In de loopgraven bij Madrid De heftige tegenstand van de regeeringstroepen Het nieuws van heden PROTECTOR Het relaas van een ooggetuige DE GEZONDHEID VAN Z.H. DEN PAUS Kard. Faulhaber bij Hitier DE BAROMETER Taal en defensie in België GERINGE TERREINWINST DER NATIONALISTEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 11 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20250 post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling Aanpakken Verovering van een vijandelijke stelling door de nationalisten ten Westen der hoofdstad De ongunstige positie der rechtschen Het valt op, hoe slecht de H. Vader er uit ziet Een verslag der onderhandelingen aan den H. Vader gezonden Het Vaticaan en de regeering- Franco De Franco-vlag De Spaansche zaakgelastigde te Berlijn Hevige brand in de Neder-Alpen BECK LUNCHT BIJ KONING EDWARD Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiii| mi I INBRAAK-VERZEKERING Wetsvoorstel tot het bestaan van een Vlaamsch en een Waalsch leger Het vergaan van de „Isis" Alleen de scheepsjongen gered MILITAIREN VERONGELUKT Japan verdient aan het Britsche kroningsfeest De verdedigingsraad te Madrid blijft hardnekkig elk verlies ontkennen De linkschen voeren versterkingen aan v» - Het overkomt iedereen wel eens, dat hij, 's morgens ontwakende, zwaar tegen den dag opziet. Er is zóóveel te doen dien dag, dit en dat, en nog méér: een ware opeensta peling van allerlei, ook minder pret tige besognes. Hoe komt men er door heen? En het liefst zou men maar weer willen inslapen en niets doen. Maar eenmaal aan 't werk valt het mee. Op een afstand lijken de dingen dikwijls lastiger, zwaarder, erger, dan ze, dichtbij bezien enflink aan gepakt, zijn. En onoverkomelijk blijken ze dan in 't geheel niet. Een goed begin, zegt het spreek woord terecht, is het halve werk. En achteraf begrijpt men nist, hoe men vóóraf de moeite en moeilijkheden zóó heeft kunnen opblazen. De ver beelding kan ons parten spelen, als een optisch bedrog. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Inge», mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent week 25 cent; per kwartaal f325; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 regel, bij contract s.erk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. PRONT BIJ MADRID, 10 Nov. Christopher Holme, een speciale verslag gever van Reuter bij de nationalistische troepen te Carabanchil, buiten Madrid, geeft een interessant relaas over de gevech ten ten Westen der hoofdstad. In den afgeloopen nacht bewees het onon derbroken geknetter en geratel van geweren en mitrailleurs, dat de gevechten ook in het nachtelijk duister voortduurden. Een nationalistische officier, die van het front terugkeerde, vertelde, dat daar in de verte, in het donker van de Casa del Campo, een bataljon communistische vrouwen als duivelinnen vocht en verschrikkelijke ver liezen te lijden had. Aan den rand van de stad werd plotseling een helle vuurgloed zichtbaar: waarschijnlijk had een der voltreffers brand gesticht- Een ander ooggetuige-verslag is van kapitein Aguirela van den generalen staf, die op een post aan de frontlinie aan schouwde hoe de milities een van haar voornaamste strategische posities verloren. Het ging om een hoogte in de omgeving van het vliegveld Quatro Vientos, waar de Volks frontsoldaten zich in loopgraven hadden ver schanst. Een afdeeling Mooren kreeg opdracht om den heuvel te bestormen. De bevelvoerende officier beval zijn mannen in korte etappen op de vijandelijke stellingen aan te rukken. Dus ging het voorwaarts. Doch halverwege gekomen, nam het mitrailleur-vuur van de linkschen dermate in hevigheid toe, dat van een bestorming geen sprake kon zijn zonder zware verliezen. Overal zag men groepen Ma rokkanen op het terrein, die zich plat op den grond wierpen. Een adjudant, die over het slagveld galoppeerde met orders voor de offi cieren in de voorste linies, stortte met paard en al ter aarde. De man zelf bleef ongedeerd in den kogelregen, doch het paard bleek doo- delijk getroffen. Daar lagen de Mooren, Langer dan een half Uur uitgestrekt op het terrein. Zij konden zich niet verroeren, noch voorwaarts noch achter uit. Iedere beweging scheen een wisse dood te beteekenen. Inmiddels waren nieuwe orders gegeven. Artillerie te hulp! Het geschut werd te allerijl op de vijandelijke loopgraven ge richt. Het werd goed gericht. Kort daarop dreunde het eerste zware schot door de lucht. Een voltreffer links in de vijandelijke linies. Het tweede schot. Een voltreffer rechts. Een derde granaat sprong in het midden van de stelling uit elkaar. Naar links en rechts zoch ten de militie-soldaten een goed heenkomen in hun beschoten loopgraaf, doch telkens weer volgden er nieuwe voltreffers. Wij konden onze oogen nauwelijks gelooven, toen even later een witte vlag uit de stelling omhooggestoken werd. De Mooren, plat op den buik liggend, waren echter te wantrouwig om het vuren onmiddellijk te staken. Zij vermoed den een valstrik. Opnieuw trof een granaat de geteisterde loopgraaf. De witte vlag ging hooger. De Moo ren hielden op met schieten, kropen behoed zaam verder, nog steeds niet geheel en al over tuigd van de onverdachte bedoelingen van hun Vijanden. Dan onverhoeds sprongen zij op. Een korte rush over het veld. De sprong in de vijande lijke stelling. Wederom een rush door de loop graaf van links naar rechts. Stuk voor stuk gaven de militie-soldaten zich zonder verzet over. De strijd eindigde met de gevangenneming der geheele linksche be zetting. Den geheelen Maandag van 's morgens vroeg tot aan het vallen der duisternis, had ik van het dak van een boerderij een on belemmerd uitzicht op het gevechtsterrein, verhaalt de Reuter-verslaggever verder. De boerderij stond te midden van de natio nalistische batterijen, die met korte tusschen- poozen krakend haar projectielen uitstieten. Achter mij schoot een stuk zwaar geschut re gelmatig op de stad en de granaten kwamen terecht in de omgeving en op de sportvelden van de universiteit. Voor en aan weerszijden van het huis lichtere houwitsers, die met pau zes van twee minuten de oevers van de Man- zanares bestookten. De vijandelijke artillerie antwoordde prompt. Het vuur was echter minder intensief en de projectielen waren kleiner van omvang. Ware dit niet het geval geweest, dan zou het ver blijf op het boerderijdak ongetwijfeld onhoud baar zijn geweest. In den loop van den dag gingen de natio nalisten over tot het openen van een hevig mitrailleurvuur op dat punt van de vijande lijke verdediging, waar de prikkeldraadversper ringen door het voortdurende schieten der artillerie het zwaarste te lijden hadden gehad. Een half uur achtereen ratelden de mitrail leurs met een helsch getik. Van tijd tot tyd Werden de posten achter de machinegeweren vernieuwd. Na een half uur momenten van hevige span ning. in de linksche linies komt beweging. Een tegenoffensief! De bestorming scheen gericht op een com plex fabrieken te Villaverde Bajo, dat Zater- Naar onze Romeinsche correspondent ver neemt, is de gezondheidstoestand van den H. Vader den laatsten tijd minder gunstig. Bij de plechtigheid van vorige week Donderdag in de Sixtijnsche kapel voor de zielerust van de in het laatste jaar overleden kardinalen, is het opgevallen, dat Z. H. de Paus zeer moeilijk loopt en er slecht uitzag. De laatste weken is herhaaldelijk geneeskun dige hulp noodig geweest bij opkomende be nauwdheden. De nationalisten schijnen slechts geringe ter reinwinst te behalen wegens den heftigen tegen stand der regeeringstroepen, die tevens belang rijke versterkingen zouden aanvoeren. De oorlogsverschrikkingen bij Madrid volgens het relaas van een ooggetuige. De Belgische regeering dient een wetsvoorstel in tot het wettelijk bestaan van Vlaamsche en Waalsche divisies en regimenten. Het debat over het Regeeringsbeleid in de Tweede Kamer begonnen. De 3 pCt. Staatsleening is bijna zevenmaal vol- teekend. Vier Jaar geëischt tegen den ex-commissaris van politie te Nijmegen wegens valschheid in geschrifte en verduistering. Het verkeer eischte wederom eenige slachtoffers. New-Yorksche Beurs: Slot onregelmatig. O Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 10 November: Naar wij vernemen heeft kardinaal Faul haber dezer dagen aan den H. Vader recht streeks een verslag gezonden over zijn on derhoud met Hitier te Berchtesgaden. Deze onderhandeling, die verscheidene uren duurde, zou minder een onderhandeling over bepaalde punten van geschil dan wel een alge- meene uiteenzetting geweest zijn over de hui dige verhoudingen. Ofschoon alle optimisme zeker voorbarig is geweest, zou toch een verbetering van de ker kelijke toestanden het uitzicht zijn geweest. Stand op Woensdag 1 uur v.m.; 745.7 Vorige stand: 743.6 half drie des middags is de hoofdstad hevig door vliegtuigen gebombardeerd, hetgeen onder de bevolking een verschrikkelijke pa niek teweegbracht. Vandaag is het bombardement hervat Twee vliegtuigen, die trachtten onze stellingen te bombardeeren, werden vernield. De verdedigingsraad te Madrid deelt in zijn communiqué van hedenmiddag o.a. mede, dat het hevige artillerieduel, dat gisteren in alle sectoren van het Madrileensche front is ge voerd, vandaag is voortgezet. Alle aanvallen der rechtschen zijn afgeslagen en hun werden zware verliezen toegebracht. De regeeringstroepen hebben met succes op ver schillende punten o.a. naar den kant van Villa Verde, tegenaanvallen ondernomen. De Ma- rokkaansche troepen en het vreemdelingen legioen, die er drie dagen geleden in geslaagd waren, door te dringen tot Casa de Campo, zijn thans 'omsingeld. Op geen enkel punt hebben de aanvallers de Manzanares kunnen overschrijden, het geen een bewijs vormt van het feit, dat noch het Palacio nacionale, noch de uni versiteit, noch één der stations van de hoofdstad zich in handen van den vijand kunnen bevinden. De speciale verslaggever van Havas meldt omtrent de militaire situatie in de hoofdstad, dat deze vrijwel gelijk is aan die van gisteren, doch dat de nationalisten in de Casa de Campo druk blijven uitoefenen. De gevechten spelen zich thans af in een beboscht gedeelte, waardoor het den waarne mer niet mogelijk is, precies te zien wat er gebeurt, doch uit berichten, afkomstig uit of ficieuze bron valt op te maken, dat de mili tietroepen den vijand in bedwang houden en dezen zware verliezen toebrengen. De regeeringstroepen hebben versterkin gen gezonden naar de Casa de Campo en naar andere deelen van het front, zooals Carabanchel en Villa Verde. Naar het schijnt, blijven deze troepen in het voordeel. Zij zouden zelfs eenige stellingen versterkt hebben. Om één uur hedenmiddag is er opnieuw een groep vliegtuigen der rechtschen in geslaagd over Madrid te vliegen en in de buurt van de wijk Ventas, d.w.z. in het Oosten der stad, zware bommen te laten vallen. Hierbij zijn we derom slachtoffers gevallen. Op het foreign office te Londen is bericht ontvangen, dat bij het bombardement van Madrid door de rechtschen gisteren 13 perso nen werden gedood en 3222 gewond. De Anglo-American-club werd door een bom beschadigd en ook boven de Britsche ambas sade ontplofte een kleine bom. Heden werd de stad opnieuw gebombardeerd. Des middags werd telefonisch uit Madrid vernomen, dat geen wijziging in de positie der stad merkbaar was. Vanochtend werd de stad hevig bestookt door vliegtuigen en artillerie, doch de resultaten hiervan zijn nog niet be kend. 405 gevangenen, die tot nu toe gevangen wer den gehouden op het schip Uruguay te Barce lona, zijn overgebracht naar het fort Mont Juich. De regeering van Guatemala heeft het be wind van Franco officieel erkend. De geruchten over een erkennen van de re geering-Franco in Spanje door het Vaticaan worden in Vaticaanstad tegengesproken. Op het oogenblik is men niet voornemens een derge- 1 ijken stap te doen. Als bewijs hiervoor wordt aangevoerd, dat toen de oude Spaansche vlag op de Spaansche ambassade in Vaticaanstad werd geheschen, de kardinaal-staatssecretaris verzocht deze weer in te halen, hetgeen ook ge schiedde. Hieraan wordt toegevoegd, dat indien de groote mogendheden de regeering-Franco zul len erkennen, de H. Stoel zonder moeilijkheden zal volgen. Het blad Proia meldt, dat de Spaansche zaak gelastigde in overeenstemming met de door hem vertegenwoordigde regeering-Franco op zijn dienstgebouw de rood-gouden vlag der Spaan sche rechtschen geheschen heeft. In verband met de verklaringen van den naar het buitenland vertrokken Spaanschen zaakge lastigde, Rovira, geeft net Duitsche nieuws bureau de volgende lezing over deze kwestie: „Na door twee Spaansche emigranten te zijn overvallen, werd de Spaansche zaakgelastigde voortdurend begeleid door twee ambtenaren der crimineele politie. Rovira voelde zich echter, ge lijk hij voor zijn vertrek nog tegenover deze ambtenaren verklaarde, in zijn eigen huis niet veilig voor andersdenkenden. In zijn angst is hij gevlucht. De thans door hem verspreide be weringen moeten er klaarblijkelijk toe dienen hem voor zijn desertie tegenover zijn regeering te dekken." GAP, (Neder-Alpen), 10 Nov. (Havas). Naar de Intransigeant bericht, is vannacht een felle brand uitgebroken in een meubel makerswerkplaats te Gap. De brand greep snel om zich heen en eerst te vijf uur hedenoch tend was men den brand meester. De schade wordt op enkele millioenen francs geschat. De stoffelijke resten van twee en vijftig Duitsche soldaten, die in den strijd om de Dardanellen tijdens den wereldoorlog sneuvelden, zijn op het heldenkerkhof te Tarabya bijgezet dag door de rechtschen veroverd was, maar verder niet werd bezet. Er ontstond een ge vecht tusschen de aanstormende linkschen en nationalistische reserves, waaraan ook tanks deelnamen. Zoo heerscht onophoudelijk de spanning over het gevechtsterrein. In militair opzicht zijn de linkschen de minderen van de witten, doch het krachts verschil wordt weer genivelleerd door de ongunstige omstandigheden, waaronder de nationalisten hun opmarsch moeten voort zetten. Voor de buitenwijken der stad, waar ieder huis in een vesting herschapen schijnt, een vrij breede strook open terrein, waar zoo goed als geen dekking te vinden is. Alleen prikkeldraadversperringen en door den vijand aangelegde loopgraven. LONDEN, 10 Nov. (Reuter). De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan gezeten aan een lunch, die Koning Edward te zijner eere had aangeboden. Tot de genoodig- den behoorden voorts de Poolsche ambassadeur Eden en lord Halifax. Verwachting: Krachtige tot matigen, Westelijke tot Zj Zuidwestelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, EE weinig of geen regen, aanvankelijk kou- EE EE der. EE Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk EE krimpende en toenemende wind. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind 10 November te 15.15 uur aan alle posten: „Attentiesein neer". RABAT, 10 Nov. (Havas) In de uitzendingen van de radiostations Jerez de la Frontera en Sevilla werd o.a. medegedeeld: Gisteren zijn de troepen onder ge neraal Varela van Casa de Campo den opmarsch begonnen naar het centrum van Madrid. Op den linkeroever van de Manzanares ruk ten de colonnes op zonder tegenstand te ont moeten. De straten lagen vol geladen wapens, die de vijand achtergelaten had. De rechtsche troepen bezetten vrijwel alle groote verkeers wegen, die naar de binnenstad leiden, alsmede verschillende belangrijke gebouwen. iiimiiiiiimiiiiiiiiMiiMiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ONDERL. VERZEKERING MIJ. I DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. I Tel. 45014 en 45016 I Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen ïmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiïï Bij de aanvallen en tegenaanvallen op de Manzanares werden 11 officieren en 80 soldaten der regeeringstroepen gevangen genomen en omstreeks 100 gedood. Alle tegenaanvaüende regeeringstroepen werden met succes afge slagen. Op verschillende punten van de hoofdstad spelen zich verbitterde gevechten af, waarbij van handgranaten gebruik gemaakt wordt, d'e een ware slachting aanrichten. De vijand verweert zich wanhopig. Om De regeering zal heden bij het parlement een wetsvoorstel indienen betreffende het wettelijke bestaan van Vlaamsche en Waal sche divisies en regimenten en het beheer over het Vlaamsche leger voor de Noorde lijke gebieden en het Waalsche leger voor Zuidelijke provincies. Gevraagd wordt het gebruik van de beide nationale talen op de krijgsschool en bij de hoogere officieren tot ontwikkeling te brengen. Het wetsontwerp heeft ten doel de Vlaamsche parlementsleden tevreden te stellen en aldus hun goedkeuring van de militaire hervorming, die onder deze leden oppositie ontmoet, te ver gemakkelijken. NORDDEICH, 10 Nov. De kapitein van de „Westernland", die de „Isis" na de S. O. S.- seinen te hulp is gesneld, heeft medegedeeld, dat hij alleen den scheepsjongen van de „Isis", Fritz Noethke, heeft gevonden. De jongen was geheel uitgeput. Hij vertelde, dat de „Isis" lek was geslagen en door stort zeeën in de diepte werd meegesleurd. De jon gen had zich aan een omgeslagen boot weten vast te klampen. Nog een half uur lang had hü hulpgeroep gehoord, doch daarna was alles In Rome heeft het internationale comité van oud-frontstrijders, waar veertien landen bij aangesloten zijn, een krans gelegd bij het graf van den onbekenden soldaat stil. Een van zijn kameraden was er nog in geslaagd dezelfde boot te bereiken, waaraan Fritz zich vasthield, doch een nieuwe stortzee had hem weggeslagen. Door deze zee was de boot weer omgekeerd, zoodat hij goed lag en Fritz was er in geklommen. Van de andere op varenden had hij niets meer gezien. In de omgeving van Metz nabij Woippy, is een militaire transportauto tengevolge van de glad heid van den weg geslipt en tegen een boom gereden. De vier inzittenden werden zeer ern stig gewond. TOKIO, 10 Nov. Het blad Asahi Sjimboen meldt, dat de fabrikanten van lampions, ven tilatoren, gloeilampen en de fabrikanten van vlaggen, celluloid-artikelen, porselein, zijden textielgoederen, in verband met de aanstaan de kroningsfeesten in Engeland, een zeer groot aantal orders hebben ontvangen van Engelsche zakenlieden. Dit herinnert aan vroeger, toen voor de kroningsfeesten van wijlen koning George in 1911, 2 millioen lam pions naar Engeland werden gestuurd. Stamppotdag in Duitschland. Ook in het gezin van den Rijksminister van Financiën deelde Gravin Schwerin-Krosigk den stamppot aan de kinderen uit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1