FINANCIEN WIJ LUISTEREN NAAR Uw Zenuwen Dam po Dagfilm VRIJDAG 13 NOVEMBER 1936 De Nijenrodezaak voor het Hof Een ,#choaw" op het kasteel bevolen De vleeschvergiftiging te Herzogenrath Twee patiënten overleden; een derde in levensgevaar Mijnhardt's Zenuwtabletten TE WATER GERAAKT Aan de gevolgen overleden SCHIP LOSGESLAGEN TE VELSEN Door de hevige zuiging mede genomen OP GROEPJE MENSCHEN INGEREDEN Verkeersongeval op den straatweg EnschedeGlanerbrug DRIE WEKEN HULPELOOS IN BED Rheumatische rugpijn nu absoluut verdwenen LIJKEN AANGESPOELD Graanmolen afgebrand Inbraak te Princenhage de beste Heerenhoed Zes maanden voor oud wethouder Uitspraak der rechtbank te Middel burg inzake de onregelmatig heden te Vlissingen WATERSTAAT Beter toezicht op de wegen bepleit DE NIEUWE MOERDIJKBRUG Kamers van Koophandel bieden gedenkteeken aan De Haagsche zedenzaak Tegen vier personen wordt een vervolging ingesteld LUCHTBESCHERMINGS OEFENINGEN Wanneer de ministerieele goed keuring vereischt wordt ONBEWAAKTE OVERWEGEN EN DE VEILIGHEID Bi[ verkoudheid ^gj inwrijven en inademen. Dampo, daar lucht je van op. Enorme brand te Best Voor duizenden guldens schade in klompenfabriek EERSTE KAMER DRAISMA-van-VALKENBURC 'S-: - ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 ct Eindelijk vlot De proefneming nabij Steenwijk DOLLARLEENING ROTTERDAM Een aanbod aan obligatiehouders „Je Maintiendrai" 9 9 9 9 Zaterdag 14 Nov. K.R.O.-PR OGRAMMA ANDERE STATIONS Golflengten GROOTE MOCELIJKHEDEN Vandaag zette het gerechtshof de behandeling van de Nijenrodezaak voort. Mr. Muller Mass is vervolgde zijn pleidooi met de behandeling van het juridisch materiaal. PI. is van meening, dat de dagvaarding hinkt op twee gedachten, het middellijke daderschap wordt niet uitgewerkt. Aan verd. wordt o. a. ten laste gelegd, dat vera, verzweeg dat het geen werkelijke diefstal was geweest, een verzwijging is echter geen handeling en dus geen listige kunstgreep. Ook het geven van de lijst van gestolen voor werpen is geen kunstgreep, het is slechts een historische vermelding van wat er toen ge schied is. Tensiotte ontbreekt in het afschrift der dag vaarding, hetwelk verd. ontving, waartoe verd. de assuradeuren heeft bewogen of doen bewegen. Ook op juridische gronden is naar de meening van Mr. Muller Massis geen veroordeeling mo gelijk. De president deelt dan mede, dat het Hof er over denkt om een bezoek aan Nijenrode te brengen om de situatie op te nemen. Na in raadkamer te zijn geweest deelde de president mede. dat het Hof een schouw beveelt en wel op Woensdag 2 December te half elf. Ook de po litie te Breukelen. die na de inbraak het eer ste onderzoek instelde, zal ter plaatse zijn. De zitting wordt geschorst tot half twee, het Hof zou dan de behandeling van de zaak te gen K. voortzetten. Het bacteriologisch onderzoek heeft uitgewe zen, dat de vleeschvergiftiging te Herzogenrath is te wijten aan de toevoeging van eendeneieren aan het vleesch, waarvan hoofdkaas is gemaakt. Tot dusver zijn twee patiënten, bejaarde per sonen, overleden; een der zieken verkeert in le vensgevaar. komen tot rust, kal- meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Donderdagmiddag omstreeks half vijf is de 70-jarige J. W Herwijnen in de Schutskolk van Sluis (0) te 's-Hertogenbosch te water geraakt. Een agent van politie slaagde er in, den drenkeling met een reddingshaak op het droge te brengen, waarna kunstmatige adem haling werd toegepast. Een drietal doktoren mocht er in slagen, de levensgeesten op te wekken. De man is daarna naar het Grootzie- kengasthuis vervoerd, waar hij echter des avonds is overleden. Toen de „Johkn van Oldenbamevelt" op weg van Amsterdam naar IJmuiden ter hoogte van de papierfabriek voer, was de zuiging zoo sterk, dat het Russische motorschip „Kommiles", het welk met papierhout voor den oostelijken stei ger gemeerd lag, van zijn ligplaats werd weg gezogen. Een zware meerpaal brak als een riet af, en de boot dreef naar den westelijken steiger, waar het Noorsche stoomschip „Grim", geladen met natroncellulose, lag. De aanvaring van beide schepen werd verhin derd doordat twee „bakken" geladen met cellu lose en bestemd voor de fabriek te Wormer, voor het Noorsche schip lagen. Deze moesten het echter ontgelden, want zij werden als noten gekraakt en verdwenen in de diepte. Een deel der pakken kon nog gered worden, een ander deel loste in het water op of dreef door het spuien vlug weg. Men vermoedt dat een der bakken naar de vaargeul is afgezakt hetgeen voor de scheepvaart gevaar op kan leveren. Donderdagavond omstreeks half tien had op den Rijksweg EnschedeGlanerbrug ter hoogte van het R.K. Kerkhof een ernstig ongeluk plaats. Een aldaar geparkeerde wagen werd aangereden door een uit de richting Glanerbrug komenden auto, welke er na het gebeurde direct tusschen uit ging. Verschillende personen groep ten bij den beschadigden wagen samen. Inmid dels naderde een tweede wagen uit de richting Glanerbrug, waarvan de chauffeur den gepar- keerden wagen niet bemerkte, doordat de nieuwsgierigen voor het achterlicht stonden. Op het laatste oogenblik trachtte de bestuurder over het fietspad den wagen rechts te passee- ren. De auto kwam daarbij in aanraking met een boom en maakte een halven draai naar links, waardoor twee personen werden aange reden en tegen den grond geworpen. Het ergste was er zekere Polman uit Twekkelo aan toe. Doordat hij tusschen de wagens bekneld raakte, brak hij beide beenen juist onder de knieën. In deerniswekkenden toestand werd hij per zieken auto naar Enschede vervoerd. In Ziekenzorg werd een van zijn beenen ge amputeerd, waarschijnlijk zal hij ook het tweede been moeten missen. Zijn toestand was hedenmorgen zorglijk. De auto, die de eerste aanrijding veroorzaakte, werd bestuurd door zekeren W., die onder invloed' van sterken drank verkeerde, terwijl de tweede auto, die het groepje personen aanreed, werd bestuurd door Th. D. uit Enschede. De tweede persoon zekere R., werd niet ernstig aan zijn hoofd gewond. (Ingezonden Mede deeling „Ik wil graag dat U weet wat ik aan Kru- schen Salts te danken heb. Een jaar geleden had ik verschrikkelijke rheumatische pijnen in mijn rug, en ik moest drie weken liggen. Ik kon in bed niet eens opzitten. Ik besteedde een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toen schreef ik mijn moeder en vertelde mijn misère. Per keerende post ried zij mij dringend aan Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht onmid dellijk een kleine flacon en kan op eerewoord verklaren, dat, voordat ik mijn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been, zonder die verschrikkelijke pijn. Ik heb Uw wonderbaar middel altijd bij mij, en ik ben overtuigd, dat de kleine dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, en telkens als zich de ge legenheid voordoet, raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed verontreinigen. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat maar al te dikwijls oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen tot betere werking aansporen, waardoor de afvalstoffen op geheel natuurlijke wijze volkomen en geregeld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urinezuur bevrijd en de rheumatische pijnen zullengeleidelijk af nemen om tenslotte geheel weg te blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40. 0.70 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. Hedenmorgen is bij paal 27 onder de ge meente Schoorl het lijk aangespoeld van een manspersoon. Waarschijnlijk is dit het stoffelijk overschot van een van de verdronken schippers van een der Scheveningsche loggers. Hedenmorgen in de vroegte is aan het Noord zeestrand te Callantsoog, ter hoogte van K.M.- paal 8, wederom het lijk van een visscher aan gespoeld. Het is nog niet geïdentificeerd. In den afgeloopen nacht is een graanmolen te Raamsdonkdorp bewoond door den heer D. N. de Bruin, totaal uitgebrand. In den molen was een groote hoeveelheid graan opgeslagen. De brandweer slaagde er in de aangrenzende woningen te behouden; deze kregen echter groote waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Voor eenige dagen werd ingebroken in de Stoomzuivelfabriek „St. Martinus" te Princen hage. De politie arresteerde als verdacht van deze inbraak een Rotterdammer en een Bre- danaar. Uit een verhoor is gebleken, dat beide per sonen zich ook schuldig hebben gemaakt aan diefstallen van rijwielplaatjes waarbij de 28- jarige D. uit Princenhage zich aan heling schuldig zou hebben gemaakt. In samenwerking met de politie te Princen hage is men overgegaan tot de arrestatie van D., die naar Breda is overgebracht om door de recherche aldaar te worden verhoord. ESI De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaken betreffende de fraude bij 't Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon en het Crisis-Comité te Vlissingen. De rechtbank veroordeelde den 55-jarigen P. G. L., oud-wethouder, wegens het uitlokken van diefstal, tot zes maanden gevangenisstraf, den 43-jarigen W. de W„ administrateur van Maat schappelijk Hulpbetoon, tot vier maanden ge vangenisstraf, den commies ter secretarie J. P. L., die secretaris was van het Plaatselijk Cri siscomité, tot twee maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaren en bovendien veertig gulden of twintig dagen hechtenis. De collectanten, de 47-jarige C. R„ de 44-jarige H. V., de 35-jarige C. G. en de 36-jaxige A. B., werden veroordeeld, de eerste tot drie maanden en de andere drie tot een maand gevangenis straf. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het negende hoofdstuk (Water staat) van de rijksbegrooting voor 1937 bracht men algemeen den minister hulde voor zijn voortvarend beleid. Eenige leden achtten een beter toezicht op de wegen dringend gewenscht. Naar hun oor deel zou het aantal verkeersovertredingen en verkeersongelukken sterk verminderen, indien het Rijk zou zorg dragen voor een behoorlijk toezicht. Gevraagd werd o.a. welke saneringsmaatre gelen voor de Nederlandsche staatsmijnen in het bijzonder en voor de mijnbedrijven in het alge meen de regeering noodzakelijk acht. Ter bevordering van de tot stand koming van het besluit tot den bouw van de nieuwe Mcerdijkbrug hebben de Kamers van Koophan del en Fabrieken te Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Rotterdam, Tilburg, Venlo, Vlaardingen, Waal wijk en Middelburg, zich in 1931 tot een comité van actie aaneengesloten. Teneinde uiting te geven aan de erkentelijk heid van het bedrijfsleven voor de totstandko ming van deze .overbrugging, hebben deze Ka mers besloten, in verband met de openstelling van deze brug voor het verkeer, het Rijk een gedenkteeken aan te bieden. Dit gedenkteeken, dat de nauwere aaneen sluiting van de door het Hollandsch Diep ge scheiden deelen van ons land symboliseert, is uitgevoerd door den beeldhouwer F. J. van Hall te Amsterdam. Naar wij vernemen, heeft de Officier van Justitie te 's-Gravenhage besloten tegen vier personen, die indertijd gearresteerd zijn ars verdacht van betrokken te zijn bij de zeden zaak, een vervolging in te stellen wegens over treding van art. 248 bis, wetboek van straf recht. De personen, die vervolgd zullen worden, zijn: v. d. G., P. en D. Naar wij voorts vernemen, heeft de Officier van Justitie in de zaak tegen mr. F. nog geen beslissing genomen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire aan de burgemeesters zijn op vatting kenbaar gemaakt nopens de bedoeling van den wetgever met betrekking tot de toe passing van artikel 10 der wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen. Onder het begrip „oefening", in genoemd wetsartikel neergelegd, is z.i. niet te verstaan een elementaire oefening van een of meer hulp diensten, een oefening, welke als het ware deel uitmaakt van de opleiding van die hulpdien sten, waaraan geen of althans een minimum van kosten zijn verbonden en waarin de bevol king niet wordt betrokken. Deze zienswijze geldt dus o.a. voor het houden van proeven in zake alarmeering, verduistering enz. Ten aan zien van dergelijke oefeningen is derhalve '5 mi nisters goedkeuring, in het eerste lid van ge noemd artikel 10 bedoeld, niet vereischt. Zoodra echter sprake is van een oefening ook al blijft deze beperkt tot eene gemeente waarbij het publiek betrokken wordt en, in het bijzonder, waarbij ingevolge artikel 12 der wet ook van de ingezetenen, van bedrijven of van openbare diensten van andere publiekrechtelijke lichamen dan de gemeente medewerking zal worden gevorderd, dan wel wanneer voor die ingezetenen, bedrijven of diensten algemeene of bijzondere gedragsregels zullen worden voorge schreven, zal de goedkeuring van den minister ingevolge meerbedoeld artikel 10 zijn vereischt Pot 50 Ct Doos 30 ct. In den afgeloopen nacht om twee uur is brand uitgebroken in de groote klompenfabriek van de gebroeders van der Veden, gelegen aan den Oirschotscheweg te Best. De brand, welke vermoedelijk is ontstaan in het Oostelijk van de fabriek gelegen schuur- lokaal, breidde zich met groote snelheid uit. In een minimum van tijd stond de fabriek geheel in lichter laaie. De vlammen sloegen huizen hoog op en overdekten den geheelen weg. De brandweer van Best, die spoedig ter plaatse was, stond machteloos tegenover de vuurzee en had groote moeite, het tegenover de fabriek ge legen woonhuis van een der eigenaren te be houden. Het geheele fabrieksgebouw, ter waarde van 26.000 gulden, alle machinerieën, een waarde vertegenwoordigende van 35.000 gulden en 35.000 klompen werden door het vuur vernield. De fabriek was een der grootste klompen- fabrieken van het land en produceerde 3200 paar klompen per week. Da fabriek en machinerieën waren verzekerd. Da firma was echter niet tegen bedrijfsschade verzekerd. De voorzitter der Eerste Kamer is voorne mens de Kamer bijeen te roepen tegen as. Woensdag, 18 November, des avonds te half negen. j'! Het motorschip Midsland, dat tijdens den storm in den nacht van 28 op 29 October op het Bornrif te Hollum (op Ameland) strandde, is heden door cle firma Doeksen van Terschel ling afgebracht. Het schip is thans op weg naar de reede te Hollum. Nu in zekeren zin ten aanzien van het pro bleem der onafgesloten overwegen een eerste mijlpaal is bereikt, n.l. door de plaatsing van een flikkerlichtsignaal met wisselende kleuren nabij Steenwijk, wijst de K.N.A.C. er op, dat als alle weggebruikers meewerken, deze proef in ons land moet slagen. Het wegverkeer in ons land is tot zijn groot nadeel, al te langen tijd gespeend gebleven van nuttige beveiligingsin- richtingen. Toen indertijd tot bovengenoemde proefne ming werd besloten, had de K.N.A.C., zooals men weet, in afwachting van den uitslag reeds aanbevolen een stelsel van nieuwe waarschu wingsbakens ter linker en ter rechterzijde van den weg, zooals in Duitschland in navolging van Zwitserland zou worden ingevoerd. Voorts wordt er nog eens op gewezen, dat de door de regeering ingestelde commissie, die de kwestie van de veiligheid op de onbewaakte overwegen onderzocht, en in Maart 1929 rap port uitbracht, eenparig van oordeel was, dat onafgesloten openbare overwegen, zoowel in de hoofd- als in de locaalspoorwegen toelaatbaar en nuttig zijn wegens de economische en ver- keersvoordeelen, die daaraan verbonden zijn, doch dat zij niet mogen worden toegelaten in wegen, waarop het verkeer zoo druk is, dat de weggebruiker niet zijn volle aandacht aan het paseeren van den overweg kan wijden. Daar nevens, zoo meende de commissie, mogen echter geen maatregelen verzuimd worden, die kunnen strekken tot verzekering van het veilig verkeer op de wegen. Naar van officieele zijde wordt medegedeeld, zal het gemeentebestuur van Rotterdam aan de houders van 6 pet. obligatiën der dollarleening 1924 een aanbieding doen, waarbij per obligatie van 1000 dollar f 2100.— in 4 pCt. obligatiën Rot terdam, benevens een restantbewijs zal worden uitgereikt. Het proces over de goudclausule in deze leening wordt voortgezet tot uit eindelijke beslissing door den bevoegden rechter. Het bestuur van de vereeni- ging voor den effectenhandel heeft besloten om, indien deze aanbieding wordt gedaan, het em bargo op de noteering van nieuwe leeningen der gemeente Rotterdam op te heffen.' Eduard Veterman, de auteur van verschillende nationaal-historische stukken o.m. van „Va der des Vaderlands", dat destijds een lange se rie van opvoeringen behaalde heeft speciaal voor „De Nederlandsche Tooneelgroep" een stuk geschreven, waarvan de première begin Januari tegemoet kan worden gezien bij gelegenheid van het huwelijksfeest van H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernard, „Je Maintiendrai". D hoofdrollen in dit stuk zullen vertolkt wor den door Ben Royaards (Prins Maurits), Cruys Voorbergh (Leicester), Rob Geraerds (Olden- barneveidt), Rika Hopper (Elisabeth) en Geor gette Hagedoorn (Louise de Coligny). Inzicht in onze historie vordert dat ieder katholiek zijn Universiteit steu- ne. Als de rijpe vrucht der katholieke middeleeuwen geboren, behoort tot onze emancipatie de volledige eigen Universi teit. 11 il I !1111111 If IIIIIII11IIIIIIIII i III11II1111111 111 III1111111111IIIII11111 Ml IIIIII111II111! 111111111II111111111IIIII1111111 i II11111II111IIIII11II11111111II111111 tl IIIII111IIIII111IIIIIII III lil 111 illll III 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuzlek. 8.15 Morgenconcert op gramofoon- platen 9.1510.00 Geen uitzending van d. K.R.O. 10.00 Muziekuitz. v. fabrieken 10.30 Gramofoon (o.a. Klaviercon cert No. 2 in A van Liszt) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO-Melodisten o.l.v. Piet Lustenhouwer 1.00 Gramofoon 1.20 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere Jeugd 2.30 KRO-Orkest o.l.v. Marinus V. 't Woud 3.05 Kinderuurtje 4.45 Gramofoonmuziek 5.30 Esperantonieuws door P. Hell- ker. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes 6.15 Gramofoonmuziek 6.20 Journaistlek weekoverzicht 6.45 Gramofoon (Russische koor- en balalalka-muzlek) 7.00 Politieberichten 7.15 Katholieke Radio Volksuni versiteit „Geneeskunde" door Dr. L. Veeger. 7.35 Actueele aetherflltseni 8.00 Nieuwsberichten 8.10 Lichtbakens, lo min. over peinzing door Henri de Greeve pr. 8.30 Gramofoon 8.45 Een uur met Joop de Leur. M.m.v. de K.R.O.-Melodisten o.l.v. Plet Lustenhouwer en Albert Klein Jr., refreinzang. 9.45 De Zaterdagavondclub 10.00 K-R.o.-Melodisten o.l.v. Plet Lustenhouwer 10.15 „Uit de wereld van de film" door A. van Domburg. 10.30 Nieuwsberichten. 10.35 Gramofoonmuziek. ORGELBESPELING 11.20 Droitwich 3.50 Droitwich 6.00 Hilversum I (Cor Steyn). 10.05 11.20 11.20 1.20 2.05 3.30 4.35 4.50 7.05 8.20 9.35 11.20 12.50 12.60 1.05 1.20 1.30 1.30 2.23 3.20 4.20 4.35 4.50 5.20 5.20 5.35 5.35 7.20 7.30 8.00 8.10 8.35 9.20 9.30 9.40 9.50 ORKES TC ONCER TEN Hamburg Deutschlandsender Langenberg Droitwich Kalundborg (Deensche muz.) Hilversum I („De Vogels", v, Diepenbrock) Droitwich Hilversum I Droitwich Brussel I („Saint Francois", van Plerné) Beromünster LICHTE MUZIEK Kalundborg Brussel IX Brussel I Deutschlandsender Hamburg Brussel I Brussel II Brussel II Brussel I Parijs I Milaan (dansmuziek) Brussel II Beromünster Deutschlandsender. Brussel I Droitwich (Henry Hall) Brussel II Langenberg Toulouse Hilversum I Droitwich Boedapest (Zigeunerkapel) Hilversum I Kalundborg (dansorkest) Hamburg Jan Kiepura .zingt Zaterdag avond in het programma van den KR. O. (Hilversum 11 8.308.45 uur 10.00 Rome (dansmuziek) 10.00 Milaan 10.05 Boedapest 10.20 Deutschandsender (dansmuz.) 10.35 Kalundborg 10.40 Droitwich 11.10 Weenen 11.20 Berlijn (dansmuziek) 11.20 Deutschlandsender 11.20 Parijs I 11.35 Droitwich (Ambrose) GRAMOFOON 8.00 8.20 8.20 11.20 12.00 12.20 12.20 12.35 Hilversum Brussel I Brussel II Parijs I Hilversum Brussel I Brussel II Parijs I 1.35 Langenberg 1.50 Brussel I 1.50 Brussel II 2.00 Hilversum I (Jazz muziek) 2.25 Droitwich 2.30 Brussel I 2.45 Hilversum I (Alfred Cortot, piano) 3.05 Hilversum I 3.05 Brussel II 3.20 Berlijn 3.20 Deutschlandsender 5.10 Rome 5.20 Hamburg 6.20 Deutschlandsender 6.20 Brussel II 6.35 Brussel I 6.42 Parijs II 6.50 Parijs I 7.30 Deutschlandsender 8.50 Parijs II 9.15 Hilversum I 10.30 Weenen (dansmuz.) 10.50 Parijs II 11.55 Hilversum I 12.20 Brussel II 12.20 Brussel I (dansmuz.) KAMERMUZIEK 11.50 Droitwich (strijksextet) 3.20 Langenberg 4.35 Brussel I (kwintet) 5.25 Langenberg (kwintet) 6.50 Berlijn (blaaskwartet) 7.35 Beromünster (kwartet) 7.40 Kalundborg (kwartet) 9.50 Deutschlandsender (trio) I SOLISTENCONCERTEN 1.35 Parijs I (zang) 2.45 Kalundborg (zang) 6.20 Boedapest (zang) 6.35 Beromünster (carillonmuziek) 8.20 Parijs I (zang- en pianoreci tal) 9.20 Milaan (zang) 9.40 Weenen (zang) OPERA EN OPERETTE 6.35 Weenen („Der Hofnarr", ope rette v. Wltmann) 8.05 Milaan („l'Oca del Cairo", opera v. Mozart) 8.20 Brussel II („Faust", opera v. Gounod) 9.00 Toulouse (fragm. „Ein Wal- zertraum" v. O. Strauss) 9.05 Parijs I (fragm. uit „Castor en Pollux" v. Raneau) PERSBERICHTEN 8.00 8.00 10.15 10.20 10.20 10.20 10.30 Hilversum I Hilversum II Hilversum I Berlijn Brussel I Brussel II Hilversum II VARIA 10.20 Hilversum I (voordracht) 2.30 Hilversum I („Toekomst van de luchtvaart") 4.30 Hilversum I (Esperanto-uit- zending) 5.40 Hilversum I (letterkundig overzicht) 6.30 Hilversum I (jeugdzanggroep) 7.00 Hilversum I (Veluwsche ge dachten en liedjes) SPORT 3.15 Hilversum I (schaken voor beginners door S. Landau) 10.45 Hilversum I (reportage wieler wedstrijden in de Nenijtohal te Rotterdam) (jltlllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illll llllis BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHE. SENDER DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM n (KRO en NCRV) LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS n ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 539.6 459.5 483.9 321.9 1571 1500 331.9 301.5 5 M M. M I M. M. M 1 M. M M f 1875 M. 455.9 1304 368.6 1648 312.8 420.8 328.6 506.8 M m. i M. M M. M. M. M. «iiiiimmiiuiiiiiiitimiiiiiiiiiitmiiimiiimiiiiiin VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Algemeene Hypotheekbank deelt mede, dat alle nog uitstaande 5 pet. pandbrieven Serie F. op 15 December aflosbaar zijn gesteld. Op 19 November a.s. wordt de inschrij ving opengesteld op f 10 miÏÏioen 3% pet. obligatiën Amsterdam tot den koers van 97V2 pet. Houders van nog uitstaande 5 pet. obligatiën 1933, welke leening aflosbaar wordt gesteld, genieten recht van voorkeur. Op de wisselmarkt te Londen is de golf van francsverkoop verminderd, maar geheel geëindigd nog niet. Dientengevolge blijven interventies van de officieele instanties waar te nemen. Men ziet nochtans in, dat alleen een radicale saneering van de Fransche begrooting tot een werkelijke verbetering van de positie van den frank op de wissel markt kan leiden. De goudprijs te Londen is met d. tot 142/6 verhoogd. 430.000 werd aan goud omgezet. Zoowel op de effectenmarkt als op de wisselmarkt te Parijs komt geenszins ver trouwen in den binnenlandschen toestand van Frankrijk tot uitdrukking. De handel in buitenlandsche valuta's is vaak van groo- ten omvang. Kooporders voor 100.000 zijn geen uitzonderingDeze toestand, welke grootendeels aan speculatie wordt toege schreven, trekt de aandacht van de mone taire autoriteiten. In antwoord op een vraag deelde de En- gelsche minister van financiën in het La gerhuis mededat de regeering ten aanzien van de quaestie eener grootere vrijheid van het internationaal goederenverkeer zich in verbinding zal stellen met de Fransche. Amerikaansche en andere regeeringen, om te bereiken, dat iedere gelegenheid tot het verwezenlijking van het gestelde doel wordt aangegrepen. De Peruvian Corporation behaalde in het afgeloopen boekjaar een winstsaldo van 140.452 tegen 117.065 het vorig jaar. Volgens raming van het Journal of Com merce zal in het vierde kwartaal 500 mil- lioen aan extra-dividenden en dividend- verhoogingen worden uitgekeerd, om de be lasting op de onverdeelde winsten ie ontloo- pen. In het vierde kwartaal van 1935 werd 105 mill, aan extra-dividend betaald. De dividenden van de automobielmiien zijn gemiddeld 15 pet. hooger dan in 1929 en de loonen van de arbeiders in deze industrie gemiddeld 10 pet hooger dan in 1929. De Pennsylvania Rrd. keert uit de ont vangsten van 1936 een onveranderd divi dend uit van 1 per aandeel. Zeven van de voornaamste Amerikaan sche automobielvroducenten, Ford uitge zonderd, behaalden in de eerste negen maan den een totale winst van 223 millioen of 66 pet. meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Sears Roebuck boekte in de vier weken per 5 November aan omzetten 49.2 mill., tegen 37.05 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De Standard Oil of California boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 7.86 millioen overeenkomende met 0.59 per aandeel, tegen $5.17 millioen of $0.39 per aandeel in het derde kwartaal van het vorig jaar. In de eerste negen maanden per 30 September 16.66 mill, of 1.28 per aandeel tegen 15.76 mill, of 1.20 per aan deel in de overeenkomstige periode van 1935. Het bestuur van de vereeniging van Ame rikaansche autofabrikanten raamt de totale productie van automobielen in 1936 op 4.575.000 en in 1937 op 5.000.000 wagens. De productie in 1934 bedroeg 4.119.000 wagens. De grootste productie was in 1929 met 5.621.000 wagens en de laagste in 1932 met 1.431.000 ivagens. De Chevrolet van het General Motors Concern deelt mede, dat zij reeds 125.000 voor 1937 heeft geboekt. Zij zal 2 mil lioen besteden voor uitbreiding der fabrie ken. if De Amerikaansche staalproductie be draagt thans 75.5 petder capaciteit, gelijk staande met het percentage der vorige week. Verwacht wordt dat de prijzen van half afgewerkt staal in het eerste kwar taal van 1937 met 2 per ton zullen worden verhoogd. Voor de lichtere staalsoorten met 3 en voor ruio ijzer met 1 a 2. De auto mobielindustrie verricht omvangrijke staal- aankoopen; van de spoorwegen worden ook groote bestellingen verwacht. De voornaam ste spoorwegen stellen zich in op vrij groote aankoopen van locomotieven en goe derenwagens. De Bethl. Steel Corp. besloot nog 35 mil lioen te besteden voor uitbreiding harer fabrieksinstallaties, in verband met de ver wachting dat de markt voor staalproducten zich verder zal uitbreiden. De New-Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 973 mill tegen 981 mül. de vorige week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.059.06 (v. slot 9.06%); de Dollar op 1.85'A1.86 (1.85 13/16); de Frank op 8.60—8.63 (8.62Vi); de Belga op 31.3531.45 (31.42'/,) en de Zwitsersche Frank op 42.6542.70 42.72'h) De Nivas verkocht 504 ton superieure suiker naar diverse bestemmingen en 303 ton bruine suiker. Voorts 285 ton superieur voor consumptie De cultuur Mij. Sedepkeert over 1936 een interim-dividend uit van 4 pet. tegen 2Vt pet. het vorig jaar. Het totaal-dividend over 1935 bedroeg 7'A pet. De gemeenteraad van Rotterdam nam het voorstel aan tot regeling van de 6 pet. dol larleening 1924. Per 1000 6 pet. obligatiën worden beschikbaar gesteld f2100 4 pet. guldensobligatiën plus een restantbewijs. Verliest Rotterdam het aanhangig proces, dan geeft het restantbewijs automatisch recht op het verschil met de guldens waarde, welke de dollar-obligatie krachtens de gerechtelijke uitspraak zou hebben. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. Da prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 8CSOOO ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6