QUAKER HAVERMOUT Het buitenïandsch beleid Mussolini maakt „rechtsomkeert DE DIONNE VIJFLING INVLOED VAN BERLIJN? DE DEELNEMING AAN DEN VOLKENBOND VALDA PASTILLES Geef uw gezin ook Quaker Havermout, dat specialisten kozen voor de vijfling! Kerkelijk Iepen WOENSDAG 11 NOVEMBER 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT 99 Een nog niet doode illusie wordt op voorschrift van specialisten gevoed met QUAKER HAVERMOUT DE WERKGEVERS EN INDIË De heer Koster zal hen in Batavia vertegenwoordigen DE BEËEDIGING VAN PRINS BERNHARD Zal te Amersfoort geschieden bij het le halfregiment huzaren WERING R.K. AMBTENAREN? Ernstige opmerkingen in de A.R.K.A.-vergadering In memoriam Z. Exc. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. In den muur van de R.K. kerk te Vierakker, waar wijlen Z. Exc. jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck be graven ligt, is een gedenksteen aenlaatst WIJZIGING ONGEVALLENWET Leden der advies-commissie benoemd I.K.R.-bestuur door H. Vader ontvangen Uiteenzetting van het wereld probleem van de radio door pater Dito Op voortvarendheid bij de onder handelingen met België aangedrongen Onze verhouding tot Duitschland Onderhandelingen met België Handel met Italië Nederlanders in Spanje Betrekkingen met Duitsohland Verkoudheid ECHTE VALDA Het bloed kruipt Waar het niet gaan kan Waar is Roestam? Kamerlid verdwenen Zeldzaam klooster-jubileum Z U1DERZ EEV I S SC HERS EN MOBILISATIE Moderne s-poorwegrijtuigjen Arboklso vereenk cwm-t enbes krit Na de in veler ooren uitdagend klinken de rede van den Duce te Milaan, waar in deze de internationale positie van Italië schetste, scheen de sinds den Abessini- schen oorlog gespannen verhouding tusschen Groot-Brittannië en Italië eerder verscherpt dan verbeterd. Mussolini sloot de mogelijkheid van een vergelijk tusschen Rome en Londen betref fende de machtsverhouding in de Middelland- sche Zee niet uit, maar eischte van Engeland als uitgangspunt de erkenning, dat de Mid- dellandsche 'Zee voolr Italië een elementair levensbelang vertegenwoordigt, terwijl zij voor het Britsche Rijk slechts één der vele verbin dingswegen zou vormen. Bovendien achtte Mussolini het noodig te waarschuwen, dat Italië als één man zich zou verheffen, indien Engeland zou pogen Italië te „verstikken". Alleen al deze veronderstelling was weinig geschikt om een beteren geest tusschen beide mogendheden te scheppen. £De ietwat opge wonden toon van den Italiaanschen dictator harmonieerde volkomen met die, welke de Ita- liaansche pers en vooral de door den Duce vaak geïnspireerde journalist Virginio Gayda tegen Engeland heeft aangeslagen. Geheel on begrijpelijk, van Italiaansch standpunt uit be zien, was deze opgewonden agitatie tegen En geland niet. Want al heeft het Britsche pres tige ook een gevoeligen knauw gekregen ten gevolge van het slagen van den Italiaanschen veroveringsveldtocht tegen Abessinië en het falen van de door Engeland gepropageerde en geleide sanctie-politiek, Engeland heeft onmid dellijk maatregelen genomen om de geleden schade zoo goed mogelijk te herstellen. Het sloot met Egypte een vriendschapsverdrag, waardoor zijn positie in het Oosten van de Middellandsche Zee sterker werd, dan wan neer het de subordinatie van Egypte tegen het nationalistische verzet van de machtige Wafdpartij in zou hebben trachten te hand haven. Door de toegevendheid van Engeland werd het vraagstuk van de herbewapening der Dardanellen buiten Italië om opgelost in een zin, welke Turkije en •'Sovjet-Rusland voldoe ning gaf, maar Italië allerminst aanstond. King Edward maakte een vacantie-reis naar alle Middellandsche Zee-mogendheden, welke Engeland bijstand hadden toegezegd voor het geval van een conflict met Italië, noodigde den dictator van Turkije Ata Turk uit voor een bezoek aan Londen en vermeed Italië, dat zich de grootste en belangrijkste Middelland sche Zee-mogendheid voelt, aan te doen. Sir Samuel Hoare, de Britsche minister van marine, hield ter zelfder tijd een zorgvuldige inspectie in alle Engelsche vlootbases in het Middellandsche Zee-gebied en kwam tot voor Italië weinig aangename conclusies. En ten slotte stak Engeland het niet onder stoelen of banken, dat het zijn weerbaarheid zoo snel mogelijk op peil brengt, waarop het Britsche prestige gewaarborgd en de door'Engeland voorgestane collectieve veiligheid, welke door Italië een doode illusie wordt geacht, krachtig gesteund zal worden. Over dit alles heeft de Italiaansche pers Engeland bittere verwijten gemaakt, ofschoon men aan het Britsche rijk toch niet de rechten kan ontzeggen, welke het Italiaansche Imperium voor zich opeischt. En geland is voorloopig nog geen Abessinië. Anthony Eden heeft zich door Mussolini's rede te Milaan niet laten overbluffen. Met een typisch Angelsaksische zelfbe- heersching heeft hij den Duce van repliek ge diend, zijn trouw aan den Volkenbond en de collectieve veiligheidsidee beleden en verklaard, dat de Middellandsche Zee voor het Britsche Rijk evenzeer als voor Italië een levensbelang vormt, omdat zij niet slechts één, maar de voornaamste en meest bruikba re verbindingsweg met de Aziatische gebieds- deelen van het Empire is. Hij gaf echter toe, dat wel degelijk de harmonie tusschen de Ita liaansche en Britsche belangen in de Middel landsche Zee zou kunnen worden hersteld. Na dat internationaal dispuut tusschen twee Imperia is plotseling een groote ontspanning in hun verhouding gekomen. De Italiaansche pers, tot voor kort nog heftig hakkend op het per fide Albion, laat thans zoet-gevooysde klanken hooren, zooals zij die sinds het Abessinisch con flict voor Engeland niet meer wist te zingen, en zelfs de Duce heeft in een interview met Ward Price een zeer verzoenenden geest aan den dag gelegd. Vanwaar dit verbluffend snel „rechts omkeert" maken in de richting van Engeland? De onderteekening van een voor Italië gunstig Engelsch-Italiaansch handelsverdrag en het besluit der Britsche regeering om de Britsch- Indische troepen uit Addis Abeba terug te trek ken en het gezantschap aldaar te vervangen door een consulaat-generaal, welk besluit door Italië beschouwd wordt als een eerste stap naar een officieele erkenning van het Italiaansche Keizen-ijk door Engeland, hebben natuurlijk het hunne ertoe bijgedragen om de Italiaansche stemming tegenover Engeland in haar tegen deel te doen verkeeren. Maar voor een dergelij ke totale „volta face" schijnen deze twee mo tieven toch niet afdoende. Het zou ons niet verwonderen, dat Berlijn, waar men niet onver deeld ingenomen was met Mussolini's Milanee- sche rede, hierin een woordje heeft meegespro ken. Duitschland wil graag goede vrienden met Engeland worden en achtte Mussolini's uitla tingen aan het adres van Engeland even ontac tisch als die, waarin hij zeide, dat hij het Duitsch-Oostenrijksch accoord enkele dagen, vóórdat het gepubliceerd werd, had goedge keurd en dat Hongarije verdragsherziening moest krijgen. Door de eerste uitlating voelde Berlijn zich op de teentjes getrapt, omdat Mus solini daardoor den schijn wekte alsof hij voogd over Hitier speelde, en door de tweede heeft hij Roemenië en Tsjecno-Slowakije weer afkeerig gemaakt van de Italiaansch-Duitsche spil-poli- tiek, welke hij aankondigde. Behalve door mo gelijke pressie van Berlijn kan Mussolini ook beïnvloed zijn door het inzicht, dat het toch eigenlijk verstandiger is met het zich snel her bewapenende Engeland goede vrienden te zijn dan het te blijven contrarieeren. De illusie van een Europa beheerschende en regelende viermo- gendheden-combinatie, waarvan Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië deel zouden uit maken, heeft de Duce ondanks alles nog niet bij de „morsdooden" ingedeeld, waartoe hij die van den Volkenbond en het collectieve veilig heidsstelsel en de eenheid en ondeelbaarheid van den vrede wenschte te rekenen. Door met Engeland op voet van een uitermate gespan nen „gewapenden vrede" te blijven staan, zou hij die dierbare illusie een even zwaren slag toe brengen als hij de collectieve veiligheid, den Volkenbond en de ondeelbaarheid van den vre de toebracht, toen hij het al te veel vertrou wen in Genève stellende Abessinië op het zwar te lijf viel. Links Yvonne en recht Cécile toen ze 9 maande* waren, in een leuke hou ding door de camera verras Op 28 Mei 1934 voltrok zich voor de oogen van een verbijsterden dokter te Cal- lender (Canada) een wonder. In consult geroepen om zijn bijstand te verleenen bij de geboorte van een wereldburger, werden de ouders en hij verrast door de komst van een vijfling! Nimmer is het in de geschiedenis voor gekomen, dat een vijfling langer dan een uur in leven bleef. Dat de vijf Diönne'tjes, zooals ze worden genoemd, niet alleen leven, doch nu, na twee en een half jaar in den besten welstand verkeeren mag voor een goed deel worden toegeschreven aan de doctoren en de verpleegsters, die de kin dertjes met goede zorgen omringden. De meest vooraanstaande specialisten op het gebied van voedingsleer hebben niet geaarzeld Quaker als voeding voor de vijf- lingetjes aan te wijzen, nog voor ze een jaar waren. Eiken dag krijgen ze het smakelijke, roomige Quaker Havermout. GRATIS BESCHIKBAAI zoolang de voorraad strekt, vijf groote kleurenreproducties (elk 18 X 23 cm.), zonder eenige reclame-opdruk, van de Canadeesche vijflingen, tegen inzending van de uit 2 pakken geknipte Quaker- mannetjes, franco als drukwerk met uw adres aan Quaker, Postbus 905, Rotterdam Denk er eens aan, wat deze aanbeveling ook voor uw kinderen beteekent en geef hun dage lijks Quaker Havermout. Quaker wordt gemaakt van de beste zon- gerijpte haver ter wereld, welke volgens een spe ciaal procédé wordt geroosterd, waardoor Quaker Havermout zijn bijzondere eigenschappen en zijn roomigen, unieken smaak krijgt. Vlugkokend Quaker Havermout klaar in een paar minuten. World Copyright reserved Nadruk verboden Gelijk reeds gemeld, heeft het Verbond van Ned. Werkgevers met het oog op de groote belangen van de Neclerlandsche industrie bij de Indische markt, besloten een eigen verte genwoordiging te Batavia te vestigen. Als vertegenwoordiger van het verbond is aangewezen de heer L. Koster, die zich naar Batavia zal begeven op 27 November a.s. per s.s. „Dempo" van den Rotterdamschen Lloyd. Voor zoover de tijd voor zijn vertrek nog toelaat, is de heer koster nog beschikbaar voor persoonlijk overleg, waartoe men zich kan wenden tot het secretariaat van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, Kneuterdijk 8, 's Gravenhage. Naar verluidt, zal Prins Bernhard bij zijn benoeming tot officier bij het wapen der ca valerie worden ingedeeld bij het le Halfregi ment Huzaren te Amersfoort. De plechtige be- eediging zal aldaar geschieden. De groep Gemeente Ambtenaren van de A. R. K. A. is in vergadering bijeen gekomen. Op een schrijven van de A. R. K. A. aan de ver schillende organisaties tot oprichting van een comité te Amsterdam in verband met de mo netaire maatregelen der regeering, werd in stemming betuigd door den C. N. A. B. onder restrictie. Naar aanleiding van een schrijven van de Landelijke Groep der Gemeente Ambtenaren over kennisgeving van vacatures, werd door een der leden opgemerkt, dat het zeer vreemd is, dat veelal in vacatures wordt voorzien door n i e t-Amsterdammers, verder dat zonder op roeping in de organen der organisaties amb tenaren worden geplaatst en dat het eindelijk zeer opvallend is, dat bij het aanstellen van een twintigtal ambtenaren bij een bedrijf geen enkele katholiek daarbij is. Onder de onge veer 600 sollicitaties zullen zeer zeker brieven geweest zijn van R. K. Hiertegen werd scherp geprotesteerd en gewenscht, dat bij het ver vullen van vacatures de wethouder of de raadscommissie daarin zal voorzien. Verder werd er op gewezen, dat het raads besluit omtrent de 60-jarigen óf niet óf slechts gedeeltelijk wordt uitgevoerd. Na ampele discussie over de medezegging schap werd besloten nadere berichten af te wachten. De voorzitter van den Hoogen Raad van Ar beid heeft benoemd tot voorzitter van dc com missie, welke prae-advies zal hebben uit te brengen over voorontwerpen van wet tot wijzi ging van de Ongevallenwet 1921 en de Land en Tuinbouw-ongevallenwet 1922: prof. dr. J.A. Veraart; leden en plaatsvervangend lid: Chr. v. d. Bilt (N.V.V.), dr. E. J. Buning, J. M. Keij- zer (Centraal Beheer), dr. L. C. Kersbergen, P. J. Kolijn (Chr. Boeren- en Tuindersbond)dl'. L. G. Kortenhorst (pl.v. mr. H. A. J. H. Franses) (Alg. R.K. Werkgeversvereniging)H. J. Kuiper (R.K.W.V.), dr. P. A. van Luyt, mr. B. C. Slotemaker (Verbond van Ned. Werkge vers), dr. L. Smit, H. H. Spoelstra (C.N.V.) en mr. H. W. Groeneveld. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 10 November: De zittingen van het Internationaal Katho lieke Radio Bureau zijn hedenochtend voortge zet met een vergadering waarin huishoudelijke zaken, o.a. de begrooting werden behandeld. Hedenavond vond in de aula van de Grego- riaansche Universiteit een openbare slotverga dering plaats, die o.a. werd bijgewoond door de Kardinalen La Puma en Verdier, den gouver neur van den Vaticaanschen Staat Markies-Sera- fini, den groot-meester van de Malthezer Orde, Prins Chigi, den nuntius in Italië, Mgr. Bor- gongini Duca, Mgr. Smit, Mgr. Eras, Pater Kuhlman O.P. en talrijke Nederlandsche pries ters en studenten van het Nederlandsch college. Na de begroeting van den voorzitter van het Romeinsche Congres-Comité en een inleiding van den voorzitter van het bureau, den Pool- schen Mgr. Marschall, sprak de directeur, pater J. Dito O.P., die eerst in het Italiaansch een woord van dank sprak voor de in Rome ontvan gen hulp en ontvangst en daarna in het Fransch de groote beteekenis van de radio in de huidige wereld behandelde en den daaruit voortvloeien- den plicht van de katholieken om dit bij uitstek geschikte middel van apostolaat te gebruiken voor de verbreiding der waarheid en de onder steuning van alle goeds eenerzijds, anderzijds voor de bestrijding van het atheïsme en het nieuwe heidendom. Na zijn met applaus besloten rede voerde het woord de heer Maurice Hankard, secr. der Ka tholieke Belgische Radio. Hij behandelde in een interessante voordracht de verhouding van radio en pers, waarin hij den nadruk legde op de noodzakelijkheid van een nauw samenwerken tusschen katholieke pers en radio met zorgvul dige eerbiediging van beider gebied. Het bestuur van het Internationaal Ka tholiek Radio Bureau is Dinsdag te Rome door Z. H. den Faus in audiëntie ontvan gen. Hierbij werd aan den H. Vader een adres ge richt, waarin namens de vertegenwoordigers der 22 landen, aangesloten bij het Bureau, dank werd betuigd voor de bijzondere bemoe diging, welke men tijdens het jongste congres te Praag van Z. H. mocht ontvangen. Volgens de laatste statistieken zijn er op de wereld meer dan 57 millioen radio-ontvang apparaten, welk cijfer minstens verviervoudigd, het aantal luisteraars oplevert. 1700 zendsta tions hebben de golflengten onder elkaar ver deeld. Onder de zenders van eersten rang zijn er slechts enkele katholiek, waaronder de Radio Vaticana. Hun invloed beteekent echter slechts weinig tegenover de ontwrichtende en immoreele invloeden, welke zich door de radio doen gelden. Men denke slechts aan het communisme, dat zich voortdurend via 24 zen ders in 62 verschillende talen manifesteert. De taak van het I. K. R. is om hiertegen in alle landen het geweten der luisteraars wak ker te maken. Millioenen Katholieken weten nog niet beter dan zonder onderscheid naar alles te luisteren. In „arbeidersmilieu's zijn vrouwen gewoon van 's morgens vroeg tot 's avonds laat naar de radio te hooren, zonder ooit een gids te raadplegen. Een verschijnsel, dat daaraan gepaard gaat, is een groote terug gang van het aantal uitgeleende boeken in de volksbibliotheken. Dit onbeperkt gebruik van de radio wijst onmiskenbaar op verminderde verstandelijke neigingen en zelfbeheersching. Maar het kwaad is wel heel groot, als men bedenkt, dat deze luisteraars zich op goed geluk overgeven aan alles wat men hun in den aether gelieft voor te zetten. Hoeveel erger zal dat alles nog wor den indien ook de televisie rijp is voor de huiskamer. Voor den zwaren strijd tegen dit kwaad vraagt het bestuur van het I. K. R. de aan wijzingen van Z. H. den Paus. Gedurende een kwartier sprak de H. Vader dc bestuurders toe en zette de groote waarde uiteen, die dit wonderbare nieuwe middel kan hebben voor de verbreiding van de waarheid en van het geloof. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het derde hoofdstuk der rijksbe- grooting voor 1937 (Buitenlandsche Zaken) achtten enkele leden, die steeds tegenstanders waren geweest van de deelneming van Neder land aan den Volkenbond, wijl deze niet ge grondvest is op de beginselen van Gods woord, hun afkeurend oordeel over deze instelling door de gebeurtenissen van den laatsten tijd steeds meer gemotiveerd. De mislukking van de toepassing der sancties heeft, naar deze leden opmerkten, den aandrang om den bond te verlaten bij velen versterkt. Zij herhaalden hun wensch, dat Nederland zich uit den Volkenbond zal terugtrekken. Zij achtten daarvoor thans te meer reden aanwezig, nu door de aansluiting van Rusland het onchristelijke element in den bond nog is versterkt. Van verschillende andere zijden werd deze zienswijze krachtig bestreden. Daarbij werd uit gegaan van het karakter van den Volkenbond als internationaal rechtsinstituut, als een orga nisatie tot het bevorderen van het recht onder de volken, als een instelling tot opbouw en handhaving van een internationale rechtsorde. Dat dit instituut nog onvolkomen werkt meende men is geen reden om het prijs te geven of daaraan ziin medewerking te onthou- In plaats van uit den bond te treden stelle ons land met inachtneming van zijn positie het mogelijke in het werk om de gedragslijn van de bondsleden in overeenstemming te doen zijn met de grondgedachte en de bepalingen van het pact. Dat het niet slagen van de tegen Italië ge richte sancties het prestige van den Volkenbond heeft geschaad, ontkenden de hierbedoelde le den niet. Elke misrekening zal dat doen. Men bedenke echter, dat in dit geval de misrekening niet lag in een overschatting van den invloed, dien de sancties bij een langeren duur hadden kunnen hebben, doch in een onderschatting van het weerstandsvermogen van het aangevallen land. Ook heeft zich bü deze gelegenheid het feit weder gewroken, dat niet alle landen bij den bond zijn aangesloten, evenals dit andere feit, dat in verschillende landen, die wel zijn aangesloten, de Volkenbondsgedachte nog zeer onvolkomen is ontwikkeld. Sommige leden meenden, dat het aanzien en de kracht van den Volkenbond mede ernstig hebben geleden door het toelaten van Rusland als lid van den bond en door het als gevolg daarvan achterwege blijven, ondanks de vele naar Genève gezonden protesten, van elke actie tegen de geloofsvervolging, welke in dat land plaats vindt. Ook waren er leden, die het onjuist achtten, dat een land als Abessinië tot den Volkenbond was toegelaten, waar slavernij en andere bar- baarsche zeden heerschten, toen het te zamen met Westersche en Oostersche beschaafde lan den als gelijkwaardige te Genève ging aanzit ten. Inlichtingen werden verzocht omtrent den stand der onderhandelingen met België in zake de herziening van de tractaten van 1839. Het kwam den leden, die zulks deden, voor, dat het om meer dan am reden gewenscht is, dat met die onderhandelingen de noodige voortvarend heid wordt betracht. Een deel dezer leden wees in het bijzonder op het gevoel van onbevredigdheid, dat de trage gang van zaken in dit opzicht opwekt in Wes telijk Noord-Brabant. In dat gedeelte van ons land wordt sedert tientallen van jaren, vooral sedert het hevige waterbezwaar in 1917, uitgezien naar een ver betering van de afwatering. De hier aan het woord zijnde leden stelden de vraag, of de minister bij nadere overweging niet met hen van oordeel is, dat het ter hand nemen van de verbetering van den waterstaats toestand van Westelijk Noord-Brabant los van de herziening van de tractaten van 1839 toe laatbaar moet worden geacht. Gaarne zouden verscheidene leden zoo volledig mogelijk worden ingelicht omtrent het geschil met België over het onttrekken van water aan de Maas voor de voeding van nieuwe kanaalwerken in dat land. Daarbij zou men ook de redenen willen zien uiteengezet, welke de regeering er toe heb ben gebracht deze aangelegenheid bij het Internationale Hof van Justitie aanhangig te maken. Verscheidene leden zouden het opnieuw tot stand brengen van een diplomatieke en consu laire verbinding van ons land mes Rusland van groot belang achten. Van verschillende andere zijden werd weder aanknoopen van diplomatieke en consulaire be trekkingen met Rusland sterk ontraden en het in dezen door de regeering ingenomen stand punt zonder reserve goedgekeurd. Gevraagd werd, of de minister inlichtingen kan verstrekken omtrent den loop der onder handelingen met Italië inzake herstel van onze normale handelsbetrekkingen met dat land. Verscheidene leden zouden gaarne volledig worden ingelicht omtrent de houding, welke onze diplomatieke en consulaire vertegenwoor digers in Spanje hebben aangenomen ten aan zien van de tijdens het uitbreken van de revo lutie aldaar verblijf houdende Nederlanders. Is vroegen zij op eiken post al hetgeen bij de vaak verwarde toestanden mogelijk was ge daan om die Nederlanders en hun belangen te beschermen? Is zulks met name ook geschied te Valencia? Kan werd in dit verband gevraagd de minister mededeelen, of de berichten juist zijn, volgens welke te Madrid een Nederlander ge vangen zou zijn genomen? Eenige leden meenden reeds thans te kennen te moeten geven, dat zij over de houding van de Nederlandsche vertegenwoordiging in Spanje, gelijk die tot dusver bekend is geworden, weinig tevreden waren. Van andere zijde werd hiertegenover gesteld, dat de verklaring, welke van de genoemde hou ding door bemiddeling van den regeerings-pers- dienst is gegeven, aannemelijk is. Gaarne zouden sommige leden vernemen, op welke wijze thans in de verschillende deelen van Spanje de belangen van Nederland en de aldaar verblijvende Nederlanders worden be hartigd. Naar de meening van een der leden wordt hier te lande een sfeer gekweekt, die niet be vorderlijk is aan een goede verhouding tot Duitschland, welke toch, mede in verband met de belangen van onzen handel en onzen land bouw, als een begeerenswaard goed is te be schouwen. Sommige leden brachten in het bijzonder de toelating van Duitsche vluchtelingen in ons land ter sprake. Zij wezen er op, dat zich daar onder een niet onbelangrijk aantal communis ten bevinden. Naar hun meening behooren deze in geen geval te worden toegelaten. Ten aanzien van de uitzetting uit Duitschland van vier willekeurig aangewezen Nederlanders sprak de commissie van rapporteurs den wensch uit, dat de regeering in de memorie van ant woord die mededeelingen zal doen, welke zij yoor een goed begrip van aaken noodig acht. Bestrijd vóór zich complicaties voordoen. Gebruik het sterk antiseptische geneesmiddel Maar vraag naar de in Hollandsche doozen. 50 cent. Officieel beweert de S. D. A. P., dat ze met het communisme niet te ma ken wil hebben. Althans in Neder land, want in Spanje zou ze met alle mid delen zelfs willen ijveren voor het wettig gezag van de communisten en anarchisten, die er op het oogenblik in het Ministerie zitten. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Wijlen dr. F. Wibaut verzweeg zijn ver langen naar het eenheidsfront met de communisten niet. En niet alleen onder de prikkeling van den Spaanschen bur geroorlog komen de werkelijke sympa thieën voor Sovjet-Rusland los. In het jongste nummer van De Sociaal-democraat wordt ronduit erkend: „Welke bezwaren men ook moge hebben tegen de werkelijk onmenschelijke me thoden, waarmee de bolsjewieken hun ge zag hebben gevestigd en gehandhaafd in „hun" republiek, deze is er nu eenmaal en in de gegeven omstandigheden zou o.i. haar ineenstorting niet minder dan een wereldramp zijn. De volstrekte afwijzing van eiken vorm van dictatuur voor West-Europa, kan zeer goed samengaan met de erkenning, dat daarom alle dicta turen nog niet over één kam te scheren zijn; dat achter de onmenschelijke Russi sche methoden ten slotte een groote Idee staat, achter de onmenschelijke "Duitsche en Italiaansche daarentegen niets. In derdaad, het bloed kruipt waar het niet gaan kan! Wij lezen in het Volk: Wij leven hier niet in een commu nistisch of fascistisch geregeerden staat, waar parlementariërs als oud vuil wor den behandeld en op een wenk van een al- machtigen dictator van dit aardsch tooneel verwijderd kunnen worden. Daarom vragen wij: waar is Roestam? Het heeft onze aandacht getrokken, dat de communistische Indonesiër al lang niet meer in de Kamer is geweest. Wat mag hiervan de oorzaak zijn? Ruzie met de fractie? Feit is, dat zij van dezen Indonesische!! specialist weinig pleizier heeft beleefd. Aller eerst omdat een enkele Indonesiër in een Neder landsch parlementair milieu een zeer hache lijke taak heeft, voor welks vervulling uitzon derlijke gaven worden vereischt, die de heer Roestam niet getoond heeft te bezitten. Maar toch sprak hij, op zijn manier, zoo af en toe een taal, die te verstandig klonk om in communis tische ooren genade te vinden. De fractie scheen dan ook reeds geruimen tijd weinig ge sticht over haar Indonesisch paradepaardje. En nu is de goede man eensklaps verdwenen. Waar heen? Heeft de G.P.Oe hem op een Russische reis gepakt, heeft hij er zelf den brui aan gegeven, zijn er weer moeilijkheden met schuldeischers, of wat is er aan de hand? Wij weten het niet en vragen daarom: waar is Roestam? Vrijdag 13 November hoopt he eerw. frater Honoratius van der Velden den dag te herden ken, waarop hij 65 Jaar geleden zijn intrede deed in de Congregatie van de Fraters van Tilburg. Het grootste deel van zijn leven heeft de thans 91-jarige kloosterling besteed aan het welzijn van de blinden. Eerst werkte hij 37 jaar in het blindengesticht te Maaseyk (België) en vervol gens 24 jaar in het bekende St. Henricus-ge- sticht te Grave. Ter gelegenheid van zijn diamanten klooster- feest werd de jubilaris onderscheiden met de gouden eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Minister Colijn heeft ten vervolge op de be antwoording van vragen van het Tweede Ka merlid Duymaer van Twist betreffende het niet toekennen van een tegemoetkoming wegens waardevermindering ingevolge de Zuiderzee- steunwet aan belanghebbenden, die op 25 Juli 1918 onder de wapenen waren, o.m. medege deeld, dat hij van meening is, dat het niet aan gaat, alleen voor een deel der oud-gemobili- seerden af te wijken van den algemeenen regel, dat tegemoetkoming wegens waardeverminde ring volgens het Zuiderzeesteunbesluit niet in aanmerking komt voor belanghebbenden, die eerst na 25 Juli 1918 zich een vaartuig hebben aangeschaft, met inachtneming overigens van hetgeen daaromtrent is bepaald. Naar wij vernemen zijn de acht motorrijtui gen, die door de Ned. Spoorwegen bij Werk spoor besteld zijn, bestemd om dienst te doen op de lijn AlkmaarDen Helder, in aansluiting van en op de electrische treinen Alkmaar Amsterdam. De rijtuigen, die ruim 26 M. lang zullen worden, en 23 tweede, benevens 64 derde klasse reizigers kunnen vervoeren, kunnen een snelheid van ruim 110 K.M. per uur bereiken. Men hoopt ze met den winterdienst 1987 in ge bruik te kunnen nemen. Dinsdag is uitgegeven het staatsblad: no. 349. Besluit van den 2den November 1936, tot aan vulling en wijziging van het arbeidsovereen- konjstenbesluit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9