KIEST .BREEMEN KWIEK EN VIEF INCASSO-BANK N.V. I GELOOF EN WETENSCHAP Laatste Nieuws WEEK- RECLAME stoomen 20 pCt. flAVKCHHJS VERVEN korVing effectenorders EFFECTEN HET JONGSTE BESLUIT VAN DUITSCHLAND Üv linieer af 'm ZONDAG 15 NOVEMBER 1936 Uitbreidingsplan voor den Oudeweg HET prinselijk huwelijk HAARLEM Oude vrouw aan gereden Prof. Leopold Levaux over Dos to ie fski Strenge straffen GORDIJNEN - TAPIJTEN OVERGORDIJNEN De valutamarkt Nieuwe Spaarnebrug en spoorwegviaduct JONGEREN-AFDEELING R.K. STAATSPARTIJ De organisatie in de toekomst Geschenk van het bloembollenvak? Verkeersongevallen over 1935 te Heemstede HET MERK VAN VERTROUWEN SCHOUWTJESLAAN - TEL. 10070 Badhuizen „Witte Kruis" Programma van de Haarl. Radio- centrale op Zondag 16 Nov. Personalia Bij het oversteken door een vracht- auto gegrepen VOOR DE STILLE ARMEN BURGERLIJKE STAND KRUISWEG 59 HAARLEM Frankrijk wenscht een gezamenlijk protest te Berlijn De veroordeeling van Poolsche onderdanen te Danzig WINTERKOUDE BLIJFT NOG VERAF ALLEEN GELDIG VOOR GOEDEREN DIE WIJ DEZE WEEK ONTVANGEN Depreciatie van den gulden met ruim 20 3/4 pet. KATH. GEZONDHEIDSZORG In de provincie Noord-Holland DIE INVOER VAN PERZIKEN UIT ITALIË Onze tuinbouw ernstig benadeeld LEENING WILTON IJSHOCKEY De Blauwe Zes Twee wedstrijden tegen Etoile du Nord STAD UWS B. en W. stellen voor een nieuw uitbreidings plan voor den Oudeweg vast te stellen. In de toelichting lezen wij; „Dit uitbreidingsplan omvat het gebied lig gende tusschen de spoorbaan HaarlemAm sterdam, het gebied van het uitbreidingsplan „Waarder- en Veerpolder" en het Noorder Spaarne. De genormaliseerde Oudeweg, voorkomende op het uitbreidingsplan „Waarder- en Veer polder" is op het uitbreidingsplan „Oudeweg" met een flauwe bocht doorgetrokken naar het Spaarne, waarover een brug is gedacht, die den Oudeweg in verbinding brengt met het stedelijk verkeerswegennet. Het terrein ten zuiden van den genormaii- seerden Oudeweg is' bestemd voor indUstrieele doeleinden. De ten noorden van dezen weg lig gende woonwijk is met eenige bebouwing' tot «en afgerond geheel gemaakt." In feite komt het uitbreidingsplan hier op neer, dat de Oudeweg, die naast en langs de Oostvest loopt, lijnrecht wordt doorgetrokken, zoodat er dan ook een viaduct voor dezen weg in den spoorweg moet komen naast het via duct in den spoorweg over de Oostvest. Nu loopt de Oudeweg met een groote S-bocht naar den spoorweg toe en ligt het viaduct over den 3veg op een grooten afstand van het viaduct over de Oostvest. Er zal dus een nieuw viaduct gebouwd moeten worden. Langs den spoorweg, aan den anderen kant dan waar de Centrale Werkplaats is gelegen, is over de geheele lengte van den spoorweg een nieuw industriegebied geprojecteerd, ongeveer 100 M. breed en naar schatting 500 M. lang. Langs dit industriegebied (dus op ongeveer 100 M. afstand van de spoorbaan) is de nieuwe Weg geprojecteerd, met een breedte van 20 M. Be weg loopt van den Oudeweg bij den ingang haar de Gasfabriek evenwijdig met de spoor baan naar het Spaarne, waar hij uitkomt even ten Zuiden van de tegenwoordige uitmonding Van de Oostvest in het Spaarne. Daar zal de nieuwe weg met een brug over het Spaarne met den anderen oever (Het Prinsen Bolwerk en Hooimarkt) verbonden worden. De Oostvest loopt thans, na de spoorbaan gepasseerd te zijn, met een zeer groote bocht naar het Spaarne. Deze bocht wordt afgesne den en vrijwel recht gemaakt, zoodat de Oost vest in de toekomst vrijwel vlak naast de spoorbaan en tusschen de spoorbaan en den nieuwen weg in naar het Spaarne zal stroomen E»e brug, die over de Oostvest in den Harmen- jansweg ligt, moet dan ook veel meer naar de spoorbaan toe verplaatst worden. De Harmen jansweg is op 13 M. breedte geprojecteerd. Verschillende straten, die thans reeds bestaan en bebouwd zijn, worden verlengd en hier en daar met plantsoen afgesloten. Dit woonterrein is geheel voor één-gezinswoningen bestemd. Als de nieuwe brug gebouwd wordt zal het tegenwoordige pontje van de Veenpolderstraat bij de Drostefabrieken naar den Spaarndam merweg kunnen vervallen. Hopelijk dat het nieuwe uitbreidingsplan spoedig tot uitvoering komt. Het zou een ge duchte opruiming in die oude buurten bij den Harmenjansweg en de Oostvest geven en een Pracht van een verkeer,sschepping zijn! omvattende de Parochies; Kathedraal St. Bavo, St. Antonius en O. L. Vrouw te Overveen. De leden van elke afdeeling hebben krach tens hun lidmaatschap van „de Jongeren-Af- deeling'' regelmatig en gratis toegang tot in de verschillende parochies te houden Ont- wikkelings- en Debatingavonden, te organisee- ren door de verschillende Parochieele Propa- gandaclubs en zullen daartoe telkenmale schrif telijk worden uitgenoodigd. Een zieer mooie gelegenheid dus om zich in Katholiek verband en op zeer afwisselende wijze ontwikkeling te doen bijbrengen over tal van vraagstukken en problemen, welke onzen tijd beroeren en ten volle de belangstelling waard zijn. De Jongeren worden allerdringendst uitge noodigd van de regelmatige uitnoodigingen tot bijwoning dezer avonden toch vooral gebruik te maken. Intuss'chen zullen de Jongeren in den loop van ieder jaar nog verschillende uitnoodigin gen voor andere zeer nuttige avonden berei ken, waarop het echter moeilijk is nu reeds vooruit te loopen. Tenslotte wordt nog met klem aanbevolen trouw lezer (es) te zijn van het mooie 14- daagsche propagandablad „De Opmarsch". Nog zij opgemerkt, dat de jongeren, waar nog niet reeds geschied, weldra in de gelegenheid zullen zijn in elk parochieel bestuur van de R. K. Propagandaclub een vertegenwoordi- ger(ster) van de jongeren te verkiezen, waar door de jongeren ook aldaar contact zullen hebben met de ouderen. Tenslotte zullen de jongeren straks via de Propagandaclubs in de gelegenheid worden ge steld al naar gelang kennis van zaken, prac- tiscli deel te nemen aan het politieke werk, dat ons zeker in het eerstkomende jaar in groote hoeveelheid en verscheidenheid wacht. Met den weleerw. heer H. de Greeve zeggen wij„dat is een programma, waard om er je schouders en je vuisten onder te zetten! Samen werken, priesters in de beginselpolitiek, gij jongeren in de harde practijk van het schoone leven!" EENSGEZIND in een hecht aaneengesloten front öp voor: DE KATHOLIEKE STAATS PARTIJ! De R.K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" afd. Haarlem van de R.K. Staatspartij en het hoofd bestuur van de Alg. R.K. Propagandaclub heb ben aan de jongere leden, die toegetreden zijn tot de R.K. Staatspartij op de gehouden, zoo succesvolle Jongerenavonden een uitstekend ge redigeerde circulaire gezonden omtrent de toe komstige organisatie der politiek georganiseer de jongeren. In deze circulaire wordt allereerst vreugde geuit over het feit, dat de nog immer grootste partij van Nederland zich ook in Haarlem ver rijkt zag met jong bloed, met den frisschen geest van ruim 350 jongeren! Danken wij dit succes voor een niet gering gedeelte eenerzijds aan de organisatoren van beide bijeenkomsten de heeren A. J. Lips en H. O. H. Knötschke anderzijds aan de uit eenzettingen van den weleerw. heer H. de Greeve en de heeren F. Rholing en H. Kuiper, dit moge men niet vergeten; het succes is vooral de vrucht van het enthousiasme en de belangstelling, waarmede de Jongeren allen aan den oproep gehoor hebben gegeven. De circulaire zet dan in treffende en over tuigende bewoordingen uiteen, dat thans van alle zijden het Christendom in zijn grondvesten wordt aangetast, doch dat het niet gaat, zoo als de N.S.B. beweert, om de tegenstelling; com munisme of nationaal-socialisme. Wij vreezen &*een extremisme, wij willen ons zelf blijven. Verstrooiing beteekent zelfmoord, gelijkschake ling altijd uitschakeling voor en van ons. „Geen roode dwingelandij Geen bruine tyranny Een Christen Maatschappij Dat willen wij." En omdat te bereiken mag niemand op dit beslissende oogenblik ontbreken! De circulaire doet dan ook een dringend beroep op alle Ka tholieke Jongeren om propagandist in eigen kring te zijn en in de eerstvolgende maanden één lid voor de Jongerenafdeeling aan te bren gen, zoodat men het nieuwe jaar met verdub beld ledental kan ingaan. Hét moge zoo zijn! Ontwikkeling en nog eens ontwikkeling moet het devies' van de Jongeren zijn om de toe komstige taak te kunnen weten en begrijpen als zij zelf op 25-jarigen leeftijd kiezer(es) zullen zijn. Het bestuur van de R.K. Staatspartij, afd. Haarlem, heeft in samenwerking met het hoofdbestuur van de Alg. R.K. Propagandaclub dan ook ernstig de mogelijkheden overwogen °m op de beste wijze onzen politiek georgani- «eerden jongeren in organisatorisch verband ontwikkeling bij te brengen. Teneinde daarbij gedecentraliseerd tewerk te gaan heeft men onze stad allereerst in 3 af- deelingen ingedeeld: Afd. I omvattende de Pa rochies: st. Jan, O. L. Vrouw en St. Joseph; Afd. IX omvattende de Parochies: H. Elisabeth ®n Barbara, H. Liduina, O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (H.N.) en H. Hart: Afd. III „Hobaho" publiceert onder het hoofd „Ver zorgen wij den tuin?" een en ander naar aan leiding van het feit, dat Prinses Juliana en Prhjs Bernhard in het Koninklijk Paleis te Soestdijk zullen gaan wonen en den wensch, dat het Ne- derlandsche volk voor de inrichting van het gebouw zal zorgen. Dan schrijft de redactie: Om het Kon. Paleis te Soestdijk strekt zich ook een tuin uit, een tuin, die misschien niet verwaarloosd is, maar waaraan niet de zorg is besteed, die past bij een gerestaureerd gebouw en die zich zeker niet in een staat bevindt, welke in harmonie is met de stemming van een jong gehuwd paar. In alle steden en dorpen van ons lieve vader land, tot in het kleinste gehucht toe, wordt over dacht wat voör huwelijksgeschenken men zal aanbieden. Heeft de Nederlandsche tuinbouw zich ook reeds afgevraagd, wat hij zal geven? Hebben de bloembollenkweekers al bedacht, dat zij niet mogen achterblijven? Leent de uitgestrekte tuin van het Koninklijk Paleis te Soestdijk zich niet uitstekend voor een beplanting met bolgewassen? Zou de vereeniging, die het aandurfde half Groenendaal met bolgewassen te versieren en die duizenden en duizenden bezoekers van hein de en ver wist te trekken, zich niet in verbinding kunnen stellen met het Prinselijk paar en het verlof durven vragen om den tuin bij het paleis te Soestdijk te mogen beplanten? We stemmen direct toe, dat we rijkelijk laat met ons plan voor den dag komen, maar waar een wil is, is ook een weg te vinden. Moge ons idee niet op bergen van bezwaren stuiten, maar een onthaal vinden, dat veel belooft. De paleistuin te Soestdijk moet in het ko mende voorjaar aan allen, die de gelegenheid krijgen van de kleurenpracht te genieten, kun nen zeggen: Ziehier het huwelijksgeschenk van het bloem bollenvak. Verschenen is het statistisch overzicht van verkeersongevallen over het jaar 1935. Het totaal aantal verkeersongevallen bedroeg in Heemstede 95. Hiervan waren er 87 te wij ten aan fouten van bestuurders van vervoer middelen, 3 aan fouten van voetgangers, 1 door gebreken aan vervoermiddelen, 1 door toestand van den weg inclusief slippen en doorglijden, 3 andere oorzaken. Vier personen werden ter plaatse gedood en 2 personen overleden later aan de bekomen verwondingen, 129 personen werden meer of minder ernstig gewond. In 62 gevallen ont stond uitsluitend materieele schade. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand October was: Badhuis Koudenhorn 1090 mannen, 442 vrouwen, 148 baden werkloozen, totaal 1680; Badhuis Leidscheplein 1645 man nen, 766 vrouwen, 582 schoolbaden, 197 baden werkloozen, totaal 3190; Badhuis Schotersingel 1904 mannen, 849 vrouwen, 943 schoolbaden, 187 baden werkloozen, totaal 3883; Badhuis Hof dijkplein 1675 mannen, 644 vrouwen, 1066 school baden, 418 baden werkloozen, totaal 3803; Bad huis van Egmondstraat 2018 mannen, 1098 vrouwen, 1113 schoolbaden, 696 baden werkloo zen, totaal 4925. Programma I: Hilversum I (Huizen). Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.05 en 8.20 Parijs Radio; 9.05 Keulen; 9.20 Deutschlandsender; 9.50 Keulen; 11.20 Radio Danmark; 12.20, 12.50, 1.20, 1.30 en 1.50 Vlaamsch Brussel; 2.20 Diversen; 2.55 Pa rijs Radio; 3.20 Keulen; 4.20 Parijs Radio; 5.20 Keulen; 6.05 Diversen; 6.35 en 6.50 Franscli Brussel; 7.20, 7.30, 7.50 en 9.20 Berlijn; 9.40 Weenen; 10.20 Vlaamsch Brussel; 10.35 en 11.05 Weenen. Programma IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Vlaamsch Brussel; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05 en 11.35 Droitwich; 11.50, 12.05, 1.05, 1.20, 2.05, 2.55, 3.55, 4.20 en 4.50 London Regio nal; 5.35 Droitwich; 6.20 Diversen; 7.00, 7.15 en 7.40 Droitwich; 8.20 Weenen; 8.50 Droitwich; 9.20 London Regional; 10.20 Diversen; 10.45 en 12.00 London Regional. Programma V: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Populair. 1. Pariser Einzugsmarsch, Groot orkest; 2. Tee bei Mai- kafer, Dajos Bela; 3. Ritual Fire dance, Mond orgel door Larry Adler; 4. Die frechen Spatzen, Orkest met xylofoon; 5. On a local train jour ney, Intern. Novelty Orkest; 6. The blue bird, Gino Bordin; 7. Wiener Volksmusik, Dajos Bela; 8. Puppe und Hampelmann, Dajos Bela; 9. Ma rine Liederpotpourri, Orkest; 10. Le Canari, George Boulanger; 11. A Sailors adventures, In tern. Novelty Orkest; 12. Der Ritter vom Stec- kenpferd, Orkest met xylofoon; 13. Caprice Viennois, Larry Adler op mondorgel; 14. Vous êtes jolie, Madame, George Boulanger; 15. In Vienna one night, Gino Bordin; 16. Unter dem Siegesbanner, Groot orkest; 8.0012.00 Diversen. Voor het derde gedeelte van het notarieel examen zijn te 's-Gravenhage geslaagd de hee ren H. J. v. d. Briel te Heemstede, mr. D. de Jong te Haarlem en R. A. P. Roozen te Over veen. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waai hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 et. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gewaagd et» aangeboden) 10 ct. per regel. Zaterdagnamiddag omstreeks kwart over vijf is de 84-jarige weduwe J. S., wonende Harme- jansweg te Haarlem, bij het oversteken van den rijweg op den Koudenhorn aangereden door een vrachtauto. De vrouw kreeg een diepe hoofdwonde en is per ziekenauto naar het Groote Gasthuis ver voerd, waar zij ter observatie is opgenomen. Haar toestand is, ondanks haar hoogen leeftijd, op het oogenblik niet levensgevaarlijk. Het ongeluk is waarschijnlijk geheel aan on oplettendheid te wijten. De chauffeur heeft tot het laatste oogenblik alles gedaan om een aan rijding te voorkomen. Hem treft vermoedelijk geen schuld. Wat een mooie giften kwamen er in de laat ste 14 dagen binnen en hoe verheugd is de Commissie voor de Stille Armen hiervan publiek kennis te mogen geven. Trouwens, zonder den geregelden steun en hulp van de vele vrienden, die ons Liefdewerk zich in den loop der jaren heeft gemaakt, zou dit niet kunnen blijven bestaan, want hoe zou het anders mogelijk zijn, slechts in zeer beperk te mate te voldoen aan de talrijke aanvragen die op onze 14-daagsche vergadering ter tafel komen. Het gaat de Commissie vaak aan het hart zoovele aanvragen te moeten afwijzen, welke eigenlijk door haar in behandeling moesten ge nomen worden omdat ze ten volle behooren tot de taak van het Liefdewerk. Maar steeds dat akelige geldgebrek in de laatste jaren heeft remmend gewerkt op den aanvang onzer be moeiingen bü het lenigen van de' nooden van de stille armen. Toch zijn onze arme vrienden ook nog vaak op andere wijze te helpen dan door geld. Zoo hebben wij thans weer vele aanvragen om een colbert-costuum en geeft dit ons aanleiding te vragen aan de katholieke heeren uit Haarlem en omstreken: wie uwer heeft zulk een nog draagbaar costuum disponibel voor onze vrien den? U zult daarmee veel vreugde brengen in hun harten, want hoe ver ze ook maatschap pelijk gedaald mogen zijn, ze komen nog gaar ne netjes voor den dag. Wilt U even een telefoontje geven aan onzen Voorzitter H. B. Swarte, Anegang, telefoon no. 11730, die gaarne bereid is uw gedragen col bert-costuum te. laten afhalen? Wij zullen dan zorgen, dat uw pak aan den passenden man komt. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau der courant en aan het adres van onzen penningmeester P. J. Busé, Gast- huissingel 64, alhier. Postgirorekening no. 13543. I Getrouwd. 14 Nov.: T. A. J. Nieuwenhuijs en M. A. Lindner. Geboren: 14 Nov. C. v. d. KroftTermets, z; 13 Nov. N. v. SchuppenGoulooze, z; li Nov. J. E. M. MetselaarHamers, d; 13 Nov. E. M. v. d. WaalsVellinga, z; 10 Nov. A. Treffers Mink, d; 12 Nov. A. J. Landa—Coppens, d; 13 Nov. S. Zonneveld—Werkhoven, d; 12 Nov. M. C. GroenmanCohen, d; 13 Nov. A. de Vries Hollander, d. I I belast zich met de u i t voering van en verstrekt voor schotten in reke ning-courant tegen onderpand van (Financieel week overzicht op aan vraag gratis ver krijgbaar) Voor de leden van de Haarlemsche vereeni ging „Geloof en Wetenschap" sprak de Luiksche hoogleeraar Léopold Levaux over „Dostoiefski. als profeet der revolutie en verkondiger der uit eindelijke opstanding." Aan de hand van de laatste werken van den grooten Russischen schrijver belichtte hij Dostoiefski's inzichten en diepste bedoelingen, die zoo diepzinnig en ge nuanceerd zijn, dat de gemiddelde lezer ze maar zelden begrijpen en doorvoelen kan. „Men" ziet in Dostoiefski doorgaans niet meer dan den morosen pessimist, die met een ziekelijke phan- tasie romanfiguren heeft geschapen, die door de letterlievende gemeente schwarmerisch als „ty- pisch-Russisch" worden bevonden. Prof. Levaux heeft in een bijna schools- verantwoorde en juist daarom wel bijzonder in drukwekkende voordracht de figuur van Do stoiefski geteekend zooals zij was, den christelij- ken denker van na 1870, bij wien de vagere humanitaire idealen van zijn vroegere werken plaats hadden gemaakt voor de godsdienstige overtuiging, welke ons slechts ontgaan kan door haar diepte en mystieke realiteit, zoo reëel, dat zij voor minder godsdienstigen wel onmerkbaar moest blijven. Het merkwaardige boek „Herinneringen ge schreven in een kelderwoning", dat in 1870 ver scheen, geeft de psychologische grondstelling van Dostoiefski's denken, den sleutel voor al zijn vroeger en later werk. De menschelijke natuur is extreem, zij neigt naar het onredelijke, kiest daardoor lijden boven geluk, om den prijs van een valsche vrijheid te behalen. De ethische en maatschappelijke uitwerking van dit thema gaf het geruchtmakende boek „De Bezetenen", de geschiedenis van een revolutie in een middel matig provinciestadje met middelmatige men- schen. Een voor een heeft spr. de hoofdfiguren van dit beangstigende boek geteekend: den libe ralen professor, die in het Verhaal van de be zeten zwijnen uit het Lucas-evangelie het dra ma van zijn leven en van zijn vaderland zag, den goedwillenden Sjatov den eenigen „bezetene" die zijn Godsgeloof had bewaard, Stravrojin, de centrale figuur van het boek en vooral Sjigaljev, den theoreticus van de revolutie. In het Sjiga- livisme vinden we alle trekken van het histo rische Leninisme angstig-duidelijk terug; zelfs de feiten der Russische omwenteling zijn er in be schreven met een duidelijkheid, die Berdiaef, Dostoiefski's geestelijken zoon, deed spreken van een program, dat door de latere bolsjewieken letterlijk aan „De Bezetenen" schijnt te zijn ontleend. Men kan Dostoiefski pas begrijpen, als men de kunst verstaat tusschen de regels door te lezen. De feiten, die hij verhaalt, zijn onbelangrijker dan de beroering der geesten, die aan deze feiten ten grondslag ligt en zelfs de gedachten v-~i de hoofdpersonen reiken niet altijd tot de hoogte van Dostoiefski's intentie. De diepste be doeling van zijn latere werken zou men in het kort kunnen formuleeren in dé waarheid, dat het Rijk der Hemelen voornamer is dan het Rijk der aarde en dat toch dit laatste steeds boven het eerste wordt voorgetrokken. Prachtig is deze these uitgewerkt in den laat- sten roman, dien de meester schreef, „De ge broeders Karamazof". In het „adderkluwen" van moreel en verstandelijk verval, het huisgezin Karamazof, is de jongste zoon Aljosja als de reddende engel, de evangelische mensch, die met een groot geloof en zuivere liefde het christendom vertegenwoordigt, zooals Dostoiefski dit in het heilige Rusland zag bewaard. De jonge Aljosja heeft den geest van 'n monnik, al is hij ook op bevel van zijn geestelijken vader, den starets Zosima, uit het klooster getreden om ais leek in de wereld te arbeiden. Voelbaar voltrekt zich het wonder. Dimitri en Iwan Ka ramazof bekeeren zich. Een rumoerige bende schooljongens juicht aan de groeve van den kleinen Iljoesja bij de gedachte aan de Opstan ding der dooden. Door den jongen Aljosja heeft God overwonnen en is aan het Riik der Heme len de eereplaats hergeven. In „De Gebroeders Karamazof" heeft Dosto iefski een onvergelijkelijk en voor wie het boek ooit met aandacht lazen onvergetelijk beeld vande Russische spiritualiteit geschil derd. De schrijver zelf dacht, dat zijn standpunt typisch Russisch-orthodox was; de beteekenis van Rome is hem ontgaan: hij meende, dat in de Kerk van Rome het aardsche rijk het van den Hemel had gewonnen. Vladimir Salavjef, de beroemde Russische denker van rond 1900, dien men dikwijls het levend evenbeeld van Dostoiefski's Aljosja heeft genoemd, heeft eens in een rede op het graf van zijn meester te St. Petersburg de figuur van den christen Dostoiefski geteekend, zooals hij voor altijd in het christelijke denken zal blijven voortleven. Dostoiefski heeft nooit gebogen voor de macht der feiten; hij erkende de bovenna tuurlijke macht van geloof en liefde en de diepte van zijn denken kon zich niet beperken tot het wezen van de Russisch-orthodoxe kerk alleen. Hij zocht de eene, groote, waarlijk or thodoxe Kerk, Die altijd wezen zal. Hij erkende het geheim van het wonder en daardoor het ideaal van een onverdeelde christenheid. Den concreten inhoud van dit ideaal heeft Sa lavjef beter begrepen dan zijn meester. Maar toch zal het innige beeld van het heilige Rus land, dat Dostoiefski in de werken van zijn ouderdom schilderde, voor het christelijke Wes ten een der meest onmiddellijke aanknoopings- punten blijven, van waaruit wij den geestelijken rijkdom van het christelijke Oosten kunnen be naderen. Voor hen tenminste, die deze boeken met aandacht en begrijpen lezen, ze niet alleen verwerken tot een oppervlakkige schoonheids ontroering, die Dostoiefski zelf nimmer bedoeld heeft. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) PARIJS, 14 Nov. Naar aanleiding van de jongste schending van het Verdrag van Versailles door Duitschland, is de Fran- sche regeering van meening dat een ge zamenlijk protest tot Berlijn moet worden gericht. Het is evenwel duidelijk, dat haar eindbeslissing zal afhangen van de be raadslagingen, welke aan een eventueel protest zullen voorafgaan. De Fransche regeering heeft haar diploma- tleken vertegenwoordigingen in de betrokken hoofdsteden instructies gegeven contact te zoeken met de regeeringen, waarbij zij geac crediteerd zijn en met haar over te gaan tot bestudeering van den toestand, die geschapen is door het opzeggen door Duitschland van de rivierenclausules van het Verdrag van Ver sailles. Ter beantwoording van Duitschlands geste heeft de Fransche regeering voorts besloten gebruik te maken van de 24 uur, die haar nog resteeren, teneinde op haar beurt de tot stand gekomen regeling van 4 Mei betreffende den Rijn op te zeggen. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken deelt mede: De opzegging door Duitschland komt op het oogenblik, waarop de centrale Rijncommissie, die te Straatsburg vergaderen zal, op het punt stond de schikkingen van kracht te doen wor den, die bestemd waren in de plaats te komen van' de clausules van het Verdrag van Versailles. Deze schikkingen waren vastgesteld in een Fransch-Duitsch accoord, waartoe Duitschland het initiatief genomen had. Een accoord van denzelfden aard was reeds tot stand gekomen voor de Elbe en onderhan delingen betreffende de Oder waren op den goeden weg. De Fransche regeering pleegt overleg met de ander belanghebbende regeeringen. In Volkenbondskringen is men niet verwon derd over de opzegging van de bepalingen van Versailles inzake de rivieren door Duitschland, aangezien men hier reeds lang voelde, dat de bepalingen van Versailles betreffende Duitsch land moesten verdwijnen. WARSCHAU, 14 Nov. (A.N.P.) Naar aanlei ding van de veroordeeling van twee te Danzig wonende Poolsche onderdanen tot onderschei denlijk 6 en 9 maanden gevangenisstraf wegens vernieling van nationaal-socialistische emblemen in de sporthal te Danzig, wijzen de Poolsche bla. den op de strengheid der opgelegde straffen. De „Express Poranny" is van meening, dat het vonnis van de rechtbank te streng is en de neiging verraadt de zaak op te blazen. Het blad verwondert zich over de haast die men te Danzig heeft getoond om de schuldigen te straffen en voegt hieraan toe, dat de Danziger „justitie" verschillende aangezichten en maat regelen kent. In den laatsten tijd wil er geen einde komen aan het onstuimige weer. Was de herfst van het vorige jaar rijk aan stormen, dit jaar is de ru moerigheid in den dampkring nog grooter en de stormen, die wij tot dusVerre gehad hebben, zijn over het algemeen zwaarder geweest dan verle den jaar. Is het nu na den laatsten storm uit? Wij vreezen van niet. De laatste storm heeft hier te lande niet met groote kracht gewoed. De grootste windkrachten kwamen voor over het Zuiden van Engeland, West-Frankrijk en het Engelsche Kanaal doordat de kern van de stormdepressie ditmaal van de Z.W.-punt van Ierland naar de Helgolander Bocht trok en dus een weg volgde zoo Zuidelijk als zelden het ge val is. Zooals men weet komen de grootste wind krachten voor in de Zuidelijke helft der depres sie, die eigenlijk ten Zuiden van ons land voorbij trok. Het centrum der depressie trok vrijwel over ons land heen, vandaar betrekkelijk goed weer met zeer weinig regen en slechts matlg- sterken wind. Nu is de depressie, die tegelijk oplost, voorbij en zij wordt gevolgd door een smal gebied van hoogen luchtdruk, dat in Oostelijke richting over ons heen zal trekkén. Maar Vrijdag werd alweer een nieuwe, zeer diepe depressie gesignaleerd, die ongeveer 700 K.M, ten Z.W. van IJsland was ver schenen en waarschijnlijk in Noordelijke rich ting' verder trekt. Vermoedelijk zal een uitlooper van deze depressie ons niet onberoerd laten en ons na een afkoeling weer zachter weer brengen. Wat hierop volgt is nog onzeker maar wij moeten in het oog houden, dat wij hoogstwaar schijnlijk te doen hebben met de eerste depressie van een nieuwe reeks en dan is de meest voor komende gang van zaken, dat de volgende leden van die reeks weer, evenals bij de vorige reeksen, hoe langer hoe dichter bij komen. Al volgt hier uit nog niet dadelijk, dat wij spoedig opnieuw in stormachtig weer komen, zoo stijgt toch weer de kans op een voortzetting van het zachte, doch onstuimige weer en blijft de winterkoude nog veraf. (Nadruk verboden) In het telefonisch verkeer was de stemming van den gulden Zaterdag ten opzichte van het Pond Sterling iets zwakker, terwijl ten op zichte van den Dollar ons betaalmiddel on veranderd bleef. Het Fond bewoog zich n.l. op 9.05%9.06)4 (v. slot 9.05 3/8) en de Dollar op 1.85 5/8—1.85 11/16 (1.85 5/8). Naderhand ver kreeg een vastere stemming voor den gulden de overhand, aangezien het Pond tot 9.05 3/8 en de Dollar tot 1-85 5/16 terugliep. De offi- cieele noteering van den Dollar was 1.85 5/16, zoodat de waardevermindering van den gulden ruim 20% pet. bedroeg. Maandag 23 November te half vier zal in Ho tel Brinkmann te Haarlem de algemeene ver gadering plaats hebben van den Noord-Holl. Bond van het Wit-Gele Kruis, waar de heer A. W. Michels, lid van Ged. Staten van Noord- Holland, zal spreken over „De verhouding tus schen Overheid en Kruisvereenigingen." Wij wekken gaarne alle afdeelingen van onze Katholieke Wit-Gele Kruisorganisaties in Noord-Holland op, zich op bovengenoemde ver gadering te doen vertegenwoordigen. Hoe groo ter de belangstelling is, des te meer kan het Wit-Gele Kruis zijn actie ontplooien voor Ka tholieke Gezondheidszorg in Noord-Holland In verband met het feit, dat onderhande lingen geopend zijn tusschen de Nederland sche en Italiaansche delegaties over het be- talings- en handelsverkeer, heeft het Centraal Bureau der veilingen in Nederland de aan dacht van den Minister gevestigd op de ernstige benadeeling, die de Nederlandsche tuinbouw nu reeds vele jaren ondervindt door den rui men invoer van perziken uit Italië. Tengevolge van de verlaging der monopolie heffing in 1934 werd ons land door Italiaan sche perziken overstroomd; in 1935 zelfs ruim 500.000 kilo. Een stijging van den invoer van uiterst goedkoope perziken uit Italië zou ongetwijfeld funeste gevolgen hebben voor onze eigen per zikenteelt. De onderhandelingen die thans ge voerd worden, stellen de regeering in de ge legenheid aan dezen invoer tegen uiterst lage prijzen een einde te maken, door de in 1934 gedane concessie te doen verwallen. In het adres aan den Minister wordt erop aangedrongen hieraan aandacht te schenken, opdat onze Nederlandsche perziken weer een redelijke kans krijgen om tegen loonende prij zen op de eigen markt te worden afgezet. of uw linker-richtingaan- wijzer steekt natuurlijk altoos tijdig uit, voor u 'n bocht naar links neemt Weet u, dat zoo n teeken geen tooverstaf is? En., dat u dus uw beurt moet afwachten De inschrijving op ƒ2.000.000 nominaal 4% pet. hypothecaire obligatiën ten laste van dé N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf, gevestigd te Rotterdam, zal zijn opengesteld op Vrijdag 20 November, tot den koers van 100 procent. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Vrijdag 18 December ten kantore waar de inschrijving heeft plaats gehad, mei 1000 per obligatie van 1000, vermeerderd met 2.12 voor 17 dagen rente a 4% pet., totaal derhalve met 1002.12, tegen in ontvangstne ming der obligatiën. Op Woensdag 18 en Donderdag 19 November a.s. wordt het ijshockey-seizoen óp de Kunst ijsbaan te Amsterdam geopend met een tweetal wedstrijden tusschen de Blauwe Zes en de ploeg van de Etoile du Nord uit Brussel. Het team van de Blauwe Zes is voor deze ontmoetingen als volgt samengesteld: Doel; J. Gerritsen of van Marle. Achter: B. van der Stok en H. Gerritsen. Eerste voorhoede; F. de Jong, Cohen Ter vaart en H. Klang. Tweede voorhoede: Rhodius, Zuurbeek en Koeleman. Klang is een te Amsterdam woonachtige Oos tenrijker, die reeds tweemaal zijn land bij de Olympische Spelen in het ijshockeyspel heeft vertegenwoordigd. Zooals men ziet is in het team van de Blauwe ^es geen Canadees opgenomen, hetgeen in ver band staat met het feit, dat Woodhouse, die dit seizoen voor de Blauwe Zes zou komen spe len, plotseling uit Engeland bericht heeft ge zonden, dat hij door omstandigheden verhinderd is. Er zijn besprekingen gaande om alsnog een plaatsvervanger voor hem te vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3