Haarlem na de devaluatie ManbMjftoni: m Haarlem, 10 Nov. MARIA-STICHTING WAAROM 'NH. MISSIE? SCHOENEN VAN SMIT Kunsttanden en Gebitten Kort en volledig DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 N.V. Haarlemsche Auto-Centrale Stationsplein Haarlem WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort - Koningstraat ENGLISH ASSOCIATION Tooneel in het klein Faillissement van den Schouwburg Jansweg Exploitatie gunstig, maar lasten te hoog? AGENDA Een prachtige luchtfoto der K. L.M. van de nieuwe R.K. kerk met de daar omheen verrijzende bebouwing (Zie artikel „Haarlem na de devaluatie") VREDES-LICHT-OMMEGANG W apenstilstandsdag Schaakclub St. Bavo (Haarlem) IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Optimistisch geluid over huizen bouw in verband met de hypotheekmarkt Overvloed van geld beschikbaar Centrale Tandheelkundige Kliniek Ziekenfondstarief Bioscopen hebben goeden pasvorm en snit TOONEEL Programma van de Haarl. Radio centrale op Woensdag 11 Nov. Russisch Nationaal Koor 11 November Bioscopen Oude man aangereden Visch-college „Vriendschap Zij Ons Doel" BURGERLIJKE STAND STAD Zou het werkelijk noodig zijn nogmaals met forsch geluid aan te kondigen, dat er binnenkort in Haarlem H. Missie ge houden zal worden? Dat lijkt volkomen over bodig, want iedere katholieke Haarlemmer weet dat nu wel. Is het dan misschien noodig de belangrijk heid eener H. Missie nogmaals uiteen te zet ten? Ook dat schijnt niet noodzakelijk, want iedere katholiek begrijpt wat het doel van een H. Missie is. En toch is het goed, dat telkens en telkens weer op de H. Missie gewezen wordt. Want niet ieder, die weet, dat er een H. Missie ge houden zal worden en die ook wel begrijpt, waarom het gaat, is van plan daaraan deel te nemen. De ondergrond van de veelvuldige en in sommiger ooren misschien wat luidruchtige en reclame-achtige aankondiging van de H. Missie is geen andere dan een dringend ver zoek om de aangeboden genade niet af te wij zen, maar met een goede meening en groote volharding de H. Missie mede te maken. Wel kom of niet, maar telkens opnieuw gaat in deze dagen tot alle geloovigen uit de bede hun ner zielzorgers om deze „dagen des heils" niet ongebruikt te laten. Bij dat verzoek zal ieder katholiek zich gaarne willen aansluiten. Laten allen in de dagen der H. Missie nu eens ernstig nadenken over het heil hunner onster felijke ziel. Hoe menig menschenhart is in Gods oog een „terra desolata", een verwoest land, dat een troosteloozen aanblik geeft, juist omdat er niet nagedacht wordt. Het is wel be grijpelijk in dezen tijd zeker dat onze gedachten zoo in beslag worden genomen door zaken en zorgen, maar altoos blijft het toch waar: „dat de ziel meer waard is dan het lichaam" en Christus' woord, dat het den mensch weinig baat of hij de geheele wereld wint als hij schade lijdt aan zijn ziel, mogen wij stellig zoo verstaan, dat het den mensch weinig schaadt of hij al eens schade lijdt in het tijdelijke, als hij maar verdiensten vergaart voor zijne ziel voor de eeuwigheid. Het is onjuist te meenen, dat het eigenlijke doel der H. Missie uitsluitend of voornamelijk is de bekeering van hen, die hunne gods dienstplichten verwaarloozen en zich volkomen van God hebben afgewend. Zeker, het moge een heerlijke vrucht worden der H. Missie als velen, die met den Godsdienst hebben gebro ken, terugkeeren tot God „Die eens hunne jeugd verblijdde". Maar dat zullen toch maar betrekkelijk zeldzame vruchten zijn. De mees ten van hen, die zoo geheel van de Kerk ver vreemd zijn, worden door de prediking van de H. Missie niet bereikt. Zij blijven ook in die dagen verre staan. Neen, het doel der H. Missie is veel algemeener: een vernieuwing des gees- tes, een verfrisschend bad voor allen! Een ver nieuwing des geestes voor hen, die wel niet met God gebroken hebben, maar die dan toch, wie weet, hoe lang reeds, in zonde leven; een vernieuwing des geestes ook voor hen, die in Gods liefde levend, zich toch bewust zijn van vele ongerechtigheden en zwakheden; een ver nieuwing des geestes zelfs voor hen, die waar lijk goed en heilig leven, opdat hun deugd nog volmaakter worde. Moge God, Die wasdom geeft, het werk ze genen der predikers, en Haarlem een vrucht bare H. Missie doen beleven! uws De bladeren vallen De straten zijn glad Laat Uw banden SLIPVRIJ maken door aderiseeren Wintertijd brengt voor velen kou en ellende, Die om geld of om kleeding zich dan tot ons wenden! Zendt ons dus kleeding of klinkende munt, Zooveel ge van beide maar missen kunt. Postgiro 212793, telefoon 11855. Alle sombere overwegingen ten spijt, dat de Haarlemsche English Association 'n moeilijken tüd doormaakt, zoo moeilijk, dat 't niet uitge sloten is, dat zij haar werkzaamheden zou moe ten staken, was de bijeenkomst, welke gisteren avond in de muziekzaal van Brinkmann werd gehouden, een succes als nooit te voren. De En- Belsche actrice Miss Janet Barrow heeft een talrijk auditorium tot laat in den avond bezig gehouden met haar kunst, haar steeds wisse lende voordrachten en rake typeeringen. „Vig nettes of life" had zij haar voordracht ge noemd: „Schetsen uit het dagelijksche leven" zouden we misschien het best kunnen vertalen. Geheel alleen voerde zij kleine drama's op en de illusie was daarbij zoo volkomen, dat er op het tooneeltje werkelijk geen plaats meer voor andere spelers zou zijn geweest. Zij vertolkte de ontroeringen van een oude tooneelspeelster, die in de loge van een schouwburg een jonge actrice haar vroegere glansrol ziet spelen, de wederwaardigheden van een praatgrage burger juffrouw, die voor het eerst naar een fotograaf is geweest om haar statieportret te laten ma- hen, de gedragingen van een niet geheel jonge dame uit de beroemde Victorian-age in 'n Lon- densche balzaal, en dit met zooveel vlotheid en raakheid, dat iedere ensceneering gemakkelijk kon worden gemist. Als intermezzi declameerde Miss Jane Barrouw gedichten van bekende En- Selsche schrijvers en volksche balladen. Toen het spontane applaus was geluwd, sprak de voorzitter der vereeniging, dr. v. d. Voorde, die de actrice ook bij de aanwezigen had in geleid, een dankwoord. Uit bescheidenheid moest hij verzwijgen, dat een avond als deze de best denkbare reclame voor zijn vereeniging is. Ongetwijfeld zal de bijeenkomst nieuwe leden hebben getrokken. De secretaresse mej. C. M. Brants, Bosch en Vaartstraat 21, zal graag hun namen noteeren. Vanmorgen is in het Paleis van Justitie te Haarlem de verificatie-vergadering gehouden in de failissementen der Handelsvennootschap on der de firma „Schouwburg Jansweg" te Haar lem en hare individueele leden J. A. Kaart Sr. te Amsterdam en M. H. W. Muller te Haarlem. De curator, mr K. Pliester, bracht het vol gende verslag uit: Het faillissement van den Schouwburg Jans weg, die reeds lang in slechte financieele om standigheden verkeerde, is dan in Mei 1936 wer kelijkheid gekomen, hetgeen tenslotte tengevolge heeft, dat deze bij de Haarlemmers steeds ge waardeerde inrichting met zijn gezellig gebouw na ongeveer drie kwart eeuw als zoodanig ver dwijnt. De oorzaak van dit faillissement is niet zoozeer gelegen in het verminderd bezoek van den schouwburg, als wel in de relatief gesproken veel te hooge vaste lasten, met name de huur en de hooge belastingen, welke twee posten bijna de helft van het exploitatiebudget waren gaan vor men. Speciaal moet ook het feit gememoreerd wor den, dat door dit faillissement, dat bij een la gere huur en 'n lageren belastingdruk niet had behoeven in te treden, een vrij groot getal per sonen werkloos is geworden, hoewel eigenlijk in Haarlem aan hun arbeid voor exploitatie van een schouwburg wel degelijk behoefte blijft bestaan naar mijn oordeel. Geziien het zomerseizoen bood voortzetting dezer exploitatie geen kansen. De schulden der vennootschap bedroegen ten dage van het faillesment ongeveer f 23.500.- waarvan ruim f 10.500.preferent. Door aller lei transacties, reclames en betalingen van boe delschuld zijn deze preferente schulden thans in zooverre verminderd, dat uit het faillissement nu niet meer dan ongeveer f 5.000.aan preferente schulden zal behoeven te worden voldaan en dan de concurrente crediteuren nog ongeveer f 15.000.te vorderen zullen hebben. Aangezien de activa der vennootschap, die niet meer dan f 1.500.bedroegen, thans niet meer dan de helft daarvan bedragen, nu de boedel schuld betaald is, is uit dit faillissement slechts voor een enkelen preferenten crediteur een uit- keenng te wachten. De verchillende schuldeischers der vennoot schap zijn echter eveneens gerechtigd in den boedel der individueele leden. De activa in den boedel van den heer Kaart Sr. zijn slechts f 300.waartegenover nog een grooter bedrag aan preferente schuld te zijnen laste. Uit dit fail lissement is dus vermoedelijk slechts een uitkee- ring voor een enkelen preferenten crediteur te wachten. Tenslotte blijft er dan de boedel van den heer Muller. Het passief van dezen boedel bestaat bijna uitsluitend uit de vorderingen der ven nootschapscrediteuren. De activa zijn hier groo ter. Hun waarde schat ik ongeveer op f 6.500. al kan ik voor dit getal niet instaan. Dit zou m.i. beteekenen, dat de preferente crediteuren der vennootschap uit dit faillissement volledig' verhaal kunnen vinden, voorzoover die prefe rentie strekt, terwijl er voor de concurrente cre diteuren der vennootschap op den duur nog een uitkeering van ongeveer 10 te verWachten is. Ik moet echter met nadruk zeggen op den duur, omdat het tot nu toe praktisch onmogelijk is gebleken, om verschillende activa in dit fail lissement te verzilveren. Mocht dit alsnog in de komende maanden gelukken met een hypothe caire vordering, dan zal een eerste uitdeeling gehouden worden, waarbij de preferente schuld eischers grootendeels betaald zullen worden. Twee overeenkomsten werden na het opmaken van dit verslag getroffen, waardoor de preferente schudeischers waarschijnlijk in Februari of Maart 1937 een uitkeering zullen kunnen krijgen. Een accoord is echter in deze faillissementen niet aangeboden. y. ,,Nv As. Woensdag 11 November zullen de stoeten te ongeveer 6.30 uur den volgenden weg nemen: De kinderen van de Haarlemmerliedestraat 29 door Kruistochtstraat, Slachthuisstraat, Zuider Buitenspaarne, Rustenburgerlaan, Kleine Hout weg, Baan, Paviljoen. De kinderen van het Leidscheplein over Leid- schevaart, Raambrug, Raamsingel, van Eden- straat, Lorentzplein, Dreef naar Paviljoen. De kinderen van Parklaan over Hooimarkt. Koude Horn, Donkere Spaame, Spaarne, Turf markt, Kampervest, Kleine Houtbrug, Kleine Houtweg, Paviljoenslaan. De volgende vereenigingen hebben medewer king toegezegd: Schotens Chr. Kinderkoor, di rigent Jac. Zwaan; Harmonie Crescendo, diri gent Hofmeester; MUziekvereen. „Kunstgenot", dirigent Henri Schulpzand; Muziekvereen. „Apollo", dirigent P. C. Tak. Bovendien wordt nog overlegd rnet het Kinder-orkest van het Ooster-Kwartier. Bij het gebouw der Griffie staat alles onder leiding van den heer Marinus Adam. In geval van slecht weer gaat een gedeelte der kinderen naar de Groote of St. Bavokerk op de Groote Markt en het andere gedeelte naar het Vereenigingslokaal der St. Josephs-Gezellen, in gang Begijnhof. De Vredesvereenigingen, aangesloten bij den Vredesraad, hebben, voor zoover het hun mo gelijk was, financieel gesteund en hun mede werking toegezegd op den avond van 11 Novem ber. De Schaakclub „St. Bavo" gaat Woensdag avond naar Velsen voor het spelen van com petitiewedstrijden met al haar tientallen. Dien avond is er geen clubavond. HET BESTUUR „Utrechtsche Hypotheekbank stelt 4 pet. pandbrieven beschikbaar a 99.75 pet., de Hol- landsche Hypotheekbank geeft pandbrieven uit tegen 99 !4 pet., rente 4 pet Die advertentie leest men van verschillende banken thans regelmatig in de couranten. Maar daarnaast ziet men ook dik-aangekon- digde aanbiedingen voor le hypotheek, nog niet van de banken, maar vooral van de Pen sioenfondsen en Levensverzekerings-Maat- schappijen via bepaalde kantoren. Haarlem breidt zich nog steeds uit, de be bouwde cirkel wordt nog iedere maand grooter en het ziet er naar uit, dat er voorloopig geen stilstand zal komen. Bouwen en hypotheek verkrijgen zijn bijna onafscheidelijk en daarom wonnen wij eens informaties in bij experts op het gebied van beleggingen, vaste goederen, landerijen etc., de heeren Heerkens Thijssen en Burdorf. „Wanneer een makelaar u verklaard heeft, dat er iets ruimer hypotheek te krijgen is na de devaluatie," aldus dé heeren, „moet hij speciaal bedoeld hebben de hypotheekbanken. Die kunnen inderdaad nog weinig doen, omdat er eerst, en wel hoognoodig, geconverteerd moet worden. De rente is veel te hoog en dat het Rijk voorgaat, blijkt wel uit de nieuwe Staatsleening van 3 pet. Maar de Pensioenfond sen en verzekeringsmaatschappijen verstrek ken graag tegen zeer aannemelijke voorwaar den gelden onder 1ste hypothecair verband. Er is een overvloed van geld beschikbaar, heele straten zijn den laatsten tijd van hypotheek voorzien, zoodat er wel degelijk een kentering is gekomen." „Er is een merkbare opleving gekomen," al dus de heer Burdorf „en dan is het bijna een plicht om dat aan de menschen te vertellen, omdat de moreele beteekenis van de leuze „de crisis wordt begraven" zeer groot is. In de verschillende nieuwe gedeelten van de stad wordt de laatste weken vlot verkocht. Als mo menteel gangbare waardemeter voor het ver strekken van gelden onder 1ste hypothecair verband ontvingen wij de volgende cijfers: voor courante woon- en winkelhuizen 60 pet. van de getaxeerde waarde met een aflossing van 3 pet. per jaar en een rente van 4.25 pet.; 50 pet. van de getaxeerde waarde met een af lossing van 2 pet. en een rente van 4 pet.; 45 pet. der getaxeerde waarde zonder aflossing met een rente van 4 pet. Voor boerderijen en landerijen gelden 50 pet. met 2 pet. aflossing en 4.25 pet. rente; 45 pet. zonder aflossing met 4.25 en 40 pet. zonder aflossing met 4 pet. Als re gel wordt hier maximaal f 750 per H.A. ver strekt, opstallen inbegrepen. „Deze billijke geldaanbiedingen op groote schaal zullen toch ook wel van grooten invloed zijn op het bouw bedrijf in onze stad" merkten wij op. „Natuurlijk. Neemt u nu eens het terrein achter de Kathedraal, dat kort geleden verka veld werd. De huizen, die er tot nu toe ge bouwd zijn, zijn nagenoeg alle verkocht voor belegging of eigen bewoning. Men is"optimisti- scher geworden, men durft weer wat. Tusschen Lorenzkade en Oosterduinlaan worden 380 royale middenstandswoningen gebouwd, van het type, zooals we dat kennen aan de Heemsteed- sche Dreef, waarvan er zijn afzonderlijke villa's en twee, drie of vier onder één kap. De hui zen zijn inderdaad mooi, maar die klaar zijn, dragen alle het bordje „Verkocht" en de ver anderde hypotheekmarkt heeft hier zeer veel toe bijgedragen." „En wat denkt u van Haarlem-Noord?" „Het is jammer, dat er nog altijd menschen zijn, die Haarlem-Noord vereenzelvigen met Rivieren- en Vogelenbuurt. Er is inderdaad veel revolutiebouw in deze stadswijk, maar er is veel meer mooi werk, juist het laatste jaar gekomen. Bekijkt u nu eens deze prachtige luchtfoto (de lezer kan meekijken!) van het „Dorp", dat rond de majestueuze nieuwe kerk van pastoor Van Eeden gegroeid is. Zeer so- liede en geriefelijke woningen zijn daar onder architectuur neergezet, er is rekening gehouden met pleinen en plantsoenen, de omzooming van Rijksstraatweg en Jan Gfjzenvaart, (waarach ter de grond, die wegens een servituut onbe bouwd blijft) is eenvoudig kostelijk. En wij wijzen daar nu juist op, omdat vele bouwvak arbeiders daar aan het werk waren en blijven: geregeld worden hier huizen verkocht, omdat er graag hypotheek verstrekt wordt, zoodat de exploitant weer geld vrij krijgt voor nieuw bouw. Het is goed, dai deze feiten (het zijn maar enkele grepen) eens meer bekend worden, zeker als tegenhanger van de geluiden die de( diversen in de serie devaluatie-klanken op dit gebied hebben laten hooren. Resumeerende, is naar onze meening veel goeds voor de bouwnijverheid van de plaats gehad hebbende devaluatie te verwachten. En dat de toekomst van het gelaakte Haarlem- Noord door de diverse fondsen en verzeke ringsmaatschappijen nog niet zoo zwart wordt ingezien, blijkt wel uit het feit, dat zij op dracht gaven om op diverse punten voor hun ne belegging in vast goed beslag te leggen. Bovendien zal, naarmate de Rijks-, Gemeente en andere fondsen op een lageren rentevoet komen, de vraag naar vast goed toenemen." Ons volgend bezoek was aan de leiders der N. V. Droste's Cacao- en Chocolade-fabriek, waarover in een volgend artikel. v. W. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.368.30, Gebouw „St. Bavo": st. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig bureau, 8 uur; Best. Kiesvereeni- ging, kwart over 8. Zaal St. Hubertus: R.K. Volksbond, Kring Haarlem Noord, 8 uur. Stadsschouwburg: Concertavond Johanna de Geus, kwart over 8. Gem. Concertzaal: Bouwmeester-revue„La chende Komedianten", 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": R. K. Vrouwenbond. Lezing mej. Dr. A. L. Lamorer over Rome, 8 uur. Kunstzaal Reeker: Tentoonstellingen, 105 uur. NASSAUSTRAAT 1, hoek Kruisstraat HAARLEM TEL. 13490 PROFESSOR DR. HIOB PRaTORIUS, Tooneelspel in zes tafereelen van Curt Götz. Centraal Tooneel, Stadsschouw burg. Wanneer we bij het eerste tafereel van dit buitengewoon amusante spel op de kamer van den beroemden speurder Sherlock Holmes zijn, hebben we alle reden om een detective-drama te verwachten. Aangaande een bepaald geval de bekende gynaecoloog professor Pratorius heeft een nog onverklaard auto-ongeluk gehad, waarbij hij en zijn vrouw het leven verloren zet Holmes zijn scherpzinnige theorieën op. waarbij zijn vriend dokter Watson de gebruike lijke rol van luisteraar en bewonderaar ver vult. Dan komt de eenige overlevende van de ramp, het factotum van dén professor, vertel len wat er feitelijk is voorgevallen en dit ver haal is het eigenlijke stuk, dat allerminst een crimineel geval behandelt. Vier tafereelen geven ons nu den merkwaar- digen man, professor dr. Hiob Pratorius niet meer en niet minder. Want deze mensch is in al zijn natuurlijkheid zoo belangrijk, omdat de hem omringende wereld al te veel van haar natuurlijkheid heeft ingeboet. Als jonge dokter heeft hij zich, door een weddenschap gedreven, op een kleine plaats als kwakzalver gevestigd, en daar had hij met zijn werkelijke kunde en toewijding groot succes, zoolang de toestroo- mende menigte in hem niet den officieelen me dicus zag. Met het verworven kapitaal stichtte hij een kliniek en ook hier won hij door zijn. verstandige en menschlievende methoden het vertrouwen van velen. Maar dit alles brengt hem ten slotte voor een eereraad en hij moe1: hier zijn verleden en zijn tegenwoordige prac- tijk tegenover de officieele domheid verdedigen. Die verdediging begint wezenlijk al in het tweede tafereel, als Pratorius onvoorbereid, maar op pakkende wijze college geeft aan de anatomie-studenten. Zijn hartstochtelijk beroep op de vrouw in haar ware levenstaak is al zeer welsprekend vooral omdat het Cees Laseur is, die op onverbeterlijke wijze den snedigen, spontanen, sympathieken geneesheer uitbeeldt. De karakterschets zet zich voort in de privé- kliniek van den professor, waar men kennis maakt met zijn weldadig systeem: het opwek ken van den levenswil bij mismoedige patiënten, 't Is kostelijk, zooals Laseur het fijne groot moedertje Aaf Bouber behandelt, om van de an dere zieken nog te zwijgen. De wetenschap mag er haar hoofd bij schudden, de mensch geeft zich graag gewonnen en in ieder geval is het een heerlijk stukje tooneel! Al even frisch en levendig is het tafereel thuis. Pratorius heeft in de vurige signorita Violetta een uitmuntende levensgezellin gevon den en Cees Laseur een goede partner in Mary Dresselhuis. Om te smullen is de scène voor den eereraad. Hier is de caricatuur gebruikt om een sterke tegenstelling met de klare wijsheid van den be klaagde te krijgen, maar de manier waarop deze zijn benepen tegenstrevers te woord staat is zóó snedig, dat we van de eene voldoening in de andere vallen. Natuurlijk wint de jolige professor schitterend het pleit en dat gunnen we hem volkomen. Daarmee is het spel zoo goed als uit. Het slot van het verhaal, dat het merkwaardige factotum Hermann Schwab geeft, interesseert ons weinig meer en de auteur hield het terecht kort. Dit is weer heelemaal een stuk voor het Cen traal Tooneel en zijn leider het wordt door den vorm van opvoering en vooral door de ver tolking van de hoofdrol tot iets bijzonders ge maakt. Cor Hermus brengt daarbij den karak teristieken Sherlock Holmes en Jan van Ees geeft meer dan gewoonlijk als dokter Watson. De andere rollen mogen er ook allemaal zijn, het tooneel is telkens keurig verzorgd en de vertooning verloopt vlot. De abonnementsvoorstelling leverde een volle zaal die wenschen we het gezelschap ook bij volgende uitvoeringen toe, want stuk en spel beide flonkerend van geest, verdienen het suc ces. H. B. y. <L S, Frogr. I: Hilversum I (Huizen). Trogr. II: Hilversum II. ITogr. lil: 8.05 Parijs Radio; 8.20 Parijs Ra dio; 9.05 Keulen; 9.20 Diversen; 11.20 Radio Danmark; 12.20 Vlaamsch Brussel; 12.50 Vlaamsch Brussel; 1.20 Vlaamsch Brussel; 1.30 Vlaamsch Brussel; 1.50 Vlaamsch Brussel; 2.53 Parijs Radio; 4.20 Fransch Brussel; 4.35 Fransch Brussel; 5.20 Keulen; 5.50 Parijs Ra dio; 6.20 London Regional; 6.55 Weenen; 9.05 Weenen; 9.30 Weenen; 9.40 Weenen; 10.35 Wee nen; 10.45 Weenen. Progr. IV: Vlaamsch Brussel; 8.20 Vlaamsch Brussel; 8.30 Vlaamsch Brussel; 8.40 Vlaamsch Brussel; 8.45 Vlaamsch Brussel; 9.00 Vlaamsch Brussel; 9.30 Diversen; 10.35 Droitwich; 10.45 Droitwich; 11.20 Droitwich; 11.30 Droitwich; 11.50 London Regional; 12.50 Droitwich; 1.20 Droitwich; 2.20 London Regional; 3.20 Droit wich; 3.50 Droitwich; 4.20 Droitwich; 5.10 Droitwich; 5.35 Droitwich; 6.20 Diversen; 7.00 Droitwich; 7.20 Droitwich;' 8.20 Droitwich; 9,30 Droitwich; 10.05 Diversen; 10.20 Vlaamsch Brussel; 10.30 Fransch Brussel; 11.30 Fransch Brussel. Frogr. V: Van 8.00 v.m. tot 7.00 n.m. Diver sen; 7.00 n.m. Eigen Gramofoonplatenconcert Vroolfjke Avond; 1. Stars and Stripes for ever, Royal Guards Band; 2. Voorwaarts, Marsch, Kees Pruis3. Vaste Verkeering, Willy Derby; 4. Waarom, kleine vrouw?, Bob Scholte; 5. Klange um Johann Strauss, Ilja Livschakoff; 6. Het Steegje, Willy Derby; 7. Radetzky Marsch, Groot Orkest; 8, In de Petoet, Wiliy Derby; 9. Basin Street, Mills Brothers; 10. Matascha, Bob Scholte; 11. Bloemen, bloemen, Willy Derby; 12. Tergauer Marsch, Groot Or kest; 13. Cheek to Cheek, Harry Boy; 14. Black Eeyed Susan Brown, Mills Brothers; 15. The Piccoline, Harry Roy; 16. Washington Gray Marsch, Royal Guards; van 8.00 tot 12.00 Di versen. De concerten gedurende de winkelweek Bo- Bar-Kei van 614 November zullen plaats heb ben eiken dag des middags van 4—5 uur en des avonds van half zeven tot 8 uur. Des Zaterdags tot 10 uur. De b| roemde orgelist Prof. Edward Rechlin, zal onder auspiciën van de Ned. Cone. dir. J. Beek een tournee door ons land maken en o.a. te Haarlem concerteeren op Maandag 16 Nov. aanstaande in de Gem. Concertzaal. Ter gelegenheid van het derde lustrum van de R.K. Harmonie „Euphonia" te overveen zal deze vereeniging op Woensdag 11 November een muzikale wandeling maken met medewerking van de R.K. Mondaccordeonclub ,,Con Amore". Tijdens de wandeling zullen loten verkocht wor den. Opgericht is de winkeliersvereniging „Spido" op initiatief van eenige winkeliers der Flores- straat. Deze vereeniging stelt voor door ver schillende attracties de straat voor het publiek zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het voor loopig bestuur is als volgt samengesteld: Th. Need, voorzitter; J. Heeres, secretaris; W. v. Zutphen, penningmeester; J. v. Jongen en A. Boogaard, commissarissen. Vrijdag 13 November des avonds om kwart over 8 zal in den Stadsschouwburg een populaire voorstelling gegeven worden van Vrooijke In tieme kunst. Het programma omvat: het natio nale en internationale lied, dansen, praatjes, sketches, de Parijsche Straatzangers, een-acters en „Een reis om. de wereld" in beeld en toon. Hedenmorgen hebben een 30-tal leerlingen van de Haarlemsche Huishoudschool de azijn- fabriek van de firma Haas bezichtigd. Zij toonden veel belangstelling voor de fabriek, azijnfabricatie, mosterdmaalderij en inleggerij. In de N.S.B.-sigarenwinkel aan de Groote Houtstraat heeft de politie ruim tienduizend z.g. „Musserf'-zegels in beslag genomen; dit op grond van art. 440 van het W. van Strafrecht. De Erasmus-tentoonstelling, die van 4—8 November in de Statenzaal van het Prinsenhof werd gehouden, is bezocht door 950 personen, onder wie 429 leerlingen van middelbare scho len. In den Stadsschouwburg treedt Zondagmid dag 22 November, 2 uur, het Russische Natio naal Koor „Boyar" (dir.: Dr. Eugea Swerkoff-) •op. i Rembrandt-tiieater: „Lilian Harvey en Willy Fritsch in „Gelukskinderen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac 15 uur; Jan Kiepura in ,,Im Sonnenschein", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Myma Loy in „PaarlenrooF', 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Benjamino Gigli en Kathe v. Nagy in „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": St. Jos. Gezellen Haar lem I 8 uur; Proza 8 uur; Best. Grafische Bond 8 uur; Best. Bouwvakbond 8 uur; R.K. Bridge club kwart over 8. Stadsschouwburg: Schoolvoorstelling Gez. Jan Musch „Het Wederzijdsch Huwelijksbedrog", kwart over 8. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, half 2. Gem. Concertzaal: Bouwmeester's revue: „Lachende Komedianten", 8 uur. Rembrandt-theater; Lilian Harvey en Willy Fritsch in „Gelukskinderen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur; Jan Kiepura in „lm Sonnenschein", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Myrna Loy in „Paarlenroof", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Benjamino. Gigli en Kathe v. Nagy in „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Hedenmorgen om 9 uur fietste de 72-jarige B. de M., wonende in de Slachthuisstraat, op de Leidschevaart, hoek Pijlslaan toen uit de rich ting van de stad een auto naderde, bestuurd door J. W. P. De fietser, die hardhoorend was, hoorde het toeteren van den auto niet en werd aangereden. Met een ribfractuur en eenige ont vellingen werd hij naar het St. Elisabeths- Gasthuis overgebracht. Er is geen direct levens gevaar. De remmen van den auto waren in orde. Hier ter stede is opgericht bovengenoemde vereeniging. Voorzitter is de heer L. V. van Nicolai. Zondag 22 November wordt de eerste baarswedsrijd gehouden en wel in de Ring vaart vanaf den Cruquius naar Vijfhuizen. Ver trek 7 uur van het Clubhuis Amsterdamsche vaart 2. Secretaris is de heer P. H. van Woer- kom, Karolingenstraat 33. Geboren 7 November: F. M. v. d. Nouwland Soet z; A. VerkroostKooij d. 8 November: G. W. LemmersDelissen z. 9 November: C. BurgersHeeremans z; G. M. PellegromSchoen d. 10 November: A. J. Thomas—Schneider d; H. Smitv. d. Veen d; J. A. M. van Dieden Vlegels z. Ondertrouwd 10 November: H. Calff en R. Stoppelman. OVER SLACHTOFHERS VAN HBT AFSCHUIFSYSTEEM Haarlem, 6 October 1936 Diep trof mij uw beschouwing aangaande het geval Schmidt, die na een plichtsvervulling van- zeven en veertig jaren, op drie en tachtig-Jarigen leeftijd aan de nijpende armoede wordt prijs gegeven. Zeer zeker moet zoo'n geval een beschamenden, een demoraliseerenden indruk bij het publiek achterlaten jegens de.... Overheid. Ja, de overheid, want zij propageert een stel sel, dat wij met den volksmond het „Afschuif systeem plegen te noemen. Hoe dikwijls worden menschen, die in Rijks dienst door een ongeval werden getroffen, met een dooddoener naar huis gestuurd, omdat „niet is gebleken dat de ziekte of gebreken van be langhebbende in eenlg oorzakelijk verband staan met. of tot uiting zijn gekomen dan wel zijn verergerd door een der omstandigheden, genoemd in artikel 220 der wet". Zij z;jr. slachtoffers van een afschuifsysteem. Dit zijn geen vergrijsden in den dienst, doch veelal mannen in den bloei hunner jaren, wier eenigste kwaad slechts bestaat in het feit, dat z;j eenvoudig hun plicht deden. Slachtoffers var. het afschuifsysteem. En hoe staat het met de werkloozen, meestal mannen van middelbaren leeftijd, die getroffen door de economische crisis, gedwongen werden rijkssteun te aanvaarden tot instandhouding hun ner gezinnen. Ook zij hebben steeds "hun plicht gedaan: en hun loon? „Beroepswerkloozen." worden ztj van hooger har.d bestempeld. Slachtoffers van het afschuifsysteem. Zoo doorgaande kan ik nog tallooze gevallen aanhalen. Laten wij met klem aandringen op betere voorziening in alle gevallen, te bereiken met medewerking van hooger hand. A. VERBURG Haarlem, Lange Anr.astraat 12a. OVER OEN NIEUWEN BOUWKUNDIGEN HOOFDINGENIEUR BIJ O. W. Met genoegen las ik, en met mij zeer zeker ver schillende collega's, de benoeming van ir. G. Friedhoff tot bouwkundig hoofd ingenieur bij Openbare Werken. Voor Haarlem is dat een zeer gelukkige keuze. Architect Friedhoff heeft zeer belangrijke wer ken uitgevoerd en al deze werken dragen het kenmerk van fijnen eenvoud, met gelukkig geen uitgesproken karakter van een bepaalden mode- tijd. zoodat zijn werken te allen tijde hun waarde zullen behouden. Deze eigenschap is voor een stad als Haarlem van zeer groote beteekenis. Het ware te wenschen, dat hij nu zoo ruim mogelijk zeggenschap kreeg bij alles wat te Haar lem gebouwd zal worden, opdat er een einde kome aan de slechte architctuur, die de laatste jaren vooral in de binnenstad tot uiting kwam. Belangrijke pleinafsluitingen zijn door de ge stichte gebouwen onherstelbaar verwoest gewor den. Een zeer goed voorbeeld van Friedhoff's ar chitectuur is te vinden midden in den leelijken woningbouw in plan Zuid te Amsterdam, waar zijn complex van een groot Weeshuis als een oase rust geeft door zijn fijnen eenvoud. Dit zeer zeker moderne gebouw van onzen tijd is zoo te .plaatsen naast de mooie hofjes van Haarlem. Ik wilde hiermede aantoonen dat hij zeer zeker het mooie van Haarlem zal weten te bewaren ais men hem maar de bevoegdheid geeft. JOS. BEKKERS, architect.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5