juli 1935 tót en met 31 Octo ber 1936. Aan dit verslag is het volgende ontleend Het fonds is 1 Januari 1936 ln werking ge- Kroonprinses Ingrid van Denemarken heeft Zondagmiddag op doorreis van Londen naar Kopenhagen, de lunch gebruikt in het restau rant van Schiphol. Met hetzelfde toestel ver trok naar Kopenhagen de Duitsche schrijfster Vicki Baum, die enkele dagen in ons land heeft doorgebracht. Hedenmorgen te lo uur heeft aan boord van H. M.'s kruiser De Ruyter, welke, zooals men weet, op het oogenblik in de haven van Nieu- wediep ligt, een korte plechtigheid plaats ge vonden. Een groot aantal leden van den Koninklijken Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren van landmacht, zeemacht en koloniën te Den Helder, waarbij zich ook bevonden, ondanks de buitengewoon slechte weersomstandigheden, leden van de afdeelingen Kennermerland en Hoorn, had gebruik gemaakt van een speciaal geboden gelegenheid om het schip te bezoeken. Alvorens dit bezoek een aanvang nam, ver zamelde men zich op het halfdek, alwaar na mens de leden commandant A. V. van de San- de Lacoste een zilveren schild met inscriptie aangeboden werd met het verzoek, dit ge schenk een plaatsje te willen geven in het on- derofficierenverblijf. De heer J. Langerak, een korte rede uit sprekend, wees er op, dat ook de oud-onderof ficieren deze aanwinst van onze marine hooge- lyk op prijs stellen. De commandant dankte voor het fraaie cadeau en gaf de verzekering, dat het inderdaad een eere-plaatsje in het onderofficierenverblijf zal krijgen. Hierna ging men over tot het bezichtigen van den kruiser. Dezer dagen is in Den Haag een conferentie gehouden tusschen de bedryfsraden voor het tuinbouwbedrijf in Noord- en Zuid-Holland en de rykslnspectle voor de werkverschaffing, ter bespreking van de huidige werkloosheid in het bedrijf. In principe bleken alle aanwezigen van mee ning, dat de momenteele toestand het drin gend gewenscht maakt het wederinvoeren van een loonbijslagregeling onder oogen te zien. Nadat de practische mogelijkheden breed voerig besproken waren, besloten de raden zich dienaangaande tot den minister van sociale zaken te wenden en middelerwijl te trachten deze aangelegenheid nog nader met de rijks inspecties te bespreken, teneinde zoo mogelijk tot een eensluidende opvatting te komen. Na afloop van de conferentie hebben de ra den de vergadering voortgezet en zijn nog verscheidene onderwerpen besproken. Besloten is o.a. aan de organisaties in het tuinbouwbedrijf het advies uit te brengen om in de loopende en nog af te sluiten collectieve contracten een artikel te doen opnemen waar door: a. in geval zich belangrijke wijzigingen in - de kosten van het levensonderhoud zullen voordoen, ieder der partijen het recht zal hebben de wederparty op te roepen teneinde een wyziging van het loon voor te stellen, b. partijen, indien geen overeenstemming wordt bereikt een scheidsgerecht zullen samenstellen om een definitieve uitspraak te doen. Vooraf zy dan nog aan partijen bekend gemaakt, dat de bedryfsraden eelf gaarne bereid zijn om een uitspraak te doen en daar waar gewenscht van advies te dienen. In principe is ten slotte nog besloten tot aansluiting bij het bureau van de Nederland- sche bedryfsraden. Hedennacht te ongeveer twee uur is brand uitgebroken in de woning van het echtpaar S. Gras aan de Spanjaardslaan te Heiloo. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat de inmiddels gewaarschuwde Alkmaarsche brand weer met haar autospuit weinig kon uitrichten. Het tamelijk nieuwe huis brandde geheel uit. De naastgelegen huizen bekwamen geen schade. De oorzaak van den brand was, dat de vrouw onwel was geworden. Zij was daarom opgestaan en tegen een in de slaapkamer bran denden petroleumvergasser aangeloopen. De kleeren van de vrouw vatten ook nog vlam, maar deze vlammen konden onmiddellijk ge doofd worden, zoodat de vrouw geen verwon dingen kreeg. Verzekering dekt de schade. Zoo tegen het einde van het jaar komen de kalenders voor het volgende jaar op de redac tietafels. De eerste kalender-1937, die we ontvingen, was de klein-maar-füne maandkalender van de Noord- en Zuid-Holl. Redding-Maatschappy. Het is 'n fraaie gekleurde reproductie van een teekening van Jo Spier, voorstellende 'n schip in nood en aan de kust, den duinrand 'n dichte menschenmassa. Op 11 Nov. bestaat de N. Z'.H. Redding Mij. 112 jaar en het bestuur doet daarom een op roep tot met dit werk sympathiseerenden, om dit mooie werk te steunen. Men zie hiervoor elders in dit blad. Opnieuw heeft een stormweer zich gisteren doen gelden. Vooral vannacht is het, wat men in Scheveningen noemt, „stug weer" geweest. De wind was Z.Z.W en is nu meer naar het Zuidwesten geloopen. Er zijn thans omstreeks honderd schepen, die in Scheveningen thuis behooren, op zee. Uit opgevangen radioberichten is op te maken, dat men vannacht door den storm niet heeft kunnen „halen" (inhalen van netten). Toen in den afgeloopen nacht de 23-jarige Th. uit Tegelen, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, midden op het weg dek over den Roermondschen weg liep, werd hy aangereden door een passeerenden personen auto. Th. werd over den weg geslingerd en kwam op het vier meter lager langs den weg gelegen bouwland terecht. Ook de auto kwam tengevolge van de aanrijding op het bouw land tot stilstand. Th. liep levensgevaarlijke inwendige verwondingen op; hij is in het R. K. ziekenhuis te Tegelen opgenomen. Van de drie inzittenden van den auto den heer R. uit Roermond en zyn beide zusters liep een dame niet ernstige schaafwonden op; de beide anderen bleven ongedeerd. De auto is ernstig beschadigd. De Alg. Bond van Directeuren van Particu liere Handelsinstituten (B. D. P. H.), heeft in een adres aan den minister van O., K. en W. dringend in overweging gegeven aan alle handelsdag- en -avondscholen machineschrijven en stenografie als „verplichte" vakken in te voeren. Van 2428 November zal er in het Re traitehuis Cenakel te Tilburg een Retraite wor den gegeven voor dames, door pater Reijpens S.J. IBIS SHAG Kees Meys/ Kent U de Ibis-pijp? Zoo niet, vraagt Uw winkelier. NfiiiiiiiiiiiiiititiiiitmmiiiimiiiiiimiiiiiiiiimiiiiitiiiiiiitHintiinmii» Het verloop van de algemeene weersgesteld heid in West-Europa gedurende de laatste da gen is in hoofdtrekken een merkwaardige her haling van het verloop, dat wij kort vóór den 26sten October gehad hebben toen de noodlot tige storm van 2627 October op komst was. De bedoeling is niet om hiermede te zeggen, dat de meteorologische gebeurtenissen der laat ste dagen op een gelijksoortigen storm moeten uitloopen. Integendeel, hetgeen hieronder ge zegd wordt moet niet worden opgevat als een stormvoorspelling, al wijzen enkele verschynse- len erop, dat een groot deel van West-Europa het bezoek zal krijgen van een diepe stormde- pressie. De ervaring leert nameiyk, dat depressies in Europa in reeksen optreden, die van elkaar gescheiden zijn door korte perioden van tame lijk of zeer rustig weer. Zoolang wij verkeeren in het jaargetijde, waarin de depressies nog talrijk zijn, mag aan het voorkomen van enkele tamelijk rustige dagen niet de beteekenis wor den gehecht van een definitieve afsluiting van het stormseizoen en zoolang er die beteekenis niet aan gehecht kan worden moeten de me teorologen scherp opletten of de meteorologi sche gebeurtenissen in het Westen aanleiding geven de ontwikkeling van diepe stormdepres- sies en hun loop als het ware van uur tot uur in het oog te houden. Alleen dan is het uitge sloten, dat wij door een storm onverwacht over vallen worden. Welnu, zooals gezegd, zekere meteorologische gebeurtenissen in het Westen, die zich de laat ste dagen hebben voorgedaan, zijn een herhaling van vorige. De ervaring leert ook, dat in zoo'n reeks depressies elke volgende depressie dichter bij-ons komt dan de vorige, en het is ook een ervaring, dat zoo'n reeks dikwijls afsluit met een zeer actieve stormdepressie, die over de Noordzee en omgeving zwaar stormweer kan brengen en ook dikwyis werkeiyk brengt. Donderdag j.l. lag ten N.W. van Schotland een diep luchtdrukminimum, dat zich N.O.- waarts verplaatste en snel gevolgd werd door een nog veel dieper (720 mm), dat gisteren morgen ten N.W. van Ierland lag. Dat gisteren in den loop van den dag de barometer met aanzieniyke snelheid is gaan dalen is een ver- schünsel, dat in dit verband niet zonder betee kenis mag worden geacht. Komt het dus tot stormweer over de Noordzee (of wellicht ook in ons land) dan weet men nu, dat reeds Don derdag de algemèene weerstoestand in het Westen en Noordwesten aanleiding moest zijn de verdere ontwikkeling geregeld na te gaan en wordt een ieder, die zich büzonder voor de weensverschijn&elen interesseert, opnieuw er aan herinnerd, dat een büzonder sterke baro- meterdefling bijna altyd een onmiskenbaar voorteeken is van naderend stormweer, al be reikt de storm ter plaatse waar men die sterke daling ook constateerde, niet altyd zijn groot ste hevigheid, zooals bü den storm van 27 Oc- tober. (Nadruk verboden.) FOOD iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii 8.00 Morgengebed en gewijde mu ziek 8.15 Gramofoon morgenconcert) 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Uitzending voor fabrieken gramof oonplaten) 10.30 Gramofoon (Schumann en Brahms-programma) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12.00 Politieberichten 12.15 Het KRO-Orkest o. 1. v. Marl- nus van 't Woud 1.00 Gramofoonmuziek (Uit Ros sini's opera's) I.20 Het KRO-Orkest O. 1. v. Ma- rlnus van 't Woud 2.00 Vrouwenuurtje 3.05 Modecursus 4.05 Gramofoon (operetteprogram ma) 5.00 De KRO-Melodisten O. 1. v. Piet Lustenhouwer 5.45 De KRO op felicitatiebezoek 6.00 De KRO-Melodisten o. 1. v. Piet Lustenhouwer 6.40 Esperantocursus door P. Heü- ker 7.00 Politieberichten 7.15 Rector J. Bots over: „Wat deze tijd leert" 7.35 Sporthalfuurtje door P. Olt- hoff 8.00 Nieuwsberichten 8.10 Solistenconcert door het KRO- Symphonie-orkest (U.S.O.) o. 1. v. Henri van Goudoever m. m. v. Zlno Prancescatti, viool 10.00 KRO-cabaret op gramofoon 10.30 Nieuwsberichten 10.35 KRO-Boys o. 1. v. Piet Lus tenhouwer, refreinzang Albert Klein Jr. II.00 Gramofoon 11.10 KRO-Boys o. 1. v. Plet Lus tenhouwer, refreinzang Albert Klein Jr. 11.30 Gramofoonmuziek GODSDIENST 10.00 Hilversum I (AVRO. Morgen wijding) ORGELBESPELING 10.30 Hilversum I (Pierre Palla) ORKESTCONCERTEN 11.20 Parijs I 12.10 Droitwich 12.35 Langenberg 1.05 Deutschlandsender 2.00 Hilversum I (licht klassiek progr.) 2.05 Kalundborg 3.20 Hamburg 7.00 Beromünster (Fransche mm) 8.20 Berlijn 8.20 Brussel II (orkest en zang) 8.20 Droitwich 9.30 Kalundborg (Fransche mm.) LICHTE MUZIEK 10.05 11.20 11.20 11.20 11.30 12.10 12.50 12.50 12.50 1.00 1.20 1.30 1.50 2.30 3.20 3.50 5.20 5.20 5.30 5.30 5.35 6.00 6.20 6.50 7.30 7.30 8.10 8.15 Hamburg Kalundborg Deutschlandsender Langenberg Hilversum I Droitwich Brussel II Brussel I Droitwich Hilversum I Hamburg Brussel I Droitwich Brussel II Deutschlandsender (O. Do- brindt) Berlijn Hamburg Brussel II Hilversum I (Kovaos Lajos) Beromünster Droitwich Langenberg Boedapest (zigeunerkapel) Brussel I Berlijn Langenberg (dansmuziek) Hilversum I Boedapest Rector J. Bots spreekt Dinsdag avond voor de K-R.O -microfoon namens het R.K.W.V. over het onderwerp „Wat deze tijd leert" (Hilversum II, 7.157.35 uur) 8.20 Brussel I 8.30 Toulouse 9.50 Hamburg 10.20 Kalundborg (dansmuz.) 10.30 Boedapest (dansmuz.) 10.40 Weenen 11.00 Toulouse (Argentynsch ork.) 11.20 Rome 11.20 Milaan (dansmuz.) 11.20 Parijs I 11.30 Droitwich (dansmuz.) 12.40 Toulouse (jazz-orkest) GRAMOFOON („Juhu 8.00 Hilversum I 8 10 Parijs I 8.15 Hilversum II 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 10.15 Hilversum I 12.20 Brussel I 12.20 Brussel II 12.25 Parijs II 1.50 Brussel I I.50 Brussel II 2.50 Hamburg 2.55 Parijs I 3.00 Deutschlandsender vom Berge") 4.35 Rome 4.35 Langenberg 4.35 Milaan 5.25 Droitwich 6.20 Deutschlandsender 6.35 Brussel I 6.37 Parijs II 6.50 Brussel II 7.20 Brussel II 7.20 Woenen 8.35 Parijs II 9.55 Boedapest 10.20 Deutschlandsender 10.30 Brussel I 10.30 Brussel II II.50 Droitwich (dansmuz.) KAMERMUZIEK 4.20 Parijs I (instrumentaal con cert) 5.20 Berlijn 5.20 Deutschlandsender 5.50 Parijs I (orkest en zang) 8.20 Deutschlandsender (octet) 9.50 Deutschlandsender (duo v. viool en piano Edm. Schröder) 11.40 Hamburg (trio en zang) SOLISTENCONCERTEN 2.55 Kalundborg (zang) 3.35 Langenberg (cello en piano) 4.00 Hilversum I (zangrecital) 5.20 Brussel I (piano) 5.45 Beromünster (Zwitsersche lie deren) 6.45 Droitwich (cellorecital) 7.05 Weenen I (pianorecital) 7.20 Kalundborg (vioolrecital) 7.25 Beromünster (viool) 8.20 Weenen (Russisch koor) 9,00 Kalundborg (zang) 9.40 Weenen (vioolrecital) OPERA EN OPr.RETTE 7.30 Hamburg („Der Vampyr", opera v. Marschner) 8.00 Rome („Mugika", operette van Valente) 8.05 Milaan („Fra Gherardo", ope ra v. Pizzetti) PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum II 8.00 Hilversum I 10.20 Brussel I 10.20 Brussel II 10.20 Berlijn 10.30 Hilversum II 11.00 Hilversum I VARIA 11.00 Hilversum I (Wenken voor de huishouding) 1.45 Hilversum I (voordracht) 3.05 Hilversum I (begin knipcur sus) 4.30 Hilversum I (Radio-klnder- koorzang) 5.00 Hilversum I (kinderhalfuur) 6.30 Hilversum I (RVU) 7.30 Hilversum I. (Engelsche les voor beginners) SPORT 10.30 Hilversum I (Han Hollander geeft een verslag van de Rot- terdamsche Zesdaagsche) liiiiiiiiiiiiiiiiitiiiminimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiË BERLIJN BEItOMUNSTEI. BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II 356.7 539.6 459.5 483.9 331.9 M. M. M M. M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 381.9 M. HILVERSUM 1 301.5 M (AVRO en VARAi 1 HILVERSUM n 1875 M (KRO en NCRVI LANGENBERG 155.9 M LUXEMBURG 1304 M. I MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M PARIJS II 312.8 M. ROME 430.8 M. s TOULOUSE 328.6 M. 1 WEENEN 506.8 M. ffiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiimiitiiiiiimiitimimif VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Indische Volksraad zal een wetsont werp in behandeling nemen voor een or donnantie, tot het heffen van 'n extra uit voerrecht van 2 pCt. op verschillende ex portproducten. O.m. zullen suiker, koffie, Javatabak en witte peper worden uitge sloten. De bestaande uitvoerrechten, met na™e het uitvoerrecht op ondernemings- n+i. Uijven gehandhaafd, zoodat de 2 PCt boven het bestaande uitvoerrecht komt. Ingaande 8 November is het bijzonder uitvoevTecht voor Indische bevolkings- rubber tot f55 per 100 K.G. verhoogd. In November werd dit recht reeds tweemaal met f 1 per 100 K.G. verhoogd. De Friesche Bank is voornemens, van 15 November af op de aandeelen A 18 pCt van het oorspronkelijke nominale bedrag, dus f 180 per aandeel terug te betalen en aandeelhouders B voor 18 pCt. van hun stortingsplicht te ontslaan. De eerste uit- keering per 1 Januari 1934 bedroeg 50 pCt. en de tweede per 15 November 1935 15 pCt. De inschrijving op de 3Vz pCt. leening 1936 der gemeente 's Gravenhage, groot f 9.940.000 a. 98Vz pCt., met recht van voor keur voor de 4Vz pCt. obligatiehouders lee ning 1927, werd ruim volteekend. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 142/7Vz. 366.000 werd aan goud om gezet. De rubberprijs te Londen is op 8Vz d. per lb. onveranderd gebleven. De Fransche regeering zal op den verval datum het in Engeland opgenomen cre- iet van 40 millioen aflossen. Er zullen maatregelen worden getroffen, dat deze af lossing niet het minst de wisselmarkt zal beïnvloeden. De Duitsche bladen melden, dat de Zwit sersche bondsregeering pogingen onder neemt tot saneering der spoorwegen, welke een schuldenlast hebben van fr. 3 milliard. Het departement van posterijen en spoor wegen stelt voor, een bedrag van fr. 507 millioen aan spoorweg schulden over te ne men. Buitendien zou een dotatiefonds wor den gesticht, zoodat, wanneer de gang van zaken slecht wordt, lagere rente door de spoorwegen kunnen worden opgebracht. Nieuwe verliezen mogen niet meer op nieuwe rekening worden overgedragen. Het ontwerp voorziet tevens in de financieele reorganisatie van de particuliere spoorwe gen. Zwitserland heeft 208 particuliere spoorwegen. De Fransche regeering zal de reserves der Mijen op aandeelen van 1 Januari 1937 af belasten met 4 pCt. De statuaire en an dere verplichte reserves zijn vrijgesteld van de belasting, evenals de winsten die buiten Frankrijk zijn behaald. De Fransche minister van Financiën Auriol sprak zijn voldoening uit over Eden's verklaring omtrent de monetaire entente tusschen Engeland, Frankrijk en Amerika. Hij voegde hieraan toe, dat de samenwer king steeds in volkomen wederzijdsch ver trouwen geschiedt. De betrekkingen tus schen de valuta's worden geregeld, zooals Frankrijk dit wenscht, ondanks zekere speculatieve manoeuvres, die onmiddellijk schipbreuk lijden door onze krachtige hou ding en ondanks geruchten over een nieu we beslissing, die de regeering zou nemen, betreffende de monetaire positie. De Commonwealth and Southern en de dochtermijen boekten in September aan bruto-ontvangsten $11.33 millioen tegen $10.11 millioen in September 1935. De net to-winst beliep $1.157.351 tegen 769.566. In het jaar per 30 September bedroeg de netto-winst $11.70 millioen, overeenko mende met $7.80 per §.6 pref. aandeel te gen 5.67 het vorig jaar. Na aftrek van het dividend op de 6 pCt. pref. aandeelen, resteert 2.70 millioen of 0.08 per ge woon aandeel. Volgens opgave van het American Iron and Steel Institute bedroeg de staalproduc- tic in de Vereen. Staten gedurende Octo ber 4.545.000 ton tegen 4.161.000 ton in September. De uitvoer van grondstoffen door de Vereen. Staten bedroeg in September 72.8 millioen, aan half fabrikaten 31.8 mill, en aan bewerkte producten $89.5 millioen; de invoer respect. 69.4 millioen, 40.8 millioen en 43.9 millioen. De uitvoer in Augustus beliep respect. 38.1 millioen, 32.2 millioen en 95.4 millioen en de in voer $61.6 millioen, $40.8 millioen en $41.3 millioen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.099.10Vz vo rig slot 9.08Vz); de Dollar op 1.86%l-863/n (vorig slot 1.88 7/16); de Frank op 8.63 8.66 (vorig slot 8.62); de Belga op 31.50 31.60 (vorig slot 31.52) en de Zwitsersche Frank op 42.8042.90 (vorig slot 42.84). De Nivas verkocht 10.390 ton superieure suiker en 600 ton bruine suiker voor export. Zaterdag j.l. verkocht zij 10.700 ton supe rieur en 8215 ton bruine suiker voor di verse bestemmingen. Hierna verhoogde zij alle limites met 10 cent. De Republic Steel heeft de loonen met 5Vt dollar-cent per uur verhoogd. In het Pittsburgh- en Youngstown- district wordt een uitbreiding der staalpro- ductie verwacht. 1EKK1 Naar de directie van de Rotterdamscho Zes daagsche mededeelt, zal Piet van Kempen van avond weer rüden. Weliswaar is hü aan lip en voorhoofd ge wond, doch overigens heeft hy bij zün val geen letsel opgeloopen. Aanvankelijk vreesde men, dat hy ook den rug bezeerd had. Een Röntgen-onderzoek heeft echter uitgewezen, dat hiervan geen sprake ia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6