Berlijn breekt het Verdrag van Versailles verder af DE TEKST VAN DE NOTA Kard. Pacelli terug in Rome Spaansche hoofdstad wederom hevig gebombardeerd Bepalingen, welke betrekking hebben op de internationalisatie der rivieren, opgezegd Doel is zuiver politiek Het nieuws van heden VIJFTIG DOODEN, VELE GEWONDEN VLIEGTUIGBASIS DER VS. OP MIDWAY DE ZEELIEDENSTAKING DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 15 NOVEMBER 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13666 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per jweek 25 cent; per kwartaal f3.25; per ipost per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20258 Duitschland heeft zich van een der laatste bepalingen van het Verdrag door eenzijdig optreden bevrijd Ontstemming te Londen Vlootschouw in de Golf van Napels Ter eere van Rijksbestuurder Horthy Het Weer IIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Toen de „Conté di Savoia" de haven van Napels naderde, heesch het schip de Pauselijke vlag Grootsche ontvangst Kleine Entente tegen revisionisme Begin December groote betooging te Boekarest Artillerie-duel aan alle fronten voor Madrid duurt voort Toestand aan Aragon- front ongewijzigd I Japan zou zijn veiligheid hierdoor bedreigd achten Treinbotsing in België Twaalf lichtgewonden, materieele schade aanzienlijk Nog meer arrestaties in Rusland Te Leningrad zijn elf Duitschers gevangen genomen Korte berichten Een bril van KEIP! San Francisco lijdt dagelijks een schade van 7 millioen dollar DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Bagatellen Drama in een kazerne NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 55 cenf per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de Idelne annonces „Omroepers" zfe de rubriek. BERLIJN, 14 November (Reuter). Duitschland heeft aan de betrokken regeeringen mededeeling gedaan van zijn besluit, de bepaling van het Verdrag van Versailles betreffende de internationalisatie der rivieren, op te zeggen. Door deze eenzijdige daad heeft Duitschland zich thans bevrijd van een der laatste verplichtingen van het Verdrag van Versailles. Blijkens een nader Havas-bericht, is het be sluit der Duitsche regeering hedenmiddag om 1 uur medegedeeld te Londen, Parijs, Rome, Brussel, Praag, Warschau, Kopenhagen, Stock holm, Kowno, Boekarest, Belgrado, Den Haag en Boedapest. Volgens dit bericht heeft de op zegging niet slechts betrekking op de inter nationalisatie der rivieren, doch ook op de vrij heid van scheepvaart, die volgens nst. 1 van de desbetreffende afdeeling op de Duitsche binnenwateren even vrij moest zijn voor de ge allieerden als voor de Duitschers. Duitschland erkent de commissies, die waren ingesteld in het Verdrag van Versailles, niet langer. In officieuze Duitsche kringen,; aldus Havas, wordt er op gewezen, dat het doel van de opzegging zuiver politiek is. Het gaat slechts om het herstel van de Duitsche souvereiniteit over de Duitsche wateren. Het is, zoo zeide men, niet de bedoeling, de scheepvaart op Elbe of Rijn te treffen. De aan Tsjecho- Slowakije toegestane vrijha vens te Hamburg en Stettin blijven bestaan. In het Verdrag van Versailles staan de vol gende bepalingen, welke betrekking hebben op de internationalisatie der rivieren: „Internationaal worden verklaard- de Elbe, van de monding van de Moldau af en de Mol- dau van Praag af; de Oder, van de monding der Oppa af; de Memel, van Grodno af; en de Donau, van Ulm af". Op deze waterwegen worden de onderdanen, het eigendom en de vlaggen van alle landen op voet van volkomen gelijkheid behandeld en wel met dien verstande, dat geen onderscheid ten ongunste van eenig land mag worden ge maakt in vergelijking met een oeverstaat of een meestbegunstigde natie. Duitsche schepen mogen regelmatige scheep vaartverbindingen voor reizigers en goederen tusschen de havens van geallieerde staten slechts met speciale machtiging onderhouden. Verder werden in het Verdrag bepalingen op genomen met betrekking tot Rijn en Moezel. In beginsel werden de voorschriften van de Rijnvaart-acte van Mannheim (1868) gehand haafd, aldus lezen wij in de „Telegraaf". De Rijnvaart-commissie werd echter anders samen gesteld, voornamelijk met het oog op het feit, dat Frankrijk weer oeverstaat was geworden. Er kwamen 5 Franschen en 4 Duitschers in, benevens 2 vertegenwoordigers elk van Neder land, Zwitserland, Engeland, Italië en België. Bovendien werd een algeheele herziening der Rijnvaart-acte aangekondigd. Tot deze bepa ling is ook Nederland toegetreden. Begin van dit jaar is, na vele jaren moei zame onderhandelingen, in een vergadering der Centrale Rijnvaartcommissie te Straats burg, een voorloopige regeling tot stand ge komen, welke beoogt de acte van Mannheim in overeenstemming te brengen met de huidige eischen van de Rijnvaart. Deze voorloopige regeling werd door zes landen geparafeerd, niet echter door Nederland, dat zich bleef verzetten tegen een nieuw Rijnvaart-statuut, waarbij de „surtaxes d'entrepöt" gehandhaafd zouden blij ven. V Ten aanzien van het bericht, dat de Duitsche Rijkskanselier besloten heeft de bepalingen van het Verdrag van Versailles inzake de inter nationalisatie van de rivieren op te zeggen, verneemt Havas van welingelichte zijde, dat de Fransche regeering hiervan niet van te voren op de hoogte werd gesteld. In Britsche kringen is de eenzijdige opzeg ging door Duitschland met groote reserve ont vangen. Men legt er den nadruk op, dat wan neer Duitschland van meening was, dat deze clausule van het Verdrag van Versailles niet in overeenstemming was met zijn souvereini teit het de herziening daarvan had moeten na streven door onderhandelingen, gelijk de Turk- sche regeering dit heeft gedaan ten aanzien van de Dardanellen. Men is van meening, dat deze abrupte opzegging niet gerechtvaardigd ia. In het officieele schrijven, dat door de Duitsche regeering aan de betrokken regeeringen gezonden is betreffende de clausule van het Verdrag van Versailles over de internationalisatie van rivieren wordt allereerst gezegd, dat het niet gelukt is door onderhandelingen een toestand in het leven te roepen, die in overeenstemming zou zijn met het Duitsche standpunt. „Bovendien, aldus gaat dit document verder, is de aan den Rijn, naast Duitschland, belang rijkste oeverstaat, het koninkrijk der Neder landen, niet toegetreden tot de in Mei j.l. tot standgebrachte overeenkomsten. Juist echter aan deze rivier zijn duidelijke toestanden nood zakelijk". Voor Elbe, Oder en Donau. aldus het schrijven verder, bestaan nog regelingen, die in strijd zijn met de Duitscne souvereiniteit, terwijl ook ten aanzien van het Keizer-Wilhelm- kanaal de beperkende bepalingen moesten wor den gehandhaafd. De Duitsche regeering kan dit niet langer dulden. Zij ziet zich derhalve gedwongen tot de ver klaring, dat zij de in het Verdrag van Versail les vervatte bepalingen omtrent de zich op Duitsch gebied bevindende waterwegen en de op deze bepalingen berustende internationale stroom-documenten niet meer voor zich als bindend erkent. Zij heeft - dienovereenkomstig besloten de voor den Rijn op 4 Mei aangegane voorloopige overeenkomst (modus vivendi) vol gens artikel 3 paragraaph 2 met '«middellijk van kracht worden op te zeggen en af te zien van de onderteekening der voor de Elbe ont worpen overeenkomst van gelijk karakter. Het schrijven gaat dan verder: „Tegelijkertijd deelt de Duitsche re geering mede, dat de volgende re geling door haar getroffen is: De scheepvaart op de op Duitsch gebied liggende waterwegen staat open voor alle met het Duitsche rijk in vrede levende staten. Er wordt geen onderscheid gemaakt tusschen Duitsche en Buitenlandsche schepen. Dat geldt ook voor de kwestie van de scheepvaartgelden. Daarbij ver onderstelt de Duitsche regeering, dat op de waterwegen van de andere betrokken staten wederkeerigheid verleend wordt. Bovendien zal de Duitsche regee ring den Duitschen autoriteiten over de waterwegen instructie geven met de bevoegde autoriteiten van de an dere aan de waterwegen liggende staten gemeenschappelijke problemen te bespreken en daarmede eventueel overeenkomsten af te sluiten." ROME, 14 Nov. Ter eere van den Hongaar- schen Rijksbestuurder, admiraal Horthy, zal op 26 November in de Golf van Napels een groote vlootparade worden gehouden, waaraan 108 een heden der Italiaansche marine, waaronder 60 onderzeebooten, zullen deelnemen. Een deel der schepen is reeds in de haven van Napels voor anker gegaan. VERWACHTING: Meest matige Weste- lijke tot Zuidwestelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, aanvan- kei ijk iets zachter. Ëj Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk nog weinig verandering. STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind Zaterdagavond te 18.45 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol- §jj land „Weest op uw hoede". Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 14 November: Kardinaal Pacelli is hedenmiddag om kwart over twaalf te Napels aangekomen, door de Italiaansche overheid met buiten gewoon eerbewijs begroet. Bij het naderen van de haven heesch de Conté di Savoia de Pauselijke vlag. Aan boord van de Italiaan sche oorlogsschepen, die in de haven van Napels lagen stonden de manschappen op het dek aangetreden in het gelid en speelde de muziek de Pauselijke hymne. Naast de vertegenwoordigers van de Italiaan sche autoriteiten waren ook de Aartsbisschop van Napels, Kardinaal Ascalesi en Mgr. Tardini en verscheidene uit Rome overgekomen Vati- caansche persoonlijkheden aanwezig om den Kardinaal-staatssecretaris te begroeten. In plaats van met den middagtrein heeft Kardinaal Pacelli eerst tegen den avond de reis naar Rome aanvaard, waar hij hedenavond om 8.13 is aangekomen. Mgr. Pizzardo, Mgr. Borgongini Duca en vele andere hooge prelaten, onder wie wi; ook den Pauselijken Internuntius te Den Haag Mgr. Paolo Giobbe opmerkten, verwelkomden den kerkvorst op het perron. Er was geen muziek aanwezig, doch de be groeting droeg een intiem karakter, vooral daar velen van de aanwezige bisschoppen met den Kardinaal den priesterlijken bioedergroet wis selden. Ook waren alle diplomatieke vertegenwoor digers bij het Vaticaan op het perron aanwezig hetgeen aan de begroeting een bijzonder fees telijk karakter gaf. In Vaticaansche kringen wordt veel ge sproken over de resultaten van Kardinaal Pacelli's bezoek aan de Ver. Staten. De luisterrijke ontvangst wijst er op, dat deze reis, als een vacantiereis begonnen, inderdaad een groote beteekenis heeft ge had voor de belangen der Kerk in Amerika. Algemeen wordt het waarschijnlijk geacht dat binnen korten tijd diplomatieke betrek kingen tusschen de Ver. Staten en het Vaticaan zullen worden aangeknoopt. Tevens heeft Kardinaal Pacehi een diepgaan de studie kunnen maken van de positie der Kerk in de Ver. Staten, waar de katholieken zoo'n belangrijk deel van de bevolking uitmaken. Hij heeft daarbij zijn bijzondere aandacht ge wijd aan het heden zoo op den voorgrond tre dende probleem van de godloosheid en aan de, in de Ver. Staten op zoo voorbeeldige wijze gevoerde verdediging der openbare zedelijkheid. BOEKAREST, 14 Nov. (DNB) Binnen het kader van de herdenkingsfeesten voor de aan sluiting van Zevenburgen bij Roemenië zal hier van 1 tot 3 December een groote betoo ging gehouden worden door de parlementsleden van Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Joego slavië voor de Kleine Entente en tegen het revisionisme. Ongeveer dertig Tsjechische en evenveel Joego-Slavische vertegenwoordigers zullen aan deze betooging deelnemen. De Maharadja van Mi- sore heeft een wereld reis achter den rug. Bij zijn thuiskomst had men de staats- olifanten feestelijk be schilderd!. MADRID, 14 Nov. (Havas). He denochtend wierpen bombardements vliegtuigen van de nationalisten bom men op verscheidene punten der stad. Naar verluidt zijn een vijftigtal per sonen gedood en 200 gewond. Aan alle fronten voor Madrid duurt het artillerieduel voort. In den sector Isera-Villa Verde rukten de regeeringstroepen verscheidene kilo meters op. In den sector Caraban- chel werd een hevige aanval van de Marokkanen en het vreemdelingen legioen door de infanterie en de luchtmacht der regeering afgeslagen. Radio Scvilla heeft hedenmorgen medege deeld, dat de toestand aan het front van Aragon ongewijzigd is. Aan het front var. Madrid is een aanval van een internationale colonne afgeslagen, waarbij deze 300 dooden verloor. De rechtsche strijdkrachten aan het front van Madrid zijn thans 40.000 man sterk. De colonne-Tella houdt de voorstad Usera be zet. De vijand heeft een tegenaanval ondernomen aan het Oostelijk front-Sesena, Pinto, Cerro de los Angeles doch werd afgeslagen. Hedenmiddag om half twee heeft de natio nalisten-zender van Sevilla o.m. het volgende bekend gemaakt: De geheele aandacht van Spanje is gericht op het front van de zeventiende divisie, waar de regeeringstroepen een algemeenen aanval hebben ontketend, die werd afgeslagen met zware verliezen. Op de gesneuvelden zijn be velen gevonden, die afkomstig waren van den Russischen generaal. Na dezen aanval conso- lideeren de rechtschen thans hun stellingen m Barcelona zijn twee Russische schepen aangekomen met oorlogsmateriaal. Generaal Llano de Encomienda, de com mandant van de divisie Barcelona op het oogenblik, dat de opstand uitbrak, is naar Madrid vertrokken om de leiding van de regeeringstroepen aan het Noordelijk front op zich te nemen. De Britsche ambassadeur in Spanje, die mo menteel te Hendaye vertoeft, heeft van de junta der nationalisten te Burgos bericht ont vangen, dat het Britsch-Amerikaansch hospi taal te Madrid in de Calle Velasquez in de veiligheids-zóne" ligt. De directie van het ziekenhuis werd verzocht dc vlag van het roode kruis op het gebouw te hijschen en de commandant van het leger der nationalisten werd hiervan in kennis gesteld. Twaalf matrozen van het Noorsche schip „Rona", dat heden te Danzig aankwam, deel den aan de pers mede, dat zij het schip ver lieten aangezien het 1100 ton munitie naar Spanje brengt. Zjj deelden verder mede, dat de „Rona" een nieuwe bemanning aanmon stert en Donderdag zal vertrekken. De reeder van de „Rona" verklaart echter, dat hetgeen de oemanning beweert onjuist is. De „Rona" is in Danzig in reparatie en de bemanning is op de gebruikelijke wijze ont slagen. De reeder weigert nadere bijzonder heden mede te deeien. zeggende, dat in deze aangelegenheid niets mede te deelen valt. In verband met het feit, dat in het blad van het Spaansche volksfront „Porvenir (Toe komst)" een artikel was verschenen, dat door een Israëliet was onderteekend, hebben de mohammedanen te Tanger een betooging van anti-semietisch karakter op touw gezet, aan gezien zij van meening zijn, dat genoemd arti kel beleedigend is te hunnen opzichte. De po litie slaagde er gemakkelijk in de orde te her stellen. Drie agenten van politie werden licht gewond. Ten aanzien van het bericht, dat 1500 mijn werkers te Rio Tinto door de nationalisten zijn gefusilleerd, dees de Spaansche ambassadeur te Londen mede, dat «0 pet. van de employé's van deze mijnbouw-maatschappij geen communisten waren, doch aangesloten bij de algemeene ar beiders unie, het vakverbond van de socialis tische partij. De zware regenval van den laatsten tijd heeft een groot deel van Vlaanderen onder water gezet. Koning Leopold bezoekt het geteisterde gebied TOKIO, 14 Nov. (Havas) In Japansche vloot- kringen is een zekere nervositeit merkbaar ten gevolge van het bericht, dat de Amerikaansche admiraliteit voornemens zou zijn een basis voor watervliegtuigen te bouwen op Midway-elland. De autoriteiten van de Japansche marine ver klaren, dat Japan niet onverschillig kan blijven ten aanzien hiervan, aangezien deze basis de veiligheid van Japan zou kunnen bedreigen. Zij zijn van meening, dat Washington geen verlen ging zal vragen van de clausules inzake het niet versterken van de eilanden in den Stillen Oceaan, in het verdrag van Washington, dat 31 December van dit jaar ten einde loopt. Nader wordt uit Washington gemeld: De aan beveling, die de ingenfeurscommissie van het leger aan het Congres heeft doen toekomen om een erediet van 500.000 dollar in te willigen voor verbetering van de lagunes van het Wake eiland en van een millioen dollar voor- het BERGEN (Henegouwen), 14 Nov. (Havas) In den dichten mist zijn op den weg Valenciennes Jemappes drie electrische treinen tegen elkaar gebotst. Een twaalftal personen werd licht ge wond. De materieele schade is aanzienlijk. eiland Midway beide eilanden liggen in de niet-versterkte zóne, vallende onder artikel 19 van het verdrag van Washington heeft do volgende rechtzetting van het staatsdeparte- ment doen uitgeven; de onder het oog geziene verbeteringen worden ten uitvoer gelegd, ten einde de tusschenlanding te vergemakkelijken van de watervliegtuigen der lijn over den Stil len Oceaan en hebben geen betrekking op de defensie. MOSKOU, 14 Nov. (D. N. B.) Aan de tot dus ver gemelde arrestaties van Duitschers te Mos kou moet nog een zevende geval worden toe gevoegd, dat pas thans bekend is geworden. Te Leningrad zijn, voor zoover men hier heeft vernomen, in het geheel 11 Duitschers gearres teerd. Er komen hier uit verschillende plaatsen der Sowjet-Unie berichten binnen over arrestaties op groote schaal, waarbij Sowjet-Russische on derdanen uit de meest uiteenloopende kringen betrokken zijn. Graaf Ciano heeft Zaterdag een onderhoud gehad met den Hongaarschen minister-presi dent Daranyi en minister van buitenlandsche zaken de Kanya. Vervolgens werd nij door den regent, admiraal Horthy in particuliere audiëntie ontvangen. Een directeur van het Belgisch ministerie van onderwijs is wegens malversaties tot een bedrag van ongeveer 100.000 francs te Brussel gearresteerd. TWEE IN ééN? VOOR VERAF EN NABIJ. NEW-YORK, 14 Nov. (Reuter). Waar schijnlijk op grond van het feit, dat de kracht der zeeliedenstaking in het gebied van New-York schijnt af te nemen, heb ben de New-Yorksche stakers een speciaal vliegtuig gecharterd, dat zij uitzonden om vlugschriften uit te werpen boven het s.s. „Washington", dat de haven naderde. In de vlugschriften wordt de bemanning opgeroepen zich bij de staking aan te sluiten. Tegelijkertijd heeft een sloep, die in de nabij heid van de „Washington" ging varen, door middel van een luidspreker gelijkluidende op roepen naar het schip gezonden. Het 6Chip voer op den vastgestelden tijd de haven binnen. Het ss. „American Farmer", dat gisteren reeds in zee had moeten steken naar Londen, ligt hier nog steeds. Gepoogd wordt nog twee stokers aan te werven ter aanvulling van de bemanning. In San Francisco veroorzaakt de staking naar men zegt een dagelijksche schade van zeven millioen dollar. De koopvaardij orga nisatie heeft dan ook een oproep aan het publiek uitgegeven, waarin een onmiddellijke regeling bepleit wordt. Duitschland zegt de bepalingen van het Ver drag van Versailles inzake de internationali satie der rivieren op. Nationalisten hebben Zaterdag Madrid weer hevig gebombardeerd; 50 dooden, 200 gewon den, Amerika versterkt het eiland Midway in den Stillen Oceaan; Japan acht zijn veiligheid be dreigd. Drie treinen op elkaar gebotst in België. Twaalf personen licht gewond, materieele scha de is aanzienlijk. Voortgezette vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij. Beurs van New-York: Stemming vaster. O Leg niet op alle slakken en slakjes zout. Bedenk, dat, wanneer kleinighe den hebbelijkheid]es of onhebbe- lijkheidjes u hinderen in anderen, die anderen ook wel ééns, of méér dan eens, zullen worden gehinderd door u. Over hoeveel dingen wordt- getwist, die zelfs niet waard zijn, dat men erover praat! Hoe dikwijls stui ven we op om een beuzeling, en hoe menigmaal bederft een noodeloos scherp woord de sfeer om ons heen voor den geheelen dag, en zelfs nog voor den volgenden! Een beetje meer zelfbeheersching, een beetje meer nuchterheid, een beetje meer inzicht en toegeeflijk heid, en zonder veel moeite zal men zich de narigheden besparen, die de nietigheid hunner oorzaak ten spijt de bron kunnen worden van werkelijke conflicten en wezenlijk verdriet. TOULOUSE, 14 Nov. (Havas). In den afge- loopen nacht heeft een Senegaleesch soldaat een Fransch soldaat gedood en een ander le vensgevaarlijk gewond. Na een hevig gevecht werd de Senegalees door de wacht overmeesterd. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 756.4 Vorige stand: 756.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1