m WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN fHE De weerstoestand MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 Het vorstelijk huwelijk biste Heerenhoed ZWANENBERG Het derde slachtoffer Kerkelijk leven Dinsdag 17 Nov. Dagfili m Prinses en Prins naar Schotland? Het bruidstoilet NEDERLAND—DUIT SCH LAND Clearingbesprekingen voor enkele dagen onderbroken KATHOLIEK ONDERWIJZERS- VERBOND MET STIJGENDE ERGERNIS Ook R. K. W. V. protesteert tegen Godloozen-omroep IR. M. H. DAMME ZESTIG JAAR AARDAPPELDIEFSTAL TE WEERT Vijf personen aangehouden OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIES NOG MEER REGEN EN WIND PROF. H. KAAG OVER DE ORDENING ^BEGRAFENISFONDSEN WEER EEN BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD CHINEES VRIJGESPROKEN HARING NAAR TSJECHO- SLOWAKIJE In ruil voor graan Lijk herkend H. H. WIJDINGEN K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS Golflengten Naar de Telegraaf verneemt bestaat de mo gelijkheid, dat H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bemhard kort na hun huwelijk een reis zullen maken naar Schotland, om daar een deel van de wittebroodsweken door te brengen. Naar verluidt zou een kasteel ter beschikking van het jonge paar worden gesteld door een Schotsche adellijke familie, waar H. M. de Ko ningin en H. K. H. de Prinses verleden jaar ge logeerd hebben. Na afloop van deze huwelijksreis zou het Vorstelijk Paar op de terugreis naar Neder land van Vlissingen uit een bezoek aan Wal cheren brengen. Sportfeest op Houtrust Enkele vooraanstaande personen uit de Haagsche sportwereld hebben het initiatief ge nomen, om gedurende de feestelijkheden welke aan het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bemhard zullen voorafgaan, een sportfeest op Houtrust te organiseeren, ten einde daarmede de Haagsche sportwereld in de gelegenheid te stellen het Vorstelijk Paar hulde te brengen. Het bruidstoilet van de Prinses en de japon nen voor de twaalf bruidsmeisjes zullen gele verd worden door de N.V. C. H. Kühne en Zo nen te Den Haag. Belgische erkentelijkheid Te Brussel is een comité opgericht van Bel gische personen, die tijdens den wereldoorlog in ons land hebben verbleven en thans een beroep doen op hun landgenooten, opdat zij aan het Ne- derlandsche vorstenhuis van hun erkentelijkheid voor de genoten gastvrijheid zullen getuigen door het aanbieden van een geschenk aan Prinses Ju liana ter gelegenheid van haar huwelijk. Naar wij vernemen zijn de besprekingen, welke te Den Haag tusschen een Nederlandsche en een Duitsche delegatie de vorige week zijn gevoerd, om te komen tot verlenging van de clea. ringovereenkomst tusschen Nederland en Duitschland, voor enkele dagen onderbroken. De Duitsche delegatie is naar Berlijn teruggekeerd. Aangenomen mag worden, dat de onderhande lingen binnen korten tijd weer voortgang zul len hebben. Op een te Arnhem gehouden vergadering van den Bond van R. K. Werkliedenvereenigingen in het Aartsbisdom is een motie aangenomen, die verzonden is aan den minister van Binnen- landsche Zaken. Daarin verklaart de Bond, dat zij, kennis ge nomen hebbende van het adres der Gooische Actiegroep tegen volksverwildering, waarin den Minister wordt verzocht aan de godloozenbewe- ging „De Dageraad" geen radio-uitzending meer toe te staan, de strekking van dit adres volledig onderschrijft en den Minister eerbiedig, doch met aandrang verzoekt deze uitzending, die door het geloovig deel van het Nederlandsche volk met stijgende ergernis wordt waargenomen, niet meer toe te staan. Postharmonie defileert voor het hoofdgebouw der P. T. T. Vandaag vierde ir. M. H. Damme, directeur- generaal van P. T. T. zijn zestigsten verjaardag. Toen ir. Damme in het hoofdgebouw van P. T. T. zijn werkzaamheden wilde beginnen, werd hem bij mon'^e van den secretaris-gene raal mr. J. F. van Royen, namens het personeel van het hoofdbestuur een fraai bloemstuk aan geboden. Ook den verderen dag heeft de direc teur-generaal zijn bezigheden niet geheel onge stoord kunnen verrichten. Om half elf arri veerde voor het hoofdgebouw de Postharmonie, waar achter in een kleinen optocht meeliepen vertegenwoordigers van de afdeeling Den Haag van sportbonden, vakvereenigingen enz. van P. T. T.-personeel. De harmonie bracht eenige nummers ten ge- hoore, waarna de hoofden van dienst en per soneel van P. T. T.-instellingen in Den Haag den heer Damme kwamen feliciteeren. Vergadering van het Verbonds- bestuur Het Verbondsbestuur van het Katholiek On derwijzers Verbond vergaderde dezer dagen in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht. In zijn ope ningswoord zegde de voorzitter, de heer Willem Wiltschut o.a. toe, dat ten opzichte van de gewij zigde monetaire politiek van de Regeering de uiterste waakzaamheid zal worden betracht. Ook het wetsontwerp tot verlenging van eenige ter mijnen in de L. O.-wet vraagt volle aandacht. Bovendien zal de vergadering voor de belangrijke beslissing geplaatst worden tot het al of niet aangaan van een contract, beoogende absolute zekerheid om door het K. O. V. op ieder oogen- blik in een R. K. dagblad te kunnen schrijven overeenkomstig eigen visie. Na uitvoerige bespreking over dit laatste punt werd besloten, dat de hoofdbesturen dor aange sloten Diocesane Vereenigiugen eerst in de gele. genheid gesteld zullen worden, hun leden te hooren. en wel op zoodanigen termijn, dat een beslissing uiterlijk in de a.s. Januarivergadering van het Verbondsbestuur genomen kan worden. Besloten werd tot uitgifte van een jaarboekje. Met algemeene stemmen werd besloten tot aansluiting bij het Weltverband, dat dezen zo mer onder leiding van den heer H. G. de Boer te Noordwijk een congres hield te Feldkirch in Oostenrijk. Betreffende het tuchtvraagstuk zal een uitvoe rig rapport worden gepubliceerd. De vergadering sprak zich uit, dat, indien er gelden beschikbaar zijn, die uiteindelijk zullen leiden tot werkverruiming bij het onderwijs, ver betering van de leerlingenschaal de voorkeur ge niet boven verlenging van den leerplicht. Aan den Minister van O., K. en W. zal worden verzocht onverkorte handhaving van de spelling- Marchant. Ten opzichte van het wetsontwerp tot ver. lenging van de termijnen in verschillende wet ten vastgelegd ten opzichte van het lager on derwijs nam de vergadering een afwijzende hou ding aan. Zij wenschte daartegeover geheel vrije benoeming tot hoofd der school; de jonge werkloozen benoembaar gesteld in tij delijke betrekkingen, die dienen ter vervanging van een leerkracht; en de verplichting, dat een vacature van een vaste leerkracht binnen 6 maanden moet vervuld zijn door een benoeming voor vast. Verder werd besloten, dat êr geijverd zal wor den voor verlaging van de leerlingenschaal, ter wijl overwogen zal worden of actie gevoerd zal worden voor het blijven der kinderen op school tot hun 14de jaar. De marechaussee te Weert heeft een inval gedaan bij een vrouw aldaar, waarbij zij een groote partij aardappelen ontdekte, die van diefstal afkomstig was. De vrouw, de 40-jarige weduwe J., haar zoon en dochter, benevens twee huisgenooten, die uit Amsterdam afkom stig zijn, werden aangehouden. De zoon be kende, dat de aardappelen in kleine hoeveel heden gestolen waren, waarna de Amster dammers voor den verkoop zorgden. De NEDERLANDSCHE MEELCENTRALE maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 K.G voor den invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten, bedoeld li artikel 8, b, onder 2°, van de Crisis-Akkerbouw beschikking 1934 I. is als volgt vastgesteld Inklaring, v Inklaring v. 16 Nov. af 1 Jan. af t.m. 31 Dec. t.m. 30 April 1936: 1937: voor lijnkoeken .80 .80 voor soyaschroot .10.10 voor soyakoeken -.10.10 voor grondnootkoeken .10.10 voor grondnootschilfers .60.60 voor grondnootmeel .60.60 voor cocoskoeken .80.80 voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken .55 - .55 voor tot alle andere niet genoemde soorten veer voeder verwerkte olie houdende zaden, pitten en noten .20 -.20 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder 1°, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. 's-Gravenhage, 14 November 1936. •mituiiiifiiiiiiiiiiiiiiuiifiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiimiiiiKiiitiiiiiii» De hooge drukking, die tot Zondagmorgen toenam, is daarna snel Zuidwaarts teruggetrok ken, bij de nadering van een diepe depressie, die in den nacht storm en regen bracht. Na een rug van hooge drukking volgt een andere depressie ten Westen van Ierland. Ter wijl Schotland opklarend weer heeft, regent het al weer in Zuid-Ierland en regent het nog om het Kanaal en tot diep in Frankrijk, waar de wind nog krachtig bleef. Ook Duitschland heeft krachtigen tot stormachtigen wind, met regen vooral in het Noorden. In Scandinavië kwam nog matige vorst voor en vormde zich hooge drukking in het Noorden; het Zuiden kwam echter onder invloed van de depressie en heeft regen bij Oostelijke winden. In de bovenlucht werd het kouder en droger, zoodat de Alpentoppen helder zijn. Na een korte opklaring is weer toenemende wind en regen te wachten. Rede op de volkseenheid-confe- rentie te Amersfoort Zaterdag heeft prof. H. Kaag uit Tilburg een rede gehouden voor de internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort. Het onderwerp „ordening" werd beschouwd van een katholiek standpunt. Het streven naar ordening, aldus prof. Kaag, is eenerzijds nega tief, n.l. in zooverre het is geboren als een ver zet tegen het liberalisme, anderzijds positief, waar het beoogt door bewust ingrijpen in het economisch leven, het economisch apparaat sys tematisch dienstbaar te maken aan de mensch- heid en daardoor te richten op zijn eigenlijke doel. Zoowel bij concretiseering van dat doel als bij de methode van ordening, is het noodzakelijk, dat men zoowel de individueele als sociale na tuur van den mensch recht doet wedervaren. Wat den ordeningsbouw betreft, deze zij niet centralistisch, doch gebaseerd op het beginsel der subsidiaire werkzaamheid. Dit beginsel werd zeer duidelijk toegelicht met een citaat uit de encycliek „Quadragesimo Anno". Daarin staat o.m., dat het staatsgezag de aangelegenheden en zaken van minder belang moet overlaten aan lichamen van lageren rang. Dan zal het ook vrijer, krachtdadiger en met -neer succes al die zaken kunnen behartigen, waarvoor alleen het staatsgezag competent is. Prof. Kaag besloot met te zeggen, dat han delspolitieke maatregelen in de eerste plaats moeten voldoen aan den eisch, dat zij de eigen nationale ordening beschermen en die van an dere landen respecteeren. Slechts onder deze voorwaarden kan in de toekomst met vrucht naar een verbreeding en een versterking van het internationale ruilver keer worden gestreefd. Kankerbestrijding Met medewerking van het Fonds 1918 ter be strijding van kanker is het de Algemeene Ne derlandsche vereeniging voor sociale genees kunde en cle redactie van het orgaan dier vereeniging mogelijk geworden, om een extra nummer van het tijdschrift, hetwelk nagenoeg geheel aan de kankerbestrijding gewijo is, op uitgebreide schaal te verspreiden, ten einde de maatschappelijke zijde van het kankervraag- stuk te belichten. De daarin geplaatste artikelen zijn van bij zonder deskundigen op het gebied van den kanker. Het bestuur van het Fonds 1918 heeft be sloten, om zoolang de voorraad strekt, aan een ieder, die in het kankervraagstuk belang stelt, gratis het kankertiummer van het Tijdschrift voor sociale geneeskunde op aanvrage, te rich ten tot den algemeen secretaris van het Fonds 1918, den heer J. W van Aken, burgemeester van Hardinxveld, toe te zenden. Onder toezicht van de verzekeringskamer Het bestuur van den Bond van Vereenigingen van vertegenwoordigers van verzekeringsmaat schappijen en ziekenfondsen in Nederland, heeft aan den Minister van Justitie een adres ge zonden, waarin wordt verzocht de voorgenomen wijziging van do wet op het 'levensverzekerings bedrijf in dien zin te willen uitbreiden, dat ook instellingen, stichtingen of fondsen, welke te gen een regelmatig terugkeerende premie eer. begrafenis in natura verzekeren, onder de con trole van do verzekeringskamer worden ge bracht. TTVTTT^ GROENTECONSERVEN De vleeschvergiftiging te Herzogenrath Hedenochtend is tengevolge van de vleesch vergiftiging te Herzogenrath de 84-jarige heer H. Werden, overleden, zoodat het aantal slacht offers tot drie is gestegen. De andere patiënten maken het vrij goed. Een vuurzee te Nieuw-Vennep Zondagmiddag omstreeks half drie werd de motorbrandweer in Hoofddorp gealarmeerd, dat er brand was uitgebroken op de boerderij van den landbouwer Munsterman aan den Leimui- derdijk te Nieuw-Vennep. Toen de brandweer ter plaatse arriveerde, had het vuur reeds een zoodanigen omgang aangenomen, dat aan behoud van een en ander niet meer behoefde te worden gedacht. Aangewakkerd door den vrij sterken wind stond de groote landbouwschuur met aange bouwde woning spoedig in lichter laaie. Een groot rookgordijn was op verren afstand zicht baar en van heinde en ver kwamen nieuwsgieri gen den brand gadeslaan. Met veel slangenmateriaal werd het vuur be streden, maar men kon niet verhinderen, dat de geheele boerderij met woonhuis en twee groote kapbergen oen prooi der vlammen werd. Een groote hoeveelheid ongedorscht graan ging verloren, alsmede de boerderij-inventaris, terwijl slechts eenig huisraad kon worden ge red. De brand is vermoedelijk ontstaan in een schuurtje, waarin een brandend kacheltje stond en bloembollen gedroogd werden. Steun vergoeding erwten en veldboonen De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 2 November 1936 tot en met 7 November 1936 f 1.50 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureerde groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steunvergoeding f 1.per 100 K.G. bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van het dorschbriefje zijn gedorscht in het tijdvak van 2 November 1936 tot en met 7 November 1936 zal f 2.per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 14 November 1936. De Chineesche varensgezel C. F. uit Rotter dam is door den politierechter aldaar wegens bedreiging met doodslag van zijn zwager ver oordeeld tot een mashid gevangenisstraf. Het Haagsche Hof heeft dit vonnis vernietigd en den verdachte vrijgesproken. Wielrijdster onder een auto Zondagmiddag is de 18-jarige juffrouw B. M. Bastin, die per rijwiel in de richting Bunde reed, bij het afdalen van den berg, uitkomende .en met zijn èndere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. op het kruispunt Ambij-Meussen, onder een auto geraakt. Met een zware hersenschudding en in bewus. teloozen toestand werd zij per auto van den G.G.D. naar het Ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht vervoerd. Naar wij vernemen is een overeenkomst tot stand gekomen door bemiddeling van een be kenden vischexporteur te IJmuiden en eenige importeurs in Tsjecho-Slowakije. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat deze overeenkomst hier in, dat 60 wagons versche haring naar Tsjecho- Slowakije mogen worden uitgevoerd, waartegen over met medewerking van onze regeering een hoeveelheid graan uit Tsjecho-Slowakije in ons land zal worden ingevoerd. Aan den export van dit kwantum haring mogen alle vischhandelaren te IJmuiden, die reeds eerder versche haring naar Tsjecho-Slo wakije hebben gezonden, deelnemen en wel in verhouding tot de reeds eerder door nen ver zonden hoeveelheden. Het lijk, dat Zaterdagmoi^en te Egmond aan Zee is aangespoeld, is door de familie herkend als dat van den 19-jarigen C. Mos, uit Scheve- ningen, een der slachtoffers van den logger Sch. 179. Het stoffelijk overschot zal Dinsdagmiddag ter aarde worden besteld. In het Aartsbisdom Utrecht Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft Zondag 15 November j.l. in de kapel van het Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen de Min dere Orden toegediend aan de volgende Eerw. Heeren Theologanten van voornoemd Seminarie: G. J. Becker, J. M. Goes, A. W. Hansen, V. J. Hendriks, P. H. L. van der Laan, G. C. M. van Leer, B. H. J. Lokin, P. Th. van Oosten, C. J. M. Ottink, J. C. van Rooijen, H. G. J. Scholten, G. H. Schopman, J. W. J. van Soest, P. J. Soet- hof, C. A. Stockmann, G. J. Terpstra, H. J. Timmer, A. A. M. Veldman, J. H. A. Vermeulen, G. W. H. A. van der Voort, A. A. J. Willigenburg, L. Chr. B. Wüst en C. J. van Wijk. Het Diaconaat aan de volgende Eerw. Hee ren Theologanten van het Groot Seminarie „Rij senburg" te Driebergen: C. A. M. van Beek, J. G. Bomers, J. W. Bos, C. de Bruijn, G. C. Dij kers, A. M. Goossens, Th. G. ten Hagen, A. B. Hulshof, C. J. M. Koch, A. B. Kolkman, Th. W. de Kruif, A. A. J. Kuiper, H. G. Kwakman, Th. A. van Leur, F. G. A. Nieuwe Weme, W. H. A. Pasman, J. E. H. van Renswöude, C. J. M. Rond, H. W. J. C. M. Scholtens, B. A. M. van der Steen, C. Veeger, R. A. Visser en W. G. Wolters. 9 9 9 0 111111111111111111111111111111111111111 i 111111111111114 f 11111II111111111111111111111II1111111111 1111111111111111II111111111111111111111111111111111111111111111111111111 i 11111111111 1111111 111111111111111111111 8.00 Morgengebed en gewijde gra mofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuziek muziek- uitzending voor fabrieken) 10.30 Gramofoonmuziek (Werken van Bach, Handel en tijdge- nooten) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L H. Perquin O.P. 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 1.00 Gramofoonmuziek 1.20 KRO-Orkest o. 1. V. Marinus van 't Woud Vrouwenuur. Mevr. M. Stey- gerAsperslagh over onze toe komst en P. v. Valkenhoff over de vrouw in de literatuur. Modecursus door mevr. H. CuppensGeurs Op last van den minister af gestaan KRO-Melodisten o. 1. v. Piet Lustenhouwer KRO op felicitatiebezoek KRO-Melodisten o. 1. v. Plet Lustenhouwer Esperantocursus door P. Heil- ker Politieberichten H. Wijffels over de materieele positie van het groote gezin Sporthalfuur door P. Olthoff Nieuwsberichten en KRO-me- dedeelingen Willy d' Ablaing geeft een inleiding op het volgend con cert Sted. Orkest v. Maastricht o. 1. v. Henri Hermans m. m. V. Jo Immink, alt Gramofoonmuizek De brand op de Morro-Castle, hoorspel v. P. Melchlor. regie H. Eerens Gramofoonmuziek N ieuwsberichten 2.00 3.00 4.00 5.10 5.45 6.00 6.40 7.00 7.15 7.35 8.00 8.10 8.30 9.15 9.30 10.35 The Golden Band o. 1. V. Charly Fischer 11.15 Gramofoonmuziek GODSDIENST 10.00 Hilversum I (AVRO. Morgen wijding) ORKESTCONCERTEN 10.20 10.30 11.40 12.35 1.10 2.00 2.05 4.35 4.40 5.35 7.00 7.20 8.20 8.20 8.55 9.50 8.25 10.05 11.20 11.20 11.20 11.20 12.00 12.10 12.35 12.50 12.50 1.05 1.30 1.30 1.50 3.10 3.10 4.20 4.35 4.40 5.15 5.30 6.20 6.35 6.45 Hamburg Par(js I Droitwlch Hilversum 1 (Schubert-Beet- hoven-concert) Kalundborg Rome Droitwich Droitwlch Beromilnster Weenen (blaasorkest) Brussel II (werken v. Mozart) Kalundborg (Deeusche muz.) Toulouse Deutschlandsender LICHTE MUZIEK Luxemburg Hamburg Parijs I Langenberg Deutschlandsender Kalundborg Hilversum I (Mlnstreels) Droitwich Hamburg Brussel I Brussel II Deutschlandsender Brussel I Brussel II Droitwich Kalundborg Hamburg (dansorkest) Langenberg Milaan Droitwich Brussel II Hilversum I Deutschlandsender Brussel I Droitwich Onder regie van Henn Eerens wordt Dinsdagavond voor de K.R. O.-microfoon opgevoerd het hoorspel „De brand op de Morro-Casüe" (Hilversum II 9.3010.20 uur) 7.05 Hilversum I (AVRO-dansork. en Topy Glerum) 8.10 Hilversum I (Kovacs Lajos e.aj 8.20 Droitwich 8.55 Beromünster 8.55 Boedapest (Zigeunerkapel) 9.50 Hamburg 9.50 Kalundborg 10.30 Brussel I 10.35 Weenen 10.50 Milaan 11.00 Hilversum I (AVRO-dansork.) 11.10 Droitwich (Jack Jacobson) 11.20 Parijs I (dansmuz.) 8.00 8.20 8.20 10.15 10.30 11.20 12.20 12.20 12.25 1.00 1.50 2.35 2.55 5.15 6.20 6.37 7.20 7.30 7.35 8.37 10.20 10.20 10.30 11.50 3.20 5.35 5.50 6.20 7.30 7.30 7.30 8.20 8.50 9.40 9.50 10.20 GRAMOFOON Hilversum 1 Brussel I Brussel II Hilversum I Hilversum I Droitwich Brussel I Brussel II Parijs II Brussel I Brussel II Deutschlandsender Parijs I Brussel II Hamburg Parijs II Brussel II Berlijn Brussel I Parijs II Droitwich Deutschlandsender Brussel II Droitwich KAMERMUZIEK Deutschlandsender (orkest en klarinet) Droitwich (kwintet) Parijs I (strijkorkest m. m. v. zang) Berlijn Langenberg Hamburg (gevarieerde kamer muziek) Deutschlandsender (trio) Brussel I Langenberg Weenen (kwartet) Kalundborg (strijkkwartet) Boedapest (strijkkwartet) SOLISTENCONCERTEN 2.55 Kalundborg (pianorecital) 4.00 Hilversum 1 (pianorecital) 4.35 Rome (viool en zang) 5.15 Brussel I (zang) 5.20 Deutschlandsender (zang) 8.40 Hamburg (zang) 9.20 Rome (pianorecital) OPERA EN OPERETTE 8.00 Milaan („Manon", opera v. Massenet) 8.30 Toulouse (operafragmenten) PERSBERICHTEN 8.00 8.00 10.20 10.20 10.20 10.30 11.00 Hilversum I Hilversum II Brussel II Brussel I Berlijn Hilversmn II Hilversum I VARIA 11.00 Hilversum 3 00 Hilversum 4.30 Hilversum zang) 5.00 Hilversum 6.30 Hilversum 7.30 Hilversum door Fred I (RVU) I (knipcursus) I (radiokinderkoor- I (kinderhalfuur) I (RVU) I (Engelsche les Fry) SPORT 10.20 Hilversum I (bridgeles) jiilillllliillliliimilllillimiilllililllllllll Iiiiniiiiii BERLIJN 356.7 M BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M BRDSSEL I 483.9 M. BRUSSEL II 321.9 M DEUTSCHL. SENDER 1571 M DROITWICH 1500 51 HAMBURG 331.9 M HILVERSUM 1 301.5 M (AVRO en VARA) HILVERSUM n 1875 M. (KRO en NCRV) LANGENBERG 455.9 M LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS 1 1648 M. PARIJS II 312.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. Miitiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimi: VOOJK NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS In antwoord op een vraag van de Gede puteerde Staten betreffende de reorganisa tie van de Westlandsche Stoomtram Mij., verklaarde de minister, dat hij het niet uit gesloten acht, dat door de gewijzigde mone taire verhoudingen de uitvoer van land- en tuinbouwproducten naar het buitenland zal toenemen en althans een deel van dien ver meerderden uitvoer aan de Westlandsche Stoomtram zal ten goede komen. Op 20 November wordt de inschrijving opengesteld^ op f2 millioen 4l% pet. hyp. obligatiën a 100 pet. ten laste van Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf. De leening zal worden afgelost in 25 jaar De gemeente Groningen is voornemens een leening uit te geven van f2.540.000 tot aflossing van het restant der 4 pet. leenin gen 1911, 1912 en 1913, te zamen groot f 2.283.000 en tot dekking van buitengewone uitgaven van f 257.000. Het rente-percentage bedraagt 3% petAan houders van boven genoemde leeningen zal recht van voorkeur worden verleend. Verschillende hypotheekbanken hebbeLi sinds eenigen tijd 4 pet. pandbrieven uitge geven. Bij de Nederl. Hypotheekbank en Friesch-Groningsche Hypotheekbank is de vraag naar deze pandbrieven zoo groot ge weest, dat beide banken beslotenwegens den toevloed van geldmiddelen, verdere uit giften van 4 pet. pandbrieven te staken. De bedoeling ligt nu voor, om 3% pet. pand brieven tegen 99 petuit te geven. De Nivas verkocht 13.000 ton bruine sui ker met bestemming voor Hongkong. Voorts 600 ton superieur en 100 ton bruine suiker voor consumptie. Hierna 2037 ton superieur voor diverse bestemmingen, 8000 ton bruine suiker naar Japan en 227 ton superieur voor consumtpie. De Zuid-Holl. Bierbrouwerij biedt aan aandeelhouders en obligatiehouders het voorstel aan tot reorganisatie, n.l. de af stempeling der gewone aandeelen tot 5 pet. der nominale waarde, afstempeling der prefaandeelen tot 20 pet. der nom. waarde, met dien verstande, dat, indien de maat schappij eventueel mocht overgaan tot af lossing van preferente aandeelen, dit on veranderd zal geschieden tegen f1050 per aandeel. Het cumulatierecht vervalt en renteverlaging op niet-hyp, obligatiën zal geschieden onder voorbehoud. Zweden gaf een leening uit van 28 mil lioen kronen tegen 101 pet. met een loop tijd van 12 jaren. De rente bedraagt 2Vi pet., welke de laagste is, waartegen ooit op de Zweedsche kapitaalmarkt een leening is uitgegeven. De leening werd aanstonds overteekend. De goudprijs te Londen daalde met 3 d. tot 142/4lA. 187.000 werd aan goud om gezet. De rubberprijs te Londen steeg met 3/32 d. tot d. per lb. Sedert Augustus j.l. zijn de ontvangsten van de Fransche Spoorwegen met 4% pet. a 4.67 pet. gestegen ten opzichte van het over eenkomstig tijdvak in het vorig jaar. De ontvangsten beliepen van 1 Januari tot 27 October fr. 8.105.8 millen waren nog fr. 102 millioen minder dan in hetzelfde tijdsver loop van 1935. De I. G. Farben Industrie heeft de Schwe- fel G.m.b.H. opgericht met een kapitaal van M50.000. De nieuwe onderneming is belast met den verkoop van zwavel van Duitschen en buitenlandschen oorsprong. De Baynk Cigar keert op de ceioone aan deelen een kivartaal-dividend uit van 0.18% en een extra-dividend van $0.25. Inzake Roosevelt's plannen, controle uit te oefenen op effectenaankoopen in Ameri ka voor buitenlandsche rekening, is men te New York van m.eening, dat een eventueele restrictie misschien zou kunnen reschieden in den vorm van speciale belasting op bui tenlandsche beleggingen in Am-rika. Men spreekt zijn bezorgdheid uit over het feit, dat Amerika thans voor het eerst de trans acties van onderdanen van andere landen, waarmede men vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt, aan restrictie wil gaan onderwerpen. De Federal Reserve Board deelt mede, dat het buitenlandsche kapi taal, dat naar de Vereenigde Staten is ge stroomd, totaal 4 7 milliard bedraagt, waar van ongeveer $5V» milliard is belegd in ef fecten. De Pennsylvania Rrd. keert een dividend uit van 1 per aandeel. De Standard Oil of Kansas boekte in het derde kwartaal een winst van $0.34 per aandeel, tegen 4 0.16 in het derde kwartaal van het vorig jaar. De American Tobacco keert een onver anderd kwartaal-dividend uit van 1.25 op de gewone aandeelen. De Anaconda Copper boekte in de eerste negen maanden, volgens voorloopige op gave, een netto-winst van 9.940.132 of $1.15 per aandeel tegen $7.856.153 of 0.91 per aandeel in de eerste negen maanden van 1935. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend ten onzent op 9.04%9.06 (v. slot 9.05%); de Dollar op 1.84%—1.85% (1.85 5/16); ds Frank op 8.59—8.52 (S.61); de Belg a op 31.25—31.35 (31.35) en de Zwitser- sche Frank op 42.5542.65 (42.65). De General Motors verkocht in October 22.986 wagens aan het buitenland, hetgeen een stijging aangeeft van 18 vet. ten op zichte van October 1935. In de eerste tien maanden 270.625 wagens of 14.9 vet. meer dan in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De invoer in Engeland bedroeg in October 80.54 millioen tegen 71.89 mill, in October 1935, of 7.16 meer. De uitvoer beliep 41.76 mil. tegen 36.96 of ?-l-90 mill. meer. De gemeente Dordrecht is .loornsmens de 4'% pet. leening 1929, thans nog f 2.640.000, geheel af te lossen en een nieuwe leening te slv*+°n van f258.000 tegen een rente van 3'A pet. Edelvalk kampt met slecht weer De Edelvalk (uitreis) is wegens het slechte Weer niet verder gegaan dan Athene. Volgens de dienstregeling zou het vliegtuig tot Rhodos moeten vliegen. De Nachtegaal (thuisreis) is te Rangoon aan gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6