Boerenvakbond van den L.T.B< LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats een „Omroeper" i voor 80.000 gezinnen De bloembollen- saneering GEEN LIQUIDATIE DER CRISISMAATREGELEN Het banket bij den Lord Mayor De toestand van MacDonald VIERDE NACHT VAN DE ZESDAAGSCHE DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 miin Critiek op de regeeringsmaat- regelen, welke zonder overleg met de deskundige organi saties werden genomen Verhooging melk prijzen? Vereenvoudiging crisis maatregelen Regeering gaat haar eigen weg Af deelingsvoor stellen Varkens Kalveren Zuivel Boerenstand niet minder HET OPENBAAR SLACHTHUIS Tarieven verhoogd; huur koel cellen verlaagd Autobotsing op den Haarlemmerweg Een der wagens zwaar be schadigd; de inzittenden licht gewond GEMEENTEZAKEN Wettelijke sluiting voor Fotografen Uitkeering aan garderobiste Personalia Kleingoed Subsidie van Haarlems Bloei In memoriam J. Quax Sr. Anti-saneerders hebben thans be sloten een eigen vereeniging te stichten Financieele basis Baldwin spreekt over de buiten landsche politieke toestanden Man verdronken Tengevolge van een hevigen ruk wind in de Vecht geraakt Prins Bernhard Bezoek aan de Fokkerfabrieken K.L.M.-DOUGLAS NAAR ADDIS ABEBA WIELRENNEN De Rotterdamsche koppels Over- weelde Korver en Cathel Gilliet definitief uit den strijd Ronden gewonnen en verloren LAWNTENNIS Perry amateur-af Engeland verliest zijn besten Davis-Cup-speler |IIIIIIIIIIMIIIIinilllllllllllllllllllllllllllllinillllll!lllllllllllllll!lllllllllllllll!lllllllllllllllllllll!ll||||||||||||||||||||||^ illinillllllUMIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMHIllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllMlllli NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD UWS In het gebouw „St. Bavo" te Haarlem ver gaderde de Boerenvakbond van den L. T. B. Toen de voorzitter, de heer A. J. Verkley, de bijeenkomst opende, waren o.a. aanwezig de heer Kampschöer, alg. voorzitter van den L.T.B., de heeren Chr. v. d. Bilt en v. d. Weiden, leden van de Tw. Kamer, ir. De Graat, rfjkslandbouw- consulent voor Zuid-Holland en mr. H. v. Haas- tert, secretaris van de Centrale organisatie. Na de opening hield de heer Verkley een in leiding. Daarin zei hij, dat alleen al het feit, dat dit jaar een tweede vergadering bijeenge roepen is, wijst op den ernst van den toestand. Sinds de laatstgehouden districtsvergadering zijn de omstandigheden radicaal gewijzigd. Toen op 28 September j.l. de algemeene ver gadering van den L. T. B. gehouden werd, was de depreciatie van onzen gulden een feit. In jaren heeft de algemeene vergadering van onzen Bond niet zoo'n rustig verloop gehad. Zoo heftig als de devaluatie tevoren gepropageerd was, zoo gedempt was de vreugde der voor standers, toen de devaluatie 'n feit was. Ieder wachtte in spanning af. Niet zoo de besturen uwer organisaties, die onmiddellijk zijn bijeen gekomen. Op 30 September reeds werd als ge volg daarvan door onze hoofdorganisatie in samenwerking met de beide andere centrale organisaties een schrijven gericht aan den Raad van Ministers, waarin men zich ten volle be reid verklaarde, mede te werken aan een oplos sing der moeilijkheden. Verder verzocht men niet het oor te leenen aan hen, die met deze depreciatie de moeilijk heden voor den boerenstand van de baan en de landbouwcrisismaatregelen overbodig achtten. Door het losmaken van den gulden van het goud worden exportmoeilijkheden niet verminderd. Donderdag 12 November zullen deze en andere moeilijkheden worden besproken op een audiën tie bij den minister van Landbouw. Inmiddels is reeds een schrijven van den mi nister ingekomen, waarin Z.Exc mededeelde, dat het geenszins in de bedoeling der regeering ligt, de crisismaatregelen te liquideeren. Wel wordt een vereenvoudiging nagestreefd, maar in dien zin, dat de toestand voor den landbouw door deze wijzigingen in het algemeen niet on gunstiger wordt. (De laatste formuleering klinkt weinig hoopvol.) Eerst als de export weer loonend zaï zijn ge worden, zullen de crisismaatregelen geheel wor den afgeschaft. Uit een en ander blijkt, dat de regeering ook in het vervolg haar eigen weg wil gaan, zonder te luisteren naar de advftzen der betreffende organisaties. De bedrijfskosten van den land- en tuinbouw waren voor de depreciatie reeds gestegen, in het bijzonder voor de veehouderij, daar de vee voedermiddelen reeds met ongeveer 20 pCt. ge stegen waren. Verdere prijsstijging der voe dermiddelen moest worden tegengegaan, even wel langs zoodanigen weg, dat het voortbe staan van den akkerbouw niet in gevaar komt. Wij willen wel, dat de regeeringsbemoeiingen met onze bedrijven ophouden, doch alleen, in dien de omstandigheden dit mogelijk maken. Evenwel, zeer tot onze ontstemming heeft de Regeering gemeend zonder ons ook maar te hooren, verschillende belangrijke maatregelen te kunnen nemen. Na de depreciatie was er een oogenschijn- ljjke opleving, doch de hoopvolle stemming onder de boeren werd gauw de bodem inge slagen. Het grootkapitaal boekte groote win sten uit de prijsstijging der effecten en in dustrieën, die buitenlandsche grondstoffen ver werken, mochten ook hun productenprijs op voeren. Maar aan hen, die zich in de periode van aanpassing hadden aangepast beneden het bestaansminimum, werd ontzegd zich naar bo ven aan te passen. Binnen drie dagen was een wet tegen prijsopdrijving gereed. Op een wet tegen de vaste lasten wachten wij nog steeds. Dan volgde een extra-bedreiging van den mi nister aan de boeren die voorraden (welke?) vasthouden. Anders zal aan hen steun worden onthouden. De regeering schijnt tot heden meer te luisteren naar die ondsskundigen, wien het tempo van de afbraak der bediijfs- en steunmaatregelen nog te langzaam gaat. Spr. memoreerde vervolgens het overzicht, dat de Regeering in de Memorie van Antwoord heeft gegeven over de heffingen, premies en toe slagen, die of vervallen of verlaagd zijn. De heffingen op de veevoedermiddelen o.a. zijn echter onverminderd gehandhaafd gebleven. Spr. twijfelde of de regeering het motief van van muntverandering niet heeft aangegrepen om het tekort van het Landbouwcrisisfonds (18 millioen gld.) weg te werken ten koste van den reeds zoo gedupeerden boerenstand. Ons streven moet er thans op gericht zijn om met allen aandrang te verlangen dat die prijsrege- lende maatregelen genomen worden, waardoor voor het eerst sinds vele jaren onze bedrijven niet verliesgevend zullen zijn. Wij vragen voor onzen arbeid geen groote doch een redelijke vergoeding. Mr. H. van Haastert gaf vervolgens een kort overzicht van de stappen, zooals ook de voor zitter reeds had verteld, die de drie centrale landbouworganisaties bij de regeering hebben ondernomen. Het Tweede Kamerlid, de heer v. d. Weiden, merkte op dat de regeering, zooals zij vroeger een halfslachtige deflatiepolitiek heeft gevoerd, thans een halfslachtige devaluatiepolitiek volgt, die den boeren en tuinders niet de verhoopte verbetering en noodzakelijke verruiming zal kunnen brengen. Spr. betreurde het ten zeerste, dat de regeering nog altijd geen rekening houdt met het inzicht van de instanties, die het best de moeilijkheden en belangen der betrok kenen kennen. Bij de bespreking der ingekomen afdeelings- voorstellen werd langdurig gesproken over de stijging der veevoederprijzen. De bondsvoor zitter, de heer Kampschöer was in tegenstelling met den heer v. d. Weiden, van meening, dat de monopolie-heffingen door de regeering voor- loopig noodzakelijk blijven en daarom gehand haafd moeten worden. De heer Verkley meende, dat afschaffing van de graanrechten zoowel voor veehouders als landbouwers op den duur ruïneus zou zijn. Daarom moet de aandacht van.de organisaties er op gericht blijven, de heffingen op de gra nen (door het invoeren van compensaties of anderszins) zóó gewijzigd te krijgen, dat akker bouw en veehouders er gelijkelijk voordtwl van ondervinden. Andere sprekers drongen op de h.i. nood zakelijke verhooging van den melkprijs aan. De boeren kunnen zoo hun bedrijf niet in stand houden. De voorzitter zeide, dat ook het bestuur den eisch stelt: handhaving van de graanprijzen, doch spoedige noodzakelijke verhooging van de melkprijzen. Het bestuur zegde toe hierop nog eens bij den Minister aan te dringen. Verschillende af deelingen drongen op ophef fing van de Varkenscentrale aan en uitbreiding van het aantal biggenmerken. Het hoofdbestuur antwoordde in zijn praeadvies, dat het reeds bij de Regeering heeft aangedrongen op geheele vrijmaking van den varkenshandel en dus in krimping van de Varkenscentrale. Verruiming van de toewijzing van de biggenmerken is voor 1937 niet te verwachten. Evenmin een verhoo ging van het aantal toe te kennen mestmerken. Er wordt naar gestreefd dat de personen, die met varkenspest te kampen hebben gehad, scha deloos gesteld worden door middel van extra- biggenmerken. Afschaffing van de teeltregeling acht het bestuur niet nuttig. Dat kan pas als de wereldhandel weer vrij is. Na uitvoerige besprekingen werd het prae advies goedgekeurd. Ook drongen verscheidene afdeelingen aan op uitbreiding van het aantalaan de boeren toe gekende kalveren. Het hoofdbestuur merkte op, dat deze uitbreiding voor 1936 niet, doch voor 1937 wel te verwachten is. Aan bedrijven, die reeds tastbare resultaten met de t.b.c. be strijding hebben verkregen, moeten speciaal meer kalveren worden toegewezen. Ook dit prae-advies werd tenslotte goedge keurd. Op voorstellen betreffende zuivel-aangelegen- heden beloofde het bestuur met nog meer kracht dan voorheen er op aan te dringen, dat veehou ders heffingvrije boter voor zichzelf kunnen krijgen en ook dat boter duidelijker van mar garine onderscheiden moet worden. Voorts dat de afzet van boter in eigen land bevorderd wordt en die van margarine meer wordt be perkt. Ook gaat het bestuur mede met het streven om een garantieregeling- in het leven te roepen voor de ongeplaatste taxemelkers. Er is veel voor te zeggen om de taxemelkrechten op nieuw te herzien. De moeilijkheid is echter: volgens welke normen? Een voorstel van de afd. Akersloot om te be vorderen dat worde ingevoerd: een toeslagstel sel voor den kaas-export, meer consenten (b.v. ook de kaasfabrikanten-consenten), richtprijs voor Edammer 40 -f f 30 per 100 pond (mini mumprijs van f 28 per 100 pond), een minimum prijs voor de boter f 1.20 per K.G. en een mini mumprijs voor de margarine van f 0.80 per K.G. werd aangenomen. Het bestuur kreeg vrij man daat om te trachten dit voorstel te verwezen lijken. De Geestelijk Adviseur, prof. Cleophas, hield een toespraak, waarin hij erop wees, dat ge lukkig ter vergadering meer dan vroeger is naar voren gekomen, dat men opkomt voor de belan gen van den boerenstand in zijn geheel en niet uitsluitend voor die van eigen groep. Spr. zette uiteen, dat de Regeering den boerenstand niet minder dan andere standen acht. Spr. spoorde het bestuur aan op te blijven komen voor de belangen der boeren bij de Regeering en wel in besprekingen met den Minister, niet in demon stratieve vergaderingen, die blijkens de ervaring, toch geen succes hebben. Al lijken audiënties niet veel resultaat te hebben, omdat de resul taten niet gepubliceerd worden, toch hebben ze veel meer succes dan „eischen" op actieverga deringen. Daarom, gaat ter audiëntie, desnoods meermalen, aldus spr. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. huisrechten. De grootste moeilijkheden betrof fen tot dusver voornamelijk de inning van de huren der koelcellen. Volgens de heffingsver ordening Slachthuisrechten zijn deze huren in twee termijnen invorderbaar. Om den slagers bij de betaling dier rechten, die voor hen een bezwaarlijk op te brengen uitgave bleken te zijn, zooveel mogelijk tegemoet te komen, werd hun reeds toegestaan de huur in maandelijk- sche, zelfs in wekelijksche, termijnen te vol doen. Dit veroorzaakt uiteraard een niet ge ringen administratieven omslag. Onderschei dene gemeenten, die ten deze dezelfde bezwa ren ondervonden, zijn er dan ook in de laatste jaren toe overgegaan, om de slachtloonen met een zoodanig bedrag te verhoogen, dat de huur der koelcellen in de slachtloonen is ver disconteerd. Het is Inzonderheid voor vele kleine slagers gemakkelijker iederen keer, dat zij slachten, een gering bedrag extra te betalen, dan tweemaal per jaar een voor hen vrij be langrijke huursom. B. en W. meenen een zeer lage huur voor de koelcellen te moeten handhaven en deze te brengen van f 35.op f 10.— per M2. per koelperiode. De reeds eerder opgedane ervaring heeft geleerd, dat bij kostelooze beschikbaar stelling van het koelhuis herhaaldelijk onte vredenheid ontstaat over de verdeeling der ruimte. Ter voorkoming hiervan is het ge- wenscht het systeem van verhuren te blijven handhaven, daar alsdan „verdeeling naar be hoefte" beter in de hand gehouden wordt. Een verhooging der rechten, zooals wordt voorgesteld, zal naar raming de mindere huur opbrengst der koelcellen compenseeren. B. en W. leggen de betreffende tariefwijzi gingen ter goedkeuring aan den Raad voor. De huidige tijdsomstandigheden hebben niet nagelaten ook op een groot gedeelte van het slagersbedrijf invloed te doen gelden. Als ge volg hiervan werden door den Directeur van het Openbaar Slachthuis herhaaldelijk moei lijkheden ondervonden bij de betaling van be paalde door de slagers verschuldigde slacht- Op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Sloterdijk, juist voor het Kruithuis, heeft Maandagavond een ernstige autobotsing plaats gehad. Uit de richting Amsterdam kwam een luxe auto, welke werd bestuurd door den heer S. S. K. uit Den Haag. Deze wilde een voor hem rijdenden vrachtauto van de Gebr. K. uit Zandvoort passeeren, doch hierbij is de bestuur der van den vrachtauto naar links uitgeweken, waardoor ook de bestuurder van den passee ren den luxe auto genoodzaakt was naar links uit te wijken. Hierdoor kwam hij in botsing met een uit de richting Halfweg komenden luxe auto, welke eveneens afkomstig bleek te zijn uit Zuid-Holland. In dezen auto waren twee hee ren, vader en zoon, gezeten, terwijl de zoon chauffeerde. Als gevolg van de botsing draaide de wagen een slag om, kantelde en bleef zwaar beschadigd liggen. Het bleek, dat de beide inzittenden er betrek kelijk goed waren afgekomen. Zij waren door glasscherven aan gelaat en handen gewond, doch na in den hulppost van E.H.B.O., welke in het Kruithuis is gevestigd, verbonden te zijn, konden zij hun reis naar Amsterdam voortzet ten. De aanrijdende auto werd slechts licht be schadigd, terwijl de inzittende heer en dame geen letsel bekwamen. De gekantelde auto werd later met een kraan wagen weggesleept. Inmiddels werd de politie te Amsterdam gewaarschuwd, welke spoedig ter plaatse verscheen en een onderzoek instelde. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Fotografen Patroonsvereeniging verzoekt de me dewerking van het gemeentebestuur voor het tot stand brengen eener wettelijke verplichte sluitingsregeling voor fotografische ateliers op Zondag. B. en W. van oordeel, dat er voldoende ter men aanwezig zijn ten slotte ook aan deze groep middenstanders den vrijen- Zondag te verzekeren, stellen voor de Politieverordening aan te vullen met een art. 85: Het is den houder van een fotografisch atelier verboden deze inrichting des Zondags, alsmede op Nieuwjaarsdag en Eersten Kerstdag voor het publiek geopend te hebben. Deze bepaling is overigens in de maanden November en December niet van toepassing. B. en W. stellen voor ten laste van het ge meentelijk pensioenfonds aan Grietje Leffring, weduwe Dirk Eiser, geboren 21 November 1870, na haar ontslag als garderobiste in het gemeen telijk concertgebouw, een uitkeering toe te kennen, voorloopig voor den tijd van één jaar, ten bedrage van twee honderd gulden (f200. welke uitkeering in maandelijksche termijnen betaalbaar zal worden gesteld. Voordracht ter banoeming van een hoofd der Dr. Huëtschool (Prinsen Bolwerk)le de heer T. van der Beek te Hengelo. 2e. de heer Sj. Bosma te Haarlem. 3e. de heer H. Paul te Haarlem. Voordrachten ter benoeming van een hoofd: I. der Openbare lagere School no. 33 (Karolin- genstraat)le. de heer N. C. Coevoet te Bruns- sum, 2, de heer K. May te Hoogwoud, en 3e. de heer A. N. J. van 't Hof te Hippolytushoef; II. der Jan Pietersz. Coenschool (O. L. School no. 44 Overtcnstraat 42. le. de heer K. May te Hoogwoud, 2e de heer A. N. J. van 't Hof te Hippolytushoef, en 3e. de heer G. van Beek te Bennebroek. B. en W. stellen voor te benoemen aan de Gemeentelijke avondschool voor Handelsonder wijs alhier tot tijdelijk leeraar voor het tijdvas van 1 September 1936 tot wederopzeggens, doch uiterlijk tot en met 31 Augustus 1937: Th. A. van Westerhoven te Haarlem. Aan het Gymnasium alhier te benoemen tot tijdelijk leeraar in het Hebreeuwsch voor den cursus 19361937: den heer A. de Vries, te Haarlem. Er is een aanvullings-agenda verschenen voor de vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 11 November 1936. Deze bevat als punt 14a: Beschikbaarstelling gelden Haarlems Bloei. Wij hebben den inhoud van dit voorstel be reids medegedeeld. B. en W. stellen voor aan P. J. Voorneveld, alhier, tegen den prijs van 4.620.in koop af te staan, grond, gelegen aan de oostzijde van de Van Oosten de Bruijnstraat, groot pl.m. 400 M2., zulks met bestemming om op dien grond te bouwen drie woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Aan de N.V. „Vondelkwartier", alhier, tegen den prijs van ƒ9.per M2. in koop af te staan, grond, gelegen aan de oostzijde van de P. C. Hooftstraat, groot pl.m. 2108 M2. zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen zestien woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Aan H. Mulder, alhier, tegen den prijs van ƒ13.— per M2. in koop af te staan, grond, ge legen aan de oostzijde van de Van Oosten de Bruijnstraat, groot pl.m. 711 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen zes woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Op het R. K. kerkhof St. Barbara is begra ven het stoffelijk overschot van den heer J. Quax Sr., in leven 23 jaar achtereen penning meester van de Pluimvee- en Konijnenfokkers- vereeniging voor Haarlem en Omstreken „Nut en Sport". Deze vereeniging verliest in hem een stoeren, harden werker en zal hem altijd in eere blijven gedenken. De anti-saneerders in het bloembollenvak, die reeds geruimen tijd heftig van zich doen hooren, hebben Maandagmiddag te Haarlem een drukbezochte vergadering gehouden, waar als sprekers optraden de heeren dr. M. D. Dijt, K. J. Grullemans, P. C. de Zeeuw en J. de Bra bander. Nadat de heer W. Musk uit Hillegom een openingswoord had gesproken, zette dr. Dijt de bekende bezwaren tegen de saneering uiteen: de buitenlandsche concurrentie, verzwakking van de eigen bedrijven, toeneming der werk loosheid. Spr. hekelde de futlooze renteniers- politiek van het Nederlandsche volk, dat de rente voorop stelt en het bedrijf ten gronde laat gaan. In Den Haag zeide men zich te richten naar de meerderheid, maar daar is niets van terecht gekomen. Als ge vrije Hollander wilt zijn en baas op eigen erf, besloot spr., steunt dan onzen strijd. De heer J. de Brabander uit Hillegom zeide, dat er geen ordening maar afbraak is gekomen. Men laat zich alles welgevallen, omdat hier zakenmenschen invloed uitoefenen, die eerst aan eigen belangen denken, die vaak lijnrecht staan tegenover die van den gemiddelden kweeker. Wat hier zich in het bloembollenvak afspeelt, is hetzelfde als wat geschied is in de bacon- fabricatie. „Maar wij passen er voor, om a la Zwanenberg geregeerd te worden!" aldus spreker. Gezien de. vele eigenbelangen die de „sa- neeringskopstukken" bij de maatregelen hebben, is het echter niet te verwonderen, dat de sa neering nog zooveel voorstanders heeft. Waar blijft nu de verbetering? Over de hya cintencultuur wil spr. niet eens spreken: wan neer de maatregelen nog langer worden door gevoerd, bestaat die cultuur over eenigen tijd niet meer! Hetzelfde geldt voor narcissen. Ge zien de conjunctuurverbetering, die men in het buitenland heeft kunnen waarnemen, is spr. er van overtuigd, dat ook hier de cultuur er veel beter voor zou staan wanneer de saneerings- maatregelen waren opgeheven. Hoe moeten wij hier nu uit geraken? Door het bedrijf los te maken van de belangen van den enkeling. Niet door verzet tegen de regee ring, doch door eensgezind op te trekken tegen het kleine groepje belanghebbenden, dat meent de teugels in handen te hebben. „Iedere kweeker weer baas op eigen erf, want saneering is armoede!" zei de leuze. Vervolgens sprak de heer K. J. Grullemans uit Lisse. Verdeeling in diverse partij-organisaties zou een ramp zijn voor het bloembollenvak, aldus spr. Men moet terug naar «én groote, onge schoolde algemeene vereeniging. De heer P .C. de Zeeuw (Haarlemmermeer), was de meening toegedaan, dat het bloembollen vak zich in vrije concurrentie beter zou heb ben kunnen ontwikkelen dan met behulp van saneeringsmaatregelen. Slechts dit is bereikt: men heeft het product overgebracht naar Duitschland, Engeland en Scandinavië! En dan zijn er nog vereenigingslieden, die beweren, dat bollen alleen in Nederland worden geteeld. Spr. waarschuwde de vergadering ernstig te gen dergelijke „leiders", die slechts het bloem bollenvak naar den ondergang voeren. Het bestuur stelde daarna voor ter finan ciering van den strijd tegen de saneering een bijdrage van elk lid van het A.S.C. van f 1. per jaar. (Bestuursleden tien gulden). De vergadering verklaarde zich met dit voor stel accoord. Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen. Uit een en ander bleek nog, dat het bestuur zich op het standpunt stelt, dat men geen stelling dient te nemen tegen de regeerings- maatregelen en dat men de „Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur" trouw moet blijven, ofschoon men zich niet kan vereenigen met het beleid van het hoofdbestuur. Het comitébestuur is van meening, dat men niet moet overgaan naar een eigen, aparte vereeni ging; de organisatie mag niet verzwakt worden, tenzijmen er toe gedwongen wordt. Het vraagstuk: vereeniging of comité werd uitvoerig besproken. De voorzitter achtte het absoluut onverant woord nu tot de oprichting van een vereeni ging over te gaan. Van de zijde van het comité werd daarop voorgesteld thans in principe zich uit te spreken voor een vereeniging, die dan in een volgende vergadering kan worden opgericht. De voorzitter meende, dat de actie beter ge voerd kan worden door het vormen van sub- comité's en door de anti-saneeringsgedachte te propageeren op de afdeelingsvergaderingen. Tenslotte besloot de vergadering in be ginsel tot de oprichting van een vereeniging. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 9 Nov. (Reuter)Tijdens het jaar- lijksche banket van den Lord Mayor van Lon den heeft minister Eden een dronk uitgebracht op het diplomatieke corps. In het bijzonder heette hij von Ribbentrop welkom, terwijl hij verder vriendelijke woorden richtte tot den Foolschen minister Beck, die mede aanzat, Baldwin nam daarop het woord en zeide te hopen, dat het met Italië tot stand gekomen handelsverdrag den Engelschen handel zal kun. nen veroorloven zich te herstellen op een basis, welke een geleidelijken terugkeer tot normale toestanden zal begunstigen. De betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en Italië zijn in de Middellandsche Zee niet uiteenloopend, doch aanvullend. Dit is de waarheid en er is alles mee te winnen, wan neer men zich daar hier en in Italië reken schap van geeft. De Britsche regeering heeft door haar actieven steun aan de niet-inmen- ging niets nagelaten om te verhinderen, dat het Spaansche conflict zich buiten de grenzen van dit land zou uitbreiden. Baldwin maakte nog een toespeling op de aanwezigheid van den Poolschen minister Beek en zeide, dat de Britsche regeering zich bij voorbaat verheugt op de ontwikkeling van een nauwe samenwerking tusschen Groot- Brittannië en Polen, die beide de zaak van den wereldvrede een oprecht hart toedragen. Baldwin zeide, dat er een kwestie is, wel ke thans de bijzondere aandacht van de re- regeering vraagt. Het betreft de voorberei dingen voor de bijeenkomst van de vijf groote mogendheden van West-Europa om te onderhandelen over een nieuw verdrag ter vervanging van de overeenkomsten van Locamo. Dit nieuwe verdrag, aldus Baldwin, zal naar wij hopen, op zichzelf reeds een eerste stap zijn voor een Europeesche regeling. Spr, verklaarde er zeker van te zijn, dat alle aanwezigen wenschen, dat de gedachten wisse lingen over deze kwestie tot concrete en ge lukkige resultaten zullen leiden. LONDEN, 9 Nov. Nadat Ramsay MacDonald, zooals reeds werd gemeld, tijdens de rede van Baldwin aan het banket van den Lord Mayor was onwel geworden en in een ander vertrek was geleid, werd hem door Lord Dawson hulp verleend. MacDonald, die bewusteloos was, kwam spoedig weer tot zichzelf en kon vervolgens onder geleide van zijn dochter Ishbel) naar zijn woning vertrekken. Tengevolge van den storm, die gistermor gen de stad Utrecht nog teisterde, is op het Lauwerecht een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Nabij de terreinen van den hout handel der firma Koker waaide een 31-jarig werkman, bij deze firma in dienst, tengevolge van een hevigen rukwind in het water van de Vecht. Toen men den drenkeling op het droge had, bleek hij bewusteloos te zijn. Medische hulp, die dra ter plaatse was, is on geveer twee uur bezig geweest met het toepas sen van kunstmatige ademhaling; helaas zon der succes. De levensgeesten bleken reeds geweken. Het lijk is naar het hoofdbureau van politie over gebracht. Gisterochtend te tien uur verscheen 'n groote gesloten auto, waarin behalve Prins Bernhard gezeten waren Prins Aschwin, jhr Ir. Röell en de heer Mr. D. Crena de Iongh, president van de Ned. Handel Maatschappij, voor den in gang van het directiekantoor der Fokkerfabrie ken aan den Papaverweg. Waar het hier een streng incognito bezoek gold, was er voor de aankomst van den wagen, die door een chauf feur werd bestuurd, nagenoeg geen belangstel ling van de zijde van het publiek. De Prins werd ontvangen door de heeren C. G. Vattier Kraane en J. E. van Tijen, resp. president-commissaris en onder-directeur van de Fokker-fabrieken, waarna de bezichtiging der fabriek een aanvang nam. Prins Bernhard legde door de vele vragen, die hij stelde, niet alleen getuigenis af van zijn groote belangstelling voor het fabricage proces, doch mede van zijn kennis van velerlei bijzonderheden, hetgeen, gezien het feit dat Z. D. H. zelf sportvlieger is, niet behoefde te verwonderen. Bijzondere belangstelling legde de Prins aan den dag voor het model van het nieuwste, volgens geheel nieuwe principes, in diep ge heim door Fokker geconstrueeerde gevechts vliegtuig, de G 1, welke opmerkelijke machine reeds naar Parijs op transport is gesteld om op de internationale luchtvaart-tentoonstelling te worden eeëxooseerd. Ook het model op ware grootte van den Nederlandschen luchtkruiser, de F 5, bestemd voor Soesterberg, werd tot in alle onderdeelen bezichtigd, waarbij Prins Bernhard zelf een der schietkoepels bediende. In de lunchkamer der fabriek werden ten slotte ververschingen gebruikt. Als een herin nering aan het bezoek, bood de heer Vattier Kraane den Prins een album met foto's van de fabriek en de versdhillende Fokkertypen aan, zoomede een model van den jongsten Fokkerjager D 21. Dit laatste geschenk werd ook Prins Aschwin en den anderen heeren van het gezelschap aangeboden. Te kwart over twaalf was het bezoek ge ëindigd. Naar wij vernemen, is het waarschijnlijk, dat de volgende maand de K.L.M. een spe ciale vlucht naar Addis Abeba zal organi- seeren. Deze vlucht geschiedt dan in opdracht van Fransche zakenlieden. De tocht zal worden gemaakt met een Douglas-vliegtuig. De heer Duimelaar zal vermoedelijk als gezagvoerder van het toe stel worden aangewezen. De belangstelling voor de Rotterdamsche Zesdaagsche viel Maandagavond, toen wij omstreeks acht uur de Nenijto-hal binnen kwamen, nogal mee. De Maandagavond en -nacht behooren altijd, volgens de traditie, tot sportief de beste van de geheele Zes daagsche. Algemeen wordt aangenomen, dat de vierde avond en nacht de zwaarste zijn van alle. Daar de beide Rotterdamsche koppels Over- weel—de Korver en Cathel—Gilliet thans defi nitief uit het veld verdwenen, ging de strijd dus nog tusschen elf koppels. De eerste klas sement-sprints zouden om tien uur aanvangen, doch tegen de verwachting in begon men om half tien reeds te jagen. De Franschen Leducq Wambst liepen het eerst weg en spoedig wis ten zij een ronde te nemen. Toen volgden al spoedig de anderen. Het werd een zeer zware jacht, die driekwart uur duurde en- waarbij wederom vele ronden gewonnen en verloren werden. Om kwart voor tien sprong plotseling een band van Jan van Kempen. Hij viel op de baan, doch kwam goed terecht, zoodat hij na enkele ronden wederom kon meerijden. Piet van Kempen, natuurlijk nog lang niet de oude, was in menige jacht weer te vinden en zelfs hebben wij eenmaal kunnen constateeren, dat hij zelf het initiatief tot het uitloopen van een ronde nam. In deze jacht viel op, dat de beide Amerikanen Walthour en Crossley niet zoo goed en zoo soepel draaiden als de vorige da gen. Naar voren kwamen vooral de Belgen Billiet en Depauw, SlaatsCharlier en Schoen —Pellenaars. De Amerikanen zakten daaren tegen iets terug. Deze jacht duurde tot kwart over tien en toen bleek, dat BillietDepauw de leiding hadden genomen, met SlaatsChar lier op de tweede en SchoenPellenaars op de derde plaats. 's-Werelds beste amateur-tennisspeler, de Engelschman Fred Perry is professional ge worden, aldus een bericht uit New York. Langen tijd hebben de Amerikaansche ma nagers verleidelijke aanbiedingen gedaan, lan gen tijd deden alle mogelijke geruchten om trent Perry de ronde, maar steeds sprak de Wimbledon-kampioen de geruchten, als zou hij tot het professionalisme zijn overgegaan tegen. Thans is het er toch van gekomen. De En gelschman, die reeds geruimen tijd in de Ver- eenigde Staten vertoeft, heeft tenslotte aan de verlokkende aanbiedingen hem gedaan niet langer weerstand kunnen bieden. Een groep Amerikaansche sportsmen, met aan het hoofd de vroegere davis-cup-spelers Francis Hunter en Howard Voshell, heeft beslag op hem weten te leggen. Reeds op 6 Januari as. zal Perry zijn eerste match spelen in de Madison Square Garden te New YoTk, en wel tegen den bekenden Vines. Perry, zoo luidt het bericht verder, is een minimum-honorarium van 25.000 dollar per jaar gegarandeerd, maar men schat het jaar- lijksch inkomen, dat hij met zijn wedstrijden zal verdienen, op 100.000 dollar. De ex-amateur is thans op weg naar Hollywood. Door het overgaan van Perry naar het pro fessionalisme heeft Engeland een zijner sterkste wapens ter verdediging van de Davis Cup ver loren. „Och, waren atie menschen wijs.." (Dat Is heelemaal niet noodig, als ze achter het sti ar maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan kondien we al héél tevreden zijn I)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4