UIT DEN OMTREK IH. MISSIE TE HAARLEM 1 remolda ïmm iifMÈi NEDE RLAND In elk Roomscb gezin (ATI9UEIE ILLISTRATIE WIT!! Een Ulster Een Ulsier I2'a ct. p. w. 1.627, p. kw. 0 Kort en volledig ,,'t Gaat erin als koek!" CDUYViS l MAGAZIJN KATTENBURG CO GROOTE HOUTSTR. 36 HAARLEM VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 BLOEMEND AAL HEEMSTEDE SANTPOORT Houtopslagplaats in asch gelegd VELSEN IJMUIDEN VELSEN-NOORD IJMUIDEN-OOST WELKE PATERS IN WELKE KERKEN? 424 RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN WIELRENNEN H.R.C. Excelsior ACHTERSPATBORDEN De Nijenrode-zaak voor het Hof De Oostenrijksche front-militie Door de regeering bedoeld als aanvulling van het leger Eerstvolgende retraiten te Bergen (N.-H.) Zuiderzeefonds Herhaling van de muggenplaag dient voorkomen De werkloosheid Eenige vermindering in de groote steden des lands die U niet overat vindt met coupe, warm en prima bewerkt. Komt U zoo'n jas maar eens passen U zult met ons zeggen: Het is iets aparts, het is kleermakerswerk van IftatyaxifH' VU-decitutd li weit hel, U Uoopt nop t/aac de oude B j&mt INTEEKENBILJET Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij: Kaptein, Parallelweg 1, Bloe mendaal, 'n zwarte hond; Van Mierlo, Ramp laan 12, Haarlem, een E<oll Herdershond: v. d. Ham, Bloemendaalscheweg 22, Bloemendaal, een kinderportemonnaie met inhoud en een cein tuur; M. Boskamp, Bloemendaalscheweg 257, Overveen, een geldstukje; v. d. Drift! Bisschop straat 16, Haarlem, een Iersche Setter; Land dorp, Rustenburgerweg 12a, Bloemendaal, een hondenhalsband; Terburgstraat 14, Santpoort, een paar oorbellen; Weijs, Plantsoenlaan 21. Bloemendaal, een rijwelbelastingmerk; Asyl, Ridderstraat 5, Haarlem, een zwarte hond; Ruijzenaars, Oostertuindorplaan 2, Haarlem, een dameshoed; Hilbrands, Essenlaan 4, Bloemen daal, een damestaschje; Kennel Baerlem, een herdershond; P. v. d. Meij, Westerduinweg 9, Aerdenhout, een paar handschoenen; Hekker, Kinheimweg 4, Bloemendaal, een kerkboekje; Pfersich, Bellamylaan 1, Aerdenhout, een da mesbeursje; Th. v. d. Weide, Veldlaan 29, Aer denhout, een kindermuts en een koffersleutel tje; H. Waasdorp, Dompvloedslaan 1, Overveen, een kinderhandschoen; Van Baars, Joh. Ver- hulstweg 62, Bloemendaal, een vergulden halven gulden; aan den Politiepost te Aerdenhout, een paar dameshandschoenen en twee verschillende handschoenen; aan het Bureau van Politie te Overveen, een ceintuur, een rozenkrans, een huissleutel, een autosleuteltje, een wollen hals doek, een sleutel en een zilveren broche. Plannen voor het komende Oranje-feest. Als gevolg der Maandagavond gehouden ver gadering, uitgeschreven door de Commissie „Koninginnedag", heeft zich in de Indische buurt een definitieve commissie samengesteld, ten doel hebbende in deze buurt de voorberei dingen tot de feesten ter hand nemen. Deze commissie is samengesteld met L. Al- tema, Javalaan 5, als voorzitter en M. G. Rob- bemond, Borneostraat 66, als secretaris. In overleg met de Commissie Koninginnedag is deze buurt als volgt uitgestippeld: Molen- werfslaan, Drieheerenlaan, Heemsteedsche Dreef tusschen Wipperplein en Valkenburger plein O.Z., Valkenburgerplein en Valkenburger laan O. Z., Glipperweg tot de v. Merlenbrug, Sportparklaan en de Meerweg. Gelden voor dit doel zullen door deze com missie zelf geïnd worden, waarvoor wel een circulaire zal bezorgd worden. Eventueele wenschen van de bewoners uit deze buurt worden gaarne, zoo mogelijk schrif telijk, ingewacht bü den secretaris. Hedenmorgen te ongeveer zeven uur is een groote brand uitgebroken in de houtopslagplaats van den heer S. aan de Burg. Enschedelaan te Santpoort. De brandweer kon niet verhinderen, dat de geheele opslagplaats tot den grond toe af brandde. De politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van den brand. „Santpoorts Bloei." Tot eere-voorzitter van „Santpoorts Bloei" is benoemd de heer Her- bert Cremer. Het uitbreidingsplan Voor een zeer groot gehoor „De Weijman" was bijna geheel be zet hield ir. Verhoef, de directeur van O. W. een praatje over het uitbreidingsplan, zulks op verzoek van het bestuur van Santpoorts Bloei. Allereerst behandelde spr. de vraag: „Wat zal de toekomstige bevolking van Velsen zijn?" Niet alleen moet hierbij gelet worden op het in wonersaantal, doch ook op de elementen, waar uit die bevolking zal bestaan. Hiermede zal de ontwerper van een uitbrei dingsplan terdege rekening moeten houden, want zulk een plan regelt de toekomstige be bouwing voor een toekomstige bevolking. Aan de hand van hem daartoe ten dienste staanae gegevens, meende ir. Verhoef, dat Vei- seu over zestig jaar zyn grootste dichtheid van bevoimng zou neDDen bereikt. Er zouden dan rond luu.OOO menscnen in de gemeente wonen. Voor oeze menscnen is 3200 H.A. grond be schikbaar. Zeifs al zouden we voor ai deze men scnen open bebouwing toepassen, dan zou nog maar 4o pet. van de beschikbare oppervlakte grond nooaig zyn, zoodat we nog een overvloed ,van ruimte overnouden. met aiie terreinen, liggende binnen de ge meente-grenzen kunnen voor beoouwing in aanmerking komen en daarom heeft spr. een keus moeien doen. Hy is ervan overtuigd, zoo oojecuei mogeiyk deze kwestie benandeld te heuoen. Veien en dat zijn de belanghebben den zouden nog veel meer grond ais bouw terrein aangewezen hebben wiiien zien, doch dezulken vergeten, dat men geen bouwterrein maakt, doch dat dit pas ontstaat, als er vraag naar is. In samenwerking met Ryksinstanties zyn groote strooken voor verkeersdoeleinden gere serveerd. Ongetwijfeld brengt dit offers met zich, maar hier moet het persoonlijk belang wijken voor het algemeen belang. Men vergete toch niet, dat Velsen ten opzichte van het ver seer een zeer bijzondere plaats inneemt. Bij het ontwerpen van een uitbreidingsplan voor Santpoort-dorp moest spr. rekening hou den met de bestaande bebouwing en met den eisch, dat een uitbreidingsplan economisch uit voerbaar moet zijn, m.a.w. de onbebouwde ge deelten tusschen de „uitloopers" van de be bouwde kom kwamen het eerst voor aanwijzing als bouwterrein in aanmerking. Wat de Neethof en het Rijkenspark aangaat, spr. hoopt, dat hier nog veel natuurschoon ge spaard blijft, deels doordat een ruime open be bouwing staat voorgeschreven, deels omdat ver wacht mag worden, dat eventueele exploitanten hun eigen belang zullen begrijpen, door mooie stukjes te laten blijven bestaan. Het Comité voor Schcolvoeding Nu de tyd weer aanbreekt van de warme maaltijden, heeft het comité voor schoolvoeding weer veel geld noodig en het doet daarom een nieuw be roep op d« offervaardigheid der ingezetenen. Er zullen gedachtig aan het spreekwoord ..Vele kleintjes maken één groote", weer bonnen wor den aangeboden van vyf cent, hetgeen gehee'l belangeloos geschiedt door eenige dames en heeren, die hiervoor in het bezit zijn van een legitimatiebewijs, voorzien van het gemeente stempel. Brand in kapperszaak Hedennacht om streeks twaalf uur is brand ontstaan in de kap perszaak van den heer K. aan de Kennemer- laan te IJmuiden. De brand is beperkt geble ven tot een kast in de kapperssalon. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, bluschte het brandje met een slang op de waterleiding. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Dronken autobestuurder Een inwoner van Rynsburg is Donderdagmiddag door de politie aangehouden en naar het politiebureau ge bracht, daar de man zoo dronken was, dat hij met m staat bleek een auto te besturen. Voor Pater Bouchier Zondagmiddag zullen onze R. K. voetballers tegen WE van Wijk aan Zee een Missiewedstrijd spelen waarvan de opbrengst voor pater Bouchier is. Het comité dat onder voorzitterschap van den Zeereerw. heer pastoor J. Schoenmaker, dezen wedstrijd heeft georganiseerd, verzoekt aller medewerking en opkomst. De entrée bedraagt slechts 15 cents, voor werkloozen en kinderen 10 cents. Werkloozenzorg Donderdag is in het pa tronaat een vergadering gehouden van jeug- ai ge werkloozen, onder leiding van het Comité van Jeugd werkloozenzorg. Als sprekers traden hiérbij op de heer Ange- nent, secretaris van den Diocesanen Volksbond ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll^^ Wanneer er maar Cremolda op de boterham is. En dan deze verrukkelijke choco- ladecrême kan dun ge smeerd worden, zoodat Cremolda ook nog zeer voordeelig is. Groote pot 37'/i cent, plus statiegeld. Verkrijgbaar in drie smaken: Vanille, Orange, Citroen. Vraag vandaag bijv. een s Cremolda Vanille. „een crème van chocolade' 1 ST. BAVO (Kathedraal), Leidschevaart. A. Mulders, J. van Dinter, §j H. Minderop en E. v. d. Ven, allen van de Sociëteit van Jezus. ST. JOSEPH, Jansstraat, Pater van Nimwegen, Peters en Peters, allen van de Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser. ST. JOANNES DE DOOPER, Amsterdamstraat, Dr. H. Lijdsman, A. Machielse en H. van Oosterum, allen Redemptoristen. O. L. VROUW VAN DEN H. ROZENKRANS, Spaarne, Paters Dusz, van Gessel en Bredeveld. H. ANTONIUS, Nieuwe Groen markt, Pater Hartenveld, Borromeus E de Greeve en F. Heissen O. F. M. H. HART, Kleverparkweg, Gilbertus Lohuys O. F. M. en Theophilus s Sanders O. F. M. S H.H. ELISABETH EN BARBARA, Paul Krugerstraat, Pater Tillemans, Timmermans, Fernin en Strijbosch C. S. S. R. n ST. LIDUINA, Zaanenstraat, Pater Jonckbloedt, Vijgen en Delteijk C. S. S. R. I O. L. VR. v. ZEVEN SMARTEN (Haarlem-Noord), Rijksstraatweg, g Pater Peters e.a. van de Orde der Augustijnen. 1 H. MARIA ONBEVL. ONTVANGEN, Overveen, J. Mulders, S. Smeets, J. Sengers C. S. S. R. I ALLERH. DRIE-EENHEID, Bloemendaal, J. M. Bonsel en J. Hillen, Paters Montfortanen van de hulpkerk van Maria Middelaresse der Genade te Voorschoten bij de Haagsche Schouw. ST. BAVO, Heemstede, Heerenweg, Pater Mol, M. Lathouwers en s Verhoeven C. S. S. R. H O. L. VR. HEMELVAART, Heemstede, Valkenburgerplein, A. Ver- 5 meulen, B. Bijvoet en J. Ex, C. S. S. R. In de Parochiekerk te Bentveld is dit jaar geen Missie omdat een paar §1 jaar geleden daar reeds een H. Missie is gehouden. Er is echter een triduum |j jf dat a.s. Donderdagavond begint. Dit zal gehouden worden door een j| 5 pater Franciscaan. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Haarlem en de geestelijke adviseur pater Theo- dorus. Verschillende jongens gaven zich op voor een werkkamp. Verder werd gesproken om excursies te ma ken. Besloten is Maandag een excursie te hou den naar het Veiligheidsmuseum, te Amster dam. De eerste Rotterdamsche Zesdaagsche is gewonnen door het koppel Pijnenburg-Wals. De beide renners na hun overwinning. „Moeder," zei Treesje, „Ik vraag aan Sinter klaas lekker een nieuwe pop; zoo een die kan slapen en mamma kan zeggen, net zooals Ma- rietje van tante Anna er een heeft. Die van verleden jaar is heelemaal niet mooi meer en er zit een groote deuk in haar kop." „Maar Treesje," zegt moeder, „ik oen bang dat daar niets van komt. Je weet dat er in Spanje oorlog is en dat daar veel menschen zijn gedood en ze zeggen dat Sinterklaas ook doodgeschoten is." „Hé, wat jammer!" roept Treesje uit; ze is er even stil van. Maar daar komt broertje Hen- kie aan en het leed is gauw vergeten. Volgenden dag. Treesje is- wat ondeugend ge weest. Ze heeft poes aan d'r staart getrokken. Po-es sprong van schrik tegen het kleerhekje aan en dit viel tegen een stoel, waarop moe der juist even de melkkan had neergezet. „Foei, Treesje, dat mag je niet doen. Als Sinterklaas dat hoort dan krijg je vast niets en zwarte Piet zal ook niet vriendelijk kijken." 's Avonds brengt moeder de kinderen naar bed en luistert op de trap nog even of ze wel stil gaan slapen. „Hèènkieee!" roept Treesje plotseling door de stilte. „Jaaaah!" doet Henkie, die móe is en liever gaat slapen. „Henkie, verdikkie, gisteren was Sinterklaas dood en nu leeft ie weer Ik ben ook blij dat Sinterklaas nog leeft. Misschien brengt hij nog wel iets voor het Mis siehuis ofstuurt het per giro. FATH. J. v. HEININGEN St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, Postrek. 120937. IJMUIDEN, 13 Nov. Rijksvischafslag. Tarbot 0.901 per kg. Griet 20.0031 per 50 kg. Tong 0.911.20 per kg. Zetschol 24.00, kleine Schol 9.0o 26, Wijting 23.80 per 50 kg. Versehe Haring 2.953.80 per kist. van den Vrijdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLER Zeehond 85 manden 1940. LOGGERS MET VERSCHE HARING Gorredijk 630.Sch.: 50 200.236 920 305 520.K.W.: 65 640.—. 44 57Q.—101 150.—. 58 295.—. LOGGER K.W. 114 608.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zaterdag 14 November 1936. Vloed: 2.59 v.m. en 3.10 nam. Bovengenoemde vereeniging houdt Zondag a.s. een wedstrijd over 100 K.M.; revanche kam pioenschap. Tevens viert de vereeniging haar een-jarig bestaan op 28 Nov. in gebouw Sint Bavo, Smedestraat. De directie van het Rembrandt-Theater be richt ons, dat het haar mocht gelukken voor het nieuwe programma beslag te leggen op een zeer bijzonder Variété-nummer, Lingha-Singh. Op den Jansweg slipte Woensdagavond een 20-jarige militair, die er met zijn motor reed. Toen hij wilde opstaan, werd hij door een achterrijdenden auto tegen een langs den weg parkeerenden wagen geslingerd. De militair kreeg een hoofdwond en werd naar de St. Jan de Deo gebracht. De remmen van den aanrlj denden auto bleken niet geheel in orde te zijn, zoodat de wagen door de politie ln beslag werd genomen. De heer J. Kuiper, volontair aan de Stads Bibliotheek en Leeszaal, alhier, is benoemd tot assistent van de Redactie voor het Groot Nederlandsch woordenboek. Voor de buurtvereeniging „Aerdenhout Bentveld" heeft de kok van „De Zeearend" een lezing gehouden over de wederwaardigheden tijdens de Oceaanreis naar Cuxhaven. Een tij dens de reis opgenomen film werd vertoond. De afd. werkplaatspersoneel van „St. Ra phael" houdt Zaterdagmiddag een vergadering te Utrecht. De Haarlemsche deelnemers ver trekken met den trein van drie uur uit Haar lem. Op het tweede concert van de Haarlemsche Bachvereeniging zal het Residentieorkest o. 1. v. Issay Dobrowen concerteeren. Soliste is Oda Slobodskaja, zang. De commissieleden van den Kinder Licht Ommegang brengen allen dank, speciaal ook de E. H. B. O., voor de prachtige medewerking op 11 November. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur.. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) 'n Goede reflec tor (hoogstens 60 cm boven den grond) alléén Is niet voldoende: bovendien moet uw achterspat bord wit van kleur zijn, ook overdag! dat zegt de wet' Na de pauze Is het woord aan Mr. Kappeyne v. d. Coppello, die allereerst den persoon van den verd. O. bespreekt. Hij schetst hem als kunstliefhebber en kunstbeschermer. Daarbij leest hij o.m. een brief van wijlen Herman Heijermans voor, die door verd. is geholpen. In zaken was O. iemand van buitengewone bekwaamheid. Hij verwierf zich een eerste plaats in het Nederlandsche zakenleven. PI. acht volkomen bewezen, dat O. onschul dig is en dat K. als de werkelijke dader moet worden aangemerkt. Ik kom, aldus pl., tot het Hof met een ver zoek: „Geeft u dezen verdachte niet slechts een vrijspraak, doch een vrijspraak, vervat in dui delijke en rehabiliteerende woorden." De zitting wordt dan geschorst tot heden ochtend tien uur. Mr. Muller Massis zal dan het juridisch gedeelte van zijn betoog houden. WEENEN, 12 Nov. (D. N. B.) In een onder houd met persvertegenwoordigers verklaarde vice-kanselier Huelgerth, dat de regeering voor nemens is van de front-militie een aanvulling voor het leger te maken. De militie zai worden onderverdeeld in „stand"-militie-ba;aillons en jager-militie-bataillons. Deze laatste zullen moeilijker opdrachten krijgen dan de eerste. Verder zullen een aantal speciale afdeelingen worden geschapen, zooals bedrijfs-militie, uni- versiteits-militie en gemotoriseerde militie. 1720 Nov.: Huishoudsters en meisjes van pastorieën, 8.50. 2124 Nov.: Jonge Mannen, 6.50. 24—27 Nov.: Meisjes Congreganisten e.a, bo ven .17 jaar. 14 Dec.: Meisjes congreganisten e.a., boven 17 jaar. 710 Dec.: Gehuwde mannen 6.50. 1215 Dec.: Gehuwde mannen 6.50. 15—18 Dec.: Gehuwde vrouwen, 6.50. 22—25 Dec.: Kerst-Retraite, Jongemannen, 6.50. Aangifte Directie Retraitehuis Bergen (N.-H.), giro 45537. Van verschillende zijden werd, blijkens het verslag van het afdeelingsonderzoek der Twee de Kamer inzake de begrooting van het Zui derzeefonds voor 1937, gevraagd, welke maat regelen de minister zal treffen om te voorko men, dat de muggenplaag, die in den afgeloo- pen zomer langs den afsluitdijk en op enkele andere punten aan de IJselmeerkust heerschte, zich den volgenden zomer zal herhalen. Vele leden uitten hun groote waardeering, dat de minister thans met kracht de droogma king van den Noordoostelijken polder ter hand neemt. Verscheidene leden gaven uiting aan hun groote teleurstelling dat nog altijd geen voort gang wordt gemaakt met de vorming volgens artikel 194 der Grondwet van een openbaar lichaam voor de Wieringermeer. Verscheidene leden gaven opnieuw als hun meening te kennen, dat de Zuiderzeesteunwet 1935 een te beperkt karakter heeft. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekt in afwachting van het meer uitvoe rig maandoverzicht nopens de werkloosheid in het geheele land reeds thans de navolgende cijfers betreffende de aantallen geheel werkloo zen, die op het einde van October 1936 bij de gemeentelijke arbeidsbeurzen in de zeven ge meenten boven de 100.000 inwoners als werk zoekende waren ingeschreven. Aantal werkloozen einde Amsterdam Rotterdam 's-Gravenhage Utrecht Haarlem Groningen Eindhoven Totaal Oct. 1936 56.097 54.228 25.081 11.575 6.914 5.005 4.845 Sept. 1936 57.964 55.449 25.433 11.722 6.769 5.182 4.986 163.745 167.505 Zooals uit bovenstaande cijfers blijkt, daalde het aantal werkloozen te Amsterdam (met 1.867), Rotterdam (1.221), 's-Gravenhage (352), Utrecht (147), Groningen (177) en Eindhoven (141). ter wijl het te Haarlem steeg (met 145), een totale vermindering in de 7 gemeenten dus van 3.760. Opgemerkt zij, dat deze vermindering meer beteekenis krijgt als men daartegenover stelt de stijging van het aantal werkloozen in de over eenkomstige maanden van 1935 met 4.046 en van 1934 met 5.598. Deze stijging was in aile zeven gemeenten, met dien verstande, dat in Gro- r) ningen het aantal werkloozen van September op - October 1935 eenigszins daalde. jvvib«ar i x:,>)£ 'V.'.tv .4 Een abonnement op bet lei dende geïllustreerde Katho lieke weekblad ligt binnen Ieders bereik. Wekelijks een •chat van prachtige Illustra ties en boelende lectuur van blijvende waarde voor De administratie verstrekt op aanvrage gaarne gratie proefnummers. - Reeds ge- abonneerden worden vrien delijk verzocht vrienden en bekenden tot Inzending van onderstaand formulier aen te sporen. KATH. ILLUSTRATIE Nassaulaan 51, Haarlem. Ondergeteekende abonneert zich op de Kath. Illustratie E 12Vt cent per week. E 1.62(4 per kwartaal. Naam Adres Woonplaats doorhalen wat niet wordt verlangd. Inzending geschiedt met 1% cent postzegel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2