De toestand aan het front bij Madrid Oostenrijk erkent het Romeinsch imperium Herdenking van Wapenstilstandsdag Kardinaal Pacelli naar Berlijn? DE GEZONDHEID VAN Z.H. DEN PAUS TSJECHO-SLOWAKIJE EN SUDETEN-DUITSCHERS Plechtigheden te Parijs, Londen en Brussel Het nieuws van heden GEEN WIJZIGINGEN IN DE POSITIES Restauratie der Habsburgers DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 12 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: TWEE EN ZESTiCSTE JAARGANG No. 20252 NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per daCBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 IZLjLlTL*. -«u Om den nobelprijs voor den vrede Mussolini krijgt een onderscheiding Protest van het Roode Kruis Minister Koht wil niet deelnemen aan de besprekingen Kleinere relletjes deden zich voor op de Champs Elysées te Parijs Dnafhankelijkheidsfeest in Polen Het Duitsche wapen door Polen beschadigd Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De berichten zouden al te veront rustend gesteld zijn Ook Hongarije spreekt de erken ning van het keizerrijk officieel uit DE BERGSTORTING BIJ HET LOENMEER De „Omnibus", voortbewogen door natu geleden een nieuwigheid in de Parijsche zich weer tusschen urlijke paardenkracht, was dertig jaren straten. Dezer dagen bewoog het vehikel haar moderne collega's De Schotsche ambulance zou in handen der nationalisten zijn gevallen De vestiging van de regeering te Valencia Een triest beeld van de kerk te Getafe, de eerste voorstad van Madrid, welke door de nationalisten bezet werd Een verklaring van den leider der Oostenrijksche legitimisten Rust weet het beter Hodza keert zich tegen de methodes van Henlein Vertrouwen Vertrouwen is onmisbaar in het leven. Het zal somwijlen worden be schaamd, en dan zal blijken, dat men te groot of te goed van vertrouwen is geweest. Maar zonder vertrouwen bereikt men niets. Een mensch, die slechts wantrouwen kent, verzuurt en verarmt. Hij zal in moedeloosheid nederzitten en allen lust tot arbeid, alle kracht tot inspanning verliezen. Heb vertrouwen! Geen dwaas ver trouwen natuurlijk, en geen vermetel vertrouwen vooral. Maar héb ver trouwen, zonder eigenwaan of eigen overschattingin u-zélf; héb vertrou wen zonder lichtvaardigheid of licht gelovigheid, in uw medemenschen; heb vertrouwen bovenal en alleréérst, onwankelbaar en eindeloos, in de Voorzienigheid. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één £5 een» paleis van den markies de Benicarlo. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken is gevestigd in het paleis van den markies Caro, en het ministerie van Justitie zetelt in het paleis van justitie. den nobelprijs, de regeering zelf hiervoor ver antwoordelijk gesteld zou kunnen worden. Het blad Tidens Tegn brengt deze beslissing van minister Koht in verband met de mogelijke candidatuur van Ossietzky voor den nobelprijs voor den vrede. ROME, 11 Nov. (Havas) De groothertog van Saksen Koburg Gotha heeft op bevel van Hitier het grootkruis van het Roode Kruis van Duitschland aan Mussolini overhandigd. De vestiging van de regeering in Valencia heeft in de stad veel drukte veroorzaakt. lede ren. dag vertrekken afdeelingen militie naar het front en langzaam dringt het belang van het oogenblik door tot de burgerbevolking. Het Internationale Roode Kruis-comité te Genève heeft tot de autoriteiten te Madrid, Barcelona, Bilbao, Santander, Malaga en Sa lamanca een manifest gericht, waarin gepro testeerd wordt tegen de gevangenhouding van gijzelaars, hetgeen onvereenigbaar is met de Ntrijdmethoden van beschaafde staten. OSLO, 11 Nov. (D.N.B.) De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, heeft de No- bel-commissie van 't Storting medegedeeld, dat hij niet zal deelnemen aan de besprekingen over het toekennen van den nobelprijs voor den vrede. Hij verzocht de commissie een plaats vervanger te benoemen. Koht motiveert zijn houding met de verkla ring, dat door deelnemen van den minister van buitenlandsche zaken aan de stemming voor mededeelen. Hierop hief Dr. Schuschnigg het glas op en stelde een dronk in op den Koning van Italië en Keizer van Ethiopië. WEENEN, 11 Nov. (Havas) In een officieel Oostenrijksch communiqué betreffende de gods dienstige plechtigheid, die vanmorgen heeft plaats gehad in de Italiaansche kerk te Wee- nen, naar aanleiding van den verjaardag van Victor Emmanuel III, wordt de Italiaansche vorst aangeduid als koning van Italië, keizer van Ethiopië. Poolsch fabrikaat en de gemotoriseerde artil- lerietanks, welker colonnes zich over 7 KM.. uitstrekten. Het défilé duurde in totaal drie uur. Dinsdag heeft de Poolsche Kolonie in Danzig den 18en verjaardag van den Poolschen staat herdacht in de Sporthallen. Na de plechtigheid beschadigden vier Polen, die aan de plechtig heid hadden deelgenomen, schilden met het Duitsche wapen en het teeken der partij, welke in een nevenvertrek werden bewaard. Drie van de daders konden gearresteerd wordén. Verwachting: Stormachtige tot krach'ti- gen Zuidelijke tot Westelijken wind, be- se trokken met regen, later opklarend, aan- vankelijk zachter. Verdere vooruitzichten: Opklarend en koeler met regen of hagelbuien. stormwaarschuwingsdienst. H Geseind Woensdag om 19.45 aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het p Zuid-Westen. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIUIHIIIHIIIIli Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 11 November: WEENEN, 11 Nov. (D.N.B.) Bij een diner, dat bondskanselier Dr. Schuschnigg hedenavond aan de vertegenwoordigers op de drie- mogendheden-conf eren tie te Weenen heeft aangeboden, sprak de Oos- tenrijksche bondskanselier officieel de erkenning uit van het Romeinsche imperium. De Hongaarsche minister van Bui tenlandsche Zaken, Kanya, ver klaarde, dat hij bij zijn aanstaand bezoek aan Rome de erkenning door Hongarije van den Italiaanschen koning als keizer van Ethiopië per soonlijk aan Victor Emmanuel zou De omsingeling van Madrid. Aanvoering van proviand onder bescherming van Marokkaansche soldaten in de onmiddellijke omgeving van Madrid Maarschalk Smigly Rydz woonde het défilé bij in tegenwoordigheid van den president der republiek, de leden der regeenng en het corps diplomatique. De verontrustende berichten, die in de In het communiqué van den verdedigingsraad van Madrid wordt medegedeeld, dat het resul taat van den strijd heden voor de republikein- sche strijdkrachten in alle opzichten gunstig is geweest. In alle sectoren van het Madrileen- sche front hebben verbitterde gevechten plaats gehad. Overal verliepen deze in het voordeel der regeeringstroepen, die alle brughcofden aan de Manzanares nog steeds beheerschen. De strijd was vooral hevig in den sector Casa de Campo, waar de regeeringsgetrouwe infanterie, daarbij gesteund door vliegtuigen, in den namiddag een tegenaanval deed op de Marokkanen en legion naires, die sedert drie dagen m het park zijn omsingeld. Een eskader, bestaande uit 18 vlieg tuigen, heeft, zeer laag vliegende, het terrein, dat door den vijand bezet werd gehouden, met mitrailleurs bestookt, zoodat de tegenstanders met achterlating van tal van dooden het veld moesten ruimen. Een tweede vliegtuigeskader heeft nabij Fuen- labrada en Naval Carnero belangrijke vijande lijke concentraties uiteengejaagd en tusschen Leganes en Carabanchel luchiafwesrbatterijen gebombardeerd. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft verklaard zeer voldaan te zijn over den loop der gebeurtenissen, zulks op grond van een hedenavond uit de ambassade te Londen ge voerd telefoongesprek. Del Vayo voegde hier aan toe, dat hij een gunstigen indruk heeft van de wijze waarop de zaken voor de regeerings troepen een keer nemen. De linksche regeering heeft zich thans te Valencia geïnstalleerd. President Largo Caballero heeft zijn intrek genomen in het LONDEN, 11 Nov. (Reuter). De herden king van den wapenstilstand is heden met het gebruikelijke ceremonieel gevierd. De koning en zijn broeders stonden voor de cenotaaf en de koningin-moeder verscheen op het balkon van het ministerie van Binnenland- sche Zaken. De gebruikelijke twee minuten stilte werden door een enorme menigte in acht genomen. De berichten over den gezondheidstoestand van Z. H. den Paus zouden al te verontrustend zijn geweest. Oostenrijk en Hongarije erkennen officieel het Romeinsch imperium. De posities aan het front bij Madrid nog onge wijzigd; de Schotsche ambulance zou in handen der nationalisten zjjn gevallen. Ook in Frankrijk zijn in tal van plaatsen godsdienstoefeningen gehouden ter herden king van den wapenstilstand. Verder had den parades plaats en werden bloemen ge legd op de monumenten voor de gevallenen. Des middags om half drie heeft zich een stoet, bestaande uit Invaliden, weduwen en wee zen van oorlogsslachtoffers, Denevens groepen oudstrijders naar den Are de Triomphe, waar onder het graf van den onbekenden soldaat, begeven. Om drie uur deed zich een incident voor; een groep betoogers schreeuwde n.l. plotseling „Leve Larocque", welke kreet door tegenbetoogers be antwoord werd met „Hang Larocque op". Een lichte vechtpartij, die daarop ontstond, werd spoedig onderdrukt. Eenigen tijd xater deden zich wederom relletjes voor op de Champs Ely sées. Mobiele garde en agenten van politie kwamen hier tusschenbeide. Politieke tegenstanders uit ten ook hier weer hun leuzen. De optocht der zwaarverminkten is overigens zonder moeilijkheden verloopen. Wat er nog aan betoogingen voorviel kwam uit de rijen toe schouwers. Om vier uur was de optocht afge- loopen. Het publiek zong of wel de Marseillaise, of wel de Internationale en de Carmagnole. De politie zette de Champs Elysées af en zorgde voor het uitblijven van samenscholingen. Om half zeven was het betrekkelijK rustig gewor den. Te Brussel zijn de plechtigheden ter herden king van den wapenstilstand volgens traditie geëindigd met de aankomst bij het graf van den onbekenden soldaat van de flambouw, die ontstoken was op het graf van den onbekenden soldaat in Parijs en van de flambouwen uit de negen Belgische provincies, Luxemburg en den Congo. Minister-president Van Zeeland en de mi nister van Oorlog, generaal Denis, vertegen woordigden de regeering bij de plechtigheid, die voorts bijgewoond werd door alle oudstrijders- vereeni gingen. Polen vierde Woensdag den achttienden verjaardag van zijn onafhankelijKheid. Te Warschau zijn plechtige godsdienstoefenin gen gehouden in de grootste kerken van alle gezindten. Op het Mokotow-veld passeerde maarschalk Smigly Ryds een troepenrevue waarbij alle regimenten en troependeelen vertegenwoordigd waren. Om twaalf uur des middags begon een grootsch militair défilé, dat onder leiding stond van den minister van Oorlog, generaal Kas- przyeki. OSLO, 11 Nov. Bij de bergstorting in den af- geloopen nacht is bijna drie millioen ton grond naar beneden gekomen. De wegen, die juist weer hersteld waren, zijn opnieuw vernield. Het geheele dal is met rolsteen gevuld, de bevolking is gevlucht. Men heeft het vee kunnen redden De rijksbioloog Bugges, die na het ongeluk van 13 September nieuwe bergstortingen voor speld heeft, is van meening, dat de bodem ook thans nog niet tot rust is gekomen. Het was het grootste défilé, dat tot nu toe in het onafhankelijke Polen was gehouden. On geveer 50.000 manschappen namen er aan deel. Een ontzaglijke menigte, die langs den 10 K.M. langen weg, welke door de tioepen ge volgd werd, geschaard stond, juichte de voorbij trekkende regimenten enthousiast toe, waarbij vooral geestdrift gewekt werd door de gemoto riseerde afdeelingehj de kleine tanks van Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 745.7 Vorige stand: 755.0 RABAT, 11 Nov. (Havas). Volgens radio- Sevilla is de toestand aan het Madrileen- sche front gestabiliseerd. Alle tegenaanvallen der regeeringstroepen zijn afgeslagen. De zestiende Russische tank werd buitgemaakt. Zestien vliegtuigen der rechtschen hebben de regeeringslinies, alsmede vijandelijke concentraties gebombardeerd. De rechtsche troepen zijn nog steeds meester van de Toiedo-brug en de Villaverde-brug. Er wordt thans in het Retiro-parK gevochten. Met betrekking tot het trage tempo, waar in de bezetting van Madrid geschiedt, ver klaart radio-Sevilla, dat dit normaal is, ge zien de uitgestrektheid van de stad. Het is tevens een gevolg van de nood zakelijkheid eener voorzichtige actie en eener onberispelijke organisatie der achter- waartsche verbindingen. Bovendien bieden de regeeringstroepen, die hun laatste kaart uitspelen, wanhopig tegenstand. De zender te Sevilla deelde later nog mede: Aan het front van Madrid zijn de rechtschen tot den tegenaanval overgegaan, waarbij zij hun opmarsch accentueerden. De actie der rechtsche luchtmacht was groot. De toestellen schoten een Russisch tweemotorig en een driemotorig toestel naar beneden. Voorts deelde de zender mede, dat den rechtschen troepen de Schotsche ambulance met het personeel en twee dokters in han den was gevallen. BOEDAPEST, 11 Nov. (Stefani) De Oej Nemzedek verneemt uit Ber lijn, dat Kardinaal-staatssecretaris Pacelli zich na zijn terugkeer uit de Vereenigde Staten naar Berlijn zou begeven om met rijkskanselier Hitier te spreken over de regeling van tus schen Duitschland en het Vaticaan bestaande kwesties. BOEDAPEST, 11 Nov. (Havas) De leider der Oostenrijksche legitimisten heeft tegenover den correspondent van de Esti Kurir het volgende verklaard: „In het bewustzijn van mijn verantwoor delijkheid verklaar ik, dat Mussolini alge- heele sympathie koestert voor het denk beeld der restauratie in Oostenrijk, alsmede in Hongarije. Men schrijft veel dingen omtrent mijn be zoek aan Rome, die niet juist zijn. Zoo zijn o.a. de berichten omtrent een op handen zijnde legitimistische actie niet juist. Ik ben evenmin naar Rome gegaan om een huwelijk van Otto van Habsburg voor te bereiden." buitenlandsche pers over den slechten gezond heidstoestand van den H. Vader zijn ver schenen, worden in engere Vati.'aansche kringen als sterk overdreven gekenmerkt. Men wijst er op, dat Z. H. de Paus niet ziek is en dat hij dagelijks niet alleen vjjf of zes Kardinalen of Bisschoppen ontvangt en met hen gewichtige zaken behandelt, maar boven dien tijd en kracht over heeft voor de ver moeiende groeps-audiënties. Nog gisteren heeft de H. Vader de bestuurs leden van het Internationaal Katholiek Radio Bureau zonder inspanning nog meer dan een kwartier in opgewekten toon toegesproken. Het is dus onjuist het voor te stellen, alsof er een crisis in den gezondheidstoestand van den H. Vader zou zijn, al ondervindt de H. Vader uiter aard in toenemende mate de ongemakken van den ouderdom. Soms vertoont zich ook nog de prostraat, waaraan de H. Vader voor drie jaar geleden heeft en de niet meer zoo elastische ademhalingsorganen gevoelen maar al te goed den terugslag van het plotseling wisselen in de temperatuur van het Romeinsche klimaat. Doch dit alles verhindert den H. Vader niet zijn dage- lijksche bezigheden volledig te verrichten. Zoo de Paus dus meer dan vroeger van den draagstoel gebruik maakt en zijn lijfarts hem meer terzijde staat, is dit slechts als een voor zorgsmaatregel te beschouwen, terwijl het on juist zou zijn van een crisis te spreken. TRIER, 11 Nov. (D.N.B.) De rijksminister van onderwijs, Rust, heeft hier ter gelegenheid van de opening van acht nieuwe kweekscholen een rede gehouden, die per radio werd uitgezonden. Rust zeide onder meer, dat de nationaal- soeialistische staat de eerste is, die kracht tot leven put uit een eigen wereldbeschouwing. De geestelijke, zedelijke en religieuze vorming werd vroeger in hoofdzaak aan de kerken overgelaten en aan de kerken ondergeschikt gemaakt. De nationaal-socialistische staat vermag dingen te presteeren, waartoe de staat, die geen wereld beschouwing heeft, onmachtig is. Dat is van beslissende beteekenis in een tijd, waarin de kerken in een groot deel van de wereld de macht over de geesten hebben verloren. Voor de Duitsche scholen is daarmede een nieuwe ver antwoordelijkheid ontstaan. In het vervolg van zijn rede wendde Hodza zich tot de sprekers van de Sudeten-Duitsche partij, waarbij hij met nadruk verklaarde, dat er geen sprake kan zijn van Duitsche autono mie in Tsjecho-Slowakije, allereerst reeds om dat territoriale autonomie zou verplichten tot opoffering van 380.000 Tsjechen, die in de Duitsche streken leven en van 730.000 Duit- schers, die in Tsjechische gebieden wonen. Wat de eischen van de Sudeten-Duitsche partij betreft, wees spr. er op, dat de regee ring en de coalitie nooit a priori hebben ge weigerd overleg te plegen, maar dat zij niet kunnen aanvaarden, dat deze partij zich uit geeft voor den eenigen vertegenwoordiger van de Duitsche minderheden. Spr. komt vervol gens op tegen de methodes van Henlein, die, geen lid van het parlement, zijnde, de party van buiten af leidt en die de door zijn partij- genooten in het parlement gesloten ententes heeft gedesavoueerd. Een toespeling makende op de reis van Hen lein naar het buitenland, zeide Hodza: ,,Het merkwaardige is, dat de kortste weg van een Duitsche stad in het Noord-Westen van Bo- heme naar Fraag loopt over Genève, Londen of Beriyn. Wanneer de Sudeten-Duitsche partij een brug wilde vormen in psychologischen zin tusschen Praag en Beriyn, dan is die brug ver broken." Op de bewering van een der Sudeten- Duitsche sprekers, dat Tsjecho-Slowakije ten prooi was aan een „angstpsychose" jegens Duitschland, antwoordde Hodza tenslotte: „Wanneer ons volk zich voor een beproeving mocht bevinden, hoe hard die ook zou zqn voor zijn politieken of militairen weerstand, zou het onder alle omstandigheden overwin nend daaruit te voorschyn treden." Geruchten over een aanstaand bezoek van Kardinaal-staatssecretaris Pacelli aan Hitier te Beriyn. Bij de herdenking van den wapenstiistandsdag te Parijs hadden enkele relletjes plaats; Polen vierde het 18e onafhankelijkheidsfeest. Oud-minister Mandel verdedigt te Parijs het sluiten van het Fransch-Russiscb bystandspact. Belangrijke rede van mr. Geseling bij het po litiek debat in de Tweede Kamer. Lijken aangespoeld van eenige opvarenden van den verganen logger Sch. 179. O PRAAG, 11 Nov. (Havas) In de begroo- tingscommissie van de Kamer heeft Hodza in een redevoering gewezen op de teekenen voor een economische verbetering in Tsjecho-Slowakye, welke in Maart as. een verhooging der ambtenaarsalarissen moge lijk zal maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1