Nijenrode-zaak voor het Hof «•£28 WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Instantlne De staartkoppels roeren zich SCHERP REQUISITOIR faihwdO hoofd- Sport en spel De weerstoestand Dagfilm DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 ,Aiet K. kwam de duivel de kasteelpoort binnen" De financiën van O. O.'s financieele toestand De duivel door de poort Onschuldig en toch bang? SWISSAIR IN VOETSPOOR DER K.L.M. Thans ook een D.C. 3 besteld P. H. L. J. Lommen f Burgemeester van Castricum overleden Heerenhoed De Stokvis-affaire Overige verdachten veroordeeld De politie-zaak te Nijmegen tegen kies- zenuw- Commissaris v. d. M. staat voor de Arnhemsche rechtbank terecht De tenlastelegging WIELRENNEN Bij de neutralisatie heden had de stand aan den kop geen wijziging ondergaan Iedere centimeter fel betwist VOETBAL DE GEBEURTENISSEN BIJ N.A.C.—B. V. V. De Rooy voorloopig geschorst ZWAAR STORMWEER AAN DE KUSTEN Deze herfst een bijzonder stormtijdperk HET WEER BLIJFT GRILLIG Toestand van Baron van Voorst tot Voorst vooruitgaande Woensdag 11 Nov. Golflengten - qnnnn Het Amsterdamsch Gerechtshof zette vandaag de behandeling voort van de Nijenrodezaak, De president stelt, voordat de advocaat-gene raal overgaat tot het nemen van requisitoir, eerst nog eenige vragen aan den verdachte O. Het woord is dan aan den procureur-generaal Mr. J. Versteeg. Na een woord van hulde tot den president van het gerechtshof voor diens leiding, tot inspecteur Posthuma, de rechercheurs Lom an en de Weile voor hun politie-onderzoek, tot den substituut officier Mr. v. Dullemen en den rechter-commis- saris Mr. Smits voor hun scherpzinnig werk, tot de rechtbank voor 't omvangrijke onderzoek en tot den griffier Mr. Spanjaard voor zijn uitste kende verbaten ving spr. zijn requisitoir aan. Tot de zaak komende zegt Mr. Versteeg, dat dit proces wordt beheerscht door de figuren van O. en K. Hun verklaringen staan lijnrecht tegen over elkaar. O. zegt: K. is de dief, maar is het aannemelijk, dat K., die volkomen court d'argent is, voor zulke bedragen aanminiaturen en_ schilderijen zal stelen? O. zelf immers zegt, dat" zijn kunstvoorwerpen moeilijk verkoopbaar zijn. En dan gestolen miniaturen en schilderijen. Er is daar in Amsterdam waarlijk geen markt voor. K. heeft tegenover Witbraad van het begin af gesproken over de combinatie O.-K. K. toonde ook na de inbraak niet de minste belangstelling voor het gestolen goed. Hebt gij ooit gehoord, dat de dief in het huls van den bestolene chantage gaat plegen? Pas na zeven weken begon K. met zijn „chantage". Hij zou hiermede veel eerder zijn begonnen wanneer hij de f 8000 had moeten foumeeren. 't Is dan ook uitgesloten, dat K. eenig belang bij de goederen had. Wat was dan K.'s motief? Wilde hij de belooning, die door de verzekering zou worden uitgeloofd, krijgen? Doch ook van die f 10.000 heeft hij niets gekregen. Ik meen, aldus de proc.-generaal, dat ik van de voorstelling die verdachte O. van de zaak geeft, mag afstappen, omdat die voorstelling mij vol slagen duister is. Het zou nog mogelijk zijn, dat K. heeft deen inbreken, omdat hij vermoedde, dat ik O. welgevallig zou zijn, maar in dat geval is het onaannemelijk, dat K. niet direct na de inbraak aan O. had verteld wat hij gedaan heeft. Heeft O. dan zelf laten inbreken? Ontzetting grijpt ons aan, een gevoel van tegenzin bekruipt mij, aldus spr., wanneer ik daaraan denk. O. im mers was een man, die een grodfen staat voerde, op een prachtig kasteel woonde en een minnaar van schoone kunsten is. Zou zoo'n man bij zich laten inbreken? Om die vraag te beantwoorden moeten we eerst O.'s financieele omstandigheden nagaan. Zijn huis in Den Haag leverde bruto slechts een ge ring bedrag op. Voorts had hij een belangenge meenschap met Goudstikker en een handels zaak. Het huis leverde in 1932 f 2000 op, de han delszaak niets en de belangengemeenschap lever de veel minder op dan men had gehoopt. Voor 't jaar 1932 (Maart) kon O. slechts op zijn minimum inkomen van f 12.000 rekenen hem door Goudstikker gegarandeerd. De toestanden verbeterden er in 1932 niet op. Duitsche koopers bleven weg door de precaire toestanden in Duitschland: ook in Amerika ontwikkelde de toe stand zich ongunstig. Verdachte speculeerde a la baisse: in December 1931 verloor hij f 6000. Groot waren begin 1932 dan ook zijn moeilijk heden. Zijn banksaldo was teruggeloopen tot f 4000 (van f 14.629 op 31 December 1931). Daar tegenover stonden groote verplichtingen: belas tingschulden, die vóór 1 Mei moesten worden be taald. (f c«86). Hij leefde op Nijenrode zeer duur 3000 per maand onkosten), voorts moest hij ƒ650 p.m. aan zijn vroegere vrouw betalen, kantoorhuur verviel en daarbij komen nog een privé-schuld van 16.000 en premies voor verzekeringen. En wat zegt O. hierover tegen den rechter-com- missaris: „Ik had geen verplichtingen van be lang". Ik zeg daartegenover, aldus spr., dat verd.'s financieele omstandigheden zorglijk waren, hem kwelden geldzorgen. Hij kon geen uitweg vinden, hoewel hem dat vroeger in moeilijke omstandigheden wel eens lukte. In Februari 1932 vroeg verd. een voorschot van 3000 aan Goudstikker. Hij was toen plat zak. Enkele dagen later braken er weer gouden dagen voor Nijjjenrode aan: de assurantie be taalde 10.000 uit voor twee gebroken beeld jes. Die verzekering was pas afgesloten en de laatste premie was nog niet betaald. Dan doet K. zijn intrede op Nijenrode en met K. komt de duivel de poorten door. Wat fluistert die duivel? „Gij hebt nog verzekerin gen tegen brand en tegen inbraak: de hoogst denkbare prijzen krijgt u wanneer u üw goede ren laat stelen." Verdachte wankelteen diepduistere nacht valt over Nijenrode. De dui vel heeft zijn werk gedaan. O. wascht zijn handen in onschuld. Hij schat de schade op 80 90.000. Duivelsche coïnci dentie. Juist het bedrag waar hij moeite voor heeft gedaan zal de verzekering hem uit moe ten betalen. Uitvoerig schetst spr. dan de ge beurtenissen na de inbraak. Mr. Versteeg besDreekt daarna de kwestie van de chantage. O. is woedend over de be dreiging van K., hij is bang voor zijn naam en voor de uitbetaling van de verzekering. Bang bij een zoo liederlijke chantage wan neer men onschuldig is In zoo'n geval gaat men toch naar de politie of naar een advo caat. K. blijft bedaard en geeft O. veer tien dagen bedenktijd. O. doet in dien tijd niets. Hij gaat niet naar de nolitie, niet naar De bekende Zwitsersche luchtvaartmaat schappij Swissair te Zurich, die haar lijnen se dert langen tijd met Douglas D C 2-vliegtuigen voor 14 passagiers met succes exploiteert, heeft nu ook bij de N. V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek Fokker te Amsterdam een groote Dou glas D C 3 besteld, ingericht voor 21 passagiers, welk toestel speciaal od de lijn ZürichLon den in dienst zal worden gesteld, van welke lijn, zooals bekend, steeds een bijzonder druk ge bruik wordt gemaakt. de justitie, niet naar een bevrienden advocaat. Waarom K. geen val gezet? Waarom hem niet laten arresteeren? Integendeel, hij laat zich in Terminus bestel len en teekent een soort koopcontract van 8000. Een uitgebreide briefwisseling volgt. Er wordt in clie brieven onderhandeld over belee ning van schilderijen. O. was platzak en toch... wil hij een groot bedrag uitgeven om K. te hel pen. De ring van aanwijzingen tegen verdachte sluit zich nauwer: gebrek aan inkomsten, on juiste verklaringen over zijn inkomsten, een on verklaarbare chantage op een onmogelijk tijd stip, het onmiddellijke en zeer groot financieel belang van O. bij de inbraak. De procureur-generaal breekt hier zijn re quisitoir af, waarop de zitting eenigen tijd wordt geschorst. Hedenmorgen te 9.20 uur is de burgemeester van Castricum, de heer P. Lommen, overleden. Hedenavond te half acht komt de Raad in rouwzitting bijeen. Voor enkele jaren werd burgemeester Lom men overvallen door een hartkwaal, maar daar van was hij weer genezen, alhoewel de ziekte nog eenmaal zich herhaalde. Veel moest de bur gemeester zich nadien in acht nemen, maar de laatste twee jaar was hij weer opgewekt en ver richtte zijn arbeid met groote toewijding. De laatste maanden veranderde de burgemeester voor hen, die hem eiken dag meemaakten, zeer snel. In korten tijd (begin Juli was dit te mer ken), vermagerde hij neel sterk en moest veel rust nemen, zoodat hij alleen des morgens op het raadhus was. Maar van rusten wilde hij niet weten des morgens, dan werkte hij op vol le kracht. Tot op 23 September j.l. heeft hij dit, terwjjl zjjn naaste omgeving niet begreep, dat hij dit nog kon, volgehouden. Juist in de laatste maanden heeft hij, naar velen meenen, te veel van zijn krachten gevergd. Tot 5 October j.l. bemoeide hij zich geheel, zij het dan vanuit zijn woonhuis, met den dagelijkschen gang van za ken. Toen meende de behandelende geneesheer dat het oogenblik was aangebroken, dat hij van de laatste H. H. Sacramenten moest worden voorzien. Burgemeester Lommen kwam op 1 Augustus 1918, na voordien burgemeester te Ursem te zijn geweest, te Castricum. Castricum was toen een welvarende, zij het niet een groote gemeente, even 4000 inwoners en thans is het gegroeid tot ongeveer 7000 inwoners. Burgemeester Lommen werd 10 September 1885 uit een fabrikantenfamilie te Tilburg ge boren. In 1905 begaf hij zich in de gemeente administratie en werd 1 Januari 1909 benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Valburg. Van daar werd hij in Februari 1914 burgemeester van Ursem. Korten tijd was hij lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, hoofdbestuurder van de ver- eeniging van Ned. Gemeenten, van het Oranje- kruis en voorheen bestuurslid van de federatie van Wit Gele Kruisen in Nederland. Als bevor deraar van het R. K. Charitatief werk werd hij begiftigd met het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice en was drager van de medaille van het Roode Kruis der Oostenrijksche Regeering. Twee weken geleden hebben de overige ver dachten in verband met de opzienbarende fraude bij de firma Stokvis te Arnhem wegens diefstal en heling voor de rechtbank te Arn hem terecht gestaan. Hedenmorgen zijn de uit spraken gevallen. De magazijnknecht D. J. van den H. uit Arnhem werd veroordeeld tot drie maanden met aftrek van preventief. De eisch was zes maanden. De magazijnbediende J. C. K. uit Arnhem werd veroordeeld tot zes maanden met aftrek van preventief. De eisch was zes maanden. De magazijnbediende C. ,jK. uit Arnhem werd vrijgesproken. De eisch was vier maanden. De magazijnbediende H. Th. de B. werd ver oordeeld tot zes maanden. De eisch was zes maanden. De installateur J. L. uit Arnhem werd we gens heling veroordeeld tot vier maanden met aftrek van preventief. De eisch was een jaar. De loodgieter P. J. V. uit Arnhem werd ver oordeeld tot acht maanden met aftrek van preventief. De eisch was tien maanden. Dfe loodgieter W. van T. uit Arnhem werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk. De eisch was zes maanden. De loodgieter S. P. G. uit Arnhem werd ver oordeeld tot vier maanden met aftrek van pre ventief. De eisch was vier maanden. De expeditieknecht R. K. uit Baam werd vrijgesproken. De eisch was twee maanden. De expediteur A. G. Z. uit Enkhuizen werd vrijgesproken. De eisch was twee maanden. De loodgieter J. J. B. uit Arnhem werd ver oordeeld tot acht maanden voorwaardelijk. De eisch was negen maanden. De loodgieter M. J. van V. uit Arnhem werd veroordeeld tot drie maanden met aftrek van preventief. De eisch was drie maanden. - lra/kr< Prijs 50 ets. rr stilt en voorkojnt pijnen! Hedenmiddag twee uur heeft de rechtbank te Arnhem een aanvang gemaakt met de be handeling van de strafzaak tegen den Njjmeeg- schen Politiecommissaris S. J. W. v. d. M. Het was op den 2en Juli van dit jaar, dat de rijksrecherche op last van den Officier van Justitie te Arnhem overging tot de arrestatie van den commissaris van politie te Nijmegen, op grond van ernstige verdenking, aat hij zich aan .verschillende financieele: .onregelmatighe den zou hebben schuldig gemaakt. Hoewel van de zijde der justitieele autoritei ten de grootst mogelijke stilzwijgendheid in acht was genomen omtrent den aard der door den commissaris gepleegde malversaties, lekte het toch vrij spoedig uit, dat de heer van der M. verschillende geldbedragen, gezamenlijk dui zenden guldens bedragend, zich had toege- eigend, en dat hij deze feiten bekend had. Het betrof hier om. gelden, welke door vreemdelingen als borgstelling gestort waren en voorts bedragen, welke hem in zijn functie van commissaris van politie waren toe vertrouwd om die aan anderen uit te betalen of die door hem in beslag waren genomen. Bij het verschijnen van de dagvaarding is voorts gebleken, dat de commissaris zich, be halve aan verduistering, ook aan valschheid in geschrifte zou hebben schuldig gemaakt door het opmaken van een valsche schuldbekentenis. Aan verdachte is ten laste gelegd, dat hij in 1935 te Nijmegen heeft vervalscht een schuld bekentenis, waarin door H. B., commissaris van politie te 's Gravenhage wordt verklaard in leen te hebben ontvangen van den heer S. J. W. van der M., inspecteur van politie le klasse te 's Gravenhage, de som van f 7500.—. In de tweede plaats is aan verdachte ten laste gelegd; dat hij in 1934, 1935 en 1936 als commissaris van politie te Nijmegen, opzettelijk verschillende bedragen aan geld, welke hij in zijn bediening onder zich had, heeft verduisterd. Er bestond groote belangstelling voor de be handeling van deze rechtzaak. Voor het Paleis van Justitie te Arnhem hadden zich eenige honderden nieuwsgierigen verzameld. Slechts een klein gedeelte van hen werd door de rijks veldwachters op de publieke tribune toegelaten. Ook van de zijde van de balie was de belang stelling groot. Er waren van de zijde van het O. M. 13 ge tuigen gedagvaard. Het gebeuren in den nanacht op de Rot- terdamsche Zesdaagsche werd vooral be- invloed door het feit, dat de staartkoppels zich nogal roerden, daar zij blijkbaar be vreesd waren door te grooten achterstand uit de baan te worden genomen. Om half vier begonnen de laatste nacht sprints, waarvan de eerste vier als volgt ver liepen; 1. Jan van Kempen* Ehmer, Braspenninx en Crossley; 2. Piet van Kempen, ^Rausch, Rieger en Leducq; 3. Pijnenburg, Depauw, Charlier en Matena; 4. Piet van Kempen, Billiet, Wambst en Rieger. Tusschen de vierde en vijfde sprint demar reerde Braspenninx plotseling en in eens was de jacht weer in vollen gang, zoodat der vijfde en zesde sprint moesten worden uitgesteld. Er werd in deze jacht, die ruim een half uur duurde, zeer fel gestreden, maar juist hierdoor werden er vermoedelijk geen ronden gewon nen en verloren. Iedere centimeter werd door de verschillende koppels betwist. Als er een renner in slaagde een halve ronde uit te loo- pen, werd de achtervolging direct ingezet en weldra werden de vluchtelingen achterhaald. Om kwart voor vier werden de beide laatste sprints verreden, met het volgende resultaat: 5. Jan van Kempen, Heslinga, Wambst, Bil liet; 6. Pijnenburg, Matena, Piet van Kempen, Depauw. Bij de neutralisatie was de stand: Aan den kop: 1. PijnenburgWals 266 pnt.; 2. SchoenPellenaars 64 pnt. Op één ronde: 3. BillietDepauw 114 pnt.; 4. Staats—Charlier 71 pnt,; 5. Walthour—Cross- ley 68 pnt.; 6. Rausch—Guimbretière 32 pnt. Op drie ronden: 7. Gebr. van Kempen 176 pnt.; 8. Braspenninxvan der Ruit. Op vijf ronden: 9. RiegerEhmer 67 pnt.; 10. LeducqWambst 20 pnt. Op zes ronden: 1. MatenaHeslinga 115 pnt. Met ingang van 6 November j.l. is de B.V.V.- speler A. de Rooy in verband met zijn optreden in den op 25 October j.l. gespeelden competitie wedstrijd N.A.C.—B.V.V. voorloopig geschorst, in afwachting van een nader te nemen beslis sing. •iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiimiHiiiiiiiNiiiitiiituiniMiiB Het was aan het einde cler vorige week nog wel niet geheel zeker, dat spoedig zwaar storm weer kon worden verwacht, maar er viel even min op te rekenen, dat de vernieuwde storm achtigheid van het weer in Noordwest Europa zich niet naar de Noordzee en ons land zou uitbreiden. Er was alle reden voor om de ver dere ontwikkeling der meteorologische gebeur tenissen in het oog te houden en bij de eerste voorteekenen stormweer te verwachten. Im mers, om dezen tijd van het jaar is het storm seizoen nog niet voorbij en beteekent een pe riode van betrekkelijke rust na storm nog niet, dat de laatste storm achter den rug is en dat verder rustig weer is te verwachten. De geschiedenis leert, dat in November nog dikwijls zware stormen kunnen woeden, ja dat in die maand de meest beruchte stormen zijn voorgekomen en hetgeen dus de geschiedenis ons leert, is volstrekt niet van minder betee- kenis dan wetenschappelijke overwegingen. Eenig wantrouwen tegen de hernieuwde activi teit van het weer in West-Europa is derhalve niet misplaatst, omdat hierbij de omstandighe den meestal buitengewoon gunstig worden voor de ontwikkeling van stormweer over ons land en de naaste omgeving. Hierop kan in ons land, waar wij zooveel te doen hebben met de zeevaart en de visscherij, niet genoeg gewezen worden. Het verloop der meteorologische gebeurtenis sen der laatste dagen heeft intusschen bewe zen, dat een waarschuwing voor stormkansen niet misplaatst is. Telkens wanneer tijdens groo te activiteit van het weerin West-Europa de barometer bij ons snel daalt, is met zekerheid storm te verwachten. Sedert het einde der vorige week heeft de barometer viermaal in den tijd van ruim drie etmalen een scherpe daling te zien gegeven en ten slotte is dit uit gedraaid op zwaar stormweer uit een Zuid westelijke richting m den nacht van Zondag op Maandag en in den voormiddag van Maan dag. De storm heeft voornamelijk gewoed aan de Noordwestkusten en in het gebied der NoorcV Hollandsche en Oost-Friesche eilanden, waar windkrachten van 10 Beaufort zijn voorgeko men. Wij hebben hierbij te doen gehad met het voorbijtrekken van een viertal secundaire uit- loopers van het groote depressie-gebied over West-Europa. Een en ander wijst op een bui tengewone activiteit in den dampkring, waar van de diepste oorzaken niet bekend zijn. In enkele jaren komt zulk een groote activiteit in den herfst tot uiting en zulk een jaar be leven wij nu. Het heeft tot dusverre meer en krachtiger gestormd dan verleden jaar in Oc tober en November. (Nadruk verboden) De depressie is, in diepte afnemend, verder Noordoostwaarts getrokken en in het Zuiden en op de Britsche Eilanden stijgt overal de barome ter, maar ver in het Westen nadert weer een volgende vrij diepe depressie. Op de Britsche Eilanden werd het weer guur, in Schotland kwam zelfs vorst voor; de wind is nog krachtig tot stormachtig om de Iersche Zee en in het Kanaal en er vallen plaatselijke regen- of hagelbuien. Ook in Zuid-Frankrijk daalde de t'êihjf)efë:ttitli-" in verbaWd 1 mét een helderen nacht, zoodat overdag hoogere temperaturen te wachten zijn. In het Noorden waait het krachtig uit Zuid-West met regenbuien. Ook Noord- en West-Duitschland hebben nog krachtigen Zuid-Westelijken wind met enkele regenbuien; in het Zuiden is de lucht opgeklaard. Scandinavië heeft nog zeer regenachtig weer met krachtigen Zuidelijken wind aan de Zuide lijke Oostzee-kust. In onze omgeving is tijdelijk eenige opklaring te wachten met afnemenden wind, aanvankelijk nog met regen- of hagelbuien. Vermoedelijk volgt dan na een kouden nacht krimpende en toenemende wind. De toestand van generaal-majoor J. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst, commandant van de Vierde Divisie en adjudant in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin, blijft gunstig en is steeds vooruitgaande. llllilllllllllllllllllllllllllll llllllllllll III lllll lilll llllllll llllillllllllllllllilllllllllllllllllMlllllllltllllHII III llllltlllll lllllll llllllll III IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIillllMI"ll III llllllllllllllllll 9 9 9 9 GODSDIENST 8.00 Hilversum II (NORV. Schrift lezing en meditatie) 10.30 Hilversum II (NCRV. Morgen dienst) ORGELBESPELING (Vara-orkest) (Vara-orkestj 2.00 Hilversum I (Joh. Jong) 2.00 Hilversum II (Ronald Parker) 7.00 Droitwich ORKESTCONCERTEN 10.45 Droitwich 11.20 Deutschlandsender 11.30 Hamburg (symphonie-orkest) 12.05 Droitwich 2.50 Parijs I 3.50 Langenberg 5.20 Hamburg 5.30 Hilversum I 6.15 Hilversum I 6.20 Brussel II 6 50 Brussel II 6.55 Weenen (symphonie-orkest) 7.20 Droitwich (BBC-orkest m. m. v. bariton) 8.00 Rome 8.15 Hilversum I (Resldentie-ork. m. m. v. viool) 8.20 Brussel I (symphonie-orkest) 8.20 Droitwich 8.25 Luxemburg 8.40 Milaan 9.05 Parijs I 9.30 Droitwich 9.35 Brussel II (symphonie-orkest) 9.50 Kalundborg (Tschaikowsky- concert) LICHTE MUZIEK 10.05 Hamburg 10.15 Hilversum II 11.20 Kalundborg 11.20 Langenberg 12.20 Luxemburg 12.30 Hilversum I (Flierefluiters) 12.30 Hilversum II 12.35 Langenberg 12.50 Brussel I 12.50 Brussel II 1.20 Hamburg 1.20 Droitwich 1.30 Brussel I 1.30 Brussel II 2.10 Kalundborg 3.10 Droitwich 3.20 Deutschlandsender 3.35 Luxemburg 3.35 Brussel II 3.50 Beromünster (Straussprogr.) 4.20 Brussel II (dansmuziek) 5.35 Brussel I 6.20 Hamburg (stafmuziek) 6.35 Brussel I 6.35 Luxemburg 8.00 Toulouse (militaire muziek) 8.05 Hamburg 8.05 Langenberg 8.30 Toulouse (gevar. concert) 8.45 Toulouse (Ray Ventura's col- legiens) 9.50 Langenberg 9.50 Boedapest (zigeunerkapel) 10.00 Rome (dansmuziek) 10.20 Kalundborg (dansmuziek) 10.20 Milaan (dansmuziek) 10.20 Langenberg 10.30 Hilversum I (Ramblers) 10.30 Brussel I (dansmuziek) 10.35 Toulouse (dansmuziek) 10.45 Weenen 10.50 Boedapest (dansmuziek) 11.00 Toulouse 11.20 Parijs I (dansmuziek) 11.20 Toulouse 11.35 Brussel II (dansmuziek) 12.00 Toulous e 12.40 Toulouse (volksliederen) GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 3.10 Parijs II 8.15 Hilversum II 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 12.00 Hilversum I (operaprogr.) 12.15 Hilversum II 12.20 Parijs II 12.20 Brussel I 12.50 Droitwich 1.15 Hilversum I 1.30 Hilversum II 1.50 Brussel I 1.50 Brussel II 2.35 Brussel II 3.30 Hilversum II 3.35 Brussel I 5.10 Rome 5.40 Luxemburg 6.00 Hilversum I (Benjamino Gigli zingt) 6.05 Brussel I 6.05 Luxemburg 6.05 Langenberg 6.20 Brussel II Bij den Cenotaaf te Londen worden Woensdagmorgen de jaarlijksche herdenkingsplech tigheden gehouden ter ge legenheid van den Wapenstilstandsdag (Droitwich 10.4511.20 uur) 6.20 Parijs II 6.30 Brussel I 6.37 Parijs II 8.05 Berlijn 8.20 Brussel II 8.50 Kalundborg 8.50 Parijs II 10.20 Hilversum II 10.30 Brussel II 10.50 Parijs II 11.20 Brussel I 11.20 Luxemburg (dansmuziek) KAMERMUZIEK 11.00 Hilversum II (ensemble v. d. Horst) 11.20 Parijs I (kamerorkest) 12.20 Parijs I (kamerorkest) 4.05 Berlijn (piano's, sopraan en bariton) 4.35 Brussel I (trio) 5.10 Droitwich (kwintet) 5.10 Kalundborg dubbelkwartet) 5.50 Parijs I (kamerorkest) 7.50 Beromünster (viool en piano) 9.50 Brussel I (trio) SOLISTENCONCERTEN 1.45 Luxemburg (zang m. piano- beg.) 2.50 Hamburg (pianorecital) 3.00 Brussel I (sopraan m. piano- beg.) 3.20 Brussel I (zang) 3.50 Droitwich (planorecital) 4.00 Hilversum II (pianorecital) 4.35 Rome (cello en mezzosopraan) 4.35 Milaan (pianorecital) 5.20 Brussel I (zang, vlooi en pia no) 5.20 Langenberg (alt en piano) 6.35 Beromünster (klarinetrecital) 7.05 Brussel I (pianorecital) 7.20 Brussel II (pianoduetten) 8.20 Parijs I (zang) 9.10 Rome (zang) 10.20 Hilversum I (zang m. orgelbe speling) OPERA EN OPERETTE 6.50 Boedapest (opera-uitzonding) TOONEEL 9.05 Hilversum I („Stormweer", hoorspel v. d. zee) PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 8.00 Hilversum II 1 8.03 Hilversum I 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender' 9.55 Hilversum I 10.00 Hilversum II 10.20 Brussel II VARIA 9.30 Hilversum I (Onze keuken door P. Kers) 10.35 Deutschlandsender (rede mi nister v. Onderwijs) 11.10 Brussel II (reportage plech tigheid a. h. graf v. d. On bekenden Soldaat) 11.30 Hilversum I (uitzending voor werkloozen) 12.00 Hilversum II (politieber.) 2.30 Hilversum I (voor de vrou wen) 3.00 Hilversum II (lezen van christ. lectuur) 3.05 Hilversrun I (voor de kinde ren m. m. v. Varatooneel) 5.00 Hilversum II (kinderuur) 6.00 Hilversum II (landbouwhalf- uur 6.30 Hilversum II (op ministeriee- le last afgestaan) 7.00 Hilversum II (politieber.) 7.15 Hilversum I („Kun je nog zingendoor P. Tiggers) 7.15 Hilversum n (Friesch half uur) 7.40 Hilversum I (causerie) 7.45 Hilversum II (radioreportage) 8.00 Hilversum I (SOS-ber.) 8/15 Hilversum II (christ. zangver- een,) 9.00 Hilversum II (causerie over Wapenstilstandsdag) 9.20 Hilversum II (vervolg zang uitvoering) SPORT 7.00 Hilversum I (causerie over het werelduurrecord 10.00 Hilversum I (reportage Zes daagsche te Rotterdam) 10.05 Hilversum II (schaakcursus door H. Smitskamp) 11.30 Hilversum I (reportage Zes daagsche) Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllis BERLIJN 356.7 M BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M BRUSSEL I 483.9 ,VL BRUSSEL II 321.9 M DEUTSCHE. SENDER 1571 M DROITWICH 1500 M HAMBURG 331.9 M HILVERSUM I 301.5 M (AVRO en VARA) HILVERSUM H 1875 M (KRO en NCRV) E LANGENBERG 455.9 M 5 LUXEMBURG 1304 M MILAAN 368.6 M PARIJS 1 1648 M s PARIJS II 312.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. Öiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De commissie van overleg uit obligatie houders der SemarangCherïbon Stoom tram Mij. heeft goedkeuring verleend aan het voorstel der directie, tot betaalbaar stelling van de achterstallige coupons per 1 November 1935/December der obligatie- leeningen. De definitieve uitvoer van ondernemings rubber uit Java en Madoera bedroeg in September 4.610.960 K.G. drooggewicht te gen 5.070.531 K.G. droog in Augustus. Van ondernemingsrubber in de Buitengewesten 7.636.206 K.G. tegen 8.675.567 K.G. in Aug. Van bevolkingsrubber 9.937.842 K.G. tegen 11.948.365 K.G. in Augustus. De totale uit voer beliep 22.192.326 K.G. tegen 25.710.636 K.G. in Augustus. De voorloopige uitvoer van ondernemingsrubber uit Java en Ma doera in October bedroeg 6.647.706 K.G, droog; van ondernemingsrubber uit de Bui tengewesten 9.219.226 K.G. Van bevolkings rubber uit de Buitengewesten 11.943.203 K.G. De totale uitvoer beliep 27.810.135 K.G. tegen 22.192.326 K.G. definitief in September. Volgens mededeeling van de Mij. Redjang Lebong zal de ertswinning op Lebang Do- nok tegen midden November moeten wor den gestaakt. De voorraad reeds gewonnen erts zal voldoende zijn de werkinstallatie tot ongeveer December in bedrijf te hou den. Hierna wordt het bedrijf stilgelegd. De gemeente Tilburg besloot 3 leeningen aan te gaan van f 1.000.000, f300.000 en f 250.000 rentende 4 pCt. De eerste leening loopt 40 jaar en de andere leeningen, ge sloten a pari, moeten in tien jaar worden afgelost en kunnen niet binnen vijf jaar worden geconverteerd. Te Londen loopen geruchten, dat de Fransche premier Blum van het maximum percentage der devaluatie zal gebruik ma ken. De berichten, omtrent de terugbeta ling van het Eng eisch crediet aan Frank rijk, hebben nauwelijks invloed uitgeoefend op de wisselmarkt. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 142/8Vz, hetgeen de hoogste prijs is se dert Mei 1935. 456.000 werd aan goud om gezet. De stijging der kostprijzen in verband met de devaluatie begint zich in Frankrijk te doen gevoelen. Het voordeel, dat de mo netaire operatie voor den Franschen ex port had moeten meebrengen, is tot dusver achterwege gebleven, aldus wordt uit Parijs gemeld. De 40-urige werkweek zal tot een verhooging der kostprijzen leiden, die men voor de bouw-vakken op 17 pCt., voor hout op 15 pCt. en voor de kolenprijzen op 19 pCt. schat. De rubbervoorraden te Londen zijn in de afgeloopen week met 961 ton tot 39.845 ton gedaald en die te Liverpool met 1581 ton tot 54.286 ton. De American Power Light Co. boekte in het derde kwartaal een netto-winst minder van 1 per aandeel, tegen 0.89 per pre ferent aandeel in het derde kwartaal 1935. Montgomery Ward boekte in October aan omzetten 45.45 millioen tegen 35189 millioen in October 1935, hetgeen een stij ging toont van 26.6 pCt. In de eerste negen maanden 265.59 millioen of 22.2 pCt. meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De cijfers in Oct. alsook in de eerste negen maanden zijn de hoogste in de ge schiedenis van de Mij. Half November zal worden beslist, of de belasting op de on verdeelde winsten zal worden betaald, of het jaar-dividend wordt verhoogd (vorig jaar $0.80 per aandeel). De Atlantic Refining heeft den benzine prijs met 0.01 per gallon verlaagd. De Amerïkaansche staalproductie wordt in het begin der week op 74 pCt. der capa citeit geraamd tegen 74.9 pCt. de vorige week, 75.9 pCt. de vorige maand en 52.6 pCt. in dezelfde week van het vorig jaar. In Wallstreet neemt men aan, dat ver schillende Amerïkaansche staal mijen hoo gere belastingen zullen moeten betalen, wanneer zij niet het dividend verhoogen. Voor de National Steel wordt de „surtax" geraamd op 1.59 millioen, voor de Repu blic Steel op $1.03 mill., voor Youngstown op 1.52 millioen en voor de U. S. Steel Corporation op 4.22 millioen. De General Motors Corp. kondigt over het vierde kwartaal een dividend aan van $1.50 per aandeel tegen $1.25 in het derde kwartaal, $1.25 in het tweede en $0.50 in het eerste kwartaal. Het totaal bedraagt derhalve 4.50 tegen 2.25 over 1935. Bui ten de dividend-betaling over het vierde kwartaal, zullen de bedienden der Mij. een extra-uitkeering ontvangen, varieerende van 35 a $60, waarvoor $10 millioen noodig is. De verkoopen van de General Motors aan binnenlandsche verbruikers bedroegen in de eerste tien maanden 1.391.189 wagens te gen 1.019.939 in de overeenkomstige perio de van het vorig jaar. Aan binnenlandsche handelaren 1.329.488 tegen 1.073.075 en aan handelaren in de Vereen. Staten, Canada en andere landen 1.606.856 tegen 1.347.236 wagens in hetzelfde tijdvak van 1935. De binnenlandsche koperverkoopen in Amerika bedroegen Vrijdag en Zaterdag j.l. te zamen 97.47 millioen lb. Productie, verbruik en uitvoer van ben zine in Amerika bedroegen in September respect. 44.483.000, 44.346.000 en 2.491.000 vaten, tegen respect. 45.414.000, 46.081.000 en 2.409.000 vaten in Augustus. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.07Vz9.09 (vo rig slot 9.08%); de Dollar op 1.861.86Vz (vorig slot 1.86'A); de Frank op 8.62Vi 8.65 (vorig slot 8.64(1)de Belga op 31.45 31.55 (vorig slot 31.53Mi) en de Zwitsersche Frank op 42.8042.90 (vorig slot 1.86Vz). De Soc. An. van Berkei's Patent te Brussel, dochtermij. van Van Berkei's Pa tent is voornemens het aandeelenkapitaal van fr. 2 millioen tot fr. 6 millioen uit te breiden door een bedrag van fr. 4 millioen aan de reserve te onttrekken. Voorgesteld zal worden de nominale waarde af te schaffen. De Nivas verkocht 15.450 ton superieure suiker en 100 ton melasse voor export. Voorts 960 ton superieur voor consumptie. De American Tel. and Tel. besloot tot een uitgifte over te gaan van $150 mill. 3% pCt. 30-jarige obligaties voor herfun- deering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6