Nobelprijs voor een Nederlander Italië Het vlot niet met de inname van de Spaansche hoofdstad Stadt Schanke De vliegtuigramp Het huwelijk der Prinses in Roemenië betoogt BELANGRIJKE BESLUITEN VAN MADRID VERWACHT Na de conferentie te Weenen CHINA-JAPAN Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post. per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERU DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20254 Advertentieprijzen: Per lossen regel SI ct, Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 eert per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen. Voer de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. Professor Debye te Berlijn wordt de Nobelprijs 1936 voor schei kunde toegekend Limburg ziet een zijner zonen geëerd Prins Bernhard Naar Parijs vertrokken De langste brug ter wereld San Francisco viert feest De gestolen documenten van Trotzky Met ingang van 1 Januari a.s. is Admi raal D. Leahn benoemd tot chef van de admiraliteit der Vereenigde Staten Dooden en gewonden wegens het ontploffen van een benzinetank Twintig slachtoffers Protesten tegen een revisie ten gunste van Hongarije Mijnwerkersstaking in Henegouwen Berichten over een binnendringen der hoofdstad zouden voor barig zijn geweest De linkschen melden groote successen Een der nieuwe Engelsche tanks, die uitgerust zijn met beweegbaren geschutstoren, evenals de moderne kruisers Het W eer iiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Chineesche stakers, die te werk gaan Doch uitsluitend met geweld Danzig protesteert Graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, brengt een bezoek aan Weenen. Aan de conferentie taf el met Dr. Schuschnigg (rechts) en den Oostenrijkschen staatssecretaris Schmidt (links) Een officieel communiqué over het verloop der besprekingen De fascistische raad van Italië De Tweede Kamer verleent gaarne haar medewerking aan de toestemming De naturalisatie van Prins Bernhard Verklaringen van Mussolini verwacht Honoloeloe krijgt een lading speelgoed Laatkomers U kent ze wel die menschen, die altijd te laat komen, het meest in de kerk. Begint de Mis om acht uur, dan zijn zij er in 't gunstigste geval vijf minuten over achten. Begint de Mis om negen uur, dan zijn zij er vijf minuten, of meer, over negen. En begint de Mis om tien uur, elf uur, of twaalf uur, dan is het niet anders. Zij zijn altyd nog later dan de laatste Mis. En als het ondenkbare veron derstellende de kerkdeuren eerst om half vijf in den namiddag open gingen, dan zouden zij ook dan over tijd zijn. Van opzet is bij deze laatkomers geen sprake. En evenmin behoeft bij hen aan een tekort aan vroomheid, of een gemis aan eerbied te worden gedacht. Men kan slechts spreken van een uit sleur, en nog andere oor zaken wellicht, ontstane gewoonte. Een verkeerde gewoonte natuurlijk, en die kan en moet worden afgeleerd. Maar het zal eenige moeite kosten. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Aan den Nederlandschen geleerde prof. Peter Debye, hoogleeraar te Berlijn, is de nobelprijs 1936 voor scheikunde toegekend wegens zijn on derzoekingen over de structuur der moleculen. Prof. Peter Joseph Willem Debye is Lim burger van geboorte en thans 52 jaar oud. In 1910 werd hij lector aan de universiteit van Muenchen. Het volgende jaar werd hij hoogleeraar aan de universiteit van Zuerich, welk ambt hij in 1912 verwisselde voor het hoogleeraarschap te Utrecht. In 1914 trok Debye naar Goettingen, vanwaar hij in 1919 weer naar Zuerich ging om er aan de tech nische hoogeschool te doceeren. Inmiddels had had hij zich te Leipzig gevestigd, waar hij in 1917 benoemd was tot hoogleeraar in de na tuurkunde aan de universiteit. Hier werd hij ook directeur van het natuurkundig instituut en redacteur van het „Physikalische Zeit- schrift". Van Leipzig is prof. Debye naar Berlijn ge gaan, waar hem thans aan het Kaiser Wil helm Institut fuer Physik" te Berlijn-Dahlem de hoogste wetenschappelijke onderscheiding is ten deel gevallen. Zijn wetenschappelijke onderzoekingen be wogen zich in het grensgebied van de natuur kunde en de scheikunde. Hij stelde theorieën op over de soortgelijke warmte, over de lee- trolytische constanten en over sterke electro- iyten. Prof. de Bye heeft zijn grootste kracht ge vonden in het opstellen van bruikbare theo rieën voor uiterst ingewikkelde vraagstukken, zooals de eigenschappen van stoffen-vraag- stukken, welke te ingewikkeld zijn om een strenge oplossing ervan te geven, doch waaruit hij het essentieele weet te halen en weer te geven. In het voorjaar van 1936 verwierf de jong ste winnaar van den Nobelprijs voor de schei kunde de Lorentz-medaille van de Koninklijke Academie van Wetenschappen. De nobelprijs voor natuurkunde is toegekend aan de hoogleeraren Hess van de universiteit te Innsbriick en David Anderson van het Califomische instituut voor technologie. De nobelprijs voor literatuur is toegekend aan den Amerikaan O'Neil. O'Neil werd in 1888 te New-York geboren. Hij is in Engelsche literatuurkringen zeer be kend. Van zijn hand zijn talrijke romans en tooneelstukken verschenen. Naar wij vernemen is Prins Bemhard Donderdagavond voor enkele dagen naar Parijs vertrokken, waar hij het laatst woon achtig was, ter ordening van zijn zaken aldaar. De Prins zal over Duitschland naar Nederland terugkeeren. SAN FRANCISCO, 12 Nov. (Reuter) Heden morgen is de brug over de Gouden Poort, de prachtige natuurlijke ingang van de haven van San Francisco, op plechtige wijze geopend. Deze brug, die San Francisco met Oakland verbindt, heeft een lengte van 13.200 meter en is de langste ter wereld. De bouw ervan, die langer dan 3 jaar heeft geduurd, heeft bijna 150 millioen gulden gekost. Ter gelegenheid van de opening zijn tal van feestelijkheden georganiseerd, waaraan o.a. de marine zal deelnemen, en die drie dagen zullen duren. Wat betreft de feitelijke gegevens over den te Parijs gepleegden diefstal uit het daar gevestigde filiaal van het Int. Instituut van So ciale Geschiedenis heeft Prof. Posthumus, di recteur van het Instituut ons nog het volgende meegedeeld. De ontvreemde 60 a 80 kilo zware pakketten bevatten in hoofdzaak door Trotsky verzamelde kranten en krantenknipsels, bene vens de aan hem gerichte brieven van zijn uit gevers en van zijn vertalers. Reeds hieruit blijkt, dat deze collectie slechts voor het Instituut van waarde is. Dit verklaart ook, dat de Directie niet dadelijk bij de ontvangst der stukken van den inhoud heeft kennis genomen, daar dit soort van materiaal op zich zelf niets dringends heeft. Hierdoor was het ook niet mogelijk de publieke opinie direct in te lichten omtrent den juisten aard dezer bescheiden. ROME, 12 Nov. (Havas). Het vliegongeluk, dat gisteren te Rocca- gorga heeft plaats gevonden, heeft 20 menschenlevens geëischt. Toen alle dorpelingen zich op de plaats des onheils bevonden, ontplofte eensklaps de ben zinetank, waardoor talrijke aanwezigen in vlammen werden gehuld. Behalve vier inzittenden van het vlieg tuig, die reeds bij den val waren gedood, zijn inmiddels zestien dorpelingen aan hun brandwonden bezweken, terwijl 30 anderen nog min of meer ernstig gewond zijn. BOEKAREST, 12 Nov. (Havas) Het Roemeen- sche agentschap Rador meldt, dat de regeering en de thans aan de macht zijnde liberale partij nabij de grens te Oreadamare een groote anti- revisionistische betooging hebben gehouden, waar de ministers Nistor, Lapedatu, Inculetz en Valer Pop, alsmede de leider der partij, Bra- tianu, het woord hebben gevoerd. Inculetz verklaarde o.a.: Het hoofd der Italiaansche regeering heeft gesproken van revisie ten gunste van Hongarije. De groote verminkte was echter Roemenië, dat ge scheiden was in stukken, die onder vreem de overheersching waren geplaatst. Aan den horizon, zoo zeide hij verder, pakken zich donkere wolken samen, doch wij zijn hier gekomen om de „eeuwigheid onzer grenzen" te verkondigen. Nooit zullen wij een duimbreed Roemeensch grondgebied afstaan. Bratianu betoogde in zijn rede, dat de Roe menen den vaderlandschen bodem zullen weten te verdedigen, en niemand zullen toestaan, de eenheid des volks in gevaar te brengen. Hij wees tenslotte op de noodzakelijkheid om de be wapeningspolitiek voort te zetten. LA LOUVIèRE, 12 Nov. (Havas). In de Marie José-mijnen te Maurage is staking uitgebroken. Tegen den raad der vakvereenigingsleiders in, hebben van de 780 mijnwerkers er zich 463 niet op het werk gemeld. MADRID, 12 November (Havas- A.N.P.). De ministers van Buiten- landsche Zaken en Justitie zijn te Madrid aangekomen, teneinde met de commissie van verdediging den loop der operaties te bestudeeren en rap port uit te brengen aan de regeering over den indruk van het oogenblik. Het staat vast, dat zij belangrijke be slissingen hebben genomen bij de be sprekingen, die zij met de leden der commissie van verdediging hebben gevoerd. Het corps diplomatique heeft de commissie van verdediging den meest uitgebreiden bijstand aangeboden voor alle problemen betreffende de veiligheid van de Madrileensche bevolking. Er is onder voorzitterschap van den Mexicaanschen ambassadeur een commissie gevormd voor dit doel, medeleden zijn de zaakgelastigde van Groot-Brittannië en die van Argentinië. Omtrent het verloop van den strijd meldt de speciale correspondent van Havas nog het vol gende De strijd is gedurende een deel van den afgeloopen nacht op felle wijze voortgezet aan het Madrileensche front in den sector van Casa de Campo. De rechtschen deden razende aanvallen, waarbij zjj gebruik maak ten van de beste elementen hunner infan terie, van cavalerie en tanks, met den steun van geschutvuur. Terwijl een fijne regen viel, beten de regeeringstroepen zich echter vast In hun stellingen, waaruit ril duizen den mitrailleurkogels op de nationalisten deden neerdalen en er aldus in slaagden hun opmarsch tot staan te brengen. Tegen middernacht gingen de militietroepen met steun van de internationale colonne, die te hulp gekomen is, op hun beurt tot het offen sief over. Deze felle, plotselinge tegenaanval dwong de rechtschen terug te trekken. Hun ver liezen waren zwaar, de lijken van Spaansche nationalisten en Marokkaansche soldaten liggen overal verspreid. De regeeringstroepen maakten een duizendtal geweren buit, terwijl zij 200 leden der guardia civil krijgsgevangen maakten. In Casa de Campo zit nu nog een groep Ma rokkanen en nationalisten, die volkomen om singeld zijn. Daar zij echter over automatische wapenen beschikken, blijven zij zich verdedigen. Van een toren, die Casa de Campo beheerscht, vuren groepen regeeringstroepen zonder ophou den op de omsingelden, die, naar men verwacht, niet lang meer zullen wachten zich over te ge ven of gevangen genomen te worden. Ook daalt een veelvuldiger artillerievuur op hen neer dan in de laatste dagen het geval was. Aan den anderen kant van de Manzanares, tegenover de brug van Toledo, vuren de mitrail leurs der loyale troepen en beletten zoodoende iedere samentrekking van hun tegenstanders. Vanmiddag regende het nog steeds en hing het wolkendek zeer laag, met het gevolg, dat de vliegtuigen der rechtschen hun dagelijksche raids op de hoofdstad niet konden uitvoeren. De regeeringskanonnen dreunden zonder ophouden. Naar de correspondent van Reuter bij de nationalisten meld't, wordt hier geenszins beweerd, dat de rechtsche troepen reeds Madrid zijn binnengedrongen, en de berich ten van eenige dagen geleden, dat in de straten der hoofdstad gevochten wordt, zou- den dan ook niet, ernstig worden opgevat. Het front der nationalisten is thans, naar men gelooft, genaderd tot een zeer dicht nabij Madrid gelegen punt, namelijk de uni- versiteitswijk. De verdedigingsraad van Madrid heeft een officieel communiqué gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de pogingen van de recht schen om zich meester te maken van de brug- hooföen over de Manzanares zijn mislukt. De regeeringstroepen hebben geen duimbreed ter rein afgestaan en zijn zelfs op den weg naar Toledo V/2 K.M. in de richting van Villaverde opgerukt. De operaties van de infanterie werden ern stig bemoeilijkt door den regen, welke vannacht begon te vallen; vanochtend hebben de recht schen een aanval gedaan op de Toledo-brug, doch deze werd afgeslagen. Verder wordt medegedeeld, dat alle berichten over het innemen of in brand schieten van het Noorder-station door de rechtschen, van allen grond ontbloot zijn. Medegedeeld wordt uit Madrid, dat de mili- tietroepen den rechtschen gisteren verliezen hebben toegebracht tot een totaal van ruim 1000 dooden en gewonden, allen gevallen aan den rand van Casa de Campo. Aan het front van Siguenza, nabij Man- dayons zijn de loyalen verscheidene kilometers opgerukt. Radio-Sevilla deelde mede, dat de 17e divi sie van de rechtschen, welke aan het front voor Madrid strijdt, het terrein heeft ge zuiverd en de stellingen heeft verbeterd met 't oog op den komenden aanval. De troe pen der rechtschen hebben den rechteroever van de Manzanares bezet. Bijzondere vor deringen of terreinwinst worden niet ver meld. Gisteren deden de regeeringstroepen ver scheidene aanvallen. De troepen onder bevel van kolonel Yague sloegen één van deze aanval len af, welke werd gedaan door een „internatio nale" kolonne, samengesteld uit vrijwilligers van verschillende nationaliteiten. Een andere aanval werd afgeslagen door kolonel Stella. De artillerie vuurt op militaire deelen en trof een concentratie van regeeringstroepen in een station van de metro. Een escadrille bombardementsvliegtuigen van de luchtmacht der regeering heeft de stellingen van de nationalisten te Palma gebombardeerd. Het escadrille telde 10 toestellen. Verwachting: Afnemende Zuid-Weste- H lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke IE H opklaring, regen- of hagelbuien, later -I kouder. Verdere vooruitzichten: Ruimende wind, E buiig. I STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind Donderdagavond te 20 uur aan alle posten: Stormsein neerhalen, blijft H op uw hoede. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliH SJANGHAI, 12 Nov. (D. N. B.) In de spin nerij-industrie te Sjanghai is onlangs een sta king uitgebroken, waardoor 3 Chineesche en 9 Japansche katoenspinnerijen zijn getroffen, en welke 20.000 arbeiders omvat. Vandaag zijn sta kende Chineezen de Japansche Kongdah-spin nerij, waar tot dusver nog niet gestaakt werd, binnengedrongen. Zij legden het bedrijf met geweld stil en vernielden de machines. Een ster ke politiemacht kon de stakers tenslotte uit eenjagen en de orde herstellen. DANZIG, 12 Nov. (D. N. B.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Danziger regeering van daag bij de diplomatieke vertegenwoordiging van Polen geprotesteerd heeft naar aanleiding van bepaalde voorvallen, die de laatste dagen in Polen en Danzig hebben plaats gehad. De vertegenwoordiger van de Danziger regeering heeft daarbij gewezen op de „scherpe en on gemotiveerde aanvallen der Poolsche pers naar aanleiding van deze gebeurtenissen". De diplomatieke vertegenwoordiging van Po len werd verzocht, al haar invloed te willen aanwenden, opdat dergelijke onaangename voor vallen, die de betrekking tusschen Danzig en Polen ernstig zouden benadeelen, in de toe komst niet meer voorkomen. Tegelijkertijd werd het antwoord van den senaat op het Poolsche protest met betrekking tot de kwestie der arbeidsbemiddeling overhan digd. WEENEN, 12 Nov. (Havas). In een na de conferentie der drie mogendheden uitgegeven communiqué wordt het standpunt van Oos tenrijk en Hongarije ten aanzien van de rechts gelijkheid in bewapeningsopzicht goed gefun deerd genoemd. De drie regeeringen zullen elkander op de hoogte houden van de verwerkelijking van het principe, dat, aldus het communiqué, een fun damenteel beginsel van rechtvaardigheid is. Italië zal rekening houden met de wen- schen van de Oostenrijksche en Hongaar- sche regeeringen betreffende deelneming harer landen aan de economische exploi tatie van Abessinië. Voorts constateert het communiqué volle dige overeenstemming der drie regeeringen, zoowel betreffende de problemen van algemeen belang als ten aanzien van de problemen, die in het bijzonder de drie staten interesseeren. De economische samenwerking der drie landen zal worden voortgezet op dezelfde basis als te voren, terwijl de drie regeeringen besloten hebben hun economische betrekkingen met andere staten tot ontwikkeling te brengen langs den weg van bilaterale accoorden. De minister van Buitenlandsche Zaken van Italië en Oostenrijk hebben met voldoening kennis genomen van de uiteenzettingen der Oostenrijksche regeering ten aanzien van de ontwikkeling in de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschland. Verwijzende naar de recente besprekingen van Ciano en Hitier en von Neurath gaven de vertegenwoordigers van Oostenrijk en Hongarije uiting aan hun levendige voldoening over de beslissing van de Italiaansche en Duifcsche regeeringen om de LEIDSCHEPLEIN 59 A'DAM TEL'. 33072 VAN HEDEN AF NIEUW PROGRAMMA ZEER BIJZONDERE AANKLEEDING problemen van het Donaub'ekken in een geest van vriendschappelijke samenwerking te be handelen. In dit verband bevestigen de drie regeerin gen wederom de geldigheid van de schikkingen der aanvullende protocollen van Rome van 1936. Oostenrijk en Hongarije hebben „de jure" het Italiaansch-Abessinische imperium er kend. In een protocol zijn de behandelde kwesties en verkregen resultaten opgeteekend. De eerstvolgende conferentie der drie mo gendheden zal te Boedapest worden gehouden op een nog niet bepaalden datum. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en regeling van de toelating van getuigen bij de voltrekking van dit huwelijk, als mede van eenige gevolgen van deze echtverbintenis, verklaarde men alge meen, volgaarne te zullen medewer ken aan het verleenen van de toe stemming, waarvan in artikel 1 7 der Grondwet sprake is. Men gaf daarbij uiting aan zijn vreugde, dat de verloving van het Prinselijk Paar, welke door het Ne- derlandsche volk met zooveel blijd schap werd begroet, weldra door een echtverbintenis zal worden gevolgd en men verbond daaraan den wensch, dat rijke zegen op dat huwelijk moge rusten. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot naturalisatie van Z. D. H. Prins Bernhard Leopold Frederik Ever- hard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe-Biesterfeld en rege ling van eenige gevolgen dier natu ralisatie gaf men algemeen te ken nen, zich met de voorgestelde natu ralisatie gaarne te vereenigen. De commissie van rapporteurs is van oordeel, dat met de mededee- ling van het bovenstaande de open bare behandeling van de wetsont werpen genoegzaam is voorbereid. ROME, 12 Nov. (D. N. B.) De groote fascis tische raad is tegen 18 November bijeengeroe pen. Men verwacht in deze zitting belangrijke me dedeelingen van Mussolini over den internatio nalen toestand en het standpunt van Italië ten aanzien van de belangrijkste politieke vraag stukken. Voorts zou Mussolini nieuwe mededee lingen doen omtrent den stand der militaire voorbereidingen van Italië. TOKIO, 12 Nov. (Reuter). Het Japansche vrachtschip „Tatsoeta Maroe", dat met een lading kerstspeelgoed ter waarde van een half millioen yen van Japan was vertrokken, heeft niet te San Francisco kunnen lossen in verband met de zeeliedenstaking. Het schip is vandaag weer van de Amerikaansche havenstad ver trokken. Overwogen wordt, de lading speelgoed te Honoloeloe te lossen. De Nederlander prof. P. Debye, te Berlijn, wint den Nobelprijs voor scheikunde. De strijd voor Madrid zou den regeeringstroe pen succes opleveren; een binnendringen der hoofdstad nog niet gelukt; belangrijke beslis singen van de regeering van Madrid verwacht. Het vliegongeluk in Italië eischt twintig men schenlevens; talrijke ernstig gewonden. Roemenië betoogt tegen een revisie ten gunste van Hongarije. De Tweede Kamer kan zich ten volle vereenigen met de wetsontwerpen in verband met het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Dc algemeene beschouwingen over de Rijksbe- grooting in de Tweede Kamer voortgezet. Prins Bernhard voor enkele dagen naar Parijs vertrokken. PijnenburgWals wonnen de Rotterdamsche Zesdaagsche. New Yorksche Beurs: Slot iets lager.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1