De algeheele val van Madrid een kwestie van uren Ramsay MacDonald plotseling onwel De geruchten omtrent een restauratie der Habsburgers Het nieuws van heden Tegenstand en de wensch om de hoofdstad zooveel mogelijk te sparen zouden slechts een vertraging van de inneming kunnen beteekenen De druk der rechtsche troepen wordt voortdurend krachtiger DE WEG A VILA-MADRID ONDER ARTILLERIEVUUR HEFT FRANKRIJK HET WAPENEMBARGO OP? HET HEFTIG VERZET VAN JOEGOSLAVIË De toekomst van Danzig SPANJE'S AMBASSADE TE BERLIJN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20248 De verdedigingsraad in de hoofd stad erkent nog steeds geen enkel verlies der regeerings- troepen Groot offensief op Malaga verwacht Het Spaansche goud Het besluit der regeering te Valencia Twee Schotten in Spanje gevangen Autonomie voor Spaansch Marokko? Het Weer 1 Tijdens een rede van Baldwin bij een banket Londen wacht nadere ophelde ringen af De kwestie der restauratie geen punt van bespreking op de conferentie van Weenen De geheimzinnige reis van Baron Weisner In de PanharcL-fapriek te Parijs hebben de arbeiders gestaakt. Men ziet hier een groep Mjeenjn de.labriek... In 1937 zou de Vrije Stad weder bij Duitschland worden gevoegd Het incident van Schoeneberg Storm De voormalige ambassadeur treedt op uit naam van de Franco- regeering Opstandig stamhoofd verslagen -MWMttW WtDkfóP-4 I//////SA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 «t» Inge», mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. A VILA. 9 Nov. (Havas). Een der speciale correspondenten van Havas seint: De tegenstand der regeerings- troepen en vooral de wensch van generaal Franco Madrid te sparen zooveel dit mogelijk is, vertragen de algeheele inneming van de Spaan- sche hoofdstad met enkele uren. Wel ingelichte kringen geven de verzeke ring, dat de druk der rechtsche troe pen voortdurend krachtiger wordt. Alvorens het vliegveld Quatro Vientos te verlaten hebben de regeeringstroepen het, naar gezegd wordt, ondermijnd, hetgeen den recht- schen luchtstrijdkrachten tijdelijk een gebruik maken van het vliegveld onmogelijk maakt. De correspondent van Reuter telefoneert, dat de zware artillerie der rechtschen voort gaat Madrid te bombardeeren. De grana ten vallen met een gemiddelde snelheid van drie per minuut rondom de slachtplaatsen, waar de verdediging zeer sterk .is. Een granaat is op 50 meter van het ministerie van Oorlog neergekomen. Het park Casa de Campo is thans voor een groot deel in handen der aanvallers. Tegen drie uur vanmiddag hebben vliegtuigen der nationalisten 17 bommen op de stad ge worpen in de wijk Salamanca. Bij een bom bardement van Vallecas, op 8 K.M. ten Zuid- Westen van Madrid, zijn 27 dooden gevallen. Over het algemeen heerscht een paniekstem ming onder de Madrilenen tengevolge van het hevige bombardement. De sector van Madrid heeft thans geen zones meer ten Westen en Zuiden, maar nog slechts een stads-strook, waarvan het centrum practisch in handen van de troepen van generaal Varela zou zijn. De vestiging van versterkte stellingen op den rechter oever van de Manzanares Is in de aan de stad grenzende wijken voltooid door de in neming van het station en den spoorweg van Caceres, het hospitaal en de Cite Uni versitaire, benevens de geheele zóne van Real Casa del Campo, hetgeen het mogelijk maakt, dat zes colonnes rechtschen naar het hart van Madrid oprukken. De val der stad is nog slechts een kwestie van uren. Terwijl het offensief voor de poorten van Madrid aan de Zuidzijde zich ontwikkelde, hebben troependeelen van de colonne Castejon pogingen in het werk gesteld ten Westen van de hoofdstad den weg Avila-Madrid te berei ken. Zij zijn hierin geslaagd. Sinds Zondag ligt de weg onder artillerievuur op een tiental kilometers van Madrid. Tegelijkertijd vallen de colonnes van Rada en Escamez, die ten Zuiden van het Escoriaal opereeren, aan op den weg van het Escoriaal naar Chapineria. De militie-troepen trekken terug zonder strijd te leveren. Teneinde in Oostelijke richting te kunnen retireeren, zul len zij van de secundaire wegen ten Noorden van Madrid gebruik moeten maken. In den sector van Somosierra heerscht vol komen rust. Ook daar zijn de regeeringstroepen in gevaar te worden omsingeld door een even- tueele operatie ten Oosten der hoofdstad. De luchtstrijdkrachten melden trouwens, dat de militiemannen zich terugtrekken naar Alcala de Henares. In den sector van Guadalajara rukken de rechtschen zonder haast op langs de as van den Weg Barcelona-Madrid. Het is mogelijk, dat zij hun krachten sparen voor een eventueelen aan val op Teruel. De verdedigingsraad te Madrid heeft in een communiqué medegedeeld, dat alle aanvallen der nationalisten, die ten doel hadden, de hoofdstad binnen te dringen, afgeslagen zijn. De stellingen ten Zuiden van Madrid, die on der den druk van den vijand ontruimd moesten worden, zijn heroverd. In den sector-Pozuelo zijn hevige aanvallen afgeslagen. De luchtmacht heeft Madrid sedert gistermiddag met^gebombaxdeerd^ Naar uit officieuze bron te Madrid wordt vernomen, zouden de regeeringstroepen eenige stellingen in den sector Quatro Vientos hebben heroverd, en zouden zij elk oogenblik tot be langrijke operaties kunnen overgaan. De groep nationalisten, die tot de Casa de Campo is doorgedrongen, schijnt van geen be- teekenis te zijn, en de regeeringstroepen zouden haar reeds omsingeld en in gevaar gebracht hebben. De Spaansche ambassade te Londen heeft uit Madrid bericht ontvangen, dat de nationa listen geen noemenswaardige vorderingen hebben gemaakt. De bevolking van Madrid blijft moed houden en in de stad is het rustig. In het Zuid-Westen van Madrid maken de nationalisten gebruik van ongeveer 15.000 Mooren, en volgens de ambassade strijden de regeeringstroepen in dezen sector dan ook slechts tegen vreemdelingen. Overigens wordt m dezelfde streken als gisteren gevochten. De rechtsche kruiser Almirante Cervera is te Algeciras aangekomen uit Ceuta. Een flottilje gewapende sleepbooten en ver scheidene vliegtuigen escorteerden het schip, dat bijna 1000 Marokkaansche soldaten en 40 stukken veldgeschut vervoerde. De militaire autoriteiten hebben .alle autobussen en vrachtwagens, die beschik baar waren, gerequireerd voor het vervoer van de manschappen en kanonnen naar het front van Estepona, Een groot offensief op Malaga zal spoedig ontketend worden. Naar radio Sevilla meldt, hebben aan het front van het Escoriaal de troepen van generaal Mola, na een gevecht, waarin de regeeringsaanhangers zware verliezen leden, Naval Gamella bezet. De divisie-Soria heeft Castejon de Henares, waar de regeeringstroepen een belangrijk wa pendepót hadden ingericht, bezet. In den sector-Santander hebben de recht sche troepen het ten Zuiden van Santander ge legen Espinosa de las Monteros bezet en hun tegenstanders achtervolgd tot Alto de Berbaro, dat zij eveneens bezetten. In den sector-Aragon hebben de Catalaansche aanvallen op Caladas het front niet kunnen forceeren, dat door een te krachtig georgani seerde divisie bezet werd. Sedert den aanvang van het offensief zijn de rechtschen in de streek van Guadalajara over een diepte van 100 K.M. opgerukt. Ten Westen van Madrid wordt de omsingeling bij het Escoriaal geleidelik gesloten op de regeeringstroepen, die hun basis hebben gevestigd in het klooster San Lorenzo del Es- curial. De Spaansche ambassadeur 'te Parijs heeft medegedeeld, dat de administratie van de Bank van Spanje is overgebracht naar Cartagena en dat de goudvoorraden zijn ondergebracht op een onbekende veilige plaats. De ambassadeur voegde hieraan toe: „de aan een overvloed van vertrouwen lijdende credi teuren der rechtschen zullen nooit één korrel tje van het Spaansche nationale goud ontvan gen." De Spaansche ambassadeur te Londen heeft persoonlijk op het departement van Buiten- landsche Zaken een nota overhandigd, waarin de Britsche regeering er officieel van in kennis gesteld wordt, dat de Spaansche regeering zich tijdelijk te Valencia heeft gevestigd en vastbe sloten is den strijd met verdubbelde energie voort te zetten tegen de rechtschen op alle fronten en in het bijzonder op het centrale front. In het Lagerhuis heeft lord Cranborne me degedeeld, dat de aandacht van het departe ment van Buitenlandsche Zaken gevestigd was op het geval van twee leden der Schotsche am bulance, die door particulieren naar Spanje was gezonden. Deze beide mannen waren door de nationalisten nabij Madrid gevangen geno men. „Het derpartement van Buitenlandsche Zaken," aldus Cranborne, „heeft stappen laten doen bij de autoriteiten in Burgos, teneinde hun invrijheidstelling te verkrijgen.'' De Times meldt uit Casablanca, dat er op grond van inlichtingen, ingewonnen bij voor aanstaande Marokkanen te Teoean, alle reden is om te gelooven, dat de tusschen hen en den leider der Spaansche nationalisten, generaal Franco, gevoerde onderhandelingen hebben ge leid tot de overeenkomst, krachtens welke aan de stamhoofden der Riff-kabylen autonomie zal worden verleend „in dier voege, dat hun op binnenlandsch gebied volkomen de vrije hand wordt gelaten, en dat van Spaansche zijde op hun buitenlandsche betrekkingen toezicht zal worden uitgeoefend." Verscheidene namen zijn genoemd als moge lijke hoofden van den nieuwen staat, doch het meest schijnt wel een lid van het Ottomaan- sche huis, de vroegere Turksche keizerlijke fa milie, in aanmerking te komen. De autonomie zou van kracht moeten worden, zoodra generaal Franco er in geslaagd is, de orde in Spanje te herstellen. Uit Parijs meldt het blad, dat men in offi- cieele kringen aldaar het bericht omtrent de verleening van autonomie aan Spaansch-Ma- rokko noch kan bevestigen, noch kan tegen spreken. Van hoogst gezaghebbende zijde wordt echter verklaard, dat de toepassing van een dergelijk besluit voor Frankrijk volkomen on- auzoutig»'' n, 9 Verwachting: Krachtige tot matigen, Zuidwestelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, H kans op regen- of hagelbuien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk nog buiig. stormwaarschuwingsdienst. E Geseind van De Bilt Maandagavond te EE 20.00 uur aan alle posten: ,,Stormsein EE neerhalen, blijft op uw hoede". EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinïl LONDEN, 9 Nov. Terwijl op het jaar- lijksch banket van den Lord Mayor van Londen, minister-president Baldwin, na een toast van Eden op het corps diplomatique, een rede uitsprak, is Ramsay MacDonald plotseling ongesteld geworden. Zijn dochter leidde hem naar een neven- liggend vertrek, waar Lord Dawson hem hulp verleende. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. LONDEN, 9 Nov. (Reuter) De verklaring, welke wordt toegeschreven aan Léon Blum, dat Frankrijk bereid zou zijn het wapen embargo voor Spanje op te heffen, wordt in diplomatieke kringen te Londen met de noodige reserve behandeld in afwachting van verdere ophelderingen, temeer nu nog geen officieele tekst bekend is. Evenwel is men in diplomatieke kringen van meening, dat Blum meer doelde op het door Plymouth voorgestelde systeem van toe zicht, dan op een Britsch-Fransche samenwer king tot opheffing van het embargo. De plaats, waar het lichtschip „Elbe 1" met man en muis verging, is kenbaar gemaakt door een wrakboei WEENEN, 9 Nov. (Havas)De kwestie van de restauratie der Habsburgers zal op de drie-mogendheden-coaiferentie, die Woens dag te Weenen wordt geopend, niet ter sprake komen, evenmin als bij de voorbe sprekingen, tusschen Ciano en de leidende Oostenrijksche persoonlijkheden, aldus werd hedenmorgen officieel met de grootste stel ligheid verzekerd. Hoewel men te Weenen van oordeel is, dat het vraagstuk der restauratie uitsluitend van binnenlandsch-politieken aard is en officieele Oostenrijksche kringen weigeren het uit een anderen gezichtshoek te bezien, is het niet min der waar, dat overwegingen van buitcnlandsch- politieken aard, de conferentie te Weenen ten aanzien van dit vraagstuk een gereserveerde houding opleggen. Zooals men weet heeft Joego-Siavië zich tot dusver hevig tegen de restauratie der Habsburgers verzet. Men weet eveneens, dat de Duce in zijn te Milaan gehouden rede Joego-Slavië duidelijk een hand heeft toe gestoken. In officieuze Weensche kringen zou men het onlogisch vinden, wanneer Mussolini de restauratie zou willen begun stigen juist op het oogenblik, dat hij naar toenadering tot Belgrado streeft. Men heeft te Weenen tevens geconstateerd, dat Duitschland in zijn verzet tegen restau ratie volhardt. Naar men in welingelichte krin gen doet opmerken, zal Rome, dat een zeker parallelisme tusschen zijn buitenlandsche poli tiek en die van Duitschland tot stand wil bren gen, er zorgvuldig voor waken, op de confe rentie te Weenen kwesties naar voren te bren gen, die het van Duitschland zouden kunnen scheiden. Kortom men verklaart te Weenen, dat geen enkele wijziging ten aanzien van het vraagstuk der restauratie op komst is en dat de confe rentie te Weenen in elk geval niet een derge lijke wijziging zal brengen. Het bezoek, dat Baron Weisner, de leider der Oostenrijksche monarchisten, aan Rome heeft gebracht, heeft, naar de Daily Telegraph meldt, Opnieuw doen geruchten de ronde van een aanstaand huwelijk tusschen Aarts hertog Otto en Prinses Maria van Savoie echter opnieuw geleid tot geruchten, dat spoe dig de restauratie der Habsburgers verwacht zou kunnen worden. Nadat Mussolini de vorige week uit Milaan was teruggekeerd, heeft hij Baron Weisner in particuliere audiëntie ontvangen. Zijn naam kwam echter niet voor op de lijst van bezoe kers van het Palazzo Venezia en hij heeft Rome even stil verlaten als hij gekomen was. In Hongaarsche kringen gelooft men, dat Baron Weisner voor den Duce het standpunt der Oostenrijksche monarchisten uiteen heeft gezet ten aanzien van een mogelijke restauratie van aartshertog Otto op den Hongaarschen troon en zijn verloving met prinses Maria, de jongste dochter van den koning en de koningin van Italië. Deze geruchten vinden niet slechts hun oorzaak in de geheimzinnigheid, waarin het bezoek van Baron Weisner was gehuld, doch ook in de passage van de rede, die Musso lini de vorige week te Milaan heeft gehou den. Na gewezen te hebben op de sympathie en de bewondering van de Italianen voor het Hon gaarsche volk, zeide hij„Wellicht zal zich spoe dig een plechtige gelegenheid voordoen, waarbij deze gevoelens van het Italiaansche volk in het openbaar tot uiting kunnen komen." Men gelooft voorts, dat de Hongaarsche rijksbestuurder, admiraal Horthy, tijdens het bezoek, dat hij deze maand aan Rome zal brengen zijn toestemming zal verleenen tot de restauratie van aartshertog Otto. Dit besluit zal, naar men verklaart, gepaard gaan met de aankondiging van de verloving van aartshertog Otto en prinses Maria. Vertegenwoordigers van de landen der Kleine Entente, Joego-Slavië, Tsjecho-Slo- wakije en Roemenië, bezien deze geruchten met een ander oog. Zij weigeren te gelooven, dat Mussolini en admiraal Horthy de res tauratie der Hongaarsche monarchie in ernst overwegen. Zü verklaren, dat dit onvermij delijk tot de hereeniging van Oostenrijk en Hongarije zou leiden. Officieele instanties te Rome weigeren, vol gens Havas, verklaringen af te leggen of com mentaar te geven op de berichten betreffende een spoedig te verwachten restauratie der Habs burgers in Oostenrijk en een huwelijk tusschen aartshertog Otto en prinses Maria van Savoie. Tot dusverre had men de restauratie altijd een ,,niet-actueel probleem" genoemd, terwijl de geruchten over genoemd huwelijk reeds zijn tegengesproken. WARSCHAU, 9 Nov. (Havas) De leider der nationaal-socialistische partij in Danzig, For- ster, heeft, naar Havas meldt, tijdens een bij eenkomst der party o.a. verklaard, dat „de ge heele oppositie in Danzig vóór 1 Januari a.s. definitief uitgeschakeld zal zijn." Forster gaf voorts als zijn overtuiging te kennen, dat Danzig in den loop van 1937 we der bij het Duitsche rijk zou worden gevoegd. In Polen, o.a. te Gdynia, zijn groote betoo gingen georganiseerd tegen de „willekeur der Danziger autoriteiten". In een resolutie ver klaren de betoogers, dat geheel Pommerellen, het bolwerk van Polen, gereed is om te ant woorden op de ruwheden en gewelddaden, door de autoriteiten van de vrije stad tegen Pool- sche onderdanen bedreven. De diplomatieke vertegenwoordiger van Po len, Papee, heeft den vice-president van den senaat, Huth, heeft in een nota geprotesteerd tegen 'de Danziger verordening inzake de cen tralisatie van de arbeidsbemiddeling en ver klaarde, dat men het incident in het dorp Schoeneberg nog niet als opgehelderd en ge ëindigd beschouwt. De algeheele val van Madrid zou slechts een kwestie van uren zijn; druk der rechtsche troe pen steeds krachtiger; de weg AvilaMadnd onder artillerievuur der nationalisten; groot offensief op Malaga verwacht. De voormalige Spaansche ambassadeur te Ber lijn neemt uit naam der Franco-regeering bezit van de ambassade. Een restauratie der Habsburgers geen punt van bespreking op de conferentie te Weenen. Léon Blum zou bereid zijn het wapen-embargo voor Spanje op te heffen; Londen wacht nadere ophelderingen af. Volgens den nazileider in Danzig, Forster, zou de Vrije Stad in 1937 weder bij Duitschland ge voegd worden. Dr. J. B. Hubrecht, gezant te Boekarest, in ge lijke hoedanigheid te Rome benoemd. Snelle verzending van de mail naar Indië. New Yorksche Beurs: Slot onregelmatig. Het heeft weer gestormd over het land en langs de kust. Angstig hoor den we naar het gieren van den wind en baden ons gebed in stilte voor al len die de zee bevaren moeten. Storm. Daaraan is niet te ontkomen: er zijn tijden in het jaar dat de ele menten los breken en de demon van de luchten rondwaart in woeste vaart! Zulke oogenblikken komen er ook in ieders leven. Het kan óók stor men in onze ziel. Gelukkig degeen die het waarschuwingssein heeft gehoord en begrepen, gelukkig degeen die pal staat en zich verlaat op Gods hulp en eigen standvastigheid. We moeten op stormen rekenen. Niemand wordt een storm bespaard. Laat hij ons ge reed vinden. In den naam des Heeren. BERLIJN, 9 Nov. (D.N.B.) De voormalige Spaansche ambassadeur, Agramonte y Cor- tijo, heeft uit naam van de Franco-regee ring bezit genomen van het gebouw der Spaansche ambassade in de Gross-Admiral- Prinz-Heinrich-strasse. In tegenwoordigheid van ongeveer 150 leden der Spaansche kolonie werd vanmiddag de rood-goud-roode vlag der Franco-regeering op het gebouw geheschen, terwijl kennis werd ge geven van het overnemen der leiding over de werkzaamheden door Agramonte. De vertegenwoordiger van de Spaansche volksfrontregeering was Zaterdag uit de ambas sade vertrokken. De sleutels van het gebouw had hij aan een chauffeur overhandigd. Wat het gebeurde in de Spaansche ambassade betreft, verklaren politieke kringen, dat men in Wilhelmstrasse deze aangelegenheid beschouwt als een binnenlandsche Spaansche kwestie, die de Duitsche regeering niet raakt. ADDIS ABEBA, 9 Nov. (Stefani) Eén der drie laatste opstandige stamhoofden in Choa, Dedsjasj Balcia, die over 200 gewapende krijgers beschikte, is tijdens politie-operaties nabij Abé verslagen'door een onder bevel van Italiaansche officieren en onderofficieren staand detache ment inboorlingen, behoorende tot de troepen van den vroegeren sultan van Djimma, Abba Giofar, die de zijde der Italianen gekozen heeft. De Italianen maakten talrijke krijgsgevangenen, o.a. den dedsjasj zelf, die onmiddellijk gefusil leerd werd. Stand hp Dinsdag 1 uur v.m. 744^ yorige stand 742.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1