Hevig bombardement van Madrid i3S m Het nieuws van heden Brandstichtingen te Hedel DRIE WITTE COLONNES BINNEN DE HOOFDSTAD EEN AUTO-ONGELUK VAN BALDWIN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: .voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per ipost, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20259 MADRID, 15 Nov. (Havas) - De opstandelingen hebben vanaf half tien Zondagavond het centrum der stad gebom bardeerd. Achtereenvolgens ontploften een drietal granaten in de nabijheid van het Cortes-gebouw. Het geknetter van het geweervuur is in het centrum der stad duidelijk te hooren. De opstandelingen hebben vandaag op twee plaatsen getracht een aanval te doen, een in den sector van den weg naar Estrama- dure en den anderen in de omgeving v. d. Franschebrug. Deze aanvallen werden op energieke wijze afgeslagen. In het offi- cieele communiqué wordt medegedeeld, dat de regeerings- troepen de Fransche brug hebben opgeblazen. In een officieel communiqué uit Salamanca wordt, volgens Reuter, door het hoofdkwartier der witte troepen gemeld, dat hedenmiddag om vier uur drie colonnes van het leger van generaal Varela over de Manzanares zijn getrokken. Zij hebben stellingen bezet, die te voren in handen waren van de regeeringstroepen. Radio Sevilla kondigt den op handen zijnden val van Madrid aan Regeering te Valencia optimistisch Aanvallen over en weer Luchtgevechten Regeeringsmededeeling Het Weer iiiiiiiiiniuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Sovjetboot te Ceuta vastgehouden De benzine aan boord is voor Duitschland bestemd De „Manuel" in den grond geboord I? y. Koning Christiaan van Denemarken bleek bij een jachtpartij een goed schutterDe vorst met zijn buit President Lebrun heeft op de luchtvaart-tentoonstelling te Parijs de nieuwe Farman, bestemd voor den trans-Atlantischen dienst, bezichtigd Blum over oorlog Een nieuw ontwapeningsplan aangekondigd Ten bate der tuberculose-bs- strijding worden in België post zegels uitgegeven mei de beel tenis van.prins Boudewijn De premier ongedeerd Kard. Maurin overleden De arrestaties in Rusland Vele Duitschers gevangen genomen Ciano te Boedapest Japansch protest te Moskou Wordt Victor Emmanuel Keizer van Italië? Diplomatieke moeilijkheden aldus opgelost DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Verschillende personen leggen bekentenissen af Echtpaar terroriseert dorp ,De Schelde" verdwijnt STANDBEELD VAN MENDELS SOHN BARTHOLDY VERNIELD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inge*, mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. „De bezetting van geheel Madrid is thans elk oogenblik te verwachten. Ik heb eenige minuten geleden een telefonisch onderhoud met generaal Franco gehad, die mij bevestig de, dat onze troepen op het oogenblik in snel tempo Madrid binnendringen", aldus verklaarde generaal Queipo in een communiqué. „De roode batterijen zwijgen, daar reeds de meeste daarvan in onze handen zijn gevallen. Het binnendringen in de hoofdstad geschied de door drie colonnes onder commando van generaal Varela, die om vier uur 's middags over de Manzanares trokken. Onze troepen rukten in verschillende sectoren tegelijk de stad binnen, waar de Volksfront-troepen wan hopige pogingen in het werk stelden om onze troepen tegen te houden. Toen hun dit niet gelukte, namen zij in groote wanorde de wijk. Het is zeker, dat de binnenstad spoedig door ons zal zijn bezet." „Tot dusver is het vuur van den vijand zeer gering geweest en het meerendeel van de linksehe artillerie-stellingen ligt op het oogen blik reeds achter ons. Het offensief kwam met name uit de richting van het Casa oei Campo, waar onze troepen na talrijke aanvallen met handgranaten in de nabijheid van de Segovia- brug over de Manzanares konden trekken." Symptomatisch voor den toestand te Madrid was reeds Zondagochtend een ver klaring van den Spaanschen premier Largo Caballero, die, in gezelschap van minister del Vayo van het Madrileeusche tront te Valencia teruggekeerd, tot een aantal Fransche journalisten zeide; „Ook wan neer Madrid valt, zal de strijd nog bij lange na niet ten einde zijn." Caballero was zelfs de meening toegedaan, dat de strijd voor de regeering nu pas begon, omdat de regeering eerst thans over voldoende middelen beschikte om den oorlog met kans op succes voort te zetten. Van de Fransch-Spaansche grenzen komen berichten, dat de regeeringstroepen een groote activiteit hadden ontwikkeld ten Zuiden van de hoofdstad. Hun doel was daarbij de strategisch belangrijke posities bij den Cerro de los Angeles (Engelenberg), circa twee kilometer ten Oosten van Getafe te bezetten. Deze pogingen moesten zij ten slotte echter opgeven. Voor Radio-Sevilla werd verklaard, dat de aanvallende colonne, die volgens de nationalis ten uit Russen en Catalanen bestond en zeer modern was uitgerust, onder den druk der wit te afdeelingen werd verspreid. „Onze troepen, die zich tegen de linkschen te Weer stellen," zoo verklaarde Radio-Sevilla, „hebben aan deze uitmuntende colonne een harde les gegeven, die zij met aanzienlijke ver liezen heeft moeten betalen. De overgeblevenen hamen de vlucht in de richting van Madrid, achtervolgd door onze vliegtuigen, die hun nieu we verliezen toebrachten." „Een aanval van den vijand bij Carabanchel Alto is eveneens afgeslagen, vervolgde Sevilla. Tijdens onze aanvallen nabij de Toledobrug hebben onze tanks verwoestingen aangericht in de vijandelijke gelederen. Zaterdag moeten in totaal vier honderd regeeringsaanhangers ge sneuveld zijn." Generaal Franco heeft heden ontkend, Zich tegenover een journalist in dien zin te hebben uitgelaten, dat hij Madrid zou laten bombardeeren totdat de stad zich overgaf en dat hij de hoofdstad desnoods wijk voor wijk zou verwoesten. „Ik heb dit niet gezegd," aldus de generaal, „noch iets dat er op lijkt." Aan het groote offensief der witten zijn ook vandaag wederom luchtgevechten boven de hoofdstad voorafgegaan. De eerste aanval had hedenmorgen om negen uur plaats. Op dat tijdstip verschenen zeven nationalistische bommenwerpers, zestien jacht vliegtuigen en twee verkenningstoestellen bo ven Madrid. Als gevolg van de laag hangende wolken waren de aanvallende machines ge dwongen op geringe hoogte te vliegen. Zij werden weldra door in allerijl opgestegen regeeringsvliegers aangevallen en na verloop van korten tijd zag men een nationalistisch vliegtuig omlaagstorten, een rookstreep in de lucht achterlatend. De overige machines verdwenen onmiddellijk, nadat zij haar lading projectielen op de stad hadden laten vallen. De bommen kwamen vooral terecht in de universiteitswijk en in de omgeving van de modelgevangenis. Van regeeringszijde werd medegedeeld, dat het den Madrilenen gelukt was, met hun af weergeschut nog twee vijandelijke toestellen omlaag te halen. De tweede aanval geschiedde 's middags om halfdrie. Het waren ditmaal drie zware bom menwerpers en een aantal jachtvliegtuigen, die de stad bestookten met bommen en mitrailleur- vuur. Ditmaal werd vooral de dichtbevolkte wijk Cuatro Caminas in het Noorden van Madrid getroffen. De bewoners zaten voor hun wonin gen, toen de aanval begon en er moeten hier verscheiden slachtoffers gevallen zijn. Men raamde het aantal slachtoffers van de beide raids op 60 dooden en meer dan honderd ge wonden. Een bom kwam terecht op de Moncloa-kazer- ne. Eenige andere projectielen troffen de om geving van het Noorderstation. Ten slotte kon den ook deze aanvallers door veertien regee- ringsvliegtuigen verdreven worden. MADRID, 16 Nov. (Havas) (A.N.P.). De minister van luchtvaart deelde mede, dat een bombardements-escadrille van de regeerings- luchtmacht 24 groote luchttorpedo's op het vliegveld der opstandelingen te Avila heeft ge worpen. Zeven groote Heinkel-bombardements- vliegtuigen en drie jachtvliegtuigen van het zelfde Duitsche merk werden vernield. Een ander escadrille bombardeerde Torrijos, waar eveneens groote schade werd aangericht. Gisteravond zond het radio-station van de vakvereeniging weer uit, na ongeveer 14 dagen te hebben gezwegen. Verscheidene redenaars voerden het woord. O.a. sprak een communist, die zeide, dat alle politieke partijen te Madrid eensgezind zijn. Zij hebben slechts een doel, den oorlog te winnen. Verder heeft de voorzitter van den verdedi- gingsraad, Generaal Miaja, door middel van de radio een nota gepubliceerd, waarin hij zeide, dat de radiostations van de opstandelingen het gerucht hebben gepubliceerd, dat hij, Generaal VERWACHTING: Matige, later weer §j H toenemenda Noord-Westeljjka tot Zuid- H Westelijken wind, tijdelijk opklarend, later weer toenemende bewolking, met kans op regen, weinig verandering In temperatuui. Hoogste barometerstand 772.4 to Toulouse. Laagste barometerstand: 749.5 te Skagen. Ëj Zon op v.m. 7.24, onder n.m. 4.05. Licht op n.m. 4.35. Maan op v.m. 9.46, onder n.m. 5.22. Eerste kwartier 22 November. EE StormwaarschuwingsdienstGeseind te H 1.50 aan allo posten: „Stormsein neer- j= ïalen, blijft op uw hoede". Miaja, zijn troepen zou hebben gesmeekt de stad te verdedigen, aangezien hij anders genood zaakt zou zijn deze over te geven. Miaja antwoordde hierop, dat de leiders der opstandelingen hem kennen en weten, dat het dwaas zou zijn voor de microfoon met bewogen stem te spreken. Madrid zal tot het uiterste verdedigd worden, want het Madrileensche volk herinnert zich het tijdvak van Napoleon. Ook toen heeft het volk de overwinning behaald en de geschiedenis zal zich herhalen. Miaja sloot zijn nota met de woorden: „Madri lenen, strijdt verder en de overwinning is ver zekerd". LONDEN, 16 Nov. (Reuter) De bijzondere cor respondent van Reuter aan het front voor Ma drid deelde vannacht mede, dat gistermiddag omstreeks 12 uur de Mooren en manschappen van het vreemdelingen-legioen den kam van het Casa de Campo met de bajonet bestormden. Zij verdreven de regeeringstroepen en beide par tijen verdwenen uit het gezicht. Omstreeks twee uur kregen de houwitser-bat terijen van de opstandelingen bevel het vuur te verleggen naar de universiteitswijk. Dit wijst er op, dat de opstandelingen zijn opgerukt. MOSKOU, 16 Nov. Tass. Naar aanleiding van een bericht van verschillende buitenland- sche persagentschappen omtrent de aanhou ding van het Russische tankschip „Sovjoezwod- nikof" door de Spaansche nationalisten werd aan het Sovjet-persbureau Tass op het Volks commissariaat voor den buitenlandschen han del het volgende medegedeeld: Het tankschip „Sovjöezwodnikof" verliet 1 November de haven van Batoem met een la ding van 10.000 ton benzine, bestemd voor Düitschland. Nog voor het passeeren van de Straat van Gibraltar, waar het tankschip gelijk ge bruikelijk is, nauwkeurig opgave zou krijgen van de plaats van bestemming, werd den com mandant van de boot opdracht gegeven de Bel gische haven Ertvelde (bij het kanaal Gent- Terneuzen) aan te doen, waar de Duitsche firma, voor wie de lading bestemd was, n.l. het Benzolverband, waaraan door de Sovjet-Unie op basis van het verdrag van 25 Mei j.l. gele verd wordt, op de terreinen van de Belgische firma Purfina opslagplaatsen heeft. Van hier uit worden de petroleum-producten via den Rijn naar Duitschland getransporteerd. Op den avond van den tienden November passeerde de tankboot het eilandje Alboran (ongeveer 200 K.M. ten O. v. Gibraltar). Daar op slaagde men er niet meer in met het schip in radiografische verbinding te komen. Op 13 November kreeg de Berlijnsche vertegenwoor diging van de Russische export-firma van den kapitein van de Sovjoezwodnikof uit Ceuta 'n telegram, dat hij op 11 November door bemid deling van de haven-autoriteiten van Ceuta had verzonden en waarin hij ve: zocht de plaats van bestemming op te geven. Herhaald werd, dat de boot zich naar de haven van Ertvelde moest begeven. Bevestiging van het vertrek van de tankboot uit Ceuta, is tot dusver niet verkregen. Volgens een Lloydsbericht uit Marseille is het Spaansche stoomschip „Manu.;V- bij Cabo de Creus (aan de Middellandsche Zee bij de Fransch-Spaansche grens) door een oorlogs schip in den grond geboord. Men vermoedt, dat dit oorlogsschip de „Canarias" is geweest. (De „Manuel" mat 976 ton en behoorde toe aan een reederij te Valencia). „Oorlog, nooit, nooit, behalve wanneer de oor log defensief is. Oorlog, nooit, behalve als het er om gaat het nationale grondgebied te ver dedigen. Oorlog, nooit behalve wanneer het lot verdedigd moet worden van hen, wier bestaan nauw verbonden is met het onze." Het is niet altijd gemakkelijk, vervolgde de premier, onderscheid te maken tusschen een verdedigings- en een aanvalsoorlog, daarom is Jaurès tot het denkbeeld der arbitrage, geko men. Doordat arbitrage al dan niet wordt aan vaard, kan men onderscheid maken tusschen aanvaller en aangevallene. Het is niet paradoxaal, thans over ontwape ning te spreken in een Europa, waar nieuwe bewapeningscredieten aan de oude worden toe gevoegd. Wij zelf zijn gedwongen tot nieuwe be wapening over te gaan. Doch hoe meer Europa zich bewapent, des te meer hebben wij den plicht de ontwapeningsidee niet te laten ver dwijnen. Zelfs de leiders der regeeringen, die trachten bij hun volk weer de oude oorlogsidee te doen herleven, zijn er toe gekomen, over de ontwapening te spreken. Indien men zich daartoe genoopt ziet, dan is het, omdat er nog de eischen van het wereldgeweten zijn, waar aan geen enkele staat zich zal kunnen onttrek ken. Ik wil in uw herinnering geen ontmoediging of droefheid achterlaten. Ik ben overtuigd, dat de vrede gehandhaafd zal worden door den wil der volken. Ik ben overtuigd, dat het thans aan Eu ropa opgelegde bewapeningsregime zal ein digen, en dat een poging, die wij binhen en kele weken opnieuw te Genève zullen doen, zal slagen, omdat het noodzakelijk is. Onder langdurige toejuichingen eindigde Blum zijn rede met de woorden: Europa en de wereld moeten kiezen tusschen ontwapening en oorlog. De communistenleider Thorez sprak te Bé- thune en later te Hénin-Liétard over het volksfront. De laatste plaats heeft een socia- listischen gemeenteraad. De communisten hadden een betooging ter eere van den raad georganiseerd, doch de so cialisten namen er niet aan deel, omdat zij de manifestatie als communistische actie beschouw den. De voorbereiding leverde dan ook moeilijk heden op, geen enkele zaal was beschikbaar; op het plein, waar Thorez sprak, ging het electrt- sche licht uit en de microfoon weigerde her haaldelijk den dienst. LONDEN, 15 Nov. (Reuter). Minister-presi dent Stanley Baldwin heeft vanavond bij Hil- lingdon hill (Middlesex) een auto-ongeluk ge had, waarbij hij ongedeerd bleef. PARIJS, 16 Nov. (Havas) De Petit Pari- sien publiceert de volgende aanvullingen van zijn bijzonderen correspondent te Moskou aan gaande de arrestatie van Duitsche staatsbur gers in Sovjet-Rusland. Deze arrestaties, zoo schrijft deze correspondent, nemen toe. Behalve de zeven in den nacht van 3 op 4 November te Moskou gearresteerden, verneemt men dat thans ooi; te Leningrad elf Duitsche staatsburgers zijn gearresteerd. Hieronder be vinden zich drie ingenieurs, vijf geschoolde ar beiders, een vertegenwoordiger van een hout handel en twee vrouwen. Bovendien werd den derden November te Novosibirsk een Duitsch ingenieur gearresteerd. In totaal bevinden zich 19 Duitsche staatsbur gers in arrest onder beschuldiging van spion- nage en tegen den Sovjet-staat gerichte actie. Een beschuldiging, die volgens het Sovjetstraf recht de doodstraf met zich kan brengen. Verder werden nog eenige tientallen Russische staatsburgers van Duitsche afkomst of in be roepsbetrekking staande tot Duitsche instellin gen in Sovjet-Rusland om dezelfde reden gear resteerd te Moskou, Leningrad, Kief en Khar kov. LYON, 16 Nov. (Havas). Z. E. Kardinaal Mau rin, Aartsbisschop van Lyon, is Zondagnacht overleden. Z.Em, had gisteren te Saint Etienne vertoefd en scheen een perfecte gezondheid te genieten. Hedenmorgen om 8 uur vond da omgeving den kardinaal dood in bed. Hij was geboren te La Ciotat 5 Februari 1859. Op 8 April 1882 hij priester gewijd. In het jaar 1906 werd hij Aartsbisschop van Lyon en kort daarop opge nomen in het H. College der Kardinalen. Hij wa.i pauselijk Legaat ter gelegenheid der con secratie der basiliek Van St. Maarten te Tours en bij gelegenheid der kroning van Onze Lieve Vrouw da la Garde te Marseille. De overleden Kerkvorst was „primaat der Galliërs". BOEDAPEST, 16 Nov. (Havas). In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat graaf Ciano te Boedapest besprekingen heeft gevoerd met Daranyi en Dekanya. De bespre kingen handelden over alle onderwerpen, welke beide landen betreffen en waren zeer vriend schappelijk. Op aile punten bleek volledige overeenstemming .te bestaan. TOKIO, 16 Nov. (D.N.B.) De Japansche regeering heeft wegens de veroordeeling van den Japanner Nakai tot een gevangenisstraf van 10 jaar, bij de regeering te Moskou ge protesteerd. PARIJS, 16 Nov. (Havas). De Matin publi ceert een mededeeling van zijn Romeinschen correspondent, waarin deze verklaart van wel ingelichte zijde vernomen te hebben, dat de Ita- liaansche regeering besloten heeft, in verband met de kroning van Victor Emmanuel tot kei zer van het Italiaansch imperium, dat de toe komstige titel van den Italiaanschen vorst zal zijn „Keizer van Italië" en niet „koning van Ita lië en keizer van Ethiopië", zooals eerst het voornemen was. Hierdoor zouden alle moeilijkheden in de di plomatieke wereld, welke in het leven zijn ge roepen door de al dan niet erkenning van Abes- sinië als Italiaansche gebied, uit den weg ge ruimd zijn en zou ook de nieuwe Fransche am bassadeur zijn geloofsbrieven kunnen overhan digen. Het is slechts een wijziging in de Ita liaansche constitutie, waarop men te Genève geen aanmerking kan maken. Heden verklaring van Eden over het eenzijdig opzeggen van de rivierenparagraaf in het ver drag van Versailles. Hevige luchtbombardementen boven Madrid. Drie witte colonnes binnen de hoofdstad. Blum kondigt een nieuw ontwapeningsplan aan, eerlang te Genève in te dienen. Baldwin blijft bij een auto-ongeluk ongedeerd. De Troonrede van Koning Carol. De arrestatie van Duitschers in Rusland. H.H. Wijdingen in het Aartsbisdom Utrecht. Landdag der R. K. Staatspartij te Rotterdam. Thans eischte de onbewaakte overweg te Haaksbergen weer een menschenleven. Clearingbesprekingen met Duitschland voor enkele dagen onderbroken. De oorzaak van de lamp van de ,Van der Wijck" moet niet aan onjuiste belading worden toegeschreven. Het echtpaar M. Q.van den B. uit He- del, dat zich in het huis van bewaring te 's Hertogenbosch bevindt, verdacht van ver schillende brandstichtingen in den loop van de jaren in het dorp Hedel, heeft een be kentenis afgelegd en daarbij de verschillende medeplichtigen genoemd. B. S. uit Hedel, die te Bruchem werd gear resteerd, heeft bekend in September 1932 da woning van het echtpaar Q. met hun mede weten, in brand te hebben gestoken. Voorts be kende S. medeplichtig te zijn aan de inbraak met diefstal bij A. J. te Hedel, waarbij een geldkistje met papieren en ruim zevenhon derd gulden werden ontvreemd. Door gewetenswroeging gedreven, heeft P. S. uit Hedel zich bij de politie aangemeld en be kend, dat hij op den voor-avond van de Hedel- sche paardenmarkt in 1931, toen vele vreem delingen in Hedel vertoefden, een hooimijt in brand heeft gestoken. Hij is ook schuldig aan een mislukte inbraak bij den penningmeester van het R. K. Werkliedenverbond, den heer J. van B. Verder is nog aangehouden C. V., eveneens uit Hedel. De gearresteerden zijn allen het slacht offer van den verderfelijken invloed van het echtpaar Q., dat de laatste jaren geheel Hedel terroriseerde. Men verwacht spoedig opheldering in de zaak van de inbraak met diefstal bij den winkelier Van D„ gepleegd In het jaar 1923, waarbij dui zend gulden en voorwerpen van waarde werden ontvreemd. BRUSSEL, 16 Nov. Het blad der radicale Vlaamsche beweging De schelde is na achttien jarig bestaan opgeheven. In zijn plaats komt een nieuw Vlaamsch dagblad „Volk en Staat". LEIPZIG, 14 Nov. (Havas). Een stand beeld. dat in 1892 ter eere van den componist Mendelssohn Bartholdy te Leipzig werd opge richt, is door Nazi's totaal vernield. In artistieke en literaire kringen heeft deze daad groote opscnuoding verwekt. Stand op Maandag I uur n.m.: 757.2 Vorige stand: 756.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1